Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1998
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1998

199824 příběhů Čtyřlístku v roce 1998.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1998
Čtyřlístek Speciál 1998

267 Splněné přání
Splněné přání (Čtyřlístek 267, 1998)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Kluci šli lyžovat a na Fifinku zbylo odklízení sněhu. Kluci pak dělají doma nepořádek a Fifinka musí vařit, prát a uklízet. Po práci si Fifinka čte knížku pohádek, líbí se jí hlavně pohádky o princeznách, ty nemusejí mýt nádobí. Být princeznou je Fifinčin sen a Myšpulín ví, jak jí ho vyplnit. Myšpulín má v laboratoři videohelmu a rukavice a Fifinka se může vydat do virtuální reality. Fifinka se probouzí jako princezna, na služku je dost hrubá, a nad obyčejné lidi povýšená. Král Fifince řekne, že už je čas na vdavky a pozve na hrad nápadníky. Fifinka neví, jak si vybrat, tak král uspořádá turnaj. Vyhrává princ Anýz, náhle ale přiletí drak a chce k obědu buď princeznu, nebo všechny poddané. Fifinka nezoufá, princ ji určitě vysvobodí a vede ho ke sluji, aby draka přemohl. Princ Anýz zbaběle uteče, ani ostatní princové, kteří v turnaji o Fifinčinu ruku soupeřili, se nemají k tomu Fifinku draka zbavit. Drak už se chystá Fifinku rozkousnout, na přístroji zobrazujícím virtuální realitu začne blikat červená kontrolka a Myšpulín Fifinku radši odpojí. Fifinka říká, že život princezny má sice něco do sebe, ale vařit pro kluky je radost.
268 Souboj s pavoukem
Souboj s pavoukem (Čtyřlístek 268, 1998)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Koná se soutěž Kamera na lovu o nejlepší videoklip ze světa zvířat. Čtyřlístek se snaží přijít na něco originálního a zajede do zoo, tam je ale spousta lidí, sice asi nesoutěží všichni, ale nic originálního by se natočit nedalo. Myšpulína napadne natočit ježka, stačí, aby si všichni vzali zmenšovací pilulky. Bobík si vezme radši tři, je přece hmotnější, pak se ale taky mnohem víc zmenší. Myšpulín, Pinďa a Fifinka se snaží nasměrovat obrovskou kameru a mini Bobík zatím vyleze na stůl. Z pavučiny sleze pavouk a začne se prát s Bobíkem. Pavouk má nakonec vrch a sváže Boba do lepkavého lasa. Ostatní se zatím snaží vyšplhat na stůl, pomůže jim ježek. Když vylezou na stůl, najdou jenom kokon. Bobík se bojí, že uvnitř kokonu umře, hodinový účinek pilulek končí a všichni se vrátí do své původní velikosti. Čtyřlístek se svým snímkem vyhrává soutěž, začnou ho ale otravovat různí reportéři, kteří jsou mu pořád v patách. Myšpulín rozdá kamarádům zmenšovací pilulky a reportéři ztratí Čtyřlístek z dohledu. Čtyřlístek zašel na návštěvu ke kamarádovi ježkovi na svačinu, Čtyřlístek má hodinu čas.
269 Restaurace U Čtyřlístku (Restaurant U Čtyřlístku)
Restaurant "U Čtyřlístku" (Čtyřlístek 269, 1998)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Pinďa je nemocný, Bobík říká, že by potřeboval zeleninu, to by ale musel čekat až do května. Myšpulín se rozhodne postavit superskleník, ve kterém bude už za tři dny sklizeň. Zeleniny je opravdu hodně, Pinďa se uzdraví, Bobík je ale nazlobený, že k jídlu mají pořád zeleninu. Myšpulína napadne zařídit si zeleninovou restauraci U Čtyřlístku. Čtyřlístek si pronajme prostory přímo naproti jídelně Goliáš, jejíž specialitou jsou hamburgery, zatímco Čtyřlístek přichází se zeleninovými karbanátky. Přijde pan Goliáš a ochutná jídlo Čtyřlístku a směje se, tohle prý nikdo jíst nebude. Fifinka přidá do karbanátků speciální voňavé koření od báby kořenářky, lidé v jídelně Goliáš ucítí vůni a přesunou se do restaurace Čtyřlístku. Brzy už mají takový úspěch, že Fifinka nestačí karbanátky připravovat, proto sestrojí Myšpulín automatickou linku. Pinďa se k lince přiblíží a chňapka z něj chce vyrobit karbanátek, Myšpulín musí stroj ještě trochu doladit. Goliáš je naštvaný, že všichni teď chodí k Čtyřlístku, tak se v noci vloupá do restaurace konkurentů a chce jim podnikání překazit. Myšpulína doma vzbudí poplašné zařízení a Čtyřlístek běží do restaurace, Goliáše polapila automatická chňapka na tvarování karbanátků. Goliáš si musí svou vinu odpracovat. Restaurace má takový úspěch, že Čtyřlístek nestíhá obsluhovat zákazníky a chce to vzdát. Uklízející Goliáš vidí, jak podnik šlape a velmi rád ho odkoupí, včetně automatického kuchtíka. Čtyřlístek popřeje Goliášovi mnoho štěstí a vydává se v balónu za dalším dobrodružstvím.
Poznámka: název příběhu v závorce platí pro reedici v Zábavné příběhy Čtyřlístku (14. velká kniha Čtyřlístku, 2015).
270 Fifi léčitelkou
Fifi léčitelkou (Čtyřlístek 270, 1998)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Na zahrádce se objeví raněný ptáček, Fifinka mu jen trochu pofouká křídlo a ptáček je zase zdravý. Fifinka doma brečí, zatímco byla týden u tety, kluci nezalívali její květiny. Fifinka uschlé kytky jen trochu pohladí a květiny zase rozkvetou. Myšpulín se v novinách dočítá, že někteří jedinci mají schopnost léčit dotykem a Fifinka bude nejspíš jedním z nich. Pinďu bolí zub, Fifinka ho jen pohladí po tváři a bolest ustane. Po městě se rozkřikne, jakou má Fifinka schopnost a u domku se tvoří fronta nemocných lidí. Mezitím budí paní Koudelková svého synka Káju, aby šel do školy, Kája ale tvrdí, že je nemocný. Přijede doktor a zjistí, že je Kája zdravý, Kája ale namočí teploměr do vařícího čaje a zůstává proto doma. Paní Koudelková se dozví v obchodě od prodavačky o Fifince. Fifinka jde tedy vyléčit Káju, ten ale předstírá, že je mu ještě hůř a paní Koudelková Fifinku nazve podvodnicí a šarlátánkou a vyhodí ji z domu. Fifinka je smutná, Bobík ale ví, že Kája bývá vždycky nemocný, když se má psát test z počtů. Fifinka jde k paní Koudelkové, chce ještě zkusit jeden léčebný pokus, zjistila totiž, že Kája trpí vážnou chorobou Lenoris Mathematicus. Venku už je tma a Fifinka otevře okno, aby do pokoje proudila kosmická energie, oknem ale za Kájou přijdou tři matematické halucinace brblající matematické bláboly, jsou to pochopitelně přestrojení kluci ze Čtyřlístku. Kája je vyděšený, Fifinka tvrdí, že tyhle halucinace pronásledují jen ulejváky a aby se jich zbavil, musí se vrátit do školy. Příští den Kája vyráží do školy, paní Koudelková si pochvaluje, že je úplně vyléčený. Fifinka paní říká, že nebude už nutné opakovat léčbu, ale počty.
271 Piráti silnic
Piráti silnic (Čtyřlístek 271, 1998)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek se vydává na výlet do lesa, tam se ale objeví dva piráti silnic, kteří jezdí v přírodě autem, ohrožují zvířata a přejíždějí vzácné květiny. Čtyřlístek se vrací autem z lesa, přijedou zase piráti a vystrčí Čtyřlístek z cesty přímo na pole, Čtyřlístek skončí v kupě sena. Myšpulín v noci pracuje v kůlně, chystá se zmodernizovat auto, aby vyzráli na piráty. Kamarádi ráno čekají, jak Myšpulín auto vylepšil a už si dohadují, kdo jej bude první řídit. Jaké je ale jejich překvapení, když Myšpulín vyjede z garáže s úplně stejným autem. Čtyřlístek jede po cestě a zase přijíždějí piráti a chtějí Čtyřlístek smést z cesty, Myšpulín ale zmáčkne knoflík, vysunou se křídla a auto se vznese do vzuchu. Piráti jsou tak ohromeni, že se nedívají na cestu a havarují. Už na ně čeká divočák, který je společně s dalšími zvířaty honí po lese za to, že je včera ohrožovali autem. Čtyřlístek pirátům radí, aby okamžitě odjeli s nabouraným autem a Pinďa věnuje pirátům pravidla silničního provozu. Čtyřlístek odlétá a všimne si, že piráti zastavili na značce stop, snad se už poučili. Myšpulín zaletí domů a žádá o pomoc při odmontování křídel, pravidla totiž stěží povolují, aby mohla auta létat.
272 Město v písku
Město v písku (Čtyřlístek 272, 1998)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek je na dovolené u moře, Fifinka by si chtěla koupit suvenýr a v jedné výloze spatří nádherný prsten. Prodejce ho dá Fifince zadarmo, prsten je ale nutné vrátit původnímu majiteli, jinak přináší neštěstí. Jednou za sto let rozfouká vítr na pár hodin písečný kopec u pobřeží. Pod ním leží město, jehož vládci prsten patřil. Čtyřlístek prsten bere, Myšpulín se rozhodne, že nebudou čekat, až nastane další stoleté výročí a sestrojí silný fukar, se kterým se vydají k pobřeží a rozfoukávají písek. Vše sledují dva zlodějíčci a plánují, že ve městě nakradou, co se dá. Město se vynoří z písku, Pinďa hlídá fukar a ostatní se vydávají na průzkum, zloději už začínají krást. Čtyřlístek najde vládce a chce mu vrátit prsten, vládce ale tvrdí, že nemají čestné úmysly, v prstenu se totiž zjeví zloději, kteří ve městě kradou. Čtyřlístek tvrdí, že ti k němu nepatří, vládce tomu ale nevěří a přivolává písek, aby zase město zavál. Pinďa to vidí a spustí fukar, který sice odvane písek z města, ale zasype zlodějíčky. Pinďa zloděje přepere a odvede je k vládci. Vládce se omlouvá a prosí Čtyřlístek, aby mu splnil přání - zasypat město a hodit prsten daleko do moře, pak bude vládce vysvobozen. Čtyřlístek mu přání splní a pokračuje v rekreaci u moře. Prsten je někde na mořském dně, tam ho vyloví leda zlatá rybka.
273 Dobře nafilmovaná loupež
Dobře nafilmovaná loupež (Čtyřlístek 273, 1998)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
V Třeskoprskách přispívají lidé na výstavbu sportovního stadiónu, Čtyřlístek by taky rád přispěl, je ale švorc. Myšpulína napadne vyrobit karnevalové masky s tvářemi Čtyřlístku. Čtveřice zlodějíčků zatím vymýšlí, jak přepadmout místní banku a rozhodnou se použít masky Čtyřlístku, ty jsou v obchodě vyprodané, tak si je zrzavý šéf bandy u prodavačky objedná na dobírku. Zrzek pak zajde k Čtyřlístku, představí se jako televizní produkční a chce, aby Čtyřlístek účinkoval v Ptákovinách. Čtyřlístek bude předstírat, že jsou lupiči a vykradou banku, vše bude dohodnuté s ředitelem a zaměstanci banky, půjde o reakce obyčejných lidí. Čtyřlístek souhlasí, bude to legrace a zajdou do banky vše dohodnout s ředitelem. Zrzek řediteli ještě řekne, že možná bude nutné některé záběry zopakovat. Namaskovaní zločinci vtrhnou do banky a dostanou od pokladních dohodnuté falešné peníze. Lidé se smějí a pokladní vrátí na přepážky pravé peníze. Zrzek přivolá Čtyřlístek, ten taky vyloupí banku, vezme ale pravé peníze. Zrzek kufřík s penězi sebere a uteče, prý je půjde vrátit. Ke Čtyřlístku domů přijede policie a odváží ho k výslechu. Tam se všichni dozvědí, že Zrzek není televizním produkčním, naletěli bandě lupičů. Myšpulín navrhne oběhnout krámy, kde se prodávají karnevalové masky, a poptat se na Zrzka. Paní v obchodě, kde si Zrzek masky objednal, má dokonce adresu. Tři z bandy zjišťují, že je Zrzek podvedl a že si z banky odnesli falešné peníze a vydávají se k Zrzkovi. U Zrzka doma probíhá rvačka, vše sleduje Čtyřlístek a pošle na ně policii. Ředitel banky děkuje Čtyřlístku a nabízí odměnu. Čtyřlístek říká, ať ředitel věnuje odměnu na stavbu třeskoprského stadiónu.
274 Tisíc a jeden recept
Tisíc a jeden recept (Čtyřlístek 274, 1998)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Fifinka by chtěla vidět, jak její africké fialky, které má doma v květináči, rostou volně v přírodě. Čtyřlístek má jen na cestu do Afriky, na zpáteční cesty si tam bude muset vydělat. Čtyřlístek se v Africe prodírá džunglí, po čase najde místo k táboření. Bobík s Pinďou se jdou koupat do řeky, Myšpulín jde na průzkum a Fifinka vaří a raduje se, že jí roste koření přímo v kuchyni. Vidí to dva domorodci, Fifinku svážou a přivedou do vesnice, kde náčelníkovi prozradí, že Fifinka trhala posvátný vavřín, nejspíš to bude cizí šamanka. Náčelník rozhodne, že Fifinka je dcerou smrti, Fifi má ale poslední přání - ještě jednou upéct koláče, to trvá čtyři hodiny a získá tak čas. Náčelníkovi koláče chutnají, popravu jen odloží, Fifinka totiž prozradí, že umí i buchtičky se šodó. Kluci se vracejí na tábořiště a začnou hledat Fifinku, podle stop se dostanou až k vesnici. Jedna část vesnice je nehlídaná a končí u řeky, ve které jsou ale krokodýli, tak kluci stavějí vor. Fifinka ještě říká, že umí slepici na paprice, a říká si, že je jako Šeherezáda, pokud vymyslí tisíc a jeden recept, tak přežije. Domorodci si myslí, že cizinka náčelníkovi učarovala a nasypou Fifince do kotle hrozivě pálivou papriku. Fifinka ochutná z kotle a zjistí, že je to strašlivě pálivé a vylije radši kotle do řeky. Omáčku vypijí krokodýli a ani se nehnou, jak se jim kouří z tlamy. Kluci tak můžou přejet vorem přes řeku a osvobodit Fifinku. Domorodci je ale odchytí v džungli. Náčelník říká, že se jim nic nestane, pokud mu dá Fifinka všechny své recepty. Fifinka mu věnuje knihu Tisíc a jeden recept a dostává za to od náčelníka jeho největší valoun zlata. Čtyřlístek se raduje, to bohatě stačí na letenky domů a zbytek prázdnin v civilizaci.
275 Je dobré mít koníčka
Je dobré mít koníčka (Čtyřlístek 275, 1998)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se vydává na hrad Krákořín, je to ale jen zřícenina. Pinďa objeví bytelné sklepení, dřív to byly konírny a jeden kůň tam ještě zbyl. Čtyřlístek si ho odvede domů, pojmenuje ho Šemík a ubytuje ho v garáži. Koníčkovi tráva ani krupičná kaše nejede, zato párky zbožňuje. Kůň zesílí a může vozit Fifinku, dokonce umí i počítat. V cirkuse ho ale nechtějí, tak ho Pinďa vycvičuje na dostihy, stačí koně nalákat na uherák. Pinďa se zapíše na dostihy a Myšpulín si na Šemíka vsadí, i když má kurz 1:100. Šemík běží jako o život, Pinďa před ním totiž drží na tyči štangli salámu. Fifinka přinese koníčkovi za odměnu celý talíř párků a dá mu pusu, kůň se náhle promění v prince, byl tisíc let zakletý. Ostatní závodníci žádají zrušení výsledku, vedoucí závodu ale namítá, že do cíle doběhl jako kůň a co s ním bylo potom není důležité. Čtyřlístek si vybírá velkou výhru a princ se vrací do pohádky, po uzenkách se mu ale bude stýskat.
276 Měsíční holka
Měsíční holka (Čtyřlístek 276, 1998)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek bloudí v noci v lese a náhle uslyší úpění. Je to slečna, která si vyvrkla kotník. Čtyřlístek jí pomůže a donese na nosítkách k sobě domů, slečna naviguje, zná cestu z lesa. Ráno se Bobík slečny ptá, co by si dala k snídani, slečna odpoví, že koláče a na stole v kuchyni se zničehonic objeví talíř s koláči, jenže slanými. Myšpulín vyměňuje kolo u auta a nejednou se samo vymění, jenže za kolo ze starodávného kočáru. Čtyřlístek chce jít se slečnou k vodě, jenže je zataženo. Náhle je však zase slunečno a Čtyřlístek se koupe a dostává chuť na zmrzlinu a v tu ránu přijíždí prodejce zmrzliny. Myšpulín objeví plakát, bude se konat taneční zábava a slečna by se ráda zúčastnila, Fifinka ale nemá doma žádné nové šaty, přijde pošťačka a přinese balíček se šaty, jenže asi ze středověku. Čtyřlístek se slečny zeptá, jestli v těch čárech nemá náhodou prsty. Slečna se přiznává, že je měsíční víla, v moderních věcech a vaření se ale moc nevyzná. Čtyřlístek ji uklidňuje, že nic proti duchům ani vílám nemá a jde s ní na zábavu, je to maškarní ples, tak víla pozve i své nadpřirozené kamarády z lesa. Fifinka se podivuje, jak víly při tanci létají ve vzduchu, víly Fifince prozradí, že se stačí jen trochu odrazit. Čtyřlístek se s vílou loučí, víla ještě připomíná Fifince, jak poletovat, Myšpulín ale namítá, že u Čtyřlístku doma se kouzlit nesmí.
277 O. O. O.
O. O. O. (Čtyřlístek 277, 1998)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Pinďa s Bobíkem se občerstvují v bufetu, není ale kam odhodit plastové kelímky a talířky, všechny popelnice jsou přeplněné, dokonce i doma, popeláři neodvezli odpad. Bobík se snaží odpad v popelnici udusat, Myšpulín ale přináší svůj nový vynález, sprej O. O. O. - Odstraňovač Obtížných Odpadů, který likviduje všechny plasty. Myšpulín nasprejuje popelnici, ta je ale taky z plastu a rozpustí se. Pinďa přitáhne všechno haraburdí, které by chtěl sprejem zlikvidovat, zvedne se ale vítr a sprej se dostane i na vyprané prádlo, které je taky z plastu. Bobíkovy šaty se na něm taky rozpustí, zůstanou jen trenýrky. Myšpulín přemýšlí, jak skoro nebezpečný sprej ekologicky zlikvidovat, jdou se poptat do drogerie, kam svážejí staré chemikálie, Fifinka ale po nich chce, aby vzali dopis na poštu. Na poště je právě lupič v masce a ohrožuje lidi zbraní, Myšpulín použije O. O. O. a lupičova maska se rozpustí a zbraň dokonce taky. Čtyřlístek zloděje přemůže a přijíždí si pro něj policie. Doma se Čtyřlístek kouká na zprávy, mluví se tam o nich, jak přemohli nebezpečného lupiče pouze pomocí spreje. Bobík, Fifinka a Pinďa přejmenovali O. O. O. na Ochraňovač Ohrožených Občanů.
278 Vládce moří
Vládce moří (Čtyřlístek 278, 1998)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Fifinka krmí akvarijní rybičky, ráda by je ale pozorovala přímo v moři. Žádný problém, Myšpulín sestrojí batyskaf s chapadlem a jede se k moři. Čtyřlístek zkoumá mořské dno, objeví se ale zákeřná chobotnice a třískne batyskafem o dno. Čtyřlístek by se utopil, kdyby nepřiplavaly mořské víly a nezachránily ho. Mořský vládce Neptun pomocí trojzubce umožní Čtyřlístku dýchat pod vodou. Čtyřlístek je uvítán v bájné Atlantidě, nikdy se ale už nesmí vrátit na zem. Čtyřlístek Atlantidu obdivuje, rád by se ale vrátil domů. Fifinka uplete mořské víle svetr, aby jí nebylo ve studené vodě zima. Rybáři právě vylovili velké množství ryb a Neptunova trpělivost došla - chce potopit všechny pevniny a smést do moře to prokleté lidstvo. Čtyřlístek pomocí štítů z Atlantidy zazáplatuje svůj batyskaf, mořská víla se svetrem zatím zamění spícímu Neptunovi pravý trojzubec za ten, co vyřezal Myšpulín ze dřeva. Čtyřlístek v batyskafu prchá, Neptun ho chce proměnit v kraby, trojzubec ale nefunguje. Neptun za batyskafem plave, Myšpulín ho ale chytí mechanickým chapadlem. Všichni vyplavou až na souš. Neptun se diví, co tam lidé dělají, ti právě zachraňují velrybu, která uvízla na mělčině. Čtyřlístek přesvědčil Neptuna o tom, že lidé jsou i dobří. Neptun nechá lidi na pokoji a Čtyřlístek mu za to vrací trojzubec.
279 Superdomácnost
Superdomácnost (Čtyřlístek 279, 1998)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Kluci chtějí už obědvat, Fifinka ale ještě peče palačinky. Myšpulín proto sestrojí automatického robota na pečení. Bobík si zase zapomněl klíče, Myšpulín tedy sestrojí automatické otevírání na základě rozpoznání hlasu. Fifinka neví jaké bude počasí a co si má vzít na sebe. Myšpulín sestrojí automatickou meteorologickou stanici, kterou propojí s šatníkem, který vybere vhodný oděv. Stanice je namontovaná u plotu a kolemjdoucí pán do ní odhodí zápalku. Počítač pak volí z šatníku letní oblečení, i když je venku zima. Myšpulín napojí vše na centrální počítač, který sám navaří, má i sportovní program na hlasové ovládaní, ÁÁÁ znamená tenis, BÉÉ box, CÉÉÉ švihadlo. Počítač sám rozestýlá postele, které se v sedm ráno samy sklopí, v zimě odhrabavá superpočítač pomocí chapadel sníh a dokonce umí postavit sněhuláka. Myšpulín si jde do města pro film do foťáku, po cestě ale chytí rýmu a počítač ho kvůli huhňavému hlasu nepustí domů. Kamarádi objeví zasněženého Myšpulína přede dveřmi až ráno, uloží ho do postele, ta se ale v sedm hodin sklopí do zdi, kamarádi ho musí složitě vyprošťovat. Přichází ještě rozespalý soused doktor, má jen plášť a automat mu ho sundává. Pacient Myšpulín udělá ÁÁÁ a ze stroje začnou vyletovat tenisové míčky. Myšpulín odpojí počítač od sítě, počítač má ale náhradní napájení z baterie. Pinďa se snaží počítač zapálit, ten má ale protipožární ochranu. Bobík hodí po počítači těžké činky a počítač se porouchá. Čtyřlístek odnese počítač do sběrných surovin a všichni si pak pochutnávají doma na Fifinčině bábovce, takovou by žádný počítač neupekl.
280 Ještě že se máme
Ještě že se máme (Čtyřlístek 280, 1998)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Blíží se Vánoce a Čtyřlístek začíná s úklidem. Bobík jede na vzpěračské soustředění a ostatní zatím malují pokoj. Jde jim to špatně, ale rozhodnou se ještě natřít podlahu, natírají ale každý z jiné strany a sejdou se uprostřed. Barva schne dvanáct hodin, tak musejí přespat uprostřed pokoje na nenatřeném kousku podlahy. Ráno se vrací Bobík a vleze do nezaschlé barvy. Pak kamarády z pokoje vynese a říká, že příště mají nechat malování na něm. Myšpulín odjíždí na matematickou olympiádu. Fifince se pokazí žehlička, Bobík se ji snaží opravit, místo toho ještě přelomí žehlicí prkno. Pinďa koupil elektrické svíčky na stromeček, ty ale nesvítí. Bobík myslí, že chyba je v zásuvce a strká do ni šroubovák. Vyletí pojistky, nikdo ale neví, kde jsou pojistky, vylítlo to dokonce až na sloupu a to umí spravit jen Myšpulín. Přijíždí Myšpulín a dává vše dopořádku. Fifinka odjíždí, veze dárky tetě. Myšpulín koupil k večeři to nejjednodušší - párky, kluci ale nevědí, kolik je třeba k ohřevu párků vody, tak je jedí studené a bez hořčice. Kluci chtějí Fifinku překvapit a pečou cukroví, to je ale tvrdé ještě před pečením, Myšpulín zaměnil mouku za sádru. Na druhý pokus už to vypadá, že to vyjde, kluci ale sledují hokej a na pečení zapomenou. Přijíždí Fifinka a dává se do pečení nového cukroví, to od kluků radši vyhodí. Pinďa někde vězí a přitom měl dojít k hajnému pro stromek, jde tedy Myšpulín, ten se ale nevrací, tak jde ještě Bobík. Vrací se Pinďa s dárky a Fifinka mu říká, že kluci šli do hájovny, ještě se ale neobjevili. Pinďa zajede na lyžích do hájovny a s pomocí hajného a jeho psa najdou Myšpulína zasypaného ve sněhu a Bobíka, jak spí v krmelci. Hajný doveze kluky na saních domů. Čtyřlístek se potom u stromku raduje, že je dobře, že se mají.
sp1998-1 Dobrodružství na internetu
Dobrodružství na internetu (Čtyřlístek Speciál 1/1998)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Fifinka surfovala na internetu a náhodou objevila pohádkovou nadaci Vševěd, stačí se prý dotknout obrazovky. Čtyřlístek se tedy obrazovky dotkne a objeví se v pohádkovém závodě, po cestě se má plnit různé hádanky a obrázkové hříčky. První zastávka je u Sněhurky, Čtyřlístek má vyluštit, který z trpaslíku rozbil při fotbalu okno. V Kocourkově Čtyřlístku kocour v botách zadá další hádanky a cesta končí u poroty pohádkové nadace. Čtyřlístek se dozvídá, že závod vyhrává, musí ale vyluštit jednu hádanku - jak mohly princezně zmizet ze zamčeného pokoje perly. Stačí se pořádně podívat, perly jsou ukryté v komnatě, a Čtyřlístek vyhraje hlavní cenu - zlatou sošku sovy. Čtyřlístek se dotkne obrazovky čarodějova notebooku a odcestuje domů. Zlatá sova v nepohádkovém světě obživne a odletí na nedaleký strom. Sova celou noc hlasitě houká a Čtyřlístek nemůže spát. Myšpulín přemýšlí o tom, jak vrátit sovu na internet.
sp1998-2 Dobrodružství v ledovém hradu
Dobrodružství v ledovém hradu (Čtyřlístek Speciál 2/1998)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek táboří na sněhu v iglú. V noci někdo vykradl ledovou ledničku, Fifinka nejdřív podezřívá Bobíka, pak si ale všimne stop, které vedou k ledovému hradu. Fifinka tam potká ledové muže Pankráce, Serváce a Bonifáce, jak si pochutnávají na nakradeném jídle. Ledoví muži uvězní Fifinku v ledové komoře, chtějí udělat z Fifinky rampouch a ten oni rádi. Kluci hledají Fifinku a dostanou se k hradu. Pinďa padne taky do zajetí a Bobík s Myšpulínem přemýšlejí, jak kamarády osvobodit. Myšpulín vyseká z ledu čočku a pomocí sluníčka roztavuje ledový hrad. Ledoví muži se vzdávají a vydávají vězně. Myšpulínova čočka pukne a ledoví muži už zase chtějí Čtyřlístek uvěznit, Čtyřlístek je ale rychlejší, prchne k autu a hurá domu.
sp1998-3 Kouzelná píšťalka
Kouzelná píšťalka (Čtyřlístek Speciál 3/1998)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Fifinka doma uklízí a kluci si zatím hrají venku. Myšpulín se zabaví - vyřeže si vrbovou píšťaličku. Bobík ani Pinďa píšťalku vyřezat neumějí, Bobík si vezme fotbalovou píšťalku a Pinďa náhodou jednu objeví v potoce. Fifinka chce uvařit vajíčka, netáhnou ale kamna a z domu se valí dým. Kluci si chtějí ale nejdřív zapískat, z Pinďovy píšťalky vyletí duch a prý splní přání. Pinďa po duchovi chce, aby zjistil, proč netáhnou kamna (v komíně byla zapadlá cihla). Protože jsou kamna zničená, nařídí Pinďa duchovi, aby postavil nová kamna, to ale duch nikdy nedělal a proto mu to nejde. Třetí Pinďovo přání je, aby duch se stavěním přestal. Duch zmizí, splnil trojici přání. Bylo by možné ducha si znova vypísknout, kdo by ale stál o takového bambulu. Kluci postaví nová kamna a kouzelnou píšťalkou zatopí. Fifinka uvaří a namaluje vajíčka a kluci můžou koledovat.
sp1998-4 Dobrodružství s hastrmanem
Dobrodružství s hastrmanem (Čtyřlístek Speciál 4/1998)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 14 stran
Čtyřlístek se plaví na rybníku každý na svém plavidle, Pinďa ale náhle zmizí, pod vodu ho stáhne vodník. Vodník dá Pinďovi puškvorcovou žvýkačku, aby mohl pod vodou dýchat. Vodník už je starý a Pinďa mu má sloužit. Čtyřlístek se vrátí domů a vymýšlí, jak Pinďu vysvobodit. Fifinka se potopí a zjistí, že Pinďa je vězněn v domečku na dně. Vodník je ale silný a pokusy Fifinky a Bobíka o Pinďovo osvobození nevyjdou. Myšpulín zatím zkonstruuje ponorku a ponoří se k vodníkovi. Vodník ale umí čarovat a promění Myšpulínovu ponorku ve škebli. Fifinka se k vodníkovi potopí a přináší výhodný návrh - aby si vodník nechal technicky dokonalou ponorku a propustil Pinďu. Vodník souhlasí, osvobodí Pinďu, a sám si naleze do ponorky, kde stačí zmáčknout knoflík...
sp1998-5 Dobrodružství se zlatou rybkou
Dobrodružství se zlatou rybkou (Čtyřlístek Speciál 5/1998)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Bobík s Pinďou chytají ryby, Pinďa to po chvíli vzdá, zato Bobík chytí zlatou rybku a za to, že ji pustí zpět do vody, splní mu tři přání. Bobík si přeje hromadu ryb a doma všichni zírají. Bobík prozradí, že za to může zlatá rybka a všichni už přemýšlejí, co si ještě přát. Fifinku zajímá hrad Krucištejn ve středověku, Bobík jí přání splní a Čtyřlístek se objeví na hradě. Místní pán nedovolí Čtyřlístku jen tak se rozhlížet a okamžitě jim přidělí úkoly - Pinďa umývá nádobí v kuchyni, Fifinka uklízí a Myšpulín s Bobíkem donášejí vodu na koupel. Čtyřlístku se na hradě nelíbí, tak si Bobík přeje být zase doma. Doma je třeba taky poklidit, není to ale tak strašné jako ve středověku.
sp1998-6 Horymírovo dobrodružství
Horymírovo dobrodružství (Čtyřlístek Speciál 6/1998)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Vladyka Horymír nesouhlasí s tím, že na polích se místo pěstování kope stříbro a kovkopy vyžene. Kovkopové prý budou žalovat u knížete Křesomysla. Ve vzduchu se objeví chronolet, který tvrdě přistane a rozbije se rukojeť. Horymír s Šemíkem pomůžou Čtyřlístku odtáhnout chronolet do Neumětelů. Za vladykou přijede posel, Horymír se má dostavit na Vyšehrad, kovkopové opravdu žalovali. Čtyřlístek jede s Horymírem na Vyšehrad a sleduje, jak je vladyka odsouzen k smrti za to, že zabránil kopání stříbra kvůli pěstování obilí. Horymír si přeje naposled se projet na Šemíkovi a Čtyřlístku sdělí, že chce přeskočit hradby. Čtyřlístek tuší, že to nepřeskočí, tak věnuje Horymírovi padák. Horymír přeletí Vltavu, Šemík skočí do Vltavy a vyplave a oba pak míří k Neumětelům. Tam pak Horymír spraví rukojeť chronoletu a Čtyřlístek odlétá. V současnosti se jede Čtyřlístek podívat k památníku, pod kterým je prý pochován Šemík.
sp1998-7 Kouzelné jablko
Kouzelné jablko (Čtyřlístek Speciál 7/1998)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Fifinka chce upéct štrůdl, kluci mají natrhat jablka. Je třeba otrhat jabloň za humny, je to karmína žíhaná, která plodí jednou za sto let. Bobík svou váhou ohne žebřík a kluci jediné jablko, které na stromu vyrostlo, nezískají. Myšpulín se dočte, že karmína je jabloň pohádková, dozraje jen jedno jablko, a to když se utrhne přesně o půlnoci, bude kouzelné. Bobík s Pinďou čekají u jabloně na půlnoc. Myšpulín s Fifinkou přijdou na kontrolu a vidí, že kluci zaspali, půlnoc ale naštěstí ještě nebyla. Myšpulín přesně o půlnoci jablko utrhne a další den z něj Fifinka vyrobí štrůdl. Venku prší, Bobík je smutný, radši by byl u moře. Nedočkavý Bobík sní kousek štrůdlu a zničehonic zmizí. Fifinka si taky kousek dá, tuší kde Bobík je a přeje si být u Bobíka. I Fifinka zmizí Myšpulín přijde na to, že jablko plní přání, každý se ocitne tam, kde si přeje být. Myšpulín si vezme tři kousky štrůdlu s sebou a slibuje Pinďovi, že se brzy vrátí všichni. Myšpulín se objeví u moře, kde už jsou kamarádi. Když už jsou u moře, využijí toho a vykoupou se. Fifinka ale neví, jak se bez peněz vrátí domů. Myšpulín každému dá kousek štrůdlu a všichni si musí přát být doma. Doma čeká Pinďa na kamarády a je smutný, náhle se ale objeví Myšpulín a Fifinka. Bobík ale není vidět, Myšpulín však ví, kde se Bobík chtěl objevit - ve spíži.
sp1998-8 Letem světem
Letem světem (Čtyřlístek Speciál 8/1998)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 14 stran
Kalendář a krátké příběhy.
* * * *
Čtyřlístek sáňkuje na speciálních Myšpulínových saních blízko severního pólu. Myšpulín náhle sjede se saněmi do propasti, stačí ale zmáčknout knoflík "pomoc v nouzi", ze saní jsou vrtulosaně a Čtyřlístek může z propasti vyletět.
* * * *
Čtyřlístek se letí podívat v chronoletu, jak se slavilo jaro u staré civilizace. Místní šaman chce vhodit dívku do řeky, aby se vrátilo slunce. Lidi považují Čtyřlístek v chronoletu za bohy, Fifinka toho využije a nařídí šamanovi, aby skočil do řeky sám. Slunce opravdu vyjde a šaman ve vodě bručí, že příští rok zkusí, jestli slunce vyjde i bez koupele.
* * * *
Čtyřlístek se plaví na loďce po Nilu. Pinďa vypadne z loďky a ve vodě ho ohrožuje krokodýl. Bobík požije laso, zachytí krokodýlovi tlamu a Pinďa doplave k lodi. Myšpulín zapne "pomoc v nouzi" a z lodi je náhle vzducholoď.
* * * *
Čtyřlístek opakuje let bájného průkopníka letectví Ikara, má batohy s křídly, vše filmuje televize. Slunce rozpustí vosk a Čtyřlístek opakuje i Ikarův pád. Brašny bez křídel mají ale SOS knoflík - z brašny se vysune padák a Čtyřlístek hladce přistane.
* * * *
Čtyřlístek se plaví v balónu v Číně a sleduje na obloze papírové draky. Opravdový drak ale ohrožuje Čtyřlístek a nakonec prokousne jeho balón. Balón se řítí do řeky, Myšpulín ale zapne plováky a z balónu je člun. Čtyřlístek pak sleduje jen papírové draky.
* * * *
Kluk se svým klokanem v Austrálii se jdou proběhnout, začne pršet, zvedne se voda a oba jsou uvězněni na opačném břehu. K klukovým rodičům právě přijede auto se Čtyřlístkem, Čtyřlístek nabídne pomoc při hledání synka. Stačí zmáčknout knoflík, z auta je hydroauto a Čtyřlístek může kluka i klokana zachránit. Čtyřlístek pak tráví s Australany Vánoce.
kk1998 Vodnická historie
Vodnická historie (komiksová kniha, 1998)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 39 stran, 80 %
Začínají prázdniny, Fifinka ale klukům připraví jiný program než dovolenou - údržbu domácnosti, opravu střechy, natírání fasády, posekání trávníku... Čtyřlístku přijde dopis od kamaráda Petra z Blatin. Porybný, otec Petra, má potíže s pytláky a Čtyřlístku za hlídání jednoho z rybníků povolí táboření. Čtyřlístek přijede do Blatin a potká se s Petrem a jeho tátou, který Čtyřlístku řekne, že se u rybníků objevují i vodníci. Čtyřlístek se utáboří u rybníka Kaprníka, na vrbě sedí vodník a dělá si starosti. Dva pytláci si mezitím s vedoucím motelu a restaurace domluví, že mu dovezou čerstvé ryby, je to specialita restaurace a chytání ryb v rybnících je zakázáno. Večer Čtyřlístek nakrmí rybičky a vodník zjistí, že Čtyřlístek určitě není pytlácká banda. Opravdoví pytláci ale v noci přijedou a chystají se na lov, všimnou si ale, že u rybníka někdo táboří. Vodník pošle za Čtyřlístkem žábu, Čtyřlístek se vzbudí, pytláci se polekají a utečou. Vodník přijde za Čtyřlístkem a vše jim vysvětlí. Pytláci se domluví, že táborníky vyženou povídačkou o strašlivém vodníkovi, vše slyší opravdový vodník. Příští den přijdou pytláci přestrojení za dřevorubce. Čtyřlístek pytláky pozná, předstírá ale opak. Dřevorubci straší Čtyřlístek, že se u rybníka objevuje strašlivá zelená příšera nenávidící turisty. Čtyřlístek jim na to naoko skočí a začíná okamžitě balit. Čtyřlístek se ale připravuje na noční představení, zavolá i Petrovi, aby se s otcem přijeli v noci podívat na polapení pytláků. Pytláci se v noci vrátí a chtějí lovit, vodník ale přivolal kamarádky bludičky a poštve na pytláky hejno komárů. Pytláci padnou přímo do rukou porybného, který si je odváží. Pytláci prozradí, že si je objednal vedoucí motelu. Porybný slibuje, že na toho taky dojde. Další večer pořádá Čtyřlístek u rybníka táborák, u kterého sedí vodník i jiné nadpřirozené bytosti, přijde i Petr s tátou porybným, který Čtyřlístku věnuje doživotní povolení k táboření u místních rybníků.
kk1998 Elixír neviditelnosti
Vodnická historie (komiksová kniha, 1998)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 30 stran, 70 %
Myšpulín se v novinách dočte, že se v Anglii objevilo strašidlo, a chce se svojí termokamerou a infrasvítilnou vše na místě prověřit. Proti je jen Pinďa, je ale přehlasován. Čtyřlístek se ubytuje v hotelu v přestrojení - Bobík je za kuchaře, Pinďa za opraváře, Fifi za kuchařku a Myšpulín jen za hosta. Zatímco Myšpulín jen vyšetřuje, ostatní musejí v hotelu pracovat. V hotelu se začnou dít zvláštní věci - ze sprchy teče barva, ztrácejí se boty, pokoje jsou rozházené. Hosti z obavy před strašidlem odjíždějí, zůstává jen pan Gaist. Myšpulín na záznamu z kamer objeví jedno falešné a jedno opravdové strašidlo. Čtyřlístek vyměřuje chodbu a zjistí, že mezi pokoji je místo pro tajnou místnost. V knihovně Čtyřlístek objeví i vstup, vše zpovzdálí sleduje Gaist. V tajné místnosti sídlí duch středověké ženy, která vypráví svůj příběh: Slečna byla ve středověku pomocnicí alchymisty, který vynalezl elixír neviditelnosti. Slečna ale elixír vypila celý, chtěla neviditelnosti zneužít. Umírající mistr slečnu proklel, slečna se nestane viditelnou, dokud jako duch nezachrání život živému a nevrátí recept elixíru mistrovu potomkovi. Díky Myšpulínovu zpevňovači bude slečna viditelnou a může zachraňovat životy, zbývá nalézt potomka alchymisty. Geist, který vše slyšel, připravuje podraz. Geist vyláká Myšpulína v noci na blata tím, že bliká baterkou vzkaz. Geist se ale v močále málem utopí sám, Myšpulín s Bobíkem ho zachrání a získají podezření. Další den si všimne Myšpulín na chodbě falešného ducha, Myšpulín ho sleduje až k oknu. Myšpulín vypadne z okna, bílá paní ho ale zachrání. Fifinka si všimne, že ředitel nosí brýle, protože se stydí za dvoubarevné oči. Stejné oči měl i alchymista, ředitel je tedy jeho potomek. Když Fifinka odejde, objeví se u ředitele falešný duch. Duch ředitele děsí, ředitel prchá na střechu. Bílá paní zachrání ředitele i ducha, to je ale pan Gaist v přestrojení. Gaist se přizná, že chtěl vylákat všechny hosty a pátrat po receptu na elixír, o kterém se dočetl ve starých letopisech. Bílá paní vrátí řediteli (potomkovi alchymisty) recept a zlomí tak prokletí. Ředitel se ale rozhodne recept spálit, aby elixír nikdo nezneužil. Čtyřlístek pozve osvobozenou bílou paní na Bezzub, mezi strašidly se jí bude líbit. A pan Gaist si své lumpárny odpracuje v hotelu. Ředitel pojmenuje hotel "U Strašidla", přijíždí spousta turistů a ducha musí hrát pan Gaist.
ročník 1997příběhy - seznamročník 1999
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Pestrý život kočkyPestrý život kočky Vznik 3. filmuVznik 3. filmu Žvýkačky, lízátka apod.Žvýkačky, lízátka apod. Příběhy 1983Příběhy 1983 Na stroměNa stromě
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru