Krátké filmy

V roce 2016 se nakladatelství Čtyřlístek chopilo iniciativy a začalo si samo financovat vznik krátkých animovaných filmů.
Tyto patnáctiminutové filmy promítá dětem ve svém
muzeu v Doksech (a výjimečně v
kinopásmech pro děti a na festivalech).
Režisérem a scenáristou krátkých filmů je Michal Žabka, který režíroval první celovečerní film
Čtyřlístek ve službách krále.
Z filmu zůstávají i dabéři dvou ze čtveřice hlavních představitelů. Na rozdíl od filmu
Čtyřlístek ve službách krále (2013),
kde byly postavičky trojdimenzionální, krátké filmy jsou zase klasicky kreslené, ale tvůrčí studio zůstalo stejné - Alkay. První díl byl kreslen na papírech, od druhého dále se používalo počítačů.
V prosinci 2017 jsme se dozvěděli, že plánované čtyři krátké filmy zamíří také
do kin v pospojované celovečerní formě.
Premiéra filmu nazvaného
Velké dobrodružství Čtyřlístku proběhla v roce 2019.
Od krátkých filmů se liší zejména přidáním rámujícího příběhu, kdy si jednotliví členové Čtyřlístku u táboráku vyprávějí čtyři svá nedávná dobrodružství.
Krátké filmy byly uvedeny i v televizi, poprvé na konci roku 2020. Na DVD vyšla pouze filmová verze.
Série krátkých filmů nijak přímo nenavazuje na
první animovaný seriál Čtyřlístku z 90. let.
Čtěte také:
Vznik krátkých filmů a druhého filmu Čtyřlístku
Filmy
Muzeum Čtyřlístek
Pásma pohádek
Čtyřlístek mluví (obsazení rolí)
Adaptace (porovnání komiksu a animovaného seriálu)
Seznam animovaných filmů a seriálů Čtyřlístku
Kapitoly:
epizody |
film o filmu |
porovnání dvou verzí prvního krátkého filmu
|
porovnání krátkých filmů a celovečerní filmové verze |
ankety
Epizody
Série krátkých filmů se natáčela od roku 2016 do roku 2018 a vznikly celkem čtyři díly.
Nejprve byl natočen díl Ďáblův palec. Tento krátký film byl animován ručně a podle informací z "filmu o filmu" Ďáblův palec a z jiných rozhovorů šlo zjistit, že další díly už budou animovány na počítači a že celkově bude mít série 4 nebo 5 dílů.
Později bylo rozhodnuto, že spolu s krátkými filmy vznikne jejich pospojováním i celovečerní verze. Kvůli jednotnému stylu bylo potřeba vytvořit novou verzi prvního dílu.
Původní rozpočet pro uvažovaný pátý díl byl tedy nejspíše využit na novou animaci prvního dílu a doplňkové propojovací scény pro filmovou verzi.
Krátké filmy nemají jednotící název, podle titulní obrazovky by to mohlo být Čtyřlístek, nebo Čtyřlístek uvádí. Televizní premiéru měly na České televizi, která vymyslela v programu jednotící název Velké dobrodružství Čtyřlístku,
stejný jako u celovečerní verze, i když to pro samostatné krátké filmy nedává moc význam. V epizodách samých ale tento název vidět není, ČT jen doplnila do obrazu v úvodu nápis "Česká televize" mezi logo Čtyřlístku a slovo "uvádí".
Jako předlohy pro krátké filmy byly vybrány 15stránkové příběhy buď z dvojčísel nebo komiksových knih Edice 4 z poslední doby. Autorem všech předlohových příběhů byl sám ilustrátor Jaroslav Němeček.
Velké dobrodružství Čtyřlístku
(jednotící název dle uvedení na ČT)
počet dílů: 4x 15 minut
natočeno: 2016-2018
premiéra: 2017 (1. díl)
televizní premiéra: 2020
námět: Jaroslav Němeček
scénář: Michal Žabka
vytvarník: Jaroslav Němeček
mluví: Jiří Ployhar (Myšpulín), Bohdan Tůma (Bobík), Jan Maxián (Pinďa), Tereza Bebarová (Fifinka) a další
hudba: Ivan Doležálek
režie: Michal Žabka
vyrobil: Čtyřlístek

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze:
1
Filmová databáze:
1
Česká televize
1. Ďáblův palec
námět Jaroslav Němeček, podle příběhu Ďáblův palec (in 539+540, 2010)
scénář Michal Žabka, 15 minut, rok výroby 2016 (1. verze) / 2017 (2. verze)
premiéra 1. dubna 2017 v Kinu Máj Doksy (1. verze)
televizní premiéra 12. prosince 2020 na ČT :D (2. verze)

Kluci si vymysleli výlet na Ďáblův palec. Fifinka by nejradši, aby kluci opravili domeček a postarali se o zahrádku. Kluci jí slíbí,
že na domácí práce bude čas později. Čtyřlístek odjíždí s horolezeckým vybavením a loučí se s domkem. Jenže v domečku se začne všem stýskat -
robotickému psu Vrtichvostovi, robotovi, ledničce, křeslu, kamnům. Dokonce i domeček sám je smutný, všichni by se rádi vydali za Čtyřlístkem.
Poradí jim myšák, co u Čtyřlístku přebývá. Na půdě je prototyp Myšpulínova vynálezu, který jim pomůže v zamýšleném úkolu.
Po stisknutí správného tlačítka se vysune z komína vrtule a domeček i s kůlnou se vznesou do vzduchu.

Čtyřlístek zatím přenocuje pod stanem v horách. Ráno na něj čeká překvapení. Na vrcholku nebezpečné skály zvané Ďáblův palec, kam chtěla čtyřka dnes
šplhat, se vratce drží její domeček. Myšpulín myslí, že se mu porouchal starý vynález, který zanesl domek až k nim.
Pinďa úspěšně vyleze na skálu, aby domek osvobodil, ale pak sám nemůže dolů. Pomůžou zachránáři.
Zachráněný Pinďa Čtyřlístku sdělí, že obživlému domečku se dolů nechce, na skále se mu zalíbilo. Čtyřlístek nahoru volá,
že se o něj bude dobře starat. Domeček se nechá přemluvit, odlétá z hory a následuje auto Čtyřlístku.
Záchranáři jsou trochu smutní - domeček na vrcholku skály by byla výborná turistická atrakce.
Ve filmové verzi je příběh řazen na prvním místě.
2. Vlkodlak
námět Jaroslav Němeček, podle příběhu Vlkodlak (in 569+570, 2014)
scénář Michal Žabka, 15 minut, rok výroby 2018
televizní premiéra 12. prosince 2020 na ČT :D

V TV Třesk a Prsk se Čtyřlístek dozví, že v kokořínských roklinách řádí vlkodlak, spatřila ho paní Polívková. Kastelán blízkého hradu tvrdí,
že se zde už 100 let vlci neobjevili. Čtyřlístek záhady miluje, a dnes v noci bude úplněk, kdy se vlkodlaci probouzejí nejčastěji.
Pinďa s Fifinkou zůstanou pozadu v základním táboře, Bobík s Myšpulínem provedou noční průzkum a rozmisťují fotopasti. Bobík spadne do jámy, je to past na vlky.
Překvapí ho tam strašlivě vyjící stvoření. Je to malý pejsek Brouček, patří paní Polívkové.

Myšpulín oba vytáhne a dá vyhladovělému pejsku najíst.
Kluci pokračují v pátrání. Narazí na vykácený les a oheň, u terého se dva dřevorubci radují, jaký skvělý vymysleli plán.
Vyhnali lidi v přestrojení za vlkodlaka a teď můžou nerušeně kácet a prodávat cizí dřevo.
Navíc jim měl pomáhat dotvářet atmosféru vyjící pejsek, který každým dalším dnem o hladu vyl hlasitěji.
Kluci se vrátí ke kamarádům a vymyslí plán. Bobík zavyje a naláká tak falešného vlkodlaka. Ten chce vědět, co to má za konkurenci ve strašení a chytí se do vlčí pasti.
Čtyřlístek zajistí druhého dřevorubce i chlapíka, který si chtěl dřevo koupit. Přivolaná policie darebáky zatkne.
Čtyřlístek vrátí pejska majitelce a Myšpulín z nastražených fotopastí zjistí, že se do Polomených hor nakonec vrátili opravdoví vlci, snad se jim tam bude líbit.
Ve filmové verzi je příběh řazen na druhém místě.
3. Mikuláš v pekle
námět Jaroslav Němeček, podle příběhu Mikuláš v pekle (in kniha, 2011)
scénář Michal Žabka, 15 minut, rok výroby 2018
televizní premiéra 19. prosince 2020 na ČT :D

Starostka poprosí Čtyřlístek, aby v přestrojení za Mikulášskou družinu dovezl dárek na horský statek, což bude celkem problém, protože se tam snadno zabloudí i v létě, natož v zimě.
Za anděla půjde Fifinka, Bobík i Pinďa. Proto věnuje náměstek starostky Čtyřlístku svou GPS navigaci.
K domku Čtyřlístku se přiřítí Zádrhel a dožaduje se, aby dostal pověření on.
Čtyřlístek se Zádrhelovi vysměje, že by to stejně dělal špatně.
Zádrhel hned vymyslí pomstu. Nepozorovaně přeprogramuje Myšpulínovu GPS navigaci v autě. Navíc sní všechno cukroví z velkého
pytle a sám se schová uvnitř, aby se pak Čtyřlístku vysmál.

Později vyráží Čtyřlístek autem zasněženou krajinou na cestu do Polomených hor. Rozbitá navigace vede po nebezpečné cestě přes led,
až nakonec nabourá Myšpulín s autem do stromu. Bobík s Pinďou jdou za světýlkem hledat pomoc. Světlo vychází z čertova mlýna,
kde kromě jednoho čerta přebývá i spousta malých čertíků. Čertíci se od andělů Pindi a Bobíka dožadují dárků. Prý se celý rok snažili,
jako andělé. Ve skutečnosti ale prováděli strašné lumpárny. Když začnou čertíci brečet, Bobík s Pinďou se slitují a nějaké dárky by i věnovali,
ale mezitím začalo hustě sněžit a Myšpulín by s již opraveným autem neprojel. Čert vychrlí oheň tak daleko, že roztaje sníh a utvoří cestu pro auto s Myšpulínem, doslova připluje
po roztátém sněhu.
Bobík vezme pytel s cukrovím a nese ho do suterénu mlýna, kde je vstup do pekla.
Po něm přijdou i andělé Pinďa a Fifi s Mikulášem Myšpulínem. Všichni se diví, když v pekle narazí na opravdového Mikuláše a pěvecký sbor
andílků. Každý rok totiž zanechá peklo s nebem půtek a oslaví Mikulášův svátek.
Fifinka prozradí, že chtěli odvézt dárky na horskou samotu, ale nedojeli. Mikuláš ujišťuje, že tam zavítal osobně, takže už je vše vyřízeno.
V tom případě patří dárky malým čertíkům a andílkům. Když si chtějí caparti vychutnat cukroví, vyskočí z pytle Zádrhel a moc se směje
jak všechny doběhl. Jenže tentokrát to přehnal - poštval proti sobě celé peklo. Za tu drzost bude celý rok drhnout kotle, štípat dříví a uklízet.
Čtyřlístek se vrací domů a Zádrhela čeká perný rok. Za pár dní začínají Vánoce. Čtyřlístek nezapomene na zvířátka a oslaví s nimi svátky v lese.
Ve filmové verzi je příběh řazen na čtvrtém místě.
4. Piráti vesmíru
námět Jaroslav Němeček, podle příběhu Piráti vesmíru (in kniha, 2012)
scénář Michal Žabka, 15 minut, rok výroby 2018
televizní premiéra 19. prosince 2020 na ČT :D

Myšpulín je smutný, okolo Blaťáku je spousta odpadků. Čtyřlístek nechá vyhlásit soutěž ve sbírání odpadků, vítěz bude na titulní stránce novin.
Účast na úklidu je hojná, Čtyřlístek vstal pozdě a nemůže najít žádné smetí. Myšpulín rychle vynalezne podvodního sběrače -
ponorku, se kterou na dně Blaťáku najde hromady šrotu. Čtyřlístek vyhrává soutěž. V televizi dávají reportáž o raketě, která se nemohla dostat do vesmíru
kvůli velkému množství odpadu poletujícímu okolo Země. Čtyřlístek se přihlásí do konkurzu na úklid vesmíru.

Čtyřlístek se svými zkušenostmi přesvědčí třeskoprskou kosmickou agentutu a na její náklady letí sbírat vesmírný šrot. Okolo Země je obrovský prstenec odpadků a Čtyřlístek
vylétne v úklidovém modulu nepořádek uklidit. Za chvíli je zřejmé, kde se odpadky berou - vesmírní piráti se svým tryskovým škunerem vozí do vesmíru odpadky ze Země, od států, které si za to zaplatí.
Čtyřlístek se začne s piráty handrkovat až dojde na boj. Čtyřlístek se musí dát na ústup na Měsíc. Přistane nedaleko přistání amerických astronautů,
kteří po sobě zanechali plechovku Coca Coly. Pinďa do plechovky vztekle čutne, ta díky šestinové měsíční gravitace doletí
až k pirátskému člunu a poškodí motory. Myšpulín je ochoten pomoci s opravou, ale výměnou za odklizení odpadků.
Myšpulín navrhne namířit náklad do Slunce, tam se odpad vypaří a nebude nikomu překážet.
Čtyřlístek se s polepšenými piráty loučí a zve je na návštěvu Třeskoprsk. Po dvouměsíčním úklidu přiletí pirátský škuner na Blaťák,
kde slouží dětem jako atrakce.
Ve filmové verzi je příběh řazen na třetím místě.
Film o krátkém filmu Ďáblův palec
Jak vznikal animovaný Čtyřlístek
pro muzeum v Doksech
10 minut

Čtyřlístek umístil na internet video o zákulisí přípravy krátkých filmů Čtyřlístku.
Dokument sice popisuje zejména první díl, jsou zde ale ke spatření i ukázky dílů dalších.
Odkaz:
Čtyřlístek a Ďáblův palec - film o filmu
Porovnání dvou verzí prvního krátkého filmu
Jak bylo popsáno výše, díl Ďáblův palec má dvě verze, dřívější ručně a pozdější počítačově animovanou.
Ručně animovaná verze byla promítána v Doksech v kině a v muzeu Čtyřlístku, jinak z ní máme k dispozici pouze dobový trailer.
Pro náhled rozdílů jsme zvolili jednu scénu z konce krátkého filmu, pochází z naprosto stejného okamžiku.
Ručně animovaná verze má méně propracované pozadí, létající domeček je na jiném místě, postavičky vypadají trochu jinak, Pinďa má jiné uši,
auto má jinak vybarvené pneumatiky a kdo hledá, najde i další minirozdíly.
Odkaz:
Trailer: Čtyřlístek a Ďáblův palec!

1. verze nahoře:
Ďáblův palec (trailer, 2017) a prvotní verze krátkého filmu, ruční animace
2. verze dole:
Ďáblův palec (krátký film, 2017) - druhá verze, a současně
Velké dobrodružství Čtyřlístku (film, 2019), animace na počítači
Každý krátký film má v závěrečných titulcích náhledové obrázky (políčka) vystřižené z právě odvyprávěného dobrodružství.
Pro druhou verzi Ďáblova palce byly v titulcích využity náhledy z verze první, a možná zůstaly nezměněné celé titulky.
Porovnání krátkých filmů a celovečerní filmové verze
Jak se liší samostatné krátké filmy od celovečerní pospojované verze.
- Film má předabovány některé vedlejší role, největším rozdílem je Zádrhel (v krátkém filmu Petr Rychlý, ve spojeném filmu Jiří Lábus) a vypravěč. U hlavních rolí se hlasy nezměnily, využity jsou stejné záznamy (výjimky existují).
- Film začíná dlouhým představením okolí Třeskoprsk a Čtyřlístku. Jedná se o kombinaci úvodů všech 4 krátkých filmů doplněnou o několik nových záběrů.
- Film přináší nový příběh, který orámoval 4 dobrodružství z krátkých filmů: Čtyřlístek se sejde u táboráku za domečkem a připomíná si svá dobrodružství z poslední doby.
Pinďa vypráví o Ďáblově palci (1. krátký film), Myšpulín o vlkodlakovi (2. krátký film), Bobík o pirátech z vesmíru (4. krátký film) a Fifinka o Mikulášovi v pekle (3. krátký film).
- Všechny příběhy mají i speciální dohru přímo vytvořenou pro film (viz popis děje filmu).
- Celý film končí, když si polepšený Zádrhel přijde k táboráku se Čtyřlístkem zazpívat písničku.
- V částech filmu, kde se využil materiál krátkých filmů, má film obecně delší scény. Není jich mnoho a jedná se většinou o kratičké pársekundové záběry navíc, málokdy s dialogem.
Krátké filmy mají přesnou stopáž 15 minut (včetně úvodu a závěrečných titulků) a zřejmě se proto muselo vyřadit pár sekund.
- Pouze film obsahuje čtyřlístkovskou písničku Štěstí nosí Čtyřlístek.
- Film má své vlastní závěrečné titulky, nepodobají se závěrečným titulkům krátkých filmů.
Ankety
V
anketě č. 120 jste se shodli, že se vám ukázka v traileru na Ďáblův palec líbí a vypadá lépe než film
Čtyřlístek ve službách krále.
V
anketě č. 125 většina hlasujících ještě před premiérou odpověděla, že jim podle názvu (nebo znalosti komiksové předlohy) zní nejzajímavější díl s názvem Piráti vesmíru.