Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2013
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2013

201328 příběhů Čtyřlístku v roce 2013.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2013
Čtyřlístek Speciál 2013

541 Velká premiéra
Velká premiéra (Čtyřlístek 541, 2013)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se chce zúčastnit soutěže o nejlepší film. Myšpulín má spoustu veselých záběrů z příhod Čtyřlístku za poslední rok, stačí pár dotáček a hraný dokument bude na světě. Jenže hraní Čtyřlístku moc nejde, až se pohádá. Myšpulína napadne udělat animovaný film Čtyřlístek ve službách krále. Čtyřlístek kreslí obrázky, stříhá, píše muziku a zpívá... Zakrátko je film hotov a Čtyřlístek jede na premiéru. Před kinem Fifinka spadne do vlhkého betonu a nechá tím svůj otisk stejně jako na holywoodském chodníku slávy. Premiéra začíná...
542 Myšpulín na hrad!
Myšpulín na hrad (Čtyřlístek 542, 2013)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Budou se konat první přímé volby prezidenta a Zádrhel by rád vyhrál. Napadne ho, že využije popularity Myšpulína. Zádrhel se svým komplicem unesou Myšpulína a uvězní ho v žižkovské věži. Pak se Zádrhel za Myšpulína převleče a tak určitě vyhraje volby. Zádrhel Čtyřlístku vysvětlí, že jestli nebudou poslouchat, tak Myšpulína už nikdy neuvidí. Čtyřlístek ale na Zádrhela vyzraje a Myšpulína osvobodí. Zádrhel na Václavském náměstí v masce Myšpulína ohlašuje svůj program, ale pravý a osvobozený Myšpulín odhalí Zádrhelovu masku. Lidi vyvolávají Myšpulínovo jméno a přejí si ho za prezidenta. Myšpulín s díky odmítá, radši bude vynalézat a prožívat dobrodružství se Čtyřlístkem.
543 Sněhová královna
Sněhová královna (Čtyřlístek 543, 2013)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Sněhová královna vidí, jak Piňda na ledě krasobruslí, jeho originální trojitý odpíchnutý Pinďa se jí moc líbí. Královna nabídne Pinďovi, že ho zaveze domů ve svých létajících saních se sobem, ve skutečnosti ho ale unese do svého ledového paláce, odkud není úniku. Královna pořádá lední revue a Pinďa má být hvězdou představení. I když ani ostatním účinkujícím zvířátkům se pobyt v zajetí nelíbí. Pinďa pošle se zprávou o pomoc sněžnou sovu. Čtyřlístek po několikadenním marném pátrání dostane zprávu od sovy, která přinese i kouzelnou rolničku, která při správném zaříkávadle umožní běžným sáňkám doletět k ledovému paláci. Sova poradí rozpustit palác, tím královnina moc pomine. Myšpulína napadne použít ledové plotny jako čočky. Královna je poražena a Čtyřlístek se vrací domů.
544 Tajemný lék
Tajemný lék (Čtyřlístek 544, 2013)
napsala Eva Pitrová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Je ukrutný mráz, Čtyřlístek přesto vyrazil na túru. Pinďa spadne do rybníka a je celý zamrzlý. Kamarádi ho rychle odnesou domů. Fifinka nešťastně upustí lahvičku se zázračnými Pililkovými kapkami, kluci proto běží do lékárny pro nové. Bohužel Pilulkovu lékárnu už vede jeho vnuk, lékárnu modernizoval a recept nemá k dispozici. Myšpulín analyzuje doma složení rozlitých kapek a pokouší se vytvořit stejnou látku. Místo toho se podaří mast, po které přechází bolest. Lékárník děkuje za tento recept a slíbí zaplatit cokoliv, Myšpulínovi stačí stará skříň na vyhození ze staré lékárny. S Bobíkem ji po sněhu tlačí domů a uvnitř naleznou Pililkův recept na zázračné kapky. Myšpulín kapky vytvoří a Pinďovi se konečně udělá lépe. Myšpulín zítra recept odnese lékárníkovi.
545 Stráž u brány
Stráž u brány (Čtyřlístek 545, 2013)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Bitvu u Slavkova řídil Napoleon z městečka Pavousy, které už zaniklo. Myšpulín se v knize také dočte, v který den a jak se dá do Pavous dostat z vedlejších Baňous. Čtyřlístek se přenese do roku 1855 a pomáhá pavouskému purkmistrovi s dlouhodobým problémem. V městečku totiž okolo půlnoci straší duch zapomenutého francouzského majora a vyřvává písničku Tři tamboři. První noc Čtyřlístek řvoucího ducha jen pozoruje a druhou už přichází z plánem. Myšpulín se přestraojí za francouzského plukovníka a nařídí majorovi odchod zpět do Francie. Fifinka ještě nabídne duchovi buchty, který ji za to odmění klíčem k plukovnímu pokladu, který se ukrývá v městské bráně. Čtyřlístek předá poklad purkmistrovi. Ale další noc není zase klid, teď už ale vyřvávají místní chlapi z hostince a jejich ženy už připravují pomstu. A Čtyřlístek se vrací do přítomnosti.
546 Obří důl
Obří důl (Čtyřlístek 546, 2013)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Čtyřlístek vyráží tábořit do Krkonoš, do Obřího dolu. U studánky narazí na obra, který chvíli straší tím, že Čtyřlístek sní. Ve skutečnosti se ale živí šiškami. Pak obr Obrázek Čtyřlístku ukáže, jak se létajícím komunikátorem domlouvá se svojí sestrou Obrankou, která žije v Anglii (v místě kde se záhadně objevují na kopcích obrazy koní). Když se komunikátor vrátí, vypálí do obilí dva kruhy, což značí že Obranka přijde na návštěvu. Příští den opravdu sestra dorazí a Obrázek vysvětluje, že oba pocházejí z vesmíru. Před dávnými časy přiletěli na návštěvu Země, a protože se jim tady zalíbilo, před odletem se rodičům schovali. Začali se živit šiškami, po kterých ale moc vyrostli. Pak se jim začalo stýskat - do trávy začali kreslit obrazy koní, což znamená návrat. Rodiče jim dávají do obilí znamení zpět, kterému ale nerozumějí. Myšpulín vyluští, že po nich rodiče chtějí, aby se zmenšili a vešli do lodi. Fifinka předepíše obrům dietu a za týden jsou obři stejně velicí jako Čtyřlístek. Pro bývalé obry si přiletí rodiče a odlétají v korábu domů.
547 Flašinet na čerty
Flašinet na čerty (Čtyřlístek 547, 2013)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Pan Vávra v hospodě smutní. Čert Max nad ním vyhrál sázku o starožitný flašinet po dědečkovi. Je to kouzelný flašinet, který umí roztancovat čerty tak, že nemůžou přestat, a cenná zbraň proti čertům je teď v moci pekla. Čtyřlístek se rozhodne Vávrovi pomoci. Vstup do pekla vede dírou na Šibeničáku (viz O čertu Mlaskálkovi) a Bobík v přestrojení se tam neohroženě vydává. Neporozovaně ukradne flašinet a Čtyřlístek si ho dotáhne domů. Z Šibeničního vrchu se začnou rojit čerti a vypadává z ní veškerý nepořádek z pekla, jak hledají ztracený flašinet. Ráno ke Čtyřlístku dorazí Max s tlupou čertů a chce hrací stroj zpátky. Čtyřlístek roztočí flašinet a hraje, až se čerti málem utancují. Čerti slíbí, že flašinet už neseberou, ještě panu Vávrovi zaplatí a samozřejmě po sobě uklidí nepořádek, který vyházeli z hory. A pan Vávra začne hrát na flašinet dětem pro radost a do tance.
548 Včelí námluvy
Včelí námluvy (Čtyřlístek 548, 2013)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Na Pražském hradě jsou otevřené zahrady a skleníky, Čtyřlístek si prohlíží krásný Plečnikův včelín. U včelínu rosou jablka a kluci neodolají a ochutnají. Fifinka zamručí, že kvůli takovému chování by měli radši zmizet. Kluci se naráz promění ve včely, a protože Fifinka si chce taky zažít dobrodružství, do kouzelného jablka taky kousne. Čtyřlístek-včely se letí podívat do včelínu, zrovna bude probíhat soutěž o ruku princezny a z vítěze bude král. V první soutěži, závodu v letu, vyhrává nad několika soupeři samozřejmě Pinďa. V rytířském turnaji má navrch Bobík. A soutěž důvtipu je zase Myšpulínova doména. Princezna bude mít těžké rozhodování, koho vybere za ženicha. Fifinka zjistí, že neúspěšní soutěžící jsou vyháněni ze včelína a ostatní včely si to s nimi pěkně vyřídí. Čyřlístek musí rychle uletět. Nejdřív opít stráž medovinou a při stíhání rojem včel se rychle proměnit nazpět - naštěstí si Fifinka uschovala kus jablka a Čtyřlístek už odchází po svých z dobrodružné prohlídky.
549+550 Červené srdce
Červené srdce (Čtyřlístek 549+550, 2013)
napsala Tereza Čeňková, nakreslil Jaroslav Němeček, 14 stran, 40 %
Děti ze školky napsaly Čtyřlístku dopis. Paní učitelka už se o děti nezajímá a jenom Čtyřlístek to může napravit. Čtyřlístek přijede k mateřské školce a zahajuje pátrání. Brzy zjistí, že učitelka pořád vězí na počítači na Facebooku. Strašidla z Bezzubu budou mít jistě radu, jak pomoci. Čtyřlístek i s dětmi přijde na Bezzub (pokud se nějaké dítě zatoulá, pomůže Myšpulínův Čuchometr a dítě najde). Strašidla mají různé nápady, ale nejlepší má víla - věnuje Čtyřlístku kouzelnou květinu. Když si učitelka přičichne, uzdraví se. Čtyřlístek poděkuje a přemýšlí, jak donutit paní učitelku, aby si přivoněla. Nejjednodušší bude uspořádat květinový ples a rozdávat návštěvníkům květiny. Čtyřlístek opravdu připraví ples. Paní učitelka dostane kouzelnou květinu, kterou ale vytratí. Naštěstí paní učitelka vyhrává 2. cenu v tombole, tak jí Čtyřlístek může zase darovat tutéž kytku. Paní učitelka si přivoní a hned následující den už se opět těší na děti v mateřské škole. Za pomoci Čtyřlístku uspořádá oslavu dne dětí.
549+550a Zlatý tomahavk
Červené srdce (Čtyřlístek 549+550, 2013)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Děti pozvaly Čtyřlístek na pionýrský tábor, kde se budou hrát soutěže a nejlepší družstvo vyhraje zlatý tomahavk. Čtyřlístek je nadšen a vyráží na cestu. Děti mají indiánské téma tábora. Dva nešikové nejdřív moc nepomůžou při stavbě týpí Čtyřlístku, a pak jakoby nechtíc zničí Fifinčiny indiánské šaty. Někdo roztrhne matračku Čtyřlístku, takže se Bobík nemůže plavit u vody. Že by zase ti dva? Nadchází táborová bojovka. Myšpulín s vedoucím značí trasu, ostatní družstva vyrážejí po 15 minutách po jejich indiánských stopách. Dva mizerové přehazují značky a pak vítězoslavně jako jediní doputují do tábora, zatímco ostatní končí v křoví nebo bažině. Další den se budou vyřezávat totemy, hajný připravil klády a táborníci si k němu zítra půjdou. Dva výtečníci vyrážejí brzy ráno, aby si u hajného mohli vybrat nejlepší kládu. Radují se, jak dobře vybrali a nesou těžkou kládu na ramenou zpět do tábora. Vybrali si smůlovatou kládu, která se k nim přilepí. Kluci musejí hodně vytrpět, než dojdou to tábora s přilepenou kládou na ramenech. Myšpulín kluky odlepí svým rozpouštědlem, když už budou hodní. Kluci dokonce slibují pomoci s totemy. Večer u táboráku vyhlašuje vedoucí, že nejhezčí totem vyrobil Čtyřlístek. Ale Fifi rozhodne, že zlatý tomahavk dostanou všichni, protože všichni pracovali.
551 Bobík archeologem
Bobík archeologem (Čtyřlístek 551, 2013)
napsala Eva Pitrová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Kluci chtějí vykopat hrušeň, už pět let na ni nevyrostla žádná hruška. Soused namítá, že by byl hřích tak krásný strom porazit, a sám přesto nemá na své zahradě žádný strom. Fifinka je na kluky obzvlášť hodná, připravila speciální oběd i dort. A hned vyjde najevo proč - chtěla by na zahradě bazén, všichni už ho mají. Kluci namítají, ale Fifi si postaví hlavu. Kluci povolí a jdou do obchodu. Bazén je drahý a ještě dražší jsou výkopové práce. Bobík rozhodne, že si na zahradě vykoupou jámu sami a tím ušetří, začnou u hrušně. Soused nabízí pomoc, a to předtím nesouhlasil s odstraněním stromu. Bobík narazí na hliněný hrnec plný zlatých mincí. Čtyřlístek nález ohlásí. Kluci kopou na dalších místech zahrady a hledají další poklady. Přijede policie a archeolog z muzea. Průzkumem mincí zjistí, že to jsou ty samé, co byly před pěti lety ukradeny z muzea. Na tu dobu má Čtyřlístek alibi, pobýval zrovna u tety v Texasu. Bobík si nechal kousek nalezeného hrnce a Fifi si všimne, že to je hrnec zelňák, v kterém dávala zelí sousedovi než odjeli do Texasu. Poklad tedy zakopal na zahradě u stromu soused (na své zahradě nemá žádný strom, proto nechtěl aby Čtyřlístek odstranil hrušeň a proto už na stromě nerostou hrušky). Zbývá souseda usvědčit. Čtyřlístek se nahlas baví při práci na zahradě. Nalákal tím souseda, který se v noci vloupá do domečku Čtyřlístku. Jenže Čtyřlístek nespí, chrápání zní z magneťáku a zlodějíček skončí zrovna v rukou Bobíka. Policisté souseda zatknou, ale ne dříve, než zakope všechny jámy na zahrádce. Fifinka už nechce bazén, takže je možné zakopat i největší jámu. Soused se při práci na zahradě zapotí, však od si v chládku odpočine. Čtyřlístek vyráží k Blaťáku a Fifi přiznává, že si krásně zaplavala, i bez bazénu.
552 Souhvězdí Draka
Souhvězdí Draka (Čtyřlístek 552, 2013)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
V noci spadne na zahrádku Čtyřlístku vesmírný drak a vědec Makovous z planety Thuban (nachází se v souhvězdí Draka). Doma u něj došlo k výbuchu, protože asistent Astroblaf je líný a nepořádný. Mrakovous potřebuje novou laboratoř. Myšpulín slibuje svoji, ale tu nejde na drakovi odvézt. Stačí za draka zapřáhnout Myšpulínovu raketu a může se vyrazit na vesmírný výlet. Cestou ještě může Myšpulín vyzkoušet svůj supervysavač Beta 400, kterým odklidí z cesty vesmírný prach. Za chvíli už dorazí na planetu Thuban a Čtyřlístek pomáhá Mrakovousovi ve vaření planet, sluncí a černých děr. (Zatímco vesmírní draci jsou užiteční tím, že rozsvěcejí hvězdy.) Asistent Astroblaf si nechce nechat líbit, že by jej mohli nějací cizáci nahradit a schválně pokazí recept. Vytvoří nebezpečně se rozpínající černou díru. Myšpulín do díry vysype vesmírný prach z vysavače. Díra se zakucká a Myšpulín ji může zmrazit svým sprejem. Astroblaf chtěl utéct, ale drak ho čapnul. Za trest bude asistent uklízet nepořádek v celém vesmíru. Mrakovous bude dávat dohromady laboratoř a Čtyřlístek se mezitím může proletět vesmírem na drakovi.
553 Tajemná planeta
Tajemná planeta (Čtyřlístek 553, 2013)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Bobík má neposlušný den a nechce se mu z postele. Když se dozví, že se dnes jede na výstavu kosmonautiky, okamžitě si to rozmyslí. Výstava je nudná, místo exponátů samé fotografie. Bobík se vetře do nedostavěného modelu vesmírné lodi a snaží se jej zprovoznit, dokud neposlušného Bobíka nevyrazí hlídač. Bobík je ale odhodlán postavit si doma vlastní raketu. Myšpulín má jednu hotovou, ale ještě nenalezl palivo na cestu po hvězdách. Bobík vymyslí směs Primasíla (trochu benzínu, trochu nafty, tři kapky slivovice), natanuje raketu a i s Pinďou na palubě vyletá ke hvězdám. Myšpulín s Fifi pozorují, že se raketa vůbec nedostala do vesmíru, ale ztroskotala u rybníka. Bobík s Pinďou přistáli na stromě a připravují se na výstup na neznámé planetě. Všude je tma a příležitostně proběhnou divočáci. Je to podivná planeta. Zaslechnou to Myšpulín s Fifinkou a rozhodnou se na kamarády sehrát divadlo a potrestat Bobíkovu neposlušnost. Fifinka si dá přes hlavu sáček na svačinu a megafonem huláká na Bobíka s Pinďou, ať se potřídí vládci planety (kterým je Myšpulín schovaný v obrovském pařezu). Zároveň začne bouřka, tak se Fifi chlubí, že to přivolal vládce za to, že má Bobík neposlušný den. To už se zdá Bobíkovi divné, jak to můžou mimozemšťani vědět. Pinďa se bojí ale Bobík už prokoukl lest kamarádů, ale nezlobí se. Čtyřlístek ještě v lese nasbírá houby a jde domů. Myšpulín zítra vesmírnou loď opraví, pokud Pinďa s Bobíkem pomůžou.
554 Kouzelný klíč
Kouzelný klíč (Čtyřlístek 554, 2013)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Starosta vesnice Onen Svět prosí Myšpulína e-mailem o pomoc. Celá ves se neznámo proč chvěje a propadá do země. Čtyřlístek vyráží na místo a zjistí, že starosta nelhal. U kostelní věže najde Fifinka klíč, ale dveře nikde. Pinďa nakreslí dveře na zeď kostela a kouzelným klíčem je odemkne. Za dveřmi v podzemí natrefí Čtyřlístek na permoníky a jejich krále. Král vysvětluje, že kdysi vykoval vesnický kovář kouzelný klíč, kterým pronikl do podzemí. Kovář chtěl princeznu permoníků za ženu, a protože ji dostat nemohl (permoníci nemůžou na sluneční světlo, oslepli by), tak sebral permoníkům kouzelnou hůlku. Permoníci poddolovávají vesnici a až se propadne, budou moct ve tmě hůlku najít. Čtyřlístek prosí o čas na hledání, ale už zbývá jen hodina a ves se propadne úplně. Čtyřlístek spěchá najít kovářův statek, kde pomocí kouzelného klíče najde stěnu, ve které kovář kdysi dávno skryl kouzelnou hůlku. Čtyřlístek vrací hůlku králi permoníků, ten ale nechce nic slyšet o zastavení propadání vesnice. Bobíkovo vyhrožování ale přinese ovoce a král hůlkou zařídí, že ves stojí jako kdysi. Čtyřlístek je vesničany pozván na hostinu a Myšpulín věnuje klíč místnímu muzeu.
555 Kdo nehraje neprohraje
Kdo nehraje, neprohraje (Čtyřlístek 555, 2013)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Jsou prázdniny, ale venku je strašné počasí. Čtyřlístek si nemůže dovolit dovolenou u moře, tak zkouší vyhrát peníze luštěním soutěžních křížovek. Fifinka se raduje, že u její křížovky je jako cena kuchyňský robot. Myšpulín se naparuje, že zrovna vynalezl lepšího, jmenuje se Jupiter, ale říká mu Jupík a umí prát, žehlit, vařit... A na co si Myšpulín nevzpomněl, to Jupíkovi snadno doprogramuje, jak si kamarádi řeknou. Za týden přijdou výsledky a Čtyřlístek nic v křížovkách nevyhrál. Fifinka má v noci sen plný třech králů, sedmi trpaslíků, 40 loupežníků... Bobík má jasno, tato čísla je nutno vsadit v loterii. A zase žádná výhra, tak jde Čtyřlístek vsázet na koníčky. Každý vsadí na jiného a i když Bobíkův kůň vyhraje, přesně to pokryje ztráty ostatních. Fifi pošle kluky na nákup, ti ale vsadí peníze na fotbalový zápas Třeskoprsky - Žabokrky. Třeskoprští potupně prohrávají a s ním i Čtyřlístek. Fifi je na kluky naštvaná, už nemají ani na jídlo. Zazvoní pošťačka a přináší Myšpulínovi výhru dvacet tisíc. Myšpulín přihlásil svého Jupíka do soutěže o nejlepšího kuchyňského robota a vyhrál první cenu. Lepší než na štěstí bylo lepší vsadit na důvtip, ale bez připomínek a vychytávek od kamarádů by určitě neuspěl. Čtyřlístek vyráží na vysněnou dovolenou k moři.
556 Neohrožená Fifinka
Neohrožená Fifinka (Čtyřlístek 556, 2013)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek se těší na neobyčejnou exkluzivní dovolenou, kterou jim zajistí CK Splněný sen. Kluci vyberou zájezd do nově objevené, málo známé Medvědí jeskyně, kde je možné se potkat i s pračlověkem. O pralidech Fifince kluci nic neřeknou, aby byla překvapená. Mezitím u domečku slídil Zádrhel a pozoroval, co má Čtyřlístek za lubem. Myslí si, že v jeskyni bude Čtyřlístek hledat poklad. Čtyřlístek jede k jeskyni autem ale po cestě píchne. Fifi jde předem, ale jako první se na místo dostal Zádrhel a začíná s lopatou a krumpáčem hledat poklad. Nešťastně se trefí při kopání do vlastní nohy a naříká. Už dorazila Fifi a Zádrhela ošetří, o velké zranění nešlo. Opodál si několik mužů všimlo, že už přijeli turisti. Přestrojí se za pralidi a dělají divadlo pro Fifinku a Zádrhela. Zádrhel se bojí, že jsou to pravěcí kanibalové. Fifinka se před pralidmi brání, až málem jednomu rozbije hodinky. To už pozná, že to jsou herci. Fifinku kluci o téhle části programu cestovní kanceláře neřekli. Fifi našla v jeskyni pravěký zub, to je opravdický poklad, a Zádrhel odjíždí s nepořízenou.
557 Rybářský závod
Rybářský závod (Čtyřlístek 557, 2013)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
V televizi se Čtyřlístek dozvídá o pověsti, že v říčce Šuměnce žije příšera. Pozorování existují už od středověku a nejnověji se objevila, když starostovu synkovi Pepíčkovi při rybaření vzala prut. Starosta uspořádá v sobotu rybářské závody, aby toho netvora ulovili. Čtyřlístek nemůže na závodech chybět. Všude je plno rybářů i stánkařů, je z toho velká událost. Přijíždí i Josef Bažina, který se chlubí svými světovými úspěchy při lovu žraloků a chobotnic, ke všemu je na místě i televize. Myšpulín má tajnou zbraň - neodolatelné krmivo pro ryby a jiné sladkovodní živočichy. Při břehu se na něj nalákavají jen plotice, Čtyřlístek proto nasedne na lodičky a jde lovit do prostředka říčky. Narazí na Pepíčka, který brečí, nemůže najít prut. Myšpulínova vyhledávačka Pepíčkův prut najde na dně říčky. Fifinka tuší, že si Pepíček historku s příšerou vymyslel. Pepíček potvrzuje, bál se výprasku od otce za to, že ztratil prut. Za chvíli ale na Pepíčkův prut zabere veliká ryba. Je to obrovský sumec, možná právě díky němu vznikla pověst. Na místo se dostal rybář Bažina a snaží se sumce harpunovat. Sumec se ale jen tak nedá a zamotá Bažinu do lana. Koná se vyhlášení výsledků. Největší úlovek má sumec Šumenka, který chytil 108kilového rybáře Bažinu. Vítěz je puštěn na svobodu a za rok se závody budou konat zas.
558 Bohaté Vánoce
Bohaté Vánoce (Čtyřlístek 558, 2013)
napsal Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Blíží se Vánoce a Čtyřlístek nemá vůbec žádné peníze. Bobík jde do zastavárny, ale o jeho činku ani hodinky není zájem. Bobík proto donese do zastavárny Vrtichvosta, jeden z prvních Myšpulínových vynálezů, který jen rezaví na půdě. Zastavárník zavolá Zádrhelovi, že se objevil jedinečný kousek, musí se ale počkat 14 dní, kdyby se chtěl Bobík vyplatit. Zádrhel nabídne zastavárníkovi milión a Vrtichvost, na což zastavárník kývne. Zádrhel si psa na atomový pohon přeprogramuje. V televizi hlásí, že došlo k mnoha loupežím vzácných děl. Čtyřlístek chce pátrat, pomůže jedině Vrtichvost. Bobík se ale přizná, že robopsa zastavil za 300. Bobík jde vynález do zastavárny na naléhání kamarádů vyplatit, zastavárník se ale vymluví, že prodejnu rekonstruoval a staré harampádí vyhodil. Čtyřlístku se to nezdá a v noci zastavárnu obhlídne. Zrovna se do ná vloupá Vrtichvost, sebere vzácnou sošku a míří na adresu V Závětří 37, což je vilka s vysokým plotem. Jak Vrtichvosta vylákat a změnit přeprogramování? Myšpulín sestrojí robota-fenku Saxanu. Vrtichvost se opravdu nechá nalákat na Saxanino vytí, za což od ní dostane elektrošok. Myšpulín Vrtichvostovi trochu upraví program a upozorní policii. Když Vrtichvost dokončí další loupež a vrátí se domů, spustí v sobě hlasitý alarm. Přijíždí policie a zjistí, že vše řídil Zdrhel, i Čtyřlístek je překvapen. Zádrhel se pokouší prchnout ve své helikoptéře na střeše, ale Vrtichvost ho zastaví. Čtyřlístek si za odměnu, která byla vypsána na polapení zloděje, může koupit mnoho dárků a má bohaté Vánoce. A příště bude dvojčíslo, to teprve budou hody.
559+560 Záhadné vejce
Záhadné vejce (Čtyřlístek 559+560, 2013)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 14 stran, 50 %
Čtyřlístku v zoo učarovali tučňáci, všichni je chtějí vidět v přirozeném prostředí na Antartidě. Pronajmou si tam výzkumnou stanici na měsíc. Zabydlí se a začnou pozorovat tučňáky a natáčet o nich dokument. Mezitím Zádrhel přemýšlí, jak zbohatnout. Celé Grónsko je pod ledem, proto jsou tam levné pozemky. Kdyby ledovce roztály, daly by se pak pozemky krásně zpeněžit. Stačí pomocí supermagnetu vychýlit zemskou osu a slunce už se postará o zbytek. Aby magnet nikdo nenašel, zamaskuje jej Zádrhel jako tučňáčí vejce. Ve své superponorce přijede zrovna nedaleko od polární základny se Čtyřlístkem. Zádrhel zahodí jedno vajíčko, které zahřívá tučňák, a vymění jej za supermagnet. Čtyřlístek si všimne pohozeného vejce a postará se o něj. Někdy později spatří tučňáka, který těžce chodí, protože jeho vajíčko je strašně těžké a navíc magnetické. Dají mu výměnou nalezené opravdové a to magnetické bude zatím Myšpulín zkoumat. Čtyřlístek se v televizi dozví, že se vychýlila zemská osa a dochází k tání ledovců. Podnikatel Zet, který všechny své peníze vložil do grónských pozemků, může očekávat velké zisky. Myšpulín přepóluje magnetické vajíčko, aby se zemská osa vrátila. Vajíčko umístí vysoko na větrnou elektrárnu. Zádrhel si přijede zkontrolovat, proč tání ustává. Vyleze ze své ponorky ve skafandru a přitáhne jej silný magnet. Potápěč se otáčí na větrné elektrárně, Myšpulínův demagnetizátor neznámého návštěvníka osvobodí. Čtyřlístke konečně zjistí, že to je Zádrhel. Podnikatel Zet, vychýlení zemské osy, všechno konečně dává smysl. Zádrhel uprchne do své ponorky, ale vytrestaný je tak jako tak, přišel na buben.
559+560a Cesta kolem Světa
Záhadné vejce (Čtyřlístek 559+560, 2013)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 16 stran, 50 %
Při podzimním úklidu zahrady přiletí leták, který vyhlašuje závody draků. Myšpulín má jednoho draka (miniletadlo s dračí hlavou) v záloze a Čtyřlístek míří na závod. Po několika neúspěšných soutěžících starují kluci, kteří na rozdíl od ostatních nepouštějí draka ze země, ale přímo jej pilotují, Fifi zdola naviguje. Kluci letí vysoko a Fifi hlásí náhlou změnu počasí. Kluci nemůžou přistát, musejí letět se severním větrem. Navíc na palubě objeví myšáka, který se chtěl taky proletět. Černý pasažér prý přináší smůlu, což se za chvíli potvrdí, když si roztrhnou jedno křídlo o věž svatého Víta v Praze. Křídlo se dá vyspravit i za letu a Čtyřlístek míří dál na jih. V Písku neopatrným manévrem mírně poškodí starý most, pak už jsou v Třeboni u rybníka Svět. Rybář dole chytal rybu takovým švihem, že rybka vyletí až do draka se Čtyřlístkem. Kluci by ji chtělu sníst, ale myšák vidí, že je zlatá a chce za kamarádku, za to mu splní tři přání. Myšák chce pro Bobíka jídlo, pro rybku akvárko a převrácení směru větru a jeho zmírnění. Kluci se vracejí zpátky, myšák s rybkou přesednou na čápa, budou doma dřív a zpraví Fifinku. Kluci už přistávají doma, ale je z toho havárie na zahrádce. Jídlo pro kluky už je připraveno a rybička bude bydlet u Čtyřlístku v akvárku. V televizi zrovna poběží cesta kolem světa za 80 dní, ale to bude nuda, kluci právě obletěli Svět (s velkým S) za 8 hodin.
sp2013-1 Zapletený popleta
Zapletený popleta (Čtyřlístek Speciál 1/2013)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
V divadle se na své přednášce profesor Kučera chlubí, že objevil medailon rytíře Blátošlapa, který by měl vyjevit nějaké tajemství. Na pódium přijde detektiv a chvástá se, že tajemství odhalí, stačí mu medailon předat. Bobík nezdvořáka uklidní, jenže za chvíli spadne na všechny na jevišti opona a když si Čtyřlístek odstraní, profesor zmizí. Čtyřlístek chce nejdřív zajít domů a pak zahájit pátrání. Do domku se někdo vloupal. K překvapení všech je to profesor, který hledá u Myšpulína způsob jak medailon rozluštit. Ale profesor je celý popletený, dokonce si ani nevzpomíná na žáka Pinďu, kterého učí dějepis. Profesor způsobí nechtěně výbuch, při kterém se medailon rozbije a uvnitř se objeví mapa. Tu profesor za okamžik ukradne a utíká. Čtyřlístek konečně zjistí, že to nebyl opravdový profesor, ale namaskovaný detektiv. Profesor je pořád v divadle, svázaný pod propadlem. Myšpulín naštěstí stačil nahrát mapu do GPS přístroje a Čtyřlístek s profesorem brzy dohoní detektiva, který v podzemí nemůže přijít na to, jak otevřít dveře do tajné komnaty. Čtyřlístku se podaří rozluštit i další hádanku medailonu a najít vchod k pokladu. Detektiv neváhá a rychle sebere truhlici, vyleze z podzemí a vychloubá se lidem vychloubá, co všechno dokázala jeho detektivní kancelář. Jenže truhla je prázdná, opravdovým pokladem je kronika rytíře, která byla v kobce hned vedle truhlice. Kronika je vzácná, je to jeden z prvních cestopisů na světě. Detektiv se profesorovi omlouvá a chce se vrátit zpět do školy.
sp2013-2 Šifra mistra tiskaře
Šifra mistra tiskaře (Čtyřlístek Speciál 2/2013)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Fifinka se připravuje na autogramiádu své kuchařky, jenže v knize je spoustu hrubek. Čtyřlístek si stěžuje v tiskárně, tam jim smutný ředitel poví, že za vše může tiskařský šotek. Bobík vyžene svým zpěvem z úkrytu malou slečnu Šotynku, které je líto, že zkazila Fifinčinu kuchařku, nerada škodí, vše jí ale poručil král šotků. Šotynka dovede Čtyřlístek ke králi, který nechce o opravách v knihách nic slyšet, lidi a tiskaře nemá rád - kdysi mu ublížili. Kouzelná zubatá kniha spolkne Čtyřlístek a uvězní ve světě písmenek, kde Čtyřlístek natrefí na vynálezce knihtisku Gutenberga. Ten se přiznává, že si zajetí zaslouží, protože si neprávem přivlastnil zásluhy za vynalezení knihtisku - ve skutečnosti ho vymyslel jeho tehdejší kamarád král skřítků. Cesta ven z knihy vede přes šifry, a konečným heslem je jméno krále skřítků - Cimpr. Čtyřlístek se osvobodí z knihy i s Gutenbergem, který se králi skřítků omlouvá. Král ale nechce být slavný, radši mírně škodí zlobivým tiskařům, aspoň je švanda, a Čtyřlístek nenamítá. Fifinka daruje Šotynce svou opravenou kuchařku a pak vyráží na autogramiádu.
sp2013-3 Zelený tárip
Zelený tárip (Čtyřlístek Speciál 3/2013)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek v televizi vyslechne, že nekdo ukradl z třeskoprského muzea vzácné knihy z 14. století. Ke Čtyřlístku přijde student historie Kamil Koudelka, který potřebuje rozluštit staré knihy, které našel na půdě. Myšpulín vyluští, že to jsou pirátské mapy ukazující k vzácnému diamantu jméne Zelený tárip - pirát je psán pozpátku, protože je prokletý, plní jedno přání, ale nikomu nikdy štěstí nepřinese. Čtyřlístek se s Kamilem plaví na moři k ostrovu s pokladem. Přes mírné zádrhele s bouří na moři nebo hledáním úkrytu nakonec najde Čtyřlístek zelený diamant. Přišla Kamilova chvíle. Sváže Čtyřlístek lanem a konečně si může vzít diamant, kvůli kterému ukradl mapy z muzea. Z diamatu vyletí pirátský duch a splní Kamilovi přání. Kamil chce, aby ho duch přenesl k největšímu pirátskému pokladu. S mnoha čarovnými efekty se Kamil zjeví zpět v té samé jeskyni, největším pirátským pokladem je totiž právě Zelený tárip, diamant plnící přání. Zatím se Bobík osvobodil z lana a přemůže Kamila. Pirát slibuje jedno přání i členům Čtyřlístku. Fifi si přeje, aby duch už nikdy nikomu nic nesplnil, protože si lidi přejí nebezpečné nesmysly. Duch je volný a chce si užít dovolenou, ale za odměnu odletí se Čtyřlístkem domů. A Kamil si za trest bude muset sám najít cestu z ostrova.
sp2013-4 Ztracený poklad
Ztracený poklad (Čtyřlístek Speciál 4/2013)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
V televizních zprávách se Čtyřlístek dozví, že Mexiko City zachvátilo nepředvídané zemětřesení, následky jsou hrozné. Z obrazovky prosí seismolog Carlos o pomoc profesora Myšpulína. Čtyřlístek nasedne do létajícího auta a za chvíli už v Mexiku za pomocí Carlose najde epicentrum jeden kilometr pod zemí. Čtyřlístek nasedne do Myšpulínova nafukovacího krtkostroje a najde místo, kde někdo odčerpává obrovské zásoby podzemní vody, což otřásá zemí. Viníkem je Zádrhel, který sám šlape aby poháněl čerpadlo. Zádrhel (pod mírným nátlakem) vysvětlí, že nalezl starý svitek, podle kterého se dobyvatel Cortéz potopil do bažiny s aztéckým pokladem právě v těchto místech. Zádrhel našel už několik zlatých sošek, musí být blízko. Poklad pak prý odevzdá do muzea (nepolepšil se - za nález je vypsaná odměna). Fifinka vztekle kopne zrovna do místa, kde se ukrývá poklad. Zádrhel jej sebere a běží si na povrch pro odměnu, zatímco Čtyřlístek zastaví čerpadla, aby přestalo zemětřesení. Zádrhel poklad odevzdal, jenže ani odměna neodčiní všechny škody, které jím vyvolané zemětřesení napáchalo. Zádrhel si posedí 10 let ve vězení a Čtyřlístek odlétá domů.
kk2013 Vodník z Čertova jezera
4 vodnické příběhy (komiksová kniha, 2013)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek pobývá v pronajaté chatě u Čertova jezera a hned jde na ryby. Na udici ale chytí vodníka Jožku Bahouna, který není nebezpečný, na lovení dušiček nemá povahu. Aby aspoň nějaké měl, hraje každoročně karty s čertem. Čerti taky sbírají lidské duše a Bobíka napadne, že by mohl zkusit obehrát čerta sám, karty umí. Bahoun souhlasí a pro jistotu dá Bobíkovi do hry jeden hrníček, není v něm ale duše ale měchýř z kapra. Dokonale namaskovaný Bobík hraje s čertem Perplexem karty a prohraje, čert totiž podvádí. Čert taky neplní plán s odlovem duší a když Luciferovi ukáže vyhranou duši, dostane vynadáno. Čert si přijde pro vodníka Bobíka, podvodníci patří peklu. Lucifer říká, že nadpřirozené postavy do pekla nesmějí, ale z pekla nikdo nesmí, tak bude statný Bobík přikládat pod kotel. Opravdový vodník ví, jak by se dalo Bobíkovi pomoci. V Čertově jezeře zašpuntovaná díra přímo do pekla. Když ji Čtyřlístek vytáhne za pomoci vodníka proměněného v silného koně, začne se peklo plnit vodou. Vodník Bobík slíbí, že když bude propuštěn, obrátí směr vody nahoru. Lucifer souhlasí, kouzlo ale zajistí opravdový vodník Bahoun. Bobík je zachráněn, ale jezero se v pekle obarvilo dočerna. Myšpulín slibuje, že pomůžou vodníkovi postavit čističku.
kk2013 Nečekané dědictví
4 vodnické příběhy (komiksová kniha, 2013)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek zdědil po svém známém mlynářovi Vraném mlýn, pozemky a obyvatele. Čtyřlístek zjistí, že mlýn je starý a poničený, ale dokáže ho rychle dát do pořádku. Zanedlouho už mele mouku, ale někdo v mlýně škodí. Čtyřlístek brzy odhalí škodícího vodníka. Je to obyvatel mlýna Ploutvička, který pomáhal mlynáři Vranému, ale už se mu pracovat nechce. Myšpulín to vyřeší jednoduše, celý mlýn zautomatizuje. Když už se zdá, že vše dobře dopadlo, přijde do mlýna právník se svým klientem vodníkem Šupinkou, který v době napsání závěti bydlel ve mlýně a proto má prý nárok zde opět bydlet. Šupinka ale tvrdí, že mlynář Ploutvičku vyhnal a nechce ho pod jednou střechou. Plouvička odchází, ale slibuje odplatu. Přes noc se v mlýně stame mnoho nehod a škod, Čtyřlístku je jasné, že se Ploutvička mstí. Šupinka onemocní vážnou vodnickou nemocí, Ploutvička rychle spěchá pro pomoc od moudrého vodníka Kapičky. Kapička připlave se svými léčivými kapkami a Plotvička se rychle uzdraví. Vodníci se usmíří a Čtyřlístek nechá přepsat mlýn na ně. Za odměnu bude Čtyřlístek dostávat od vodníků mouku, a Fifi zase pozve vodníky na nejlepší buchty a koláče.
kk2013 Bubla a Rudla
4 vodnické příběhy (komiksová kniha, 2013)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek se koupe u Blaťáku. Z vody vyleze vodník Bubla, který pochází z říše pohádek, neví jak se objevil u Blaťáku a rád by se vrátil domů k bratrovi Rudlovi. Myšpulín má s sebou skládací ponorku a tak se může vydat Čtyřlístek s vodníkem hledat podvodní cestu do pohádky. Na konci Blaťáku je mluvící skála - brána, která nechce nepohádkové postavy pustit, ale Myšpulín spustí turbopohon a s ponorkou proletí skálou do pohádky právě ve cvhíli, kdy má brána při mluvení otevřenou pusu. Vodník dorazí domů, kde je vše rozházené a chybí i zlatá rybka, kterou bratr Rudla chytil a pak už se objevil Bubla u Blaťáku. Vodník navrhuje jít za králem, ten je hodný a poradí. Na hradě Čtyřlístek s Bublou zjistí, že kralování se ujal bratr Rudla a pravý král je ve vězení. Zlatá rybka v akváriu plní Rudlova přání. Čtyřlístek je vyhozen z hradu a s Bublou přemýšlí jak osvobodit krále. Kanálem se dostanou až do hradního vězení, s otevřením cely ale bude muset pomoct zlatá rybka. Čtyřlístek se vetře do královských komnat, kde najde smutnou zlatou rybku. Pinďa ji nakrmí a rád by si něco přál, to už přijde Rudla a je v přesile, protože rybka plní jen přání toho, kdo ji chytil. Rudla si přeje Čtyřlístek i Bublu ve vězení, rybka ale neuposlechne a Pinďu neuvězní, protože ten na ni byl hodný. Pinďa pak může osvobodit kamarády, vodníka a krále z vězení. Zlatá rybka je smutná a prosí o vysvobození. Pinďa má s sebou skládací prut a vyloví rybku z akvária. Rybka teď plní Pinďova přání a Pinďa má jediné - ať se všechno vrátí do původního stavu. Pak rybku pustí do vody. Rudla prosí krále o odpuštění a král připravil trest - Rudla bude muset 100 let plnit přání lidem v království a začít může úklidem zámku. A Čtyřlístek se vrací ponorkou domů.
kk2013 Jezerní královna
4 vodnické příběhy (komiksová kniha, 2013)
napsala Renata Mauserová, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek nemá peníze na exotickou dovolenou, tak jde tábořit k Blaťáku. Fifinka nechce jít dlouhou 15kilometrovou stezkou Čtyřlístku okolo Blaťáku, naštěstí jezdí přes rybník nábližka - přívoz. V noci před spaním vypráví Myšpulín příběh z místního kraje:
V dávných dobách byl v tomto místě neprostupný les, ve kterém nebezpeční loupežníci okrádali projíždející kupecké karavany. Nejstrašnějším lupičem byl Vašek z Myšlína. Král Václav IV. chtěl učinit loupežnickému řádění přítrž, nechal zahradit říčku Šuměnku a založil rybník Blaťák. Jenže to nepomohlo, tak pověřil nebojácného Dalibora, aby situaci vyřešil. Dalibor se s pomocníky přestrojil za kupce a nechal se přepadnou loupežníky. Pak ale Dalibor a jeho spojenci udeřili v plné síle a lupiče přemohli. Dalibora čekalo nemilé překvapení, vůdce lupičů Vašek byl jeho bratr. Král vykázal loupežníky k těžkým pracem při budování rybníků, Dalibor byl povýšen na barona. V kraji už bylo bezpečno, ale manželka loupežníka Vaška Milada neunesla ostudu a skočila do jezera. Dalibor se postaral o děti svého loupeživého bratra. Nad jezerem se každý rok začala zjevovat mlžná postava Milady. Postupem času přestala smutnit a stala se z ní jezerní královna.
Hned jak Myšpulín příběh dopoví, zjeví se nad jezerem královna, vodníci, víly a jiná stvoření. Královna vyslechla Myšpulínovo vyprávění a moc se jí líbilo. Chtěla by poprosit Čtyřlístek o jednu věc, má dávné přání uspořádat na Blaťáku závod plachetnic se strašidly, protože pozorováním lidí zjistila, že to je zábavná aktivita. Naštěstí se zrovna zítra budou konat na Blaťáku závody a plachetnice jsou nachystány a Čtyřlístek se strašidly si je může půjčit na noční závod. Závodí vodník, meluzína, rodinka raků a Pinďa. Při otočce u Kachního ostrůvku se srazí meluzína s vodníkem a ztroskotají. Pinďa s raky přijedou do cíle nastejno, trosečníky zachrání ráno přívozní loď. Jezerní královna děkuje za splněné přání. Královna se zjeví za zase za rok, ale k vidění je celoročně, protože jí obyvatelé Třeskoprsk vytvořili sochu (o čemž neměl Čtyřlístek ani tušení). Královna vystupuje z jezera se svým průvodem vždy v červenci, při té příležitosti se koná sláva zvaná Starosplavská pouť.
ročník 2012příběhy - seznamročník 2014
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
MatyldaMatylda ŠéfredaktorŠéfredaktor Školní potřebyŠkolní potřeby Čtyřstránkové příběhyČtyřstránkové příběhy MaketaMaketa
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru