Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Myšpulín bojuje proti drogám
další články z kategorie Události a rozhovory
Myšpulín bojuje proti drogám
Jan Pavelka, Lidové noviny, 24.07.2001

Myšpulín bojuje proti drogám "Nekuřte marihuanu!"
S tímto sloganem se na české děti obrátil jejich letitý hrdina Myšpulín z legendárního časopisu Čtyřlístek.

Poznámka: V článku z Lidových novin se nesprávně mluví o tom, že se celé 317. číslo Čtyřlístku Kdo s koho (2001) věnuje protidrogové tématice. Ve skutečnosti šlo jen o jednostránkový příběh uprostřed čísla nazvaný Myšpulínova přednáška!


Čtěte také:
Myšpulínova přednáška


PRAHA - Čtyřlístek vyhlásil boj proti drogám. Autor příběhů o Myšpulínovi, Bobíkovi, Pinďovi a Fifince v kresleném časopisu pro děti začíná své vyprávění přednáškou vědce Myšpulína. "Dnes bude přednáška o velkém nebezpečí. Toto je canabis indica, neboli marihuana," začíná Myšpulín, zamračí se a namíří ukazovátko na obrázek rostoucího konopí. Poté vysvětluje ostatním, jak a v čem jsou drogy nebezpečné. Fifinka se mezitím rozpláče. "Já jim ukážu," rozčílí se Bobík, jakmile uslyší, že na prodeji drog někteří lidé bohatnou. "Kdybych se ve škole dozvěděl, že někdo nabízel drogy, hned bych to řekl paní učitelce nebo na policii," uzavírá přednášku Pinďa. Autorem a kreslířem Čtyřlístku je Jaroslav Němeček. Podle něj bylo "protidrogové" číslo časopisu s názvem Kdo s koho motivované článkem v časopise Tripmag. Ten použil ve svém článku s názvem "Co s vámi bude za dvacet let?" jednu postavičku ze Čtyřlístku - Bobíka - , aby na ní demonstroval, jaké potíže mohou nastat lidem užívajícím drogy. Autorovi Čtyřlístku vadilo, že v Tripmagu byl Bobík označen za bývalého narkomana, a proto nakreslil příběh, který měl děti varovat před marihuanou a dalšími omamnými látkami. "V časopise pro dospívající s názvem Tripmag vyšel neautorizovaný článek, který sice také nabádal, aby děti a mládež nepožívaly drogy, ovšem Bobík je v něm vylíčen úplně na huntě, tedy zničen drogami," vysvětluje Němeček. V květnovém čísle Tripmagu se pod titulkem Proč už Bobík nechce drogy? píše: "Skandální odhalení! Jedna z hlavních postav Čtyřlístku za své místo na výsluní zaplatila drogovými eskapádami." Šéfredaktor Tripmagu se brání tím, že autor Čtyřlístku o záměru časopisu věděl dopředu. "My jsme se s panem Němečkem na tom domlouvali, on dokonce nechtěl honorář, a tak jsme ho poslali Thomayerově nemocnici. Také jsme mu popsali, za jakým účelem jeho postavičky použijeme," tvrdí Tomáš Zilvar, šéfredaktor Tripmagu. Podle něj chtěli autoři článku použít postavičku Bobíka pouze pro výmluvnější ilustraci problémů, které mohou mít uživatelé drog. "Potřebovali jsme na někom vystavět příběh, navíc celý text byl veden v prevenčním stylu," řekl šéfredaktor.

Byl to jen vtip

Tripmag je časopis, který se věnuje taneční hudbě, technopárty a klubové scéně. "Že jsme použili Bobíka, měl být vtip, legrace. Sklidili jsme s tím velký úspěch," říká Zilvar. Duchovní otec kreslených postaviček chtěl zase podle svých slov v komiksu s protidrogovou přednáškou ukázat dětem, že Čtyřlístek nemá s drogami nic společného. "Děti aspoň vidí, že Čtyřlístek nepěstuje doma marjánku a svět Čtyřlístku je prostě jiný," říká Němeček. Navíc díl Kdo s koho je podle něj nejrozumnější forma reakce na použití postavičky Bobíka v Tripmagu. "Nevěděli jsme, jakým způsobem na to reagovat, jestli je zažalovat nebo něco podobného, nakonec jsme se však rozhodli, že odpovíme v časopise," vysvětluje Němeček.

Rozdílné světy

Čtyřlístek, který patří k nejprodávanějším časopisům pro děti, je určen žákům prvního stupně základních škol. Oproti tomu časopis Tripmag čte nejčastěji mládež okolo dvaceti let. Nelze tedy předpokládat, že by obě skupiny čtenářů mohly pochopit, že Čtyřlístek formou protidrogové přednášky reaguje na materiál z časopisu Tripmag. "My jsme sice určeni pro děti, ale na druhou stranu nás čtou i rodiče, a už kolikátá generace, takže úplně od věci to není," namítá Němeček. Podobné "osvětové" díly se podle něj již ve Čtyřlístku objevovat nebudou. "Napadlo nás, že bychom napsali další pokračování. Upustili jsme od nich, protože Čtyřlístek je tady od toho, aby děti bavil, a nikoliv aby je poučoval," řekl kreslíř. Článek v Tripmagu není jedinou parodií, v níž se čtveřice ze Třeskoprsk setkala s drogami. Nedávno se objevil ještě drsnější vtip: v recesistickém časopisu Hondzík, který se šíří především po internetu, vaří Myšpulín ve své laboratoři "taneční drogu" extázi. Po jejím požití se jeden z kamarádů Čtyřlístku promění v moderátora Zbyňka Merunku.

Osvěta pro odrostlejší děti

Anketní otázka časopisu Tripmag: Je konopí darem od Boha, nebo nástrojem ďábla?

Bobík: "Vyhulit se je fakt dobrý. Jenom je škoda, že to tak škodí plicím, a rozhodně se mi nelíbí, že mi zavírají čtenáře jenom proto, že na zahradě pěstují pár kytek. Nehulím ještě dostatečně dlouho, ale kámoši, kteří kouřili v Amstru skanky deset let nonstop, už to do pusy nikdy nechtěj. Tak nevím..."
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Rendlík & HopíkRendlík & Hopík Čtyřlístek v PrazeČtyřlístek v Praze Leporela (Němeček)Leporela (Němeček) Příběhy 1977Příběhy 1977 Krátké filmyKrátké filmy
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru