další články z kategorie Neobvyklé příběhy Čtyřlístku
Filmy

Filmy Po 44 letech se Čtyřlístek konečně dočkal svého filmu. 28. února 2013 měl premiéru celovečerní film Čtyřlístek ve službách krále. Základ příběhu vychází z dobrodružství Kámen mudrců (2005) z komiksové knihy, který byl ale značně přepracován a doplněn. Nově nakreslené druhé zpracování příběhu Kámen mudrců (2012) už je mnohem bližší filmovému scénáři, i když obsahuje také dost odlišností.
4. dubna 2019 měl premiéru druhý film Velké dobrodružství Čtyřlístku, spojení čtyř krátkých filmů z let 2017-2018 rozšířené o nový rámující příběh. Využívá námět ze čtyř nedávných dobrodružství Čtyřlístku, ale nesouvisí se stejnojmenným příběhem ze 7. čísla z roku 1970.

První film a jeho předlohy:
Kámen mudrců (2005) - původní komiksová předloha
Kámen mudrců (2012) - rozšířená, nově nakreslená verze komiksu
Čtyřlístek ve službách krále (2012-2013) - reklamní komiks v Magazínu deníku Právo
Čtyřlístek ve službách krále (2013) - film

Čtěte také:
Vznik prvního filmu Čtyřlístku (průběh natáčení, odkazy na články)
Vznik krátkých filmů a druhého filmu Čtyřlístku (průběh natáčení, odkazy na články)
Krátké filmy
Adaptace (porovnání komiksu a filmů)
Recenze filmu Čtyřlístek ve službách krále
Čtyřlístek mluví (obsazení rolí)
DVD a Blu-ray
Plakáty

Obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 382) připomíná, že českých "komiksových filmů", neboli filmů založených na komiksové předloze, je velmi málo. Není to nic běžného nebo samozřejmého jak by se mohlo zdát z množství komiksových filmů v kinech, ale ty pocházejí většinou ze Spojených států. První českou filmovou adaptací komiksového díla je hudební komedie Pepina Rejholcová (režie Václav Binovec) na motivy (dnes již téměř zapomenutých) stripů Františka Voborského o stejnojmenné hrdince. Film měl premiéru už v roce 1932, ale od té doby se počet českých audiovizuálních převedení domácího komiksu moc nerozmnožil. Zpravidla šlo o krátké filmy nebo večerníčkovské seriály.


Čtyřlístek ve službách krále Čtyřlístek ve službách krále
Štvorlístok v službách kráľa
Lucky Four in the Service of the King
délka: 88 minut
natočeno: 2012
premiéra: 28. února 2013
TV premiéra: 3. dubna 2015, Nova
námět: Hana Lamková a Josef Lamka
scénář: Hana Lamková a Josef Lamka
vytvarník: Jaroslav Němeček
mluví: Ivan Trojan (Myšpulín), Bohdan Tůma (Bobík), Ondřej Brzobohatý (Pinďa), Tereza Bebarová (Fifinka) a další
hudba: Ondřej Soukup
režie: Michal Žabka
vyrobily: Bio Illusion a Cinemart

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze
Filmová databáze
O filmu na stránkách Čtyřlístku
Bio Illusion - oficiální stránky filmu
Facebookové stránky filmu
Dabingforum.cz (Seznam dabovaných animovaných českých filmů)
původní provizorní plakát (teaser)

Čtyřlístek ve službách krále
Čtyřlístek ve službách krále (DVD, 2013)
námět a scénář Hana Lamková a Josef Lamka
podle příběhu Kámen mudrců (in kniha, 2005), 88 minut

Čtyřlístek ve službách krále V noci přiletí na zahrádku Čtyřlístku kámen z vesmíru. Ráno kluci vstávají potichu, Fifinka má narozky a chtějí ji překvapit. Zatímco Myšpulín pracuje na polarizátoru, který dokáže změnit vlastnosti hmoty, vyrazil Pinďa k Blaťáku pro květiny. Na zahradě najde kámen, se kterým si hází až nešťastně vletí do dortu, který Bobík pracně upekl. Bobík je na Pinďu naštvaný a pronásleduje ho po domečku. Fifinka se probouzí a čeká na ni nepříjemné překvapení - nepořádek, který kluci způsobili. Kluci musejí vymyslet nový dárek. V televizi zrovna Káťa Hvozdíková z telerádia Třesk a Prsk přináší reportáž z Pražského hradu, kde při příležitosti dne narození Rudolfa II. začíná výstava na jeho počest. Fifi se tedy narodila ve stejný den jako král, jen o 4 století později. Fifince se nápad kluků navštívit výstavu moc líbí, ještě ale trochu poklidí. Podivný kámen ze zničeného dortu vloží do Myšpulínova polarizátoru.
Čtyřlístek odjíždí autem do Prahy. K výstavě vede strašně dlouhá fronta, tak se jde Čtyřlístek podívat do Zlaté uličky, kde natrefí na volně se procházejícího lva. Čtyřlístek se snaží utéct, lev čtveřici dožene, ale je hodný, ochočený. Čtyřlístek následuje lva tajnou chodbou pod Chrám sv. Víta, kde je hrobka českých králů. V jedné hrobce to náhle zazáří a lev nabádá, aby Čtyřlístek hrobku uvolnil. Uvnitř spí živý král a císař Rudolf II. Když se probudí, poděkuje svému lvu Aurixovi, že za ním dovedl Čtyřlístek a začne vyprávět, jak se ocitl v budoucnosti.
Rudolf slavil narozeniny a dostával krásné dary, malíř Arcimboldo věnoval krásnou Rudolfovu podobiznu skládající se z ovoce, hvězdář Tycho de Brahe sestavil horoskop pro Rudolfa i lva Aurixe a alchymista Kelley měl vyrobit legendami opředený kámen mudrců, ale nepodařilo se mu to. Král by dal cokoliv za kámen mudrců, pomohl by celé zemi. Kelley slibuje, že se mu to určitě podaří, zoufalý král slibuje cokoliv, ale dává lhůtu 3 dny. Kelley si dělá zálusk na korunu českých králů a Rudolf bude muset splnit své slovo, pokud se alchymistovi dílo podaří. Král měl divné vidění při pohledu na svůj portrét od Arcimbolda - jako král tam byl namalován Kelley a pak se na obraze mihnul i Čtyřlístek. Mudrc Sendivoj mu vidění vyložil - Kelley bude chtít s kounou vládnout zemi, Rudolf musí s Aurixem do budoucnosti, tam mu pomůže Čtyřlístek sehnat kámen a koruna bude zachráněna. Sendivoj připravil pro Rudolfa i lva kouzelný nápoj, musejí se napít do 3 dnů, aby se mohli vrátit. Co Rudolf neví je, že alchymista Kelley se mezitím spolčil s démonem zimy a smrti, který byl uvězněn v obrazu zimního období od Arcimbolda. Démon pomůže Kelleymu získat trůn, a za odměnu dostane vládu nad budoucností, do které může díky věčnému obrazu přecházet.
Rudolf ukončí vyprávění, když do hrobky vrthne ochranka. Čtyřlístek utíká další tajnou chodbou a rychle prchá z Hradu. Naloží Rudolfa i lva do auta a míří k Třeskoprskám. Doma se konečně Čtyřlístek králi představí. Rudolf navrhne, že mu můžou říkat strýčku. Král se shání po kameni mudrců, když mu Sendivoj slíbil, že ho budou čtyři přátelé mít. Čtyřlístek ale nic o kameni neví a Myšpulín si dokonce musí na internetu najít, co to kámen mudrců údajně je - bájný kámen, který umí ozlacovat, má mít ale i další vlastnosti a vládne nad životem a smrtí. Rudolf je zklamaný, ale Čtyřlístek už něco vymyslí. V televizi právě hlásí, že obraz zimy zmizel z Hradu, což prý podle pověstí značí, že nadejde vláda Zimozela a přijde doba ledová. Když Sendivoj tvrdil, že Čtyřlístek kámen má, vydají se Myšpulín s Pinďou hledat nějaké kameny k rybníku, Pinďa s Fifinkou jedou nakoupit. Král je sám doma a otevře pošťačce, která nese doporučené psaní. Pošťačka se krále a hlavně lva vyleká a zavolá na psychiatrii. Za chvíli přijede auto se zřízenci z blázince a odvádějí nic netušícího krále v královských šatech do ústavu. Když se o tom Čtyřlístek dozví, vyráží do psychiatrické léčebny, kde se za svého podivínského strýčka zaručí, lékař ho ale pustit nechce, povolí jen návštěvu. Rudolf řekne Čtyřlístku, ať vyhledá Michaela Sendivoje v Zlaté uličce, ten bude vědět, jak pomoct. Čtyřlístek alchymistu opravdu najde. Sendivoj říká, že pomůže bájný kámen mudrců, musí z něj udělat vývar a při úplňku a dát napít Aurixovi.
Čtyřlístku pořád není jasné, kde vzít kámen mudrců. Doma v laboratoři najde Myšpulín podivný světelkující kámen, který se vznáší v polarizátoru. Už se asi nikdo nedozví jak se ho podařilo vytvořit. Sendivoj radil kamene se dotýkat pouze ebenovou pinzetou a uchovávat ve speciálním váčku. Čtyřlístek vytvoří vývar při dnešním úplňku a ráno dává napít lvovi. Aurix se promění v bájného gryfa - napůl lva, napůl orla. Bobík si na něj nasedne a společně letí na pomoc Rudolfovi, Prorazí zamřížované okno léčebny, kde je držen král. Lékař se z toho zblázní a sám skončí jako pacient místního ústavu. Když gryfon doletí k domečku a dotkne se země, promění se zpět ve lva. Rudolf poznal, že takovou proměnu umí leda kámen mudrců, takže ho Čtyřlístek musel objevit. Místní zlodějíčci Tonda a Franta se domluvili s Lojzu, který převáží zlato z Profi banky, aby se přidal do tlupy. Spoluřidič Lojzy měl být tintítko, jenže na poslední chvíli zakočí zavalitý kolega. Tonda s Frantou přepadnou za městem obrněné auto se zlatými cihlami, jenže spoluřidič je lehce přemůže. Lojzovi nezbyde než s autem ujet, jako skrýš si vybere starou cihelnu, kam nepáchne ani noha.
Kámen mudrců umí věci pozlacovat a Rudolf to předvede na obyčejné cihle, kterou pak věnuje jako dar za pomoc. Klukům se to nezdá, ve městě prý všichni vědí, že zlato nemají. Král trochu dotčený vyráží na náměstí do klenotnictví cihlu prodat, kluci úplně zapomněli na to, jak Rudolf skončil v blázinci. Fifinka je na kluky naštvaná, nechtěně vyrazí Myšpulínovi kámen a pozlatí si ruku. Letící kámen spadne Pinďovi na zuby a ty se mu taky pozlatí. Rudolf je v klenotnictví se zlatou cihlou nápadný, prodavačka magistra Stříbrná na něj zavolá policii. Rudolf skončí na policejní stanici, zvídavá reportérka o tom hned točí reportáž. Tonda s Frantou to sledují v televizi a mylně se domnívají, že Lojza, který jim odjel s uloupenými cihlami, se spolčil s Rudolfem. Bobík se lvem jdou vysvobodit Rudolfa z vězení, tentokrát bez čar ale silou. Osvobozený Rudolf neví, jak kouzlo kamene zvrátit, Čtyřlístek si zavolá Sendivojovi o radu (stačí v mobilu vytočit Ludolfovo číslo 314159, jak mu učenec poradil). Sendivoj říká, že by odzlatit by dokázal antikámen, jenže ten přínáší zlobu a zkázu. S Rudolfovým svolením Myšpulín kámen rozpůlí a polovinu dá do polarizátoru. Půlka kamene v přístroji získá opačné vlastnosti změní vlastnosti a opravdu pomůže odzlatit Fifinčinu ruku a Pinďovy zuby. Zimozel se raduje, antikámen je na světě.
Fifinka vaří Rudolfovi jídlo. Král si libuje, takovou kuchařku by potřeboval ve své době. Nalije do džusu Sendivojův nápoj pro návrat do minulosti, aby na pár dní navštívila jeho dobu a naučila kuchaře své dobroty (na což ale Fifi výslovně nekývla, ale Rudolf si to možná vyložil jako souhlas). Fifi se napije a zmizí v minulosti, jenže z druhou sklenici vypil králi Pinďa a i on skončí v 16. století. Fifinka s Pinďou se objeví na královském dvoře. Pinďovi se líbí šaškovské šaty, které najde a přestrojí se do nich. Před strážemi se Fifi představí jako princezna z Třeskoprsk a neteř Rudolfa II. Kelley přijde za komořím a přesvědčí ho, že už vyrobil kámen mudrců a že mu za to přísluší slíbená koruna králů. Komoří souhlasí, že se o tom přesvědčí i bez královy přítomnosti, zvlášť když Kelley slíbí komořímu nemalou odměnu. Před nastoupenými lidmi a Fifinkou jako zástupkyní královské rodiny předvádí Kelley svůj kámen mudrců. Je to podfuk s navrtanou tyčkou, ve které je pozlacovací prášek. Když chce Fifi odhalit podfuk, sfoukne Zimozel oheň, který prý pomáhá kouzlu. Fifinka použije zápalky, co měla v kapse aby zase oheň zažehla. To se ale obrátí proti Fifince, protože je označena za čarodějnici, když nosí oheň v kapse - sirky - síra - určitě je spolčená s čertem. Fifinku bude upálena na hranici. Pinďa se rozběhne za Sendivojem, který je svázaný ve své alchymistické laboratoři ve laté uličce. Uvěznili ho tam Kelley se Zimozelem. Už nezbyl žádný lektvar pro přesun v čase, na zemi je ale ještě louže, takže když Sendoivoj napíše vzkaz na papír, podaří se ho přenést do budoucnosti přímo do Bobíkovy ruky.
Mezitím Myšpulín nedokázal ze zbytku džusu zjistit složení lektvaru pro přenos časem. Bobík objeví vzkaz z minulosti. Alchymista v dopise radí dostat se na hlavní věž Chrámu svatého Víta a přetočit orloj, to je další cesta do minulosti. Myšpulín, Bobík a Rudolf nasednou na Aurixe opět proměněného v gryfona a letí rychle do Prahy. Na věži chrámu přetáčí orlojem a pomalu cestují do 16. století. Objeví se ve chvíli kdy hranici pod Fifinkou už zapalují. Protože by nestihli seěhnout dolů z věže, seskočí Bobík dolů a jako padák použil Rudolfův plášť. Zachrání Fifinku z hranice a ještě zastaví prchajícího Kelleyho a ten pak i s komořím skončí ve vězení. Kelleymu už Zimozel nepomáhá, Zimozel už sliby splnil a teď odletěl do budoucnosti, tam bude teď vládnout. Fifinka s Pinďou se radují ze šťastného shledání, Sendivoj ale upozorňuje, že ještě není konec nebezpečí. V budoucnu začíná působit vliv antikamene a mohl by přinést zkázu na zemi. Rudolf přenechá Čtyřlístku kámen, i když s ním měl velké plány, v budoucnosti je víc potřeba k odvrácení katastofy. Čtyřlístek se rozloučí a na gryfonovi Aurixovi odlétá do svých časů.
V současnosti našli Tonda a Franta u Lojzy vzkaz, kde najít zlaté cihly. V cihelně dvojice zjití, že je jich 19 a to by se špatně dělilo. Ukryjí cihly jinam v cihelně a jdou do domečku Čtyřlístku, v televizi přece říkali, že tam bydlí ten Rudolf, co chtěl prodat zlatou cihlu v klenotnictví. Chvíli na to přijde do cihelny Lojzík a zjistí, že už nejsou cihly tam, kde je nechal. Nazlobí se na své kumpány a je takový hlupák, že zajde na policii jakožto oloupený zloděj. Zlodějíčci najdou v domečku Čtyřlístku jen modrý kámen ve sklenici a předpokládají, že je to kámen mudrců, o kterém se v reportáži také mluvilo. Odjíždějí do cihelny a chtějí si pomocí kamene pozlatit mnoho dalších cihel. Jenomže to je antikámen a jakmile ho vyndají za sklenice, přiletí Zimozel a začne řádit naplno. Přivolá tak velkou chumelenici, že všechno na Zemi zamrzne.
Čtyřlístek se právě na Aurixovi vrátil z minulosti a vidí, že zima už zavládla a nejvíc se šíří od cihelny. Kluci mrazem zkamení a Fifinka už málem taky, když tu náhle brečící Fifince ukápne slza na kámen a slza se promění v elixír života. Když se napije Aurix, začne mluvvit a vysvětlí Fifince, že udělat z kamene mudrců elixír života umí jen ryzí srdce. Fifi na Aurixovi letí nad cihelnu a shodí kámen shodí kámen mudrců do komína. Vliv antikamene pomine a zima ustupuje. Zima pomíjí, všichni se probouzejí. Všechny tři zloděje si odchytí policie. Čtyřlístek se rozhlíží v cihelně po kamenech, které se ale vzájemným působením vyrušily a už jsou úplně obyčejné. Aurix se vrací do minulosti jako gryfon, Čtyřlístek se loučí, bude se mu stýskat. Nakonec se čtyři kamarádi vydávají na výstavu, kterou před několika dny vůbec nestihli. Dozvědí se víc o Rudolfovi, svém novém strýčkovi.
Velké dobrodružství Čtyřlístku Velké dobrodružství Čtyřlístku
Great Adventure of the Lucky Four
délka: 72 minut
natočeno: 2019
premiéra: 4. dubna 2019
TV premiéra: 31. srpna 2020, ČT :D
námět: Jaroslav Němeček
scénář: Michal Žabka
vytvarník: Jaroslav Němeček
mluví: Jiří Ployhar (Myšpulín), Bohdan Tůma (Bobík), Jan Maxián (Pinďa), Tereza Bebarová (Fifinka) a další
hudba: Ivan Doležálek
režie: Michal Žabka
vyrobilo: Nakladatelství Čtyřlístek

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze
Filmová databáze

Velké dobrodružství Čtyřlístku
Velké dobrodružství Čtyřlístku (DVD, 2019)
námět Jaroslav Němeček, scénář Michal Žabka
podle příběhů Ďáblův palec (in 539+540, 2012), Vlkodlak (in 569+570, 2014), Piráti vesmíru (in kniha, 2012) a Mikuláš v pekle (in kniha, 2011), 72 minut

Velké dobrodružství Čtyřlístku
Vypravěč představí (Máchův) kraj Polomených hor - Šuměnku, hrad Houska, hrad Bezzub, rybník Blaťák založený Karlem IV. a cestu do Třeskoprsk kolem hradu Krákořína. Na okraji v malém domku bydlí čtyři nerozluční přátelé.
Kluci večer připravují potlach. Z velké klády vyřežou totem a dohodnou se, že vyobrazenému duchovi prérie odvyprávějí příběh z minulého roku. To bude těžké, všechny příběhy zažili členové Čtyřlístku dohromady, ale přesto jako první začne mluvit Pinďa.
Ďáblův palec
Kluci si vymysleli výlet na Ďáblův palec. Fifinka by nejradši, aby kluci opravili domeček a postarali se o zahrádku. Kluci jí slíbí, že na domácí práce bude čas později. Čtyřlístek odjíždí s horolezeckým vybavením a loučí se s domkem. Jenže v domečku se začne všem stýskat - robotickému psu Vrtichvostovi, robotovi, ledničce, křeslu, kamnům. Dokonce i domeček sám je smutný, všichni by se rádi vydali za Čtyřlístkem. Poradí jim myšák, co u Čtyřlístku přebývá. Na půdě je prototyp Myšpulínova vynálezu, který jim pomůže v zamýšleném úkolu. Po stisknutí správného tlačítka se vysune z komína vrtule a domeček i s kůlnou se vznesou do vzduchu. Čtyřlístek zatím přenocuje pod stanem v horách. Ráno na něj čeká překvapení. Na vrcholku nebezpečné skály zvané Ďáblův palec, kam chtěla čtyřka dnes šplhat, se vratce drží její domeček. Myšpulín myslí, že se mu porouchal starý vynález, který zanesl domek až k nim. Pinďa úspěšně vyleze na skálu, aby domek osvobodil, ale pak sám nemůže dolů. Pomůžou zachránáři. Zachráněný Pinďa Čtyřlístku sdělí, že obživlému domečku se dolů nechce, na skále se mu zalíbilo. Čtyřlístek nahoru volá, že se o něj bude dobře starat. Domeček se nechá přemluvit, odlétá z hory a následuje auto Čtyřlístku. Záchranáři jsou trochu smutní - domeček na vrcholku skály by byla výborná turistická atrakce.
Zpět u táboráku se myšák se chvástá, že celé dobrodružství zařídil. Myšpulín se zlobí, šlo o nevyzkoušený vynález. Kluci ještě vzpomínají, že po dobrodružství na Ďáblově palci museli všechny slíbené domácí práce udělat. Nově natřený domeček začal se Čtyřlístkem chodit do kina, na pláž a zaletěli si na hory zalyžovat s Krakonošem.
Bylo to vynikající, ale chytání vlkodlaka bylo nepřekonatelné, začne vyprávět Myšpulín.
Vlkodlak
V TV Třesk a Prsk se Čtyřlístek dozví, že v kokořínských roklinách řádí vlkodlak, spatřila ho paní Polívková. Kastelán blízkého hradu tvrdí, že se zde už 100 let vlci neobjevili. Čtyřlístek záhady miluje, a dnes v noci bude úplněk, kdy se vlkodlaci probouzejí nejčastěji. Pinďa s Fifinkou zůstanou pozadu v základním táboře, Bobík s Myšpulínem provedou noční průzkum a rozmisťují fotopasti. Bobík spadne do jámy, je to past na vlky. Překvapí ho tam strašlivě vyjící stvoření. Je to malý pejsek Brouček, patří paní Polívkové. Myšpulín oba vytáhne a dá vyhladovělému pejsku najíst. Kluci pokračují v pátrání. Narazí na vykácený les a oheň, u terého se dva dřevorubci radují, jaký skvělý vymysleli plán. Vyhnali lidi v přestrojení za vlkodlaka a teď můžou nerušeně kácet a prodávat cizí dřevo. Navíc jim měl pomáhat dotvářet atmosféru vyjící pejsek, který každým dalším dnem o hladu vyl hlasitěji. Kluci se vrátí ke kamarádům a vymyslí plán. Bobík zavyje a naláká tak falešného vlkodlaka. Ten chce vědět, co to má za konkurenci ve strašení a chytí se do vlčí pasti. Čtyřlístek zajistí druhého dřevorubce i chlapíka, který si chtěl dřevo koupit. Přivolaná policie darebáky zatkne. Čtyřlístek vrátí pejska majitelce a Myšpulín z nastražených fotopastí zjistí, že se do Polomených hor nakonec vrátili opravdoví vlci, snad se jim tam bude líbit.
U ohničku Myšpulín dodává, že s fotkami vyhrál soutěz Příroda Krákořínska ve fotografii. K táboráku přiběhne obrovský pes. Je to Brouček, který se přišel se Čtyřlítkem pozdravit. Od příběhu s vlkodlakem hodně vyrostl.
Bobík začne vyprávět, jak se Čtyřlístek zúčastnil jiné soutěže.
Piráti vesmíru
Myšpulín je smutný, okolo Blaťáku je spousta odpadků. Čtyřlístek nechá vyhlásit soutěž ve sbírání odpadků, vítěz bude na titulní stránce novin. Účast na úklidu je hojná, Čtyřlístek vstal pozdě a nemůže najít žádné smetí. Myšpulín rychle vynalezne podvodního sběrače - ponorku, se kterou na dně Blaťáku najde hromady šrotu. Čtyřlístek vyhrává soutěž. V televizi dávají reportáž o raketě, která se nemohla dostat do vesmíru kvůli velkému množství odpadu poletujícímu okolo Země. Čtyřlístek se přihlásí do konkurzu na úklid vesmíru. Čtyřlístek se svými zkušenostmi přesvědčí třeskoprskou kosmickou agentutu a na její náklady letí sbírat vesmírný šrot. Okolo Země je obrovský prstenec odpadků a Čtyřlístek vylétne v úklidovém modulu nepořádek uklidit. Za chvíli je zřejmé, kde se odpadky berou - vesmírní piráti se svým tryskovým škunerem vozí do vesmíru odpadky ze Země, od států, které si za to zaplatí. Čtyřlístek se začne s piráty handrkovat až dojde na boj. Čtyřlístek se musí dát na ústup na Měsíc. Přistane nedaleko přistání amerických astronautů, kteří po sobě zanechali plechovku Coca Coly. Pinďa do plechovky vztekle čutne, ta díky šestinové měsíční gravitace doletí až k pirátskému člunu a poškodí motory. Myšpulín je ochoten pomoci s opravou, ale výměnou za odklizení odpadků. Myšpulín navrhne namířit náklad do Slunce, tam se odpad vypaří a nebude nikomu překážet. Čtyřlístek se s polepšenými piráty loučí a zve je na návštěvu Třeskoprsk. Po dvouměsíčním úklidu přiletí pirátský škuner na Blaťák, kde slouží dětem jako atrakce.
U ohně Myšpulín připomíná, že byli prvními Čechy na Měsíci. Bobík chvílí Pinďu za skvělou trefu při kopnutí do plechovky. Fifinka dodává, že prý viděla jak na prvního máje v noci nastoupila na loď strašidla z Bezzubu i okolí a kapitán lodi (polepšený pirát) s nimi plul na Blaťáku.
Začíná být zima, Fifinka zatím všem připomene, jak se všichni zahřáli v pekle.
Mikuláš v pekle
Starostka poprosí Čtyřlístek, aby v přestrojení za Mikulášskou družinu dovezl dárek na horský statek, což bude celkem problém, protože se tam snadno zabloudí i v létě, natož v zimě. Za anděla půjde Fifinka, Bobík i Pinďa. Proto věnuje náměstek starostky Čtyřlístku svou GPS navigaci. K domku Čtyřlístku se přiřítí Zádrhel a dožaduje se, aby dostal pověření on. Čtyřlístek se Zádrhelovi vysměje, že by to stejně dělal špatně. Zádrhel hned vymyslí pomstu. Nepozorovaně přeprogramuje Myšpulínovu GPS navigaci v autě. Navíc sní všechno cukroví z velkého pytle a sám se schová uvnitř, aby se pak Čtyřlístku vysmál. Později vyráží Čtyřlístek autem zasněženou krajinou na cestu do Polomených hor. Rozbitá navigace vede po nebezpečné cestě přes led, až nakonec nabourá Myšpulín s autem do stromu. Bobík s Pinďou jdou za světýlkem hledat pomoc. Světlo vychází z čertova mlýna, kde kromě jednoho čerta přebývá i spousta malých čertíků. Čertíci se od andělů Pindi a Bobíka dožadují dárků. Prý se celý rok snažili, jako andělé. Ve skutečnosti ale prováděli strašné lumpárny. Když začnou čertíci brečet, Bobík s Pinďou se slitují a nějaké dárky by i věnovali, ale mezitím začalo hustě sněžit a Myšpulín by s již opraveným autem neprojel. Čert vychrlí oheň tak daleko, že roztaje sníh a utvoří cestu pro auto s Myšpulínem, doslova připluje po roztátém sněhu. Bobík vezme pytel s cukrovím a nese ho do suterénu mlýna, kde je vstup do pekla. Po něm přijdou i andělé Pinďa a Fifi s Mikulášem Myšpulínem. Všichni se diví, když v pekle narazí na opravdového Mikuláše a pěvecký sbor andílků. Každý rok totiž zanechá peklo s nebem půtek a oslaví Mikulášův svátek. Fifinka prozradí, že chtěli odvézt dárky na horskou samotu, ale nedojeli. Mikuláš ujišťuje, že tam zavítal osobně, takže už je vše vyřízeno. V tom případě patří dárky malým čertíkům a andílkům. Když si chtějí caparti vychutnat cukroví, vyskočí z pytle Zádrhel a moc se směje jak všechny doběhl. Jenže tentokrát to přehnal - poštval proti sobě celé peklo. Za tu drzost bude celý rok drhnout kotle, štípat dříví a uklízet. Čtyřlístek se vrací domů a Zádrhela čeká perný rok. Za pár dní začínají Vánoce. Čtyřlístek nezapomene na zvířátka a oslaví s nimi svátky v lese.
Táborák už skoro zhasl, Čtyřlístek už se chystá na kutě, chce si ale ještě zazpívat písničku. K ohníčku přiběhnou čertíci, chtějí si taky zazpívat a přivádějí Zádrhela, propustili ho dřív, protože slíbil, že se polepší. Zádrhel opravdu slibuje a pak si všichni dohromady zazpívají píseň Štěstí nosí Čtyřlístek.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Samostatné příběhySamostatné příběhy Čtyřlístek ve školeČtyřlístek ve škole Další NěmečkovinyDalší Němečkoviny Příběhy 1974Příběhy 1974 Bublinový kvízBublinový kvíz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru