Knihovnička Čtyřlístek » Neobvyklé příběhy Čtyřlístku » Čtyřlístek (animovaný seriál)
další články z kategorie Neobvyklé příběhy Čtyřlístku
Čtyřlístek (animovaný seriál)

Čtyřlístek (animovaný seriál) Režisér Ivan Renč (neplést s jeho synem Filipem Renčem) natočil 3dílný animovaný seriál o Čtyřlístku. Několikrát byl vysílán v televizi, dvakrát vyšel na videokazetách (1992 a 1993).
Seriál začal vznikat v Krátkém filmu už v roce 1989. Režisér Ivan Renč ve spolupráci s Ljubou Štíplovou vytipoval několik klasických časopiseckých příběhů, které měly být pro seriál adaptovány, a sám se pak ujal přípravy adaptovaných scénářů. Hudbu dodal Karel Svoboda, hlasy postavám Jiří Bruder (Myšpulín), Vlastimil Bedrna (Bobík), Oldřich Kaiser (Pinďa) a Jana Paulová (Fifinka). Vznikly tři díly, první dva mají uveden rok výroby 1990, třetí 1991. Pak se práce zastavily. V jednom z rozhovorů k tomu Jaroslav Němeček řekl: "O Čtyřlístku se už uvažovalo i jako o večerníčku. Na jaře roku 1989 dokonce v Krátkém filmu vznikly první tři díly. Pak se ale věc v souvislosti se změnami, které do Krátkého filmu nutně musely přijít, zastavila. Vzniklo tam určité bezvládí a čekalo se na 'bohatého Američana', který přijde a všechno koupí. Práce na večerníčkovské podobě Čtyřlístku nakonec úplně skončila. Paradoxně v tom asi hrála roli skutečnost, že jde o tak bytostně českou záležitost."
Svou roli mohl sehrát i přechod Čtyřlístku z Panoramy do vlastního soukromého nakladatelství. Právě nabídkový leták nově vzniklého nakladatelství Čtyřlístek sliboval brzké uvedení dokončovaného 14dílného večerníčkového seriálu (Němeček v jednom rozhovoru uvedl, že tehdejší plán byl dokonce 21 dílů). Pro propagační účely vznikla i série perokreseb.
Pro uvedení ve večerníčku byly tři díly málo. Zatím není známo, kde mohli diváci spatřit seriál poprvé - jestli na videokazetách v roce 1992 nebo už dříve v kině v rámci dětského pásma (v televizi se odvysílal poprvé až v roce 1994). Na seriál se později trochu pozapomnělo, před premiérou filmu Čtyřlístek ve službách krále (2013) si jen málokdo vzpomemenul, že nejde o první rozpohybovaný Čtyřlístek. Povědomí o seriálu oživilo sdílení seriálu na serveru YouTube. Krátké animované snímky se nakonec vrátily do "oficiálního" příběhu čtyřlístkovských dějin, redakce sama jej na četných výpravách sama představuje, k vidění byl například na výstavě 50 let se Čtyřlístkem (2019).
Zajímavostí ovšem je, že se seriál panu Němečkovi moc nelíbí, jak v jednom rozhovoru uvedl. Čtyřlístek ale není prvním animovaným seriálem Jaroslava Němečka, tím byly téměř zapomenuté Šibalské pohádky z roku 1980.
Pokud máte bližší informace o seriálu, uvedení v kině, televizi a na videokazetách, neváhejte napsat!

Čtěte také:
Pásma pohádek v kině
Šibalské pohádky (animovaný seriál Jaroslava Nemečka)
Videokazety Čtyřlístku
DVD a Blu-ray
Čtyřlístek mluví (obsazení rolí)
Veselá videa (seriál na YouTube)
Krátké filmy
Adaptace (porovnání komiksu a animovaného seriálu)
Čtyřlístek (večerníček) - stejnojmenný večerníček z roku 2024

Odkazy/zdroje:
Laskavé příběhy Jaroslava Němečka
Čtyřlístek "tajně" ožil už před 20 lety, tady je důkaz
Kreslený Čtyřlístek už provází čtvrtou generaci českých dětí
Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 220, 240-243)kapitoly:
epizody | znělka | uvedení na videokazetách | uvedení v televizi | reklamaEpizody

Seriál byl natočen v letech 1990 a 1991. Seriál má podle úvodní znělky jednotící název Čtyřlístek. Pořadí dílů není důležité ani pevně stanovené. V následujícím seznamu jsou díly seřazeny podle pořadí na videokazetě Čtyřlístek a ti ostatní (a dle ČSFD).

Čtyřlístek Čtyřlístek

počet dílů: 3x 7-8 minut
natočeno: 1990 (1,2), 1991 (3)
televizní premiéra: 1994
námět: Ljuba Štíplová
scénář: Ivan Renč
vytvarník: Jaroslav Němeček
mluví: Jiří Bruder (Myšpulín), Vlastimil Bedrna (Bobík), Oldřich Kaiser (Pinďa), Jana Paulová (Fifinka), Václav Štekl
hudba: Karel Svoboda
režie: Ivan Renč
vyrobil: Krátký film

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze
Filmová databáze: 1, 2, 3
Česká televize

Čtěte také:
Veselá videa

1. Signály z neznáma
Ahoj kamarádi 2 (VHS, 1992)
Čtyřlístek a ti ostatní (VHS, 1993)
námět Ljuba Štíplová, podle příběhu Signály z neznáma (in 50, 1976), scénář Ivan Renč, 8 minut
Signály z neznáma Myšpulín chytá na rádiu záhadné pípání. Fifinka si čte knihu o létajícím talíři a mimozemšťanech, usne a začne se jí zdát sen. Fifi volá kluky na svačinu. Oknem přiletí na stůl čajová konvice, stejná jakou Čtyřlístek má. Z druhé konvice vylézají mimozemšťani ve skafandrch, vypadají přesně jako Čtyřlístek, jsou ale malincí. Myšpulín odhadne, že to podivné pípání vysílali tito mimozemšťané - vesmírní dvojníci. Mimozemšťani pozvou Čtyřlístek na projížďku vesmírem a aby se pozemšťani do konvice vešli, dostanou od mimozemšťanů zmenšovací tablety. Čtyřlístek se zmenší na podlaze, kde je slídí kocour a chňapne mini Pinďu do tlamy. Kamarádi musí kocoura nalákat na koště, aby jim připravil cestu na stůl s létající konvicí. Čtyřlístek pak prolétá vesmírem plným létajících talířů, hrnečků a vůbec různého nádobí, co také jiného očekávat v kuchyňské galaxii. Objeví se ale lopeživý Bimbác - zlá palička na maso, která rozbijí nádobí a nakonec i létající konvici se dvěma Čtyřlístky. Fifinka se hrůzou probudí ze sna, zrovna ke svačině. A záhadné signály? V rádiu se uhnízdili ptáčci!
2. Myš, která prochází zdí
Ahoj kamarádi 1 (VHS, 1992)
Čtyřlístek a ti ostatní (VHS, 1993)
námět Ljuba Štíplová, podle příběhu Myš, která prochází zdí (in 58, 1977), scénář Ivan Renč, 7 minut
Myš, která prochází zdí Fifinka se zrovna chystá prát. Myšpulín vynalezl pilulky, s kterými by praní mělo jít bezvadně - ve studené vodě a během chvilky. Pilulky ale ani nepění, ani neperou. Myška začne pojídat pilulky a když ji Bobík od možná jedovatých pilulek odhání, myš projde zdí a Bobík si natluče. Bobík sní zbývající pilulky a zkusí taky projít zdí. Bobík si ověří, že pomocí pilulí se dá procházet zdí a začne myš honit nejdřív po domečku a pak i po celém městě. Myška se vrátí do domku Čtyřlístku a Bobík ji konečně chytí, zůstane ale napůl pořád venku. Myšpulín udělal novou várku pilulek, když je ale Myšpulín, Pinďa a Fifinka ochutnají, vznesou se ke stropu a udělá se jim špatně. Možná jsou to konečně pilulky na praní. Bobík se směje, pak ale dostane strach, když zjistí, že už nemůže zdí prolézt, protože pilulky přestaly účinkovat. Čtyřlístek vytahuje Bobíka ze zdi a když se jim to konečně povede, zakutálí se až na pračku, kterou úplně zničí. Fifinka toho už má dost, prát bude Myšpulín. Zneuznaný vynálezce pere prádlo na valše.
3. Pes na stopě
Ahoj kamarádi 2 (VHS, 1992)
Čtyřlístek a ti ostatní (VHS, 1993)
námět Ljuba Štíplová, podle příběhu Pes na stopě (in 119, 1984), scénář Ivan Renč, 8 minut
Pes na stopě Myšpulín představuje kamarádům nový vynález, robota co vypadá jako pes a jmenuje se PES - Pomocný Elektonický Slídič. Pinďa by chtěl najít ztracené tričko. Aby PES něco našel, musí si očuchat něco od majitele. Fifinka mu dá očuchat Pinďovu ponožku, kterou zrovna štupuje na dřevěném hříbku. Dojde k mírnému omylu, PES totiž vyrazí do lesa a přinese košík s hříbky. Tentokrát očuchá Pinďovu kšandu a vyrazí rovnou k sousedce, které sebere celou šňůru s prádlem. Fifinka sousedku uklidní, že jí prádlo znova vypere a vysuší. Sousedka má teď jiné starosti - ztratila se jí dcerka Kačenka. Snadný úkol pro elektronického psa. Myšpulín zadá psovi nový úkol - vyhledat malého člověka, pes ale přinese nejdřív myslivcova sádrového trpaslíka. A když Myšpulín upřesní, že malý člověk nemá být ze sádry, dovleče PES samotného myslivce, který je naštvaný, také proto, že jeho sádrovému trpaslíkovi upadla nožička. Myslivec vypustí svého psa, který toho elektronického vyslídí a spolkne. Psovi ale vyleze z ucha anténa a začne poslouchat zadané příkazy. Myšpulín naprogramuje elektronického psa, aby se okamžitě vrátil. Čtyřlístek je překvapen, že se na něj řítí živý pes. Čtyřlístek před psem utíká, za chvíli i s malou Kačenkou, která v lese sbírala houby a pes ji vylekal. Myšpulín psa zastaví, už je jasné, co se stalo. Sousedka je ráda, že se jí Kačenka vrátila, příště už nesmí sama do lesa. Myšpulín psa naprogramuje, aby povozil Bobíka a Pinďu. Vynález by se dal použít na převychování zlých psů. Myslivec zuří.
Znělka

Úvodní karta
Díly Signály z neznáma a Myš, která prochází zdí začínají titulkem "Ústřední půjčovna filmů uvádí", zatímco Pes na stopě začíná titulkem "Studio Bratři v triku uvádí".
Čtyřlístek Začáteční znělka
V dolní části obrazu se nejprve rozvine čtyřlístek, pak jej nahoře doplní nadpis "Čtyřlístek" - jednotící název seriálu. Toto logo používá Čtyřlístek pro časopis od konce roku 1990. Poté následuje prostřih na jednu ze třech variant názvu dílu. Ten je zapsaný námi dobře známým stylem písma (v komiksu je využíván pro nadpisy označující název příběhu, někdy i kapitol). Hudební podkres zajišťuje úvodní verze znělky seriálu od Karla Svobody.
Čtyřlístek Závěrečná znělka
Postupně se vymění 8 karet s tvůrci daného dílu, mezi jednotlivými epizodami seriálu jsou drobné rozdíly. Na ukázku uvádíme čtyři. Tiskací písmo označující profesi známe z bublin z daného období komiksu, tvůrci jsou zapsáni typickým čtyřlístkovským nadpisovým fontem. Hudební podkres zajišťuje závěrečná verze znělky seriálu od Karla Svobody.
Čtyřlístek Copyright
Vše končí označením původce díla a rokem výroby. Signály z neznáma a Myš, která prochází zdí z roku 1990 vyrobil Krátký film, Pes na stopě z roku 1991 vyrobil KF a.s.
ČtyřlístekUvedení na videokazetách

vhs Seriál vyšel na videokazetách dvakrát. V roce 1992 na VHS Ahoj kamarádi 1 (jeden díl) a 2 (dva díly) spolu s dalšími sedmi pohádkami doprovázené povídáním Josefa Dvořáka. V roce 1993 na VHS Čtyřlístek a ti ostatní znovu všechny tři díly, tentokrát spolu se šesti dalšími animáky režiséra Ivana Renče.

Čtěte také:
Videokazety Čtyřlístku

VHS verze 1: Ahoj kamarádi
vhs verze 1 Na videokazetách Ahoj kamarádi 1 a 2 najdeme dva díly stejnojmenného pořadu, který byl natočen přímo pro video. Pořadem provází Josef Dvořák, který vypráví různé příhody a legrácky a potom uvede různé animované pohádky - epizodu ze seriálu Pojďte pane, budeme si hrát, pohádku podle Karla Čapka, díl ze seriálu Zahrada, pohádku Jana Wericha a také Čtyřlístek.
Čtyřlístek je uveden bez začáteční nebo koncové znělky, jen je na začátku příběhu vložen do obrazu titulek se jménem dobrodružství a pod něj "režie: I. Renč". První kazeta obsahuje jeden díl Čtyřlístku (Myš) a 3 další pohádky. A druhá kazeta obsahuje dva díly Čtyřlístku (Signály, Pes) a 2 další pohádky.
VHS verze 2: Čtyřlístek a ti ostatní
Videokazeta Čtyřlístek a ti ostatní obsahuje spojité pásmo animovaných pohádek skoro stejného názvu - Čtyřlístek a ostatní. Dohromady je složeno z devíti pohádek režiséra Ivana Renče, z nichž tři jsou Čtyřlístek. Po začáteční znělce uvádějící celé pásmo (využívá se původní znělka seriálu, do které jsou doplněny nové nápisy) a naskočí titulek Signály z neznáma.
Samotný příběh tří dobrodružství Čtyřlístku je v obou verzích pochopitelně stejný, rozdíl je jen v úvodním titulku.
vhs verze 2
Po epizodě nejsou závěrečné titulky, ihned pokračují další pohádky bez znělek na začátku či konci. Jako pátá pohádka v pořadí je epizoda Myš, která prochází zdí, opět uvedena čtyřlístkovským titulkem. A jako poslední, devátá pohádka pásma, přichází na řadu Pes na stopě. Po ní už pořad končí titulky, ve kterých jsou napsaní tvůrci všech pohádek postupně za sebou a rok výroby celého pořadu - 1993, ale není uveden rok výroby jednotlivých animáků.
vhs verze 2
Uvedení v televizi

reklama Reklama ze zadní strany dvoustého čísla časopisu z roku 1992 lákala dětské diváky na pravidelný pořad Čtyřlístku na programu OK3 (jeden z tehdejších okruhů České televize), z tohoto záměru ovšem sešlo.
Místo toho se Čtyřlístek objevil v televizi až v závěru roku 1994 na kanálu Premiéra TV, kdy byl odvysílán třídílný animovaný seriál Čtyřlístku. V průběhu let byl tento seriál uveden v různých pásmech a s rozdílnými úvodními a závěrečnými znělkami, příběhy samotné ale zůstaly vždy stejné.

Odkazy:
Premiéra TV na Youtube
Premiéra TV na Wikipedii
Cable Plus Film na Wikipedii (dříve Kabel Plus Film)
Studio Kamarád na Wikipedii (a také Jůhele neděle, Ži-ra-fa a další)
Katalog produkce a premiér České televize 1998 (PDF)
Katalog produkce a premiér České televize 1999 (PDF)
CS mini na Wikipedii

TV verze 1: Čtyřlístek a ti ostatní - 3 díly
Pro první uvedení v televizi byl pořad z videokazety Čtyřlístek a ti ostatní rozdělen na 3 zhruba 25minutové části Čtyřlístek a ti ostatní (1), Čtyřlístek a ti ostatní (2) a Čtyřlístek a ti ostatní (3) - případně v závislosti na periodiku označeno římskými nebo pořadovými čísly. Odvysílala jej Premiéra TV tři páteční odpoledne po sobě, repríza proběhla o dva dny později v neděli odpoledne.
První díl obsahuje začáteční znělku "KF a.s. uvádí výběr z animované tvorby IVANA RENČE Čtyřlístek a ostatní" (tj. bez "ti"), příběh Signály z neznáma a druhou a třetí pohádku z VHS a pak totožné závěrečné titulky jako na videokazetě s tvůrci všech devíti pohádek. Premiéra 2. prosince 1994.
Druhý díl obsahuje zase stejnou začáteční znělku, čtvrtou pohádku z VHS, díl Myš, která prochází zdí a šestou pohádku z VHS a závěrečné titulky s tvůrci všech devíti pohádek. Premiéra 9. prosince 1994.
Třetí díl obsahuje zase tu stejnou začáteční znělku, sedmou a osmou pohádku z VHS a díl Pes na stopě a závěrečné titulky s tvůrci všech devíti pohádek. Premiéra 16. prosince 1994.
V této podobě jej zřejmě odvysílala několikrát i televizní stanice CS mini.
TV verze 2: Čtyřlístek a ostatní - 1 díl
Druhou televizní verzí je celé spojité pásmo z videokazety Čtyřlístek a ti ostatní. Poprvé odvysíláno na Premiéra TV ve čtvrtek 29. prosince 1994 pod názvem Čtyřlístek a ostatní, pár dní po premiéře třídílné formy.
TV verze 3: Čtyřlístek a ti ostatní - 9 dílů
Třetí podoba opět vychází z videokazety Čtyřlístek a ti ostatní, ale rozděluje ji na devět částí podle obsažených pohádek.
Příběh Signály z neznáma začíná znělkou "KF a.s. uvádí výběr z animované tvorby IVANA RENČE Čtyřlístek a ostatní", nemá závěrečné titulky.
Příběh je Myš, která prochází zdí má jen úvodní kartu s názvem dílu a žádné závěrečné titulky.
Příběh Pes na stopě začne ihned úvodní kartou a na konci následují dlouhé závěrečné titulky s tvůrci všech devíti pohádek původní VHS verze dětského pásma.
Poprvé uvedeno na kanálu Kabel Plus Film v roce 1995 jako devítidílný seriál Čtyřlístek (1. až 4. díl) Čtyřlístek a ti ostatní (5. až 9. díl), při repríze v roce 1996 se všechny díly v programu jmenují Čtyřlístek a ti ostatní. Vysílání: 1. a 2. díl ve čtvrtek 13. července 1995, 3. díl ve čtvrtek 20. července 1995, 4. díl ve čtvrtek 27. července 1995, 5. díl ve čtvrtek 3. srpna 1995, 6. díl ve čtvrtek 10. srpna 1995, 7. díl ve čtvrtek 17. srpna 1995, 8. díl ve čtvrtek 24. srpna 1995 a 9. díl ve čtvrtek 31. srpna 1995. Není známo, které části odpovídají Čtyřlístku. Pokud by to souhlasilo s pořadím v pásmu, byly by to díly 1, 5 a 9. Také lze uvažovat o dílech 1 až 3.
V této verzi jej uvádí CS film (dříve CS mini), místo číslování uvádí přímo názvy jednotlivých pohádek a zřejmě vysílá hlavně 3 díly se Čtyřlístkem.
TV verze 4: Ahoj kamarádi - 3 díly
Čtvrtá podoba pro vysílání pochází z videokazet Ahoj kamarádi, to znamená žádná začáteční nebo koncová znělka, jen titulek se jménem dobrodružství a režiséra na začátku epizody.
Díl Myš, která prochází zdí přišel na řadu ve čtvrtek 31. prosince 1998 v dětském pořadu Jůhele na ČT1 a jako jediný je potvrzen v TV programu. Další díly byly nejspíš odvysílány 1. ledna 1999 v novoročním Jůhele neděle a 10. ledna 1999 v dětském pořadu Ži-ra-fa (nový pořad, který nahradil Jůhele neděle). Tato vysílání už nelze potvrdit z televizního programu, ani nelze určit ani jejich pořadí. Informace o vysílání pocházejí z katalogu produkce a premiér České televize v roce 1999 (díl z 1. ledna uvádí jako pořad vlastní, díl z 10. ledna jako pořad převzatý).
Další opakování na České televizi měl seriál o rok později - 1., 2. a 9. ledna 2000 v pořadu Ži-ra-fa, pořadí dílů není známé, v programu je uveden jen Čtyřlístek.
TV verze 5: Původní
Pátou podobou, v jaké byl seriál odvysílán, je jeho základní původní forma s vlastní úvodní a závěrečnou znělkou a názvem Čtyřlístek. Takto byl odvysílán v květnu 2019 na ČT :D a nejspíš byl k vidění v této podobě úplně poprvé.
Televize zvolila následující pořadí:
Myš která prochází zdí (1990, 2. díl, odvysíláno na ČT :D v neděli 12. května 2019 od 12:55)
Pes na stopě (1991, 3. díl, odvysíláno na ČT :D v neděli 19. května 2019 od 12:55)
Signály z neznáma (1990, 1. díl, odvysíláno na ČT :D v neděli 26. května 2019 od 12:55)
Reklama

Multimediální CD Multimediální CD Čtyřlístek a Rexík (1997) začíná intrem, ve kterém Čtyřlístek a Rexíkovci sledují televizi, kde běží reklama na předplatné časopisu. Postavičky i nadpis vypadají stejně jako v animovaném seriálu. Nejspíš při příležitosti natáčení seriálu vytvořili ve studiu také reklamu. Není ale známo, jestli vůbec někdy v televizi běžela.
Na cédéčku je reklama v hodně malém rozlišení a obsahuje jiný hudební doprovod než seriálová znělka. Během 30sekundového spotu zní mužský komentář: "Čtyřlístek. To je časopis vašich oblíbených hrdinů. Myšpulín a jeho skvělé vynálezy. Bobíkovy silácké výkony. Pinďovy hrdinské činy. A Fifinčina vyhlášená kuchyně. Příběhy Čtyřlístku a další tři obrázkové seriály pro děti. Objednávky na předplatné zašlete na adresu: Čtyřlístek, Na Dolinách 40, Praha 4!"
Na akci II. Československý den comics (15. a 16. listopadu 1991) měla být k vidění i reklamní videoprojekce animovaného filmu Čtyřlístku (uvedeno jako československá a světová předpremiéra). Možná se tím míní animovaný seriál, nebo alespoň tato reklama.
Čtyřlístek
Zajímavost: Na stránkách pražské Galerie Platýz proběhla v roce 2020 aukce dvou zarámovaných obrázků z této reklamy.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Meloun & SirkaMeloun & Sirka Jak se dělá ČtyřlístekJak se dělá Čtyřlístek Dárkové taškyDárkové tašky Příběhy 2001Příběhy 2001 První půlstoletíPrvní půlstoletí
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru