Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1991
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1991

199117 příběhů Čtyřlístku v roce 1991.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1991

179 Hodina malých duchů
Hodina malých duchů (Čtyřlístek 179, 1991)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 80 %
Čtyřlístek dělá kastelány na hradě, nikdo ale nepřijde na prohlídku. Hradní strašidlo bezhlavý rytíř Hubert prchá, přijeli jeho vnuci. Čtyřlístek se s nimi chce seznámit, jsou to malí duchové a řádí v jednom sále. Čtyřlístek je chce uklidnit, duchové ale dělají Čtyřlístku naschvály, Bobíkovi podrazí nohy a narazí na něj brnění. Takhle vyvádějí a to ještě není půlnoc. Odbila hodina duchů a nic, Čtyřlístek po nich pátrá a najde je v jednom sále, jak se cpou zbytky z popelnic. Čtyřlístek pozve duchy na večeři, duchům chutná. Čtyřlístek řekne, že si musel na jídlo vydělat. Duchové by si rádi vydělali strašením, tak Myšpulín zavolá do cestovky, aby poslali nejnáročnější výpravu. Zkušební výprava přijíždí, jeden turista se nudí, tak ho duchové popadnou a mučí v hladomorně. Výprava je spokojena, hrad doporučí pro ostatní. Před hradem je fronta, všichni chtějí vidět strašidla. Čtyřlístek večer s duchy a rytířem oslavují, že se hrad proslavil.
180 Dort v trezoru
Dort v trezoru (Čtyřlístek 180, 1991)
napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Fifinka bude mít svátek a kvůli chystané velké oslavě upekla obrovský dort. Bobík si z dortu ochutná, Fifinka Bobíka okřikne a ukryje dort do spíže a klíč schová. Bobík ji ale sledoval, sebere klíč a jde do spíže ochutnat dort. Fifinka Bobíka přistihne a vyžene ho. Klíč si Fifinka pověsí radši na krk. Bobík se do spíže vloupá oknem, Fifinka ho ale přistihne. Myšpulín dá do okna mříže, Bobík se vloupá do spíže pomocí paklíčů. Myšpulín myslí, že na mlsnost se musí vědecky a k dortu do spíže namontuje kamerový a bezpečnostní systém. Bobík se diví, že je spíž otevřená, když ale vleze dovnitř, dostane ránu od mechanické pěsti. Probíhá oslava, na zahradě je spousta hostů. Fifinka dojde do spíže pro dort, dostane ale pěstí a Myšpulín přiznává, že zapomněl vyřešit, jak bezpečnostní systém vypnout. Pinďa si navlékne brnění a zkouší se do spíže dostat, dostane ale taky takovou ránu, že vyletí až ke stropu, přilbou se zarazí do zdi. Myšpulín pošle na pěst ještě vyšší techniku, stroj na dálkové ovládání, co má pěst vypnout, to se ale nepovede, pěst rozdrtí stroj. Myšpulín se omlouvá hostům a řediteli banky, že jeho bezpečnostní systém připravil všechny o dezert. Ředitel by ho rád vyzkoušel ve své bance. Zloději se vloupají do banky, otevřou trezor a dostanou pěstí, Myšpulínův bezpečnostní systém je účinný a policisté si ho pochvalují. Myšpulín za peníze za odměnu koupí trezor, tam bude dort před Bobíkem v bezpečí.
181 Vyhrávat se nevyplácí
Vyhrávat se nevyplácí (Čtyřlístek 181, 1991)
napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Kluci si pochutnávají na omeletách od Fifinky a přejí si přidat, Fifince ale došla vajíčka. Kluci vymyslí, že si koupí slepici a vajíček bude vždycky dost. Pinďa zajde do zverimexu, tam ale slepice nevedou, tak si Pinďa koupí aspoň vejce, slepička se jim vylíhne. Myšpulín dá vajíčko do své umělé kvočny a ráno už se z vajíčka slepička vyklube. Pinďa jde na výlet a doufá, že až se vrátí, bude už slepice snášet vajíčka a bude spousta omelet. Kamarádi zatím poznají, že se jim nevylíhla slepice, ale pštros a ten rychle roste. Pštros žere z lednice jídlo, lehá si do postelí Čtyřlístku, ničí knížky, koupe se va vaně a Čtyřlístek se ho chce zbavit. V zoo nemají o pštrosa zájem, tak Myšpulína napadne odvést pštrosa do lesa a nechat ho tam, pštros se ale vrátí domů dřív než Myšpulín. Čtyřlístek věnuje pštrosa do tomboly. Pinďa se vrací z výletu a cestou se staví na zábavě s tombolou a vyhrává pštrosa. Doma mají kamarádi opravdu radost. Někdo zvoní u dveří, je to pštrosice a hledá synáčka. Pštrosi radostí tancují a Čtyřlístek se raduje, že se pštrosa-syna konečně zbaví.
182 Bobík superstar
Bobík superstar (Čtyřlístek 182, 1991)
napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 70 %
Myšpulín najde v novinách inzerát, hledá boxer do filmu. Bobík pár dní trénuje a pak přijede do filmového studia na konkurz. Tam už je spousta psů, hledají totiž boxera-psa. Dva psi se Bobíkovi v rukavicích smějí, Bobík dá jednomu pěstí. Psi se na Bobíka rozzlobí a Bobík před nimi prchá do studia s kulisou baru a hází po psech láhve s alkoholem. Psi alkohol pijí, tak na ně Bobík chrstne vodu ze sifonu, aby vystřízlivěli a honička pokračuje. Všechno to točí kamera a režisér je nadšen. Bobík prchá na koni, zasekne se ale na lustru. Pak uteče Bobík na gondolu a zpívá si ó sóle miiióóó. Psi se za Bobíkem do vody vrhnou, neumějí ale plavat, tak je Bobík zachrání. U kina se stojí fronta na film s Bobíkem, Bobík přijíždí v limuzíně, v kině sedí úplně vpředu a rozdává podpisy. Kamarádi sedí opodál a věří, že Bobík nezpychne, když se teď probojoval mezi hvězdy filmového nebe.
183 Volání divočiny
Volání divočiny (Čtyřlístek 183, 1991)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 90 %
Čtyřlístek je v cestovce, chce jet na výlet do nedotčené přírody. Najde brožurku, ve které slibují, že v přírodní rezervaci Skalnatý hvozd najdou návštěvníci staleté stromy, romantické skály, trojitou ozvěnu a divokou zvěř. Myšpulín si chce vyfotit medvěda, tak se Čtyřlístek do rezervace vydává. Jsou tam opravdu staré stromy, zvířata ale vůbec nejsou divoká, veverky žebrají o oříšky, liška se předvádí a pak ukáže kartičku "Naval salám, nebo tě kousnu". Bobík fotí veverky a slibuje jim tatranku, veverky se na Bobíka sesypou a chtějí odměnu. Pinďa si všimne medvěda ve křoví, Myšpulín si ho chce vyfotit, z medvěda se ale vyklube fotograf v kožichu a vyhání Myšpulína, focení se má prý přenechat profesionálům. Čtyřlístek jde kolem medvědí nory, medvědi tam hrají šachy a dohadují se, kdo má zrovna službu na strašení turistů. Čtyřlístek se s medvědem popere, myslí si, že je to zase nějaký reklamní trik. Když zjistí, že je medvěd pravý a naštvaný, zkrotí ho Myšpulín pomocí buřtů. Myšpulín se pak s medvědem vyfotí. Fifinka zkusí trojitou ozvěnu. Na druhé straně údolí je mikrofon a reproduktor, který vysílá hluk zpět. Bobík zaklepe se smrkem a shodí amplion, tohle je opravdu nefalšovaná divočina. Čtyřlístek se dohaduje, že půjde do kina, dávají Volání divočiny, to bude to pravé dobrodružství.
184 Past
Past (Čtyřlístek 184, 1991)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 90 %
Skauti poslali Čtyřlístku dopis, v kraji se objevili zloději sokolích vajíček, která pak draho prodávají. Čtyřlístek se rozhodne pomoct, vytvoří umělá vajíčka z laminátu, do kterého vloží vzkaz. Pak ještě vyrobí umělé hnízdo a to pak za pomocí skautů umístí na stromě. Podle plánu jde jeden skaut do novin oznámit, že se objevil na Holé mýtině vzácný host - raroh. Čtyřlístek nedaleko Holé mýtiny táboří a příští den za pomoci skautů hlídají. Dorazí zloději a vajíčka ukradnou. Čtyřlístek je sleduje v autě, zloději ale najedou do bláta, to vystříkne na Myšpulína, Myšpulín nevidí a sjede s autem do příkopu. Pinďa běží do motorestu, aby zavolal na celnici, v telefonní budce je ale paní, dlouho se vykecává a nechce Pinďu dovnitř pustit. Po deseti minutách konečně zavolá Pinďa na celnici, aby zastavili auto s dvěma muži, poznávací značka AZ 35 11. Celníci právě auto kontrolují, jsou v něm ale muž a žena s kloboukem. Celníci auto pustí, otevřou závoru, přijede ale Čtyřlístek a cestu autu zahradí. Dáma je falešná a na klobouku má vejce sokola, naštěstí falešná, a v každém je papírek. Čtyřlístek se loučí se skauty, hlídat zase přijede, ale alespoň je o dva zloděje míň.
185 Tučné výkupné
Tučné výkupné (Čtyřlístek 185, 1991)
napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Fifinka jde nakoupit, sledují ji ale dva muži, strčí do pytle a unesou. Fifinku pak únosci zavřou do boudy, kde ji drží. Únosce zavolá klukům, že požadují za propuštění výkupné - dvacet špekáčků, které mají poslat poste resante na poštu v Odřepsích. Kluci z posledních úspor koupí buřty, Myšpulín do posledního namontuje vysílač. Pošťákovi v Odřepsích balíček voní, tak ho rozbalí a sní jednoho buřta. Kluci začnou pátrat po únosci podle signálu a začnou sledovat pošťáka, který jede na kole, zatímco kluci jdou pěšky. Únosci si zatím došli na poštu pro balík, v boudě ale jeden z nich zjistí, že buřtů je jen devatenáct a začnou se obviňovat, kdo už jednoho buřta snědl. Únosci se perou a Fifinka se zatím rozváže, vezme si výkupné a uteče. Kluci sledují pošťáka na poštu, tam ho skřípnou a pošťák se přizná, že snědl jednoho buřta, naneštěstí toho s vysílačem. Kluci se vracejí domů, pátrání selhalo, jenomže Fifinka už čeká doma a vypráví, že únosci už jsou za mřížemi. Čtyřlístek si pak pochutnává na vlastním výkupném, zbojnickém buřtguláši.
186 Zmražené léto
Zmražené léto (Čtyřlístek 186, 1991)
napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek prochází městem a všímá si, že každý něco prodává. Venku prší, Bobíka napadne nakoupit padesát deštníků a prodávat je, jenomže se vyčasí a deštníky jsou k ničemu. Fifinka vaří italskou zmrzlinu, ta půjde na dračku. Fifinka s Pinďou prodávají u Blaťáku zmrzlinu, dojde jim ve vozíku led a zmrzlina roztaje. Fifi s Pinďou se smutně vracejí domů, Myšpulín se jim rozhodne pomoct, vynalezne chladicí kapalinu a jde s Pinďou na pláž prodávat zase zmrzlinu. Myšpulín zakopne o muže v písku a vyklouzne mu láhev s chladicí kapalinou, kterou sebere malý kluk. Z láhve vyletí špunt a vyleje se kus kapaliny, kvůli čemuž se vytvoří na písku led a kluk se sklouzne a láhev mu vyklouzne. Myšpulín láhev chytí, jenomže kluk pošle na Myšpulína svého svalnatého tatínka, Myšpulín před ním prchá na skokanský můstek a láhev mu vypadne. Celý Blaťák zamrzne, plavčík je smutný, že je s koupáním konec a že přijde na mizinu. Čtyřlístek koupaliště po plavčíkovi převezme a přejmenuje na letní kluziště. Lidé to vítají jako báječné osvěžení, bruslit v létě na ledě. Na ledě probíhají zimní sporty, Myšpulín s Bobíkem se hádají, kdo bude trénovat hokejisty, Fifinka vyučuje krasobruslení a Pinďa učí děti bruslit. Tento způsob léta je opravdu pozoruhodný.
187 Urychlovač růstu
Urychlovač růstu (Čtyřlístek 187, 1991)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Myšpulín vynalézá, Bobík s Pinďou se válejí na zahradě a Fifinka zatím pleje záhonky a zlobí se, že jí nikdo nepomůže, ani ten hrách jí neroste. Myšpulín jí řekne, že právě dokončil vynález - tablety na urychlování růstu. Fifinka zalívá hrách vodou s urychlovačem a hrách vyroste tak, že obroste celý domeček. Čtyřlístek jede na trh prodávat hrách, jeden hrášek má velikost melounu. Lidé zázračný hrách kupují, jenomže přestane působit účinek urychlovače a lidé jsou naštvaní, že koupili draho obyčejný hrách a nadávají Čtyřlístku do lumpů. Čtyřlístek před lidmi prchne, Bobíkovi je špatně, tak si doma vezme nějaké prášky na bolení hlavy. Byl to ale urychlovač růstu a Bobík hrozně vyroste, naštěstí byl na zahradě. Bobík má hlad, kamarádi mu dají všechno jídlo z domu a Bobík nemá dost, tak jde do města vyjíst pekárnu. Po cestě vzbuzuje u lidí údiv, lidé se ho bojí a přilétá vrtulník s kamerou, aby přinesl senzační reportáž. Pilulky přestanou působit, Bobík se zmenši, kamarádi ho vezmou do auta a rychle ujíždějí domů. Bobík na zahrádce svačí a má radost, že mu úplně stačí jedna sklenice limonády. Pinďa po Myšpulínovi chce, aby urychlovač růstu radši vyhodil.
188 Kouzla nejsou čáry
Kouzla nejsou čáry (Čtyřlístek 188, 1991)
napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Čtyřlístek je na pouti, jde na představení kouzelníka, který slibuje světové superatrakce. K vrcholu jeho extramontáže, manipuláže a blamáže potřebuje odvážlivce, přihlásí se Pinďa. Kouzelník Pinďu ováže prostěradlem a začne do něj píchat meče. Nakonec promění kouzelník Pinďu v myš, kamarádi jsou překvapeni. Kouzelník tvrdí, že ho zpátky odčarovat nemůže, kouzlo je kouzlo. Čtyřlístek si vezme Pinďu-myš domů. Pinďa se chová divně, kouše kamarády, nejí mrkev a nakonec se ráno někam zatoulá. Ve dveřích se objeví Pinďa ve své staré podobě a kamarádům vysvětlí, že vše byl jen trik, podvod s propadlem. Čtyřlístek se rozhodne čaroděje znemožnit a vymyslí plán. Bobík se přihlásí při představení jako dobrovolník. Bobík ale vezme prostěradlo a začne kouzlit místo kouzelníka. Pinďa zeleze pod jeviště a spustí propadlo, Bobíkovi vyjde trik s proměnou kouzelníka v myš, pak ale obecentstvu ukáže, že je na pódiu propadlo a je v něm kouzelník. Kouzelník je znemožněn, dostal ale jen to, co si zasloužil.
189 Ať žije Mikuláš!
Ať žije Mikuláš (Čtyřlístek 189, 1991)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek se diví, proč je na ulici tolik Mikulášů, čertů a andělů. Záhada se vyřeší, v kulturáku probíhá soutěž o pravého Mikuláše, odkud právě jednoho Mikuláše vyhodili, soutěžit smí totiž jen mikulášské týmy. Čtyřlístek pánovi slíbí, že mu pomůže a zahraje čerty a anděly. Mikuláš má malinké kostýmy, které se automaticky zvětší na požadovanou velikost. Myšpulín oceňuje zajímavý vynález. Bobík při tahání sirek prohraje a musí hrát druhého anděla. Tým se jde přihlásit do soutěže, pořadatel ale tvrdí, že soutěž už začala a nechce je pustit. Mikuláš dá pořadateli dárek, tak je nakonec pustí. Pořadatel si dárek rozbalí, je to kniha o slušném chování. Mikulášský tým Čtyřlístku je při bodování beznadějně poslední, má příliš obyčejné kostýmy. Mikuláš prohlašuje, že musí vyhrát, prý je opravdový, porota se ale už rozhodla a nechá Čtyřlístek a Mikuláše vyvést. Mikuláš za trest zhasne světlo v celém kulturáku, ale zvenčí, zdálky a mávnutím ruky. Myšpulín myslí, že jde o rozzuřeného vynálezce, tak ho pozvou domů na čaj na uklidnění. Mikuláš u Čtyřlístku posvačí a pak je náhle slyšet cinkání, na zahradě přistálo spřežení a anděl s čertem. Mikuláš s nimi odlétá, Čtyřlístku ale věnuje balíček, ve kterém jsou dárky, které každý potřebuje. Čtyřlístek zjistí, že šlo o opravdového Mikuláše.
190 Zoo v domě
Zoo v domě (Čtyřlístek 190, 1991)
napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 90 %
Fifinka nese dobrou zprávu, právě přijali Čtyřlístek do spolku pro ochranu zvířat. Čtyřlístek se vydá do zoo, jako ochránci má poloviční vstupné, a ptá se zvířat, co se jim nelíbí. Nejvíc lidí stojí u klece s opicemi, čekají že jim líné opice něco předvedou. Čtyřlístku opičky prozradí, že by si přáli svobodu, ne pořád dělat šašky návštěvníkům. Čtyřlístek odláká návštěvníky a pustí tři opice z klece, a opice slibují, že se jim odvděčí. Čtyřlístek se vrací domů a zjišťuje, že má rozbité okno a dveře nejdou otevřít. Bobík se dovnitř protáhne okénkem do sklepa, v kuchyni na něj čekají opice ze zoo a svážou ho. Opice vyjednávají s Pinďou, Myšpulínem a Fifinkou, za Bobíka žádají výměnou koš banánů. Fifinka banány zakoupí a Myšpulín je napustí uspávadlem. Opice se chtějí pustit do banánů, jenomže Bobík se rozváže a jeden banán ukradne, sní a usne. Opice jsou naštvané, že je chtěl Čtyřlístek podvést, tak vyhazují spoustu věcí z domku ven. Čtyřlístek poštve na opice hasiče, opicím se ale osvěžení líbí, je to jako v tropickém pralese. Myšpulín dostane geniální nápad. Pinďa namaluje ceduli, že se u Čtyřlístku koná zoo v domě. Lidé chodí okolo a diví se, jak líné opice za oknem vůbec nic nedělají, opice jsou stejně otrávené, jako byly v zoo, chtějí se tam ale vrátit. Čtyřlístek musí celý dům uklidit. Konečně se po uspávacím banánu probudí Bobík a říká, že se mu zdálo o tom, že měli doma opice.
sp1991-1 Egyptské dobrodružství
Egyptské dobrodružství (křížovkový speciál, 1991)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek se fotí u pyramidy, ze které vyběhnou dva vykradači a těm z pytle s lupem vypadne prsten se skarabeem. Fifince se líbí a dá si ho na prst, zítra ho odevzdá v muzeu. Fifince je vedro a přeje si déšť, což se náhle splní. Když se Fifince vyplní i další jen tak pronesená přání, je jasné, že za to může prsten. Čtyřlístek jede v taxíku, taxikář zaslechne o prstenu a hned po odvezení Čtyřlístku do hotelu zavolá svému šéfovi, prsten chtějí Čtyřlístku ukrást. Čtyřlístek si další den stopne taxíka do muzea, řídí ho ale šéf bandy a zaveze Čtyřlístek mimo město a chce po něm prsten. Čtyřlístek ale prchne a pomocí prstenu se zamaskuje. Když banditi zmizí, vydává se Čtyřlístek do muzea, Fifince ale kvůli hrnoucímu se davu dětí vypadne prsten a dokutálí se do sklepa muzea. Čtyřlístek leze do sklepa, tam se nad prstenem zjeví duch faraóna, kterému prsten patřil a teď si ho bere zpět. Čtyřlístek se vrací domů a lituje, že nemá z dovolené žádný suvenýr. Pinďa si ale dovezl prsten se skarabeem a chce proměnit Bobíka ve velblouda. Bobík prchá, Pinďa si ale jenom dělal legraci, prsten je falešný, koupený na trhu.
sp1991-2 Podmořské dobrodružství
Podmořské dobrodružství (křížovkový speciál, 1991)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 16 stran
Čtyřlístek se plaví pod mořem v Myšpulínově ponorce ze sudu a najde láhev se vzkazem. Napsala ho trosečnice, kterou vězní piráti na Perlovém ostrově. Čtyřlístek se na ostrov vydává, po cestě ale ztratí lodní šroub. Bobík ho jde na dno moře hledat a narazí na podmořskou základnu, kam se potom všichni vydají. Uvítá je kapitán Vodička a tvrdí, že na základně zkoumají mořské proudy a jejich vliv na katastrofy lodí, každou chvíli se zde nějaká loď potopí. Pinďa jde zkontrolovat ponorku a vidí, jak ji dva kapitánovi kumpáni odtahují. Kdepak vědci, piráti to jsou. Čtyřlístek uslyší zvláštní klepot přes zeď, trosečnice vysílá morseovkou, že ji vězní na opačné straně zdi. Bobík prorazí zeď a všichni i s trosečnicí prchají z pirátského doupěte v ponorce. Kapitán se vydává v lodi za nimi, míří na ponorku torpédy, ty se ale vymknou kapitánovi z rukou a potopí vlastní loď. Čtyřlístek kapitána zachrání, nechá ho ale na opuštěném ostrůvku. Čtyřlístek dopluje do bangogského přístavu a tam hlásí, že úspěšně vyřešil tajemství záhadného mizení lodí. Myšpulínova ponorka funguje i jako letadlo, kterým se Čtyřlístek vrací do Třeskoprsk, bere s sebou i trosečnici, ta pochází z Dobrušky, což je od Třeskoprsk jenom kousek.
sp1991-3 Vesmírné dobrodružství
Vesmírné dobrodružství (křížovkový speciál, 1991)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Z nebe přiletí na zahrádku schránka se vzkazem - král Pinďa II. z planety Zajda zve Pinďu na návštěvu. Čtyřlístek nasedne do rakety a vydává se na cestu. Na planetě Čtyřlístek přivítají jen roboti, kteří prý zajíce vyhnali. Čtyřlístek si myslí, že král bude v paláci, tam teď ale sídlí vládce robotů. Zajíci byli prý zahnáni do hor, jsou nedokonalí, jen z masa a kostí, a proto nechal vládce vyrobit i robotické členy Čtyřlístku. Čtyřlístek uteče do hor, v jeskyni se ukrývá král a jeho poddaní zatím vyrábějí účinné zbraně proti robotům. Čtyřlístek i s králem se v letounu vydávají na bitvu s roboty, jsou ale sestřeleni. Čtyřlístek spadne blízko elektrárny, Myšpulína napadne proniknout dovnitř a vypnout proud, roboti se tak zastaví. Čtyřlístek se namaskuje harampádím ze skládky, robot na vrátnici ale léčku odhalí a robotický Čtyřlístek zajme své živé dvojníky. Vládce nařídí, že se Čtyřlístek musí vrátit na Zem, nejdřív ale připraví hostinu na rozloučenou z baterií a monočlánků. Bobík by radši limonádu, tak mu přinesou sifon. Bobík ale rozstříká vodu ze sifonu na roboty, ti tak zkratují a z planetou robotů je konec. Zajíci děkují Čtyřlístku za záchranu. Čtyřlístek se vrátí domů, Fifinka chce zapnout robota a upéct dort. Kluci už mají robotů dost, Fifinka ale myslela kuchyňského robota, přítele hospodyněk.
zc1991 Poklad delfínů
Prázdninové příběhy (zvláštní číslo, 1991)
napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 10 stran
Čtyřlístek plánuje velkolepou dovolenou v zahraničí, když si jde ale do banky vyměnit peníze, nadšení opadne. Čtyřlístek se rozhodne jet autostopem, Fifi stopuje sama a když jí jeden Ital zastaví, nastoupí si všichni. Čtyřlístek dojede až do Itálie a tam si postaví stan. Pak jde na prohlídku do mořského akvária, Myšpulín použije svůj dekodér zvířecí řeči, aby zjistil, co delfín v akváriu říká. Delfín lituje, že nemůže ke svému pokladu. Čtyřlístek se rozhodne v noci delfína, který je dovede k pokladu, osvobodit. Strážce akvária je zpozoruje, když ale uslyší o pokladu, nenápadně sleduje Čtyřlístek. Delfín pluje k ostrovu na moři, Čtyřlístek za ním v nafukovacím člunu a chlápek z akvária se potopil a drží se člunu. Delfín prozradí, že poklad je ve vile uprostřed ostrova. Chlápek odběhne do honosné vily, vyhledá trezor a chce loupit, zpozoruje ho ale ochranka. Chlápek z vily prchá, pán vily se strážcem jedou na motorce za ním a nechají otevřená vstupní vrata. Myšpulín odstraní mříž oddělující moře od bázénu za zdí, která ohraničující vilu - delfín může vplou dovnitř a Čtyřlístek projde otevřenými vraty. V bazénu je jiný delfín - holka. Kluci jsou trochu zklamaní z toho, že delfínův poklad je ve skutečnosti delfínice, Fifinka ale ví, že láska je největší poklad, i když se z něho nezbohatne.
kk1991 Zajatec minulého času (Muž z budoucnosti)
Muž z budoucnosti (komiksová kniha, 1991)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 86 stran, 90 %
Kluci nevědí, co dát Fifince k svátku, tak jí darují výlet do Prahy, kde si sama vybere dárek. Čtyřlístek si prohlíží Prahu, jenže ho poznají děti a chtějí autogramy. Když se Čtyřlístk podaří děti setřást, narazí Fifinka v antiku na nádherný přívěsek, dárek k svátku je na světě.
Co to?!
Čtyřlístek jde do divadla, Fifinka si prohlíží přívěsek, když tu náhle zmizí osvětlení a na ulicích se potulují divní lidé. Myšpulínovi zanedlouho dojde, že se nějak dostali do středověké Prahy. Čtyřlístek si chce ustlat v podloubí, Fifinka to tam chce alespoň uklidit a v kupce sena objeví dukát.
Nocleh
Za dukát se jdou najíst do krčmy, hostinský si myslí, že Čtyřlístek má dukátů spoustu a s partou spolupracovníků už přemýšlejí, jak Čtyřlístek o dukáty připravit. Čtyřlístek jim to usnadní, chce si najmout pokoj.
Past
Čtyřlístek spí ale radši na zemi, v posteli jsou vši a štěnice. Postel je padací a hostinští banditi ji v noci spustí do přízemí a rozštípou v domnění, že v ní spí Čtyřlístek. Čtyřlístek zatím utíká z pokoje výklenkem ve stropě na střechu. Banditi přijdou do pokoje pozdě, jeden z nich zapomene v pokoji pochodeň a vzplane požár. Čtyřlístek se přes střechy dostane nakonec až na ulici, všimne si požáru hostince a začne volat o pomoc.
Na útěku
Přijdou biřici a zatknou hospodské bandity, v jejichž hostinci objevili mordýřské doupě, požár je ale sveden na Čtyřlístek. Čtyřlístek je biřici zahnán do slepé uličky, mohou ale prchnout do blízkého domu. Obyvatel domu spustí pomocí reproduktorů nějaké vlny, po kterých biřici zapomenou, co vlastně mají dělat.
Dům záhad
Čtyřlístek se z domu nemůže dostat, dveře se zaklapnou. Uvnitř ale objeví roboty, jeden z nich zavede Čtyřlístek za obyvatelem domu - doktorem Faustem. Čtyřlístek Fausta zná z pověsti a žádá ho, aby smlouvu s ďáblem zrušil, roboty a počítače z domu můžou pocházet jedině od pekelníka. Muž jim ale vysvětlí, že přišel z budoucnosti a odhodí svůj převlek staříka. Čtyřlístek se raduje, bude se teď moct vrátit do budoucnosti, Faust ale stroj času ztratil. Muž pochází z roku 3560 a do středověku odcestoval na studijní pobyt. Stroj času mu někdo ukradl ve středověku, je to totiž jen malý přívěsek. Myšpulínovi dojde, že je to ten, který si Fifinka koupila v antiku a kvůli němuž vlastně v minulosti jsou.
Zpátky domů
Faust je rád, že se vrátí domů a s pomocí Čtyřlístku začína balit. Ještě je třeba vytvořit pověst. Faust vypálí plazmovou pistolí díru do stropu a přes střechu. Lidé venku si už myslí, že Fausta unesl čert. Faust vrátí Čtyřlístek zpátky do současnosti před divadlo a rozloučí se.
Pověst
Čtyřlístek si další den zase prohlíží Prahu, je třeba ale pořídit pro Fifinku nový dárek. Fifinka si vybere Staré pověsti české, musí přece zjistit, jestli jedna z pověstí nezmizela ze světa.
Poznámka: V původním vydání je "Zajatec minulého času" možná mylně považováno za název první kapitoly, ale je to název celého příběhu a první kapitola je bezejmenná. Název příběhu v závorce platí pro reedici v Muž z budoucnosti (komiksová kniha - reedice, 2008). Název kapitoly "Zpátky domů" platí pro reedici, v originále nadpis není doplněn.
ročník 1990příběhy - seznamročník 1992
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Maxipes FíkMaxipes Fík MyšMyš EncyklopedieEncyklopedie Příběhy 1998Příběhy 1998 Kauza Černá sobotaKauza Černá sobota
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru