Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1997
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1997

199724 příběhů Čtyřlístku v roce 1997.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1997
Čtyřlístek Speciál 1997

253 Na lyžích
Na lyžích (Čtyřlístek 253, 1997)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek jede na hory. Nikdo z nich neumí lyžovat, tak si zaplatí kurz lyžování u namyšleného instruktora Slávka Mrázka. Čtyřlístek se snaží, Slávek se jim spíš směje a vyčerpává je. Slávek naplánuje 20kilometrovou túru, Čtyřlístek je brzo pozadu a zkusí to vzít zkratkou. Cestou objeví chatu, z které se nekouří a podívají se dovnitř, jestli někdo nepotřebuje pomoc. Uvnitř leží starý pán v posteli, je nemocný. Čtyřlístek naštípe dědovi dříví, zatopí v kamnech a uvaří bramboračku. Děda se náhle uzdraví, celá jeho nemoc byl jen test, Čtyřlístek pomáhal samotnému Krakonošovi. Krakonoš věnuje za dobrotu Fifince kouzelné lyže, které jedou z kopce i do kopce, Bobík dostane brýle, se kterými je vidět ve tmě i mlze, Pinďa obdrží kouzelnou píštalku, kdykoliv se ocitne na horách v nouzi, má zapískat. Myšpulína naučí Krakonoš zaklínadlo k přivolání a odvolání sněhu. Čtyřlístek se vrací na chatu a omlouvá se Slávkovi za zpoždění. Slávek na další den připravil závod ve slalomu a diví se, že to Fifince s novými lyžemi jde tak skvěle. Slávek zaslechne, jak se Fifinka s kluky baví o tom, jak jsou kouzelné lyže báječné. Slávek lyže ukradne, lyže ale jedou jak si chtějí a odvážejí ho dodaleka a ke všemu se strhne strašná vánice. Čtyřlístek se rozhodne Slávka najít. Myšpulín odvolá sníh, nastane sice mlha, výpravu ale vede Bobík s kouzelnými brýlemi. Po cestě najde Čtyřlístek Slávkovu šálu, dál stopa mizí. Pinďa pískne na píšťalku, objeví se Krakonošův pes a ten najde a vyhrabe Slávka. Slávek se na chatě omlouvá Čtyřlístku. Bobík je smutný, v rádiu hlásí, že má zítra přijít obleva. Myšpulín ví, jak to zachránit, zná přece zaříkadlo na přivolání sněhu!
254 Čivižníci
Čivižníci (Čtyřlístek 254, 1997)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístku přijde naléhavý telegram od kamaráda Vaška z Polomených hor, Čtyřlístek se za ním ihned vydává. Vašek jim ukáže noviny, ve kterých se píše, že známý režisér a podnikatel Harry Lapáček zaslechl zvěsti o tom, že se v oblasti Polomených hor objevili skřítkové, a chce zde postavit zábavní park Pidiland, má dokonce podporu místního zastupitelstva. Čtyřlístek se tomu směje, Vašek se sestrou jim ale ukáží opravdového skřítka Čivižníka, který k nim zabloudil domů, přišel když sněžilo a sníh naštěstí zakryl jeho stopy. Skřítek je milý a má kouzelnou kuličku, která když se roztočí, vyjeví nádherný obraz čivižnického domova kdesi v noře. Čtyřlístek musí něco podniknout, aby Lapáček Čivižníky neobjevil. Fifinka s Vaškovou sestrou vyrobí dokonalou plyšovou nabodobeninu Čivižníka a Myšpulín do ní zamontuje dálkové ovládání. Lapáček se svým sluhou jsou na lovu v horách, poblíž se skrývá Čtyřlístek a Myšpulín navádí loutku vstříc lovcům. Lapáček chytí domnělého skřítka do sítě, přiběhne ale Myšpulín a nadává mu, že chytl jeho robota. Lapáček si začne myslet, že celé zvěsti o skřítcích v horách byla hloupost. Fifinka mu poví, že v Irsku se prý objevují bludičky. Lapáček okamžitě odjíždí a za několik dní se Čtyřlístek v novinách dočítá, že Lapáček už bludičky v Irsku hledá a chce tam postavit zábavní park Bludiland. Čivižník se při sněžení vrací domů, sníh zase zakryje jeho stopy.
255 Mistři na bruslích
Mistři na bruslích (Čtyřlístek 255, 1997)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Bobík s Fifinkou zkoušejí na zamrzlém rybníce krasobruslařskou sestavu, Myšpulín je trénuje a Pinďa zajišťuje hudbu hraním na housle. Koná se mistrovství světa v krasobruslení, přijíždějí i sourozenci Tamaryškovi, loni byle sice patnáctí, prý se ale úžasně zlepšili. Bobík s Fifinkou předvedou při soutěži nádhernou jízdu, Tamaryškovi jsou ale mnohem lepší, úžasně skáčou do výšky. Myšpulín se podivuje, proč je osvělovací panel tak nízko nad ledem, po závodě to prověří a zjistí, že na panelu jsou i silné elektromagnety. Nastává další den, Myšpulín zabloudí do šatny Tamaryškových, kde jsou jen jejich kostýmy, které jsou vyrobeny z vysoce magnetického kovového materiálu. Bobík s Fifinkou předvádějí druhou jízdu, náhle však vypadne zvuk, Myšpulín se jde podívat proč, Pinďa si zatím vezme housle a nahradí chybějící hudbu. Myšpulín vtrhne do zvukařské kabiny, tam právě chválí trenér Tamaryškových zvukaře, že to byl dobrý nápad vyřadit hudbu, bohužel ji ale nahradil ten fidlal Pinďa. Pánové Myšpulína přemůžou a svážou. Bobík dokončí jízdu a jde si to vyřídit se zvukařem, přepere ho a s ním i trenéra Tamaryškových, kteří právě předvádějí své úžasné představení na ledě. Myšpulín zapne elektromagnety na plný výkon a Tamaryškovi se přilepí na osvětlovací panel. Pinďa vysvětlí porotě, že Tamaryškovi podváděli, ti jsou vyřazeni a na první místo se posouvají Bobík s Fifinkou a vyhrávají tak mistrovství světa. Podvádění ve sportu se nevyplácí!
256 S čerty nejsou žerty
S čerty nejsou žerty (Čtyřlístek 256, 1997)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Pinďa uklízí na půdě a objeví starou knihu, ve které se dočte, jak si opatřit černé kuře zvané plivník, které prý splní všechna přání. Stačí nosit vejce od černé slepice tři neděle v podpaží a nemýt se. Kamarádi se Pinďovi smějí, Pinďa to ale podstoupí a z vejce se mu nakonec vyklube plivník. Pinďa si všimne, že zítra má narozeniny teta Máňa, tak poručí plivníkovi, aby sehnal její oblíbený oříškový dort. V kuchyni zatím dokončila Fifinka oříškový dort pro tetu, Fifinka na chvíli odběhne a do kuchyně vleze plivník. Pinďa najde kuře u dortu a myslí si, že to zařídil plivník. Pinďa dort sní a jde na pláž. Na pláži obdivuje, že tam má kdekdo stereo s kazeťákem a nařídí plivníkovi, aby mu taky jedno opatřil. Zatímco se Pinďa koupe, ukradne plivník spícímu rekreantovi kazeťák, Pinďa si ho klidně vezme domů a pochvaluje si, že plivník plní přání. Pinďovi je líto, že musí jít pěšky, přál by si kolo. Pinďa zajde domů, přijede pošťačka, opře si kolo o plot Čtyřlístku a jde doručit rekomando sousedům. Pinďa vyjde z domu a raduje se, že se u plivníka objevilo kolo, které si přál, a jede s kolem ihned na výlet. Pošťačka nahlásí krádež na policii, policie odchytí Pinďu - má kolo, které odpovídá popisu. Čtyřlístek se za Pinďu zaručí, Pinďa zaplatí jen pokutu a pak donese na plovárnu kazeťák, dá ho plavčíkovi, aby ho vrátil majiteli. Ze snědení dortu podezřívala Fifinka Bobíka, Pinďa se omlouvá. Plivník se někam ztratil, po čase ho najdou v kurníku, plivník je vlastně plivnice, které se vylíhla černá kuřátka.
257 Pinďa je v tom nevinně
Pinďa je v tom nevinně (Čtyřlístek 257, 1997)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Třeskoprské muzeum trápí myši. Do muzea přijde pan Pecháček, který tvrdí, že je odborníkem a muzeum myší zbaví. Další den jde Pinďa se svou třídou na exkurzi do muzea, po prohlídce si zaměstnanec všimne, že zmizela z vitríny vzácná spona princezny Nefretete a nechá zavřít východy. Přijede policie a provede prohlídku všech přítomných, mezi nimiž je i odborník na myši. Policie ale najde sponu u Pindi v batůžku. Čtyřlístek se doma diví, kde se Pinďa tak dlouho Pinďa toulá, přijde policie a vysvětlí jim, že Pinďu zavřeli. Myšpulín v muzeu prohlíží vitrínu, odkud byl šperk odcizen a všimne si díry prohlodané nejspíš od myší. Druhý den to Myšpulín sdělí u soudu jako důkaz Pinďovy neviny. Vše má posoudit odborník na myši pan Pecháček a ten něco takového, že by myš mohla vzít šperk, vylučuje. Pecháček ještě zdůvodňuje, že v muzeu byl ten den proto, že si tam zapomněl deštník. Čtyřlístek ví, že ten den nepršelo a Pecháčka sledují. Pecháček nakoupí v cukrárně kilo pralinek a jde k sobě do výzkumného ústavu. Fifinka se přestrojí za reportérku a udělá s Pecháčkem rozhovor, Pecháček studuje ve výzkumném ústavu chování myší a Fifince prozradí, že zjistil, že myš udělá pro čokoládovou pralinku cokoliv. Čtyřlístek se v noci vloupá do ústavu a najde tam prokousanou napodobeninu vitríny z muzea a napodobeninu šperku. Další den přinese Myšpulín k soudu myš z výzkumného ústavu a předvede, že myš je vycvičená donést šperk svému majiteli. Myš zamíří k Pecháčkovi, ten je usvědčen a míří do vězení. Pecháček schoval šperk u Pindi v batůžku, protože s ním nestihl utéct. Pinďa je propuštěn. Bobík plánuje, že s cvičenými myškami založí myší cirkus.
258 Starý mlýn
Starý mlýn (Čtyřlístek 258, 1997)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Prastrýc odkázal Čtyřlístku mlýn v Piskořicích. Čtyřlístek se tam jede ihned podívat, mlýn je zachovalý a všichni už plánují, jak prostory využít. Myšpulín by chtěl mít v mlýně vědeckou laboratoř, Pinďa tělocvičnu, Fifinka sochařský ateliér a Bobík restauraci. Příští týden přijíždí Myšpulín do mlýna s různým laboratorním vybavením, říká si, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Příští týden přijedou zase všichni, Myšpulín se ale diví, všechny jeho věci z mlýna zmizely a obviňuje kamarády, ti byli od začátku proti tomu, aby byla v mlýně laboratoř. Za tři dny si přiveze Pinďa do mlýna tělocvičné nářadí, v pátek ale zmizí všechno náčiní stejně jako to Myšpulínovo. Za týden udělá Bobík z mlýna restauraci, všechny stoly zevnitř ale zmizí. Myšpulín objeví všechny věci u mlýnského kola, Čtyřlístek je asi v mlýně nevítaným hostem. Fifinka si chce alespoň namalovat obrázek, na chvíli odběhne a když se vrátí tak vidí, jak jí vyhazuje vodník plátno ven oknem. Vodník skočí do vody, Čtyřlístek ho ale naláká na televizi s podmořským filmem. Vodníkovi se televize líbí a Čtyřlístku řekne, že jim věci vyhazoval, protože se mu nelíbí novoty, mlýn by měl zůstat mlýnem. Čtyřlístek souhlasí a vybuduje z mlýna skanzen. Přijíždějí první návštěvníci, Čtyřlístek předvádí, jak se dřív v mlýně pracovalo a ukážou jim i nefalšovaného vodníka, který zapřáhne štiky a vozí lidi na loďce po rybníce.
259 Zmrzlinová špionáž
Zmrzlinová špionáž (Čtyřlístek 259, 1997)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Kluci právě dosledovali v televizi dektivku a už vymýšlejí, že si sami založí detektivní kancelář. Fifinku by to nebavilo, ta si zase založí seznamku a ještě se s kluky vsadí, kdo první úspěšně uzavře první případ, koupí dort. Ke klukům přijde první zákazník, Antonio Marinelli, velkovýrobce zmrzliny. Někdo podle Marinelliho tajného receptu vyrábí jeho specialitu - skořicovou zmrzlinu. Kluci jdou do továrny na zmrzlinu a ptají se zaměstanců, recept prý zná jen šéf, ten se vždy zavře tajně v kuchyni a vyrobí skořicovou směs. Bobík rád v továrně ochutná skvélou zmrzlinu. Kluci obcházejí zmrzlinářské stánky a obchůdky a zjišťují, od koho dostávají skořicovou zmrzlinu. Bobík zajde do jedné cukrárny, předstírá že je reportér časopisu Labužník a ptá se, od koho mají zmzlinu, prodejce to nechce prozradit. Bobík tajně prodejce sleduje, ten se domlouvá s řidičem dodávky, že zmrzlina jde na dračku a aby dojeli pro další. Bobík si do dodávky nepozorovaně naskočí, cukrář s řidičem dojedou na místo, kde berou zmrzlinu, Bobík sice z dodávky vyběhne, pánové ho ale chytí, svážou a odvezou do lednice mrazíren Ledo-medo-fredo. Bobík má naštěstí mobil a zavolá kamarádům. Myšpulín odláká cukráře a Pinďa zatím osvobodí Bobíka. Bobík si vzpomíná, že místo, kde brali pánové zmrzlinu mělo plot se sloupky a na nich byli kamenní lvi. Fifinka jede do Počernic, paní odtud má zájem o seznámení a Fifinka to má zprostředkovat. Paní bydlí v domku s plotem s kamennými lvy. Paní nabídne Fifince vlastní skořicovou zmrzlinu, začne ale zvonit telefon, cukrář volá, že potřebuje další zmrzlinu. Paní odejde do vedlejšího pokoje, odkud se ozývají hlasy, paní chce zavřít Alfréda, ten se ale brání. Fifinka běží domů a vše oznámí kamarádům. Čtyřlístek se vrátí k paní do Počernic, paní není doma, tak vyrazí dveře a uvnitř je jen papoušek Alfrédo v kleci. Přijde paní z nákupů a prozradí, že papouška našla na zahradě a ten pořád odříkával recept na skořicovou zmrzlinu. Čtyřlístek zajde za Marinellim, ten řekne, že opravdu měl papouška, se kterým si vždy odříkával recept. Marinelli je šťastný, našli jeho papouška, odhalili konkurenci a ještě mu našli nevěstu - paní z Počernic. Marrinelli slibuje za odměnu zmerzlinový skořicový dort, Bobík se ale už zmrzliny přejedl a radši si dá jablko.
260 Bludný Holanďan
Bludný Holanďan (Čtyřlístek 260, 1997)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Dva pánové gratulují Čtyřlístku, vyhrál soutěž o nejlepší posádku a může vyplout na lodi Pán moří, musí ale plnit různé vědecké úkoly. Čtyřlístek netuší, že je na moři čeká bludný Holanďan, který vyplouvá jednou za sto let a potopí vždy jednu loď. Vykukové, co poslali Čtyřlístek na moře, odposlouchávají přes mikrofony, podle vysílače poznají, odkud se bludný Holanďan vyplaví a kde skrývá své poklady. Čtyřlístek se dostane do bouřky, objeví se velká plachetnice a Čtyřlístek se na ni přesune, tam je přivítá bludný Holanďan a pohostí je, pak jim ale řekne, že jejich loď i s nimi musí potopit, aby se zbavil kletby, už zbývá potopit jen jednu loď v tomto století. Čtyřlístek uteče na svou loď, utěsní ji, protože se dá použít jako ponorka, zapomněli ale na Fifinku, která usnula na lodi Holanďana. Čtyřlístek se vrací pro Fifinku a Myšpulín vymyslí, že by šlo kletbu oklamat. Nejdřív ale chtějí po Holanďanovi jeho poklady, na dně oceánu by jich byla škoda. Čtyřlístek se se svou lodí potopí na jednu hodinu a po hodině se zase vyplaví, to by mělo stačit na prolomení kletby. Čtyřlístek se i s poklady vrací na souš, a vykukové jsou smutní, že jim plán nevyšel. Bobík si to s vykuky ještě vyřídí za to, že poslali Čtyřlístek na smrt za bludným Holanďanem. Čtyřlístek předá poklady muzeu - tam se pokladům vede nejlépe.
261 Orlí pera
Orlí pera (Čtyřlístek 261, 1997)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Bobík zabodne nůž do stolu, říká tím, že chce získat odznak Orlí pera, skautskou zkoušku odvahy, při které 1) nesmí jeden den jíst a mluvit, 2) jeden den nemá být viděn mimo dům a jídlo si musí zajistit sám a 3) jednu noc nemá být vidět mimo dům. Bobík totiž dostal skautský leták poštou a kamarádi se rozhodnou zkoušky mu pěkně osladit. Během první zkoušky navaří Fifinka skvělé jídlo, Bobík ale vydrží až do půlnoci nejíst. Další den se nepozorovaně Bobík vytratí a shání v přírodě nějaké jídlo. Kamarádi ho hledají, Bobíka ale nemá nikdo vidět. Bobík zamíří na pole se zelím, kamarádi už si myslí, že ho chytli, Bobík si ale vyměnil šaty se strašákem. Dva chlapci ještě Čtyřlístek z pole odhánějí, prý je to jejich pole a házejí po nich hlávkami. Bobík to zpovzdálí sleduje a je mu líto, že nemůže kamarádům pomoct. Večer přichází Bobík, nají se a vyráží splnit třetí zkoušku, prý se bude schovávat blízko skautského tábora. Bobík uvidí dva chlapce, kteří předtím odháněli Čtyřlístek, a ti sledují skautský tábor a domlouvají se na tom, že v noci ukradnou skautům vlajku. Bobík napíše na papírek vzkaz a s kamínkem ho hodí do tábora, skauti jsou proto ostražití. Myšpulín, Pinďa a Fifinka se v noci vydávají hledat Bobíka, objeví se ale skautská stráž, sváže je i kluky co chtěli ukrást vlajku a přiváže je k totemu. Ráno přijde do tábora Bobík a vše vysvětlí. Skautský vedoucí říká, že odznak může získat jen skaut, Bobík je smutný a skauti se u vedoucího přimlouvají. Bobík se tedy za to, že zachránil vlajku stává taky skautem a získává odznak. A kluci co chtěli ukrást vlajku musí za trest uklidit tábor a umýt nádobí. Čtyřlístek tráví večer se skauty u táboráku.
262 Zmatek na orloji
Zmatek na orloji (Čtyřlístek 262, 1997)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 20 %
Čtyřlístek je na výletě v Praze a podivuje se, jak jdou ve stáncích na trhu na odbyt obyčejné české loutky. Čtyřlístek jede domů a cestou vymýšlí, že také vyrobí loutky a bude je prodávat. Doma už se vyrábí, Myšpulín vmontuje do loutek mikročip, nebude potřeba vodicích nití, loutky samy chodí, mluví a dokonce i trochu myslí. Čtyřlístek se vrací do Prahy, loutky jsou do poledne skoro vyprodané, zbyde jen ježibaba, čaroděj, drak a čert. Čtyřlístek jde na oběd, neprodané loutky se samy vypraví na výlet po Praze a všimnou si figurek na orloji. Loutky vlezou do orloje a vymění apoštoly za sebe. Lidi se diví, co je to za novoty. Jeden z průvodců zavolá primátorovi, že mu straší ve věži. Primátor pošle k orloji hasiče, loutka drak ale předvede co umí - šlehat plamen. Hasiči chtějí loutky vypudit dýmovnicí, těm se ale v kouři líbí. Vrátí se Čtyřlístek, Myšpulín ví, že figurky se zastaví, až jim dojdou baterky, tak urychlí chod hodinového stroje, aby stále tloukla celá, figurky se musí pořád otáčet a ukazovat a vyčerpávají se. Loutkám konečně dojdou baterky a Čtyřlístek se poučil, že normální vodění loutek je lepší.
263 Vzhůru na myši!
Vzhůru na myši (Čtyřlístek 263, 1997)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Fifinka si všimne v kuchyni nenažraných myší. Kluci tvrdí, že už musí být všechny pryč, nalíčili hodně pastí, ty jsou ale prázdné. Fifinka upekla bábovku, myši ji ale okousaly a Bobík jde naštvaně k sousedovi pro kocoura. Soused Chládek právě natáčí svého kocoura na kameru - kocour vtrhne do sklepa a tam chytne myš, ta se ale s kocourem dohodne, že když ji pustí, dostane uzené maso. Soused chce video poslat do Neváhej a toč, Bobík se naštvaně vrací domů bez kocoura, je to úplatkář. Myšpulín zatím vyvinul protimyší postřik. Myši sice utečou, postřik má ale medovou vůni a do domku se slétají vosy. Čtyřlístek běží ven a schová se za plotem, Bobík naláká vosy na sklenici s marmeládou, kterou pak hodí do popelnice, vosy do popelnice vletí a Bobík zaklapne víko. Přijíždějí popeláři a popelnici vysypou. Domek je konečně bez myší a vos. Myšpulín sleduje televizi, muž z třídírny odpadků se ve zprávách chlubí, že od nich během deseti minut zmizely všechny myši, teď mají ale starosti s vosami. Myšpulín plánuje vyvinout něco proti vosám, ostatní mu to ale vymlouvají, tentokrát by to mohl být sice postřik proti vosám, přitahoval by ale zase třeba tygry.
264 Dejte na sny
Dejte na sny (Čtyřlístek 264, 1997)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Ráno Fifinka říká, že se jí zdálo o tom, že jí přinesl pošťák troubu. Zazvoní pošťák a přináší zásilku s mikrovlnkou. Kamarádi tomu moc nevěří, nabádají ale Fifinku, aby si pamatovala svůj další sen. Fifince se zdá o potopě v domku. Kluci jsou skeptičtí, ke všemu ještě voda vůbec neteče. Čtyřlístek jde do kina na Tarzana, když se ale vrátí domů, vyvalí se na ně vlna vody, Pinďa zapomněl zavřít kohoutek a mezitím pustili vodu. Kluci už začínají pomalu Fifince věřit. Fifince se zdá o tom, že budou vykradeni. Čtyřlístek si radši schová věci v sousedově garáži. Je to týden a nikdo se do domku nevloupal, pošťačka ale Čtyřlístku oznámí, že jejich sousedovi vykradli garáž. Další noc se Fifince zdá o tom, že k ní přiletěl anděl Gabriel, vzal ji za ruku a zaletěl s ní ke kůlně, kde byly schovány všechny jejich ukradené věci. Čtyřlístek se vydává na prohlídku místních kůlen. Fifinka po cestě potká pejska, který se k ní přidá a jde s ní až domů. Pejsek očichá sousedovu garáž a vede Fifinku po stopě až ke kůlně, ve které jsou nakradené véci patřící Čtyřlístku. Fifinka upozorní policii a zloděj je dopaden. Přijde paní, které pejsek patří. Paní řekne, že se pejsek jmenuje Gabriel a je to její andílek. Fifinka tvrdí - dejte na sny!
265 Klášterní tajemství
Klášterní tajemství (Čtyřlístek 265, 1997)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Myšpulín se v místních novinách dočítá, že se v Třeskoprskách ztratil už třetí turista. Bobík si vezme foťák, vetře se mezi zájezd a slídí. Turisti jdou na prohlídku starobylého kláštera na Zlatém kopečku. Průvodce říká, že duch posledního opata zde strašil a je pochován pod sarkofágem. Bobík počká, až skupina odejde a zkoumá sarkofág, na kterém je kamenná lilie, s kterou se dá hýbat. Sarkofág se odklopí a objeví se cesta do podzemí, Bobík jde na průzkum. Kamarádi se diví, kde je ten Bobík tak dlouho a vydávají se v noci do kláštera tajně na výzvědy. Fifinka objeví vstup do podzemí, kde jsou lidé v hábitech a těží zlato, proto se tomu říká Zlatý kopeček. Pod jednou kápí je Bobík, své kamarády ale vůbec nepoznává a dokonce je udá ostatním jako vetřelce. Myšpulín s Pinďou strčí Bobíka do pytle a utíkají z kláštera. Bobíkovi se ani ráno nevrátí paměť, tak ho kamarádi radši svážou, Fifinka ho krmí česnečkou. Bobík si vzpomene, že takovou česnečku umí jen Fifinka a zase je v pořádku a kamarádům prozradí, že lotr správce kláštera dával lidem v hábitech omamné prostředky do jídla, aby bez řečí téžili zlato a nestarali se o svou minulost. Fifinka si navleče hábit a vydává se tajně do kláštera, správci nasype do jídla uspávadlo, sváže kuchaře a lidem uvaří česnečku. Lidem - turistům se vrací paměť a děkují za vysvobození. Čtyřlístek donese spícího správce do vězení, policisté se chtějí odvděčit. Čtyřlístku stačí, aby o případu napsaly Třeskoprské rozhledy.
266 Na kometě
Na kometě (Čtyřlístek 266, 1997)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Doma se uklízí a vše se připravuje na Štědrý večer. Myšpulín vyžaduje po kamarádech klid, rád by si po celoroční dřině v laboratoři odpočinul. Fifinka si všimne, že na vánočním stromku mají jen špičku, správně by tam měla být kometa. Kluci prohledávají celou půdu a nic, Myšpulínovi spadne dokonce krabice na hlavu. Fifinka tvrdí, že bez komety to nejsou Vánoce a Myšpulína napadne nasednout na kosmickou loď, vyletět do vesmíru a na kometu se podívat. Myšpulín do komety narazí a všichni vyjdou na povrch. Čtyřlístek si dává svačinku, přiběhne ale souhvězdí Kozoroha a svačinu sní. Čtyřlístek se na kometě dostává až k mléčné dráze, kde se najedí mléčné čokolády a různých mléčných výrobků, ty se ve vesmíru nekazí. Objeví se Rak a štípne Bobíka. Bobík se ptá, jaká souhvězdí ještě existují, Myšpulín si vzpomene na Lva a ten se okamžitě objeví a ohrožuje Čtyřlístek, naštěstí ale přijde Střelec a Lva zažene. Čtyřlístek chce odletět, došlo ale palivo. Střelec Čtyřlístku pomůže, pomocí Vah naváží trochu hvězdné energie, na kterou doletí Čtyřlístek až na Zem, ale do vody, kde pluje Vodnář. Myšpulín se diví, co dělá souhvězdí na Zemi, náhle se ale probudí. Už je připravená štědrovečerní večeře, kamarádi ho nechali spát celé odpoledne, aby si odpočinul. Vědí, jak se za poslední rok v laboratoři napracoval.
sp1997-1 Království pod sněhem
Království pod sněhem (Čtyřlístek Speciál 1/1997)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek sáňkuje, sáňky s Bobíkem a Pinďou ale spadnou do propasti. Myšpulín s Fifinkou dolů sešplhají po laně a dole objeví jeskyni a za ní pohádkové království, kde už mají jaro. Strážný u hradu Čtyřlístku prozradí, že princezna hledá ženicha. Kdo uhodne hádanku, toho si princezna vezme za muže, kdo neuhádne bude o hlavu kratší. Pinďa najde kamarády a vysvětlí jim, že Bobík hádanku neuhodl, byl uvězněn a zítra bude popraven. Princeznu má v království rád jen velitel stráží, ten se ale nechce přihlásit do soutěže, bojí se, že by neuhodl hádanku. Myšpulín se pokusí Bobíka osvobodit, skončí ale taky ve vězení. Pinďa s Fifinkou pošlou Bobíkovi do vězení katapultem dopis, ptají se na zadání hádanky. Bobík shodí dolů odpověď, hádanka zní "Když mě dlouho nemáš, toužíš po mně, když přijde, nevíš o tom. Co je to?" Fifinka uhádne, že je to spánek, Pinďa ale nechce správnou odpověď princezně říct, to by si ji musel vzít. Fifinka prozradí odpověď veliteli stráží, ten za to pomůže Čtyřlístku v útěku na trojhlavém drakovi a sám si bere princeznu za ženu. Princezna má radost, bere si nejchytřejšího muže v království.
sp1997-2 Velká hra se sněhuláky
Velká hra se sněhuláky (Čtyřlístek Speciál 2/1997)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek jede autem na hory, chce vyjet na Větrnou hůrku. Tam se ale autem nedá dostat, tak Čtyřlístek vyrazí na běžkách. Nastane vánice, v navigování jim pomůže záhadný cizinec. Když si ze sebe sníh sklepe sníh, stejně sníh ještě zbyde, záhadným cizincem je totiž živý sněhulák. Sněhulák pozve Čtyřlístek na závody v curlingu, to je sněhulácký sport. Sněhulák přihlásí Čtyřlístek do závodů. Čtyřlístek se zpočátku zlobí, nakonec ale vyhraje a získá pohár. Čtyřlístek se vrátí domů a Bobík si všimne, že v poháru je dopis - křížovka se vzkazem, aby Čtyřlístek pozdravoval svého vlastního sněhuláka.
sp1997-3 Ostrov dvojníků
Ostrov dvojníků (Čtyřlístek Speciál 3/1997)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Myšpulín dal slib, že až rozkvete rododendron, budou se všichni koupat ve slané vodě. Myšpulín koupí mořskou sůl a připraví koupel, to mu ale kamarádi nespolknou a žádají dovolenou u moře. Myšpulín připevní k autu místo pneumatik rakety a Čtyřlístek se vydává k moři, všechny pláže jsou ale plné, tak si Čtyřlístek najde opuštěný ostrov. Bobík s Pinďou jdou hledat zdroj pitné vody. Narazí na kašnu, ze které naberou vodu, z kašny ale vylezou dvojníci (kteří mají trochu zelenou hlavu) a své obrazy uvězní v jeskyni. Dvojníci přijdou na pláž a Myšpulínovi s Fifinkou řeknou, že voda na ostrově není. Myšpulín a Fifinka jim to nevěří, rozdělí se a hledají vodu, zatímco dvojníci nasednou do auta a zkoumají, jak odletět. Fifinka najde kašnu, z té vyleze dvojnice a pravou Fifinku sváže a zavolá své dvojnické kamarády. Vše z dálky sleduje Myšpulín a rozhodne se pro experiment. Myšpulín se nakloní nad kašnu, a když dvojník vyleze z vody, Myšpulín ho sváže a vyzpovídá. Dvojník přizná, že se dvojníci snaží dostat z ostrova a žít místo svého vzoru. Myšpulín láká dvojníka zpět do kašny, dvojník ale nechce. Myšpulín cákne na dvojníka vodu z kašny a dvojník okamžitě zmizí. Myšpulín hledá kamarády a dvojníky. Z jeskyně se vysvobodí opavdoví kamarádi, s Myšpulínem přiběhnou k autu a zabrání dvojníkům v odletu tím, že je polijí vodou z kašny. Bobík s Pinďou při letu v autě přemýšlejí, jestli je i Myšpulín opravdový, tak ho polijí vodou, což se Myšpulínovi vůbec nelíbí, ale nezmizí.
sp1997-4 Muž z Měsíce
Muž z Měsíce (Čtyřlístek Speciál 4/1997)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Myšpulín něco sestrojuje na půdě, Bobík chce zjistit co, tak se v noci na půdu vloupá. Objeví tam kosmickou raketu Jitřenka, do které vleze a nedopatřením spustí startovací knoflík. Kdesi v Africe právě probíhá mezi divochy volby nového náčelníka. Současný náčelník prosí o pomoc dávného zakladatele kmene, muže z Měsíce. Náhle přiletí raketa, havaruje a z ní vypadne Bobík. Domorodci jásají, nový náčelník je na světě. Myšpulín kamarádům prozradí, že stavěl kosmickou raketu, na let do vesmíru ale nebyla naprogramovaná, mířila do Afriky. Čtyřlístek se vydává do džungle pátrat po Bobíkovi, zajmou je ale místní domorodci. Čtyřlístek se bojí, co s nimi náčelník zamýšlí, náčelníkem je ale Bobík, kterému všichni oddaně slouží. Čtyřlístek odlétá v raketě domů, Fifinka ale Bobíka upozorňuje, že doma mu nikdo nebude posluhovat. Bobík vrčí, že lepší by bylo zůstat velkým náčelníkem.
sp1997-5 Růžové dobrodružství
Růžové dobrodružství (Čtyřlístek Speciál 5/1997)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Fifinka pěstuje medové růže a plánuje, že je přihlásí na třeskoprskou výstavu růží. Soused Švindler taky pěstuje růže a minulý rok soutěž vyhrál a nerad by o titul přišel. První den výstavy přinášejí soutěžící své růže, porotě se ty Fifinčiny líbí, víc ji ale nadchnou Švindlerovy modře pruhované růže. Rozhodovat se bude až zítra a růže soutěžících budou ukryty ve skladu. V noci se někdo do skladu vloupal, z videozáznamu je jasné, že to byla Fifinka a poničila Švindlerovy růže. Fifinka tvrdí, že za nic nemůže, porota ji ale diskvalifikuje a první cenu získá morální vítěz pan Švindler. Myšpulín pátrá v okolí a narazí na popelnici s důkazem - maskou a převlekem v podobě Fifinky. V kostýmu nechal pachatel i nůžky. Myšpulín se zeptá Švindlera, jestli to nejsou jeho nůžky, Švindler to potvrdí a tím se usvědčí. V popelnici byly i zbytky jeho modré růže, která byla jen nalakovaná. Porota změní rozhodnutí a vítězem jmenuje Fifinku.
sp1997-6 Dobrodružství v perníkové chaloupce
Dobrodružství v perníkové chaloupce (Čtyřlístek Speciál 6/1997)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek sbírá v lese houby a lesní plody, brzy se ale setmí a Čtyřlístek zabloudí. Ve tmě narazí na podivnou chaloupku s dědkem, babkou a velkou pecí. Babka je pozve dovnitř a nabídne jim peníček. Pinďa se přesvědčí o tom, že chaloupka z perníku postavená není, to ale nic neznamená. Dědek ubytuje Fifinku v podkroví a pro kluky je místo v přízemí. Kluci ale tajně sledují dědka s babkou, jak pořád cosi kutí u pece. Dědek si jich všimne, zažene je do pokoje a zamkne. Fifinka jim přichází na pomoc, se zavřenými dveřmi ale nic nezmůže. Kluci svážou prostěradla a vylézají oknem. Dědek už je rozčílený, Čtyřlístek je už dlouho ruší při výrobě perníku. Děda zaveze Čtyřlístek při ranní rozvážce perníku domů, ode dneška totiž firma Perníková chaloupka spol. s r.o. zásobuje také Třeskoprsky.
sp1997-7 Čtyřlístek na Řípu
Čtyřlístek na Řípu (Čtyřlístek Speciál 7/1997)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Fifinka si čte knihu o Karlu IV. a ráda by se do jeho doby podívala. Myšpulín nastartuje chronolet a s kamarády vyrážejí ku Praze a do minulosti. Nikde ale není vidět Hradčany ani Vyšehrad, natož pak univerzitu, jejíž založení chtěla Fifi vidět. Čtyřlístek přistane a jde na výzvědy. Pinďa je zajat avarským jezdcem, zavezen do tábořiště a přivázán ke stromu, u kterého už je jeden kluk svázán. Čtyřlístek přepadne tábor s obrovským hlukem, Avaři hulákají svý jazykem "Ústup!", Fifinka vše nahrává na magneťák. Kluk dovede Čtyřlístek k přátelům na Říp. Kluk praotci vypráví o avarském nebezpečí, praotec Čech navrhuje putovat dál, když je to tu tak nebezpečné, Myšpulín ale Čechy přesvědčí, aby zůstali a s Avary bojovali. K Řípu přijede celá horda avarských jezdců, Fifinka pustí na plné pecky magneťák s avarským křikem k ústupu. Avaři ho poslechnou a zmizí, praotec má radost a chce pojmenovat zemi na oplátku Čtyřlístek. Čtyřlístek ale praotci vnukne, že lepší budou Čechy, a odlétá do budoucnosti, Karla IV. si ale nechají na jindy.
sp1997-8 Čtyřlístek sportuje
Čtyřlístek sportuje (Čtyřlístek Speciál 8/1997)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 14 stran
Kalendář a krátké příběhy.
* * * *
Bobík, Myšpulín a Pinďa hrají s kluky z Lhoty hokej, Lhota vede. Na led najednou přijdou masopustní maškary a rozhazují na led falešné puky. Bobík dá konečně vyrovnávací gól, není ale jasné, jestli pravým pukem.
* * * *
Bobík se účastní vytrvalostního běhu, po cestě se posilňuje koláči a je pozadu. K sladkostem přilétají vosy, Bobík je zahání, jedna vosa ale píchne Boba do zadku. Bobík zaječí bolestí, sprintuje do cíle a závod vyhrává.
* * * *
Pinďa s Myšpulínem hrají tenis, přelétávající pták ale míčky krade a odnáší do svého hnízda. Pinďa zjistí, že šplhat k hnízdu na vršek stromu je složité, Myšpulín ale sestrojí důmyslný vynález - automaticky odklápěný spodek ptačího hnízda.
* * * *
Fifinka se účastní závodů ve skocích do vody, namyšlená Zora má ale vítězství skoro jisté. Zora ale chce své vítězství pojistit a namaže skokánek mýdlem. Fifinka se po mýdle sklouzne, vykouzlí při tom ale nádherný skok a vítězí.
* * * *
Pinďa seskakuje z letadla na cíl. Je slunečno, Bobík proto přinese Fifince veliký slunečník. Slunečník ale z výsky vypadá jako cílový kruh a Pinďa seskočí přímo na něj.
* * * *
Kluci zapomněli koupit stromeček, v prodeji už žádné nejsou, tak jdou hledat do lesa. Kluci si vyberou stromeček, který právě nastrojili trpaslíci. Trpaslíci se zlobí, kluky očarují, aby ztratili paměť a nadosmrti bloudili v lese. Fifinka jde kluky hledat, objeví nastrojený stromeček a říká, že tady by chtěla slavit Vánoce. Trpaslíci ji rádi přivítají, Fifinka ale chce najít zbloudilce. Trpaslíci zruší kouzlo a Čtyřlístek oslaví Vánoce v lese s trpaslíky.
kk1997 Poklad Aztéků
Poklad Aztéků (komiksová kniha, 1997)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 30 stran, 40 %
V Mexiku získal překupník z antiku od svého poskoka vzácnou aztéckou sošku, která ho může dovést k pokladu. Muž se pokouší sošku rozbít, objeví se ale duch - starý strážce pokladu a vyhrožuje překupníkovi, aby sošku nerozbíjel. Překupník starožitností vyšle svého poskoka Mexičana Ortegu, aby zaletěl do Třeskoprsk a předal sošku Myšpulínovi, ten jistě najde stopu k pokladu. Myšpulín nalezne v sošce pergamen a rozluští vzkaz, kde se ukrývá další soška potřebná k získání pokladu. Čtyřlístek se vydává do Mexika, Ortega je sleduje. Čtyřlístek vykope druhou sošku a Myšpulín vyluští, kde hledat i třetí. Bobík zpozoruje, že je Ortega sledoval. Čtyřlístek pomůže starému pánovi (netuší, že je to duch - strážce pokladu), ten jim za to slíbí, že až budou v nebezpečí, stačí nechat zprávu v písku. Když v jedné pyramidě objeví Čtyřlístek i třetí sošku, spoutá je překupníkova banda a sebere sošky i návod, kde poklad hledat a jak postupovat. Myšpulín nakreslí do písku žádost o pomoc, strážce pokladu vše sleduje, pomoci může ale jen v blízkosti pokladu. Banditi berou Čtyřlístek s sebou pro všechny případy. Poklad má být ukrytý na vrcholu pyramidy u kruhového slunečního kamene, šošky je nutno vložit do zářezů a otočit s nimi. Překupník otočí doleva, sluneční kámen se rozevře a objeví se lahvička. V ní je ale uspávací tekutina, překupník usne a jeho poskok přebírá velení nad bandou. Objeví se ale strážce pokladu a pomůže Čtyřlístku. Myšpulín ví, že soškami bylo nutno otočit doprava, odklopí se sluneční kámen a pod ním se skrývá truhlice s pokladem. Duch si poklad vezme, vydá ho až se jednou probudí azkécký lid, Čtyřlístku poděkuje za pomoc, jinak by se poklad dostal do špatných rukou. Čtyřlístek dostane od policie vyznamenání za dopadení lupičů historických památek a odlétá domů, u letadla letí strážce pokladu, chtěl se ještě rozloučit.
kk1997 Zrádná savana
Poklad Aztéků (komiksová kniha, 1997)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 32 stran, 60 %
Čtyřlístku přišel dopis - kamarád Bob, který v Africe řídí rezervaci, zve Čtyřlístek na návštěvu. Čtyřlístek odlétá do Afriky, Pinďa pořád něco fotí. Na letišti čeká na Čtyřlístek Tim, kterého Bob prý poslal. Čtyřlístek s Bobem projíždějí v autě savanou. Bobík dostane hlad, tak se uspořádá piknik v přírodě. Náhle se vynoří ozbrojenci a auto ukradnou. Tim jim v tom chce zabránit, banditi ho přeperou a berou si ho s sebou, aby řídil. Čtyřlístek se vrací po stopách zpátky, aby v savaně nezabloudili, Tim se zatím s bandity směje, jak jim na to Čtyřlístek skočil. Čtyřlístek musí v savaně i přenocovat, bylo po nich ale vyhlášeno pátrání a druhý den jsou zachráněni. Čtyřlístek se konečně dostává k Bobovi a vypráví mu, že Tim byl unesen i s autem. Policista Čtyřlístku vysvětlí, že banditi jsou překupníci automobilů a Čtyřlístek identifikuje jednoho z nich. Pinďa si vyvolává fotky a zjistí, že na fotce Tima z letiště je i překupník a vypadá to, že jsou přátelé. Soudce to jako důkaz Timovy spolupráce s překupníky neuzná. K Bobovi přijde Tim, tvrdí, že banditům utekl. Bob Timovi sdělí, že zítra přijede další návštěva. Tim zapne vysílačku a domlouvá se s překupníkem na dalším přepadení. Myšpulín ale zařídil odposlech, Tim je usvědčen a zatčen. Čtyřlístek si konečně může užívat v Africe. Starají se o zvířátka a hlavně všechno fotí.
ročník 1996příběhy - seznamročník 1998
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Ježek JožkaJežek Jožka Tady bydlí ČtyřlístekTady bydlí Čtyřlístek Dobrá vodaDobrá voda Příběhy 2015Příběhy 2015 Reedice čísla 7Reedice čísla 7
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru