další články z kategorie Analýzy a hodnocení
Vytaženo z šuplíku
napsal chrz

Vytaženo z šuplíku Které příběhy Čtyřlístku a jiných českých komiksových seriálů ležely dlouho v šuplíku, než byly konečně uveřejněny. A které tam leží dodnes.
V tomto článku se zabýváme jak nakreslenými příběhy tak i scénáři ze šuplíku. U Čtyřlístku se snažíme o kompletní výčet, u jiných českých seriálů ne, ale pokud víte o dalších, napište.


Čtěte také:
Série Čtyřlístku a jejich první čísla
Plánováno - nevydáno


Čtyřlístek

 • Prof. Myšpulín v tajemném hradě - Raná a delší verze příběhu z třetího čísla. Komiks vznikl v roce 1968 nebo 1969 a podle všeho je to úplně první nakreslený příběh se Čtyřlístkem. Pravděpodobně vznikl jako ukázka komiksu před schválením nakladatelstvím. Uveřejněn byl až po 50 letech v roce 2019 ve zvláštním čísle Čtyřlístek EXTRA (příloze knihy Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách, 2019).
 • Čtyřlístek (krátké příběhy z časopisu Vlasta) - V letech 1994 až 1996 připravoval Jaroslav Němeček krátké příběhy Čtyřlístku pro časopis Vlasta. Nejspíš jich ale připravil víc, protože tři dříve neviděné příběhy ve shodném formátu byly po 2 letech uveřejněny na oficiálních stránkách Čtyřlístku (1998). Jeden další podobný díl vyšel po 5 letech ve Čtyřlístku Speciál Křížem krážem! se Čtyřlístkem (2001). V roce 2009 připravilo nakladatelství knihu Smějeme se se Čtyřlístkem sestavenou z krátkých příběhů z Vlasty. Nejde o kompletní vydání, a navíc se v knize objevují další tři minipříběhy dříve neviděné s premiérou 13 let po ukončení vydávání ve Vlastě. Kresebný styl těchto nově nalezených dílů se jeví "dobově", takže asi opravdu ležely v šuplíku, a třeba tam leží ještě další.
 • Na stromě - V šuplíku nakladatelství byl dlouhodobě připraven komiks pro případ nouze, kdyby se nestihl vytvořit plánovaný díl. Ležel tam ale tak dlouho, že mezitím Jaroslav Němeček změnil kresebný styl. Příběh vznikl zhruba v roce 1994 a uveřejněn byl až po 25 letech ve speciálním čísle Čtyřlístek EXTRA (2019).
 • Velké dobrodružství Čtyřlístku - Číslo 7 z roku 1970 procházelo rozsáhlými redakčními úpravami pravděpodobně rozšiřující původně devítistránkový příběh na 32stránkový. V reedici v roce 1992 byl využit dříve neuveřejněný alternativní začátek, 22 let ležel v archívu. Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019) uveřejňuje ještě navíc alternativní titulní stránku a stránku ze závěru příběhu, 49 let po nakreslení.
 • Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019) uveřejňuje také několik dalších alternativních obálek (např. pro čísla 1, 2, 21 nebo 25 nebo 31, knižní reedici Loupež století a komiksovou knihu Keltský král) a původní úvodní stránku příběhu Loupež století.


... a co zůstalo v šuplíku

 • Krátké příběhy z časopisu Bobík - V letech 1996 až 2001 vydávalo nakladatelství Čtyřlístek časopis pro předškoláky Bobík. Od konce roku 1998 v něm vycházely jednostránkové či dvoustránkové příběhy Čtyřlístku. Časopis přestal vycházet náhle v únoru 2001, i když v plánu byl původně celý ročník. Je možné, že bylo připraveno ještě několik dalších krátkých příběhů do nadcházejících čísel, které už nebyly nikdy uveřejněny.
 • Čtyřlístek a Bajaja - Pětistránkový příběh připravený pro výstavu Pohádkový svět komiksu (2000) doposud nikde nevyšel tiskem. Jen jeho úvodní stránka se objevila v katalogu výstavy. V čím šuplíku příběh leží a jestli bude někdy vydán, to nám není známo.
 • Zdivočelá peřina - V letech 2000 až 2005 vydávalo nakladatelství Cenega časopis CD-Romek s hrami na CD jako přílohou. Číslo 42 bylo rozpracované, ale časopis skončil. Příběh Čtyřlístku s názvem Zdivočelá peřina, který měl v časopise vyjít, a čtyřlístkovská počítačová hra se už vydání nedočkaly. Časopis s CD vycházel se zpožděním i v Rumunsku, v roce 2008 přišla na řadu i rumunská mutace tohoto ztraceného čísla. Dobrodružství Čtyřlístku se v rumunštině jmenuje Plapuma buclucaşă. Česká verze komiksu (a počítačové hry) ale leží v šuplíku, právo na něj má společnost Cenega a je jen na ní, jak s ním naloží. Ukázku první strany komiksu přinesla publikace Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019).
 • V edičním plánu na zadní straně časopisu bylo ohlášeno několik příběhů které nakonec nevyšly. Nejspíš tedy leží v šuplíku jednotlivých autorů, případně byly později náměty přepracované do jiných dobrodružství.
Další seriály ze Čtyřlístku

 • Svetřík a Flik (napsal a nakreslil Jaroslav Němeček) - Šestidílný seriál (1969) se v roce 1991 dočkal reedice (jen díly 2-6). Zajímavostí je, že jsou v reedici obrázky nakresleny jinak. Jednou teorií je, že v roce 1969 kreslil Jaroslav Němeček každý příběh nadvakrát - nedefinitivní skicu a finální verzi, a do reedic zařadili právě dříve neviděnou verzi, po 22 letech. Ale také je možné, že jsou pro reedici příběhy nakreslené nově - přibližně podle starého vzoru, třeba z důvodu velkého poničení poslední stránky originálních svazků využitých pro naskenování.
 • Tryskošnek (napsal a nakreslil Dan Černý) - Zamítnutý pilotní díl seriálu původně nazvaného Šnek a kamarádi (2012) ležel autorovi v šuplíku 3 roky než jej uveřejnil na svých facebookových stránkách. Po 11 letech od vzniku vyšel v knížce Rok plže (2023) společně s 20 reeditovanými příběhy Tryskošneka.
 • Meloun & Sirka (napsal Roman BeeSee Bílek, nakreslil Pavel PaTa Talaš) - Seriál na pokračování (2015-2018) skončil předčasně po 9 epizodách, redakce prý chtěla uvolnit místo pro jiné seriály. V šuplíku zůstal jeden scénář, který byl po 5 letech nakreslen pro limitované souborné vydání (2023). Desátým dílem se seriál nikterak neuzavírá a autoři vyjádřili touhu se seriálem nadále v nějaké formě pokračovat.


... a co zůstalo v šuplíku

 • Binky kontra T-Max (napsal a nakreslil Bof, vl. jm. Bohumil Fencl) - Seriál (2013-2015) skončil ze dne na den kvůli jedné nešťastné aféře. Je možné, že měl autor v šuplíku připravený alespoň jeden další díl, vyšlo jich 11.
 • Většina seriálů ze Čtyřlístku má epizodní děj, nejsou tedy na pokračování a nelze určit, jestli dospěli svého přirozeného konce, nebo jestli časopis přestal objednávat další díly. Některé seriály můžou mít rozpracované díly v šuplíku.
 • Koza Líza (napsala Jana Šimková, nakreslila Věra Faltová) - Koza Líza zažila dvě komiksová dobrodružství v Ilustrovaných sešitech. Třetí příběh Koza Líza na hradě měl vyjít v rámci časopisu Čtyřlístek uvádí (1991), který se nakladatelství pokoušelo neúspěšně rozjet. Časopis se dočkal jediného čísla a na inzerovaný sešit s Lízou nedošlo. Komiks možná dodnes leží v šuplíku, ale jeho prozaické zpracování se objevilo po 4 letech v Ohníčku pod názvem Koza Líza na Zdišickém hradě.
 • Panda a Zajda (napsali různí, nakreslil Jaroslav Němeček) - Panda a Zajda zažili příběhy v omalovánkách, vlastním plakátovém časopise, ve zvláštním čísle Čtyřlístku a dokonce na obrázcích ve žvýkačkách. Autoři knihy Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách vypátrali v archívu několik stránek nedokončených omalovánek Panda a záhada tajuplného hradu. V šuplíku ležel i návrh pro 4. číslo edice Čtyřlístek uvádí, jmenoval by se Panda: Tajemství Černé rokle. Není znám autor a jestli u něj v šuplíku nezůstal hotový scénář.
 • Pastelka (napsal a nakreslil Jaroslav Němeček) - Seriál Pastelka měl vlastní leporelka a poté i časopis. Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách uveřejnila v archívu nalezenou maketu titulní stránky leporelka, které nikdy nevyšlo, ale možná šlo jen o nepoužitý obrázek. Edice Čtyřlístek uvádí počítala minimálně se 4 čísly, ale jeden námět neznáme. Možná že šlo o seriál Pastelka.
Jiné české seriály

 • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Marko Čermák a další) - V roce 1971 měl kreslíř připraveno dalších 7 stránek seriálu (podle současného číslování příběhy 308-314), jenže časopis Rychlé šípy byl mezitím zakázán a skončil. Čtenáři se jich dočkali až po 15 letech - v černobílé podobě ve Sborníku Píseň úplňku (1986), o 5 let později i barevně v časopise Hlasatel (1991).
 • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Marko Čermák a další) - V roce 2009 nakreslil Marko Čermák nový příběh podle dříve nezpracovaného scénáře z pozůstalosti Jaroslava Foglara. Scénář pochází z doby jejich spolupráce na začátku 70. let, v šuplíku tedy ležel minimálně 38 let.
 • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Marko Čermák a další) - I když byl třetí stínadelský román Tajemství Velkého Vonta vydán už v roce 1986 (v Německu, v roce 1990 v Česku), na své komiksové zpracování čekal 26 let. (První dva romány čekaly na komiksové zpracování také dlouho, ale to nepočítáme.)
 • Walitaka (napsal Jiří Macek (Čiksika), nakreslil Marko Čermák) - První tři příběhy Walitaky vyšly v časopise Kometa. Ve třetím příběhu v čísle 22 (1991) už Walitaka láká na další dobrodružství s peřejí Velkého kalumetu. Časopis Kometa mezitím zanikl a tak se 4. díl objevil až o 4 roky později v časopise Bobří stopou (1995). Není ovšem známo, jestli v šuplíku ležel celý nakreslený příběh, nebo scénář, nebo šlo jen o nezpracovaný námět, na který došlo později. Souborně vyšel seriál v knížce Walitaka (2013).
 • Modrá pětka (J. B. Kamil, nakreslil Marko Čermák) - Seriál vycházel v časopise Pionýrská stezka v letech 1971-1990. V knižní reedici začátku seriálu Modrá pětka na stezce dobrodružství (2000) bylo mnoho stránek rozšířeno a upraveno. V druhé knize Modrá pětka za Zlatou peřejí a jiné příběhy (2003) se objevil dříve neuveřejněný příběh o dvou stranách. Není známo, jestli byl tento příběh vytažen z šuplíku 13 let po konci seriálu, nebo byl dokreslen dodatečně až pro knihu (třeba podle námětu z šuplíku), ale pro jistotu jej zařazujeme.
 • Duryan Hyperman (napsala Eva Hauserová, nakreslil Libor Páv) - První část dvoudílného příběhu vyšla v Kometě č. 36 (1992), jenže hned po něm přestal časopis vycházet. Celý příběh (i když pouze nevybarvený) uveřejnila až po 27 letech kniha Generace 89 (2019).
 • Výhra (podle povídky Otakara Batličky napsal a nakreslil Jiří Grbavčič) - Do časopisu Kometa přispíval Jiří Grbavčič komiksovými příběhy, ve kterých zpracoval povídky Otakara Batličky. V Kometě č. 35 (1992) vyšla upoutávka na souborné vydání těchto příběhů v titulu nazvaném Magazín Komety: Povídky Otakara Batličky. Podle seznamu se v něm měla objevit i jedna zatím neuveřejněná povídka Výhra. Časopis Kometa byl zrušen, slibovaný magazín nevyšel, ale příběh Výhra se objevil o 2 roky později v časopise Skaut-Junák. A tak se můžeme dopočítat, že slibovaná kniha by měla 41 komiksových stran.
 • Zkáza planety Země (napsal Václav Šorel, nakreslil Lubomír Hlavsa/Jiří Petráček) - V časopise Kometa č. 14-17 (1990) vycházelo seriálové dobrodružství Hlídač na Ikaru. Na konci příběhu už titulek láká na volné pokračování nazvané Zkáza planety Země. V Kometě č. 31 (1992) je dokonce uveřejněna ukázka obálky. Kometa skončila, ale Zkáza planety Země se nakonec přece jen dočkala uveřejnění po 9 letech v 46. ročníku časopisu ABC (2001). Je v tom ale pár zádrhelů. Kreslířem už není Lubomír Hlavsa, ale nově Jiří Petráček. A spíš než pokračování se jedná o remake s prodlouženým novým koncem. Zhruba dvě třetiny rozsahu zabírá skoro totéž, co se odehrálo v Hlídači na Ikaru, jen ve zhuštěnější formě. Pak místo původního konce následuje titulní zkáza planety Země. Příběh nemá definitivní uzavření, má konec s otazníkem. Není známo, jestli původní verze Zkázy planety Země byla někdy nakreslena, nebo šlo o námět z šuplíku, který autor později přepracoval.
 • Mistr Looping (napsal Ivo Pechar, nakreslil Jiří Petráček) - Po pěti dílech seriál nekončí, ale časopis Aréna zanikl. Po 27 letech připravili autoři finální šestou epizodu pro souborné vydání v knize Goro, ochránce makaků a další komiksy (2018).
 • Past uprostřed vichrů (napsal Ivo Pechar, nakreslil Jiří Petráček/Ladislav Říha) - Jako povídka s jednou ilustrací vyšel příběh v časopise Věda a technika mládeži (1986). V kreslené podobě od Jiřího Petráčka měl údajně začít vycházet v Aréně (1991), byl už připravený, ale po zániku časopisu se komiks ztratil. Pro soubornou knihu Goro, ochránce makaků a další komiksy (2018) příběh nově nakreslil Ladislav Říha, 27 let po vytvoření komiksového scénáře.
 • Ztracené naděje (napsal Vlastislav Toman, nakreslili Jiří Veškrna a Věra Veškrnová) - Seriál Výprava do ztraceného světa na motivy románu A.C. Doyla Ztracený svět vycházel nejdříve na pokračování černobíle v ABC (1969-1970). Pro časopis Rychlé šípy (1971) byl přejmenován na Ztracené naděje, skoro nepoznatelně překreslen (lze vidět hlavně na textu v bublinách) a vybarven. V barvě vyšlo jen prvních 5 stran z 24 a to v posledním čísle časopisu před zrušením. Po 17 letech vyšla barevná překreslená verze konečně celá - v letním speciálu ABC 1988, tentokrát pod třetím názvem - Daily Gazette: První výprava do ztraceného světa. Následující reedice už vycházejí s tímto názvem a v barvě.
 • Otakar Batlička: Příběhy statečných (napsal Bohumil Jírek, nakreslil Petr Barč) - Povídkový komiksový seriál z časopisu Rychlé šípy (1970-1971) se dočkal vydání již dlouho připravených dalších dílů po 20 letech v časopisech Hlasatel (1991) a Skaut-Junák (1993, 1996-1997), včetně přepracovaných verzí dříve uvedených příběhů. Není ovšem známo, jestli byly nově uveřejněné díly vytaženy z šuplíku, nebo nově nakresleny či upraveny.
 • Čolák & Doláč (napsali Zdeněk Alfons Sedláček a Jan Tatarka, nakreslil Jan Tatarka) - První díl komiksové série nazvaný Král podzemí vyšel v roce 1990. Druhý díl To je ale smůla (2021) čekal na vydání v šuplíku dlouhých 31 let. Kromě toho ale vyšel v roce 1993 třetí díl (dlouhodobě započítávaný jako díl druhý) Na stopě. Čtvrtý díl Návrat hukanů vyšel dva roky po "šuplíkovém čísle" v roce 2023.
 • Vrabec (napsal Václav Šorel, nakreslil Jiří Petráček) - Seriál na pokračování z časopisu ABC (1994-1996) měl 35 dílů a konec, který umožňoval další pokračování. Na seriál z období druhé světové války prý nebyly čtenáři tehdy ještě připraveni, proto vydávání komiksu bylo předčasně ukončeno okamžikem, kdy se hlavní hrdina dostane do Velké Británie v předvečer slavné letecké bitvy. Autor uvedl, že tento projekt zašel na svou velikost a musel by vycházet nejméně tři roky, což si údajně ABC nepřálo. Čtenáři byli na posledním obrázku vyzváni, aby napsali svůj názor na možné pokračování a také náměty. Až po 21 letech byl pro soubornou knihu Vrabec: Příběh skauta (2017) příběh doplněn, ale zjevně ne do původně zvažovaného rozsahu. Dvě strany byly přepracované a 7 nových bylo přidáno. Ani nový konec není definitivní a umožňoval by pokračování. Není známo, jestli měl autor toto pokračování dlouho v šuplíku, nebo bylo dopsáno až pro souborné vydání. Dokresleno bylo ovšem nově stejným ilustrátorem jako dříve.
 • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Jiří Grus) - Souborná kniha Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka (2022) přinesla jako bonus také 13 úplně nových stránek příběhů. Nakreslil je Jiří Grus, scénáře pocházejí z pozůstalosti Jaroslava Foglara. Jedná se o různé nesouvisející nepoužité náměty a návrhy z rozličných časových období, ty nejstarší až z roku 1942, v šuplíku tedy ležely až 80 let! Pro nově vytvořené komiksové zpracování byly některé z námětů ještě mírně poupraveny.
 • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Václav Junek) - Dva příběhy Václava Junka nestihly v roce 1941 vyjít, časopis Mladý hlasatel byl zakázán. Pro vydání v časopise Rychlé šípy je v roce 1970 po 29 letech překreslil Marko Čermák. Původní verze z roku 1941 byla otištěna až po 57 letech pro soubornou knihu Rychlé šípy (1998).
 • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Bohumír Čermák) - Bohumír Čermák překreslil a upravil na začátku 40. let prvních deset dílů s původními Fischerovými kresbami tak, aby parta Černých jezdců neměla šátky přes ústa. Tato upravená verze ale ležela v šuplíku příbližně 50 let. Bohumír Čermák také nakreslil v roce 1941 tři nové příběhy Rychlých šípů. Jeden z nich (Rychlé šípy cvičí) se uveřejnění dočkal až po 6 letech v časopise Vpřed (1947), zbylé dva po 29 letech v časopise Rychlé šípy (1970).
 • Sheila (napsal a nakreslil Bof, vl. jm. Bohumil Fencl) - První díl zamýšleného časopisu vyšel v prosinci 1990. Časopis ale skončil a připravený druhý díl ležel 28 let v šuplíku, než byl konečně uveřejněn v komiksové publikaci Generace 89 (2019).
 • Muriel a andělé (napsal Miloš Macourek, nakreslil Kája Saudek) - Komiksové album bylo nakresleno už v roce 1969 (vyšla i 28stránková černobílá ukázka), kvůli zákazu ale poprvé vyšlo až po 22 letech v roce 1991.
 • Muriel a oranžová smrt (napsal Miloš Macourek, nakreslil Kája Saudek) - Komiksové album bylo dokresleno už v roce 1970, kvůli různým peripetiím (normalizace, ztracené originály) ale poprvé vyšlo až po 39 letech v roce 2009.


... a co zůstalo v šuplíku

  Z časopisu Kometa (1992)
 • Rudolfova štola (Baudyš, Vítek) - dle Komety č. 12
 • Lev a meč (napsal a nakreslil Patrik, 2 alba po 32 stranách) - fantazy komiks, stará sága o hrdinném rytíři a jeho lvu - dle Komety č. 27, náhled obálky v č. 31.
 • Muž zákona (na motivy románu Franka Grubera napsal a nakreslil Ivan Mejsnar, 48 stran) - klasický western - dle Komety č. 13, náhled v č. 31.
 • Věrná zrádkyně (podle románu Aloise Jiráska Bratrstvo nakreslil Michal Kocián, 48 stran) - napětí, souboje, úklady a láska - dle č. 28, náhled v č. 31.
 • Tarzanův syn (podle románu Edgara Rice Burroughse nakreslil Stanislav Konečný?, 2 alba po 48 stranách) - náhled v Kometě č. 31.
 • Tři mušketýři (podle románu Alexandra Dumase napsal Antonín Matějka, nakreslil Kubát) - náhled v Kometě č. 31.
 • Akce Darwin (napsal a nakreslil Jan Štěpánek?) - náhled v Kometě č. 31.
 • Odpolední dobrodružství - náhled v Kometě č. 31.

 • Z časopisu Aréna (1991)
 • Trosečníci z RA super (napsal Pavel Sidon, nakreslil Miroslav Němeček) - Dobrodružný seriál vycházel od prvního sešitu Arény, ale byl rozvržen na více než 5 dílů, kterých časopis dosáhl. Komiksolog Tomáš Prokůpek v roce 2020 vypátral autory a na svůj facebook uveřejnil ukázky z rozpracovaných dalších dílů, které zůstaly v šuplíku. Dozvěděl se, jak měl příběh skončit, a možná se i zasadí o vydání kompletního seriálu po letech.
 • Aréna (napsal Ivo Pechar, nakreslil Jan Pištěk) - 5dílný seriál bez konce.
 • Šašek a kuchařka (napsal a nakreslil Bape) - seriál na pokračování s jediným dílem, začal vycházet až v posledním čísle časopisu.
 • Dva roky prázdnin (podle románu Julese Verna napsal Antonín Matějka, nakreslil Michal Kocián) - 3dílný seriál bez konce, ale aspoň je možné si přečíst předlohu.

 • Z časopisu Ilustrované sešity (1991)
 • O panence Apolence (napsala Pavla Merglová, nakreslil Václav Mergl) - Plánováno jako Ilustrované sešity č. 150, humorná groteska o osudech panenky Apolenky a jejích rytířů. Podle stejnojmenného večerníčku.
 • Dárky cestovatele Pralinky (napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslila Šarlota Zahrádková) - Plánováno jako Ilustrované sešity č. 151, povídání o podivuhodných dárcích, které cestovatel Pralinka přivezl z cest po světě. Tento příběh nikdy nevyšel, ale s cestovatelem Kryštofem Pralinkou jsme se ale setkali ve dvou seriálech Svatopluka Hrnčíře ve Čtyřlístku (a možná v nich spisovatel využil motivy z nevydaného příběhu).
 • Sedm havranů (napsala Vlasta Svobodová, nakreslila Eva Sýkorová) - Plánováno jako Ilustrované sešity č. 152, vyprávění na motivy Boženy Němcové. Od roku 1989 vycházely v edici už jen komiksové příběhy, ale třeba by se přesto jednalo o ilustrovanou prózu.

 • Z časopisu Stopa (1990)
 • Čtyřka (napsal Rudolf Čechura, nakreslil Jiří Zvolský) - Ve třech číslech časopisu Stopa stihly vyjít jen tři díly klubáckého komiksu. Není známo, jestli byly v přípravě další díly.
 • Sherlock Holmes (na motivy A. C. Doyla napsal Jiří Kovář, nakreslil Zdeněk Netopil) - Tři z 56 kanonických povídek Sherlocka Holmese byly zpracovány v komiksové podobě. Další už si musíte přečíst v předlohových knihách. (Nesouvisí se seriálem ze Čtyřlístku se stejným hrdinou.)
 • Staré pověsti české (volně podle A. Jiráska napsala Jitka Pelikánová, nakreslil Lubomír Anlauf) - Lucká válka, Durynk a Neklan, O Křesomyslu a Horymírovi. Zajímavé je, že zpracovány byly až poslední tři z deseti starých pověstí dle Aloise Jiráska.

 • Ostatní
 • Tonda a Já (napsal Miroslav Šimek a Jiří Grossman, nakreslil Vladimír Havlíček) - Seriál zůstal kvůli zániku časopisu Rychlé šípy v roce 1971 jen dvojdílný. Není známo, jestli byl případný třetí díl napsán a nakreslen.
 • Plinlimon (napsal a nakreslil Richard Heyduk) - Časopis a seriál se dočkal jen dvou čísel (1991). Načatý příběh měl pokračovat ve třetím sešitě Merlinův kotlík, který už nikdy nevyšel.
 • Pan Tau (napsal Ondřej Neff, nakreslil Miroslav Schönberg) - Podle časopisu Živel a medailonků v knihách Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství (2018) a Generace 89 (2019) má Miroslav Schönberg v šuplíku téměř hotový, skvěle nakreslený komiks Pan Tau, který mu mohl na počátku devadesátých let udělat jméno i za hranicemi naší republiky.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Pazourek a ZoubekPazourek a Zoubek Strašidla z BezzubuStrašidla z Bezzubu Stejnojmenné NěmečkovinyStejnojmenné Němečkoviny Příběhy 1998Příběhy 1998 Příprava komiksuPříprava komiksu
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru