Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2008
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2008

200828 příběhů Čtyřlístku v roce 2008.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2008
Čtyřlístek Speciál 2008

441 Hakrle
Hakrle (Čtyřlístek 441, 2008)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Fifinka si chce koupit zimní bundu. Myšpulín ji přesvědčí, že nejlepší je nakupovat přes internet. Když bunda dorazí, je Fifince moc velká. Myšpulín si je jistý, že zadával objednávku správně, v prodejně mají důkaz o opaku. Čtyřlístek se chystá na hory, tak si objedná lyže, a jak jinak než přes internet. Místo lyží ale přijde nafukovací člun. Začnou se dít i jiné divné věci. Fifinčin tajný recept, který měla uložený v počítači, se dostal na stránky Třeskoprského zpravodaje. A v bulvárním koutku Třesky a prsky se píše o tom, že Bobík přes Vánoce přibral a Pinďa jí mrkev v posteli. Fifi si všimne, že někdo okousal chlebíček, který byl u počítače. Kluci to být nemohli, tak Fifi číhá. Zjistí, že jídlo pojídá počítačová myš. Ta se brání, že za to nemůže, že je to vina počítačového hackerského šotka Hakrle, který se dostal do kompjůtru. Fifi šotka na obrazovce objeví, Hakrle se schová do Koše. Fifi Koš vysype, vytáhne šotka z počítače a pořádně ho vypere v pračce. Šotek slibuje, že už bude hodný a bude naopak počítač Čtyřlístku chránit. Čtyřlístku konečně přišly lyže, zítra se jede na hory.
442 Krátkozrací sněhuláci
Krátkozrací sněhuláci (Čtyřlístek 442, 2008)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Fifinka nechává na okně vychladnout výbornou houbovku. Nad Zemí se právě vznáší létající talíř. Krátkozrakým ufonům se porouchal autopilot a tak musí řídit sami. Ztroskotají v Třeskoprskách, a protože mají vyvinutý čich (mají choboty), přivábí je Fifinčina polévka. Čtyřlístek se diví, kam se oběd poděl. Ufoni si zatím pochutnávají a přemýšlejí, jak zajmout nějakého pozemšťana, který by loď řídil, a kuchařku Fifinku. Čtyřlístek shrabává sníh a napadne ho uspořádat v Třeskoprskách soutěž o nejoriginálnějšího sněhuláka, hlavní cenou bude čokoládový dort od Fifinky. Bobík se chce taky zúčastnit, staví největšího sněhuláka v historii. Ten se mu ale zřítí přímo na mimozemšťany. Chobotnatí sněhuláci (neprávem) vyhrávají soutěž, a protože se k jejich autorství nikdo nehlásí, rozdělí si hlavní cenu všichni soutěžící. Začíná pršet, nastává obleva, a Pinďa si chce vítězné sněhuláky vyfotit. Ufoni se už dostali ze sněhu a Pinďu zajmou. Druhý den se Čtyřlístek diví, kam se Pinďa poděl. Všimnou si ufonů a Pinďu osvobodí. Mimozemšťani Čtyřlístku vysvětlí, že potřebují někoho s dobrým zrakem, kdo by pilotoval, sami totiž špatně vidí. Myšpulín jim pomůže, sestrojí pro ně speciální brýle. Ufoni se radují a s díky odlétají.
443 Nezbedné auto
Nezbedné auto (Čtyřlístek 443, 2008)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Myšpulín vynalezne moderní auto pro 21. století - samo řídí a umí mluvit. Je to auto podle Bobíkova gusta, proto ho nazvali Gusta. Za dva dny přijde Čtyřlístku obsílka, dostali pokutu za špatné parkování. Nikdo ale o ničem neví. Gusta si tajně vyjíždí na projížďky aniž by Čtyřlístek cokoliv tušil. Až jednou v noci si Pinďa všimne, jak auto odjíždí z garáže. Čtyřlístek chce Gustovi výlety zarazit, tak zamkne garáž. Auto ale dveře prorazí a odjede. Nezodpovědně přejíždí přes přejezd a je chyceno mezi závorami. Fifinka volá na nádraží, vlak je už ale na trati. Pinďa běží vlaku naproti a donutí strojvůdce zastavit. Podaří se to o fous a Gusta slibuje, že už bude hodný. Čtyřlístek si zajede do kina a nechá auto venku. Vyčíhnou si ho tři zloději a jedou s nim k bance, kterou vykradou. Gusta převezme řízení a odveze lupiče přímo na policii. Čtyřlístek dostává medaile a Gusta sám prý dostane řidičák, až složí zkoušky.
444 Břink!
Břink (Čtyřlístek 444, 2008)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se projíždí na kolečkových bruslích kolem golfového hřiště a ještě pomlouvají golf, jak je to nudná, pomalá a bezpečná hra. Zničehonic přistane Bobíkovi na hlavě golfový míček. Bobík se zdá v pořádku. Arab, který úder zpackal, se Bobíkovi ve své řeči omlouvá. Bobík se s ním v cizí řeči baví a vysvětluje mu, jak správně odpalovat míček. Úder do hlavy nezůstal zjevně bez následků. Z Bobíka je génius, což ostatní spíš otravuje než těší. Bobík Myšpulínovi vysvětluje, proč jeho vynález je špatný, Pinďovi kritizuje detektivku a Fifince módní časopis. Všechny poučuje o zdravém životním stylu, zavádí pořádek a donutí Čtyřlístek vyjít si na historickou procházku. Čtyřlístek se tedy prochází po historických budovách a Bobík jim poskytuje výklad jako z knihy. Nedává při tom ale pozor a vrazí do sloupu osvětlení, a aby toho nebylo málo, spadne mu na hlavu květináč. Bobíkova genialita je ta tam, všichni jsou ale rádi. Bobík je zase žrout a dopřál by si ke čtení detektivku. Myšpulín nabízí Agathu Christie v originále. Bobík si ale ťuká na čelo, copak umí anglicky? Čtyřlístku se vrátil jejich zlatý, normální Bobíček.
445 Vzpoura v domácnosti
Vzpoura v domácnosti (Čtyřlístek 445, 2008)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek si koupí ve vetešnictví kafemlejnek. Doma zjistí, že v něm sídlí domácí skřítek, který prý nosí do domácnosti štěstí, nemá ale rád moderní spotřebiče. Čtyřlístek se nechce vysavače, mixéru či ledničky vzdát. Trpaslík je naštvaný a celou domácnost začaruje, všechny spotřebiče teď začnou fungovat naopak. Ráno zažívá Čtyřlístek podivné úkazy - v lednici je hic, žehlička mrazí, trouba chladí, vysavač fouká prach, za sekačkou roste tráva, radiátor studí a počítač neumí do pěti počítat. Opravář si s lednicí neporadí, tak Čtyřlístek dokonce volá do elektrárny, co jim to posílají do domečku za proud. Čtyřlístku dojde, že za vše může trpaslík, který nechce kouzlo vrátit. Čtyřlístek si ale umí poradit - guláš se ohřeje v lednici, vysává se fénem a zmrzlinu je nejlepší uschovat do grilu. Přijde člověk z elektrárny, aby vyřídil stížnost na proud. Čtyřlístek mu vysvětlí, že už zjistili, že mají zakletou domácnost. Člověk od těchto cvoků prchá tak rychle, že shodí kafemlejnek, který se rozbije na kusy. Fifinku napadne strčit mlýnek do mixéru, ten přece udělá z kousků celek. Trpaslík je znemožněn, pomohla mu moderní technika. Za odměnu vrátí vše do normálu. Čtyřlístek odnáší mlýnek i se skřítkem zpět do vetešnictví, snad si ho koupí nějaký opravdový milovník starožitostí.
446 Pro růst vlasů
Pro růst vlasů (Čtyřlístek 446, 2008)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Za Myšpulínem se zastaví Pepík, přál by si dlouhé zelené vlasy, aby překvapil na plese. Myšpulín se dá do vynalézání a za chvíli je sprej na světě. Myšpulín ho postaví na umyvadlo. Sprej je ale zvláštní, sám od sebe začne stříkat, když ráno vkročí Bobík do koupelny. Bobík myslí, že je to jen příjemná voňavka. Další den ale Bobíkovi vyrostou zelené vousy. Nikdo Bobíka nepoznává. Bobík prozradí, že za vše může podivná voňavka. Myšpulín přiznává, že musel splést složení, mělo to působit na vlasy. Fifinka vystříká sprej na zahrádce, už nikomu neuškodí. Bobík odmítá být pokusným králíkem při Myšpulínově vytváření antispreje, radši zajde za čarodějnicí do lesa. Čarodějnice mu pomůže, stačí udělat něco užitečného při čem ho bude bolet celé tělo. Když se Bobík vrátí domů, zjistí, že mají na zahrádce džungli. Bobík vezme pilu, sekeru a krumpáče a pustí se do práce. Zahrádka je zase normální, Bobíkovy vousy ale nezmizely, jen zhnědly. Ráno žádá o pomoc soused, i jemu vyrostla na zahrádce džungle, jak k němu včera zanesl sprej vítr. Bobík pokosí i sousedovu zahrádku, vlasy mu zežloutnou a pak úplně vypadají. Pepík si přijde pro sprej, Myšpulín mu ale přizná, že se mu vynález nepovedl a místo vlasů po něm rostou vousy. To Pepík odmítá, na vousy má ještě čas. Soused přináší Čtyřlístku dort za pomoc při kosení džungle. Čtyřlístek si z Bobíka utahuje, prý mu ty vousy slušely a třeba by ho zapsali do knihy rekordů. Tam se ale možná dostane za výkop, kterým odkopává sprej směrem do vesmíru.
447 Čtyřlístek ve filmu
Čtyřlístek ve filmu (Čtyřlístek 447, 2008)
napsala Eva Pitrová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Myšpulín vynalezl přemísťovač a Čtyřlístek ho hned vyzkouší, když se přenese na Bezzub. Je ale větrno, tak se Čtyřlístek přesune do kina. Zrovna dávají film o husitech a Bobík se chvástá, že by jim mohl v bitvě pomoci. Použije přemísťovač a Čtyřlístek se objeví na plátně, kino je nadšeno. Čtyřlístek se seznámí s bojovníky a vycvičuje se na bitvu. Fifinku zatím napadne výborná lest - naházet na bažinu látky. Když se blíží rytíři, nalákají se do pasti a propadávají se do bahna. Ostatní také bojují jak se dá, až zaženou rytíře na útěk. Čtyřlístek se účastní hostiny na oslavu vítězství. Dokonce přijede sám bratr Žižka, který za odměnu povyšuje kluky na hejtmany. A Fifinka si může vybrat manžela mezi Žižkovými hejmany, což Fifinku vůbec netěší. Čtyřlístek se přenese z filmu zpátky do kina. Diváci aplaudují. Čtyřlístek by měl už radši zmizet, Bobík ale už odmítá použití přemísťovače, půjdou radši po svých.
448 Siréna Irena
Siréna Irena (Čtyřlístek 448, 2008)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek si užívá poslední den dovolené u moře. Pinďa při potápění najde řeckou vázu, ve které plave divná rybička. Čtyřlístek si ji přiveze domů, kde z rybičky vyroste siréna, mořská panna. Čtyřlístek jí dá jméno Irena. Irenin zpěv přiláká vodníka z Blaťáku, který se do ní okamžitě zamiluje. Siréna zpívá tak úžasně, že Čtyřlístek pošle její nahrávku do rozhlasu, kde má ohromný úspěch. Začnou se prodávat CD s Irenou a rádio by rádo uskutečnilo živý koncert. Čtyřlístek vymyslí, jak na pódiu zamaskovat, že Irena je siréna. Koncert se povede. Mafiánský boss se do Ireny zamiluje a přikáže svým poskokům, aby ji unesli. Šéf je zklamán, když mu přinesou mořskou pannu, alespoň ale bude prodávat její nahrávky. S Irenou se to ale nedá vydržet, tak dá boss do novin inzerát, že prodá mořskou pannu do cirkusu. Čtryřlístek se vydá k opevněnému sídlu mafiána, dovnitř je ale nepustí. Pomůže vodník, který způsobí přetlak ve vodovodním potrubí a osvobodí Irenu. Večer Myšpulín oddá vodníka a Irenu. Siréna u rybníka pěkně zpívá, rádio a televize vysílají živé přenosy. Takový hudební festival budou teď pořádat na Blaťáku každý rok.
449 Hop sem, hop tam!
Hop sem, hop tam! (Čtyřlístek 449, 2008)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Bobík s Pinďou skáčou na trampolíně, která je ale už moc stará. To je příležitost vyzkoušet Myšpulínův nový vynález - sprej Zpruž, který zvýží pružnost čehokoliv. Díky zpružené trampolíně vyskočí Bobík až do oblak, před pádem ho stihne Myšpulín uchránit sprejem. Bobík je pružný a pěkně se odráží. I když Myšpulín schová vynález na půdu, Bobík vyskočí na střechu, proleze na půdu a jde si vyzkoušet zvýšenou pružnost ve sportovním areálu. Skok daleký a skok do výšky už nejsou pro Bobíka se zpruženými botami žádný problém. Při dopadu ale spustí sprej a nastříká celého Bobíka. Trenér Bobíka poplácá, tím ho ale vystřelí do vzduchu. Čtyřlístek zatím zjistil, že Bobík sebral sprej a najdou ho zrovna když Bobík odlétává. Bobík se odráží a letí přes celé město až do vzduchu k letadlu, než ho konečně Čtyřlístek odchytí. Doma Bobík při dopadu rozbije sprej a nastříká celý Čtyřlístek. Fifinka navrhne, že se všichni přivážou lany a nikdo z nich tak neuletí. Čtyřlístek si užívá hopsání, naštěští účinek Zpruže trvá jen pár hodin.
450 Podivný návrat
Podivný návrat (Čtyřlístek 450, 2008)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Bobík bere trénink zatraceně vážně, chce vystoupit na Monte Alba a pohlédnout na svět z toho krásného vršku. Po několika dnech usilovného tréninku Bobík odjíždí. Ve stejnou chvíli přiletí podivný muž na medvědí kůži. Vybere si domeček Čtyřlístku jako vhodné místo k poučení. Schová medvědinku do křoví a promění se v Bobíka. Čtyřlístek je překvapený, že se Bobík vrátil tak brzo, ale pro jistotu nedávají nic najevo. Dvojník se seznamuje s místní stravou a zvyky, i když tím vzbuzuje podezření u Čtyřlístku. Po několika dnech se vrací pravý Bobík, dvojník se schová v ledničce (která mu připomíná chladný domov), kde se ale dusí. Čtyřlístek konečně poznává, že se nejednalo o pravého Bobíka. Pinďa právě našel v křoví fajnovou medvědí kůžičku, která ho ale vynese do oblak. Bobík dvojník přivolá medvědinku k sobě, promění se zpátky a vše vysvětlí. Je to eskymácký šaman a protože na severu začínají tát ledovce, chce se naučit, jak se uživit tam, kde není led a sníh. Bobík ukazuje kamarádům fotky z Monte Alba. Pinďa závidí. Šaman mu nabídbne, že na létající kůži se tam snadno dostanou. Bobík protestuje, že výhled z hory je odměna za námahu. To ale Pinďovi nezabrání, aby se šamanem na horu odletěl.
451 Čisté jezírko
Čisté jezírko (Čtyřlístek 451, 2008)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek táboří u jezírka, kde se seznámí s vílou Olšinkou. Druhý den už doma Čtyřlístek třídí staré krámy a haraburdí, koná se totiž svoz odpadu. Bratři Vomáčkové, kteří si u starostky práci dojednali, se s odvozem nepářou a odpad vyhazují do jezírka. Víla Olšinka přiběhne za Čtyřlístkem pro pomoc. Čtyřlístek vojde za vodníkem Vrbičkou na Blaťák, ten jim jistě pomůže. Vodník stáhne Vomáčkovy do jezírka a nutí je všechno uklízet. Druhý den přijde matka Vomáčkových za Čtyřlístkem. Kluci se prý nevrátili domů, Čtyřlístek je má tedy na svědomí. Vrbička totiž zaměstnal bratry ještě úklidem Blaťáku. Myšpulín Vrbičku přesvědčí, že jsou kluci už potrestáni dost (stačí pohrozit, že vodníkovi vypustí dušičky). Víla se chce Čtyřlístku odvděčit. K jídlu nic nemá a peníze už vůbec ne, proto předvede Čtyřlístku s kamarádkami klasický vílí balet.
452 Trosečníci
Trosečníci (Čtyřlístek 452, 2008)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se v bouři plaví na moři. Do lodi začne zatékat, náhodou ale ztroskotají na opuštěném ostrově. Fifinka s Myšpulínem připravují signální oheň a jídlo, zatímco Bobík s Pinďou hledají pitnou vodu. Najdou pramínek nejlepší vody jakou kdy pili. Jenže se okolo pramene shromáždí několik podivně přerostlých ještěrek. Čtyřlístek v tábořišti přemýšlí, jak ještěrky odklákat, jenže to už se ještěrky dostanou až k nim. Naštěstí je Fifinka ochočí svými vyhlášenými těstovými hady, její tábornickou specialitou. Z dáli pozorují Čtyřlístek dva strážci, kteří přijdou Čtyřlístek zatknout za neoprávněný vstup do rezervace. Naštěstí stážcův synovec s neteří Čtyřlístek poznají a zaručí se za něj. Čtyřlístek se dozví, že ztroskotal v zakázané vědecké rezervaci, kde žijí endemické živočišné druhy. Děti nabídnou Čtyřlístku odvoz na pevninu. Za měsíc pošlou děti Čtyřlístku dopis s fotografiemi z návštěvy. Fotografie měly sloužit jako důkaz jeho neodprávněného vstupu, jenže teď už je Čtyřlístek v rezervaci vítán.
453 Zapomněnka
Zapomněnka (Čtyřlístek 453, 2008)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Fifinka trhá švestky a kluci zatím míří do lesa na houby. V lese bydlí čarodějnice, která na kluky přivolá bouřku. Kluci se přijdou k čarodějnici schovat, což jí přijde vhod, potřebuje totiž chasníky. Ráno chtějí jít kluci domů. Čarodějnice namíchá klukům čaj zapomnění a ještě promění své tři kočky v krásné slečny, které mají kluky svádět. A chvíli nato se dokonce koná svatba. Fifinka začne kluky hledat a jde to jednoduše, stačí sledovat pecky švestek, které si s sebou vzali včera na cestu do lesa. Kluky najde v chalupě u čarodějnice, kluci ji ale neznají. Fifinka požádá u čarodějnice o místo, aby přišla věci na kloub. Fifi v chalupě posluhuje a zjistí, že tři maželky kluků jsou ve skutečnosti kočky a že po čaji se zapomíná. Zabrání proto klukům čaj vypít a místo toho jej podstrčí čarodějnici. Kluci si na vše vzpomenou a s velkým díkem Fifince se vracejí domů.
454 Konec vynálezů
Konec vynálezů (Čtyřlístek 454, 2008)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
K Myšpulínovi přijde mladík jménem Kuk, chtěl by k němu do učení. Myšpulín ale zásadně odmítá. Naproti Čtyřlístku se ubytuje nový soused, nikdo jiný než pan Kuk. Už nechce být asistentem, otevřel si vlastní podnik V. I. KUK, kde prodává lidem šikovné vynálezy. A vyrábí je tak podezřele rychle, že se Čtyřlístek rozhodne ke Kukovi vloupat a přijít věci na kloub. Kuk má ale dílnu hlídanou, Čtyřlístek tak zažije ostudu, když si pro něj přijede policie. Myšpulín aspoň zjistil, že Kuk používá Myšpulínovy vyřazené vynálezy, jen jim dává nový vzhled. Myšpulín najde ve skladu svých nepovedených vynálezů tunel, který vede až ke Kukovi. Kuk se přiznává. Navíc lidi začínají ke Kukovi chodit s rozbitými vynálezy - Myšpulín měl důvod proč je vyřadit. Kuk a Čtyřlístek obcházejí zákazníky a vykupují zpět nespolehlivé vynálezy, někdy dokonce musí zaplatit škodu. Myšpulín Kukovi vysvětlí, že nejdřív je třeba získat znalosti z fyziky, chemie nebo biologie, a pak teprv vynalézat. Do toho se Kukovi nechce, to je konec jeho vynálezů.
455 Začarovaná pumpička
Začarovaná pumpička (Čtyřlístek 455, 2008)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Starostka otevírá novou silnici, z té staré má být závodní autodráha. Čtyřlístek navrhne radši cyklostezku, což starostka odmítá. Čtyřlístek si vyjede na kolech a zkusí, jak by stará silnice posloužila jako stezka pro kola. Pinďa cestou píchne, naštěstí je nedaleko cyklobazar, ve kterém zakoupí hodně starou pumpičku. V ní sídlí duch Aladinovy lampičky a plní každé přání (v pumpičce má náhradní ubytování). Čtyřlístek jede dál s duchem. Čtyřlístek se zastaví u rybníka, kluci se koupají a zoufají si, že by voda měla být teplejší. Zničehonic je voda vařící a Čtyřlístek prchá z vody a vydává se na další cestu, kde ho obtěžuje vzteklý pes. Bobík si postestkne, že by tak pěkný pejsek měl být hodný jako beránek. A náhle je ze psa beran. Dál vede cesta do kopce, což Fifinku netěší. Stačí říct a náhle se řítí všichni z kopce. Myšpulínovi je jasné, že zvláštní úkazy má na svědomí duch. Ten se brání, že jen plnil přání. Čtyřlístek si postaví malý stan u silnice. Jede kolem starostka a poznává ty, kteří chtěli zabránít výstavbě autodráhy. Plíží se ke stanu a chce Čtyřlístku vypustit kola. Čtyřlístek si zatím posteskne, že je stan malý. Duch neváhá a stan mnohonásobně zvětší. To vyleká starostku a dostane strach. Fifi nařídí duchovi, aby vše změnil zpátky a vrátil se do pumpičky. Starostka se zatím přizná, proč nemá ráda cyklisty - sama neumí na kole jezdit. Čtyřlístek ji to naučí a starostka se pro cyklistiku tak nadchne, že se rozhodne žádnou autodráhu nestavět.
456 Pták Ohnivák
Pták Ohnivák (Čtyřlístek 456, 2008)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
V Třeskoprskách bude hospodářská výstava. Čtyřlístek chce vystavit svá jablka zlaté renety, jenže v noci jablka ze stromu mizí. Čtyřlístek se rozhodne držet u stromu hlídky, jenže kluci u hlídání usnou. Až Fifinka zjistí, že jablka krade zářící pták. Příští noc chytí Čtyřlístek ptáčka do sítě. Pták umí mluvit a prosí o odpuštění. Je to pták Ohnivák, zatoulal se z pohádky a neví jak zpátky. Místo zlatých jablek z pohádky vzal zavděk zlatým renetám. Ukáže se, že ohnivák umí uvařit vodu, upéct topinky nebo vyžehlit prádlo. A protože už Čtyřlístek nemá žádná jablka na výstavu, rozhodne se přihlásit do soutěže Ohniváka. Tam samozřejmě vyhrává první cenu, upoutá na sebe ale pozornost majitele velkodrůbežárny ze Španělska, který plánuje ptáka křížit se slepicemi a vyrábět energii. Pták je ukraden, Čtyřlístek ale zachytí stopu v novinách - majitel velkodrůbežárny prý objevil alternativní zdroj energie. Čtyřlístek se okamžitě vydává k drůbežárně. Ohnivák pošle po pírku vzkaz - zítra má Čtyřlístek přijet znovu, Ohnivák vyvolá zdánlivý požár. A přesně podle plánu přijede příští noc Čtyřlístek přestrojený za hasiče uhasit domnělý požár velkodrůbežárny. Čtyřlístek ujíždí, jenže pronásledovatelé jsou mu v patách. Pták prý dodá autu energii - protáhne se do nádržky a auto na jeho pohon dokonce létá. Jenže doma Čtyřlístek zjišťuje, že z ptáka zbyl jen popel. Druhý den se ale s popela vyklube pták nový, Ohnivák je totiž bájný pták fénix a zrovna uplynulo jeho 500 let životního cyklu. Pták tím omládnul a vzpomněl si zase na cestu do pohádky. S poděkováním odlétá.
457 Trpaslíci
Trpaslíci (Čtyřlístek 457, 2008)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek souhlasí s návrhem třeskoprského TV studia natočit dokumentární film o životě žab. Čtyřlístku se natáčení u rybníka příliš nedaří, Myšpulín ale vymyslí parádní řešení - použít zmenšovací pilulky a natočit žáby pořádně zblízka. Takto pořídí Čtyřlístek bezvadné záběry. Než si ale stačí dojít pro zvětšovací pilulky, všimne si trpasličího Čtyřlístku batole Mařenka, které chce mít veselé postavičky doma. Čtyřlístek se nedobrovolně ocitne v pokoji hravého batolete uprostřed jiných jeho hraček. Dítě si s Čtyřlístkem hraje až příliš surově. Myšpulín si všimne hračky vrtulníku a podaří se mu ho zprovoznit. Jen tak tak uletí Čtyřlístek ze spárů děcka - obra. U rybníka najde Čtyřlístek zvětšovací pilulky a odjíždí domů. Natočená reportáž má ohromný úspěch a vyhrává cenu. A jaký bude další dokument? Myšpulín navrhuje po návštěvě u žab - návštěvu u batolete. Pinďa a Bobík z jeho nápadu tak nadšení nejsou.
458 Poselství z minulosti
Poselství z minulosti (Čtyřlístek 458, 2008)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Kluci přinesou Fifince podivný dárek - věsteckou kouli. Po přeleštění se v kouli objeví učeň slovutného čaroděje Merlina a prosí o pomoc. Učňův pán odjel, tak si chtěl trochu zakouzlit. Jenomže se mu podařilo odčarovat věsteckou kouli neznámo kam - do budoucnosti na třeskoprskou dražbu. Čtyřlístek slíbí, že mu kouli do minulosti zanese. Učeň pomocí čar přenese Čtyřlístek do minulosti, jenže ne do středověku ale do druhohor. Dřív než se stačí na Čtyřlístek vrhnout tyranosaurus, pokusí se učeň znovu o přesun. Tentokrát se už Čtyřlístek zjeví u učně ve středověku. Jenže jak se dostane do budoucnosti, učeň už prokázal, že se mu nedá v čarování moc věřit. Nezbývá než počkat na Merlina a jeho případný trest. Merlin se nejdřív zlobí, ale pak se smiluje a pomocí kouzelného zrcadla vrátí Čtyřlístek domů. Fifinka přišla o parádní dárek. To jí ale nevadí, radši si natrhá na zahradě květinu. Ta je lepší než věstecká koule (a rozhodně bezpečnější).
459 Mikulášská punčocha
Mikulášská punčocha (Čtyřlístek 459, 2008)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Fifinka odtrhne list kalendáře, je 4. prosince a Myšpulín s Fifinkou se připravují na večer, budou zpívat na radnici. Jenže listy vždy odtrhává Bobík, což učiní, a proto si myslí, že bude večer Mikuláš. S Pinďou si jdou koupit masky. Pan radní si zrovna také dvě masky kupuje. Večer se Myšpulín s Fifinkou účastní zasedání městské rady, navozují vánoční náladu zpěvem koled. Jako další číslo programu je návštěva Mikuláše a čerta, kteří vybírají od lidí veškeré cennosti, nejspíš to bude nějaké kouzlo. Pan radní dokonce přihodí obecní pokladničku, ať to stojí za to. Jenže čert zhasne a i s Mikulášem se vypaří. Policie okamžitě najde na ulici jediného Mikuláše s čertem - Bobíka a Pinďu. U Čtyřlístku začnou s domovní prohlídkou. Opravdoví zloději se zrovna potulují okolo domku Čtyřlístku a protože nechtějí být polapeni, vhodí skoro celý lup do Bobíkovy punčochy za oknem, jenom pokladnu si nechají. Policie má důkaz proti Pinďovi a Bobíkovi. Fifinka s Myšpulínem vědí, že je to celé nesmysl, ale co dělat? Fifinka je tak smutná, že nemůže vařit, tak pošle Myšpulína na večeři do hostince, kde se zrovna radují dva muži. Myšpulínovi jsou boty jednoho muže velmi povědomé, měl je ten povedený Mikuláš na radnici. Od hostinského zjistí, že muži pracují pro pana radního. Myšpulín už ví jak na to - provede vlastní domovní prohlídku u pana radního a najde tam obecní pokladnu, jsou ale v ní jen masky. Myšpulín donese důkaz na policii, otisky na maskách by měly stačit. Muži se přiznávají, na vše je ale prý navedl pan radní. I pan radní se přizná. Obecní peníze prohrál a když se kasa ztratila, nikdo by se nikdy nedozvěděl, že byla prázdná. Celých 20 tisíc prohrál v herních automatech. Bobík s Pinďou jsou volní, takovou mikulášskou nadílku ještě nezažili.
460 Fifinčin šťastný den
Fifinčin šťastný den (Čtyřlístek 460, 2008)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Nad domkem Čtyřlístku se vznáší oblak a na něm se tři sudičky dohadují, která z nich si zaslouží letos titul sudička roku. Nakonec je napadne ať rozhodne Fifinka. Každá sudička dá Fifince něco do vínku. Která ze sudiček ji učiní nejšťastnější, ta vyhraje. První kouzlo - pohádkové množství nápadníků. Čtyřlístku se rozbila pračka, konečně přichází opravář. Místo pračky se ale velmi zajímá o Fifinku. A když jde Čtyřlístek do divadla, vystupuje herec z role jen aby si mohl promluvit s Fifinkou v první řadě. Na každém kroku má Fifi nápadníka, což je velmi otravné. První sudička neuspěla a odvolává kouzlo. Druhá sudička obdaruje Fifinku pohádkovou krásou. Všem se hned Fifi líbí a ženské chtějí být jako ona. Stejný účes, stejné šaty, kluci ani nemůžou pravou Fifinku v davu najít. Ani tohle kouzlo se nevyvedlo, třetí sudička věnuje Fifince pohádkovou sílu. Fifinka brzy zjistí, že je náhle velmi silná. Jenže lidi ve městě toho začnou zneužívat. Jeden potřebuje stěhovat, druhý zase sloužit uhlí... Fifi je zoufalá a ani třetí sudička proto neuspěla. Sudičky musejí připustit, že pohádkové vlastnosti se obrátily proti Fifince. Fifi uklouzne na slupce přímo do bahna, je ale šťastná, konečně je zase sama sebou a to ji rozveselilo nejvíc.
sp2008-1 Přísně tajné
Přísně tajné (Čtyřlístek Speciál 1/2008)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek si jde vybrat do cestovky Třesktour zájezd. Z kanceláře zrovna policisté vyvádějí mafiána Nováka. Majitel vycítí šanci a prodá mafiánův zájezd - plavbu luxusní lodí - ještě jednou a to Čtyřlístku. Čtyřlístek se nalodí, velmi brzy ale pochopí, že se ocitl na lodi plné mafiánů, kteří tam mají svůj sjezd. Velký mafián právě předvádí nejnovější úspěchy a metody. Například samopal zabudovaný do houslí, nebo maskovací kit (předvede to na Bobíkovi a Pinďovi, které namaskuje za Myšpulína). A s nejnovější ponorkou dokážou vyloupit Námořní banku v Třeskoprskách, což mají provést místní, takže (nedobrovolně) Čtyřlístek. V televizi hlásí, že Čtyřlístek vyloupil banku. Mafián přiznává, že Čtyřlístek využil, a nechá je zamknout do kajuty. Pod postelí objeví Fifinka maskovací kufřík. Čtyřlístek se namaskuje, Bobík za samotného Velkého mafiána. Tím zmatou stráže a osvobodí se. Celá posádka nastupuje do ponorkočlunů a míří k podmořské základně Světového svazu mafiánů. Velký mafián prozradí, že základna je mobilní a takhle vyloupí celý svět. Fifinka odporuje a tak prozradí své maskování. Čtyřlístek ale prchne a zamkne mafiány na základně. Člunem se dostanou na hladinu na loď. Do sítí chytí podmořskou základnu a míří směrem k nejbližší policejní stanici.
sp2008-2 Návštěva z podzemí
Návštěva z podzemí (Čtyřlístek Speciál 2/2008)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek lenoší na zahrádce. Bobík připravil jako překvapení delikatesní špekáčky. Ze sklepního okénka ale vylezli dva trpaslíci a pochoutku ukradli. Fifinka chce jako náhradu upéct koláče, jenže Čtyřlístku se ze zahrádky vytratilo i všechno ovoce. Bobík drží noční hlídku a trpaslíky načapá. Ti o sobě tvrdí, že nejsou zloději, ale zásobovači pro kolegy kovkopy. Bobík pozve trpaslíky na snídani. Fifinčina bábovka jim moc chutná, kdyby se to ale dozvěděl jejich vládce, bylo by zle, nesmějí se totiž stýkat s jinými živými tvory a jíst smějí jen lesní ovoce. Trpaslíkům tak chutnalo, že uspí svou květinou Fifinku a unesou ji. Bobík s Pinďou vypátrají ve sklepě dveře do podzemí a okamžitě jdou vysvobozovat. Myšpulín jim dá svůj supermegafon. Fifinka trpaslíkům vaří a ti ji za to dají náhrdelník z drahých kamenů. Fifinka by chtěla radši domů, což jí trpaslíci nechtějí dovolit. I záchranná akce Pindi s Bobíkem neuspěje, jsou totiž omámeni uspávacími květy. Pomůže ale Myšpulín - ozývá se ze svého megafonu, vydává se za vládce trpaslíků a kárá je za to, že se stýkají s jinými živými tvory. Bobík s Pinďou se probudí a vyjdou i s Fifinkou z podzemí. Večer Bobík opět připraví své špekáčky, tentokrát je ale nepustí z dohledu.
sp2008-3 Pálení čarodějnic
Pálení čarodějnic (Čtyřlístek Speciál 3/2008)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek slíbil starostovi, že mu pomůže s přípravou soutěže čarodějnic. Bobík s Myšpulínem jedou do obecního lesa pro připravené dříví. Kluci v lese dlouho bloudí a když konečně najdou dřevo, přižene se liják. Kluci se schovají v domečku u staré paní, opravdové čarodějnice. Čtyřlístek jí prozradí, že se zítra bude v Třeskoprskách pořádat pálení čarodějnic, Fifinka při té příležitosti upeče povidlové koláče. Kluci ráno odjíždějí a čarodějnice slibuje, že se soutěže taky zúčastní. Odpoledne připraví Čtyřlístek hranici a zahájí soutěž, do které se přihlásí i opravdová čarodějka z lesa. Jednotlivé čarodějnice předvádějí kouzla a dovednosti, které hodnotí porota složená z Bobíka, Myšpulína a Pindi. Před koncem soutěže už jsou jen dvě favoritky - opravdová čarodějnice a neznámá slečna, které zničehonic zazvoní budík, tak odstoupí ze soutěže a uteče. Královnou je vyhlášena opravdová čarodějnice. Přiběhne Fifi a přináší povidlové koláče pro vítězku. Tajemnou čarodějnicí byla tedy Fifinka, která musela domů, aby se jí nepřipálily koláče.
sp2008-4 Fifinčina škola vaření
Fifinčina škola vaření (Čtyřlístek Speciál 4/2008)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Za Fifinkou opět přijdou lidé, kteří se chtějí naučit vařit. Fifinku proto napadne otevřít si školu vaření. Na kurz se zapíše i majitel restaurace. Pokud se všichni naučí vařit, přestanou k němu chodit do restaurace, proto musí Fifince škodit. Fifinka zahajuje hodinu. Někteří žáci jsou sice zpočátku nemotorní, ale záškodník je nešikovný schválně. Pak začne míchat přísady a dělat všelijaké zlomyslnosti. Fifinka už to pomalu vzdává, kluci ji ale přesvédčí, že stačí vytrvat. Záškodník nakonec vymyslí jiný způsob jak školu zavřít. Zavolá na inspekci a sám pak ve škole rozhází věci a způsobí nepořádek. Jenže je tak nemotorný, že sklouzne do sklepa a zabouchne se tam. Ráno dostává Čtyřlístek zprávu, že přijede inspekce. Ve škole je strašný nepořádek, ale milí studenti pomohou s úklidem. Přijíždí odměřený inspektor, ve škole ale nenajde žádnou chybu ani prohřešek, naopak je zcela nadšen. A Čtyřlístek nakonec najde ve sklepě svého nepřítele. Majitel uraženě odchází do své restaurace, kde už na něj čeká tentýž inspektor a o spokojenosti se nedá v žádném případě mluvit, pokuta bude velká. Po půlroce přicházejí Čtyřlístku vděčné dopisy od bývalých studentů.
sp2008-5 Tajemství Třeskohradu
Tajemství Třeskohradu (Čtyřlístek Speciál 5/2008)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Ve městě skončila úspěšná rekonstrukce hradu Třeskohradu. Byla to pouhá hromada kamení, a prý tam strašívala každých 100 let bílá paní. Čtyřlístek jede na prohlídku. Vstupné je velké, ale za to jim prý kastelán prodá zelevno pravý středověký zlaťák z nalezeného pokladu, ukáže různé historické komnaty a předměty a také bílou paní, která teď straší každý den. Fifinka tomu chce přijít na kloub a spatří kastelána, jak zavírá bílou paní do truhly. Fifi ale uvnitř najde jen její plášť. Kastelán se musí nepohodlného svědka zbavit, Fifi skončí v hladomorně, kde se potkává s opravdovou bílou paní, která je bez svého pláště bezmocná. Kluci Fifinku hledají, nechají si ale od kastelána namluvit, že Fifi potkala kamarádku a šla s ní směrem domů. Kluci doma nikoho nenajdou a dojde jim, že Fifi musela zůstat na Třeskohradě. Pomocí Myšpulínova samootvírače ji i bílou paní z hladomorny osvobodí. Bílá paní se objeví zas za 100 let, kastelána ale Čtyřlístek z hradu vyhodí, zvlášť když ho přistihne při výrobě falešných zlaťáků.
sp2008-6 Dárek nad dárky
Dárek nad dárky (Čtyřlístek Speciál 6/2008)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Nad městem prolétá rogalo, Bobík by se rád proletěl. A Bobík má náhodou hned zítra svátek. Od Pindi s Fifinkou dostává dort a kytku. A Myšpulín se zavřel do laboratoře a sestrojil pro Bobíka vznášedlo. Bobík nedbá na rady a ve špatném počasí vyrazí na let. Při neopatrném letu se mu odlomí zadní část vznášedla. Bobíka unáší vítr neznámo kam. Nedaleko odtud vysvětluje paní učitelka dětem, že pohádkové bytosti neexistují. A Čtyřlístek jsou jenom namalované figurky. V tu chvíli přistane (ztroskotá) na školní zahradě Bobík s rogalem. Učitelka i ředitel odmítají věřit, že je to pravý Bobík, pouze velmi dobře zamaskovaný člověk s neznámými úmysly. Zavřou Bobíka do sklepa a chtějí záležitost patřičně prošetřit, i když děti trvají na svém - je to určitě pravý Bobík. Čtyřlístek zatím po Bobíkovi pátrá, svědků řítícího se vznášedla je dost. Před školou najdou důkazy o Bobíkově přistání. Ředitel s učitelkou zase považují Čtyřlístek za podvodníky, Fifinka ale navrhne, že je zaveze na návštěvu domů. Důkazy jsou nezvratné, paní učitelka je nucena připustit, že pohádkové bytosti existují.
kk2008 Mamut Jogi (Příběh mamuta Jogiho)
Mamut Jogi (komiksová kniha, 2008)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 32 stran, 40 %
Pánové Hugo a Ben pozvali Čtyřlístek na návštěvu, připravili pro něj expedici. Vysoko v horách objevili domorodci zvláštní ledovou jámu, z které vychází dým, a Čtyřlístek to může prozkoumat. Čtyřlístek odlétá v přichystaném vrtulníku nadšeně do hor, to ale netuší, že Ben s Hugem namontovali na vrtulník kameru a chtějí se nálezu zmocnit, nejspíš to bude prehistorický ještěr. Čtyřlístek v jámě objeví zmrzlého mamuta. Při vytahování havaruje Myšpulín s vrtulníkem, od kterého se navíc oddělí kamera a Ben s Hugem nevědí, co Čtyřlístek objevil a tak se okamžitě vydávají do hor. Probuzený mamut má hlad a pochutnává si na jogurtu. Fifi proto navrhuje pro mamuta jméno Jogurtík. Na to je ale příliš velký, bude to prostě Jogi. Čtyřlístek se na lavině sveze až do džungle. Ben s Hugem zatím vypátrají Čtyřlístek i mamuta, kterého si chtějí vzít. Čtyřlístek se konečně dozví, že byl využit mizery. Za pomoci mamuta se otrapů zbaví. Ben s Hugem běží varovat náčelníka domorodců - namluví mu historku o zlém duchovi ve zvířecím těle a čtveřici jeho sluhů. Čtyřlístek ale vyzraje i na domorodce a potrestá zloduchy, i když trochu malou lekcí. Jogi potká v džungli slonici a okamžitě se zamiluje. Čtyřlístek si nemůže přát lepší konec dobrodružství. Po čase má dobrodružství ještě lepší konec - Myšpulín se v novinách dočte, že se na blíže neurčeném místě v džungli objevila mláďata nového druhu slona, která jsou chlupatá s velkými zatočenými kly.
Poznámka: název příběhu v závorce platí pro reedici v Vločka, dcera Jogiho (komiksová kniha, 2010),
kde vyšlo ve formě 4stránkového výběru obrázků jako rychlé shrnutí děje.

kk2008 Sny na objednávku
Mamut Jogi (komiksová kniha, 2008)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 32 stran, 40 %
Fifinka vypráví u snídaně svůj zlý sen, ve kterém spálila bábovku. Pinďovi se zase zdálo, že přišel pozdě do školy. Bobíkovi se ale prý sny nezdají. Tento rozhovor přiměje Myšpulína k vynálezu postele, ve které se zdají sny na objednávku, obsluha může sny kontrolovat a odvracet nebezpečí nočních můr. Jako první zkusí vynález Bobík - cestuje po deštném pralesu u Amazonky. Zadrží jej domorodci lidojedi. Čas pro Myšpulínův zásah do snu: Domorodce zažene velký had. Domorodci pokládají Bobíka za odvážlivce, ze kterého udělají svého náčelníka. Bývalému náčelníkovi se to ale nelíbí a chce se Bobíka zbavit. Bobík prchá před šípy z luku k řece. Kanoe se s ním převrhne přímo mezi kajmany. Tady už pomůže jenom budík, Bobík se musí ze sna vzbudit. Teď je na řadě Fifi, která by se chtěla stát slavnou zpěvačkou. Přihlásí se do soutěže Hledá se SuperStar, kterou suverénně vyhrává, i když sláva si vybírá své. Konkurentka nechá Fifinku unést. Fifi ze zajetí uteče a chce švindlířku odhalit. Nemá ale důkazy a proradnice slibuje soudní proces. Tady už pomůže zase jen brzda a probuzení ze sna. Pinďa se ve svém snu objeví jako závodník na úplně první starověké olympiádě. Všechny discípliny vyhrává, což je nuda, tak Myšpulín přidá do snu trochu napětí. Pindi si všimne římský císař a odveze si ho na zápasy do Kolosea. Pinďa má zápasit s hladovými lvy, které ale Pinďa potajmu krmí a ochočuje. Na zápase se ale objeví i tygr, kterého Pinďa nezná. Záchranná brzda Myšpulínova vynálezu zabrání špatnému snu. A konečně Myšpulín, který si neskromně přeje vymyslet epochální vynález, který změní svět. Při dovolené u moře si Myšpulín uvědomí nevyčerpatelnou sílu mořských vln. Stačí proto vynalézt bóje s bezdrátovým přenosem energie. Vynález má úspěch. Ve svém podmořském sídle dostane nejhledanější podvodník světa Andrvaser ďábelský nápad - přesměrovat veškerou světovou energii z bójí na svou základnu a stát se tak pánem zeměkoule. Myšpulín lokalizuje místo, kam se energie ztrácí. S přáteli se vydává na podmořskou základnu, kde je ale chycen a hrozí mu smrt. Záchranná brzda se porouchá, tak musejí kamarádi Myšpulína z postele vysypat. Vynález je to zajímavý, ale má své mouchy a normální sny nebo skutečnost jsou lepší.
ročník 2007příběhy - seznamročník 2009
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Na hradě KulíkověNa hradě Kulíkově Starší příběh on-lineStarší příběh on-line Pohádkové lístečkyPohádkové lístečky Křížem krážem!Křížem krážem! Komiksový vesmírKomiksový vesmír
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru