Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1993
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1993

199321 příběhů Čtyřlístku v roce 1993.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1993
Čtyřlístek Speciál 1993

203 Otesánek
Otesánek (Čtyřlístek 203, 1993)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Čtyřlístek se chce vypravit na lyže, jenže někdo přede dveřmi křičí, je to děťátko v úboru s pláštěnkou. Fifinka ho vezme dovnitř a chce se o něj postarat. Bobík dítě škádlí, dítě cvrkne prstem a Bobík padá k zemi. Bobík nechce dítěti půjčit polštář, dítě řekne bum bác a odstrčí od sebe kluky. Kluci Fifinku varují, dítě má strašnou sílu, Fifinka je ale hodná a dítě má hlad. Fifinka vaří kaši, Bobík dá dítěti zatím jeden buřtík, dítě ale sní celý věnec buřtů a pořád má hlad. Bobík má dítě zabavit, dokud nebude hotová kaše. Bobík hraje s děckem berany berany duc, což se pro Bobíka ukáže jako špatný nápad. Dítě má i po kašičce hlad a sní nerozlouskané ořechy. Oknem vletí do domku Supermuž, u domku si synáčka na chvilku odložil. Dítě umí také létat, obletí okolo domku a není k chycení, Myšpulín použije podběrák na ryby. Supermuž s dítětem odlétají domů do své galaxie, Bobík doma hladoví, všechno jídlo snědl Otesánek. Z nebe se snese košík s jídlem, malá pozornost od Supermuže.
204 Jenom rychlost nestačí
Jenom rychlost nestačí (Čtyřlístek 204, 1993)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Budou se konat zimní závody automobilů, Čtyřlístek se se svým autem se také přihlásí, všichni se mu smějí. Posádka grandmobilu s přehledem vede, tak se zastaví na kafe, Čtyřlístek je ale dojede. Grandmobil hraje nečestně a vytlačí auto Čtyřlístku z cesty. Auto Čtyřlístku se převrátí na střechu, na které má lyže, a sjede po skokanském můstku zpět na silnici o tři kilometry dál. Čtyřlístek dojede do cíle první, posádka grandmobilu už přemýšlí, jak Čtyřlístek zastavit v druhé etapě. Při druhé etapě sežene jeden z grandmobilu sněžnou frézu a nasype na Čtyřlístek spoustu sněhu. Čtyřlístek se musí ze sněhu vyhrabat a přijíždí do cíle poslední v časovém limitu. Pinďa se jde v hotelu napít a zaslechne posádku grandmobilu, jak se domlouvají na fíglu pro třetí etapu. Čtyřlístek se při třetí etapě převlékne za hasiče, grandmobil je pustí před sebe a potom spustí lavinu na silnici pomocí vysílačky. Čtyřlístek ale přesto vyhrál, posádce grandmobilu dojde, že Čtyřlístek musel být přestrojen za hasiče, nikoho jiného před sebe nepustili. Při poslední čtvrté etapě se Čtyřlístek převleče za děti a auto namaskuje za školní autobus, grandmobil je pustí před sebe. Za grandmobilem se objeví opravdoví hasiči, grandmobil je ale nepustí před sebe a náhle vjede do hořícího domu. Čtyřlístek vyhrává první cenu.
205 Ukradený obraz
Ukradený obraz (Čtyřlístek 205, 1993)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Fifinka v galerii maluje kopii nejcennějšího obrazu, co tam mají, a jde jí to skvěle, její kopie je od nerozeznání od originálu. Sleduje to vousáč a zatímco se jde Fifinka umýt, vymění kopii za originál a Fifinka si nevědomky odnese domů originál Holandského zátiší. Vousáč sleduje Fifinku až domů. Vousáč u Čtyřlístku zazvoní a říká, že by rád koupil Fifinčinu kopii, Fifinka ale nechce obraz prodat, tak se vousáč vloupá v noci do domu, Čtyřlístek ho ale odhalí. Vousáč se vrátí pro obraz ještě jednou, Myšpulín ale namontoval poplašné zařízení, které vousáče vyděsí a uteče. Myšpulín se diví, proč muž stojí o pouhou kopii, zkusí prověřit malbu rentgenovými paprsky a zjistí, že si Fifinka přinesla domů originál. Čtyřlístek připraví plán, Fifinka namaluje další kopii, Bobík zavolá vousáčovi (na číslo z vizitky), vousáč přijede a Fifinčinu kopii draho odkoupí. Vousáč převeze obraz přes hranice, ten se ale bude divit, až bude chtít někde obraz prodat. Fifinka vrátí originál do galerie, nikdo tam netušil, že mají na zdi pouze kopii. Fifinka je skutečný talent.
206 Ať žijí bubáci
Ať žijí bubáci (Čtyřlístek 206, 1993)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Bobík večer při cestě z tréninku zachrání malého kluka v masce ducha před útokem rozzuřeného psa. Bobík dovede ducha domů, aby mu Fifinka zašila roztržený plášť. Duch si plášť svlékne a nic po něm nezbyde, je to opravdový duch. Duch prozradí, že šel na strašidelný bál, Čtyřlístek by šel rád taky, jenomže na bál smí jen strašidla. Čtyřlístek se tedy namaskuje za strašidla a jede na hrad, na kterém loni dělal kastelány. Všechna strašidla zlobí strašidláci z Krucenburku. Přichází hostitelka, bíla paní, a strašidláci jí přetrhnou vlečku, Fifinka se ale nabídne, že to zašije. Strašidláci navrhnou, aby se všichni chytli za ruce a zatancovali kolečko, cesta vede skrz zeď a tou Čtyřlístek neprojde. Strašidláci Čtyřlístek svážou, jsou to živáci a ti na bál nesmí. Bílá paní a duch ale řeknou, že Čtyřlístek je hodný, pomohl jim, tak smí Čtyřlístek na bále zůstat, zato strašidláci musí za trest umýt všechna okna na hradě. Čtyřlístek se na bálu baví a dostane i pozvánku na příští stoletý bál, ten se ale koná v roce 2093.
207 Čtyři přání
Čtyři přání (Čtyřlístek 207, 1993)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Před domem Čtyřlístku čeká na zastávce babička na autobus. Bobík jí řekne, že další bus jede až za hodinu a pozve ji zatím na oběd k sobě domů. Babička při odchodu řekne, že je kouzelná, a slibuje za odměnu splnit čtyři přání. Čtyřlístek o tom pochybuje, Pinďa říká, že kdyby to byla pravda, přál by si metrák mrkve a v domku se opravdu objeví spousta mrkve. Bobík si přeje, aby byl tureckým sultánem a kamarádi aby byli na jeho dvoře. A stane se, Bobík je sultánem, Myšpulín strážcem pokladu, Pinďa velkovezírem a Fifinka první dámou dvora. Odbije osmá hodina a Fifinka se musí vrátit do harému. Fifinka nechce, ostatní ženy podplatí stráž, sultán už svou oblíbenkyni Fifi neuvidí. Myšpulín kontroluje poklady a narazí na tajnou chodbu, jejíž východ je pod stolem Turků, kteří se domlouvají na tom, jak svrhnout cizáckou vládu. Myšpulín kýchne, je prozrazen a uvrhnut do žaláře. Jeden ze spolčenců nechá Bobíkovi podepsat prázdný papír, ke kterému pak dopíše nařízení, aby byla Myšpulínovi sťata hlava. Myšpulín si nařízení přečte a využije svého přání, chce, aby byli všichni tisíc kilometrů odtud. Čtyřlístek se objeví ve sněhové vánici někde u severního pólu, Myšpulín své přání špatně zeměpisně upřesnil. Fifinka si přeje, aby byli všichni doma. Bobík lituje, že už nemají žádné přání, Pinďa je ale rád, vždyť jim nic nechybí.
208 Nezlobte se na Pinďu
Nezlobte se na Pinďu (Čtyřlístek 208, 1993)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Myšpulín ukazuje Pinďovi svůj nový dokonalý tiskařský stroj, Pinďu to ale nebaví a jde ven. Pinďa potká brečícího Lojzíka, Pinďa mu slíbí, že mu pomůže, když mu Lojzík řekne, kvůli čemu brečí. Lojza prozradí, že mu rodiče nařežou, bude mít totiž na vysvědčení i čtyřky. Lojza trvá na tom, že mu Pinďa musí pomoct, vždyť to slíbil. Pinďa si vzpomene na Myšpulínův tiskařský stroj. V noci Lojza vzbudí Pinďu a v kůlně na stroji natisknou vylepšené vysvědčení. Druhý den se Lojza chlubí kamarádům se svým vylepšeným vysvědčením, kamarádi by chtěli taky takové, tak jdou s Lojzou ke Čtyřlístku. U domku se začne srocovat dav dětí, Čtyřlístek netuší, co děti chtějí, uteče před nimi do domku a Bobík je rozežene proudem vody z hadice. Děti ale dál obléhají dům, devastují celý pozemek. Čtyřlístek se vzdává, děti chtějí, aby jim Pinďa udělal výzo jako Lojzovi. Myšpulín si Lojzovo lepší vysvědčení vypůjčí, aby viděl, jak to má vypadat a náhle sdělí dětem špatnou zprávu - tisk je nedokonalý, písmo mizí. Děti odcházejí, Lojza je naštvaný, chtěl udělat rodičům radost. Bobík mu říká, že příště Lojzík rodiče potěší, protože se s ním bude Pinďa doučovat. Myšpulín kamarádům vysvětlí, že stroj funguje, dětem ukázal prázdný papír. Bobík Pinďovi nařídí, aby uklidil zničený pozemek, Fifinka ale připomíná, že chtěl jenom pomoct.
209 Maják
Maják (Čtyřlístek 209, 1993)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek se plaví na moři a chce navštívit maják, prý je tam strážcem moc hodný děda. Na majáku jsou dva lumpové, kteří vidí, že se blíží Čtyřlístek. Jeden z lumpů Čtyřlístek na majáku nevrle přivítá a druhý se zbraní v ruce donutí čtveřici vejít do skladu, kde ji zamkne. Fifinka si lehne na rybářské sítě, ty se ale vrtí, leží pod nimi stařík, opravdový strážce majáku. Děda Čtyřlístku prozradí, že ho lumpové přepadli, protože jim jde o to, aby v noci nesvítil maják - pašeráci čekají loď se zbožím. Bobík chce vyrazit dveře, děda se ale směje, lumpové ho zapomněli prohledat, má u sebe rezervní klíč. Čtyřlístek chce zavolat policii, telefon je ale nahoře u lumpů. Myšpulín si všimne požárního hlásiče, který reaguje na horko a kouř. Bobík vezme dýmovnice a zapálí je, na majáku se rozhouká hlásič, lumpové se bojí, že zajatci zapálili maják a běží dolů. Čtyřlístek si v dýmu hraje na hlídku policistů a navede lumpy do skladu, kde je zamkne. Strážce zavolá na policii a domluví se s nimi na noční akci. V noci přijíždějí pašeráci, strážce spustí policejní akci domluveným znamením - rozsvícením majáku. Pašeráci jsou dopadeni, lumpové chycení ve skladu jsou už dlouho hledaní zločinci.
210 V zajetí magie
V zajetí magie (Čtyřlístek 210, 1993)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Bobík se stává juniorským vítězem ve vzpírání a čeká ho mistrovství světa v Indii, kam jede s kamarády. Nosič v Indii se nabízí, že vezme Bobíkovi zavazadla, Bobík ale nabere nosiče i se zavazadly. Vidí to jeden fakir, vzpomíná si, že o Bobíkovi četl v novinách, takový typ se dá snadno ovládnout. Bobík se rozhlíží po tržišti, fakir nabídne Bobíkovi náramek, po kterém prý vzroste jeho síla desetkrát. Bobík si náramek nasadí a v hotelu se s ním kamarádům pochlubí. Fakir začne zaříkávat a Bobík kvůli účinku náramku poslouchá fakirovy příkazy. Bobík má v paláci Abu Síra vzít to, co mají k obědu a přinést to fakirovi. Bobík rozkaz splní, fakir Bobíkovi přikáže, ať na vše zapomene. Později Bobíkovi poručí, aby sebral svatební šperky princezny Kšandašílí. Bobík rozkaz splní, je ale při činu vyfocen. Fifinka jde na indický balet a půjčí si od Bobíka náramek. Fakir začne zase rozdávat příkazy, chce aby Bobík přinesl trezor z banky. Rozkaz ale plní Fifinka s náramkem, těžký trezor tak tak unese. Policisté přijdou zatknout Bobíka, všimnou si ale Fifinky, jak táhne trezor, Fifinku sledují až do chýše fakira Tamkrádeže, známé firmy. Fakir je uvězněn a Bobík vyhrává mistrovství ve vzpírání i bez náramku.
211 Na pomoc policii
Na pomoc policii (Čtyřlístek 211, 1993)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek sleduje v televizi policejní hlášení, po Třeskoprskách se toulá pachatel, který přepadá mladé dívky. Čtyřlístek se rozhodne chlapa dopadnout. Bobík se převlékne za ženu a bude dělat volavku. Kluci jdou číhat do parku, Fifinku nechají doma, to není akce pro slabé ženy. Je noc, Bobík sedí na lavičce a chlap nejde. Fifinka doma poslouchá rádio, právě vysílají hru, ve které žena říká, jak se doma sama bojí. Přijde pachatel a hlas uslyší. K Bobíkovi v parku přijde stařík a domlouvá Bobíkovi-slečně, že nemá v parku v takovou dobu co dělat a táhne ho pryč. Kluci se nedají zmást tím, že je to stařík, jistě je maskovaný, a svážou ho do sítě. Pravý pachatel vnikne oknem k Fifince do kuchyně, Fifinka se ale nedá a hází po chlapovi těsto a na zem vylije tekuté mýdlo a muž se sklouzne. Fifinka zaleze do koupelny a pustí zase rádio, z kterého zase zní hlas ženy, která se strašně bojí, to bude správná léčka. Muž vtrhne do koupelny, Fifinka ho ale majzne pánvičkou a shodí do napuštěné vany. Fifinka zavolá policii, která si pachatele odvádí. Kluci zatím dotáhnou na poliicii nevinného staříka, policista ale říká, že pravého pachatele už dopadla odvážná dívka Fifinka. Stařík přijímá omluvu, chápe že ho v Třeskoprskách zatím nikdo nezná, je novým ředitelem školy.
212 Postrach prérie
Postrach prérie (Čtyřlístek 212, 1993)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Čtyřlístek je na pouti, všimne si staříka a jeho roztrhaného stanu, údajného paláce splněných přání. Čtyřlístku je staříka líto, dá mu vydělat. Ve stanu je jen nějaký přístroj s různými obrázky prostředí, Čtyřlístek si vybere divoký západ. Náhle nastane tma a poté se Čtyřlístek ocitne skutečně na divokém západě vedle osamělého koně. Objeví se kovboj, který koně hledá. Kovboj nabídne Čtyřlístku, že může přespat u něj na ranči, pokud se nebojí přízraku. Čtyřlístek si pochutnává na večeři od kovbojovy matky, otec zase vypráví, že se vždy za tmavých nocí objevuje venku děsivě se smějící smrťák na koňské kostře. V noci Čtyřlístek kouká z okna a opravdu zahlédne přízrak, tuší ale, že je to jen trik - černé divadlo. Čtyřlístek jde s kovbojem ven, kovboj kostlivce zalasuje a přivede domů. Bobík sundá přízraku černý kostým s namalovanou kostrou, je to soused hostitelů Čtyřlístků, který je chce vyhnat, aby získal jejich farmu. Strašlivé zvuky vydával pytlík smíchu. Náhle nastane tma a Čtyřlístek se objeví zpět na pouti, po stanu ale není ani památky. Čtyřlístek přemýšlí, jestli byli opravdu na divokém západu, Bobík má ale důkaz - pytlík smíchu.
213 Sportem ke zdraví
Sportem ke zdraví (Čtyřlístek 213, 1993)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Pinďa se účastní přespolího běhu, letos ale vůbec netrénoval a nestačí na ostatní závodníky. Pinďa prohlásí, že za vítězství by se upsal ďáblu. Objeví se čert a nabídne Pinďovi smlouvu, za vítězství bude Pinďa sloužit v Čertově mlýně. Pinďa smlouvu podepíše a čert zajistí Pinďovi vítězství tím, že podrazí soupeřům nohy. Kamarádi uspořádají Pinďovi oslavu vítězství, Pinďa je ale smutný, večer musí jít sloužit do Čertova mlýna. Kamarádi se v noci vzbudí a hledají Pinďu, vypůjčí si kvůli tomu sousedovic Alíka. Pes je dovede do Čertova mlýna, mlýn je zchátralý a opuštěný, Bobík ale najde vchod do podzemních prostor. Dole Pinďa vaří Pinďa třem nemocným čertům guláš, Čtyřlístek čerty vyšetří a zjistí, že jim nesvědčí tohle prostředí. Pinďa prozradí, že ho čerti musí sami propustit, jinak jim bude sloužit navěky. Fifinka připraví pro čerty vhodnou stravu a Bobík čerty trénuje. Myšpulín s pomocí čertů zorganizuje úklid mlýna a napadne ho udělat z něj fitcentrum. Po čase se z Čertova mlýna opravdu stává fitcentrum a Pinďa je propuštěn. Čerti zvou Čtyřlístek na golf a tenis, Čtyřlístek ale odmítá, prý je u nich čertovsky draho a jde si radši zaběhat do lesa. Pinďa si slibuje, že příští závod vyhraje bez cizí pomoci.
214 Zasněžené Vánoce
Zasněžené Vánoce (Čtyřlístek 214, 1993)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Pinďa má plán na letošní Vánoce, strávit je na horské chatě, na kterou je pozván od kamarádů horolezců. Čtyřlístek dojede na hory a Pinďa hledá cestu podle plánku, na mapce ale nebyla zakreslena vysoká horská stěna. Čtyřlístek se rozhodne na stěnu vylézt a horko těžko vyleze na převis, na kterém to ale klouže a Čtyřlístek padá dolů. Kamarádi jsou ale k sobě přivázáni provazem a zachytí se o stromek vyrůstající z hory. Na převisu se objeví kamzík a pomůže Čtyřlístku nahoru. Čtyřlístku nezbyde nic jiného, než strávit Vánoce na převisu, ozdobí si křovinu a slaví svátek s kamzíky a svišti. Ráno se Čtyřlístek vzbudí a přemýšlí, jak se dostat dolů. Kamzíci se nabídnou, že si na ně může Čtyřlístek naskočit a přeskoky po skalách ho dopraví až na horskou chatu. Kamarád horolezec nazve Čtyřlístek horojezdci a diví se, jak se mu podařilo ochočit si kamzíky. Čtyřlístek vysvětluje, že je za potřebí pozvat kamzíky na štědrovečerní večeři.
sp1993-1 Dobrodružství s Fantómem
Dobrodružství s Fantómem (Čtyřlístek Speciál 1/1993)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Za Čtyřlístkem přijde ředitel kamenného divadla, žádá o pomoc, v divadle řádí Fantóm a odlákává diváky. Za ředitelem prý přišel i šéf operety a chtěl divadlo levně zakoupit, ale nepochodil. Čtyřlístek slíbí pomoc a další den se vypraví do divadla a snaží se polapit drzého Fantóma. Na návštěvu opět přijde neodbytný šéf operety, Bobík ho chce zahnat a převleče se do fantómského kostýmu, šéf se ale překvapivě nebojí. Všichni herci divadla utekli a Fantóm se objeví jen při divadelním představení, hraje tedy Čtyřlístek. Hraje špatně, Fantóm se ale konečně objeví, Myšpulín ho zneškodní uspávacím plynem. Když Fantóma odmaskují, zjistí, že je to ve skutečnosti šofér šéfa operety, který chtěl odlákat obecenstvo a divadlo pak lacino koupit. Čtyřlístek dostane za dopadení Fantóma vstupenky na celou sezónu.
sp1993-2 Fifinčina kuchařka
Fifinčina kuchařka (Čtyřlístek Speciál 2/1993)
napsala Hana Lamková, recepty Marcela Šebestová, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Krátké příběhy a kuchařské recepty.
Pomlázka
Fifinka chce upéct mazanec, nemá ale dostatek vajec. Kluci se nabídnou, že nějaká vykoledují, jsou totiž Velikonoce. Klučičí koledy se nedají poslouchat. V divadle probíhá velikonoční koncert a hledají se nové talenty. Kluci mají takový neúspěch (což mají v plánu), že po nich diváci házejí vajíčka. A neúspěch byl tak velký, že vajíček je dost na to, aby Fifinka upekla i dort.
Jarní saláty
Fifinka jde nakoupit zeleninu na jarní salát, kluci si ale radši vaří buřtguláš. Kluci si hrají s vláčky a každý si v jednu chvíli vzpomene, že buřtguláš je nutno osolit, až se nakonec přesolený guláš nedá jíst. Naštěstí Fifinka zatím udělá výborný salát, bez oběda nebudou.
Narozeniny
Fifinka bude mít narozeniny a kluci ji chtějí překvapit tím, že upečou dort. Nepostupují ale správně podle receptu a místo dortu mají nakonec koktejly, což vůbec není na škodu.
Bobíkovy knedlíky
Čtyřlístek si vyjde do přírody, Bobík zatím vaří v kotlíku nad ohněm knedlíky. Knedlíky jsou ale tvrdší než kámen a Bobík jeden znechuceně zahodí přímo na golfové hřiště, kde právě probíhá mistrovství. Jeden z hráčů s tímto zvláštním míčkem vyhraje a hledá výrobce. Golfisti si objednají u Bobíka deset tisíc takových míčků. Fifinka doma pomáhá doma Bobíkovi v mršení knedlíků, teď spíš výrobě sportovního náčiní.
sp1993-3 Dobrodružství s Robobem
Dobrodružství s Robobem (Čtyřlístek Speciál 3/1993)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Zádrhel chce Čtyřlístek konečně zničit. Vynalezne robotického Bobíka, který vykradne banku. Robobíka potká Fifinka a snaží se domnělému Bobíkovi rozmluvit loupež. Fifi běží domů, tam je ale taky Bobík. Myšpulín tuší, že v tom má prsty Zádrhel. Čtyřlístek nasedne na šlapolet a prchá před policií k Zádrhelovu doupěti. Zádrhel s Robobem sice Čtyřlístku uprchnou na motorce, všechny ale nakonec pochytá policie. Bobík prokáže u soudu, který z nich je Zádrhelův robot co vykradl baku - Bobík vytřese z Robobíka přiznání tak silně, že z robota dokonce vylétávají součástky. Zádrhela zavřou do vězení, ten ale ze stejné cely už několikrát uprchl tajným východem. Robotický Bobík je vystavený v muzeu, přestrojený Zádrhel ho zapne a dá mu rozkaz unést Fifinku. Unesená Fifinka hrozí Robobovi, že si ho Bobík podá. Robot se bojí, sváže Zádrhela, a Fifinku donese domů, sám se radši vrátí do muzea.
sp1993-4 Fotbalové dobrodružství
Fotbalové dobrodružství (Čtyřlístek Speciál 4/1993)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek hraje s týmem surových kluků z klubu Real Hodkovičky fotbal a prohraje. Čtyřlístek vyzývá kluky k odvetě. Myšpulín vynalezne kouzelné kopačky - stačí trochu kopnou a míč vyletí do vesmíru. Čtveřice trénuje na zápas, všimne si ji hledač talentů a okamžitě ji přijímá do profesionálního týmu. Čtyřlístek ve čtyřech proti týmu Real Hodkovičky přesvědčivě vyhrává díky kouzelným kopačkám 6:0. Hodkovičtí tuší, že v tom musí být nějaké tajemství a v noci se ke Čtyřlístku vloupají, jsou ale odhaleni. Čtyřlístku je smutno, vyhrává nepoctivě, vítězství chce dosáhnout vlastními silami. Hodkovičtí se zase objeví a chtějí kopačky koupit, Čtyřlístek jim je dá dokonce zadarmo. V odvetném zápase hodkovičtí až moc spoléhají na sílu kopu a prohrávají. Poražení vracejí Čtyřlístku kopačky, takové vynálezy do sportu nepatří.
sp1993-5 Lahůdkové dobrodružství
Lahůdkové dobrodružství (Čtyřlístek Speciál 5/1993)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek se stará o restauraci kamarádky, která musí odjet. Čtyřlístek napeče senzační palačinky, se kterými má velký úspěch, odlákává dokonce hosty nedalekého hotelu, což se majitelům hotelu nelíbí a vkradou se do kuchyně restaurace Čtyřlístku, kde schválně přesolí polévku. Strávníci si stěžují na přesolenou polévku, Fifinka ale trochu upraví jídelní lístek a přejmenuje polévku na Slzy mořské panny. Dvojice majitelů hotelu se pomstí znovu, dají do těsta Myšpulínovo prvotřídní droždí. Celé město je zaplaveno těstem, Čtyřlístek ho složitě odstraňuje. Hoteliéři vymyslí pro Čtyřlístek soutěž o větší dobrotu, aby se rozhodlo, který podnik je lepší. Když chlapíci z hotelu vidí, že Čtyřlístek peče na louce obrovský dort, tuší, že nemají šanci a rozhodnou se podvádět - vypustí v noci na dort myši, které se dortem prokoušou. Další den porota hodnotí dobroty a nemůže se rozhodnout, jestli je lepší dort Čtyřlístku, nebo pečené slavičí jazýčky hoteliérů. Když si ale porota všimne přecpaných a spokojených myší, které právě vylezly z dortu, přihlédne porota k názoru ostatních (tzn. myší) a Čtyřlístek vítězí. Restaurace má díky takové reklamě velký úspěch. Čtyřlístek vedle restaurace otevře odtučňovací centrum, kde se lidé zbaví nabraných kil, vyhládne jim, a zase půjdou do restaurace, která by se tak mohla jmenovat U začarovaného kruhu.
sp1993-6 Severské dobrodružství
Severské dobrodružství (Čtyřlístek Speciál 6/1993)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Pinďa vidí v televizi tučňáky a rád by je viděl naživo. Žádný problém, Bobík právě na zahradě nafoukl vzducholoď. Čtyřlístek se vydává na sever, utrhne se ale kormidlo a ztroskotá, naštěstí do sněhu. Čtyřlístek objeví zajaté tuleně a pytláky. Čtyřlístek se bohužel prozradí a padne do zajetí, jen Bobík není zpozorován. Bobík vleze do chaty pytláků, tam najde medvědí kůži, do které se navleče a vystraší pytláky a osvobodí kamarády. Čtyřlístek pytláky zajme, ti prozradí, že hodinu letu odtud je místo, kam měli zvířata dopravit. Čtyřlístek do zátoky letí letadlem pytláků a zjistí, že šéfem kšeftů je strarý známý Zádrhel. Čtyřlístek zavolá vysílačkou pro policii. Zádrhel a pytláci jsou polapeni, zvířata osvobozena a policisté Čtyřlístku seženou pomocníka na opravu vzducholodě. Čtyřlístek se vrací domů, sice propásl štědrovečerní večeři, ale aspoň udělal dobrý skutek.
kk1993 Kouzelná lampa
Kouzelná lampa (komiksová kniha, 1993)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 32 stran, 70 %
Čtyřlístek uklízí staré věci z garáže a ty zaveze do starožitnictví, kde si nakonec koupí i starou zaprášenou lampu. Bobík lampu pucuje a z ní náhle vyletí džin a slibuje splnění jakéhokoliv přání. Čtyřlístek se chce podívat do pohádky, chce to ale vhodný dopravní prostředek - džin vykouzlí létající koberec. Čtyřlístek letí do minulosti a nakonec přistane kdesi v Arábii. Koberec schovají do křoví a jdou na nákup na tržiště, místní měnu jim vykouzlil džin. Bohatých nakupujících si všimne jeden nosič a nabídne svou pomoc i při hledání vhodného hotelu. Nosič ale zavede Čtyřlístek ke svému kumpánovi. Čtyřlístek je okraden a uvězněn v dřevěné boudě na zahradě domu lumpů. Bobík v noci vyrazí dveře, ale protože z domu právě odcházejí banditi, schová se Čtyřlístek v dřevěných sudech. Banditi naloží sudy s lumpem a Čtyřlístkem na povoz a jedou za tajemným zamaskovaným mužem k velké skále. Tajemný muž - šéf otevře skálu zaklínadlem "Sezame, otevři se!", a objeví se jeskyně plná lupu. Banditi vyloží sudy do jeskyně, šéf zavře skálu a s kumpány odjíždí. Čtyřlístek se nemůže z jeskyně dostat, zaklínadlo nefunguje a tak hledá mezi nakradenými věci svou lampu s džinem. Fifinka chce vyleštit lampu u stropu, aby bylo víc vidět, v lampě je ale jiný džin. Džin pomůže Čtyřlístku z jeskyně (stačilo říct zaklínadlo obráceně) a přenese ho na tržiště. Tam si Čtyřlístku zase všimnou banditi, kteří ho předtím věznili, Čtyřlístek ale uteče k létajícímu koberci a vrací se domů. Fifinka nechce takový zaprášený koberec domů, tak ho kluci venku vyluxují a prach vyhodí do popelnice. Čtyřlístek si chce na koberci zaletět k Blaťáku, koberec ale nefunguje, kouzlo bylo v tom prachu, teď letí na koupání leda popelnice, která právě vzlétla k nebi.
kk1993 Tajnou stezkou
Kouzelná lampa (komiksová kniha, 1993)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 32 stran, 80 %
Myšpulín přemýšlí, kam na dovolenou, všude už byli, i ve vesmíru. Pinďa jede na skautský tábor do Obůrku pod Blanicí, ostatní pojedou taky, nic senzačního, ale aspoň něco. Čtyřlístek se na táboře seznámí s vedoucím a družinami Šakalů a Kamzíků. Vedoucí večer vyhlásí první hru - o vlajku. Kamzíci hlídají skautskou vlajku na stožáru, jeden z družstva Šakalů se v noci přestrojí za medvěda, Kamzíky vystraší a vlajku sebere. V dalším kole má Čtyřlístek ukořistit vlajku Šakalům. Bobík se zamaskuje za zmrzlináře a vyláká dva skauty z družiny Šakalů od stožáru, Pinďa má zatím ukrást vlajku, jenže skauti dali na lano zámek, tak musí vylézt na stožár. Pinďa neuspěje, v noci ale Myšpulín vymyslí další lest. Pro Pinďu sestrojil malé vrtulové vznášedlo, a zatímco ostatní odlákávají v noci pozornost Šakalů tím, že straší jako duchové (ač naivní, je to účinné), zatímco Pinďa krade vlajku ze vzduchu. Čtyřlístek vyhrává soutěž, Šakalové slibují pomstu. Další den vedoucí vyhlásí hru o poklad, družiny budou mít rozdílné, ale stejně náročné trasy k pokladu, kdo první přijde a vykope poklad, vyhrává. Jeden ze Šakalů běží před Čtyřlístkem a snaží se mu znemožnit výhru. Hlavně sebere zprávu, kterou má Čtyřlístek najít v potůčku v láhvi. Čtyřlístek hledá dle vzkazu ve vodě. Myšpulín kupodivu najde kámen se starodávným nápisem, který je zavede na kopec, tam mají čekat na západ slunce. Podle večernice se Čtyřlístek dostane k balvanu s nápisem, že s tímto balvanem lze hnout jen jednou za sto let. Bobík balvan odvalí, uvnitř je chodba a v ní spící rytíři, Čtyřlístek je probudí. Rytíři slibují Čtyřlístku poklad za dobrý skutek, Čtyřlístek si stále myslí, že rytíři jsou jen vesničtí ochotnici najatí skautským vedoucím. Myšpulín sestrojí rytířům malou vodní elektrárničku a Bobík nabrousí meče. Kohout zakokrhá, Čtyřlístek už musí odejít. Jako poklad dostane Bobík jen plný batoh listí. Na povrchu je už ráno, Čtyřlístek dojde k tábořišti, to je ale opuštěné. Na nádraží je pamětní plaketa s obličejí Čtyřlístku a noviny hlásí rok 1994 a zprávu, že v Třeskoprskách se otevírá muzeum Čtyřlístku. U domku Čtyřlístku zatím u řečnického pultíku hovoří skautský vedoucí a je velice šťastný, že se Čtyřlístek náhle objeví. Čtyřlístek chválí vedoucího za bezvadnou hru, jen ten poklad mohl být lepší, jenže listí v Bobíkově batohu se proměnilo ve zlaťáky z desátého století. Všechno je jasné, Čtyřlístek se setkal se skutečnými blanickými rytíři a v hoře běží čas rychleji, mezitím uplynul celý rok. Vedoucí má pro Čtyřlístek ještě jedno překvapení - ten kluk, co jim sebral při hře zprávu, všem vykládal, že se Čtyřlístek propadl do země, nikdo mu nevěřil a tak ho zavřeli do psychiatrické léčebny. Čtyřlístek kluka z nemocnice odvede a odpustí mu. Čtyřlístek v dohledné době o žádné dobrodružství nestojí, ztratil celý rok.
kk1993 Robotí historie
Kouzelná lampa (komiksová kniha, 1993)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 32 stran, 70 %
Fifinka je nešťastná, že jí kluci v ničem v domácnosti nepomáhají, a radši se odstěhuje ke kamarádce Janě. Kluci zatím sestrojují Rozumné Univerzální Pomocníky - roboty R.U.P. Robotů je nutno hodně na různé domácí práce, tak Myšpulín sestrojí svůj největší vynález - robota na výrobu robotů. Roboti dělají doma všechny práce, Myšpulín jim naprogramoval i řeč a řídí je dálkovým ovládáním. Roboti se ale vzbouří, převezmou vládu a kluky uvězní ve spíži. Fifinka se jde s Janou podívat na kamarády a diví se, proč je u domu mechanická slepice a rostou kovové slunečnice (roboti vylepšovali až moc přírodní zahrádku). Kluci se ozvou okýnkem od spíže, Fifinka se do domu protáhne, odváže kluky a všichni utečou k Janě. Z okolí Třeskoprsk mizí popelnice a jiné kovové věci - roboti potřebují materiál na výrobu dalších robotů, aby nakonec mohli ovládnout celý svět. Myšpulín dostane nápad, sestrojí antirobota Alfonse, nepřesného, nespolehlivého, nedokonalého. Teď už stačí dopravit Alfonse do tábora nepřátel, Čtyřlístek volí cestu vzduchem, zem je hlídaná roboty. Roboti balón s Čtyřlístkem sestřelí, Čtyřlístek přistane v lese. Alfons nešťastně prozradí Čtyřlístek, roboti ale myslí, že schválně a jmenují antirobota svým velitelem. Alfons poroučí robotům, aby všechno uvedli do původního stavu a sám si lehne a nic nedělá. Roboti se ptají na další rozkazy, Alfons je pošle k šípku. Roboti poslechnou a jdou k nejbližšímu šípkovému keři, který je 100 kilometrů daleko. Jana je smutná, chtěla taky roboty pomocníky na zahradě. Čtyřlístek jí půjčí jediného zbylého Alfonse, ten je ale nespolehlivý a jen se vyvaluje pod slunečníkem.
ročník 1992příběhy - seznamročník 1994
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
T. Čehovská - LedererováT. Čehovská - Ledererová Příchod Velkých knihPříchod Velkých knih Multimediální CDMultimediální CD Příběhy 2019Příběhy 2019 Komiksácké pojmyKomiksácké pojmy
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru