Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1992
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1992

199218 příběhů Čtyřlístku v roce 1992.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1992

191 Brontosaurus Alík
Brontosaurus Alík (Čtyřlístek 191, 1992)
napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek je na výletu v Alpách. Všichni zkouší lyžovat, nikomu to ale příliš nejde a Bobík ujíždí neznámo kam, nejde mu zastavit. Myšpulín zavolá na horskou službu, okamžitě vyjíždí četa záchranářů - bernardýnů. Záchranáři chytí stopu a začnou hrabat ve sněhu, vyhrabou ale hlavu brontosaura, který po loku rumu ožije. Bobík uvízl na stromě nad brontosaurem, Bobík se po brontosaurovi sklouzne na zem. Čtyřlístek se rozhodne brontosaura si nechat a odvézt ho domů, pojmenuje ho Alík. Alík je nejdražší domácí zvíře, domů se nevejde, tak musí být na zahrádce. Soused, kterému Alík okusuje zahrádku zavolá policii. Policista Čtyřlístku sdělí, že se musí Alíka zbavit. V akademii nemají o živého brontosaura zájem, v zoo už vůbec ne, tak ho Čtyřlístek věnuje filmovým ateliérům, kde už si Alíka zabírají do různých filmů. Čtyřlístek je v kině a sleduje film s Alíkem, hraje naštvanou obludu, po které lidé střílejí.
192 Severní jízda
Severní jízda (Čtyřlístek 192, 1992)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 10 stran, 90 %
Čtyřlístek se setká s přítelem Tomem, který má zlomenou nohu a nemůže soutěžit se svým psím spřežením. Čtyřlístek bude závodit s Tomovy psy, sice asi nevyhraje, ale boduje se i účast. Čtyřlístek jede se spřežením ke startu, psi jsou ale splašení a zkrotnou jen za buřty. Závodník na startu se raduje, že jeho největší soupeř Tom nebude závodit, přijede ale Čtyřlístek s Tomovou smečkou, tak se závodník se svým kamarádem rozhodne pro podraz podle původního plánu. Závodníkův kamarád obrátí na trase směrovku, aby jeli ostatní špatnou cestou. Bobík řídí psí spřežení a zahne špatným směrem, za ním opodál jedou na lyžích kamarádi. Bobík projíždí oblastí častých lavin a diví se, jak mohl tudy někdo vytyčit trasu. Pod útesem stojí dva lyžaři a zdraví závodníka Bobíka, spadne na ně ale lavina. Bobík k lyžařům přijede a za pomoci psů se je snaží vyhrabat. Přijedou kamarádi a Bobíkovi pomůžou s nakládáním lyžařů na saně. Bobíkův soupeř přijíždí do cíle a vypadá to, že má vyhrát, přijíždějí ale odvážní zachránci, opravdoví hrdinové. Porota uděluje za odměnu Tomovu spřežení 100 bodů a už ho nemůže nikdo porazit. Bobíkův soupeř se diví, jak je možné, že nedostane žádný pohár.
193 Pozor, yetti!
Pozor, yetti (Čtyřlístek 193, 1992)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Myšpulín si čte časopis, píší, že stále zůstává nerozluštěna záhada, jestli existuje yetti. Myšpulín navrhne uspořádat se Čtyřlístkem vědeckou výpravu, která by to objasnila. Čtyřlístek přilétá do Himálají vlastním letadlem a rozbije stan. Kvůli velké vánici trčí v horách už týden, tak se rozhodnou hledat yettiho, sníh nesníh. Myšpulín odjíždí hledat, ostatní by radši jeli domů, tak namaskují Bobíka za yettiho, Myšpulín si ho vyfotí a budou moct jet. Myšpulín narazí na yettiho-Bobíkovy stopy a vydává se za yettim, který ochotně pózuje a pak zaběhne do jeskyně, aby Myšpulín bližším pohledem nezjistil, že je podveden. V jeskyni je ale pravý sněžný muž, který Bobíka z jeskyně vykopne. Myšpulín sleduje falešného yettiho a zjistí, že je to jen Bobík. Do tábořiště ale přijde opravdový yetti, Pinďa s Fifinkou říkají, ať už Bobík přestane hrát a pokoušejí se mu sundat domnělý kostým. Yetti se rozzuří a rozdupává stany. Přijdou i Myšpulín s Bobíkem, Fifinka ale zkrotí yettiho polárkovým dortem. Yetti se pak se Čtyřlístkem ochotně vyfotí a Čtyřlístek odlétá s nezvratnými důkazy domů. Myšpulín přichází domů s neuvěřitelným úspěchem, jeho fotky otiskli na první stránce - jenomže na první stránce tohoto Čtyřlístku.
194 Kalamita s balónem (Kalamita s balonem)
Kalamita s balónem (Čtyřlístek 194, 1992)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek přijíždí na soutěž vzduchoplavců, Myšpulín se chlubí, že mají velké šance vyhrát díky jeho novému hořáku. Kluci jdou omrknout konkurenci a Fifinka zatím vaří jídlo, zapomněla ale doma vařič, tak použije hořák. Čtyřlístek se nají, napustí balón a vydává se do vzduchu. Chvíli letí podle plánu, náhle ale začne hořák vynechávat a nakonec s balónem klesnou na zem. Čtyřlístek se vydá pro radu do blízké chaty u lesa, tam nikdo není, je v ní ale kufr plný peněz a tiskařský stroj. Čtyřlístek kufr vezme, najde silnici, stopne auto a odjede domů. Čtyřlístek má v plánu ohlásit nález na policii, Bobík chce ale jednu tisícovku použít k nákupu něčeho k jídlu. Bobík koupí v cukrárně dort, prodavačka ale pozná falešnou bankovku a volá na policii, ta jí poradí, ať Bobíka zadrží. Bobíka policisté vyslýchají, nevěří ale jeho historce. Kamarádi se diví, kde se Bobík toulá, Myšpulín ho jde hledat a všimne si, že Bobík je v novinách. Ve článku stojí, že byl zadržen šéf penězokazecké tlupy, Čtyřlístek se rozhodne letět do rokle balónem a obstarat důkazy Bobíkovy i své neviny. Policie nasadí na balón Čtyřlístku vrtulník a sleduje ho. Z chaty u lesa právě vycházejí praví padělatelé. Ke Čtyřlístku přiletí policejní vrtulník a protrhne mu balón, Čtyřlístek se zřítí přesně na pravé padělatele. Policie obklíčí celý les, vychází Čtyřlístek a přivádí zlosyny a vyžaduje propuštění Bobíka. Čtyřlístek si za peníze za odměnu koupí nový balón. Příště soutěž určitě vyhrají, pokud nebude Fifinka zase vařit na hořáku.
Poznámka: název příběhu v závorce platí pro reedici v Zlaté příběhy Čtyřlístku (10. velká kniha Čtyřlístku, 2011).
195 Stav beztíže
Stav beztíže (Čtyřlístek 195, 1992)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek svačí na zahradě v trávě, Fifinka odnese zbylé jídlo do lednice a Bobík se rozvalí na dece. Přiběhne hladový pes a z ledničky vyžere všechno jídlo. Bobík jde zkontrolovat jídlo v lednici, přistihne ho ale Fifinka a obviní ho z toho, že snědl všechno jídlo. Pak Bobíka donutí se zvážit, a když zjistí, že Bobík zase přibral, rozhodne se upéct mu jen nízkookalorické vdolky. Fifinka požádá Myšpulína o silný prášek na kynutí, Myšpulín má u sebe dvě podobné sklenice, tak zkusí vybrat tu správnou. Vdolečky opravdu nakynou, když se ale Bobík po jejich snědení zváží, ukazuje váha jen 1 kg. Fifinka zkusí taky vdolek ochutnat a začne se vznášet u stropu. Myšpulín tedy vybral špatnou sklenici, Fifinka použila do vdolků atigravitační prášek. Myšpulín se rozhodne Graviton otestovat, na zahradě potká Pinďu a nabídne mu vdolek. Pinďa pouští draka a ten Pinďu vznese do vzduchu. Myšpulín Pinďu přitáhne na zem a omluví se, že mu měl o pokusu říct. Pinďa už vymýšlí, jaké nové sporty by se daly ve stavu beztíže provozovat, Fifinka jim ale další experimenty nedovolí. V noci se vrátí mlsný pes a sní několik vdolků. Ráno Fifinka najde vyjedenou lednici a obviňuje zase Bobíka. Na ulici běží lidé, na náměstí se prý děje něco neuvěřitelného. Čtyřlístek se tam běží podívat a uvidí psa, jak se drží věžičky a polétává ve vzduchu. Bobík vymyslí, jak ho zachránit, dá si vdolek a vyletí až k psovi a pomocí deštníku se snesou k zemi. Čtyřlístek pak přitluče k boudě psa Reka ceduli Pozor, mlsný pes!
196 Žralok na Šumavě
Žralok na Šumavě (Čtyřlístek 196, 1992)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Pinďa sděluje kamarádům, že je přihlásil na letní tábor u Čertova jezera. Čtyřlístek přijede na tábor, všichni se baví, jen Bobík se nudí a na matračce na jezeře si čte Dvacet tisíc mil pod mořem. Z jezera se vynoří jakýsi žralok a Bobíkovu matračku rozkouše. Bobík to vypráví ostatním, nikdo mu ale nevěří. Děti na člunu chtějí ale přece jenom prozkoumat jezero, objeví se žralok a člun rozkouše. Všechny děti z tábora odjíždějí, Čtyřlístek ale zůstává, musí přece vyřešit záhadu. Fifinka uvaří knedlíky jako návnadu a Čtyřlístek se vydává v člunu na lov. Fifinka se nepustí prutu a je stažena pod vodu. Kluci spustí Pinďu do vody v kleci, když ale klec z vody vytáhnou, je rozkousaná a bez Pindi. Do vody se vydává Myšpulín se speciální harpunou s výbušninou. Bobík vidí výbuch, Myšpulín se ale z vody nevynoří. Bobík vezme dynamit a chce ho hodit žralokovi přímo do chřtánu. Žralok je ale velký a mechanický, je to loď. A chřtán vede přímo dovnitř lodi, ve které na něj už čekají kamarádi a kapitán Nemo. Žralok je tedy Nautilus a Nemo odplul z moře, protože je špinavé, a chtěl postrašit turisty, aby nebylo v jezeře příliš rušno a aby nebyl odhalen. Čtyřlístek Nemovi slíbí, že tajemství neprozradí.
197 Skrytý talent
Skrytý talent (Čtyřlístek 197, 1992)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Fifinka je u kadeřnice, která vypráví o tom, že vyvolávali ducha. Duch předpověděl kadeřnici, že spálí bábovku a to se opravdu stalo. Fifinka přijde domů a navrhne vyvolávat duchy, Bobík má být médium. Bobík ale při vyvolávání usne. Přístí den nastraží kluci na Fifinku podvrh, Bobík se namaskuje za ducha a Myšpulín upraví stolek, aby se při vyvolávání hýbal. Čtyřlístek vyvolává duchy, je pátek 13. a tentokrát to určitě vyjde. Bobík namluvil Fifince že jde do tělocvičny, ostatní vyvolávají a zjeví se duch - namaskovaný Bobík. Bobík řekne první co ho napadne: "Chuchle chuchle zbaštím věnec buřtů na posezení!" Fifinka potom hledá v různých knihách, co by proroctví mohlo znamenat. Myšpulín najde v novinách článek o tom, že se paní Baštové z Chuchle ztratil náhrdelník. Fifinka má jasno: zbaštím znamenalo paní Baštová, chuchle chuchle znamená Chuchle u Prahy a věnec buřtů je náhrdelník. Fifinka myslí, že náhrdelník zapadl paní Baštové do křesla (sním věnec buřtů na posezení). Fifinka si zjistí na policii adresu paní Baštové, Čtyřlístek ji navštíví a Fifinka najde opravdu náhrdelník v křesle. Čtyřlístek se vrací domů, Fifinka jde za nálezné koupit polárkový dort. Kluci myslí, že Bobík má skutečně věštecký talent a donutí Bobíka zase něco říct. Bobík pronese "Dal bych milión za to, kdybych byl v posteli..." Vše je jasné, Bobík bude mít v posteli ukrytý milión. Kluci rozervou celou postel, ale nic tam nenajdou. Vrací se Fifinka s dortem a kluci prozradí, že postel zničili, protože Bobík věštil, že v ní má milión. Fifinka zato věští, že polárkový dort dlouho nevydrží.
198 Nástrahy vesmíru
Nástrahy vesmíru (Čtyřlístek 198, 1992)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 10 stran, 70 %
Čtyřlístek si v cestovce vybírá, kam letos na prázdniny. Čtyřlístek vymyslí, že je stráví ve vesmíru, raketu ale nemá. Čtyřlístek jde na Matějskou pouť, Myšpulín odmontuje jednu raketu na atrakci, nejdřív se ale nechají vymrštit odstředivou silou. Ve vesmíru je rušný provoz a spousta odpadků. Čtyřlístek opouští naši galaxii, dostane se ale do černé díry. Když se vynoří na druhém konci, zjistí, že jsou u Země. Čtyřlístek přistane na své zahrádce a jde domů, tam už ale jeden Čtyřlístek sedí, jen je jinak barevně oblečen. Čtyřlístek se dostal do anti-světa, seznámí se s Kíbobem, Aďnipem, Ifif a Nílupšymem. Bobík jde s Kíbobem chytat ryby, Kíbob ale vezme rybu z vany, připevní ji na prut, chytí žížalu a tu zahrabe do země. Fifi peče s Ifif dort. Ifif přinese hotový dort, odstraní z něj šlehačku, dá do trouby, kde dort zesyroví, přísady Ifif rozdělí a vrátí do obalů a skořápek. S Fifinkou potom vrátí všechno do sámošky a dostanou za to 80 Sčk. Aďnip ukáže Pinďovi, jak veverka na stromě chytá šišky, které jí Aďnip hází. Pak chce v bazénu Aďnip Pinďu naučit, jak skákat z vody na prkno, Pinďa se ale při pokusu praští halou zespodu do prkna, chce to trénink. Nílupšym se Myšpulínovi chlubí, že objevil nový způsob stavění výbuchem. Stačí rozházet cihly, omítku trámky, tašky, odpálit, a vznikne z toho nový dům. Myšpulín se nejdřív diví, ale pak zjistí, že čas běží pozpátku. Čtyřlístek nasedne na raketu a odlétá, na téhle Anti-Zemi by stále mládl. Čtyřlístek se vrátí domů, Bobík se zlobí, že je doma zase nějaký Anti-Bobík, kouká se ale jenom do zrcadla.
199 Objevení Ameriky
Objevení Ameriky (Čtyřlístek 199, 1992)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek už dlouho nezažil žádné dobrodružství, Bobík se nudí. Myšpulín v novinách čte, že se chystají oslavy objevení Ameriky. Bobík dostane nápad, objevit Ameriku. Pinďa se mu směje, že má 500 let zpoždění, Bobík si ale začne stavět loď, jakou měl kdysi Kolumbus. Kamarádi nechtějí Bobíka pustit, ale nakonec plují s ním. Bobík s sebou vzal dobové kostýmy a muškety. Při plavbě potkají jinou loď, která je rychlejší, používá totiž motor. Bobík chce Ameriku objevit první, tak se chopí vesel, až cizí loď předhoní. Kapitán je naštvaný, že jsou pomalejší a nechá víc přiložit do kotle, který ale vybouchne. Kapitán nechá po Čtyřlístku pálit dělovými koulemi, Čtyřlístek rána jen tak tak mine, Bobík naláduje mušketu hrachem a střelí cizí lodi do plachty. Soupeři se nemůžou dál plavit a vítězství je pro ně v čudu. Čtyřlístek pokračuje v plavbě a dopluje až do Ameriky. Tam se dozví, že probíhá soutěž, vyhraje loď, která se nejvíce bude podobat jedné lodi Kryštofa Kolumba. Čtyřlístek nemá na lodi vůbec nic moderního, tak bezkonkurenčně vítězí. Čtyřlístek dostane za vítězství supermoderní počítačem řízenou jachtu. Čtyřlístek si ale přesto ustele na palubě své staré loďky, kterou jachta veze na palubě. Na jachtě vznikne asi závada na počítači a celá se potopí, Čtyřlístek se ale může plavit ve své lodi dál vstříc domovu.
200 200
200 (Čtyřlístek 200, 1992)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 30 stran, 90 %
Čtyřlístek připravuje oslavu dvoustovky a očekává hosty. Fifinka najde doma balíček, poslal ho dr. Faust, muž z budoucnosti. V balíčku je časoprostorový regulátor ve tvaru prstenu, který Čtyřlístek zavede do různých časových období, vše plně automaticky. Čtyřlístek se objeví ve starém Řecku, regulátor zajistil i dobové kostýmy. Čtyřlístek se jde podívat na pravou olympiádu. Probíhá hod diskem a všichni hledají závodníka Bobopula. Pořadatelé myslí, že Bobík je Bobopulos a dotlačí ho na závodiště. Bobík hodí diskem z Olympie až do Atén. Další disciplína má být běh, dostaví se ale pravý Bobopulos, od Bobíka k nerozeznání, a je na Bobíka naštvaný. Čtyřlístek před ním a poskoky unikne do budovy, kde vylije na zem nádobu s olejem a získá tak čas. Čtyřlístek si vypůjčí koňské spřežení a prchá dál, Bobopulos ho ale stíhá se svým spřežením. Prsten právě signalizuje změnu, Čtyřlístek zmizí a Bobopulos si začne myslet, že se jednalo o bohy. Čtyřlístek se objeví ve středověku, všichni vystrojení jako kejklíři, Bobík dokonce za medvěda. Bobík na poslední chvíli zachrání mladíka, který se chtěl oběsit na větvi. Mladík vysvětlí, že mu unesli nevěstu do hradu. Čtyřlístek se nabídne, že mu snoubenku zachrání, kejklíři jsou vítáni na každém hradé. Pán hradu kejklíře uvítá, snad rozveselí tu ženu, kterou unesl a chce ji za manželku. Žena si všimne, že komedianti mají její šátek, který věnovala mladíkovi. Žena přijde k vojvodovi, chce vidět kejklíře. Čtyřlístek si ke svému číslu přinese rajčata, která po všech hází, pak Bobík vezme princeznu a utíkají z hradu tajnou chodbou, kterou Myšpulín náhodou našel. Žena se šťastně shledává s mladíkem a Čtyřlístek mizí do jiné doby, do 17. století. Kluci jsou vystrojeni jako mušketýři. Čtyřlístek si všimne známých čtyřech mušketýrů, které nepřátelé zahnali do domu, který chtějí vypálit. Čtyřlístek se nabídne jako vyjednavači a vstoupí do domu. Uvnitř si s mušketýry vymění šaty a nepřátelé tak zatknou Čtyřlístek. Čtyřlístek je uvězněn v Bastile, jenže po chvíli zmizí, dozorce se diví, kam se mohli zajatci vypařit. Čtyřlístek se vrátil do roku 1992, o 10 minut později než odletěl. Prsten sám odlétá, přilétá ale obálka s fotografiemi z výletu. Před domem už čekají hosté, se kterými pak Čtyřlístek na zahradě oslavuje. Jsou to staří známí ze stránek Čtyřlístku, například Alenka a Vašek, Olda a Polda nebo Anča a Pepík.
201 Dům v závějích
Dům v závějích (Čtyřlístek 201, 1992)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 90 %
Čtyřlístek jede autem do města, kde má zamluvený hotel, je ale sněhová vánice, není vidět na krok a Myšpulín vjede do příkopu. Čtyřlístek se rozhodne hledat pomoc v blízkém domě. Muž z okna jim řekne, že telefonovat nelze, můžou je ale nechat přenocovat. Žena z domu uvede Čtyřlístek do pokoje pro hosty, nejdřív ho ale vede do koupelny a komory, vypadá to, že se v domě nevyzná. Bobík a Pinďa se jdou koupat a uslyší hlasy muže a ženy z místnosti. Debatují o tom, že hosty zabijí o půlnoci. Pinďa a Bobík upozorní kamarády. Jistě jsou v domě s vrahy, a ti už nejspíš zabili domácího. Čtyřlístek z domu utíká, muž se ptá, co se děje, Bobík mu ale dá pěstí a nazve ho vrahem. Čtyřlístek na sněhu stopuje, sněžný pluh mu nezastaví, tak si Bobík před příští projíždějící auto stoupne. Řidič tak tak zastaví, Čtyřlístek mu prozradí, že prchá před vrahy z domu, jehož majitel už byl nejspíš zabit. Řidič tvrdí, že je majitelem a vrací se s Čtyřlístkem do domu. Muž a žena řidiče upozorňují, že členové Čtyřlístku jsou šílenci, vše se ale vysvětlí. Muž a žena jsou herci a zkoušejí na zítřejší premiéru detektivní hru Dům v závějích, na kterou je Čtyřlístek zván. Řidič-majitel půjčil přátelům dům, aby měli kde v klidu zkoušet. Čtyřlístek navštíví představení. Kamarádi si ale říkají, že když herce slyšeli v domě, byli přesvědčivější.
202 Vánoční nadělení
Vánoční nadělení (Čtyřlístek 202, 1992)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Vánoce přicházejí, Fifinka nemá ještě napečeno a Bobík ujídá těsto. Myšpulín jde koupit stromeček a nechá se od prodejce přemluvit, aby si koupil mechanický stromek. Pinďa kupuje kapra, v kádi už zbyla jen malá rybka, Pinďa myslí, že by mohla být kouzelná, tak ji hodí do řeky. Bobík je naštvaný, že nebude nic k jídlu a jde do spíže na cukroví. Myšpulín rozbalí mechanický stromek, ten ale vyletí a uvolní rouru od sporáku, z které se začnou valit saze. Fifinka myslí, že Vánoce zachrání už jedině cukroví, Bobík ale všechno snědl a ještě se natřel bronzem, aby předvedl, že kdo se postí, uvidí zlaté prasátko. Kamarádi Bobíka vydrhnou, Fifinka ale brečí, že má pokažené Vánoce. Myšpulín se napojí na družici a začne vysílat výzvu, že se hledají všechny nadpřirozené bytosti pověřené vánočním nadělováním, aby dorazily k Čtyřlístku do Třeskoprsk. K Čtyřlístku přiletí různí nadělovači, vousatí dědulové z různých států a přivezou spoustu dárků. Fifinka říká, že si tolik dárků nikdo z nich nezaslouží a Čtyřlístek odveze dárky do psího útulku. Psi mají velkou radost, i Čtyřlístek prožívá nejhezčí Vánoce, i když to na ně z počátku nevypadalo.
sp1992-1 Pravěké dobrodružství
Pravěké dobrodružství (křížovkový speciál, 1992)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Fifinka čte ostatním knížku o pravěku a Pinďa by se tam moc rád podíval, tak v noci nasedne do chronoletu a odcestuje do minulosti. Chronolet uvízne v bahně, tak jde Pinďa na průzkum a poznává, že v době pravěku byla zvířata inteligentní, mají silnice, policii a i zoo, do které Pinďa dostane jako exemplář. Pinďa by chtěl z klece ven a jedna ještěrka mu slíbí pomoc - vysvobodí ho pomocí pilky a s chronoletem se vydávají do budoucnosti. Mezitím kamarádi zjistili pomocí Všudyvidu, kde se Pinďa nachází a odletěli strojem času zabudovaným v létajících neckách do pravěku hledat Pinďu, takže se minou. Sousedka spatří na zahrádce Čtyřlístku ještěrku a ihned volá do zoo. Čtyřlístek v pravěku je zatím odchycen a dělají na něm testy. Chtějí také vidět, jak se zachovají, když jim předloží k jídlu přesličky. Fifinka má ale s sebou zásobu buchet a pravěkým zvířatům moc chutnají. Čtyřlístek se vrací do budoucnosti. Pinďa kamarádům řekne, že ještěrku odvezli do výzkumného ústavu. Čtyřlístek se tam ihned vydává a zabrání pokusům, ještěrka totiž prokáže, že je inteligentní - zná vzorec teorie relativity. Ještěrka dává novinářům rozhovory - v pravěku měli ledničky, pračky, jen buchty neznali, což ještěrku naučí Fifinka. Ještěrka se chronoletem vrací do pravěku.
sp1992-2 Kouzelné dobrodružství
Kouzelné dobrodružství (křížovkový speciál, 1992)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Fifinka se příhlásí do kurzu magie mistra Mágnuse a je ze všech žáků nejlepší. Mágnus chce, aby s ním Fifinka zůstala a pomáhala mu při čarování, Fifinka nechce a tak ji mág uvězní. Kluci ji přijdou vysvobodit, mág ale se svázanou Fifinkou odletí na létajícím koberci. Kluci si půjči letadlo a sledují koberec. Mág doletí až do arabské země a tam Fifinku uvězní v jedné místnosti. V televizi jí ukáže místního krále, kterého chce nechat pomocí čar zmizet, sám to ale nesvede. Fifinka přemýšlí, jak se vysvobodit a napadne ji předělat televizi na vysílačku a zavolat kamarádům o pomoc. Kluci volání zachytí a letí k Fifinkce, všimne si jich ale mág a letadlo sestřelí. Mágnus Fifinku zakleje a Fifinka teď poslouchá na slovo. Jdou spolu do královského paláce udělat státní převrat po kouzelnicku. Pinďa chce zasáhnout, mág ho ale promění v myš. Myšpulín myslí, že mág má sílu v prstenu, tak mu ho Bobík ukradne. Mág ale umí kouzla i bez prstenu a tak odčaruje krále a sám se ujme jeho místa. Nový král pak hned nechá zatknout Čtyřlístek, Fifinka ale předvede, co se v kurzu čar naučila - promění mága v myš. Čtyřlístek odletí domů, Fifinka už všechny čáry zapomněla, ale v kuchyni dokáže vyčarovat i bez kouzel výborné buchty.
sp1992-3 Bobíkovo dobrodružství
Bobíkovo dobrodružství (křížovkový speciál, 1992)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Bobík jde pro Myšpulína koupit do města součástky na nový vynález. Bobík vše nakoupí, potká ho ale svalovec, který ho zažene do sklepa, kde ho uvězní. Svalovec má ještě malého kumpána a ti chtějí po Bobíkovi, aby napsal dopis Myšpulínovi. Chtějí vyměnit Bobíka za pilulky na urychlení růstu, aby mohli ukrást trezor v kanceláři jednoho mrakodrapu. U okýnka do sklepa se objeví dva kluci a ti rádi Bobíkovi pomůžou, nevědí ale, kde leží Třeskoprsky, nejsou přece na mapě. Bobík napíše dopis pro kamarády a pošle s ním kluky. Do Třeskoprsk se jde přes pohádkovou zem! Kluci zazvoní u Čtyřlístku a vysvětlí situaci. Myšpulín chce lumpy napálit a připraví pro ně naopak pilulky na zmenšení. Čtyřlístek přiletí v létajících neckách k únoscům, kteří pilulky vyzkoušejí a ihned se zmenší na velikost myši, do jejichž nory se běží před Čtyřlístkem schovat. Lumpové prolezou až pod auto a když se oba náhle zvětší, objeví se policie a považuje lumpy za zloděje aut. Bobíka trápil při uvěznění nejvíc hlad, naštěstí s sebou Fifinka přivezla zásobu buchet. Čtyřlístek děkuje dvěma klukům za pomoc a na oplátku jim ukáže spoustu věcí a proletí se i raketou, Čtyřlístek je sice z pohádkového světa, nic moderního mu ale není cizí.
zc1992 Zádrhel se vrací
Zádrhel se vrací (zvláštní číslo, 1992)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 18 stran
Zádrhel vymýšlí na opuštěném ostrově, jak se Čtyřlístku pomstít za to, že ho zde před lety zanechal. Sestrojí si raketu a zamíří přímo do Třeskoprsk. Myšpulín kamarádům právě představuje svůj nový časolet, který pro jistotu zamaskoval jako obyčejný trakař. Zádrhel vše zpovzdálí sleduje. Další den jde Čtyřlístek na výlet na hrad po stopách historie Třeskoprsk. Pověst říká, že když tudy projížděl kníže Jan, zastihla jej strašná bouřka. Ukryl se v chatrči a to místo pojmenoval podle třeskotu blesků Třeskoprsky. Čtyřlístek se vrátí domů, kůlna je vypáčená, časolet pryč a na jeho místě vzkaz od Zádrhela - chce zabránit založení Třeskoprsk a tím smazat ze světa i Čtyřlístek. Zádrhel se spolčí s loupežníky a plánuje s nimi zajmout knížete Jana. Myšpulín opraví chronolet a Čtyřlístek se vydává do středověku. Potká knížete Jana a jeho pomocníka na lovu, Myšpulín se pokouší vysvětlit, že se snaží knížete ochránit, pak to ale radši vzdá, stejně by to kníže nepochopil. Už je tma a Čtyřlístek hledá místo ke spaní. Najde chalupu, ve které sídlí Zádrhelovi loupežníci, kteří ale Čtyřlístek neznají a klidně ho přijmou do své tlupy, Zádrhel tam totiž není. Loupežníci mají chytit knížete do sítí, místo toho ale zajme Čtyřlístek do sítí Zádrhela. Čtyřlístek prchá před loupežníky a natrefí na knížete, se kterým se pak opevní na blízké hoře. Loupežníci metají pomocí pružných stromů na horu kameny, Čtyřlístek ale spletl nahoře větve dvou stromů dohromady a ty odrážejí dopadající kameny zpět pod horu, přímo na Zádrhela. Protože balvany vydávají při směru nahoru zvuk TŘESK a směru dolů zvuk PRSK, rozhodne se kníže pojmenovat toto místo Třeskoprsky. Myšpulín mu ještě vnutí myšlenku založit zde město. Kníže myslí i na hrad a Bobík navrhuje Bezzub, protože něměli nic na zub. Zajatý Zádrhel bude pracovat na stavbě města, začíná tesáním do skály. Čtyřlístek se vrací domů a Pinďa ihned běží do muzea opravit výklad o původu názvu Třeskoprsky, nikdo ale zásluhy Čtyřlístku na založení Třeskoprsk neocení.
kk1992-1 Nebezpečný ostrov
Nebezpečný ostrov (komiksová kniha, 1992)
napsal Tomáš Nový (Jiří Čehovský a Jan Endrýs), nakreslil Jaroslav Němeček, 96 stran, 80 %
kapitola I - Supermagnet
Čtyřlístek věnuje Bobíkovi k svátku polárkový dort, Bobík si jde v noci pro kousek, lednice ale nemrazí. Myšpulín zjistí, že nefunguje magnetické těsnění, v obchodě není k dostání, tak zkusí nějaké vyrobit. Myšpulín ale vyrobí magnetickou kouli, která má velkou sílu jen občas. Myšpulín později zjistí, že magnet reaguje na emoce, když se někdo zlobí, vzbudí to v magnetu ohromnou sílu. Pošťák přinese Myšpulínovi dopis, je to pozvánka na mezinárodní konferenci, tam bude moct magnet představit odborné veřejnosti.
kapitola II - Trnitá cesta ke slávě
Čtyřlístek chce přes oceán letět v letadle, kvůli magnetu ale neprojde detektorem.
kapitola III - Únos
Čtyřlístek se proto vydá na konferenci na šlapoletu. Myšpulín nemá s magnetem úspěch, vědci to považují za vědecký paskvil, dva vykukové ale vidí, že magnet opravdu funguje a chtějí ho od Myšpulína odkoupit. Myšpulín nesouhlasí, ví, že s magnetem nezamýšleli nic dobrého. Později si padouchové Myšpulína unesou...
kapitola IV - Pevnost na ostrově
...na svůj ostrov, tam ho vězní a nutí ho, aby jim vyrobil ještě větší a silnější magnet. Myšpulín sestrojí letadélko, které doletí za kamarády se vzkazem, kde je Myšpulín vězněn. Čtyřlístek s sebou vezme na záchrannou akci i supermagnet.
kapitola V - Ve věži
Akce se ale nepovede, Čtyřlístek je uvězněn a magnet ukraden šéfem bandy. Myšpulín se nechá přemluvit, že větší magnet s kamarády sestrojí.
kapitola VI - Robot
Místo toho ale vyrábějí malého robota, který má šéfovi ukrást magnet a osvobodit je. Zase se to nepovede, šéf robota chytí do sítí.
kapitola VII - Trosečníci
Šéf bere Čtyřlístek na projížďku lodí, aby mu ukázal, co má se supermagnetem v plánu - pomocí magnetu přitáhne blízkou loďku, z téhle ale posádka prchla a není na ní nic k ukradení. Pomocí supermagnetu by ale chtěl přitahovat a vykrádat větší lodě. Čtyřlístek v noci ze své kajuty uteče, nasedne na loďku a prchá z lodi, supermagnet ale nedopatřením nechal na lodi. Čtyřlístek připluje na ostrov, na kterém se zabydlí.
kapitola VIII - Lidojedi
Přijdou ale lidojedi a chtějí si Čtyřlístek uvařit. Fifinka je ale přesvědčí, že lepší budou ovocné knedle a naučí je je vařit. Čtyřlístek přemýšlí, že by se měl nějak dostat domů a začne prozkoumávat ostrov.
kapitola IX - Konec lupičů
Naneštěstí je Čtyřlístek na ostrově toho lupiče, který se se svou bandou pokouší magnetem přitáhnou loď z moře, magnet ale nemá takovou sílu. Objeví se Čtyřlístek a Myšpulín slibuje, že větší magnet sestrojí. Všude je totiž tolik železa, že když začne banda na větší magnet nadávat, zavalí je všechno to harampádí a ještě to přitáhne policejní loď, která padouchy zatkne. Magnety se roztrhaly a spadly do moře.
kapitola X - Doma je nejlépe
Čtyřlístek se vrátí domů a po čase jde na ryby. Bobík pojídá uloveného úhoře a do něčeho kousne, když Bobík zakleje, přitáhnou se k němu blízké kovové předměty. V úhořovi byl kus supermagnetu. Myšpulín změní vlastnosti magnetu, nebude přitahovat, ale odpuzovat všechny nadávající nezdvořáky. Čtyřlístek prodává pozměněné magnety na trhu, jdou na dračku.
kk1992-2 Strašidla v nesnázích
Strašidla v nesnázích (komiksová kniha, 1992)
napsal Tomáš Nový (Jiří Čehovský a Jan Endrýs), nakreslil Jaroslav Němeček, 47 stran, 80 %
kapitola 1 - Na hradě
Myšpulín pozoruje hvězdy, když ale dalekohledem zamíří na hrad Bezzub, všimne si tam bílé paní na cimbuří. Pinďa se v letáčku dočte, že cestovní kancelář Fortuna pořádá zájezdy na strašidelný hrad Bezzub, tak se tam kamarádi rozjedou. Průvodce předvádí spoustu strašidel, Čtyřlístek jen přemýšlí, jak strašidla vysvobodit a průvodce ho z hradu vyžene. Čtyřlístek se ale vrátí oknem a zjistí, že všechna strašidla jsou jen technický trik. Když ale Čtyřlístek vleze do hladomorny, aby zjistil, jaký trik spočívá v tom, že se tam prochází kostlivec (je to černé divadlo), objeví se průvodce a jeho kumpán a Čtyřlístek v hladomorně zavřou, aby tajemství strašidel na hradě neprozradil. Ve studni se ale zjeví opravdový duch a ten Čtyřlístku prozradí, že na hradě byla opravdová strašidla, byla ale vyhnána společností Fortuna. Duch Čtyřlístek osvobodí. Čtyřlístek jde pátrat po vodníkovi, prý žije v Blaťáku.
kapitola 2 - Vodník
U rybníka je ale spousta lidí, tak je Čtyřlístek vyžene pomocí kouzla na přivolání deště, které zná z domací čarodějné knihy. Objeví se vodník a říká, že by se rád vrátil, svolá strašidla, a Čtyřlístek jde zatím pátrat po rusalkách k Černé skále. Les u skály je ale vykácený a dřevorubec Čtyřlístku sdělí, že rusalky jsou leda v blízkém zábavním parku Fortuna.
kapitola 3 - Kdo z koho (kapitola 3 - Kdo s koho)
Zabavní park vedou stejní pánové, co vyhnali z hradu strašidla, která teď pracují zde. Čtyřlístek sezve všechna strašidla a vydávají se na hrad, tam jsou ale zabarikádovaní chlápci z Fortuny. Strašidla vykopou tunel, kterým se na hrad dostanou a hrad obsadí.
kapitola 4 - Strašidelná hostina
Pak nastává velký úklid a strašidelná hostina. Jeden z Fortuny se zamaskuje za Fantomase a vydá se na hostinu, tajně přivede i lidi z televize. Fantomas je ale odhalen a malá reklama na strašidla v televizi neuškodí.
kapitola 5 - Vánoce jsou svátky klidu
Po nějaké době nastávají Vánoce a Čtyřlístek je pozván na hrad, strašidla pořádají vlastní olympiádu. Čtyřlístek jede v autě, dostane ale na kopci smyk a po střeše jede dolů, přimíchá se však do do sjezdového závodu strašidel a vítězí. Bobík pak soutěží ve stavění sněhuláků a nedopatřením se do sněhuláka sám zakutálí. Fifinka zas soutěží v krasobruslení, prolomí se ale led a aby Fifinka nezmrzla, pomůže Ohnivý muž. Pak už čeká stromeček a dárky. Čtyřlístek dostane od strašidel doživotní permanentní vstupenku na všechny hrady a zámky.
Poznámka: název kapitoly v závorce platí pro reedici v Strašidla v nesnázích (komiksová kniha - reedice, 2005).
ročník 1991příběhy - seznamročník 1993
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
ŠimonŠimon Přes kopírákPřes kopírák Pohlednice (série)Pohlednice (série) Příběhy 2014Příběhy 2014 Panorama 1984Panorama 1984
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru