Zdivočelá peřina

Zdivočelá peřina V letech 2000-2005 vycházel časopis CD-Romek. PC Campion 19 Z 41 čísel bylo celkem 18 pojmenovaných Čtyřlístek CD-Romek (13 Rodinný CD-Romek a 10 Ferda CD-Romek). V sešitu byl příběh s lušťovkami (podobně jako ve Čtyřlístku Speciál ale kratší), na CD byly různé hry včetně adventury se Čtyřlístkem. Čtyřlístkovský CD-Romek vycházel s několikaletým zpožděným také v Rumunsku pod názvem PC Campion. V roce 2005 přestal CD-Romek náhle vycházet, nejspíš pro nedostatečný zájem českých dětí kvůli mírně zastarávajícímu konceptu přiložených adventurních her. Číslo 42 Zdivočelá peřina bylo připraveno, s devatenáctým příběhem a hrou Čtyřlístku (nazvanou Čtyřlístek na horách), ale přesto už nevyšlo. V roce 2008 přišla v Rumunsku řada na toto číslo a tam jej opravdu vydali jako PC Campion 19 nazvaný Plapuma buclucaşă, komiks byl přeložen do rumunštiny. Sešit má malý formát, podobně jako český Čtyřlístek CD-Romek 40 (a Ferda CD-Romek 41). Podle redakce Čtyřlístku má na komiksový příběh ze ztraceného čísla právo společnost Cenega, která CD-Romky v Česku vydávala, a je jen na ní, jak se svým právem naloží. Jedná se prý ale o poslední kreslený příběh, který byl pro Cenegu připraven, žádné další ztracené komiksy tedy nejsou. Počítačové hry, které vytvořili a napsali vývojáři z firmy Centauri Production, se dělaly ve větším předstihu než komiks, takže nerealizovaných scénářů a rozpracovaných her bylo více. Do budoucna se navíc uvažovalo o kompletním přechodu do 3D podobně jako byl CD-Romkový Ferda.

Od roku 2007 vycházejí různé karetní hry, trička a kalendáře se Čtyřlístkem a v nich nejsou nové, originální obrázky, ale využily se obrázky z obálek z různých čísel od roku cca 1997. Minimálně v jednom kalendáři a na jedné karetní hře se objevil i obrázek z titulní strany ztraceného čísla Zdivočelá peřina, takže šlo lehce vytvořit níže uveřejněnou fotomontáž, jak asi mohla obálka 42. čísla CD-Romku vypadat, kdyby v roce 2005 vyšlo.

Čtěte také:
Plánováno - nevydáno (Zdivočelá peřina)
CD-Romek
Příběhy v PC hrách z CD-Romku (ztracená hra Čtyřlístek na horách)
CD-Romek: rumunská vydání (PC Campion)

Odkaz:
PC Campion 19 - Plapuma buclucaşă (na stránkách jednoho rumunského e-shopu)

cdr42 Zdivočelá peřina
Zdivočelá peřina (Čtyřlístek CD-Romek 42, 2005 - ztracené číslo)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 20 stran
Pinďa si pořídil knížku kovbojku a je z ní naprosto unešen. Čte si ji ve dne v noci, dokonce i ve škole. Pinďa si navíc koupí kovbojský klobouk a obleček a zkouší na zahrádce lasovat. Kamarádi mu domlouvají, aby si nebral knihu do školy, tak si ji Pinďa uschová pod peřinou. Fifinka uklízí byt a je překvapená, když Pinďova peřina obživne, má kovbojský klobouk a nadává Fifince do prašivých indiánek. Fifi peřinu čapne a řádně ji na dvorku vypráší. V neděli se ale peřina znova probere k životu a na zahrádce sestřeluje plechovky. Čtyřlístek ji chce chytnout, ale peřina prchá do města. Čtyřlístek jí nestačí, protože si jako správný kovboj osedlala koně, tedy v tomto případě kozu. Honička pokračuje na střeše vlaku, v plném silničním provozu, přes kostelní věže a hotel. V hotelu konečně Pinďa peřinu chytí, ale to není ta jeho, ale ta patří do hotelového pokoje. Venku běží zdivočelá peřina po mostě, kde ji na žádost Čtyřlístku pokropí hasičské auto. Promoklá peřina už nemůže dál utíkat, Čtyřlístek jí sebere klobouk, obleček a knihu a odnáší ji do čistírny. Pracovník v čistírně říká, že peřina bude usušená za tři hodiny. Čas si muž krátí tím, že si čte kovbojku, kterou mu tam Čtyřlístek nechal. Když se Čtyřlístek vrátí, má už pracovník na hlavě kovbojský klobouk a je zcela pohlcen příběhem z divokého západu, už se těší až zavře krám a vyzkouší si lukostřelbu. Prosí Pinďu, aby mu knihu přenechal. Pinďa je rád, že se zbavil své kovbojské posedlosti a že mu peřina zase slouží v noci k přikrývání.

V rumunském vydání není uveden žádný autor příběhu. Zdivočelé peřině se věnuje obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 318), která přetiskuje náhled první strany příběhu a definitivně potvrzuje autorství Hany Lamkové a Josefa Lamky.
O jejich autorství jsme zde spekulovali již před tímto potvrzením, protože téma příběhu, ve kterém neživá věc obživne, je pro Lamkovy příznačná a ve Čtyřlístku několikrát využita - jako v příbězích z čísel 262 Zmatek na orloji (1997), 299 Myšpulit (2000), 308 Splašené vánočky (2000) nebo 360 Živá voda (2003). Děj Zdivočelé peřiny není od předchozích ničím významným odlišný a nepřináší nic nového.
Příběh Zdivočelé peřiny (podle skromného osobního hodnocení) patří mezi ty naprosto nejhorší, takže sběratele alespoň nemusí mrzet, že tento díl nikdy nevyšel. Kdyby toto číslo nebylo význačné tím, že je "ztracené", bylo by mezi stovkami ostatních čísel naprosto přehlédnutelné. Dalo by se i říci, že nejzábavnější na celém příběhu bylo překládat si jej z rumunštiny.

Zdivočelá peřina

Původní český text zní: Pěkný nervák! Na toho nikdo nemá! To bych chtěl taky umět!
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Jiří PoborákJiří Poborák Cestovatelé časemCestovatelé časem Figurky, sochyFigurky, sochy Reedice krátkých příběhůReedice krátkých příběhů Vytaženo z šuplíkuVytaženo z šuplíku
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru