Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2012
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2012

201232 příběhů Čtyřlístku v roce 2012.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2012
Čtyřlístek Speciál 2012

521 Bobík má narozky
Bobík má narozky (Čtyřlístek 521, 2012)
napsala Eva Pitrová, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Myšpulín, Pinďa a Fifinka nakupují ve starožitnictví dárek pro Bobíka. Pinďa koupí holbu, Myšpulín rytířskou přilbu a na Fifinku zbude už jen koruna na útratu, naštěstí má prodavač něco přesně pro ni - obraz s hradem Houska. Prý je v obraze něco tajemného a brní. Bobík je z dárků nadšen, Fifinka ještě obraz přetře, protože je špinavý. Fifinka smyje celý obraz (který opravdu jemně brní) a objeví spodní malbu prince s monogramem AD. Ve spodní části obrázku je zásuvka se škapulířem, ale s jiným monogramem - VD. V přiloženém dopisu stojí, že tajemství se vyřeší za lednového úplňku na hradě Houska. Protože se záhadolog Myšpulín z rádia dozvěděl, že na hradě Houska rozbrněl jeden z obrazů a zrovna byl lednový úplněk, Čtyřlístek se tam vydává na lyžích i s obrazem vyluštit záhadu. Uvítá je kastelán a trojice záhadologů. Druhý brnící obraz skrývá také prince, sice podobného, ale má jiné vlasy a monogram. Kastelán najde ve staré kronice, že jsou to Albrecht a Václav z Dubštejna. Bratři si dělali naschvály, a brali si věci, jak si záviděli. Až se jednoho dne pod nimi otevřela brána do pekla. Protože s sebou neměli své čarovné škapulíře, už se nikdy nevrátili. Jejich otec nechal přemalovat jejich portéty na obyčejnou krajinku s hradem, aby mu nepřipomínali neštěstí. Myšpulínovi dojde, že musejí prohodit škapulíře do správných zásuvek pod obrazy. Když to udělají, obrazy se spojí v jeden, na kterém se bratři usmířili. Čtyřlístek vyřešil poslední záhadu hradu Houska. Vlastně ne poslední, zbývá zjistit, proč se vlastně hrad jmenuje Houska. To vyřeší Čtyřlístek příště.
522 Souboj s kuchťákem
Souboj s kuchťákem (Čtyřlístek 522, 2012)
napsala Eva Pitrová, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Fifinka je naštvaná, protože ji kluci přihlásili do soutěže na Třeskoprské gastrovýstavě. Přijede i známý velký kuchťák se svými vyhlášenými specialitami a ona přihlásí do soutěže jenom obyčejné buchty. Začíná výstava a soutěž - který stánek bude mít největší návštěvnost, vyhrává. Fifinčiny koláče a buchty mají úspěch, zatímco k vedlejšímu stánku arogantního kuchťáka s exotickými jídly se nikomu moc nechce. Kuchťák se rozhodne Fifince zkazit soutěž, vystavené Fifinčiny sladkosti posolí a popepří. Fifinka okamžitě kuchťáka obviní a vyzývá na přímý souboj v kuchařském umění. Pořadatel zruší probíhající soutěž, rozhodne se zítra v náhradním termínu mezi Fifinkou a kuchťákem. Fifi přes noc připraví další skvělé buchty, jenže do domečku se nepozorovaně dostal zlomyslný kuchťák a buchty pocukroval pracím práškem. Čtyřlístek si toho všimne dříve než odveze buchty na soutěž, ale musí rychle udělat náhradní soutěžní jídlo. Fifi s kamarády narychlo připraví hromadu bramboráků. Na soutěži láká kuchťák hosty ke svému stánku seč může, není mu to ale vůbec platné, Fifinčin tým je jasným vítězem. Kuchťák dostane za svoji drzost k návštěvníkům výstavy od Bobíka napamětnou.
523 Čínská moudrost
Čínská moudrost (Čtyřlístek 523, 2012)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Čtyřlístek přijel na světovou výstavu. V patách mu je Zádrhel, který číhá, protože Myšpulín má vždycky nos na největší objevy. A Myšpulín si vyhlédne vitrínu s šesti starými čínskými drahocennými šálky s nejstarší čínskou moudrostí, na každém šálku je jeden znak a dohromady utvoří větu. Zítra si Myšpulín přinese slovník, aby to rozluštil. Zádrhel už ví, co ukrást. V noci sebere šálky a vymění je za obyčejné ze suvenýrů. Přistihne ho ochranka na obhlídce, aspoň ještě stačí ukrýt pravé šálky v obchůdku se suvenýry a zítra si je vyzvedne. Jenomže nával je už od rána a prodavačka stihla opravdové šálky prodat. Tři kupující zastihne Zádrhel ještě na výstavě, ale zbytek mu unikl do různých koutů světa. Mezitím Myšpulín zjistil, že šálky ve vitríně někdo vyměnil, a protože se okolo motá Zádrhel, viník je jasný. Fiifka se přestrojí za pokojskou v Zádrhelově hotelu a v nestřežený okamžik vyfotí obrázky ze šálků. Čínská moudrost začíná "Nejcennější na světě". Zádrhel už se těší, že až vyluští vzkaz, zbohatne. Na Facebook si dá inzerát - shání další hrnky. Čtyřlístek si vzkazy čte a zjistí, že s pařížským vlastníkem se má sejít pod eiffelovkou. Pinďa do Paříže zaletí, hrneček odkoupí a Zádrhel čeká později pod věží zbytečně. Další vlastník je z Londýna, tam se zase vypraví Bobík převlečený za policistu. Poslední šestý hrnek skončil jako svatební dar v Praze. Čtyřlístek se vydává na svatbu aby zjistil, že někdo ukradl všechny dary. Až na jeden hrneček, s posledním znakem. Za Zádrhelem, lupičem svatebmích darů a šálků, pošle Čtyřlístek policii. Čtyřlístek už zná kompletní moudrost - "Nejcennějí věc na světě je přátelství". Tuhle cennost má Čtyřlístek odjakživa a Zádrhel ji nebude mít nikdy. Bobík má radost že se na svatbě dobře najedl a Fifi zase z toho, že vrátili ukradené hrnečky na výstavu.
524 Světla v údolí
Světla v údolí (Čtyřlístek 524, 2012)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Čtyřlístek vyrazil na hory. Ráno je na chatě velká tma, celá vesnice je obklopena horami a slunce ozáří jen jednu věž domu. Myšpulín má okamžitý nápad, jak zavést slunce i do údolí. Na věž stačí umístit jedno hlavní zrcadlo, které se bude otáčet podle slunce a na zem rozmístit soustavu dalších odrazných zrcadel. Starosta má před volbami a tohle mu zajistí výhru, a zvládnou to i bez dotací z EU. Myšpulín instaloval zrcadlo a kalibruje paprsek, jenže odraz je silný a zapaluje vše, na co dopadne. Nakonec se podaří najít správný úhel a všichni ve vesnici můžou být spokojení. Jedině Leo je naštvaný, stačilo by přece odlomit kus hory, v horách totiž vlastní lom. Fifinka ho obviní, že by ničil přírodu a prodával kámen, a to není správné. Leo vymyslel pomstu. Vyleze na věž a zrcadlo natře olejem, s tím si ale Čtyřlístek hravě poradí. Další den kuje Leo horší pomstu - chce natočit zrcadlo na hotel, ve kterém spí Čtyřlístek, ale omylem namíří na svou vlastní chalupu, která pak lehne popelem. Leo obviňuje Čtyřlístek ze zničení domu a on že od začátku tvrdil, že je to nebezpečné, jenže když Čtyřlístek najde na věži Leovy brýle, je hned jasné kdo si se zrcadlem neodborně hrál. Myšpulín zamkne otáčecí mechanizmus na dva zámky a klíče dá starostovi a veliteli hasičů, paprsek bude v bezpečí.
525 Když zvony odletí
Když zvony odletí (Čtyřlístek 525, 2012)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Bobík s Pinďou jdou zvonit na věž, pomáhají kostelníkovi, který má nohu v sádře. Při zvonění narostou zvonům křídla a letí s Bobíkem a Pinďou směrem do Říma, jak to dělají vždy na zelený čtvrtek. Fifinka s Myšpulínem, kteří obdrželi od kamarádů esemesku, se vydávají na pomoc ve vrtulníku. Když zvony konečně přistanou ve Vatikánu, vyslechnou si Pinďa a Bobík tajný rozhovor dvou mnichů. Mniši se radují, že přiletěly zvony z Třeskoprsk, na kterých je podle pověsti zapsána poloha a jméno čertovského zvonu. Když se na zvon zazvoní a pronese se jeho jméno, nastane konec světa. O to právě mnichům jde, svět je zkažený a je na čase, aby skončil. Když dorazí Myšpulín ve vrtulníku, vyluští ze zvonů, kde se skrývá ten čertovský - na nedalekém Mysu beznaděje. Mniši mají náskok ale Čtyřlístek má helikoptéru. Na uvedeném místě je jen maják, zvon musí být tam. V závodu o čas Fifinka sešplhá z vrtulníku na maják a obalí srdce zvonu padákem, aby mniši nemohli zvon rozeznít. Za chvíli dorazí i kluci a mnichy zneškodní. Čtyřlístek ve vrtulníku odlétá, jenže Bobík spadne zpátky na maják přímo do čertovského zvonu. Nastane konec světa, ale pak se Bobík probudí ze strašného snu, a zvonění zajistil budík. Fifinka Bobíkovi hubuje, že takové noční můry má z nočního pojídání. Ale teď už jde Čtyřlístek dle velikonoční zvyklosti ven s řehtačkami honit Jidáše.
526 Bezstarostný výlet
Bezstarostný výlet (Čtyřlístek 526, 2012)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Dva lumpové pozorují dalekohledem domeček Čtyřlístku. Jeden z nich umístil pod auto Čtyřlístku zařízení, díky kterému ho může ovládat na dálku. Mezitím je doma Fifinka naštvaná, pořád jen pracuje a ráda by jela na bezstarostný výlet. Čtyřlístek tedy nasedne do auta a vyráží, Pinďa dokonce s sebou vzal svého holuba Čechráčka. I když si Myšpulín neuvědomuje, auto neřídí on ale mizera s vysílačkou. Myšpulín si přesto myslí, že na křižovatkách náhodně volí trasu výletu. Následuje strastiplná cestě plná nehod, odřenin, a posilnění v hospodě, kde musí za nemocného kuchaře zaskakovat Fifi, aby se kluci nasytili. Nakonec dorazí Čtyřlístek ke srubu lumpů. Ti zavřou Bobíka, Myšpulína a Fifinku do sklepení. Pinďu si vezmou jako rukojmí, nasadí si masky s obličeji Myšpulína a Bobíka a jdou vykrást sklad s elektronikou. Pracují opatrně, aby nespustili alarm, Pinďu svážou u sloupu, aby tam zůstal jako pachatel. Naštěstí ventilací přiletí Pinďův holub Čechráček, spustí alarm a sklapne past. Policisté se diví, odkdy Čtyřlístek loupí. Ale vše se brzy vysvětlí a Pinďa s holubem jsou za hrdiny. Policisté s Pinďou vysvobodí zbylé členy Čtyřlístku a objasní se i záhada s neposlušným autem. Fifinka si přála bezstarostný výlet a to se jí vůbec nesplnilo.
527 Kam s Kleopatrou
Kam s Kleopatrou (Čtyřlístek 527, 2012)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Čtyřlístek je v Paříži, ale u všech památek je dlouhá fronta, jen muzeum se sbírkami starého Egypta je volné. Čtyřlístek prošvihne zavírací dobu a zůstane zamčený uvnitř muzea. Místo spouštění alarmu nebo přivolávání pomoci stráví noc v muzeu, aby nemusel složitě vysvětlovat, že nejsou zloději. V noci z jednoho sarkofágu vystoupí opravdová Kleopatra. Před 2000 lety se nechala nabalzámovat zázračnou mastí, která královnu teď vzbudila. Kleopatra přemýšlí, co si v novém světě počne, Čtyřlístek ji hned zve do Třeskoprsk. Kleopatru nejdřív manažerský Čtyřlístek zkusí zaměstnat jako modelku, ale královna nemá na dnešní poměry správnou výšku, váhu nebo míry. Zrovna se ale koná konkurz na film o Kleopatře. Opravdová Kleopatra je přijata do hlavní role, jenže nelíbí se jí scénář, který nesouhlasí s tím, co zažila. Nakonec dostane padáka, ale zkusí podnikat s prověřenými léčivými mastmi. I s tím brzo narazí, různé regulace, nařízení a potřeba ověřených klinických testů zničí i tento pokus. Čtyřlístek navrhne zajet do Egypta dělat vykopávky, Kleopatra bude vědět kde kopat. Čtyřlístek by objevil krásné věci, ale od egyptského ministerstva nedostal povolení k vykopávkám. Při cestě pouští narazí Kleopatra na známou studnu s tajnou chodbou, ve které schovávala své hračky. K budoucí panovnici by se nehodily, proto pro ně měla skýš. Čtyřlístek naplní celé pytle hračkami a odveze domů. Myšpulín sice namítal, že se starožitnosti nesmějí vyvážet, ale vlastnictví je nedotknutelné a hračky přece patří Kleopatře. Egyptská královna si otevře veleúspěšné muzeum historických hraček. Našla pěkné uplatnění a ještě si může v práci hrát.
528 Kniha rekordů
Kniha rekordů (Čtyřlístek 528, 2012)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Myšpulín si čte o tom, jak Hanibal přešel se slony přes zasněžené Alpy, dnes by byl jistě zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Čtyřlístek si založí svou vlastní knihu rekordů a chce s opravdickým slonem dobýt Sněžku. U ředitele zoo si chce Čtyřlístek vypůjčit slona, z příběhů o mamutu Jogim a jeho dceři Vločce má se slony přece zkušenosti. Ředitel příběhy četl. Dumbův cvičitel Batyr zrovna dostal padáka, protože to se zvířetem neumí, slon na něj pořád doráží. Slůně tedy lze na tři dny zapůjčit, aspoň se o něj bude někdo starat. Čtyřlístek cestuje vlakem do Krkonoš a zahajuje putování na Sněžku. Cesta je dlouhá, musí se přes noc utábořit. Jenže ráno je Dumba pryč. Čtyřlístek si pustí rádio, kde zrovna začíná speciální vysílání z vrcholku hory při příležitosti 555. výročí prvovýstupu na Sněžku. Z vysílání se tak Čtyřlístek dozví, že slon dorazil na horu sám a plaší všechny turisty. Čtyřlístek rychle vyšlápne na vrchol a je rád že se slon našel, jenže je nutné nejdřív Dumbu zkrotit. Na Sněžku se vypravil i cvičitel Batyr, který přišel ukrást výroční obálky, které se zde prodávají. Lup se jistě dobře zpeněží, když má po vyhazovu ze zoo finanční problémy. Dumba ale na svého bývalého neoblíbeného cvičitele opět doráží a brzo ho přemůže. Přijede policie a ze slona je hrdina. Noviny o něm píší, ale o Čtyřlístku ani zmínka. Nezbývá než čtyřlístkovskou knihu rekordů zase zrušit, stejně už jich vytvořili nepočítaně.
529 Cestou trollů
Cestou trollů (Čtyřlístek 529, 2012)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Čtyřlístek projíždí pověstnou cestou trollů a zanedlouho na jednoho trollího kluka opravdu narazí. Troll Skirni pozve Čtyřlístek na návštěvu domů do jeskyně, tam se trollové ukrývají před přímým sluncem, na kterém by zkameněli. Skirni nosí trollák, dá Čtyřlístku ochutnat výtečnou trolládu a ukáže i kouzelný meč, který jeho rodina hlídá pro trollího krále. Meč je ale velice špinavý a takhle by králi nijak nepomohl. Myšpulín ve své cestovní laboratoři připraví zdroj nekonečné energie na vyčištění zašlého meče. Dospělý troll vyslechne trollím telefonem zprávy - král je v nebezpečí, je nutné donést mu meč. Krále chtějí zahubit zlí sousedi z planiny obrů. Malý Skirni se nabídne, že meč donese. Čtyřlístek poskytne rychlou přepravu v autě, jen se troll musí schovat pod dekou, aby mu neublížilo slunce. Obři už se přibližují ke královu příbytku. Skirni donese meč včas a král nechá kouzelným mečem obry zkamenět. Skirni si získal královu čest. A Čtyřlístek si za svou pomoc zasloužil trollničky, které svým cinkáním zahánějí noční můry.
530 Hřiště v oblacích
Hřiště v oblacích (Čtyřlístek 530, 2012)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Začínají prázdniny, ale děti si nemají kde ve městě hrát. Hřiště byla zrušena, teď je to samá benzínová pumpa, obchoďák, kanceláře... Hejtman se brání, takhle je to lepší, dřív býval na hřištích rámus a teď bude klid, a místo na stavění už je leda ve vzduchu. To ale netuší, že se toho Myšpulín chytí. Přes noc vynalezne umělý mráček, který se dá nafouknout a postavit na něm celé hřiště. Hřiště na mraku má okamžitý úspěch, je plné dětí a hejtman může jen zuřit z domnělého rámusu. Mrak není vodovzdorný, tak ho Čtyřlístek přes noc sroluje pod celtu. Mstivý hejtman celtu roztrhá a déšť mu jen hraje do karet. Mrak je zničený, ale to jen donutí Myšpulína vymyslet vodovzdornou verzi mraku, a navíc navíc s hradem. Další noc už není třeba mrak schovávat, jen je nutné ho dobře přivázat. V noci ale hejtman lana odstřihne a létající hrad ulétne k opravdovému hradu - Bezzubu. Hejtman má konečně klid a může jezdit ve svém sporťáku, do chvíle než si všimne, že Myšpulín vynalezl ještě lepší verzi mraku - vzdušný koráb. Hejtman už neskrývá, že je to on kdo ničí Myšpulínovy mraky. Přiváže vzdušný koráb (s Fifinkou uvnitř) za auto a táhne ho pryč. Kluci letí okamžitě na pomoc v ještě neotestovaném vynálezu - letadel z mraků. Vlečnými lany vynesou vzdušný koráb s přivázaným sporťákem až do nebe. Když doplachtí nad Blaťák, shodí auto i s hejtmanem do vody. Hejtman se pořádně vykoupe. Vzdušný koráb bude plout přes léto na Blaťáku. A aby neuletěl do vzduchu, má parádní kotvu - hejtmanovo utopené auto.
531 Indiáni na baterky
Indiáni na baterky (Čtyřlístek 531, 2012)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Čtyřlístek zase vyrazil na houby. V lese v nepříliš hluboké rokli natrefí na dva podivné mládence. Jezdí v motocyklu značky Indian se sajdkárou. A hrají si na indiány Rychlé sombereo a Moudrý mokasín. Čtyřlístek jim pomůže motocykl odtáhnout domů, kde ho Myšpulíbn spraví. Mládenci si dál zvláštně hrají na indiány. Opovrhují Fifinčinou bramboračkou, protože indiáni houby neznají a nejedí. Místo toho se vydají na lov masa - do spíže. Pak si chtějí zamlsat, tak se rozhodnou očesat třešeň. Jenže polámou větve a strom skoro zničí. Čtyřlístku se snaží namluvit, že za to může hejno špačků. Pinďa chce indiány zabavit, tak jim namaluje na kus prkna totem. Mládenci oponují, že totem má být z kůlu a ne z prkna a chudáka Pinďu k nepovedenému totemu přivážou. Už je načase, aby indiáni zmizeli. Myšpulín s Pinďou nakreslí hezkou sošku indiána, kterou si mládenci ukradnou do opravené mororky. Ve správnou chvíli zmáčkne Myšpulín tlačítko a ukáže se, že soška má v sobě tryskový pohon a ten odváží podivné indiány do tramtárie. Čtyřlístek má zase klid. Fifinka připraví jako dezert indiánky, na těch si aspoň pochutnají.
532 Po stopách Mayů
Po stopách Mayů (Čtyřlístek 532, 2012)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Čtyřlístek vyrazil do střední Ameriky pátrat v džungli po stopách mayské civilizace. A opravdu narazí na jednoho mayského mládence jménem Nakum, který jim ukáže jeskyni, ve které se jeho kmen už 500 let skrývá před okolním světem a dobyvateli z Evropy. Nakum zná moderní vynálezy jako mobil nebo GPS, ale Nakumův otec, náčelník Kalakmul, není z návštěvy cizinců vůbec nadšený. Zatímco si Čtyřlístek pochutnává na velmi skromné hostině (uvnitř hory toho moc neroste), ztratí se Nakum. Z hory se ozývá hrozivý hlas, který tvrdí, že je bůh slunce Itzamna a Nakuma unesl, protože porušil nařízení a přivedl do hory cizince. Čtyřlístek se rozhodne Nakuma vysvobodit, ale musí prchnout před kmenem, který by čtveřici rád vyhnal. Čtyřlístek putuje útrobami hory po nebezpečných cestičkách plných různých nástrah. Naštěstí má Nakum mobil a může Čtyřlístek varovat. Nakuma uvězněného v dřevěné kleci Čtyřlístek osvodobí, ještě zbývá si srovnat účty s únoscem - údajným bohem slunce. Únoscem není nikdo jiný než samotný náčelník, a ten se jen tak nedá a shodí Čtyřlístek i s Nakumem do pasti. Z té se ale dokážou vyhrabat a před celým kmenem náčelníka odhalit. Nakum je zvolen novým náčelníkem, přinese moderní vymoženosti. Mayové jsou šťastní a už i sám poražený Kalakmul si objednává pizzu po telefonu.
533 Jak získat bobříka
Jak získat bobříka (Čtyřlístek 533, 2012)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Čtyřlístek vyrazil na dětský tábor u řeky Šuměnky. Přímo u tábora mají bobři svoji přehradu. Když dva mizerové Karel a Pepino zjistí, že na místě, kde chtěli nerušeně lovit chráněné bobry, vyrostl dětský tábor, rozhodnou se jednat. Hned první den se vedoucí tábora chytí do nalíčené železné pasti a okamžitě odjíždí i s manželkou kuchařkou. Dál povede dětský tábor Čtyřlístek. Musí ale vymyslet zajímavou náplň - nejlepší bude lovení bobříků. Lovení ale musí nejdřív odzkoušet Čtyřlístek. Zatímco Pinďa loví v lese přes noc bobříka odvahy (tak se ale neloví), Fifinka krmí bobry na řece přebytečnou zeleninou. Pinďa slyší v noci v lese zloděje a vyleká se, ale Bobík ho v táboře přesvědčí, že to byla jen zvěř. Další den loví Bobík bobříka mlčení a aby na něj nikdo nemluvil, jde se schovat do lesa (ale to podvádí). Narazí na dva mizery, kteří ukradli táborovou vlajku a místo ní nechali varování. Bobík ale (trochu sobecky) až do večera nic nikomu nepoví, protože chce mít bobříka. Večer kamarádům vše o mizerech poví a těm je hned jasno, že to jsou ti samí, co líčí pasti. I když Čtyřlístek drží v noci hlídku, přijdou mizerové nepozorovaně do zásobovacího stanu. Tam má Čtyřlístek pořítač, bez něj nebude možné mejlovat a děti budou muset domů. Naštěstí hlídají bobři, kteří jsou vděční za to, že je Fifinka krmí. Rychle přehryžou stromky a mizery pod nimi uvězní. Pro výtečníky si přijede policiie a bobři dostanou pochvalu. Zatímco Čtyřlístek lovil bobříky, bobři lovili zloděje. A tábor pokračuje.
534 Vzkaz v láhvi
Vzkaz v láhvi (Čtyřlístek 534, 2012)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
V Třeskoprskách otevřeli delfinárium a Čtyřlístek tam nesmí chybět. Kéž by bylo možné delfínům porozumět. Myšpulín začne vynalézat překladač zvířecí řeči a vůbec se mu to nedaří. Kamarádi mu připomenou, že takový přístroj už vynalezl před deseti lety (v příběhu Poprask v zoo), asi má Myšpulín sklerózu. Myšpulín najde faunofon mezi jinými starými vynálezy na půdě a míří za delfíny, se kterými si pěkně Čtyřlístek popovídá. Jeden z nich si stěžuje, že mu něco leží v žaludku. Za pomoci zažívací sody vyplivne delfín láhev se vzkazem. Napsal ho Josef Doubrava v roce 1945 když ztroskotal na ostrově Výdrholci v Tichém oceánu. Čtyřlístek se na místo vydává, i když pan Doubnrava už bude asi po smrti. Na ostrově najde vyrytý vzkaz, ze kterého vyplývá, že pan Doubrava byl osvobozen v roce 1947. Na ostrově jsou ale papoušek a pravnuk psa pana Doubravy, kteří pomocí faunofonu řeknou o pokladu. Pan Doubrava nechal na ostrově plánek s pokladem. Mapa ale neukazuje na ostrov, ale na místo ve Štěchovicích. Čtyřlístek se tedy vrací domů a ráno vyráží hledat do Štěchovic, kde už dlouho pátrají po pokladech všelijací dobrodruzi. Od kronikáře se Čtyřlístek dozví, že pan Doubrava (po svém příjezdu z ostrova) hledal poklad, ale všichni se mu smáli. Prý dokonce postavil svému psovi pomník. Místo v mapě s pokladem odpovídá psímu pomníku. Pes-pravuk přečte psí vzkaz na pomníku - kopat je nutno opodál. Čtyřlístek ve třímetrové hloubce objeví bedny s výzdobou jantarové komnaty pohřešované od druhé světové války. Čtyřlístek rozluštil další záhadu a učinil další objev století.
535 Květ kapradí
Květ kapradí (Čtyřlístek 535, 2012)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Koná se hasičský bál, byl pozván i kouzelník, který spíš dělá neplechy a vtípky, zejména si užije ředitel školy. Když kouzelníka Bobík ze zábavy vyhodí, kouzelník se pomstí. Je totiž opravdový a začne přivolávat jednu pohromu za druhou. Očaruje koláče na zábavě, přivolá potopu a bouři s blesky, které zapálí radnici. Naštěstí hrdinný Bobík pomůže hasičům. S drobnou popáleninou se Bobík vydá k lékaři, kde už je plná čekárna lidí s oslíma ušima, které jim vyrostly po začarovaných koláčích. To bylo jasně dílo černé magie a mstivého kouzelníka. Proti černé magii pomůže jen květ kapradí, který vyroste zrovna dnes o svatojánské noci. Čtyřlístek vyrazí v noci do lesa a hledá květ, kouzelník se jim v tom snaží zabránit. Proměňuje se v různá nebezpečná zvířata a zahání Čtyřlístek jak může. Nakonec ale Fifinka najde rozkvetlé kapradí a vysvobodí Bobíka, kterého zrovna dusí kouzelník přeměněný na hada. Kapradí zruší kouzlo a Bobík snadno kouzelníka přemůže. Pak Čtyřlístek najde jeskyni, odkud kouzelník přivolával pohromy. Fifinka odčaruje všechna kouzla a vymaže knihu kouzel. Mizera se jistě uživí jako pouťový kouzelník. Jmenuje se Franta Netrefa a ředitel školy si na něj vzpomíná. Byl to uličník se samými pětkami a není divu, že se chtěl pomstít právě svému bývalému učiteli. Naštěstí vše vyřešilo kapradí.
536 O zlatou mašli
Zlatá mašle (Čtyřlístek 536, 2012)
napsala Eva Pitrová, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Fifi drží dietu, cvičí a objednává si různé zdravé nápoje a zkrášlovací kosmetiku. Přihlásila se totiž do soutěže o miss Třeskoprsky a hodlá vyhrát. Kluci pro její posedlost nemají moc pochopení, ale na soutěž se přijdou rádi podívat. Soutěž je napínavá, postupně jsou vyřazovány další a další slečny až zbyde jen finálová trojice, mezi kterou se probojuje i Fifi. Fifi už si prohlíží zlatou mašli pro vítězku, soutěžící číslo 2 ale Fifinku odhání, mašle bude jen její. A opravdu, jako miss Třeskoprsky je vybrána dívka s číslem 2. Jenže se záhadně ztratila mašle pro vítězku. Novopečená miss obviní Fifinku, ta se okolo mašle motala. Policie Fifinku zatkne a kluci s tím nemůžou nic dělat, pravda snad vyjde najevo. Později se doma dívají na zprávy, ale příjem televize není dobrý, něco je s anténou. Nešikovný Pinďa spadne při opravě ze střechy na strom a objeví opravdový poklad - zlatou mašli a další cennosti v hnízdě straky. Myšpulín naláká loupeživého ptáčka na blýskavé vánoční ozdobičky a chytí do klece. Opravdový viník je nalezen, Fifi je propuštěna. Straka samozřejmě neskončí za mřížemi, ale v lese daleko za městem. Další nakradené cennosti patří návštěvníkům soutěže. Fifi je trochu zklamaná, že soutěž nevyhrála, ale aspoň může skončit s dietou.
537 Čestný občan
Čestný občan (Čtyřlístek 537, 2012)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Myšpulín už zase vynalezl detektor pravdy. Tentokrát je to krabička s velkým ampliónem, z kterého se line nesnesitelný hluk, když někdo řekne lež. A vypnout se dá pouze pronesením pravdivé informace. Pinďa s Bobíkem se vrací z nákupu pozdě, Bobík pomáhal starostovi roztlačit auto. Po cestě narazili na pozvánku na odpolední přednášku třeskoprského rodáka, cestovatele Všudybyla. Čtyřlístek se jde na přednášku podívat, Myšpulín si s sebou vezme svůj detektor, odnese ho později na pomoc policii. Všudybyl vypráví úžasné historky o tom, jak ho zajali kanibalové. Myšpulínův detektor huláká a vyrušuje přednášku tak často, že Všudybyl vyhodí Čtyřlístek ze sálu. Cestovatel tedy lže a navíc má zítra na radnici dostat čestné občanství, to musí Čtyřlístek zarazit. Další den se předává diplom čestného občana pro cestovatele, který pokořil Mount Everest i severní pol, vyluštil tajemství pyramid nebo zachánil krasavici ze spárů upíra. Do věci se vloží Čtyřlístek a starostovi předvede, že Myšpulínův detektor pravdy je spolehlivý. Pinďa se chlubí, že včera pomohl starostovi roztlačit auto a přitom to byl Bobík. Starosta uvěří, že stroj funguje a Všudybyl cestoval maximálně prstem na mapě. Všudybyl přiznává, chtěl být slavný, a teď se na něj bude vzpomínat jen jako na podvodníka. A Myšpulínův detektor najde uplatnění u třeskoprských policistů.
538 Noc s Andersenem
Noc s Andersenem (Čtyřlístek 538, 2012)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 30 %
Čtyřlístek přislíbil pomoc nemocné knihovnici. V knihovně se bude konat noční program pro děti Noc s Andersenem. Čtyřlístek neví, co narychlo připravit za program. Při cestě deštěm natrefí na podivného stopaře, kterého sveze. Už po cestě se začnou kolem Čtyřlístku dít pohádkové věci připomínající Andersenovy pohádky, záhadný stopař je prý kouzelník. V knihovně už čeká spousta dětí. Kouzelník má čarovnou knihu a dokáže každého vystrojit za pohádkovou postavu od spisovatele Andersena. Děti se zejména baví když Čtyřlístek předvede pohádku o pastýřce, kominíčkovi, porcelánovém číňanovi a čertu. Děti už usínají a kouzelník se před odchodem podepisuje do knihy hostů. Byl to sám H. Ch. Andresen a svou podobou připomínal kouzelníka z Trnkových ilustrací. Pán odlétá na kočáře, který táhnou husy. Byl to všechno sen? Možná.
539+540 Ďáblův palec
Ďáblův palec (Čtyřlístek 539+540, 2012)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 30 %
Fifinka by nejradši, aby kluci opravili domeček a postarali se o zahrádku. Ale kluci naplánovali výlet do údolí Bílých skal, na domácí práce bude čas později. Čtyřlístek odjíždí s horolezeckým vybavením a loučí se s domkem. Jenže v domečku se začne všem stýskat - robotickému psu Vrtichvostovi, ledničce, křeslu, kamnům. Dokonce i domeček sám je smutný, všichni by se rádi vydali za Čtyřlístkem. Poradí jim myška, co u Čtyřlístku přebývá. Na půdě je prototyp Myšpulínova vynálezu, který jim pomůže v zamýšleném úkolu. Po stisknutí správného tlačítka se vysune z komína vrtule a domeček i s kůlnou se vznesou do vzduchu. Čtyřlístek zatím přenocuje pod stanem v horách. Ráno na něj čeká překvapení. Na vrcholku nebezpečné skály zvané Ďáblův palec, kam chtěla čtyřka dnes šplhat, se vratce drží její domeček. Myšpulín myslí, že se mu porouchal starý vynález, který zanesl domek až k nim. Pinďa úspěšně vyleze na skálu, aby domek osvobodil, ale pak sám nemůže dolů. Pomůžou zachránáři z CHKO. Zachráněný Pinďa Čtyřlístku sdělí, že obživlému domečku se dolů nechce, na skále se mu zalíbilo. Čtyřlístek nahoru volá, že se o něj bude dobře starat. Domeček se nechá přemluvit, odlétá z hory a následuje auto Čtyřlístku. Záchranáři jsou trochu smutní - domeček na vrcholku skály by byla výborná turistická atrakce.
539+540 Modrá orchidej
Ďáblův palec (Čtyřlístek 539+540, 2012)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Myšpulín se dočte o fotosoutěži. Úkolem kategorie příroda je vyfotit vzácnou květinu modrou orchidej někde v přírodě (a pak je vyhlášena ještě kategorie historie). Čtyřlístek se vydává na ostrůvek u panamského města San Lorenzo. V pralese na ostrově by mělo být jedno z posledních míst na světe, kde lze květinu nalézt. Úkol jim chce překazit podivný šermíř, který nemíní pustit Čtyřlístek k pátrání po orchideji. Nakonec se ukáže, že záhadným cizincem je středověký pirát, který ztroskotal na ostrově s lodí plnou naloupeného zlata. Loď kvůli bouři uvízla uprostřed ostrova a jmenuje se náhodou taky Modrá orchidej. Čtyřlístek pirátovi vysvětlí, že svou loď s pokladem by už neuhlídal, míří sem výprava pátračů ze Španělska, a těm zrovna pirát zlato ukradl (a ti zase místním obyvatelům). Lepší pro piráta bude donést velký kus pokladu do města starostovi, který zařídí vyprostění lodi. Loď by se dala opravit a pirát by se mohl zase vydat na moře. Starosta souhlasí, se záchranou lodi ale musejí pomoci sloni z cirkusu Panama a Myšpulín vše vyfotí. Pirát ale už nechce na moře, ze své lodi nechá vybudovat muzeum. O něco později doma zjistí Fifinka z Dokských rozhledů, že Myšpulín soutěž s fotografií Modré orchideje vyhrál. Sice mu fotografii Modré orchideje neuznali do kategorie příroda, ale v kategorii historie soutěžil jen on (takže vyhrál docela snadno). Hlavní cenou je návštěva v největším cirkuse, který příští týden přijede do Třeskoprsk a jmenuje se Modrá orchidej.
539+540 Netopýří nápoj
Ďáblův palec (Čtyřlístek 539+540, 2012)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Fifinka na pouti kárá Bobíka, aby nejedl klobásy, protože v nich není ani trocha masa, jen samé náhražky. Po ochutnání dokáže poznat všechny ingredience, a maso mezi nimi není. To pozoruje podivný muž s dlouhýma ušima. Fifinku zhypnotizuje a unese na kamennou rozhlednu. Kluci si všimli že Fifinka zmizela a vypátrají ji až do podzemní komnaty pod rozhlednou. Únosce se představí jako Netopýr, býval asistentem kouzelníka, který uměl vyrobit tajný nápoj síly a dlouhověkosti. Čaroděj se jednoho dne proměnil ve vítr a Netopýrovi zbývá už jen pár kapek nápoje. Fifinka by svými schopnostmi mohla určit složení elixíru. Fifince se to podaří, ale jedna ingredience asi chybí. Když Fifi nápoj uvaří a ochutná, do místnosti přijde hlídač rozhledny, který kotlík s nápojem ukradne a Čtyřlístek uvězní v podzemí. Fifinka je po nápoji silná a probourá únikovou cestu do kanálu. Čtyřlístek i s Netopýrem stíhají mizeru, ale když ho doženou na pouti, stačil zloděj rozprodat nápoj síly a dlouhověkosti mezi návštěvníky. Jenže recept nebyl úplný. Síla za chvíli vyprchá a místo dlouhověkosti rostou a neustále dorůstají dlouhatánské zrzavé vlasy všem, kteří si koupili nápoj a napili se (jen Fifince ne). Fifi ví, že v nápoji chyběl med, a proto měl vedlejší účinky. Pro Netopýra uvaří kompletní recept a ten si tak může prodloužit život. Myšpulín ještě vynalezne lék pro zrzavé vlasatce a všechno je zase jak má být.
539+540 Cirkus Čtyřlístek
Ďáblův palec (Čtyřlístek 539+540, 2012)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 16 stran, 40 %
Čtyřlístek plánuje kam pojede příští rok na dovolenou a nemůže se dohodnout. Bobíka napadne založit si Cirkus Čtyřlístek a putovat s ním po různých místech. Nápad se ujme a Čtyřlístek začíná trénovat různá akrobatická a kouzelnická čísla. Po nějakém čase se koná benátská noc na Blaťáku a Čtyřlístek tam poprvé vystupuje se svým cirkusem. Hopsání, provazochodectví, a kouzla, to vše má ohromný úspěch. Přihlížel i redaktor časopisu Cirkus a varieté, který domluví Čtyřlístku vystoupení na cirkusovém festivalu v Monte Carlu. Na festivalu vidí dva mladíci z cirkusového dua Spageti ve Čtyřlístku nebezpečnou konkurenci a vymýšlejí, jak soupeře znemožnit. Nejdřív naříznou provazochodecké lano a pak chtějí zničit záhadnou Myšpulínovu kouzelnickou bednu. Jenže nevědí, jak bedna funguje a uvíznou uvnitř. Čtyřlístek musí nastoupit ke svému číslu dříve, protože duo Spageti se někam ztratilo. Čtyřlístek rozjíždí svůj program na laně a i když se pod balancujícím Čtyřlístkem protrhne, dokáží to artisti krásně zužitkovat ve svůj prospěch jako zamýšlenou komickou vložku. Přichází na řadu kouzelnická bedna, do které vhodí Myšpulín petardu, která má za 5 minut udělat kouzlo. Zevnitř bedny se ozývají hlasy dua Spageti. Čtyřlístek nešťastníky vyprostí a duo má okamžitě u pořadatele utrum. Posledním Myšpulínovým kouzlem je malý balónek, který lze nafouknout do tak obrovských rozměrů, až veliký balón odnese šapitó. Lučistník Pinďa balón propíchne a na Čtyřlístek se snáší vyfouknutý balón za bouřlivého potlesku publika. Čtyřlístek vyhrává první cenmu a duo Spageti s ostudou prásklo do bot.
sp2012-1 Na tříkolce za zlodějem
Pra pra automobil (Čtyřlístek Speciál 1/2012)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Myšpulín předělává auto na stroj času, bude pohodlnější než chronolet. Zničehonic se z minulosti přenese ke Čtyřlístku na zahrádku Bertha Benzová, maželka vynálezce automobilu. Zjevně pan Benz neúmyslně sestrojil i časostroj. Čtyřlístek měl náhodou s autem do minulosti stejně namířeno, tak paní Benzovou vrátí do roku 1888. S Myšpulínovým chronoautem a přidělanými křídly přistanou u Benzových na zahradě, kde se zrovna potlouká soused Franz, který se učil na mechanika ale teď je na vojně. Paní Benzová slíbila synovi a dceři, že pojedou za babičkou, ale to nepůjde, protože otcův vynález vybouchl. Děti zajímá Myšpulínovo létající auto. Myšpulín vysvětlí, jak auto ovládat, jenže to neměl dělat, protože voják Franz auto i s dětmi ukradne a letí do kasáren u Pforzheimu. Čtyřlístek a paní Benzová vyrážejí za ním v ne moc pohodlné tříkolce pana Benze, které se špatně ovládá a hlavně je pomalejší než Myšpulínovo auto. Myšpulín proto auto i palivo trochu upraví a výrazně zvýší rychlost. Ve chvíli kdy dohoní únosce s dětmi, motor Myšpulínem upravené Benzovy trojkolky bouchne, asi to Myšpulín s úpravami přehnal. Voják s létajícím autem ztroskotal ve větvích stromu, Čtyřlístek musí na pomoc jemu i uneseným dětem. Když jsou všichni v bezpečí, je čas vojáka Franze potrestat. Bude muset dotlačit nepojízdné auto s Berthou a dětmi zpátky do Mannheimu, což je sto kilometrů daleko. Čtyřlístek si zpátky doma čte dobový tisk o slavné cestě paní Benzové, a o přispění Čtyřlístku tam není žádná zmínka. Myšpulín začíná váhat, jestli opravdu v minulosti byli.
Poznámka: příběh na stejné téma zažil Čtyřlístek už před 10 lety v čísle Čtyřlístek a automobil
sp2012-2 Medaile se nenajde
Medaile se nenajde (Čtyřlístek Speciál 2/2012)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Bobíkův dávný spolužák Šebrlík ze sousední vesnice a největší favorit ve vzpěračské disciplíně se chvástá, že ještě nikdy neprohrál a vyhraje olympijský závod. Bobík je naštvaný, ve třídě ho několikrát přemohl. Čtyřlístek vyrazí do Londýna na olympiádu podívat se na závody. Na tiskovce se představují největší favorité vzpírání - Ubukaka z ostrova Tantulum a Šebrlík. Když se ozve Bobík se svým tvrzením, že Šebrlíka v minulosti porazil, i když to byly jen školní a ne oficiální závody, nabídne mu ředitel závodu překvapivě divokou kartu. Bobík tedy nastupuje do olympijského klání. Po prvním kole se potvrdí favorité - Šebrlík, Ubukaka a Bobík. Bobík si potřebuje před druhým kolem odskočit. Kamarádi na něj marně čekají, Bobík se ztratil. Někdo ho zamkl na záchodě, naštěstí se zvládne sám osvobodit a na poslední chvíli nastoupit do druhého kola. I v něm Bobík s přehledem postoupí a jde si na chvíli zdřímnout. A už zase se Bobík někam ztratil. Fifinka naláká spícího Bobíka na vůni bábovky. Bobík byl omráčen a zamčen ve skříňce, ale bábovka ho spolehlivě probrala. Někdo nehraje fér, nejspíš Šebrlík, ale není čas na pátrání, začíná třetí a závěrečné kolo, ve kterém změří síly poslední trojice závodníků. Přesvědčivě zvítězí Bobík, i když se někdo pod pódiem snažil pomocí velkého magnetu ovlivnit výsledek. Bobík má zlatou medaili a připravuje se na tiskovku. Zlatá medaile by ale neměla dělat na košili čokoládové skvrny, jak si všimne Fifinka. Bobíkovi někdo zaměnil medaili za čokoládovou napodobeninu (v pozlaceném obalu). Pinďa si všimne jak podezřelý Šebrlík nastupuje s dvěma muži do dodávky a Čtyřlístek se hned vydává za zloději. Po honičce za autem i po olympijském stadiónu se ukáže, že na vině je Ubukaka. Dva muži z jeho země unesli Šebrlíka, protože viděl, jak kradou zlatou medaili pro Ubukaku. Ubukaka přiznává, že hrál nečestně a různě se snažil zabránit Bobíkově vítězství. Potřebuje totiž zpeněžit medaili, aby mohli postavit nové hráze v jeho vesnici, která stojí v záplavové zóně. Když je to tak, Bobík medaili Ubukakovi přenechá, ale nesportovní jednání hezké nebylo. Ale nakonec Bobíkovi stejně víc chutnala čokoládová medaile a Ubukaka slibuje, že mu pošle celou bednu, u nich totiž pěstují kakao.
sp2012-4 Čtyři za jednoho
Čtyři za jednoho (Čtyřlístek Speciál 3/2012)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Myšpulín vynalezl zvláštní stroj času - když posvítí baterkou na zrcadlo, spojí se s jiným zrcadlem v minulosti a lze jím volně procházet. Když se koukají do 17. století, propadne se jim do domečku samotný D'Artagnan, který právě šermoval s lotry, kteří pracují pro králova rádce kardinála Richelieu. D'Artagnan nese v dopise recept na lék na královu migrénu získaný z habsburské knihovny Rudolfa II. Kardinál se ale chce léku zbavit, aby dál král Ludvík XIII. nebyl schopný vládnout a všechnu moc si nechal pro sebe. Čtyřlístek se vydá D'Artagnanovi do minulosti na pomoc. Přemůžou šermíře a odjíždějí do Paříže do paláce ve Versailles. Čtyřlístek s mušketýrem se proplíží až do zámku, ale králova komnata je hlídaná kardinálem a jeho poskoky. Myšpulín využije svůj vynález a přeskočí pomocí zrcadel až ke králi. Ludvík je velmi vděčný a už připravuje pomstu pro svého rádce. Čtyřlístek je zván na královskou hostinu, jenže doma už na něj čeká Fifinčina domácí bramboračka a té se nic nevyrovná.
sp2012-4 Zkáza tety Vynálezy
Zkáza tety Vynálezy (Čtyřlístek Speciál 4/2012)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Myšpulínova teta Vynáleza poslala Čtyřlístku dárek - uklízecího robota. Jenže robot je nejdřív nespolehlivý a nakonec přímo nebezpečný. Místo myši vhodí spolkne robot do svého odpadkového prostoru Bobíka. Robot nereaguje na příkazy a nedá se ovládat, naštěstí ho Bobík rozbije zevnitř, ven se ale dostat nemůže. Čtyřlístek musí robota naložit a dojet za tetou, aby Bobíka vysvobodila. Vynáleza zrovna zahajuje výstavu svých robotů, a nechce se jí věřit, že by ten darovaný měl nějakou poruchu. Bobíka vysvobodí snadno, pak se ale ukáže, že i její ostatní roboti mají stejnou poruchu. Tetina pověst je zničena. Prosí, jestli by Čtyřlístek nemohl přijet k ní domů pátrat po příčině chyby. Teta prodala své patenty, a je tak bohatá, že může žít na zámku, kde má i dva postarší sluhy Hanse a France, jejichž práci ale plánuje brzy přenechat robotům. Myšpulín pátrá - rozebírá jednoho robota a najde v něm knoflík z Hansovy lokajské vesty. Viník je jasný. Hans dostane padáka, i když říká, že je nevinen. Myšpulín si ale ještě není jistý. Namluví jednomu robotovi, že má Franc flek na oblečení. Franc se porouchaného robota bojí a přikazuje mu zastavit. Na příkazy od jiných roboti nereagovali, to je podezřelé. Franc se přiznává, že se bál o svou práci a tak přeprogramoval roboty a narafičil falešnou stopu s knoflíkem. Franc má padáka a teta už má po krk robotů. Místo toho najme zpět Hanse, který připraví pořádnou hostinu.
kk2012-1 Zlaté vejce
4 pirátské příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2012)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 16 stran, 50 %
Čtyřlístek pluje na moři do turistického ráje Buena Turista. Při bouři ale ztroskotá, naštěstí na pevnině. Čtyřlístek se ubytuje v hostinci, kde neznámý člověk ztratí tajemnou mapu. Čtyřlístek se snaží mapu vrátit, ale muž je pryč. Je to stará pirátská mapa Proklatého ostrova s pokladem uprostřed. Čtyřlístek se rozhodne najmout si loď a poklad získat. Kapitáni se strašidelného ostrova plného příšer bojí, ale aspoň kapitán Křivohnát doveze Čtyřlístek poblíž ostrovu, ale ne až k němu. Čtyřlístek se na člunu doplaví až na ostrov a brzy pozná, že ostrov je opravdu zvláštní. Potyčka s létajícími harpyjemi, útěk před obživlými kořeny stromů, cesta přes visutý most s létajícími piraněmi za zády, pád do vody, stáhnutí vírem, potyčka s mořskými muži a cesta do jeskyně, to vše v rychlém sledu Čtyřlístek zakusí. V jeskyni se Čtyřlístek potká s přátelskou mluvící chobotnicí Bertou. To ona hlídá poklad, jenže i když ho ještě před chvílí viděla, teď je pryč. Čtyřlístek se plaví na chobotnici a stíhá loď se zlodějem. Je to kapitán Křivohnát a poklad - zlaté vejce - nechce vydat, protože mu právoplatně patří. Získal ho (i když nepoctivě) před 400 lety. Jenže pak jednoho dne zmizela jeho manželka i se zlatým pokladem, asi únos. Křivohnát zloděje proklel, jenže kletba se současně obrátila proti němu a od té doby zlaté vejce všude možně hledal. A dnes mohl využít Čtyřlístek jako návnadu na příšery a sám ukradl zlaté vejce Když to slyší chobotnice, má velkou radost ze shledání. Je to totiž jeho manželka, která vejce ukradla, když jí ho manžel nechtěl půjčovat. Pak se ale proměnila v chobotnici (dostihla ji kletba, kterou seslal Křivohnát na zloděje) a od té doby žije v moři a lituje toho, co provedla. Po polibku se oba promění v anděly a zlaté vejce připadne jako dar Čtyřlístku. Jako vždy plánuje Čtyřlístek předat poklad muzeu. Místo v turistickém ráji tráví Čtyřlístek prázdniny na Prokletém ostrově, příšerky jsou po prolomení kletby hodné a nikde neotravují turisti.
kk2012-1 Pod pirátskou vlajkou
4 pirátské příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2012)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek chce strávit prázdniny u moře, ale kde na to vzít? Myšpulín najde inzerát - filmová společnost pořádá konkurz na statisty do filmu Pod pirátskou vlajkou, natáčet se bude v Karibiku. Čtyřlístek na konkurzu zazáří - Bobík jako silák bude hrát piráta, Pinďa, který mrštně leze na stěžeň si střihne plavčíka, Myšpulín bude tvůrce speciálních efektů a Fifinka bude mít na strarosti stravování. Čtyřlístek dorazí na místo natáčení, kde si ho brzy zamiluje i režisér pro samé skvělé nápady. První natáčecí den, moderní jachry zamaskované jako historické lodě se vydávají na moře. Přižene se bouře a loď se Čtyřlístkem na palubě se zatoulá na moře. Režisér čeká jen to nejhorší. Ale Čtyřlístku se podařilo přežít bouřlivou noc a teď vidí na moři jinou loď filmařů. Pinďa k ní pluje, aby vzali poničenou loď Čtyřlístku do vleku. Jenže to není loď filmařů, ale opravdových středověkých pirátů, kteří stejně jako Čtyřlístek uvízli v Bermudském trojúhelníku. Pinďa je zajat a piráti útočí dělovými koulemi na Čtyřlístek. Myšpulín se neúspěšně snaží vystrašit piráty svými rachejtlemi, protože opravdové dělové koule filmaři na loď nedali. Naštěstí jsou tu Fifinčiny nepovedené knedlíky, které včera omylem uvařila ze sádry. Piráti jsou brzy přemoženi a Pinďa osvobozen. Čtyřlístek naloží piráty na poničenou loď a sám si vezme pirátskou. Podle hvězd se podaří Čtyřlístku vyplout z Bermudskému trojúhelníku a vrátit se k natáčecímu štábu. Režisér má velkou radost, chtěl kvůli tragickému zmizení milovaného Čtyřlístku zrušit natáčení pirátské veselohry. Čtyřlístek se ale vrátil, a ještě s dobovou lodí, která se bude hodit. Natáčení se rozjíždí nanovo velkou filmovou bitkou a Čtyřlístek v ní má velkou roli.
kk2012-1 Bobík pirátem
4 pirátské příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2012)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Čtyřlístek je na dovolené u moře a povaluje se na pláži, jen Bobík trojčí v přestrojení za piráta. Stát se pirátem byl vždy jeho sen. Když se z rozhlasu dozví, že se bude konat merenda s maskami na lodi, Bobík navrhne Čtyřlístku právě kostým pirátů. Jenže pořadatel od takové masky Čtyřlístek odrazuje. Je to sice tajemství, ale na závěrečným tradičním překvapením merendy je pirátské přepadení a oloupení. Tři místní bratři v přestrojení naoko okradou účastníky plavby a pak zase lup vrátí, další piráti na lodi už by byli moc. Čtyřlístek tedy jde bez masek, jen Bobík si nenechá převlek rozmluvit. Merenda je veselá a nakonec opravdu přepadnou loď tři piráti. Jeden z nich je nemotorný a spadne do kotelny. Ostatní zatím kradou a loupí všechny cennosti co mají účastníci plavby při sobě. Pak piráti odplouvají na loďce a vezmou s sebou i Bobíka, protože si ho v přítmí spletou s nemotorným pirátem. I nemotora nakonec vyskočí z lodi a snaží se plaváním dostihnout kolegy. Pořadatel po chvíli ujišťuje, že vše bylo jen jako, ale piráti se ne a ne vrátit. A chudák Bobík je s nimi. Pořadatel se Čtyřlístkem jdou zkontrolovat bratry, kteří se měli přestrojit za piráty, a najdou je doma svázané. Trojice lotrů je přepadla, sebrala masky, zneužila situace a opravdicky oloupila lidi. Bobík s dvěma piráty zatím dopluli na pevninu. Když Bobík zjistí, že nechtějí cennosti vrátit, dojde mu, že jsou opravdoví lupiči. Bobík lstí přemůže piráty a sváže je do pytlů, i nemotorného piráta, který připlave později. Bobík naloží piráty do auta, které měli připravené k útěku, a jede na policii. Vše dobře dopadlo a Bobíkovi se splnil sen stát se pirátem, i když byl hodný pirát.
kk2012-1 Piráti vesmíru
4 pirátské příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2012)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 16 stran, 50 %
Myšpulín je smutný, okolo Blaťáku je spousta odpadků. Čtyřlístek nechá vyhlásit soutěž ve sbírání odpadků, vítěz bude na titulní stránce novin. Účast na úklidu je hojná, Čtyřlístek vstal pozdě a nemůže najít žádné smetí. Myšpulín rychle vynalezne podvodního sběrače - ponorku, se kterou na dně Blaťáku najde hromady šrotu. Čtyřlístek vyhrává soutěž. V televizi dávají reportáž o raketě, která se nemohla dostat do vesmíru kvůli velkému množství odpadu poletujícímu okolo Země. Čtyřlístek se přihlásí do konkurzu na úklid vesmíru. Čtyřlístek se svými zkušenostmi přesvědčí kosmickou agentutu a na její náklady letí sbírat vesmírný šrot. Okolo Země je obrovský prstenec odpadků a Čtyřlístek vylétne v úklidovém modulu nepořádek uklidit. Za chvíli je zřejmé, kde se odpadky berou - vesmírní piráti se svým tryskovým škunerem vozí k Zemi jako na skládku odpadky z planety Sirius. Čtyřlístek se začne s piráty handrkovat až dojde na boj. Čtyřlístek se musí dát na ústup na Měsíc. Přistane nedaleko přistání amerických astronautů, kteří po sobě zanechali plechovku Coca Coly. Pinďa do plechovky vztekle čutne, ta díky šestinové měsíční gravitace doletí až k pirátskému člunu a poškodí motory. Myšpulín je ochoten pomoci s opravou, ale výměnou za odklizení odpadků. Myšpulín najde na mapě černou díru, kam lze odpad házet radši než na oběžnou dráhu Země. Čtyřlístek se s polepšenými piráty loučí a zve je na návštěvu Třeskoprsk. Po dvouměsíčním úklidu přiletí pirátský škuner na Blaťák, kde slouží dětem jako atrakce.
kk2012-2 Kámen mudrců
Čtyřlístek ve filmu (komiksová kniha, 2012)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 50 stran, 50 %
Fifinka má narozky. Zatímco Myšpulín pracuje na polarizátoru, který dokáže změnit vlastnosti hmoty, vyrazil Pinďa k Blaťáku pro květiny. Cestou si Pinďa kope do kamínku, který doma vletí do zelňačky. Fifinka kámen vyloví a položí pod Myšpulínův polarizátor. Jako dárek dostala Fifi návštěvu Prahy. Čtyřlístek se prochází po vylidněném Karlově mostě. Myšpulín fotí sochu Bruncvíka se lvem, blesk ale lva probudí a začne se procházet po mostě. Lev sám Čtyřlístek vede na Hrad do Lvího dvora, kde prý čeští králové skutečně chovali lvy. Lev odhalí tajný poklop a vede Čtyřlístek podzemní chodbou až k nějaké hrobce, ze které se právě ozývá ťukání. Bobík odsune víko. Spal tam Rudolf II. a hned začne vyprávět, co se stalo:
Rudolf slavil narozeniny a dostával krásné dary, malíř Arcimboldo věnoval krásnou Rudolfovu podobiznu skládající se z ovoce, hvězdář Tycho de Brahe sestavil horoskop pro Rudolfa i lva Aurixe a alchymista Kelley měl vyrobit kámen mudrců, ale nepodařilo se mu to. Proto král vyhlásil, že tomu, kdo přinese kámen mudrců, dá co si bude přát. V noci měl král divný sen, ve kterém vystupoval i Čtyřlístek a zlý bazilišek. Mudrc Sendivoj sen vyložil - Kelley bude chtít svatováclavskou korunu a vládnout zemi. Rudolf musí s Aurixem do budoucnosti, tam mu pomůže Čtyřlístek sehnat kámen a koruna bude zachráněna. Rudolf se napil kouzelného nápoje a uložil se v hrobce, která se za staletí jistě nepřemístí. A do budoucnosti vypravil i svého věrného lva.
Člověk v královském úboru vzbuzuje v Praze pozdvižení, tak Čtyřlístek zaveze Rudolfa i se lvem Aurixem k sobě domů. Čtyřlístek jde na nákupy, přichází pošťačka, které hned Rudolf vykládá pravdu a chová se podivně. Pošťačka na něj zavolá zřízence z psychiatrické léčebny. Čtyřlístek se za Rudolfa zaručí, lékař ho ale pustit nechce, povolí jen návštěvu. Rudolf řekne Čtyřlístku, ať vyhledá Michaela Sendivoje v Zlaté uličce, ten bude vědět, jak pomoct. Čtyřlístek alchymistu najde. Sendivoj říká, že pomůže bájný kámen mudrců, který se podařilo vytvořit Myšpulínovi. Z kámene mudrců mají udělat vývar při úplňku a dát napít Aurixovi. Doma Myšpulín najde v polarizátoru podivný kámen, o kterém už se asi nikdo nedozví jak se ho podařilo vytvořit. Učiní dle alchymistových instrukcí, lev se napije, promění se v bájného gryfa - napůl lva, napůl orla. Aurix vletí do léčebny a osvobodí Rudolfa. Kámen mudrců umí věci pozlacovat a Rudolf to Čtyřlístku předvede na obyčejné cihle. Místní zlodějíčci se domluvili s Lojzu, který převáží zlato z Profi banky, aby se přidal do tlupy. Plán se ale zhatí, když s Lojzou jede jako náhradník za nemocného kolegu Bobík, který zlodějíčky přemůže. Lojzovi tedy nezbývá, než s obrněným vozem plným zlata ujet. Rudolf jde pozlacenou cihlu prodat, jenže ho zatknou policajti a považují ho za lupiče. Bobík se lvem (který se nemůže proměnit - není úplněk) jdou vysvobodit Rudolfa z vězení, tentokrát bez čar ale silou. Myšpulín zatím zkoumá složení kamene mudrců. Pinďa si nešťastnou náhodou pozlatí zuby a Fifince zase zezlatí ruce. Osvobozený Rudolf neví, jak kouzlo zvrátit, Čtyřlístek odjíždí pro radu za alchymistou. Zlodějíčci si myslí, že je proradný kumpán Lojza zradil, protože o sobě nedává vědět. V televizi se dozví o Rudolfovi, jediné stopě po zlatých cihlách. Zloději doma Rudolfa svážou a začnou zkoumat obsah pytlíku s kámenem mudrců. Kvůli neopatrnému zacházení s kamenem úplně zezlátnou a tím zkamení. Alchymista také neví, jak zrušit účinek kamene mudrců, ale aspoň na sebe dá Čtyřlístku telefonní kontakt - Ludolfovo číslo. Myšpulín nakonec přijde na to, že stačí převrátit polaritu neutronů půlky kamene v jeho polarizátoru. Čtyřlístek má tak poloviční kámen a poloviční antikámen. Zlodějíčkům přijde SMS od Franty, kterou si ale přečte Čtyřlístek, u kterého zlaté sochy stojí. Čtyřlístek se rozhodne napsat Frantovi falešnou SMS zprávu a vlákat posledního komplice do léčky ve staré cihelně. Fifinka doma vaří Rudolfovi. Král si libuje, takovou kuchařku by potřeboval ve své době. Nalije do džusu Sendivojův nápoj pro návrat do minulosti. Fifi za chvíli zmizí v minulosti, jenže z druhou sklenici mu vypil Pinďa a i on skončí v 17. století.
Alchymista Kelley je naštvaný, že má král radši své obrazy od Arcimbolda s ročními obdobími. Ve vzteku spadne obraz, na kterém je vyobrazen obličej zimy - Zimozel. Obraz promluví a slíbí Kelleymu pomoc, protože jako obraz je věčný. Zimozel proto ví, že v budoucnosti už Rudolf má kámen mudrců. Kelley jde za komořím a přesvědčí ho, že už vyrobil kámen mudrců a že mu za to přísluší slíbená koruna králů. To už pozorují Pinďa s Fifinkou jak Kelley vymýšlí podfuk, aby komořímu předvedl trik s navrtanou vařečkou a kouzelnou proměnou libovolné látky ve zlato. Protože obraz Zimozel ve sklepení sfoukne svíčky, využije Fifinka zápalek, aby zase při světle Kelleyho usvědčila. To se ale obrátí proti Fifince, protože je označena za čarodějnici, když nosí oheň v kapse - určitě je spolčená s čertem. Fifi je uvržena do hladomorny a čeká na upálení. Pinďa se rozběhne za Sendivojem, který funguje tak trochu mimo čas a ví, že se spolu už v budoucnu setkali. Myšpulín se Ludolfovým číslem dovolá Sendivojovi do minulosti a od Pindi se dozví, co hrozí Fifince. Sendivoj zase zjistí, že Myšpulín vynalezl antikámen, a to je velká hrozba. Alchymista poradí, aby se Aurix se zase napil vývaru z kamene mudrců, Myšpulín s Bobíkem a Rudolfem ať na něm doletí na hlavní věž Chrámu svatého Víta a přetočí orloj o 400 let zpátky. Přesně tak udělají a přicházejí a zachraňují situaci právě včas, protože hranici pod Fifinkou už zapalují. Bobík ještě zastaví prchajícího Kelleyho a ten pak i s komořím skončí v Daliborce. Ale ještě není konec nebezpečí, upozornuje Sendivoj. V budoucnu začíná působit vliv antikamene a mohl by přinést zkázu na zemi.
V budoucnosti zatím Lojza vysvobodil pomocí antikamene své zlaté kumpány. Ve staré cihelně našel jen obyčejné cihly, ale s nápisem banky. Čtyřlístek chtěl kvůli léčce cihly zamaskovat. Lojza zkouší antikámen, ale ten na cihly nepůsobí. Antikámen přitahuje Zimozela a přináší s sebou vánice a veliké přívaly sněhu a mrazivé zimy. Čtyřlístek se na Aurixovi - gryfovi vrátil z minulosti a vidí, že zima už zavládla a nejvíc se šíří od cihelny. Všichni už málem umrznou, když tu náhle brečící Fifince ukápne slza na kámen a slza se promění v elixír života (což funguje jen pro ryzí srdce). Fifi na Aurixovi shodí kámen mudrců komínem do cihelny, kde vyruší vliv antikamene. Zima pomíjí a cihly jsou zase zlaté. Teď už si zloděje odchytí policie. Aurix se vrací do minulosti a z kamene a antikamene se staly vzájemným působením obyčejné oblázky. Kontakt na alchymistu Sendivoje přestal fungovat. To je konec kouzelného dobrodružství. Zpátky v minulosti vrací král obraz se Zimozelem zpátky na své místo, teď už nikomu neuškodí.
ročník 2011příběhy - seznamročník 2013
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Detektiv PreclíkDetektiv Preclík Auto ČtyřlístkuAuto Čtyřlístku Orbis dětemOrbis dětem Příběhy 1986Příběhy 1986 NezdaryNezdary
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru