další články z kategorie Nečtyřlístkový Němeček
Panda a Zajda
napsal Ivo Fencl

Panda a ZajdaTým, který produkoval Čtyřlístky (Jiří Čehovský a Jaroslav Němeček) stál roku 1989 i u zrodu cyklu příběhů s medvídkem Pandou. Kdybychom soudili jen podle obálky úvodního čísla, šlo tu - jako ve Čtyřlístku - zase o čtveřici. Po boku Pandy stáli totiž ještě zajíc - nepříliš podobný Pinďovi - veverka a jezevec. Ve skutečnosti však jsou hrdiny celé série jen Panda a zajíc. Ostatní zvířátka z lesa očividně jen střídavě přihrávají.


Čtěte také:
Medvídek Panda a jeho příběhy (časopis)
Omalovánky (Němeček) (Panda a Zajda)
Další sběratelské publikace a předměty (Němeček) (žvýkačky Zajda)
Krátké seriály ze Čtyřlístku (1 díl Pandy a Zajdy ve Čtyřlístku)
Příbuzné a navazující seriály (seriál z různých časopisů)
Plánováno - nevydáno (Zajda chytrulín)
Plánováno - nevydáno (Panda a záhada tajuplného hradu)
Plánováno - nevydáno (Panda: Tajemství Černé rokle)Příběhy z omalovánek

Postavičky Pandy a Zajdy se nejprve objevily v omalovánkách (a to i přesto, že k jejich setkání dojde až v následném komiksovém cyklu).

Nápady Zajdy a Pandy Nápady Zajdy a Pandy
Nápady Zajdy a Pandy (omalovánky, 1988)
nakreslil Jaroslav Němeček

děj snad brzy doplníme (zvířátka sestrojují ponorku a potýkají se s masožravou květinou)
Panda a barevný svět Panda a barevný svět
Panda a barevný svět (omalovánky, 1989)
napsala Michala Šmerglová, nakreslil Jaroslav Němeček
Omalovánky s barevným vzorem. Příběh je zde ve formě povídání na poslední stránce. Podle textu má panda jméno, a překvapivě ženské.
Šedý plot se Pandě Vandě nezamlouvá. Nanese tam barevné pokračování louky. Vandě a Zajdovi nesedí ani šeď fabriky a lze omalovat i náklaďák. Zvířátka vymalovala také balón a Zajda z koše žlutí - za pomoci veverky - 14. patro domu. Hned se paní za oknem lépe ťuká do stroje. Sova dělá barevným i letadlo a liška s jezevcem krášlí oděvy paní a pána. A večer si Panda, Zajda i ježek venku lehnou a hledí k duze vystupující z komínů továrny. Krajina hraje barvami.
Panda a motokros Panda a motokros
Panda a motokros (omalovánky, 1990)
napsala Marcella Tesařová, nakreslil Jaroslav Němeček
Omalovánky se střídavě vybarvenými a nevybarvenými stránkami. Dvě komiksová pole na stránku, doprovodné povídání je pod obrázky.
Panda, Zajda, jezevec, ježek a další zvířata jdou svým lesem hrát kuličky. Rozhořčí je zběsilý motorkáři, rachot, výfukové plyny. Dočkají se od jezdců leda dlouhého nosu. Zato hajný přináší sazenice stromů. Do práce! A večer tráví zířátka s kytarou u ohně. I když Panda a Zajda přenocují ve stanu u sazeniček, ty jsou ráno zlámány. Zvířata se ozbrojí kyji, až mají motorkáři nahnáno. Navíc Panda úkoluje bobry, aby porazili smrk. Motorkář vrazí do jeho kmene, stroj se rozletí. Dobrodružství sice pokračují v sedle bicyklů, ale zvířata spustí stavidla a soupeře vykoupou. Panda je vede hajnému a rozdá jim rýče a motyky. Pod jeho dozorem nyní i kluci sázejí.
Příběhy z časopisu
Medvídek Panda a jeho příběhy


Nosičem skutečnějších příběhů se staly na devětkrát seskládané plakáty Medvídek Panda a jeho příběhy. Na líci Němeček pokaždé vytvořil obraz se vpravo nahoře umístěným stálým záhlavím, na rubu pak rovněž pokaždé následovaly vlastní komiksové příběhy. Nakladatelství Panorama tehdy Medvídka Pandu prodávalo za devět korun. Budoucí šéfredaktor Čtyřlístku Jiří Čehovský se spokojil s autorstvím u prvního dílu, už ve druhém - tedy v březnu 1989 - jej však vystřídala Václava Ledvinková... a tyhle dva příběhy také vyšly ještě před revolucí.

Do značné míry jde o příběhy ekologické, ale jejich ekologičnost je bohužel často poněkud komická. Po výtvarné stránce lze příběhům sotva co vytknout, je to typický Němeček své doby, ale scénáře jsou povětšinou opravdu naivní a uspokojí leda ty úplně nejmenší děti. První Čehovského komiksový příběh Pandu pouze uvádí do děje a ostatním se dost vymyká. Ledvinková v tom dalším pak brojí proti kradení vánočních stromečků a dále i proti pohazování odpadků, výstavbě dálnic, znečišťování vody a zapalování ohňů v lese. A pak se téma zřejmě vyčerpalo. Za nedostatek cyklu považuji to, že se Panda chová opravdu až příliš mravoličně. Zvláště to je patrno v posledním dílu, kde má dítě často už chuť "mu ji už natáhnout". Vadou je i ubohá charakterizace zajíce, natož pak všech ostatních zvířat v pozadí. Autoři se neobtěžovali ani vymýšlením jejich jmen! I velké P u Pandy je tedy vlastně otázkou.

Panda 1 Přítel z daleka
Přítel z daleka (Medvídek Panda a jeho příběhy 1, 1989)
napsal Jiří Čehovský, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
V úvodu Panda přijíždí až z Himálaje coby bojovník za čistotu - a rádce českých zvířat. K jeho příjezdu přitom došlo až po dvou letech dopisování si se zajícem. Autobus však Pandu nepřiváží až do Zelené Lhoty, nýbrž jen do deset kilometrů vzdálené Lhoty Chemické - a sotva zvířátko vystoupí, už je ohrožováno zběsilými řidiči a jejich výfuky a dále pak českým zlodějstvím i všeobecně lidskou potřebou "vracet" medvědy do zoo... A tam se tedy na noc octne i Panda, za mřížemi. Nicméně lesní pták o jeho uvěznění informuje zvířátka, a ta ho brzy vyrážejí zachránit. Jezevec podhrabe hradbu... a po jediném omylu ve tmě (následkem něhož je zajíc na chvíli ovinut krajtou tygrovitou) zvířata zachrání svého hosta... a odvedou si jej na paseku.
Panda 2 Vánoční stromek
Vánoční stromek (Medvídek Panda a jeho příběhy 2, 1989)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Odehrává se v zimě. Během sáňkování zvířátka odhalí krádež smrčku, přičemž od pařízku vedou stopy k silnici. Hrdinové rozestaví hlídky, aby se už krádeže neopakovaly, ale zajíc na své hlídce usne. Kroky vetřelců naštěstí zaslechne lesní strom - a probudí zajíce. Ten překvapeně sleduje smrčky odcházejí z lesa. Společně s Pandou za nimi běží, ale utrhne se jim pod nohama převislý sníh, ocitnou se v rozkutálené sněhové kouli a... Zloděje i tak identifikují. Za jen zdánlivě chodícími smrčky se totiž vyklubou pánové "Lakota a syn". Tito nenechavci ovšem mají pro strach uděláno a zvířátkům klidně "přislíbí" další krádež. Co dělat? Panda vyhlásí soutěž o nejhezčího sněhuláka a všichni hrdinové doplnění nyní i ježkem, liškou, myškou a divokým prasetem se hbitě dávají do práce. Výsledné sochy ze sněhu mají také vzhled zvířátek - a co je podstatné? Jejich využití. Sochy se totiž stanou lavinou, která dík Pandě a zajíci pohřbí Lakotovo auto... Zdá se, že to zůstane pod sněhem až do jara, avšak jeho osádka, Lakota a syn jsou zvířátky vytaženi a dostanou ultimátum. Výměnou za automobil musejí do lesa dodat kaštany, sůl, jablka, zeleninu, lůj, seno, banán a pomeranč. To se stane... a jen díky tomu si panda a jeho kamarádi (a to nyní i včetně jelena) mohou na pasece vystrojit živý a rostoucí stromek.
Panda 3 Vzduch nebo život
Vzduch nebo život (Medvídek Panda a jeho příběhy 3, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
V tomto už porevolučním příběhu je Panda rozhodčím dvou fotbalových týmů: zajíců a veverek. Veverky v utkání zvítězí a po posledním gólu se míč zakutálel do mlází. Panda a zajíc ho najdou - a spatří ústí podzemního potrubí. Rozhodnou se svislou šachtu prozkoumat. Ta je však doslova vcucne: jde o přivaděč lesního vzduchu do Chemické Lhoty. Zvířátka seberou některé lidmi v lese pohozené odpadky a naházejí je do přivaděče, následkem čehož se lidé ze Lhoty dočkají při slavnostním otevření přivaděče pouze puchu. Svého vlastního. Panda vysloví další ultimátum: "Chcete čistý vzduch? Přijďte si uklidit!" Což se stane. Lidé ze Lhoty vysbírají více než tři nákladní auta odpadků, a protože Panda se zajícem dodají i sazenice, dojde i na vysazení mladého lesíku. A závěrečné Pandovo poučení? "Pomáhejte pravidelně a nebudete potřebovat žádný přivaděč vzduchu."
Panda 4 Dálnice
Dálnice (Medvídek Panda a jeho příběhy 4, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Odehrává se zjara. Do lesa dorazí "zemětřesení" v podobě buldozeru, jemuž Panda obratem vyhlašuje válku a vysílá do boje letectvo = ptactvo s kusy bahna, které dopadají na čelní sklo buldozeru, dělostřelectvo = sám Panda metající proti buldozeru drny... a bobra. Ten přehlodá jeden strom, který se stroji zřítí do cesty... Ani jeden akt obrany však buldozeristu, který má své příkazy od inženýra, nezastaví. Naopak Muž zvířátka vyzve, aby se vzdala. A ta již taky mávají bílou vlajkou... Nakonec se však soupeři přece dohodnou, příměří však potrvá jen do příštího dne. Pandovi to ovšem k výhře stačí. Vleze společně se zajícem do kabiny buldozeru a najde plán dálnice. Překreslí ho, takže buldozerista pak pokračuje do zatáčky a ke Lhotě a tak dlouho, až na kraji města zplanýruje svou vlastní zahradu a zničí navíc i inženýrův dům. V lese je zato zase klid. I ptáci se tam vracejí.
Panda 5 Dobrá voda..
Dobrá voda.. (Medvídek Panda a jeho příběhy 5, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Předposlední příběh samostatné série odhalí v jezevci zručného kuchaře. Pravidelně prý vaří brambory s lopuchovou omáčkou, což se ovšem Pandovi už zajídá, a tak hurá na ryby. Je ale nešikou a strhne zajíce udicí do vody. Ta je tak špinavá, že tam ryby už nemohou žít. Z Chemické Lhoty totiž začali lidé přivádět potrubím svůj odpad, zatímco si místo čističky postavili sochu starosty. Panda najde sídlo bobrů a požádá je o pomoc. Bobři stavějí vory a společně s Pandou a zajícem na nich veslují k ústí potrubí, do kterého zatlučou přehryzané kmeny. Tím začne ve Lhotě peklo. Špína stříká z umyvadel, z WC a její proud z kanálu vyzdvihne dokonce i policistu. Exploze špíny pomůže taky k roztříštění starostovy sochy, jež stála vprostřed kašny. A špinavé kaly, co se vyvalily podrazí starostovi nohy. A Panda může znovu dávat ultimátum - i vyzývá ke společné práci zvířátek a lidí na stavbě čističky. Výsledkem je čisťounká voda. Když vyhrkne z potrubí, nelíbí se to kryse, a tak se odstěhuje. A to i proto, že nechce pracovat a byla by "darmožroutem", jak je zdůrazněno. Na posledním idylickém obrázku už pak Panda loví navrátivší se ryby na špekáčky a zajíc zvesela píská na píšťalu.
Panda 6 Lesní požár
Lesní požár (Medvídek Panda a jeho příběhy 6, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Závěr samostatné série Pandu zastihne ve chvíli, kdy se nudí. Tu do lesa vtrhnou skauti. Mají tu tzv. Zelený tábor, Pandě ovšem vadí jejich oheň. Uhasí ho a vyhrožuje jim hajným. Nazítří se jde Panda koupat do rybníka, byť je vypuštěný. Setká se s řidičem, který tu chtěl umýt auto. "To bahno je dobré leda tak pro Pandu," je medvídkovi řečeno, načež řidič zahodí cigaretu, a ta podpálí les. Zvířátka místo boje s požárem prchají, Panda je však přece zadrží a divočáky vyzve k vyrytí příkopu. Sám oheň utlouká větví a jezevec se k němu přidá. Zajíc zatím běží pro pomoc. Panda a jezevec jsou však ohněm obklíčeni. V poslední chvíli je zachrání skaut. A to už dorazí i hasiči. Skauti je zavolali! Požárníci pokračují v hloubení příkopu pomocí bagru - a oheň je šťastně zažehnán. Skauti uznají, že tento živel do lesa a jejich tábora nepatří, a za noci se okolo něj sesednou jinde, na širém prostranství pod hradem. Panda a jezevec s nimi.
Příběh ze zvláštního čísla Čtyřlístku

Sedmý a definitivně závěrečný komiksový příběh Pandy se odehrál se na osmi stránkách sešitu Vánoční příběhy Čtyřlístku v říjnu 1990. Autorkou byla opět Václava Ledvinková.

Vánoční příběhy Vánoční záhada
Vánoční příběhy (zvláštní číslo, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran
Příběh začíná nadělováním. Hm, ale k čemu brusle a k čemu boby, když není sníh a taky led je moc křehký. Tolik, že se pod ním bruslemi rovněž obdarovaná myška skoro utopí. Zajíc, jezevec a Panda ji naštěstí zachrání a ptačí doktor vyšetří její nastuzení. Nazítří se zvířátka přece jenom pokusí o závod na bílém pruhu stráně pod lesem, ukáže se však, že nejde o sníh, nýbrž o prášek vychrlený z letounu, a tak začíná další Pandův boj. Zvířátka sice zrádné letadlo polapí do smyčky a nechají se za ním táhnout na rogallu, provaz se však přetrhne a oni skončí v hangáru. Najdou tu gigantické plody. "Triumf superstimulačního hnojiva. A příští jaro poroste obří zelenina na celém svahu!" ujistí je pilot. Až na to, že chuť plodin není právě lahodná. Tu začne sněžit. Zvířátka pilota přesvědčí, že jeho vynález je k ničemu, a vezmou ho při lyžování a sáňkování mezi sebe. Mrkev, kterou mu panda nabízí k svačině, se mu sice zdá malá, zato však je zdravá a nepráškovaná.
Příběhy ze žvýkaček Zajda

Zajda Poslední příběhy zažili Panda se Zajdou na číslovaných obrázcích ze žvýkaček Zajda. Obrázků bylo 78 a po seskládání jsme mohli s hrdiny prožít čtyři příběhy (níže uvedené názvy nejsou oficiální). V očíslování obrázků je několik chyb. Pro popis děje jsou přeskládány do předpokládaného pořadí (viz seznam obrázků ve žvýkačkách Zajda). V tomto uspořádání mají postupně délku 21, 20, 19 a 18 okének. V obrázcích jsou využity komiksové bubliny, jen u třetího příběhu jsou všechna písmena v bublině velká. Není znám autor příběhů.

Zajda
Zajda (obrázky ze žvýkaček, 1990?)
nakreslil Jaroslav Němeček, 78 obrázků

Zajda 20 Silák
Paní trhá v přírodě až moc kytek a malý její syn ryje kudlou do kůry. Oba rozdělají oheň a opékají si buřty. Marně Zajda proti tomu všemu protestuje: rodina jej hodí do potoka. Odplouvá na kmeni a slibuje, že se vrátí. Stěžuje si Pandě a brečí. Chce být "nejsilnější". Panda má doma knihovničku. Najde tam "složitý" recept. Zvířátka přinesou "to nejlepší" a vaří to v hrnci nad ohněm. Vše vypění a Zajdu kaše takřka utopí, ale síly nabyl. Kluka hodí do potoka a nutí výletníky, aby uklidili odpad. Vyhostí je. Jako silák je vzýván, vždyť unese všechna zvířátka.

Zajda 38 Požár
Panda a Zajda jdou chránit les. Zjistí, že vyschl potok. Panda vidí dým. Leze se rozhlédnout ze smrku a padne Zajdovi na hlavu. Objeví se jezevec. Nešlo o požár! Dým stoupal z lulky. Zajda dýmku zadusá do země. Udělají si však ohýnek, lapí teplý vzduch nad ním do plachty a vznesou se. Dole způsobili skutečný požár, ale Zajda propíchne mrak, a tak vznikne lijavec, který oheň uhasí. Jejich plachta je zničena bleskem z téhož mraku a jezevec je sice oba vyplatí (nikoli finančně) za založení ohně, nicméně zvířátka jim udělí metály. Za uhašení požáru.

Zajda 52 Koště
Panda prahne pod vlivem knížky o čarodějce po létajícím koštěti. Zajda se ptá v krámu a je právě pomocí koštěte leda vymeten. S jezevcem se pustí do výroby letounu, jenž má vrtuli a vzadu kormidlo z koštěte. Panda otvírá kůlnu a čeká zde překvapení. Panda vzlétne, aniž umí letoun pilotovat, utne špici smrku. provede nechtěný "lopink" a skočí do plachty, již mu zvířátka přidržela nad zemí. Narozeniny slaví Panda v obvazech a dostane koště, ale jen zametací.

Zajda 68 Pozor, zlý robot
Panda ryje a prosí Zajdu o pomoc. Ten ji zajistí prostřednictvím robota. Zatím co přístroj seká plevel a ryje, Panda a Zajda si mohou hrát s míčem. Robot jim také nosí nápoje. Kozel jim závidí zahrádku. Jako palivo spotřebuje přitom robot jen jednu mrkev za hodinu. A právě na mrkve jej naláká kozlík - a prosí o ještě hezčí zahrádku. Splněno! Kozel však i rozkáže, aby robot zničil zahradu sousedů. On se ale pustí do té jeho. Kozel si stěžuje našim kamarádům, že robot nerozumí rozkazům, ale robot nerozumí jen těm špatným. Protože se hodně rozčílil, jsou nuceni ho obvázat - a dají ho, asi žertem, do boudy s nápisem "pozor, zlý robot".
Nerealizováno

Obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 153-156) vypátrala dokonce tři nerealizované publikace s Pandou a Zajdou:
1) omalovánky Zajda chytrulín
2) omalovánky Panda a záhada tajuplného hradu
3) komiksový příběh z časopisecké edice Čtyřlístek uvádí, která se dočkala jen jediného čísla, ale plánovaným čtvrtým dílem byl titul Panda: Tajemství Černé rokle
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Chytří psíci jezevčíciChytří psíci jezevčíci KnihománieKnihománie Omalovánky 1997-2001Omalovánky 1997-2001 Čtyřlístek z VlastyČtyřlístek z Vlasty Akce a událostiAkce a události
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru