Článek z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Článek z kategorie
Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2009

200930 příběhů Čtyřlístku v roce 2009.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2009
Čtyřlístek Speciál 2009

461 Bobík na bobech
Bobík na bobech (Čtyřlístek 461, 2009)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Bobík a tři jeho kamarádi vyhrávají místní závody na bobech. V Krkonoších ale už postavili mnohem lepší dráhu, tým ji jede vyzkoušet a Čtyřlístek jede s ním. Bobíkovi se při roztlačování bobů nepodaří naskočit, to se mu ještě nestalo. Z cíle nehlásí příjezd bobů, zbytek týmu musel někde vyletět z dráhy. Čtyřlístek nasedá do bobů vánice nevánice, kluky je třeba najít. Čtyřlístek vyjede z dáhy přímo před tři sněhuláky, kteří mají na hlavách helmy kluků. Nejsou to sněhuláci, to je začaroval sám Krakonoš za to, že mu lidé postavili bobovou dráhu přímo přes tajnou zahrádku. Čtyřlístci slibují Krakonošovi pomoc, když je nezačaruje. Čtyřlístek musí v Krakonošově jeskyni vymalovat vzory na okenní tabule, vyladit zvonkohru rampouchů nebo namlít sněhové vločky. Čtyřlístku jde vše od ruky, Myšpulín dokonce zdokonalí stroj na sníh. Krakonoš ale nechce Čtyřlístek pustit, tak šikovné pomocníky si chce nechat. Čtyřlístek musí utéct z jeskyně. Stačí vloupat se Krakonošovi do ložnice a ukrást mu kouzelnou hůl. Po cestě ještě odčaruje kamarády sněhuláky. Fifi napíše vzkaz, aby se Krakonoš nezlobil. Čtyřlístek zajistí, aby se úsek bobové dráhy předělal a vyhnul se tajné zahrádce. Bude mistrovství bobů v Krkonoších, Bobíkovi kamarádi se ale odmítají na dráhu vrátit, nechtějí skončit jako doživotní sněhuláci. Čtyřlístek má ale ideální počet členů na posádku bobů a v závodě vyhrává. Přijde pogratulovat i Krakonoš, sportovce jako Čtyřlístek má rád.
462 Ledoví muži
Ledoví muži (Čtyřlístek 462, 2009)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
I když teplota klesla pod nulu, sníh nepadá. Čtyřlístek by si rád zalyžoval. Předpověď hlásí sníh na Sněžné hoře a Čtyřlístek se tam okamžitě vydává na chatu. Jenže chumelí tak silně, že lyžovat není možné. Nakonec sněží i v Třeskoprskách, kam ve své raketce přilétají dva modří mimozemšťané. Najdou opuštěný dům Čtyřlístku a rozhodnou se tam nastěhovat. Stačí ho jen trochu upravit, aby se jim tam dobře žilo, mají totiž rádi zimu. Ufoni nechají otevřená okna a ještě pomocí mrazometu dostanou led a sníh do celého domečku. Čtyřlístek se zatím rozhodne vrátit domů, vánice na Sněžné hoře neustávají. Domeček najde s okny dokořán, ledem a sněhem skoro všude a s mimozemšťany, kteří nechtějí odejít. Myšpulín vezme teplomet a vyhrožuje, že rozpustí loď ufonů. Mimozemšťani slibují, že okamžitě odletí, i když si domeček tak pěkně přizpůsobili. A Čtyřlístek jde na lyže, nakonec stačilo zůstat v Třeskoprskách.
463 Brankář na baterky
Brankář na baterky (Čtyřlístek 463, 2009)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Pinďův třeskoprský hokejový tým zase prohrává. Pinďa je na kamarády naštvaný, kritizovat umí každý, ale hokej je těžká hra a nejlepší hráče přebrala týmu konkurence. Myšpulín s Bobíkem souhlasí, nakonec hokej hrávali už na škole. Nové posily opravdu týmu pomohou a o rok později jsou Třeskoprsky dokonce v čele tabulky. Do Třeskoprsk dokonce přilétá kanadský tým Lední medvědi na exhibiční utkání. Zajímavé je, že hráči nepožadují žádné jídlo, jen jejich spotřeba elektřiny je vysoká, asi kvůli posilovacím strojům. Začíná zápas, Čtyřlístek střílí na branku co se dá, ale brankář vše vychytá. Kanadští hráči jsou na střídačce úplně nehybní a trenér tam není vůbec. Po druhé třetině prohrávají Třeskoprsky už o 4 góly. Fifinka roznáší hráčům nápoje, Kanaďani ale nemají vůbec zájem. Fifi zajde ještě k jejich šéfovi. V místnosti najde zvláštní ovládací pult a ve vedlejší místnosti spatří, jak trenér spravuje robotického hokejistu. Fifi vše prozradí kamarádům. Myšpulín navrhne, že stačí vyndat baterku ze zad robotickému brankáři. Fifi s kamarádkami předstírá zájem o brankářům autogram a zatím nepozorovaně vyjme baterku z jeho zad. Brankář přestane chytat, třeskoprský tým nažene ztrátu a vítězí 12:4. Bobík nemá ve zvyku pomlouvat soupeře, ale tohle byl opravdu brakář na baterky.
464 Nejlepší nápady
Nejlepší nápady (Čtyřlístek 464, 2009)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se účastní autogramiády jednoho nepříliš úspěšného spisovatele povídek. Fifinka se ho ptá, co ho při psaní povídek inspiruje. Spisovatel prozradí, že nápady mu dává múza. A opravdu, objeví se múza, a jakmile pozná Myšpulína, rozhodne se přidat raději k němu - Myšpulín se určitě proslaví, na rozdíl od spisovatele. Myšpulín souhlasí a s múzinými nápady vymýšlí šílené a šílenější vynálezy - skládací vanu, talíř s automatickým příborem - který vás nakrmí sám, pěnovač, samohoupací křeslo, odemykač nebo zavazovač tenisek. Fifinka je naštvaná, protože po vynálezech zůstává strašný nepořádek a úklid zbývá na ní. A nejvíc ji dopálí, když Myšpulín s múzou rozšíří laboratoř do kuchyně. Múza se chce zavděčit a vymyslí pro Fifinku altánek, který Myšpulín postaví. Fifi je nadšená a stydí se, že chtěla múzu vyhnat. Jenže múza připevní k altánku balónky a Fifinka odlétá neznámo kam. Kluci v autě létající altán pronásledují. Fifi odstřihne balónky a spadne s altánem přímo do jezera. Myšpulín zapne na autě vodní režim a pro Fifi si doplují. Fifinka se se svým vzduchoplavectvím proslaví, dostane se do místních novin. Múza je naštvaná, že proslavila Fifinku a ne sebe. Myšpulín konečně múzu vyžene, odteď bude spoléhat jen na vlastní nápady. Vynálezy, které Myšpulínovi múza vnukla, odváží Čtyřlístek do sběrného dvora.
465 Otvírání pokladů
Otvírání pokladů (Čtyřlístek 465, 2009)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek si v knihovně přečte starou kroniku Třeskoprsk. Podle ní se na Velký pátek otvírá Čertova skála pod hradem, když se pokropí vodou ze studánky v podhradí. Zjistili to dva chasníci - Jeden se ze skály nikdy nevrátil, protože si nacpal kapsy drahokamy, druhý o tom vyprávěl kronikáři. Pozítří je Velký pátek a Čtyřlístek může ověřit pravdivost historky. Skála se opravdu po polití vodou ze studánky otevře. V jeskyni je hromada zlaťáků a taky se v ní ozývá zpěv a muzika. Jsou to vzácní pánové a paní, kteří tam hodují a veselí se. Čtyřlístek se přidá a ztrácí pojem o čase. Myšpulín si všimne, že se blíží půlnoc a je potřeba skálu rychle opustit. Jenže Pinďa přebral medoviny a při útěku zakopne. Pinďa ve skále zůstane. Vše byla léčka čertů, kteří tak získali aspoň jednoho sluhu do svých služeb. Čtyřlístek nehodlá připustit, že by se s Pinďou shledal nejdřív za rok. Zkusí najít jiný vchod do skály a to se mu i podaří - přes starou studnu na hradě. V jeskyni narazí na čerty. Fifinka má ale s sebou pořád kouzelnou vodu, kterou čerty uhasí. Čtyřlístek probudí spícího opilého Pinďu a vyšplají studnou ven. I tuto příhodu by mohli nechat připsat do kroniky, ale nikdo by jim neuvěřil.
466 Kouzelný klavír
Kouzelný klavír (Čtyřlístek 466, 2009)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se zajel podívat do muzea, kde mají kouzelné housle a klavír. Průvodce vysvětluje, že hudební nástroje sestrojil vynálezce, který zde žil než se po jeho smrti stalo z domu muzeum. Zajímavé je, že ač má klavír vše jak má být, vůbec nehraje. Ve vitríně jsou vystaveny vzácné housle. V oknech nejsou mříže, protože podle vynálezce prý klavír ochrání housle před zloději. Průvodce konečně pozná profesora Myšpulína a žádá ho, aby kouzelné nástroje prozkoumal. Po vynálezci zbyly už jen obyčejné hrací karty, mohly by se hodit. Myšpulín chvíli klavír zkoumá a pak objeví škvíru, do které by se dala zastrčit karta. Ani pak ale klavír nehraje. Bobík zkusí vzít housle, na pověry přece nevěří. V tu ránu začne klavír hrát a tak mocně, že Bobíka roztancuje, dokonce vznese do vduchu, Bobík se nemůže bránit. Jediné co pomůže je vytáhnout z klavíru kartu. Klavír roztancoval jenom Bobíka, protože vzal housle do ruky. Už je pozdě na návrat domů, Čtyřlístek se ubytuje vedle v hotelu. V noci se do muzea vloupají dva uličníci a kradou housle. Rozezní se klavír a roztancuje oba zloděje. Průvodce se jde podívat co se děje. Sebere ukradené housle a začne taky tancovat. Klavír je slyšet až do hotelu, Čtyřlístek okamžitě přiběhne a uvidí, jak si průvodce tancuje se dvěma zloději. Stačí vytáhnout kartu a vše je v pořádku. Zloději dostali lekci a průvodce děkuje Myšpulínovi za objasnění tajemství klavíru a houslí.
467 Zahrada obrů
Zahrada obrů (Čtyřlístek 467, 2009)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Čtyřlístek vyráží na výlet na nedalekou Obří horu. Myšpulín chce nejdřív dodělat obří hnojivo, přesto se na horu dostane dřív - po delší, ale pohodlnější cestě. Z Obří hory je nádherný výhled na Třeskoprsky, vsedě už ale není nic vidět (stěžuje si Fifinka). Kluci doběhnou domů, postaví lavičku a přinesou ji na Obří horu. Fifi ještě není spokojená - ze všech stran do ní pere sluníčko, chtělo by to stín. To je úkol pro Myšpulínovo obří hnojivo. Zasadí sazeničku, zítra to bude velký strom. Později k lavičce přijde obr a diví se, že našel obrovské kopretiny okolo vzrůstajícího stromu. Květiny natrhá a odnese své obryni. Ta má radost, ale jenom chvíli, protože květiny v zemi zvadnou. Další den se Čtyřlístek vrací k lavičce. Strom vyrostl, ale chybí kopretiny. Obr si všimne Fifinky a unese ji a uvězní ji v jeskyni - bude mu dělat zahradnici. Kluci chtějí Fifince pomoct - spustí jí do jeskyně obří hnojivo. Fifi vynález použije a v zemi opět vyrostou veliké kopretiny, ale brzo zvadnou. Myšpulín tuší proč - je tam všude kamení a ani trocha půdy. Kluci jedou domů uskutečnit Myšpulínův plán. Vystříhají květiny z papíru a zasadí na zahrádce obrů. Obři jsou dojatí a Fifinka vysvobozena. Fifinka oceňuje Myšpulínův dobrý nápad.
468 Noční osvětlení
Noční osvětlení (Čtyřlístek 468, 2009)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek vyráží na výlet, tentokrát prozkoumat jeskyni. Bobík zapomněl mapu a Čtyřlístek se ztratí, bude muset přenocovat v přírodě. Pinďa při stavění stanu málem spadne do močálu, stan bude nutno postavit dál. V noci si všimne Fifinka tančící slečny na močále. Kluci vidí, že dívka svítí, nejspíš hoří, tak běží udusit plamínky pomocí spacáků. Dívka už nesvítí, ale vůbec z toho nemá radost. Je to totiž světélkující bludička lákající lidi tancem do močálu. Potmě už ji nebude vidět. Myšpulín má nápad - nasadí bludičce jeskyňářskou přilbu. Světlo ale příliš oslňuje, není vidět tanec a mladého myslivce do močálu nevlákala. Další nápad má Bobík - dá bludičce reflexní vestu a na strom umístí reflektor. Bludička svítí nádherně, dokumentaristy - přírodovědce ale taky do močálu nedostane. Mají ji za silničářku, což je rozzuří, silnice nemá v přírodní rezervaci co dělat. Další nápad má Pinďa - věnuje bludičce svůj kahan. Ten svítí dobře, bludička ho ale neunese. Bludička je nešťastná a chce se utopit, naštěstí je tu ještě Fifinka s nejlepším nápadem. Když není tančící bludička vidět v noci, musí tancovat ve dne. A nezavádět lidi do močálu, ale učit je tancovat v taneční škole. Bludička má jako učitelka velký úspěch. Fifinka uvažuje, že se přihlásí do kurzu.
469 Podivuhodná socha
Podivuhodná socha (Čtyřlístek 469, 2009)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Fifinka se na přednášce dozví, že v sochařství jsou moderní abstraktní tvary. Doma proto vymodeluje zvláštní sochu. Kluci se jí posmívají, Fifinka je ale poučí, že podstatou abstraktního umění je provokovat divákovu fantazii - každý si v soše může najít vlastní představu. Fifi peče bábovku, musí ale skočit do samoobsluhy. Bábovka se už pomalu připaluje. Fifinčina socha ožije, bábovku vytáhne na stůl a zase se vrátí na podstavec. Fifi se vrací a chválí kluky, že bábovku zachránili. Nikdo za to ale nemůže. Myšpulín vynalézá, ale nemůže vymyslet jak vynález dokončit. Zatímco Myšpulín spí, socha zase obživne, a přidá na Myšpulínův vynález ozubené kolečko. Stroj na látání ponožek začne fungovat a Myšpulín si začne myslet, že se z něj stal náměsíčný vynálezce. Fifi přihlásila sochu na výstavu a vyhrává první cenu. Dvojice zlodějů sochu v noci ukradne, přenese do své skrýše a chce začít shánět kupce. Socha ale obživne, lupiče přemůže a sváže. Fifinka dostává pozdě v noci zvláštní esemesku - "Přijeď si pro mě do Krátké ulice 7. Tvá ukradená socha." Čtyřlístek na místo dojede a najde sochu i zloděje. Zloději slibují, že už nebudou krást, hlavně ať už si odvezou tu strašlivou sochu. Ráno vrátí Čtyřlístek sochu na výstavu. Myšpulínovi už je jasné, jak to bylo s bábovkou a jeho vynálezem. A Pinďa netušil, jakou sílu může umění mít.
470 Tajemné hlubiny
Tajemné hlubiny (Čtyřlístek 470, 2009)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Myšpulín s Fifinkou hrají šachy, Bobík hru sleduje a Pinďa usnul nad dobrodružnou knihou. Zdá se mu, jak Čtyřlístek letí v balónu nad mořem a přichází vichřice. Čtyřlístek spadne do vody, naštěstí se může plavit v koši. Když bouře ustane, začnou okolo koše kroužit delfíni. Fifinka se zkusí s delfínem zkramarádit. Delfín ji ochotně veze na hřbetu. Čtyřlístek naskočí na delfíny, snad ho dopraví až ke břehu. Najednou se objeví vodní vír, který delfíny stáhne dovnitř. Čtyřlístek se octne na mořském dně, kupodivu může pod vodou dýchat. Čtyřlístek je uvítán vládcem vod. Vládce představuje Čtyřlístku i svého nehodného syna, který se přizná, že on může za ztroskotání balónu. Moc rád ale pomůže najít koš a obstarat nový balón. Vládce věnuje Čtyřlístku mušli, ve které se při zaposlouchání ozývají zvuky moře. Čtyřlístek už bude mít dvě, jednu si přivezl z prázdnin. Čtyřlístek se v balónu vydává na další cestu. Už se dostal nad pevninu. Pinďa se zaposlouchá do mušle a slyší v ní Bobíka: "Pinďo, ty lenochu! Že se nestydíš!" Pinďa se budí ze sna, už dávno probíhá večeře. Ještě se úplně neprobral a shání svou kouzelnou mušli od vládce vod. Fifinka mu podá tu, co si přivezli z prázdnin. To, že v ní je slyšet šumění moře není kouzlo, ale fyzikální akustický jev. A kdo nevěří, ať si to doma zkusí.
471 Vynález nad vynálezy
Vynález nad vynálezy (Čtyřlístek 471, 2009)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Myšpulín vychází z patentového úřadu, získal titul vynálezce roku. Čtyřlístek oslavuje už 99 patentovaných Myšpulínových vynálezů. A Myšpulín přemýšlí, jaký by měl být ten stý. A nakonec na to přijde - přístroj který dělá nemožné úkoly, proto ho pojmenoval Absurdion. Vypadá jako mobil, ale umí trochu něco jiného - dokáže tenisový míček proměnit v kostku nebo při jeho působení přestává platit řčení "hlavou zeď neprorazíš". Rozbitou zeď si ale musí Čtyřlístek spravit sám, na tak obyčejné úkoly není Absurdion stavěný. Na třeskoprském posvícení vyzkouší Myšpulín přístroj zase jinak - dokáže, aby pečení holubi létali sami do huby. Úspěch s tím ale nemá, protože ve vzduchu začne poletovat všechno jídlo i pití. Myšpulín dostal pozvánku na přednášku v Africe, kamarádi letí v malém letadle s ním. Letadlo ale havaruje uprostřed africké pouště. V dáli vidí Čtyřlístek oázu. Když k ní dojde, zjistí, že voda tam je, ale pitná moc nebude. Zato se to tam hemží komáry. Další příležitost pro Myšpulínův vynález - znáte přece přísloví "udělat z komára velblouda". Stačí nechat působit paprsky Absurdionu a na zem popadají čtyři velbloudi. Čtyřlístek nasedne a míří do civilizace. Přístroj si vezme Fifinka, aby Myšpulín nezkoušel nesmysly, jako třeba jestli velbloud projde uchem jehly.
472 Kulihrášci
Kulihrášci (Čtyřlístek 472, 2009)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Fifinka otrhává zralý hrášek, který vypěstovala. Z jednoho lusku vyskočí trpaslíček kulihrášek. Za to, že ho Fifinka pustila do světa, bude jí pomáhat. Ještě jí prozradí, že když zasadí jeho čepičku, vypěstuje si tak během chvíle další kulihrášky. Skřítci pomáhají Fifince v kuchyni, i když je to pro ně nebezpečné, protože když někdo skřítka posolí, stane se z něj obyčejný hrášek. Kluci Fifince skřítky závidějí a tak si vypěstují vlastní. Skřítci poslouchají jen toho, kdo si je vypěstoval. A aby se mezi kulihrášky Čtyřlístek vyznal, který skřítek poslouchá koho, nabarví jim Fifinka čepičky. Zatímco skřítci spravují, uklizí a vaří, hraje si Čtyřlístek hru Člověče, nezlob se. Pinďa má nápad - proč hrát, když za ně můžou hrát skřítci. Kulihrášci sami házejí kostkou a posunují se po hracím plánu. Jenže brzo se naštvou a nazlobí, když někdo pošle jiného skřítka do domečku nebo nedodržuje pravidla. Rady Čtyřlístku přestanou kulihrášci poslouchat, vzbouří se a všechno v domě ničí. Nešťastnou náhodou na sebe nasypou sůl a promění se v obyčejný hrášek. Je to na jednu stranu škoda, byli šikovní, ale Človeče, nezlob se nezvládli.
473 Pinďa dudák
Pinďa dudák (Čtyřlístek 473, 2009)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek sestavil kapelu a začíná hrát, nejdřív v mateřské škole, na svatbách nebo i v domově důchodců. Právě jeden z důchodců věští kapele Čtyřlístek úspěch. Pán dřív hrával na dudy a rád je věnuje Čtyřlístku, stačí si pro ně dojet na chatu v Greslové Lhotě. Nejsou to jen tak obyčejné dudy, přinášejí štěstí. Čtyřlístek na chatu zajede a dudy si vezme. Na dudy se učí Pinďa, už ho nebaví hrát druhé housle (první hraje Fifinka, Bobík na basu a Myšpulín na klarinet). Na zábavě v restauraci má Čtyřlístek úspěch. Jakmile se rozezní kouzelné dudy, lidé tancují sami od sebe, aniž by chtěli. Čtyřlístek dostane pozvánku na mezinárodní soutěž dudáckých kapel do Skotska. Čtyřlístek vyráží, ale cesta podmořským tunelem je přiliš drahá, Čtyřlístek nebude mít na cestu zpátky. V londýnském metru si zkusí vydělat peníze muzicírováním. Čtyřlístek si slušně vydělal, jenže futrál s penězi ukradnou dva zloději. Pinďa spustí na dudy, zloději začnou tancovat a nemůžou utéct. Policisté děkují za dopadení známých firem. Soutěž se koná u jezera Ness. Lochnesská příšera nestrpí narušování životního prostředí, vyleze na břeh a straší. Jedině Pinďa hrou na dudy může zachránit situaci. Lochneska poslouchá a nechá se vlákat do zoo, kde je nakonec velmi spokojená. A Čtyřlístek vyhrává na soutěži první cenu.
474 Zlaté vlnky
Zlaté vlnky (Čtyřlístek 474, 2009)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek se plaví na moři. Náhle připluje pirátská loď Zlaté vlnky s rusovlasou kapitánkou Leou. Piráti loď přepadnou a zaberou, Čtyřlístek je spoután a vhozen do podpalubí. Za čas dostane Čtyřlístek najíst, ale jídlo mu vůbec nechutná. I piráti Čtyřlístku přiznají, že posádce jídlo od kapitánky a zároveň kuchařky Ley nechutná. V noci se díky Myšpulínově kapesní zubní vrtačce osvobodí Čtyřlístek z podpalubí. K jeho lodi se ale nejde dostat, stojí tam piráti, kteří se právě domlouvají na vzpouře kvůli špatnému jídlu Ley. Fifinka zažene kluky zpátky do podpalubí a jde si s kapitánkou promluvit "mezi námi děvčaty". Fifi Lee prozradí, že se chystá vzpoura a že jí může pomoct uvařit. Další den jsou piráti s jídlem spokojeni. Fifi kapitánce radí, že by měla s pirátstvím skončit, není to slušné. Lea nic jiného než loupit neumí, i rodiče byli piráti. Fifinka naučí Leu jinému řemeslu - vaření. Už za týden umí Lea skvěle péct a vařit. Loď připoluvá do přístavu a podle dohody nechá Čtyřlístek jít. Po čase se přijde Čtyřlístek do lodní restaurace Zlaté vlnky podívat. Lea děkuje Čtyřlístku, restaurace slaví úspěch. Čtyřlístku končí dovolená u moře. Nic se ale neděje, sluníčko je i doma a plavit se dá i na Blaťáku.
475 Návštěva u Popelky
Návštěva u Popelky (Čtyřlístek 475, 2009)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Kluci chystají dárek k Fifinčiným narozeninám. Pinďa maluje obraz, ale moc se mu to nedaří. A Myšpulínův a Bobíkův vysavač s automatickou regulací odtahu má taky ještě hodně much. Kluci musejí vymyslet něco lepšího a pro radu si jdou za Fifinkou. Fifi by chtěla zlaté střevíčky, které by si neprošlapala. Kluci to vezmou vážně a okamžitě letí chronoletem do pohádky za Popelkou. Popelka, už královna, právě na hradě rozsuzuje spor dvou poddaných o opičku. Zlá královna rozhodne tak, že opička připadne královskému dvoru. Královna pohostí Čtyřlístek skvělými trubičkami, které upekla pekařka pro sirotky. Trubičky jí ale byly okamžitě zabaveny. Čtyřlístek prozradí, že si přišel pro zlaté střevíce. To Popelku namíchne a vyhrožuje, že nechá Čtyřlístek vsadit do hladomorny. Když si Popelka zouvá střevíce, všimnou si kluci, že jí chybějí na nohou palce. Klukům dojde, že to není Popelka, ale její zlá sestra Apolena, která se za královnu díky podobě vydává. Lidé na zámku nemají ponětí, že jim vládne někdo jiný, i když změny v chování si všimli. Kluci musí přece pomoci a kde jinde může Popelka být než v hladomorně. Kluci vysvobodí nejen ji, ale i jejího mažela. Zlá sestra je vyhnána a na trůn se vrací Popelka, která s radostí věnuje Čtyřlístku své zlaté střevíce. Kluci se vracejí domů a přivážejí to, co si Fifi prála. Pohádkové střevíce jistě neprošlape. A Fifi má pro kluky pochutnání - trubičky, které má od Popelky, ale ne od královny, ale od pekaře Popelky.
476 Spor o mamuta
Spor o mamuta (Čtyřlístek 476, 2009)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Kluci si chtějí udělat výbornou limonádu, jenže zrovna přestala téct voda - před domkem prasklo potrubí. Přijede dělník s bagrem a začne hloubit jámu, aby mohl vyměnit potrubí. Voda už zase teče. Pinďa ve výkopu našel pravěkou sošku mamuta s jedním klem ulomeným. Aby si byl Čtyřlístek jistý, že se jedná o pravou sošku, zhotoví Myšpulín fotografii a pošle na patřičná místa. Fifinka schválně natočí mamuta pro fotku tak, aby nebyl vidět ulomený kel. Dopis dostane profesor Morin se svým asistentem Famusem. Jsou naštvaní, že obyčejní lidé nalezli na zahrádce světový unikát, zatímco oni jako vědci se pachtí v ústavu a nic. Asistent na profesorovo přání vytvoří přesnou repliku sošky podle fotografie a vydávají se do Třeskoprsk. Profesor Čtyřlístku namluví, že soška je bezcenná a v nestřeženém okamžiku ji vymění za svou repliku. Profesorovi zrovna přišla pozvánka na setkání na pravěkém nalezišti na Sibiři. Tam jakože najde nejkrásnější pravěkou sošku mamuta. Profesor se stane slavným a je navržen na cenu roku. Čtyřlístek si všimne, že jeho sošce mamuta zázračně dorostl ulomený kel. Myšpulínovi je jasné, že jde o repliku. Je nutné dokázat, že pravým nálezcem byl Pinďa, a to je velmi snadné, mají přece na důkaz fotku. Čtyřlístek se dostane do novin a podvodný profesor se pěkně znemožnil.
477 Olympijský oheň
Olympijský oheň (Čtyřlístek 477, 2009)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Pinďa přichází ze školy a je velice nadšený - vyhrál nad Ludvou z VI. C závod v běhu a jako nejrychlejší běžec ponese olympijskou pochodeň. Není to pravá olympiáda, ale každoroční sportovní hry v Drtiklukách. Cesta tam vede přes pohádkový les. Pinďa se bojí, že s pochodní zabloudí. Kamarádi jdou proto den předem zkontrolovat do lesa směrovky, aby měl Pinďa snazší cestu. Lesem ale běží poražený Ludva, který směrovky naopak záměrně poškozuje, aby Pinďa zabloudil a měl ostudu, vyhrát v běhu měl přece sám. Náhle ale Ludva spadne do jámy a volá o pomoc. Druhý den vyráží Pinďa s pochodní lesem. Řídí se podle směrovek, podle kterých se ale nedostane do Drtikluk, ale skoro k ježibabě. A najednou se propadne do jámy, stejně jako Ludva. V jámě najde svázaného Ludvu. Král lesních duchů řekne, aby si Pinďa zajatce nevšímal a šel radši osvobodit jeho spící dceru Hedviku. Ve starých knihách skalních duchů je totiž psáno, že dceru vysvobodí posel s ohněm, když na ni promluví. Pinďa to zkusí, ale Hedvika se neprobere. Nešikovný král vezme pochodeň a nešťastnou náhodou podpálí závěsy, začíná hořet. Požárníci oheň uhasí a princezna se po ledové sprše probere. Král nabízí odměnu. Pinďovi zhasla pochodeň, potřeboval by tedy hořící pochodeň. V kuchyni je ohně dost, ale pochodeň nechce chytit. Olympijská pochodeň může být zapálena jen sluncem. Ludva má lupu, se kterou to půjde snadno. Král oba propustí a kluci se vydávají na cestu do Drtikluk. Už to nestihnou, Ludva se proto omlouvá. Naštěstí přiletí ježibaba na létajícím koštěti, která je do cíle cesty zaveze. Čtyřlístek se už o Pinďu strachoval, naštěstí Pinďa vše zvládl a má o čem vyprávět.
478 Kouzelný kruh
Kouzelný kruh (Čtyřlístek 478, 2009)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Z domova důchodců vyklízejí staré harampádí. Fifince se líbí hrnčířský kruh. Stěhováci jí řeknou, že si kruh může nechat. Fifinka doma začne modelovat a brzy se připojí i ostatní. Fifi si vymodeluje džbánek na med, Pinďa láhev na malinovku, Bobík pořádný hrnek na kakao a Myšpulín krajáč na mléko. Přes noc se výrobky vypálí v Myšpulínově nové keramické peci. Ráno jsou všichni překvapeni, že jsou nádoby naplněné tím, čím si přáli. Kamarádi nejdříve podezírají Fifinku z rafinovaného triku, nakonec jim ale dojde, že získali kouzelný hrnčířský kruh. Med z džbánku je výborný, Fifinka z něj napeče senzační perníčky, které příští den nabízí na třeskoprském posvícení. Perníčky mají takový úspěch, že zajistí Fifince titul královna posvícení. Lidé Fifinku obdivují a dokonce ji navrhují na starostku. Toho se chytí švec Pepa Šídlo, který kandiduje proti úřadujícímu starostovi. Kdyby měl takové perníčky, určitě by mu přinesly vítězství. Šídlova manželka od Fifinky zjistí, že za výtečný med může kouzelný kruh. Šídlo daruje Čtyřlístku lístky na benátskou noc na Blaťáku. Zatímco je Čtyřlístek pryč, vloupají se Šídlovi do domečku a vypálí si v peci džbánek. Doma z medu vytvoří perníčky ve tvaru boty - je přeci švec a ví, jak to v Třeskoprskách "chodí" a jak by to "šlapat" mělo. Na předvolebním mítinku rozdává s manželkou perníčky, jenže ty nikomu nechutnají. Šídlo volby prohrál, dostal jen dva hlasy od sebe a své manželky. Šídlová vztekle mrští džbánkem o dveře Čtyřlístku. Čtyřlístku už je vše jasné. Kouzelný kruh ví co komu nadělit, a Šídlovi dal místo medu ševcovské lepidlo. Navíc měl smůlu, že si nepřečetl, co bylo napsáno na dně džbánku - ševče, drž se svého kopyta.
479 Klenoty džungle
Klenoty džungle (Čtyřlístek 479, 2009)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek vyráží natáčet film o deštných pralesech. Nikdo si neměl balit žádné zbytečnosti. Vlastním letadlem dorazí Čtyřlístek na místo, jenže okolí je značně vykáceno. Domorodec Čtyřlístku prozradí, že prales drancují těžaři. Čtyřlístek na jednoho těžaře narazí a sdělí mu, že ho nahlásí úřadům. Těžař se vysmívá a nejdřív zve Čtyřlístek k sobě na návštěvu. Těžař ale není zdvořilý. Poštve na Čtyřlístek své domácí mazlíčky - hady škrtiče. Bobík se nebojí a hady sváže. Pinďa si naštěstí přibalil švihadla, tak můžou hady vynést ven a pustit do přírody. Čtyřlístek utíká z těžařova chatrče. Těžař pustí na Čtyřlístek dalšího svého mazlíčka - lva. Bobík si přibalil spoustu zásob a lva si ochočí jídlem. Když těžař zjistí, že zase neuspěl, vyšle na Čtyřlístek útočné papoušky. Fifi ví, že papoušci rádi mluví se zrcátkem, a náhodou s sebou jedno má, přibalila si ho na cestu. Když se Čtyřlístek zbaví papoušků, konečně se dostane do města, kde zamíří na policii. Jenže policisté Čtyřlístek okamžitě zavřou do cely. Těžař se totiž dostal na policii dřív a napovídal ji, že to Čtyřlístek drancuje prales. Bobík si dobírá Myšpulína, jestli i on si nepřibalil nějakou zbytečnost, která by je vytáhla z maléru. Myšpulín nemá nic zbytečného, jen nahrávací techniku - vše od začátku dokumentoval skrytou kamerou. Čtyřlístek předvede policistům důkazy. Těžař je usvědčen, za test bude sázet nové stromy. A Čtyřlístek o tom třeba natočí film.
480 Vzdušné zámky
Vzdušné zámky (Čtyřlístek 480, 2009)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Kluci se vracejí z kina a zděsí se, že jim po střeše chodí zločinec. Je to náměsíčná Fifinka, zdálo se jí, že k ní přiletěl princ Měsíčník, který s ní zaletěl ke svému vzdušnému stříbrnému zámku na obloze. Odtud řídí příliv a odliv. Pak Fifině ukázal ještě zlatý zámek bratra Slunečníka, který brání Zemi, aby na ni nedopadalo moc záření. A bratr Větrník mele na svém zámku větší větry na menší, které už nikomu neublíží. Alo byl to jen sen. Nazítří ve zprávách hlásí, že celou Zemi sužuje nebývale mnoho přírodních katastrof - tsunami, hurikány, požáry... A automatická kosmická stanice, která byla uvedena do provozu tento týden, přerušila spojení a vysílá neznámé signály. Fifinka je zase náměsíčná, zdá se jí, jako by z vesmírné stanice někdo volal o pomoc. Čtyřlístek to musí prozkoumat. Čtyřlístek jede do Prahy, probíhá tam zrovna výstava moderní techniky a mají tam jeden raketoplán. Než odejdou návštěvníci, podívá se Čtyřlístek do stanu s holografií. Pinďa se holografického piráta lekne, ale Myšpulín Pinďovi (a čtenářům) vysvětlí jak to funguje. Konečně návštěvníci odešli. Čtyřlístek vleze do raketoplánu. Myšpulín vzal s sebou palivo a Čtyřlístek může vyrázit do vesmíru. Na vesmírné stanici potká Měsíčníka, Slunečníka a Větrníka. Ti Čtyřlístku vysvětlí, že vlnění, které stanice vysílala stanice, bylo tak silné, že jim popraskaly jejich vzdušné zámky. Jak je ale opravit? Byly nehmotné. Naštěstí má Bobík diplom bakaláře holografie z plzeňské kouzelnické školy, takže ví jak si poradit. Fifinka si ze snu pamatuje, jak zámky vypadaly, Čtyřlístek může zámky holograficky zhmotnit. Na Zemi bude všechno zase v pořádku, je čas na cestu domů.
sp2009-1 Loupež s nadhledem
Loupež s nadhledem (Čtyřlístek Speciál 1/2009)
napsal Petr Chvojka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Kluky nenapadá žádný originální dárek Fifince k narozeninám. Později sledují s Fifi televizi, kde běží reportáž o seskocích padákem. Fifi uvažuje, že by se jí to líbilo. Druhý den vezou kluci Fifinku na tajný výlet. Přijíždějí na letiště a prozradí jí, že jí zaplatili seskok padákem. Fifi se nebojí a seskok si užije, moc děkuje za pěkný dárek. Večer v televizi ohlašují zprávu, že byl přepaden vůz se zásilkou peněz a ukazují auto, se kterým lupiči jeli. Na dopadení zlodějů je vypsána odměna. Fifi si vzpomíná, že takové auto viděla při seskoku zajíždět do hangáru. Kluci Fifince moc nevěří, přesto ale jedou na letiště, i když už je tma. Bobík, Fifinka a Myšpulín se jdou podívat do hangáru a popisované auto opravdu najdou. Objeví se lupiči a čmuchaly svážou. Lupiči se dohodnou, že půjdou ukrást auto a peníze v něm převezou. Mezitím Pinďa, který čekal venku, běží do vsi najít telefon a zavolat pro policii. V hangáru je spousta krys a Bobík ví, jak je nalákat, aby mu přehryzaly provazy, kterými je spoután (zbytek chleba se salámem v kapse). Čtyřlístek sebere všechny peníze a jde se schovat do křoví a číhat na lupiče. Místo toho přijede policejní auto i s Pinďou. Čtyřlístek předá lup, zloděje už si bude muset policie dopadnout sama. Čtyřlístek dostal vypsanou odměnu. Fifinka by si ráda zopakovala seskok padákem, tentokrát by to chtěl zkusit i strašpytel Pinďa. Při výskoku radši zavřel oči a otevřel je až dole na zemi.
sp2009-2 Temné síly
Temné síly (Čtyřlístek Speciál 2/2009)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek se prochází lesem nedaleko Třeskoprsk. Je to tam dost děsivé, s trochou práce to lze brzy změnit. Myšpulín nakreslí plány a už za měsíc stojí na místě strašidelného lesa nádherný park s fontánami. Jediný, komu nové prostředí nevyhovuje, je zlý čaroděj, který v strašidelném lese bydlel. Za to, že Čtyřlístek připravil čaroděje o domov, připraví čaroděj Čtyřlístek o ten jeho. Nejprve se usadí čaroděj u Čtyřlístku v domku a znepříjemňuje mu život jen tam, později začne proměňovat celé Třeskoprsky na šedivé ponuré město. Čtyřlístek vymýšlí jak čaroděje přemoci. Řešením by mohl jiný čaroděj, který se specializuje na zlé síly. Zlý čaroděj ale Čtyřlístku plány překazí. Není ale potřeba druhého čaroděje, stačí mít knihu kouzel. V knihovně takový titul nemají. Knihovnice ale v elektronickém systému najde, že knihu kouzel mají v pohádkové knihovně. Čtyřlístek si zajede do pohádky knihu vypůjčit. Doma pak kouzlem zbaví čaroděje zlé moci a promění vše v Třeskoprskách nazpátek. A nakonec vrátí knihu do pohádkové knihovny.
sp2009-3 Hrozba z Afriky
Hrozba z Afriky (Čtyřlístek Speciál 3/2009)
napsal Petr Chvojka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
V Třeskoprskách se přemnožily mouchy. A zároveň s nimi se šíří fámy o epididemii spavé nemoci šířené těmito mouchami. Sousedka nemůže probudit manžela, žádá Myšpulína o pomoc, doktor nebere telefon. Myšpulín už chce ordinovat, když vrazí do domu sousedův kamarád a zve ho na mariáš. Soused se okamžitě probudí a mizí do hospody. Další den ho ale už neprobere nic. Ve městě je to opravdu samý spáč. Čtyřlístek začíná pátrat. Také jde za starostou zjistit co hodlá se situací dělat. Starosta je byrokrat a než se začne něco dít uplynuly by měsíce. Aspoň poskytne informaci, odkud se mouchy vzaly. Může za to významný badatel docent Zub, který si je domů do Třeskoprsk dovezl. Fifinka zná jeho domácí a jde zjistit víc. Docent Zub je zase v Africe a o situaci v Třeskoprskách neví. Mouchy prý nešťastnou náhodou vypustila jeho domácí při úkildu. Myšpulín vynalézá protilátku na spavou nemoc a snad se mu to i povede. Jenže lidi v městě se probouzejí, není jasné jestli mouchy, které z Třeskoprsk už odletěly, nesloužily jen jako výmluva lenochům.
sp2009-4 S počítačem do pohádky
S počítačem do pohádky (Čtyřlístek Speciál 4/2009)
napsal Petr Chvojka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Bobíkovi se nelíbí, že zima trvá už moc dlouho. Myšpulín sice nemá stroj na počasí, zato vynalezl - PPPPdp (Příruční počítač pro proniknutí do pohádek). Přístroj umí taky přenést pohádkové bytosti do našeho světa, ale to není důležité. Teď je hlavní zajít do pohádky a požádat dvanáct měsíčků o změnu počasí. Když se Čtyřlístek vrátí domů, chce si ještě užít zimy, která pomalu odchází. Myšpulín nechá svůj přístroj nehlídaný, tak mu ho tři uličníci ukradnou. V následujících dnech se v Třeskoprskách dějí divné věci - nad náměstím létá drak, v parku čeká vlk na Červenou karkulku, nebo domek Čtyřlístku zaroste růžemi a nezbývá než čekat na prince, který si proseká cestu k Šípkové Růžence. Odpoledne se na stadiónu koná zápas Bajaji s drakem, je u toho i televize. Drak ale chrlí oheň a diváky vyžene. Uličníci mají chuť na něco sladkého - stačí si přece přivolat z pohádky perníkovou pohádku. Jenže s chaloupkou přenesli i babu Jagu, která kluky uvězní. Kolem jde Čtyřlístek a konečně najde PPPPdP. Myšpulín přenese pohádkové bytosti zpět do pohádky. Čtyřlístek uličníky nepotrestá, nakonec se vystrašili sami. A vynález skončí v rybníce, pokročilá technika musí být ovládána jen vysokoškolským odborníkem.
sp2009-5 Tanec na vodě
Tanec na vodě (Čtyřlístek Speciál 5/2009)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek jede k rybníku, těší se, že se vykoupe a bude chytat ryby. Jenže na ostrůvku uprostřed rybníka se má zrovna konat dětský karneval. Starosta poprosí Čtyřlístek, aby převážel děti na voru na ostrůvek, sám totiž musí hrát ducha krutého krčmáře, bez kterého se karneval neobejde. Starosta vypráví, že kdysi dávno zde stávala krčma, ve které krmáč okrádal své hosty. Když ho jeden host při krádeži nachytal, krčmář ho opil a pak utopil v rybníce. Od té doby nemá krčmář pokoj a straší na rybníce a láká lidi do vody, aby si s ním zatancovali. Čtyřlístek souhlasí, že bude děti převážet na voru. Zrovna má službu Bobík, když najednou zahlédne ducha jak tančí na vodě. Bobík na něj volá, rád by se od namaskovaného starosty takový trik naučil. Předá vor Myšpulínovi a jde za duchem na hráz. Místo aby s duchem na vodě tancoval, začne se Bobík topit. Naštěstí je nedaleko Myšpulín a Bobíka vyloví na vor. Opodál se zase topí namaskovaný starosta, který strašil a houpal se na houpačce nad vodou a ta pod ním praskla. Takže ten duch, co se s ním potkal Bobík, byl pravý! Čtyřlístek ducha objeví. Duch je nešťastný, aby byl vysvobozen, musí si s ním někdo zatancovat na vodě, a to nikdo neumí. Fifinka si ale poradí. Zatímco se duch vznáší nad rybníkem, Fifi tancuje na voru. Krčmář je konečně vysvobozen, karneval sice bude bez pravého ducha, ale to nevadí.
sp2009-6 Pomocníci
Pomocníci (Čtyřlístek Speciál 6/2009)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Pinďa jde na trénink. Jeho kamarádi zrovna podepsali petici Nechceme Čtyřlístek v Třeskoprskách. Pinďa běží domů a vše kamarádům prozradí. Čtyřlístek přemýšlí. Asi lidem málo pomáhá. Pinďa vymyslí, že uklidí v tělocvičně a tak si kluky z oddílu nakloní. Jenže v tělocvičně zrovna měly probíhat závody a Pinďa vše sklidil. Pinďa obchází město a ve snaze pomoci spíš škodí. A když chce pomoct stěhovákům, musí si přizvat kamarády. Ani těm se moc nedaří spoluobčanům pomáhat. Ať už jde o důchodce, nebo maminky s kočárkem, vždycky se něco zvrtne. Jako například když pomůžou starému pánovi do domu, protože si zapomněl klíče. Ukáže se, že to byl zloděj. Čtyřlístek se rozhodne zajít za stavebním inženýrem, který podepsal petici jako první. Ten bude vědět, proč Třeskoprsčanům Čtyřlístek ve městě vadí. Inženýr se nedorozumění zasměje a dovede Čtyřlístek na louku za městem, kde rostou chráněné bledule jarní. A přes tuto louku má vést mimoúrovňová křižovatka zvaná též čtyřlístek. Tak pod tuhle petici se Čtyřlístek taky rád podepíše. Pinďa prostě neměl odvahu přečíst si text celé petice a všechny tím uvedl v takový nečekaný omyl. Čtyřlístek sám zařídí ještě mnoho podpisů pod petici, kterou donese na radnici. Za týden z novin zjistí, že se dobrá věc podařila. Křižovatka nebude na louce, ale dál u skal, kde nic neroste.
kk2009 Kouzelná vařečka (Jak se Fifinka naučila vařit)
4 tajemství Čtyřlístku (komiksová kniha Edice 4, 2009)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 24 stran, 30 %
Koná se křest Fifinčiny kuchařské knihy. Fifi reportérovi vypráví, jak se naučila vařit. Fifinka ráda malovala, baletila, prostě vaření ji vůbec nebavilo. Kluci jsou hladoví a chtějí po Fifince, ať jim něco uvaří. Fifi se nelíbí představa, že vařit má v domácnosti vždy žena a chce se od kluků odstěhovat. V novinách si najde inzerát - paní Duběnková shání mladou společici za byt a stravu - umělecké zájmy vítány. Fifi se dostaví na místo - kupodivu je to dub s vyrytým číslem popisným. Z dubu vyleze starší paní a ukáže Fifince kouzelný výtah do pohádkové říše. Paní Duběnková, nebo spíš Duběnka, pracuje jako kouzelná babička a jí to, co jí vandrovníci dají za prokázané kouzelné služby. Jídlo pro Fifinku by bylo také, ale je třeba ho nejdřív uvařit. Fifinka kromě malování začne tedy i vařit. Duběnka jí věnuje kouzelnou vařečku a prozradí kouzelnou formuli, se kterými půjde vaření samo. Za rok se naučí Fifinka 365 jídel. Duběnka vyčte v kouzelné kouli, že by se Fifinka měla vydat na zámek pomoci královskému princi Cimprlínovi, který chřadne a nic mu nechutná. Fifi se s babičkou rozloučí a jde zkusit štěstí na zámek. Princ není ani tak nemocný jako spíš rozmazlený a vymýšlí si nemožná jídla. Fifinka mu přesto dokáže uvařit jídlo sladké i kyselé, teplé i horké. Princ je nadšen a jmenuje Fifi svou osobní kuchařkou. Jenže za chvíli se sladkokyseleého dezertu přejí, je mu špatně, a nechá Fifi uvrhnout do žaláře. Vše viděla v kouzelném zrcadle Duběnka a vyšle proto dudka pro Čtyřlístek, který Fifinku určitě osvobodí. Myšpulín pozná v dudečkově klofání morseovku. Dudek dovede kluky až k Duběnce, která jim vysvětlí situaci. Kluci dorazí k zámku a vymýšlejí, jak Fifi osvodobit. Zjistí, že princ shání někoho, kdo ho rozveselí. Kdo uspěje, dostane za odměnu co si bude přát. Kluci se přestrojí za komedianty. Pinďovy veletoče prince pobaví, ale Fifinku dát nechce. Bobíkova jízda na nafukovací labuti i Myšpulínův vláček s jídlem ale už prince pobaví tak, že svolí Fifinku propustit. Fifi se shledává po roce s kluky. Ti ale tvrdí, že je to teprv den, co se od nich odstěhovala. V pohádce plyne čas jinak. Fifinka se tedy naučila vařit a ráda klukům připravuje lahodná jídla. Bobík dokonce přihlásí Fifi do televizní soutěže ve vaření. Její protivník Sláva Bůček vaří dobře, ale Fifi vítězí. Bůček si všimne, že Fifi používá kouzelnou vařečku a formuli, proto ho poráží. I když kuchař vařečky prohodí, Fifi stejně vyhraje. Fifinka si všimne, že vařila i bez své kouzelné vařečky. Objeví se Duběnka a prozradí Fifince, že vařečka nikdy nebyla kouzelná, byla to jen záminka, aby si Fifi věřila. A po roce, zpátky na autogramiádě, Fifi uzavírá své vzpomínání, jak se naučila vařit. A tím je taky vysvětleno, proč je kuchařská kniha věnována Duběnce.
Poznámka: název příběhu v závorce je podtitul, který je ale na rozdíl od skutečného názvu příběhu uveden i na titulní straně knihy.
kk2009 Trosečníci v čase (Jak Myšpulín ukázal svoji chytrost)
4 tajemství Čtyřlístku (komiksová kniha Edice 4, 2009)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 21 stran, 60 %
Čtyřlístek si opět vyšel na houby. Najde mraky hub, už se těší na smaženici, když se znenadání na louce zjeví divná kovová koule s dvěma divně oblečenými cestovateli uvnitř. Čtyřlístek se rozhodne s cizinci promluvit. Myšpulín jim vysvětluje, že se nacházejí na třetí planetě sluneční soustavy. To cizinci vědí, nejsou z vesmíru, ale z budoucnosti, přesněji z roku 3009. Ptají se jaký je zrovna rok, protože se jim rozbil časový pohon - chronoskop. Původně chtěli jen o 100 let zpátky, dostali se ale až do pravěku. Chtěli se vrátit zpět, jenže teď uvízli v minulosti a stroj času Fénix je nadobro odepsaný. Chrononauti nemají dovoleno vrtat se v stroji času. Ani Myšpulín neví, jak tak vyspělou techniku opravit. Cestovatelé ale měli stěstí, že potkali zrovna Myšpulína. Myšpulín má totiž výborný nápad - doletět si chronomobilem do budoucnosti pro odborníka. I když by se Bobík taky rád podíval do budoucna, současná úprava chronomobilu uveze jen dvě osoby, a bude to jeden z cestovatelů a Myšpulín. A ostatní přece musejí hlídat Fénixe před zvědavci. Cestovatel je z cesty z lesa k domečku Čtyřlístku strašně unavený, v budoucnosti totiž už nejsou zvyklí chodit. Myšpulín s chrononautem doletí do budoucna. Než seženou experta na opravu Fénixe, projde se Myšpulín s jedním vědcem po budoucnosti. K němu domů je doveze pohyblivý chodník, proto jsou v roce 3009 tak unavení z obyčejné chůze. Věděc má doma robotickou hospodyni. Myšpulín se už těší na smaženici, přesto si objedná jídlo - zkusí hříbkovou smaženici budoucnosti. Houby už sice nerostou, jsou ale vyrobeny synteticky, genom houboviny je znám. Myšpulín okusí, aby neurazil, je to ale nepoživatelné. Hospodyně mu přesto zabalí pár smaženic pro přátele. Na místě odletu už čeká expert na opravy. Je sice trochu hlučný a nevrlý, ale jinak odborník. Dokonce prý trochu upravil Myšpulínův chronomobil. Myšpulín se obává, aby opravy neměly vliv na čas návratu. Nerad by byl ve své době dvakrát. Čas je ale přesně nastaven na 15. květen 2009, 13:00. Myšpulín s opravářem se vracejí na louku, kde se okolo Fénixe motají zvědavci a Čtyřlístek se je snaží odehnat. Opravář okamžitě najde zkratovaný čip a Fénix může vyrazit na cesty. Opravář s druhým chrononautem se loučí se Čtyřlístkem a vyráží o 1000 let dál. Myšpulín předává kamarádům dar od hospodyně - syntetickou smaženici. Už z "vůně" se dělá kamarádům zle. Radši si počkají na vlastní nesystetickou smaženici.
Poznámka: název příběhu v závorce je podtitul, který je ale na rozdíl od skutečného názvu příběhu uveden i na titulní straně knihy.
kk2009 Král Moucha (Jak se Bobík stal silným)
4 tajemství Čtyřlístku (komiksová kniha Edice 4, 2009)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 24 stran, 40 %
Bobík trénuje, chce být nejsilnější ze všech. Když ho však Fifinka požádá, aby odnesl velký balvan ze zahrádky, Bobík si s ním neporadí. Vyčerpaný Bobík si lehne pod strom a odpočívá. Při odpočinku ho ruší mouchy, Bobík je ale nezabíjí. Nachytá je do sklenice s cukrem a jde je vypustit do lesa. Mezi mouchami byla i jedna obzvlášť velká, která se náhle zvětší do Bobíkovy velikosti. Má na hlavě kourunu, je to totiž král Moucha. Král vládne všem mouchám a má velkou sílu. Bobík je prvním tvorem, který dal mouchám svobodu a proto si může něco přát. Bobík chce být silný, to umí Moucha zařídit. Stačí se napít speciálního nápoje a z Boba bude silák, ale jen na pár hodin. Na pasece se objeví největší nepřítel krále Mouchy - pavoučí král. Moucha se ocitá v pavoučích sítích, a aby zachránil mouchy, předá svou korunu Bobíkovi. Bobík se stal králem much. Kamarádi už si dělají starosti, kde se Bobík tak dlouho toulá. Vydávají se do lesa, kde se rojí podezřele mnoho much. Čtyřlístek přihlíží boji králů pavouků a much a jejich hmyzích poddaných. Pavouci jsou nakonec přemoženi, Bobík ale nechce být dále králem a předává korunu zpět původnímu králi. Myšpulín králům vzkazuje, že nikdo z nich dvou nesmí prohrát, aby byla v přírodě zachována rovnováha. Král Moucha nechá za odměnu ještě jednou napít Bobíka kouzelného nápoje - Bobík bude silný napořád. Za pár dní se rozkřikne, jaký je Bobík silák. Před domečkem se tvoří fronta, všichni by potřebovali s něčím pomoct - vykopat příkop, přesadit strom, zvednout krov... Myšpulín ale zájemce odhání. Bobík pomůže jen tam, kde si lidé sami neporadí. Proto pomůže jen učitelce z mateřské školy s přesunem školního altánu. V altánku objeví Bobík pavučinu. Bobík zachrání pavouka, který uvízl za třískou. Pavouček děkuje. Bobík nechá pozdravovat pavoučího krále.
Poznámka: název příběhu v závorce je podtitul, který je ale na rozdíl od skutečného názvu příběhu uveden i na titulní straně knihy.
kk2009 Antarktida (Jak se Pinďa přestal bát)
4 tajemství Čtyřlístku (komiksová kniha Edice 4, 2009)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 24 stran, 50 %
Myšpulín našel v klášterní knihovně co hledal - mapu Antarktidy od francouzského kartografa z roku 1531. Na mapě je zvláštní to, že Antarktida byla objevena až o 300 let později a skutečné obrysy pobřeží ukryté pod kilometrovým ledovcem jsou zakresleny taky neuvěřitelně přesně, i když ty byly zaznamenány jen speciální technikou až ve 20. století. Myšpulín navrhuje expedici, jen Pinďa se bojí. Čtyřlístek si pronajme řiditelnou vzducholoď a vydává se na cestu. Pinďa pořád sýčkuje, že se rozbije motor a ztroskotají. A jako by to Pinďa přivolal, Čtyřlístek skončí s rozbitou vzucholodí uprostřed mrazivé pustiny Antarktidy. Čtyřlístek naloží zásoby na sáně a vydává se na expedici - nejbližší obydlí je 1000 kilometrů daleko. V zemi se objeví obrovská trhlina, do které Čtyřlístek spadne. K překvapení všech je dole teplo a nejen to, dokonce je tam celé město. Čtyřlístek uvítají dvě děti. Dají Čtyřlístku najíst a provedou Čtyřlístek po měště. Pinďa pořád sýčkuje, že se něco stane, kamarádi už ho radši neposlouchají. Děti vysvětlí, že se kontaktu s lidmi na povrchu vyhýbají. Lidé jsou totiž zlí a příliš často válčí. A jaká je vlastně historie lidí žijících pod ledem? Před deseti tisíci lety měli vyspělou civilizaci v Antarktidě. Dokonce létali do vesmíru, odkud původně přišli. Pak ale došlo k posunu pólů, jejich země byla zaplavena a pak se ochladilo. Část obyvatel odletěla do teplých krajin - do Egypta, Jižní Ameriky nebo do Asie, kde založili nové civilizace. A někteří zůstali pod ledem. Antakrtiďani se moc neukazují, nechtějí mít problémy. A jak Francouz mohl zakreslit mapu Antarktidy? Nejspíš ji obkreslil od nějakého Antarktiďana, který ji někde ztratil. Čtyřlístku je hned jasné, že našel bájnou Atlantidu. Dětem přilétají rodiče, kteří pracují na kosmodromu. Rodiče rádi Čtyřlístek poznávají, ale upozorňují, že se návštěvníci musí ohlásit u krále. Král je přísný, ale spravedlivý. Pokud Čtyřlístek vyhraje šachovou partii, může si něco přát, jinak si nemůže přát nic. Myšpulín vyhrává a přeje si návrat do Třeskoprsk. To ale král odmítá. Zákon zakazuje navrat pozemšťanů domů, aby o Antarktidě nevyprávěli. Sliby Čtyřlístku, že nic nepoví, jsou marné. Čtyřlístek dostane luxusní ubytování, ani peníze nepotřebuje, přesto se mu stýská po domově. Čtyřlístek plánuje útěk, jen Pinďa se bojí a nechce o ničem slyšet. V noci Čtyřlístek ukradne ponorku a odplouvá, jen Pinďa se bojí a zůstává na břehu. Když ale vidí, že kamarádi s ponorkou narazili na bóji a jdou ke dnu, neváhá vzít člun a kamarádům jet na pomoc. Ráno by byl průšvih, až by Atlantiďani našli poničenou ponorku - Čtyřlístek musí zmizet ihned. Čtyřlístek zaběhne pro děti, se kterými se seznámil. Potřebuje poradit, jak utéct Klučina umí pilotovat hvězdolet a odletí se Čtyřlístkem až do Třeskoprsk. Jenom Čtyřlístku připomíná, že nesmí nic o Antarktidě prozradit. Druhý den si jde Pinďa zahrát s kamarádem volejbal. Kamarád se ho ptá, proč se tak dlouho neukázal. Pinďa vyklopí úplně všechno o výletu na Antartkidu. Čtyřlístek to slyší a lituje, že Pinďa porušil slib. Pinďův kamarád ale ničemu nevěří - Pinďa je známý snílek a Prášil. Všechno je zas při starém, až na to, že se podařilo rozluštit záhadu jedné staré mapy.
Poznámka: název příběhu v závorce je podtitul, který je ale na rozdíl od skutečného názvu příběhu uveden i na titulní straně knihy.
ročník 2008příběhy - seznamročník 2010
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Střapeček a MetličkaStřapeček a Metlička KnihománieKnihománie VánočníVánoční Capri-SunCapri-Sun Nultý dílNultý díl
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru