Čtyřlístek (animovaný seriál)

Čtyřlístek (animovaný seriál) Režisér Ivan Renč (otec jiného slavného režiséra Filipa Renče) natočil 3dílný animovaný seriál o Čtyřlístku. Několikrát byl vysílán v televizi, dvakrát vyšel na videokazetách (1992 a 1993), ale na DVD k dispozici není.
Seriál začal vznikat v Krátkém filmu už v roce 1989. Režisér Ivan Renč ve spolupráci s Ljubou Štíplovou vytipoval několik klasických časopiseckých příběhů, které měly být pro seriál adaptovány, a sám se pak ujal přípravy scénářů. Hudbu dodal Karel Svoboda, hlasy postavám Jiří Bruder (Myšpulín), Vlastimil Bedrna (Bobík), Oldřich Kaiser (Pinďa) a Jana Paulová (Fifinka). Vznikly tři díly, první dva mají uveden rok výroby 1990, třetí 1991. Pak se práce zastavily. Jaroslav Němeček k tomu uvedl: "O Čtyřlístku se už uvažovalo i jako o večerníčku. Na jaře roku 1989 dokonce v Krátkém filmu vznikly první tři díly. Pak se ale věc v souvislosti se změnami, které do Krátkého filmu nutně musely přijít, zastavila. Vzniklo tam určité bezvládí a čekalo se na 'bohatého Američana', který přijde a všechno koupí. Práce na večerníčkovské podobě Čtyřlístku nakonec úplně skončila. Paradoxně v tom asi hrála roli skutečnost, že jde o tak bytostně českou záležitost."
Svou roli mohl sehrát i přechod Čtyřlístku z Panoramy do vlastního soukromého nakladatelství. Právě nabídkový leták nově vzniklého nakladatelství Čtyřlístek sliboval brzké uvedení dokončovaného 14dílného večerníčkového seriálu (a plán měl být dokonce 21 dílů). Pro propagační účely vznikla i série perokreseb.
Pro uvedení ve večerníčku byly tři díly málo. Zatím není známo, kde mohli diváci spatřit seriál poprvé - jestli na videokazetách v roce 1992 nebo už dříve v kině v rámci dětského pásma (v televizi se odvysílal poprvé až v roce 1994). Na seriál se později trochu pozapomnělo, před premiérou filmu Čtyřlístek ve službách krále (2013) si jen málokdo vzpomemenul, že nejde o první rozpohybovaný Čtyřlístek. Povědomí o seriálu oživilo sdílení seriálu na serveru YouTube. Krátké animované snímky se nakonec vrátily do "oficiálního" příběhu čtyřlístkovských dějin, redakce sama jej na četných výpravách sama představuje, k vidění byl například na výstavě 50 let se Čtyřlístkem (2019). Zajímavostí ovšem je, že pan Němeček považuje seriál za nepříliš povedený.
Čtyřlístek není prvním animovaným seriálem Jaroslava Němečka, tím byly téměř zapomenuté Šibalské pohádky z roku 1980.
Pokud máte bližší informace o seriálu, uvedení v kině, televizi a na videokazetách, neváhejte napsat!

Čtěte také:
Pásma pohádek
Videokazety
Čtyřlístek mluví (obsazení rolí)
Veselá videa (seriál na YouTube)
Adaptace (porovnání komiksu a animovaného seriálu)
Čtyřlístek (večerníček) - stejnojmenný večerníček z roku 2024
Seznam animovaných filmů a seriálů Čtyřlístku
Koulelo se jablíčko (jiný animovaný seriál Ivana Renče)

Odkazy/zdroje:
Laskavé příběhy Jaroslava Němečka (Němeček o seriálu)
Jaroslav Němeček v Noci s Andělem (Němeček hodnotí seriál)
S filmem o Čtyřlístku čekají knihkupci nárůst zájmu o komiksy (Němeček o plánu na 21 dílů)
Čtyřlístek "tajně" ožil už před 20 lety, tady je důkaz
Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 220, 240-243)

Kapitoly:
epizody | úvodní a závěrečné titulky | uvedení v kině | uvedení na videokazetách | uvedení v televizi | pořadí epizod | reklama na časopis



Epizody

Třídílný seriál, který se podle úvodních titulků jmenuje Čtyřlístek, byl natočen v letech 1990 a 1991. Pořadí epizod není důležité ani pevně stanovené.

Čtyřlístek Čtyřlístek

počet dílů: 3x 8-9 minut
natočeno: 1990 (1,2), 1991 (3)
televizní premiéra: 1994
námět: Ljuba Štíplová
scénář: Ivan Renč
vytvarník: Jaroslav Němeček
mluví: Jiří Bruder (Myšpulín), Vlastimil Bedrna (Bobík), Oldřich Kaiser (Pinďa), Jana Paulová (Fifinka), Václav Štekl
hudba: Karel Svoboda
režie: Ivan Renč
vyrobil: Krátký film

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze
Filmová databáze: 1, 2, 3
Česká televize
1. Signály z neznáma
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč, podle příběhu Signály z neznáma (in 50, 1976), 9 minut
televizní premiéra v pásmu pohádek 2. prosince 1994 na Premiéra TV
televizní premiéra v původní podobě 26. května 2019 na ČT :D
Signály z neznáma Myšpulín chytá na rádiu záhadné pípání. Fifinka si čte knihu o létajícím talíři a mimozemšťanech, usne a začne se jí zdát sen. Fifi volá kluky na svačinu. Oknem přiletí na stůl čajová konvice, stejná jakou Čtyřlístek má. Z druhé konvice vylézají mimozemšťani ve skafandrch, vypadají přesně jako Čtyřlístek, jsou ale malincí. Myšpulín odhadne, že to podivné pípání vysílali tito mimozemšťané - vesmírní dvojníci. Mimozemšťani pozvou Čtyřlístek na projížďku vesmírem a aby se pozemšťani do konvice vešli, dostanou od mimozemšťanů zmenšovací tablety. Čtyřlístek se zmenší na podlaze, kde je slídí kocour a chňapne mini Pinďu do tlamy. Kamarádi musí kocoura nalákat na koště, aby jim připravil cestu na stůl s létající konvicí. Čtyřlístek pak prolétá vesmírem plným létajících talířů, hrnečků a vůbec různého nádobí, co také jiného očekávat v kuchyňské galaxii. Objeví se ale lopeživý Bimbác - zlá palička na maso, která rozbijí nádobí a nakonec i létající konvici se dvěma Čtyřlístky. Fifinka se hrůzou probudí ze sna, zrovna ke svačině. A záhadné signály? V rádiu se uhnízdili ptáčci!
2. Myš, která prochází zdí
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč, podle příběhu Myš, která prochází zdí (in 58, 1977), 8 minut
televizní premiéra v pásmu pohádek 9. prosince 1994 na Premiéra TV
televizní premiéra v původní podobě 12. května 2019 na ČT :D
Myš, která prochází zdí Fifinka se zrovna chystá prát. Myšpulín vynalezl pilulky, s kterými by praní mělo jít bezvadně - ve studené vodě a během chvilky. Pilulky ale ani nepění, ani neperou. Myška začne pojídat pilulky a když ji Bobík od možná jedovatých pilulek odhání, myš projde zdí a Bobík si natluče. Bobík sní zbývající pilulky a zkusí taky projít zdí. Bobík si ověří, že pomocí pilulí se dá procházet zdí a začne myš honit nejdřív po domečku a pak i po celém městě. Myška se vrátí do domku Čtyřlístku a Bobík ji konečně chytí, zůstane ale napůl pořád venku. Myšpulín udělal novou várku pilulek, když je ale Myšpulín, Pinďa a Fifinka ochutnají, vznesou se ke stropu a udělá se jim špatně. Možná jsou to konečně pilulky na praní. Bobík se směje, pak ale dostane strach, když zjistí, že už nemůže zdí prolézt, protože pilulky přestaly účinkovat. Čtyřlístek vytahuje Bobíka ze zdi a když se jim to konečně povede, zakutálí se až na pračku, kterou úplně zničí. Fifinka toho už má dost, prát bude Myšpulín. Zneuznaný vynálezce pere prádlo na valše.
3. Pes na stopě
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč, podle příběhu Pes na stopě (in 119, 1984), 8 minut
televizní premiéra v pásmu pohádek 16. prosince 1994 na Premiéra TV
televizní premiéra v původní podobě 19. května 2019 na ČT :D
Pes na stopě Myšpulín představuje kamarádům nový vynález, robota co vypadá jako pes a jmenuje se PES - Pomocný Elektonický Slídič. Pinďa by chtěl najít ztracené tričko. Aby PES něco našel, musí si očuchat něco od majitele. Fifinka mu dá očuchat Pinďovu ponožku, kterou zrovna štupuje na dřevěném hříbku. Dojde k mírnému omylu, PES totiž vyrazí do lesa a přinese košík s hříbky. Tentokrát očuchá Pinďovu kšandu a vyrazí rovnou k sousedce, které sebere celou šňůru s prádlem. Fifinka sousedku uklidní, že jí prádlo znova vypere a vysuší. Sousedka má teď jiné starosti - ztratila se jí dcerka Kačenka. Snadný úkol pro elektronického psa. Myšpulín zadá psovi nový úkol - vyhledat malého člověka, pes ale přinese nejdřív myslivcova sádrového trpaslíka. A když Myšpulín upřesní, že malý člověk nemá být ze sádry, dovleče PES samotného myslivce, který je naštvaný, také proto, že jeho sádrovému trpaslíkovi upadla nožička. Myslivec vypustí svého psa, který toho elektronického vyslídí a spolkne. Psovi ale vyleze z ucha anténa a začne poslouchat zadané příkazy. Myšpulín naprogramuje elektronického psa, aby se okamžitě vrátil. Čtyřlístek je překvapen, že se na něj řítí živý pes. Čtyřlístek před psem utíká, za chvíli i s malou Kačenkou, která v lese sbírala houby a pes ji vylekal. Myšpulín psa zastaví, už je jasné, co se stalo. Sousedka je ráda, že se jí Kačenka vrátila, příště už nesmí sama do lesa. Myšpulín psa naprogramuje, aby povozil Bobíka a Pinďu. Vynález by se dal použít na převychování zlých psů. Myslivec zuří.




Úvodní a závěrečné titulky

Úvodní titulky
Epizody Signály z neznáma a Myš, která prochází zdí začínají titulkem "Ústřední půjčovna filmů uvádí", zatímco epizoda Pes na stopě začíná titulkem "Studio Bratři v triku uvádí".
Čtyřlístek V dolní části obrazu se nejprve rozvine čtyřlístek, pak jej nahoře doplní nadpis "Čtyřlístek" - jednotící název seriálu. Toto logo používá Čtyřlístek pro časopis od konce roku 1990. Poté následuje prostřih na kartu s názvem epizody (existují tedy 3 různé varianty). Název je zapsaný námi dobře známým stylem písma - v komiksu je využíván pro nadpisy označující název příběhu, někdy i kapitol. Hudební podkres zajišťuje úvodní verze znělky seriálu od Karla Svobody.
Čtyřlístek Závěrečné titulky
Postupně se vymění 8 karet s tvůrci daného dílu, mezi jednotlivými epizodami seriálu jsou drobné rozdíly. Na ukázku uvádíme čtyři. Velké tiskací písmo označující profesi známe z bublin z daného období komiksu, tvůrci jsou zapsáni typickým čtyřlístkovským nadpisovým fontem. Hudební podkres zajišťuje závěrečná verze znělky seriálu od Karla Svobody.
Čtyřlístek Vše končí označením původce díla a rokem výroby. Epizody Signály z neznáma a Myš, která prochází zdí z roku 1990 vyrobil Krátký film, epizodu Pes na stopě z roku 1991 vyrobil KF a.s.
Čtyřlístek



Uvedení v kině

Seriál je uváděn v kinech v rámci různých pohádkových pásem. Teoreticky je možné, že poprvé mohli diváci spatřit seriál právě v kině, ale datum premiéry neznáme. Není ani známo, v jaké formě je seriál do dětských pásem zařazen, tedy jestli jsou ponechány úvodní a závěrečné titulky.



Uvedení na videokazetách

vhs Pokud neměl seriál premiéru už dříve v kině, mohli se s ním diváci setkat poprvé v roce 1992, kdy seriál vyšel na videokazetách Ahoj kamarádi 1 (jeden díl) a Ahoj kamarádi 2 (dva díly) spolu s dalšími sedmi pohádkami doprovázený povídáním Josefa Dvořáka. V roce 1993 vyšla reedice těchto kazet. Ve stejném roce vyšlo také VHS Čtyřlístek a ti ostatní, na které jsou opět všechny tři díly seriálu, tentokrát v pásmu pohádek s dalšími šesti animáky režiséra Ivana Renče.
VHS verze 1: Ahoj kamarádi
vhs verze 1 Na videokazetách Ahoj kamarádi 1 a 2 najdeme dva díly stejnojmenného pořadu, který byl natočen přímo pro video. Pořadem provází Josef Dvořák, který vypráví různé příhody a legrácky a potom uvede různé animované pohádky, mezi nimiž nechybí ani Čtyřlístek. První kazeta obsahuje jeden díl Čtyřlístku (Myš) a 3 další pohádky. Druhá kazeta obsahuje dva díly Čtyřlístku (Pes, Signály) v nezjištěném pořadí a 2 další pohádky.
Epizody seriálu Čtyřlístek jsou uvedeny zcela bez úvodních i závěrečných titulků. Na začátku příběhu je do obrazu vložen nápis s názvem dobrodružství a jménem režiséra.
VHS verze 2: Čtyřlístek a ti ostatní
Videokazeta Čtyřlístek a ti ostatní obsahuje spojité pásmo animovaných pohádek skoro stejného názvu - Čtyřlístek a ostatní. Dohromady je složeno z devíti pohádek režiséra Ivana Renče, z nichž tři jsou Čtyřlístek.
Úvodní titulky pásma jsou vytvořeny z původních úvodních titulků seriálu Čtyřlístek, do kterých jsou doplněny nové nápisy, využita je i původní znělka. Následuje epizoda Signály z neznáma uvozená kartou s názvem příběhu. vhs verze 2
Závěrečné titulky Čtyřlístku jsou vynechány, ihned přicházejí na řadu další tři pohádky bez titulků. Pátou pohádkou v pásmu je čtyřlístkovská epizoda Myš, která prochází zdí, uvedena pouze kartou s názvem příběhu a bez závěrečných titulků. Pásmo pokračuje dalšími třemi pohádkami a poslední devátou je čtyřlístkovská epizoda Pes na stopě, kterou opět uvádí karta s názvem příběhu. Pak celé pásmo končí nově vyrobenými závěrečnými titulky, ve kterých jsou napsaní tvůrci všech pohádek a rok výroby celého pořadu - 1993, ale není uveden rok výroby jednotlivých animáků. Titulky pásma se vizuálně liší od závěrečných titulků animovaného seriálu Čtyřlístek, navíc se pohybují směrem nahoru. Závěrečná znělka je stejná jako u seriálu Čtyřlístku, jen je hudební motiv zopakován, protože jsou titulky kvůli množství pohádek delší.
vhs verze 2




Uvedení v televizi

reklama Reklama ze zadní strany dvoustého čísla časopisu z roku 1992 lákala dětské diváky na pravidelný pořad Klub Čtyřlístek na programu OK3 (jeden z tehdejších okruhů České televize), jenže z tohoto záměru sešlo.
Místo speciálního pořadu se Čtyřlístek objevil v televizi až v závěru roku 1994 na kanálu Premiéra TV, kdy byl poprvé odvysílán třídílný animovaný seriál (tři roky po svém vyrobení, dva roky po uvedení na VHS). V průběhu let byl tento seriál uveden na obrazovkách v různých pásmech a s rozdílnými úvodními a závěrečnými znělkami, příběhy samotné ale zůstaly pochopitelně vždy stejné.

Odkazy:
Premiéra TV na YouTube
Premiéra TV na Wikipedii
Cable Plus Film na Wikipedii (dříve Kabel Plus Film)
Studio Kamarád na Wikipedii (a také Jůhele neděle, Ži-ra-fa a další)
Katalog produkce a premiér České televize 1998 (PDF)
Katalog produkce a premiér České televize 1999 (PDF)
CS mini na Wikipedii
TV verze 1: Čtyřlístek a ti ostatní - 3 díly
Pro první uvedení v televizi byl pořad z videokazety Čtyřlístek a ti ostatní rozdělen na tři zhruba 25minutové díly. Úvodní a závěrečné titulky jsou zopakovány pro všechny díly. Odvysílala jej Premiéra TV tři páteční odpoledne po sobě pod názvem Čtyřlístek a ti ostatní, repríza proběhla o dva dny později v neděli odpoledne.
  • 1. díl - první třetina pořadu z videokazety, obsahuje epizodu Signály z neznáma (1990) - 2. prosince 1994 na Premiéra TV
  • 2. díl - druhá třetina pořadu z videokazety, obsahuje epizodu Myš, která prochází zdí (1990) - 9. prosince 1994 na Premiéra TV
  • 3. díl - třetí třetina pořadu z videokazety, obsahuje epizodu Pes na stopě (1991) - 16. prosince 1994 na Premiéra TV
V této podobě jej zřejmě několikrát odvysílala i televizní stanice CS mini.
TV verze 2: Čtyřlístek a ostatní - 1 díl
Druhou televizní verzí je celé spojité pásmo z videokazety Čtyřlístek a ti ostatní. Poprvé odvysíláno na Premiéra TV ve čtvrtek 29. prosince 1994 pod názvem Čtyřlístek a ostatní, pár dní po premiéře třídílné formy.
TV verze 3: Čtyřlístek a ti ostatní - 9 dílů
Třetí podoba opět vychází z videokazety Čtyřlístek a ti ostatní, ale rozděluje ji na devět částí podle obsažených pohádek.
Úvodní titulky z pořadu na videokazetě má jen epizoda Signály z neznáma, závěrečné titulky jsou odvysílány pouze s poslední pohádkou pásma - epizodou Pes na stopě. Čtyřlístkovské epizody mají úvodní kartu s názvem příběhu. Při prvním uvedení v této podobě na kanálu Kabel Plus Film v roce 1995 se první čtyři díly jmenují Čtyřlístek, pátý až devátý díl Čtyřlístek a ti ostatní, při repríze v roce 1996 se všechny díly v programu jmenují Čtyřlístek a ti ostatní.
  • 1. a 2. díl - 13. července 1995 na Kabel Plus Film
  • 3. díl - 20. července 1995 na Kabel Plus Film
  • 4. díl - 27. července 1995 na Kabel Plus Film
  • 5. díl - 3. srpna 1995 na Kabel Plus Film
  • 6. díl - 10. srpna 1995 na Kabel Plus Film
  • 7. díl - 17. srpna 1995 na Kabel Plus Film
  • 8. díl - 24. srpna 1995 na Kabel Plus Film
  • 9. díl - 31. srpna 1995 na Kabel Plus Film
Není známo, které části odpovídají Čtyřlístku. Pokud by to souhlasilo s pořadím v pásmu, byly by to díly 1, 5 a 9. Také lze uvažovat o dílech 1 až 3.
V této verzi jej uvádí CS film (dříve CS mini), místo číslování uvádí přímo názvy jednotlivých pohádek a zřejmě vysílá hlavně 3 díly se Čtyřlístkem.
TV verze 4: Ahoj kamarádi - 3 díly
Čtvrtá podoba pro vysílání pochází z videokazet Ahoj kamarádi, ze kterých byly vybrány jen pasáže se Čtyřlístkem, to znamená žádné doprovodné povídání Josefa Dvořáka. Místo úvodních a závěrečných titulků se na začátku epizody objeví nápis s názvem dobrodružství a jménem režiséra.
  • Myš, která prochází zdí (1990) - 31. prosince 1998 v dětském pořadu Jůhele na ČT1
  • Nezjištěný díl - nejspíš 1. ledna 1999 v novoročním Jůhele neděle na ČT1
  • Nezjištěný díl - nejspíš 10. ledna 1999 v dětském pořadu Ži-ra-fa (nový pořad, který nahradil Jůhele neděle) na ČT1
Další opakování proběhlo na České televizi o rok později - 1., 2. a 9. ledna 2000 v pořadu Ži-ra-fa, pořadí dílů není známé, v programu je uveden jen Čtyřlístek.
TV verze 5: Původní
Pátou podobou, v jaké byl seriál odvysílán, je jeho základní původní forma s vlastními úvodními a závěrečnými titulky a názvem Čtyřlístek. Takto byl odvysílán v květnu 2019 na ČT :D a nejspíš byl k vidění v této podobě úplně poprvé.
  • Myš která prochází zdí (1990) - 12. května 2019 od 12:55 na ČT :D
  • Pes na stopě (1991) - 19. května 2019 od 12:55 na ČT :D
  • Signály z neznáma (1990) - 26. května 2019 od 12:55 na ČT :D




Pořadí epizod

Při třech epizodách existuje celkem 6 možností, v jakém pořadí je odvysílat (nebo zařadit do pásma pohádek). Z výše popsaných uvedení v TV a na VHS a dle záznamů na FDb a ČSFD se podařilo zaznamenat jen tři různé varianty. Při premiérovém samostatném uvedení na České televizi nebylo dodrženo pořadí určené rokem výroby.

1. díl 2. díl 3. díl podle
Signály
(1990)
Myš
(1990)
Pes
(1991)
  • VHS Čtyřlístek a ti ostatní
  • ČSFD
  • volba stránek Knihovnička Čtyřlístek
Myš
(1990)
Signály
(1990)
Pes
(1991)
  • FDb
  • možná ČT vysílání 1998/1999
  • možná VHS Ahoj kamarádi
Myš
(1990)
Pes
(1991)
Signály
(1990)
  • ČT vysílání 2019
  • možná ČT vysílání 1998/1999
  • možná VHS Ahoj kamarádi




Reklama na časopis

Multimediální CD Multimediální CD Čtyřlístek a Rexík (1997) začíná intrem, ve kterém Čtyřlístek a Rexíkovci sledují televizi, kde běží reklama na předplatné časopisu. Postavičky i animovaný nadpis vypadají v reklamě naprosto stejně jako v animovaném seriálu. Nejspíš při příležitosti natáčení seriálu vytvořili ve studiu také reklamu na časopis. Není ale známo, jestli vůbec někdy v televizi běžela.
Na cédéčku je reklama v hodně malém rozlišení a obsahuje jiný hudební doprovod než seriálová znělka. Během 30sekundového spotu zní mužský komentář: "Čtyřlístek. To je časopis vašich oblíbených hrdinů. Myšpulín a jeho skvělé vynálezy. Bobíkovy silácké výkony. Pinďovy hrdinské činy. A Fifinčina vyhlášená kuchyně. Příběhy Čtyřlístku a další tři obrázkové seriály pro děti. Objednávky na předplatné zašlete na adresu: Čtyřlístek, Na Dolinách 40, Praha 4!"
Na akci II. Československý den comics (15. a 16. listopadu 1991) měla být k vidění i reklamní videoprojekce animovaného filmu Čtyřlístku (uvedeno jako československá a světová předpremiéra). Možná se tím míní animovaný seriál, nebo alespoň tato reklama.
Čtyřlístek
Zajímavost: Na stránkách pražské Galerie Platýz proběhla v roce 2020 aukce dvou zarámovaných obrázků z této reklamy.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
František ŠkodaFrantišek Škoda PostřehyPostřehy K voděK vodě Příběhy 2018Příběhy 2018 Básně v kniháchBásně v knihách
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru