Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2011
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2011

201134 příběhů Čtyřlístku v roce 2011.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2011
Čtyřlístek Speciál 2011

501 První cena
První cena (Čtyřlístek 501, 2011)
napsala Martina Bobková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Myšpulín se v rádiu doslechne, že vynálezkyně Líza vymyslela robota, který sbírá poházené šatstvo a všechno pověsí na ramínka. Myšpulín se nenechá zahanbit a do hodiny vynalezne robota, který pozná pomačkané oděvy a nažehlí je napařovací žehličkou. Líza přijde na návštěvu za Myšpulínem, pozve ho na zimní technickou olympiádu, kde změří síly. Čtyřlístek odjíždí do horského střediska, kde se soutěž koná. Líza s Myšpulínem si předvedou roboty ještě před soutěží. Myšpulínův napařovací robot se pustí do Lízina věšákového robota. Chvíli se mezi sebou roboti perou až se nakonec rozhodnou, že se spojí proti lidem, které je potřeba řádně vyžehlit a pověsit na šňůru. Myšpulín se přestrojí za šerifa a rozkáže robotům propustit Lízu i kamarády. Roboty přemůžou a pak Líza s Myšpulínem sestrojí kombinovaného pradelního robota, který vyhraje olympiádu. Čtyřlístek už odjíždí domů. Líza neopatrně projede kaluží a Čtyřlístek se zašpiní. Naštěstí má Čtyřlístek doma perobota, který prádlo vypere.
502 Stradivárky
Stradivárky (Čtyřlístek 502, 2011)
napsala Eva Pitrová, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Čtyřlístek se vydává za tetičkou do Alp na slavnost. V horské chatě U Stradivariho se každoročně koná dětská houslová soutěž, zítra bude už 300. ročník. Fifinčina tetička Čtyřlístek přivítá a ubytuje v pokoji, v kterém budou mít klid, protože ve vedlejším pokoji "spí" jen vzácné vystavené stradivárky. Pinďa má v noci pocit, že slyší z vedlejšího pokoje zvuky, jenže Bobík ho okřikne. Jenže ráno tetička naříká, někdo ukradl vzácné housle ze zamčeného pokoje. Čtyřlístek si vyslechne od tetičky historii, jak se vzácné housle do rodiny dostaly. Před 300 lety v místním lese našel maestro Stradivari výborný rezozanční smrk. Jako poděkování věnoval jedny housle hajnému, prapředkovi Fifinčiny tetičky. Hajný na své smrtelné posteli vyslovil přání pořádat v domě jednou ročně dětské houslové klání, což potomci dodrželi. A vítěz soutěže si smí na stradivárky zahrát. Čtyřlístek rozjíždí pátrání po zloději. Bobík se při vyšetřování na půdě prolomí přímo do pokoje, ze kterého byly housle ukradeny, a vyřeší tak záhadu zamčeného pokoje. Fifi objeví na půdě kapky krve, zloděj se píchl o hřebík když odstraňoval prkna aby pronikl do zamčené místnosti. U recepčního se dozví, že jeden z porotců má poraněnou ruku. Zloděj uniká v autě i s houslemi. Čtyřlístek ho na horách stíhá na lyžích, saních i skibobu. Nejdřív se podaří zavalit zlodějovo auto, zloděj utíká po svých až ho Čtyřlístek konečně dostihne a zachrání i housle. Stradivárky donese Čtyřlístek zpátky tetičce, houslová soutěž zrovna končí a vítěz si na ně může zahrát. Tetička moc děkuje Čtyřlístku, jenže začíná zrovna hustě sněžit, cesty jsou rychle zaváté a k chatě se nedostanou zásoby dobrot na oslavu. To je šance jak vytrestat zloděje. Pod Bobíkovou pohrůžkou pracuje zloděj na odklízení rychle, i když má poraněnou ruku. Čtyřlístek odjíždí domů, ale zlodějovi slíbí, že za ním pošlou z údolí doktora.
503 Ve škole straší
Ve škole straší (Čtyřlístek 503, 2011)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Pinďu, žáka 5.C, pošle učitelka do kabinetu pro mapu kraje. Když se podle ní děti učí, zjistí, že místo Třeskoprsk jsou na ní Třeskoprdky, místo řeky Šuměnky je Čuměnka a podobně. Učitelka podezírá Pinďu, to on měl přece mapu donést. Když se při hodině přírodopisu objeví za katedrou kostra, je z toho zase podezřelý Pinďa. A při vyvolání k tabuli se Pinďa propadne do tělocvičny plné vycpaných zvířat. To už není legrace, Pinďovi hrozí, že ho vyhodí ze školy. Kamarádi ze Čtyřlístku to tak nenechají, v noci se tajně vplíží do školy, aby zjistili, proč ve škole straší. Čtyřlístek se pohybuje opatrně, aby nenarazil na školníka Šťovíčka. Školník něco kutí v chemické laboratoři a výslednou tekutinu pak rozlévá do odpařovačů na radiátorech v Pinďově třídě. Myšpulín si vezme vzorek a pak ještě pronikne do školníkova počítače, aby si přečetl poslední e-mail. Školník píše na ministerstvo školství a popisuje v něm problémy ve škole, v jedné třídě se dokonce přes vyučování pouze spí. Protože se to ještě nestalo, je jasné, že tajemnou tekutinou bude nějaké uspávadlo, což Myšpulínovy testy prokáží. Čtyřlístek se rozhodne, že to co zjistil, nikomu zatím neohlásí, musí totiž nejdřív vypátrat, co má školník za lubem. Další den jde Pinďa normálně do školy, zatímco kamarádi se rozmístí po škole a sledují školníkův pohyb. Školník přitápí, aby se odpařovala uspávací kapalina od radiátorů. Pak se převlékne za inspektora z ministerstva a jde za ředitelem a přeje si navštívit výuku 5.C. Celá třída spí, ředitel je zděšen. Falešný inspektor odvolává ředitele z funkce na na jeho místo dosazuje školníka. Smutný ředitel opouští školu, ale Čtyřlístek mu vysvětlí, co se děje. Školník se roztahuje po ředitelně, splnil se mu sen stát se ředitelem. Do místnosti přichází pravý ředitel a vyhazuje proradného školníka ze zaměstnání. Děti v 5.C se probouzejí a učitelka se Pinďovi omlouvá za všechna podezření. Pinďa se nezlobí, hlavně že už ve škole nestraší.
504 Tajemná kapsa
Tajemná kapsa (Čtyřlístek 504, 2011)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 60 %
Fifinka je v lese na houbách, ale zatím nenašla ani jednu. Přijde stařenka a má hlad, Fifinka jí ráda věnuje svůj krajíc chleba se salámem, i když má jen jeden. Stařenka se Fifince odvděčí, daruje ji zástěru s kapsou, která Fifince přinese ne jednu, ale dvojí radost. Fifinka doma oznámí smutnou zprávu - smaženice nebude, žádnou houbu nenašla, i když by si to moc přála. Bobík říká, ať si Fifi nevymýšlí, v kapse té nové zástěry je hub spousta. Je to jasné, babička byla kouzelná a stejně tak i zástěra. Bobík si na smaženici moc pochutnal a vydává se s kouzelnou zástěrou pro další houby, jenomže v zástěře se žádné neobjeví, ani doma. Když Myšpulín ztratí klíčky od auta, Fifinka je najde kupodivu v kapse zástěry. Ale jindy když Fifinka ztratí prstýnek, tak v kapse zástěry není. Zástěru si půjčí Pinďa a rázem v ní prstýnek objeví. Myšpulín už tuší, jak kouzlo funguje. V kapse se objeví jen to, co si člověk nepřeje pro sebe, ale pro někoho jiného. Což si Fifinka ověří, když při výletě začne pršet. Fifinka si přeje deštníky, jenže v kapse se objeví jen tři, žádný pro ni. Což se dá jednoduše vyřešit tak, že si zástěru půjčí Myšpulín a vyčaruje deštník pro Fifi. Čtyřlístek se vydává na výlet na zámek, Fifinka má na sobě pořád zástěru s kapsou. Při prohlídce se mezi návštěvníky připletou i zloději, kteří ukradnou vzácné hodinky s vodotryskem. Spustí se alarm, ale zloději jsou schovaní a policie je nenajde. Průvodce dostává za takovou nepozornost výpověď. Fifince je ho líto, přála by mu, aby se hodiny našly. V tu ránu se hodiny zjeví Fifince v kapse, policie si myslí, že odhalila zloděje a odváží ji k výslechu. Zloději si gratulují, že to byl skvělý nápad takhle se zbavit lupu, ale nakonec zjistí, že ani jeden to neudělal. To je takový zázrak, že už radši nebudou krást. Kluci spěchají za Fifinkou na policii, po cestě potkají maminku, které se ztratilo dítě. Fifinka při výslechu mluví pravdu, jenže je příliš neuvěřitelná. Bobík výslech násilně přeruší, je třeba vypátrat ztraceného klučíka. Fifinka si přeje, aby se Venoušek objevil a hned ho má v kapse zástěry. Dítě je těžké, takže kapsu roztrhá. Policisté nevědí, jak udělat zápis k takovému případu. Myšpulín navrhuje jednoduché "policie případ okamžitě vyřešila". Čtyřlístek se v dešti vrací domů, jenže zmokne, protože potrhaná zástěra už nečaruje. Stejně kromě radosti přinášela i starosti.
505 Bobr Vobr
Bobr Vobr (Čtyřlístek 505, 2011)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Bobři si postavili na řece Bouřilce hráz. Kvůli tomu neteče v Třeskoprskách voda, dokonce už i rozvážená pitná voda v cisternách došla. Občané se bouří a žádají zbourání bobří hráze. Čtyřlístek namítá, bobři jsou chráněni. Čtyřlístek se zaváže, že situaci vyřeší, od starosty dostává čas do večera. Pinďa s Fifinkou jdou za vůdcem bobrů Vobrem, kterého upozorní, že se musí odstěhovat, což Vobr odmítá. Bobík s Myšpulínem navštíví polesného s návrhem přestěhovat bobry na klidnou říčku Šuměnku, tam by si mohli bobři postavit spoustu hrází a nikomu by nevadily. Polesný souhlasí, dokonce vytipoval krásné místo na hráz. Ale protože se nepovedlo dohodnout se s bobry, je nutno získat více času, jinak večer přijdou lidé z města a zboří jim hráz. Bobík se zamaskuje za velkého bobra a rozzlobený dav zažene. Lidé plánují, že se vrátí za světla. Ráno Čtyřlístek bobrům ukáže, jaké krásné místo jim vyjednal k přestěhování. Bobři konečně souhlasí. Jenže to už přišel k bobří hrázi dav a začal ji bezmyšlenkovitě bourat. Náhlá vlna všechny smete a valí se na město. To je šance pro bobry - rychle postaví hráz a zastaví povodňovou vlnu. Starosta děkuje bobrům za pomoc a ptá se, jak by mohl odvděčit. Myšpulín ví - povolit jim hráz na Šuměnce. Starosta souhlasí, dokonce slibuje zapůjčit techniku. To bobři rázně odmítají, všechno si postaví sami, stačí když jim lidé vyhradí rezervaci, kde si budou moci stavět.
506 Lajka se vrací
Lajka se vrací (Čtyřlístek 506, 2011)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 30 %
Myšpulín nainstaloval novou anténu, aby mohl zachytávat vesmírné signály. Po dlouhém týdnu konečně ulyší známku mimozemské civilizace - psí štěkání a vytí. Čtyřlístek rozluští, že je to morseovkou SOS a vydá se do vesmíru pejskovi na pomoc. V raketě doletí až k souhvězdí Velkého psa. Velký pes je chundelatý a hodný, sice ho trápí veliké blechy, ale on žádné SOS nevysílal. Čtyřlístek si všimne, že veliké blechy na kožichu Velkého psa mají zajatce - strakatého pejska. Bobík se mu vydává na pomoc, jenže blech je přesila a tak skončí v zajetí přivázán na kůlu, stejně jako pejsek. Čtyřlístek má s sebou sprej na komáry, čímž blechy omráčí, ale nebyl by dostatek času na osvobození zajatců. Myšpulín se zeptá Velkého psa, jestli je někde blízko černá díra. Pes odpoví že ano, tak se tam společně se Čtyřlístkem vydává. U černé díry se Velký pes silně otřese a všechny blechy jsou vcucnuty do víru. Výborný nápad vědce Myšpulína. Bobík a pejsek jsou osvobozeni. Pejsek se představí jako Lajka, odletěl před 50 lety ze Země. Ve vesmíru běží čas úplně jinak, takže vůbec nezestárnul. Lajka chtěl pozdravit Velkého psa, ale zajaly ho přerostlé blechy až ho pak zachránil Čtyřlístek. Černá díra vcucla i jeho raketu, ale to nevadí, Čtyřlístek má ve své raketě místa dost. Myšpulín vysílá domů zprávu, že se vrací zatoulaný první kosmonaut světa. Při přistání čeká na Lajku slavnostní přivítání.
507 Černý náramek
Černý náramek (Čtyřlístek 507, 2011)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 60 %
Kamarád Čtyřlístku cestovatel Piskoř se asi zbláznil. Před domem si staví betonový bunkr a lidé se mu vysmívají. Čtyřlístek ho jde navštívit, aby se zeptal, proč to dělá. Piskoř prozradí že na svých cestách po Mexiku obdržel od překupníka Ramose starodávný náramek z hrobu Pakala, krále Mayů v Chiapasu. Na náramku je prý vyryto, že 21.12.2012 bude konec světa, do Země narazí planeta X a jen ti, co se ukryjí v betonovém bunkru, přežijí. Myšpulín si všimne, že je náramek ušpiněný, Piskoř se mohl při luštění mayského písma splést. Náramek si od Piskoře vypůjčí a doma pečlivě očistí i za pomocí svých chemikálií. Pak se dá jasně přečíst, že konec světa nebude. Mezitím překupník Ramos přicestuje za Piskořem. Piskoř ve skutečnosti náramek Ramosovi ukradl a ten ho chce teď zpět. Čtyřlístek přichází zpátky za Piskořem a hlásí dobrou zprávu, konec světa nebude, a přibližující se planetu X by už stejně muselo být dávno vidět. Piskoř vrátí náramek překupníkovi. Ramos vysvětluje, že s koncem světa straší turisty, aby zvýšili mexický cestovní ruch, a hned Čtyřlístku věnuje lístky do muzea krále Pakala. Piskoř lituje, že stavěl bunkr. Čtyřlístek ho utěšuje, že bunkr může přestavět na muzeum a vystavovat sbírky, kterých má ze svých cest mnoho. Piskoř je nadšen z nápadu být ředitelem svého muzea a Čtyřlístek se těší na cestu do Mexika.
508 Bábovka od babičky
Bábovka od babičky (Čtyřlístek 508, 2011)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Kluci lenoší a Fifinka připravuje bábovku, jako každou neděli. Bobík přemýšlí, že Fifinka umí druhou nejlepší bábovku na světě. Tu úplně nejlepší uměla Fifinčina babička, která do těsta přidávala bylinky, které rostly u její chaloupky v horách. Je rozhodnuto, příští týden se vyráží do Krkonoš pro bylinky. Na nádraží varuje průvodčí Čtyřlístek, že je v poslední době na horách počasí jako na houpačce, jako by někdo otevřel Krakonošovu skříňku na počasí. A navíc se v horách objevil medvěd. Čtyřlístek se vydává k babiččině chatě a zažívá opravdu různé počasí, chvíle klidu střídají bouřky a chumelenice. Čtyřlístek trochu bloudí, protože Myšpulín zapomněl vzít mapu a kompas a turistické značky poškodil nějaký vandal. Před další bouřkou se Čtyřlístek schová v jeskyni, v které je i ten obávaný medvěd. Jenže medvěd je hodný a umí mluvit. Jmenuje se Kulička a před důchodem byl v cirkuse. Teď si užívá klidu hor a je mu líto, že se ho lidé bojí a utečou dřív, než jim stihne vysvětlit, že je hodný. Méďa připraví Čtyřlístku čaj, po kterém okamžitě všichni usnou. Když se Čtyřlístek vzbudí, zjistí, že je medvěd svázal a někam odešel. Čtyřlístek se dokáže osvobodit a prohledává jeskyni. Najde místnost plnou nakradené elektroniky a svázaného dědu. Je to samotný Krakonoš, kterého prý někdo přepadl zrovna když uklízel skříňku na počasí. Skříňka zůstala otevřená a proto se tak šíleně střídá počasí, jedna bouře za druhou. Fifinka zůstane v jeskyni s Krakonošem a kluci jdou zatím po stopách zlodějského medvěda. Dostihnou a polapí ho u chat. Svázaný medvěd se dokáže uvolnit, ve skutečnosti je to člověk v medvědím převleku a míří pistolí na kluky. Naštěstí přichází Krakonoš a svou čarovnou holí a mizeru konečně spoutá. Za trest bude muset uklidit celé hory od odpadků a namalovat nové značky, které poničil. Na pět let má o práci vystaráno. Krakonoš se ptá, co by mohl pro Čtyřlístek za odměnu udělat. Čtyřlístek vysvětlí, že přijel pro bylinky, jenže díky chatkám po nich není ani stopy. Krakonoš ukáže Čtyřlístku jiné místo kde rostou a Bobík si tak později může doma pochutnat na nejlepší bábovce na světě, první kousek se ale sluší dát vzácnému hostu - Krakonošovi.
509 Tajemství kozy Lízy
Tajemství kozy Lízy (Čtyřlístek 509, 2011)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Čtyřlístek se jde koupat k Blaťáku, jenže na místě zjistí, že je kvůli sinicím koupání zakázáno a u dětského bazénu je nepořádek. Fifinka si jde stěžovat na městský úřad. Starosta jí řekne, že město nemá bohužel peníze. Cestou domů Čtyřlístek zjistí, že se někdo stěhuje do domku pana Bárty. Pan Bárta umřel a vše odkázal městu. Nový majitel odklízí staré věci pana Bárty, chce si v domě otevřít hospodu, ale neví co si počít s kozou Lízou. Čtyřlístek se jí rád ujme. V následujících dnech se Čtyřlístek snaží starat o kozu Lízu. Koza je rozpustilá, ale inteligentní. Myšpulín zjistí, že koza umí mluvit. Líza poví, že má poklad - zlaté peníze a "chlíveček, klíček, zvoneček." Líza má ve zvonečku opravdu klíček, takže poklad je určitě zakopaný v kozím chlívku pana Bárty. Starosta historce o pokladu a mluvící koze pochopitelně nevěří. Čtyřlístek bude muset vymyslet jiný plán, jak vyzvednout poklad z domu hostinského, který kdyby se to dozvěděl, nechal by si ho určitě pro sebe a přitom podle závěti patří městu. Čtyřlístek se rozhodne zajít do nově zřízené hospody na výzvědy. Zjistí, že z kozího chlívku je teď sklep za výčepem. V hospodě je i jukebox, to se bude hodit. Myšpulín se přestrojí a přijede s autem za hostinským, veze mu dva sudy piva jako bezplatný vzorek pivovaru. Myšpulín skutálí sudy s Pinďou a Bobíkem do sklepa a sám s Fifinkou si jdou zatím do hospody pustit jukebox. Zatímco v hospodě rámusí hudba, Pinďa s Bobíkem kopají ve sklepě a hledají poklad. Hostinskému se hudba nelíbí a vypne ji. Uslyší kopání ve sklepě, tak zloděje zamkne a zavolá policii. Kluci zatím vykopou poklad, jenže je chce zatknout hlídka, která právě dorazila. Hospodský tvrdí, že je to jeho truhlička se šperky a cenostmi. Fifinka doběhne pro kozu, která promluví a tvrdí, že v truhle jsou její peníze. Klíček na Lízině zvonečku dokáže otevřít truhlu plnou dukátů. Hospodský je před policií znemožněn a Čtyřlístek odevzdá mince městu, tak jak si to pán Bárta přál. Za peníze nechá starosta nejen vyčistit Blaťák, ale bude to stačit i na postavení celého sportovního areálu.
510 Kachničky
Kachničky (Čtyřlístek 510, 2011)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Myšpulína z všeho toho vynalézání bolí hlava a je mu mdlo. Bobík se rozhodne mu pomoci. Na zahrádce vyhloubí jezírko a za známým si dojde pro domluvené překvapení - tři mandarinské kachny. Než je stačí Bobík převzít, už mu uletí. Myšpulín se zatím usadí u jezírka a začíná mu být lépe, dokud nepřijde Bobík s kvákajícími kachnami. Aby kachny pořád neulétaly, zkusí Bobík jezírko oplotit, jenže to nepomůže. Tak vyřeže z polystyrénu velkou kachnu, která má vespodu otvor pro hlavu. Pak s vyrobenou kachnou pluje v jezírku a kachny se ho drží a neulétají. Kolemjdoucí mizera už přemýšlí, jak krásné kachny ukrást. V noci se od jezírka ozývá hluk. Zloděj chtěl kachny ukrást, ale byl poštípán a už o ně v žádném případě nestojí. Myšpulín vynalezl hlídací kachnu, aby měl Bobík chvíli klid. Kachny se sesypou na Bobíka, nedal jim najíst. Kachny už zase někam letí, Bobík už je z nich vysloveně otrávený, nejradši by byl, kdyby se už nevracely. Kachničky se usadily na zlodějovi, asi si ho nějak oblíbily. Myšpulínovi už je dobře, teď zase bolí hlava Bobíka. Kachny ho úplně vyřídily, už je nechce nikdy vidět, ani na pekáči. Naneštěstí se kachničky zase vrátily a usadily se Bobíkovi na hlavě.
511 Stará mapa
Stará mapa (Čtyřlístek 511, 2011)
napsala Eva Pitrová, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Venku je strašně vedro a všechna voda vysychá. V třeskoprské kašně není žádná voda a dokonce i plavecký maraton na Blaťáku musí být zrušen, rybník je jen samé bahno. Čtyřlístek lituje rybiček, kterým se v bahně špatně dýchá. Bobík si na hrázi všimne vzkazu z roku 1935. Čára vyznačuje, kam klesla voda, když tehdy vyschly prameny, a teď je to ještě horší. Starý hrázný Čtyřlístku prozradí, že tenkrát našli lidé prameny podle starých map a Blaťák zachránili. Hrázný má mapu na půdě. Podle ní se nachází pramen na kopci pod dubem. Čtyřlístek se náležitě připraví na výpravu, Fifi nese celý koš buchet na posilněnou. Kluci kopou jak můžou, ale na pramen ne a ne narazit. Vše sledují skalní skřítci, které naláká buchtová vůně z koše. Když si Bobík sáhne pro další buchtu, jeden skřítek ho kousne. Skřítci se omlouvají, ale za tu buchtovou dobrotu pomůžou Čtyřlístku najít místo v podzemní jeskyni zahrazené kameny, pod kterými se ukryvá spousta vody. Čtyřlístek pramen uvolní a hned začne zásobit Blaťák vodou. Čtyřlístek je za hrdiny a stará mapa bude vystavena v muzeu.
512 Ztracený vzorec
Ztracený vzorec (Čtyřlístek 512, 2011)
napsala Eva Pitrová, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 60 %
Myšpulínovi přijde dopis z Benátek s objednávkou na prostředek, který by odstranil holubí trus z památek. Pokud pomůže, čeká ho jistě řád benátského lva. Myšpulín okamžitě běží vynalézat. Zatímco ostatní se celý den dobře baví, Myšpulín bádá a bádá. Když se mu konečně večer dílo podaří, nalepí na dveře laboratoře potupný papír se vzkazem (a lebkou se skříženými hnáty) pro Fifi, aby nic neuklízela. Fifi se cítí dotčena. Myšpulín se ráno chlubí, že objevil vzorec k prostředku, který nazval Zmizotrus. Jenže nemůže v laboratoři najít papír se vzorcem. Myšpulín obviňuje Fifinku, že mu v laboratoři uklízela, což Fifi popírá. Bobík najde v novinách inzerát - jasnovidec Helkuk bude v Třeskoprskách. Umí věštít budoucnost a najít ztracené věci. Myšpulín na takové věci nevěří, ale kamarádi se mu složili na drahou seanci. Helkuk Myšpulína zhypnotizuje a dá mu vysílačku. Až Myšpulín zaslechne z vysílačky slovo "vzorec", má se řídit hypnotizérovými příkazy a papír se vzorcem bude nalezen. Myšpulín je z hypnózy celý omámený. Ráno se konečně ozve domluvené slovo z vysílačky. Jenže Myšpulín přepadne přes židli a vysílačka se rozbije, teď už nemá Helkuk jak Myšpulína řídit ke vzorci. Myšpulín se začne chovat zcela bláznivě. Čistí si zuby krémem na boty, sprchuje se oblečený, nosí na hlavě květináč a na rukou boty, přeskakuje po autech... Pinďa skočí pro jasnovidce, je potřeba Myšpulína probudit. Myšpulín je konečně při smyslech. Fifinka vyhlašuje úklid v domě, Myšpulín musí strhnout potupný vzkaz z dveří laboratoře. Myšpulín si všimne, že vzorec napsal na druhou stranu vzkazu a moc se Fifince omlouvá. Zato kamarádi mají radost - očekávají, že Myšpulín bude v Benátkách oceněn.
513 Zádrhel s Monou Lisou
Zádrhel s Monou Lisou (Čtyřlístek 513, 2011)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 60 %
Pozítří je mistrovství v pingpongu a zároveň se běží maraton, a Pinďa by se rád zúčastnil obojího. Žádný problém pro Myšpulína. Ve sklenářství zakoupí zrcadlo, které přetvoří v nový vynález. Zrcadlo je teď doslova kouzelné - kdo se dotkne zrcadla, jeho obraz se zhmotní. Vynález opravdu funguje a Pinďův dvojník vyskočí ze zrcadla. Vše ale oknem sledoval zlotřilý Zádrhel a hned plánuje nevídané zločiny. Další den Pinďa může běžet závod a současně hrát stolní tenis. A oba sporty také vyhraje. Pinďové si gratulují, zrcadlový Pinďa zase ochotnotně skočí do zrcadla a zmizí. V noci se Zádrhel vloupá ke Čtyřlístku a zamění Myšpulínovo zrcadlo za identické, které koupil ve stejném obchodě. Další den Fifinka zjistí, že je pozvaná na oslavu narozenin zrovna v čase, kdy má hodiny piána. Chce si vyrobit zrcadlovou dvojnici, jenže zrcadlo už nefunguje. Večer ve zprávách hlásí, že byla z Louvru ukradena Mona Lisa, i přes důmyslný zabezpečovací systém, který jim vynalezl Myšpulín. Myšpulín volá mezinárodní policii, pachatelem je jistě Zádrhel, ten jediný slídí po všech Myšpulínových vynálezech. Jenže Zádrhel má neprůstřelné alibi - v době loupeže měl přednášku a vidělo ho 200 posluchačů. S Myšpulínovým zrcadlem by mohl být na dvou místech současně. A když je řeč o zrcadle, Fifinka se zmíní, že se jí nepodařilo vytvořit si dvojnici. Je to jasné, Zádrhel ukradl Myšpulínovo zrcadlo, jenže jak to dokázat policii a nebýt za blázny. Zádrhel si zatím doma pomocí zrcadla vytvořil mnoho kopií ukradeného obrazu a chce na perfektních kopiích zbohatnout. Čtyřlístek vymyslel plán - pošle Zádrhelovi falešné pozvánky na dvě současné akce - převzetí čestného občanství a besedu v televizi. Čtyřlístek se rozdělí. Fifinka a Pinďa vyfotí Zádrhela před hodinami na dvou rozdílných místech ve stejný čas. Bobík s Myšpulínem mezitím navštíví Zádrhelův dům, kde najdou spoustu obrazů. Originál se pozná snadno - stačí namířit na předmět zrcadlo, zmáčknout vynález na správném místě, a kopie sama zmizí. Myšpulín přinese na policii originální ukradený obraz a důkazy proti Zádrhelovi. Policie zatkne oba Zádrhely. Zádrhelové se smějí, policie nemá jak dokázat, který z nich loupil a oba nelze odsoudit. Myšpulín má řešení - přinese svoje zrcadlo a zpětným chodem zlikviduje zrcadlového Zádrhela. Pravý Zádrhel skončí zase ve věžení. Proti Čtyřlístku neměl opět šanci.
514 Tajemný dubák
Tajemný dubák (Čtyřlístek 514, 2011)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 70 %
Za dávných časů se kmen Pšovanů vojvodů Vojena a Vnislava, pobývající v lese Dubák, připravuje na vpád fanckých vojsk. Pšované pro jistotu ukryjí svoje poklady v jeskyni, kterou zasypou listím a kamením. Před jeskyní udělají do kůry stomu znamení. V případě, že francký vpád přežijí, poklad si zase vyzvednou. Jenže v bitvě o Kanisburg oba vejvodové padli a poklady jsou už 12 století ukryty kdesi v lese. V současnosti se dva hledači pokladů prodírají hromadami listí v lese, ale pořád nic nenašli. Třeskoprský ředitel muzea slušně hledače upozorní, aby neničili chráněnou přírodní rezervaci, ale dočká se jen urážek. Tady pomůže jen Čtyřlístek. Ředitel vysvětlí Čtyřlístku celou historii pokladu, který se teď možná dostane do nepovolaných rukou. Ale celé to může být také jenom legenda a aby se to prověřilo, bylo by nutné odstranit všechno listí v lese, a ten je jím opravdu zaplaven. Žádný problém pro Čtyřlístek. Myšpulín vynalezne velice výkonný odfukovač listí. Při nešikovném zacházení si kluci nedobrovolně vyzkoušejí, že přístroj dokáže z jedné strany nasávat, a z druhé strany vyfukovat, a je jedno jestli listí, nebo osobu. S fukarem jdou do lesa Dubáku, kde okamžitě natrefí na dvojici hledačů. Po urážkách si jdou nakonec svou cestou. Čtyřlístek se blíží k rokli, kde by mohl být poklad, když uslyší volání o pomoc. Hledači pokladů byli neopatrní a skončili v záplavě listí v rokli. Čtyřlístek neváhá a mizery vysvobodí. Čtyřlístek pokračuje dál až najde strom s vyrytým znamením předků. Myšpulín zapne fukar a za chvíli odstraní všechno listí z jeskyně, na jejímž konci svítí bůžci a jiné poklady Pšovanů. Čtyřlístek naloží poklad na vozík, když tu je přepadnou zase ti dva nevděční hledači. Myšpulín ovládá karate a Bobík zase poctivé české fackování. Když si hledači nedají pokoj, zmáčkně Myšpulín knoflík na fukaru, o který se právě zmožení mizerové opírají. Fukar je vynese k nebi a lumpové tak můžou nedobrovolně z výšky obdivovat krásy Máchova kraje, navíc baterie vydrží přístroji dva dny. Čtyřlístek odveze poklady do muzea. Ředitel má velkou radost, už plánuje kam cennosti vystavit. A v novinách se Čtyřlístek dočte, že nad městem stále krouží "UFO".
515 Expert na houby
Expert na houby (Čtyřlístek 515, 2011)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 60 %
Koná se výroční schůze spolku houbařů a pan Klouzek se raduje, jako zasloužilý člen se dnes jistě stane předsedou spolku. Na schůzi probíhá i určování hub pro veřejnost, aby si byli lidé jisti, že nasbírali jedlé houby. Pan Klouzek ukáže překvapivou neznalost, zatímco Myšpulín se projeví odborník na slovo vzatý. Při volbě předsedy dá spolek jednoznačnou přednost Myšpulínovi před protikandidátem Klouzkem. Klouzek odchází poražen, ale už vymýšlí pomstu. Čtyřlístek se občerstvuje v restauraci, když majitel požádá odborníka Myšpulína o pár hub na zítřejší oběd pro zahraniční turisty. Čtyřlístek ráno ochotně vyrazí na houby, pár hříbků si nechá a zbytek odnese do restaurantu. Z hříbků Fifinka uvaří bramboračku. Myšpulín se v novinách dočte, že skupina turistů se dostala po požití jídla s houbami do nezvyklého stavu. Zmocnilo se jich neobvyklé veselí, jeden turista chtěl dokonce slétnout z cimbuří hradu. Takže ani bramboračka nebude poživatelná. Jenže to neví Pinďa, který byl od rána na tenise. Vyhládlý Pinďa sní pořádnou porci bramboračky a udělá se mu divně. Je rozesmátý a chtěl by poletovat. Čtyřlístek ho dostane do postele a ráno je Pinďa zase zdravý. Pan Klouzek svolává mimořádnou schůzi spolku houbařů. Navrhuje odvolat předsedu Myšpulína. Kvůli tomu, že nasbíral pro restauraci špatný druh hub, mají Třeskoprsky skandál a zpráva díky internetu obletěla celý svět. Spolek souhlasí, Myšpulín je jako expert "na houby" odvolán a na jeho místo přichází Klouzek. Myšpulín je zničen, už nikdy nechce sbírat houby. Fifinka ho přesvědčí, že by to byla chyba a hned ráno se vypraví do lesa. Bobík si všimne, že Fifinku s Myšpulínem sleduje pan Klouzek, který chce Myšpulína ještě jednou zostudit. Bobík s Pinďou vyrazí za Klouzkem a tajně sledují, jak mizera sprejuje houby na Myšpulínově oblíbeném místě nějakým přípravkem. Bobík si pana Klouzka podá a Pinďa vše fotí. Tajemství podivných hub tedy spočívalo v Klouzkově spreji. Myšpulín svolává další schůzi houbařů, kde vyloží všechny důkazy. Členové se Myšpulínovi omlouvají a pana Klouzka nadobro vyloučí. Dopálený Klouzek se radši stěhuje z města.
516 Čerty z nouze
Čerty z nouze (Čtyřlístek 516, 2011)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Čtyřlístek se v chronoletu vrací z výpravy časem. Řízení se zase porouchá, Myšpulín tvrdě přistane v Praze na nábřeží. Odtud Čtyřlístky odhání vorař, mají sem totiž dorazit vory ze Šumavy. Hned je jasné, že do přítomnosti se Čtyřlístek nevrátil, Myšpulín odhaduje 17. století. Tyč v chronoplánu je potřeba svařit, Čtyřlístek musí najít nějakého kováře a také skrýš pro stroj času. V zanedbaném domě je místa dost, zdá se, že ho nikdo neobývá. Jen podivná mechanická socha bubeníka, vynález doktora Fausta. V tomhle domě bude Čtyřlístek v bezpečí, kvůli pověsti o Faustovi se sem bojí Pražané vkročit. Myšpulín s Bobíkem jdou hledat kováře a Pinďa s Fifinkou si zatím vyšli po staré Praze. Z krčmy vybíhá zloděj s měšcem plným peněz. Pinďa mu nastaví nohu a zloděj je chycen, za krádež mu kat usekne ruce. Jenže zloděj díky lsti uteče a přemýšlí, kde se skrýt. Do Faustova domu se nikdo neodváží. Až na to, že v něm zahlédne ty samé cizince, kteří mu překazili loupež. Za to jim chce zničit chronolet. Pinďa s Fifinkou přemýšlejí, jak ho zahnat. Fifi navrhne využít povídačky o Faustovi - převléknou se s Pinďou do kožichů, načerní si obličej a jako čerti zloděje vyplaší. Myšpulín s Bobíkem přinášejí opravený kus chronoplánu, našli šikovného kováře. Čtyřlístek se vrací domů. Fifi nadává, že přistání se zase podařilo do jejích záhonků zeleniny.
517 Den plný draků
Den plný draků (Čtyřlístek 517, 2011)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 50 %
Čtyřlístek si postavil draka. Zrovna fouká příznivý vítr a Bobíkovi se nedaří držet draka při zemi. I když pomáhají všichni, vítr je silnější, vyzvihne Čtyřlístek do vzduchu a odnáší východním směrem. Po dlouhé cestě vidí pod sebou Čtyřlístek opravdového draka. Je to dračice, která nesnese papírovou konkurenci, tak plamenem spálí draka Čtyřlístku. Čtyřlístek spadne přímo do hnízda s velkým vajíčkem, z kterého se zrovna klube dráček. Dračice považuje Čtyřlístek za nepřátele, ale pravý mizera se teprve objeví. Vousatý muž nastříká kolem hnízda slzný plyn a unese dráčka. Za chvíli se mu vydává Čtyřlístek po stopě, dráčka je nutno osvobodit. Zloděj běžel dovnitř starobylého hradu, Myšpulín hned ví, že to je Drákulův hrad. Čtyřlístek pátrá po hradě a objeví rakev, ve které není zloděj, ale opravdový Drákula. Ten ujišťuje, že o ničem neví, a kvůli krvi draka nepotřebuje. Krev si nechává posílat z upířího skladu. Drákula spustí pod Čtyřlístkem propadlo. Čtyřlístek spadne do hladomorny, nemá prý strkat nos do Drákulových věcí. Z hladomorny není úniku, naštěstí přiletí na pomoc dračice a Čtyřlístek dostane ven. Drákula i se zlodějem nakládají dráčka zavřeného v bedně do letadla. Čtyřlístek se posadil na dračici a pronásleduje letadlo ve vzduchu. Zloději konečně přistanou a setkávají se s překupníkem, který chce pořídit draka do cirkusu. Zakročí Čtyřlístek s dračicí, osvobodí dráčka a přemůžou mizery. Drákula je smutný, docházejí mu peníze na krevní konzervy, a peníze chtěl vydělat prodejem. Fifinka navrhne majiteli cirkusu, aby místo draka ukazovali upíra, to je taky zajímavá atrakce. Cirkusák je s takovým urovnáním spokojen. Draci jsou zase pohromadě. Všechno dobře dopadlo.
518 Pomozte příšerám
Pomozte příšerám (Čtyřlístek 518, 2011)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Po městě chodí vodník s rytířem a zvou na maškarní merendu se soutěží o nejlepší masku. Pinďa míní vyhrát, tak podle knihy s příšerami tajně vytváří parádní masku. Ale nakonec získá naopak poslední cenu, protože i když si myslel, že je přestrojen za lochneskou příšeru, měl ve skutečnosti kostým ducha. Z knihy byla stránka s obrázkem lochnesky vytržena a Pinďa si hloupě myslel, že popisek "lochneská příšera" patří k následujícímu obrázku ducha. Pinďu by tedy zajímalo, jak lochneska vypadá doopravdy (i když ji před dvěma lety viděl). Čtyřlístek tedy vyráží na cestu přesvědčit se na vlastní oči přímo k Loch Ness. Čtyřlístek hlídkuje u jezera i za špatného počasí. Fifi je spokojená, připomíná jí to večer u Prášilského jezera na Šumavě. Příšera připluje sama ke Čtyřlístku. Posilní se Bobíkovým věncem buřtů a zajímá jí zmínka o Prášilském jezeře, potřebuje se tam totiž dostat. Čtyřlístek lochnesce slíbí, že ji tam dovede, ale do auta se nevejde (ale zas tak velká není, ani ne dvakrát větší než auto). Chvíli běží příšera za autem, to ale dlouho nevydrží, tak ji Čtyřlístek vypraví vlakem. Přes moře přepluje sama a za chvíli už se blíží Šumava. Lochneska se nalíčí a volá směrem k Prášilskému jezeru, ze kterého se vynoří podobná příšera. Je to lochnesčin přítel Prášilek, se kterým se kdysi rozešli, ale teď už vědí, že neměli dělat. Jezero je pro obě příšery malé, Myšpulín jim navrhne usadit se v Parku radosti. Tam se jim opravdu bude líbit a budou tam pro radost dětem i dospěláků.
519+520 Lovci perel
Lovci perel (Čtyřlístek 519+520, 2011)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Myšpulín se v novinách dočte o soutěži amatérských lovců perel v Polynésii. S jeho hledačkou perel to bude jednodušší. Čtyřlístek se dopraví letadlem na místo. Dostane registrační kartu (Čtyřlístek, Třeskoprsky, kraj Liberecký, Země česká, Evropa domov můj) a vylosuje si místo lovu. Fifi vylosovala loď jménem Margarita. To Čtyřlístku přinese štěstí, margarita v latinštině znamená perla. Dvojice hulvátských protihráčů zaslechla hovor Čtyřlístku o Myšpulínově hledačce perel. Čtyřlístek pluje na volné moře do vylosovaného sektoru. Mizerové se drží nedaleko za ním a čekají na vhodný moment, kdy ukrást nalovené perly, kterých bude jistě hodně. Když se Bobík s Pinďou perou o jediný skafandr, neopatrně přetrhnou Fifinčin náhrdelník ze skleněných perel. Kluci se omlouvají a sesbírají perly do krabičky určené pro soutěž. Pinďa se spouští pod vodu a s pomocí hledačky najde takové perlorodky, které v sobě mají opravdu perly. Pinďa je vynese na loď a ponoří se pro další. V ten moment přepadne dvojice čekajících mizerů loď Čtyřlístku a chce ukrást úlovek. Bobík hravě zloděje přepere, jenže jeden z nich se dostane k pumpě na vzduch do Pinďova skafandru. Čtyřlístku je Pinďův život milejší než perly, Fifinka vydá zlodějům krabičku, kde jsou jen obyčejné skleněnky z náhrdelníku. Zloději mizí na lodi do dáli. Stmívá se a Čtyřlístek pluje zpátky ke břehu. Policie už byla vysílačkou na lumpy upozorněna. Zloději měli v krabičce registrační kartu Čtyřlístku a porota navíc potvrdí, že jimi "nalezené" perly jsou bezcenné. Mizerové chtějí uprchnout, ale závodník Pinďa je snadno doběhne a podrazí jim nohy. Opravdové perly donese Čtyřlístek v jiné krabičce a spolehlivě vyhrává hlavní cenu, kterou je třítýdenní okružní plavba turistickou lodí Titanik 2.
519+520 Hvězda betlémská
Lovci perel (Čtyřlístek 519+520, 2011)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 30 %
Čtyřlístek peče cukroví, jen Myšpulín zase něco vynalezl - lehkou černou hmotu, kterou lze roztáhnout do ohromné šíře. Ve městě dekoratéři připravují vánoční výzdobu, ale nemůžou najít hvězdu nad betlém. Nepozorovaně ji ukradl Vincek a utekl. Dekoratéři přijdou za Myšpulínem s prosbou o pomoc, aby jim vyrobil novou hvězdu. Myšpulín by rád pomohl, ale zrovna je až nečekaně zataženo, tak nemá předobraz podle čeho hvězdu vytvarovat. Bobík s Pinďou narazí při procházce na starého pána, který nešťastně vyhlíží betlémskou hvězdu, bez ní za ním netrefí jeho následovník, který se nebude moci chopit vlády a nastane konec světa. Kluci přivedou promrzlého pomatence domů do tepla. Za Čtyřlístkem přijde Vincek. Přizná se, že hvězdu ukradl, protože myslel, že je zlatá a on zbohatne. Ale není zlatá a navíc ji rozbil. Myšpulín má ale konečně vzor pro svou hvězdu. Ze své tajemné hmoty a Fifinčina zlatého náramku vymodeluje malou hvězdičku, kterou raketou vystřelí na nebe. Hmota je natahovací a stejně tak hvězda naroste do ohromné šíře. Svítí nad náměstím a je mnohem lepší než ta rozbitá. Září tak jasně, že k domku Čtyřlístku přijede tajemný motocyklista hledající starého pána. Ano, je to Nový rok, který chce po Starém roku přebrat vládu. Musejí si předat spoustu informací (co se čeká, co bude potřeba dokončit a zařídit v oblastech zdravotnictví, dálnic, boje proti korupci, oteplování, ochlazování, EU apod.). Co by se stalo kdyby Myšpulin nevystřelil svou betlémskou hvězdu? Nastala by potopa, úplný konec světa, nebo by se celý rok opakoval a s ním i Pinďova pětka z matematiky? To už je vlastně jedno protože Čtyřlístek zase jednou zachránil situaci.
519+520 Pozdvižení na Olympu
Lovci perel (Čtyřlístek 519+520, 2011)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 30 %
Díky povolení Myšpulínova řeckého přítele provádí Čtyřlístek vykopávky přímo v Řecku. Bobík by rád vyhrabal pár střepů pro dědu, který sbírá staré amfory. Zničehonic se před Čtyřlístkem zjeví Hefaistos, bůh ohně a kovářství. Vládce bohů Zeus ho vyhodil z Olympu. Hefaistos pro něj sestrojil létací stroj, jenže nefungoval a Zeus si rozbil nos. Myšpulín slíbí, že Hefaistovi poradí. Sestrojí mu křídla, prý podle návrhu přítele Jana Tleskače. Hefaistos za to pozve Čtyřlístek na hostinu. Bobík se nedopatřením napije z amfory s ambrozií a navíc ji ještě rozbije. Objeví se Zeus a je naštvaný, smrtelník nesmí pít ambrozii, jinak je božská nesmrtelnost ohrožena. Čtyřlístek slíbí, že sežene jinou, ale nejdřív musí slepit rozbitou amforu, která uchovává ambrozii navěky. Zeus poradí, že jeho bratr Hádes by nějakou ambrozii mít mohl. Čtyřlístek dojde do podsvětí, převáží ho Charón. Hádes poskytne trochu ambrozie, ale ta se v amfoře rychle zkazí. Čtyřlístek musí hledat jinde, pomůže se poradit se zlatou knihou Hypnose, boha spánku. Hypnos nevydá svou knihu lacino, navíc svou uspávací vodou zasáhne Fifinku a ta okamžitě usne. Čtyřlístek chytře využije uspávací vodu proti samotnému bohovi a Myšpulín si ještě vezme vzorek na testy. Podle knihy se má Čtyřlístek vydat na ostrov uprostřed moře, kam ho zavede holubice, tam je pramen ambrozie. Čtyřlístek sebere převozníkovi Charónovi loďku a vydává se na moře. Cesta je strastiplná - vlny, pak bouře a pak sirény, které svým zpěvem lákají na svůj ostrov. Fifinka použije uspávací vodu a kluky uspí, na ní nemají zpěvy sirén účinek. V noci si Myšpulín všimne souhvězdí holubice, to je to znamení, které je dovede k ostrovu, na kterém ale sídlí obr Kyklop. Čtyřlístek ho hravě přemůže a na vysoké hoře nabere z pramenu ambrozii, jenže zase v nádobě zapáchá. Bobík zapomněl složit amforu dohromady celou, jeden střípek mu zůstal v kapse. Po zkompletování už je vše vpořádku, jen kluci jsou naštvaní, že jim Bobík připravil zbytečnou cestu, mohli skončit už u Hádese. Charón překonal moře a dostihl Čtyřlístek a bere si loďku zpět. Čtyřlístek přemýšlí, jak se dostat z ostrova. Na pomoc přiletí se svým novým létacím strojem Hefaistos a dopraví Čtyřlístek přes moře. Zeus je rád, že vše dobře dopadlo, nesmrtelnost bohů zůstala zachována. Čtyřlístek se zase účastní hostiny a Bobík přemýšlí, že by měl dědovi přece jen nějaké střepy dovézt. Nebo amforu a střepy z ní budou díky jeho nešikovnosti.
519+520 Výtah do pekla
Lovci perel (Čtyřlístek 519+520, 2011)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 14 stran, 40 %
Čtyřlístek si všímá, že pro nezájem byla demontována další telefonní budka. Jedna skoro před domem ale zůstala. Pinďa čte do noci detektivku a pak si všimne, že se z budky svítí. Ze zvědavosti k ní dojde a vezme hovor. Budka se začne propadat do země až do pekla. Dva čerti dole odposlouchávají hovory a hříšné lidi stahují rovnou k sobě, jenže budek ubývá a hříšníků už takhle moc neuloví, tak musejí improvizovat. Pinďa prozradí, že teď už všichni mají mobil. Mobilu hned čerti zneužijí - napodobí Pinďův hlas a zavolají Bobíkovi, aby se o půlnoci dostavil do budky, ale aby o tom nikomu neříkal. Čtyřlístku je divné, že se ztratil Pinďa, a Bobík přemýšlí, jaké věci si to Pinďa navymýšlel. V noci Bobík postupuje jak slíbil a propadne se také do pekla. Bobíkovi se to samozřejmě nelíbí, tak ho i s Pinďou zavedou čerti přímo k Luciferovi. Ten si zjistí, že podle knihy nemají ani Pinďa ani Bobík záznam v rejstříku hříchů. Dva čerti mají za úkol sehnat opravdové hříšníky, ale Bobík s Pinďou zůstanou jako zástava. Čerti volají Myšpulínovi, že unesli Pinďu a Bobíka a vymění je jen za koláče upečené ze sousedových švestek. Je to divné výkupné, ale Myšpulín s Fifinkou začnou očesávat sousedovu švestku. Čerti je při krádeži vyfotí. Myšpulín s Fifinkou donesou koláče o půlnoci do budky a Čtyřlístek už je v pekle kompletní. Čerti se radují, že tentokrát chytili opravdové hříšníky, zloděje. Fifinka se před Luciferem brání, že ve skutečnosti chtěla zachránit Bobíka s Pinďou a to je dobrý skutek. Čerti to zase zvorali, jenže nikoho nelze pustit z pekla, taková jsou pravidla. Čtyřlístek má za úkol kopat uhlí a brambory. Malý čertík Marbulínek se nechá nalákat na koláče, které Fifinka donesla jako výkupné, a vyklopí Čtyřlístku, že brambory a uhlí jsou určeny na zítřejší mikulášskou nadílku. A že se zítra se tyto dárky pro neposlušné děti naskládají do pytlů a čerti si je ve výtahu dopraví na povrch. To je šance pro Čtyřlístek. Zlobivých dětí je dost, proto potřebují čerti mnoho pytlů a mezi nimi se čtyři pytle se Čtyřlístkem hravě ztratí. Čtyřlístek se může vrátit domů a Myšpulín okamžitě volá do telefonní společnosti, aby si odvezli zapomenutou budku. Od Čtyřlístku už cesta do pekla nepovede.
sp2011-1 Unesená Fifinka
Unesená Fifinka (Čtyřlístek Speciál 1/2011)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 10 stran
V noci je ze špižírny slyšet nějaký hluk. Přehrabuje se tam létající strašidlo Pampulín, které se od starého Floriána dozvědělo, že Fifinka peče nejlepší bábovku, tak si chtěl nějakou vzít. Když není bábovka, strašidlo unese Fifinku, aby mu bábovky pekla. Kluci musí Fifinku najít. Myšpulín si na starého Floriána, o kterém Famfulín mluvil, pamatuje. Florián bydlel ve spíži, ale byl plachý, tak mluvíval jen s Myšpulínem a pak se na stará kolena odstěhoval na hrad Houska, to je domov důchodců našich strašidel. Čtyřlístek se na hrad vypraví a Floriána najde. Florián Famfulína zná. Žije i s rozpustilými bratry v zakletém zámku. Kluci i s Floriánem přijíždějí na zámek. Famfulín s bratry se nebudou dát chytit tak lehce. Florián si přinesl pytel na strašidla. Famfulínovy bratry lapí kluci lstí, tvrdí že mají v pytli skořici do bábovky. Bobík vběhne do kuchyně, kde pod Famfulínovým dohledem připravuje Fifinka bábovku. Na strašidlo je Bobík krátký. Famfulín vyčaruje další dvě Fifinky a říká, že jestli Bobík nevybere tu pravou, musí na ni nadobro zapomenout. Bobík ale jednoduše pozná Fifinku podle vůně bábovky. Famfulín prohrál a za trest i se svými bratry budou pomáhat na hradě Houska. A vařit jim bude starý Florián podle Fifinčiny kuchařky.
sp2011-2 Pekelná dovolená
Pekelná dovolená (Čtyřlístek Speciál 2/2011)
napsal Stanislav Havelka (chybně uvedeni Richard Svitalský a Slavomír Svitalský), nakreslil Jaroslav Němeček, 10 stran
Čtyřlístek je na dovolené u moře, odpoledne se bude vracet domů. Fifinka se ještě naposled půjde opalovat, vezme si svou žlutou čepici. Policisté Fifinku zatknou, v okolí řádí zloděj se žlutou čepicí, to je jediné, co se o něm ví. Zatímco Čtyřlístek vysvětluje situaci na policii, skutečný zloděj se žlutou čepicí si gratuluje, jak je mazaný, a vykrádá přívěs Čtyřlístku. Vše se vysvětlilo a Čtyřlístek odjíždí domů. Náhle se změní počasí a Čtyřlístek se dostane do sněhové vánice. Auto se porouchá, bude třeba ho spravit v nedaleké opravně. Myšpulín počká, než se auto opraví a ostatní vyrážejí vlakem. Na první zastávce si žíznivý Pinďa chce koupit pití, jenže na nádraží není občerstvení a navíc mu ujede vlak. Pinďa zkouší vlak doběhnout zkratkou, místo toho se ale nějak dostane do minulosti a skončí v zajetí stráží, které ho odvedou na hrad. Král nechá Pinďu uvrhnout do vězení. Zítra o jeho osudu rozhodne souboj těžkým - dvouručním mečem. Bobík s Fifinkou dorazí na další nádraží, kde potkají i Myšpulína, kterému nakonec auto opravili okamžitě. Průvodčí jim vysvětlí, že ztraceného Pinďu viděla jak jde na kouzelný hrad. Čtyřlístek se tam vydá. Bobík snadno vytrhne mříže a Pinďu osvobodí, jenže stráže zaženou Čtyřlístek do vězení za pevnější mříže. Fifinka má nápad. Král je neoblomný, souboj bude. Fifinka navrhuje bitvu - v šachách. Na nádvoří je velká šachovnice. Král je nadšen, zatím nepotkal nikoho, kdo by šachy uměl hrát. Vychytralý Čtyřlístek dá králi šach mat a může se vrátit do své doby a domů.
sp2011-3 Ještěří hora
Ještěří hora (Čtyřlístek Speciál 3/2011)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek vyrazil na výpravu do Kamenných hor, nejméně probádaného pohoří na světě. Místní odrazují od výšlapu na Dunící horu - před deseti lety se tam vydal nějaký profesor hledat zkameněliny a už se nikdy nevrátil. A z hory se ozývají strašidelné dunivé zvuky. Čtyřlístek se nebojí a vydává se jeskyní vzhůru na vrcholek hory. Nahoře se zničehonic objeví dinosaurus. Čtyřlístek je udiven, našel snad pravěký svět? Ke Čtyčlístku přiběhne profesor a diví se, co tam pohledávají návštěvníci. Profesor prozradí, že pomocí buněk, které našel ve vykopávkách, vytvořil celý pravěký svět. Ve svém domě, který je před dinosaury chráněn pancířovým štítem, má spoustu vajec. Po deseti letech mu dinosauři dospěli a začali snášet vejce, a profesor si je odnáší do své líhně. Což se nelíbí dinosauřím matkám. Profesor plánuje zaplavit vajíčky celý svět, vrátit pravěké tvory do přírody. Profesor ale považuje Čtyřlístek za zloděje. Vláká čtveřici do prázdné místnosti a zamkne. Čtyřlístek je uvězněn společně s malým brontosaurem, který za nakmení koláčem vyrazí dveře a Čtyřlístek je zase volný. Musí ale osvobodit i vajíčka z líhně. Pinďa zmáčkne špatný knoflík a z vajíček se začnou klubat mláďata. Správné tlačítko odstraní pancířový štít okolo domku a Čtyřlístek i s nově vylíhnutými dinosaury opouští své vězení. K domu přibíhá profesor s vajíčkem, stíhán rozzuřenou dinosauřicí, které vajíčko sebral. Profesor se naštve když vidí, že Čtyřlístek odstranil štít a pustil mláďata. Rozzuřená dinosauřice rozdupe i celý profesorův dům. Čtyřlístek profesora přesvědčí, aby vrátil vajíčko matce a aby nechal pravěký svět žít vlastním životem na vrchu hory. S profesorem se pak vydávají zpátky do Třeskoprsk, pro profesora tam mají volné místo ředitele v zoo.
sp2011-4 Rodeo na farmě
Rodeo na farmě (Čtyřlístek Speciál 4/2011)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístci se přihlásili na zážitkovou dovolenou - týden na farmě jako praví kovbojové. Přivítá je Starý Jim, který je nenechá vydechnout a komanduje. Čtyřlístek musí dělat všechny věci na farmě - uklízet, sekat trávu, měnit podestýlku, dojit krávy, hlídat býky a podobně. Čtyřlístek nemůže protestovat, všechno bylo ve smlouvě. V noci musí dokonce hlídat stádo, tak jako praví kovbojové. Bobík při hlídce zaspí a ráno zjistí, že zmizeli býci. Starý Jim je naštvaný, tohle si Čtyřlístek zaplatí. Pinďa zná stopy zvířat, které Čtyřlístek brzy dovedou na velké rodeo. Tam je býků spousta, ale žádný není hnědý, jaké má Jim. Bobík by přesto přísahal, že poznal býka co mu včera roztrhal košili. Kovboj zahání Čtyřlístek od býků. Kdo se neúčastní rodea, nemá tam co pohledávat. Aby Čtyřlístek zjistil víc, musí se přihlásit do soutěže. První disciplínou je chytání býka do lasa. To zná Pinďa z indiánek a kupodivu se mu vážně podaří býka přemoci. Druhou disciplínou je jízda na divokém býku Vteřiňákovi, nikdo se na něm neudrží ani vteřinu. Bobík ale zvládne 30 vteřin a pak ještě býka povalí. Bobík si totiž zapomněl v kapse karamelky a k býkovi se přilepil. Čtyřlístek vyhrává soutěž a výhrou je býk, kterého si ale Čtyřlístek musí chytit v zavřené ohradě. Bobík zkouší na býka berany berany duc. Bobík i býk slehnou k zemi. Kýbl vody je probere, myslí si Pinďa. Z býka stéká šedivá barva, původně je hnědý. Byl to podvod, Čtyřlístek našel jednoho ze ztracených býků. Čtyřlístek se vrací za Jimem prozradit mu, kdo je zloděj. Člověk od pojišťovny hledá cestu na Jimovu farmu, aby mu vyplatil škodu za ukradené býky. Čtyřlístek přistihne Starého Jima, jak si s zlodějským kovbojem dělí podíl z podvodu a to ještě přijdou peníze od pojišťovny a Čtyřlístku. Kovboj namíří pistoli na Čtyřlístek, ale Pinďa se svým uměním s lasem mizery sváže. Člověk z pojišťovny je spokojen, žádná škoda mu nevznikla. Trest připraví Čtyřlístek. Komanduje kovboje a Jima při běžných farmářských činnostech, role ze začátku příběhu se vyměnily.
kk2011-1 Pošta z minulosti
4 pošťácké příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2011)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 14 stran, 50 %
Pošťačka přinese Čtyřlístku balíček pro pana Vykulína. Zásilka ležela dlouho na poště, protože nemohli rozluštit adresu. Vykulín byl Myšpulínův prapradědeček a byl to vynálezce. Žil za dob Marie Terezie a Myšpulín rozhodne, že pomocí stroje času doručí balíček adresátovi. Při cestě do minulosti provedou kluci neopatrný manévr, při kterém vyteče všechno palivo. Budou mít v minulosti o starost navíc, ale Myšpulín s Vykulínovou pomocí určitě palivo vyrobí. Čtyřlístek dorazí za Vykulínem a předává mu balíček. Vykulín říká, že to je hloupost, tenhle balíček posílal on císařovně, obsahuje lék měnící bradavice na znaménko krásy. V balíčku je recpt, který Vykulín nezná a ani není čitelný, stejně jako adresa na balíčku. Za Vykulínem přijdou stráže a odvedou ho na 14 let na vojnu za to, že neposlal císařovně slíbený balíček. Čtyřlístek se rozhodne dát to do pořádku - zahraje si na doručovatele a balíček donese císařovně na její letní sídlo u Třeskoprsk. Císařský lékárník nechce balíček přijmout, prý o ničem neví. Po nátlaku od Bobíka ale tvrdí, že už si vzpomněl. Jenže v balíčku žádný lék není, jen střepy. Nic není ztraceno, stačí Vykulína navštívit v kasárnách a dozvědět se recept. Jako nováček nesmí Vykulín přijímat návštěvy, Čtyřlístek se proto přihlásí do armády a v kasárnách se s Vykulínem potká. V noci připraví nový lék a Fifinka pošle poštovním holubem vzkaz císařovně. Panovnice si dopis přečte a rozhodne se navštívit kasárny a Čtyřlístek s Vykulínem si vyslechnout. Císařovna děkuje Fifince za rady s pleťovou maskou z dopisu a rozhodne propustit Čtyřlístek i Vykulína do civilu. Císařský lékárník protestuje, a na svitku má seznam důvodů, proč nelze Vykulína osvobodit. Myšpulín poznává lékárníkovo písmo - byla jím napsána adresa a nečitelný recept. Bobík na lékárníka trochu zatlačí a ten se přizná. Císařovna už nechtěla lékárníkovy masti, proto rozbil ve vzteku původní zásilku od konkurenta Vykulína a pak ji poslal zpátky odesílateli. Lékárník půjde za trest na vojnu jako polní felčar. Vykulína pasuje císařovna na královského lékárníka a Čtyřlístek pochválí za pomoc. Čtyřlístek odlétá v chronoletu zpátky domů, jako palivo na startování výborně poslouží střelný prach od Vykulína.
kk2011-1 Poslední pošťák v Třeskoprskách
4 pošťácké příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2011)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 16 stran, 30 %
Fifinka jde na poštu, potřebuje poslat balík. Jenže otevírací hodiny mají jen ve středu dopoledne, protože poštu už lidi moc nevyužívají - v době mejlů a esemesek. Poslední třeskoprský pošťák sám by upsal duši ďáblu, aby to bylo jako dřív. A ďábel se opravdu zjeví. Přání pošťákovi splní, ale pouze pokud dokáže splnit tři úkoly. Pokud ne, pošťákova duše propadne peklu. Čert kliká na počítači až se z něj vysype spousta balíků a dopisů. Prvním úkolem pošťáka je doručit tu hromadu do zítřka do osmi ráno, i když na obálkách chybí adresa. Fifinka už zase posílá balík, tak se jí pošťák svěří se svými problémy. Za chvíli už celý Čtyřlístek pomáhá pošťákovi, ale jak bez adresy poznat komu dopis patří, a přitom dopis neotvírat? Pošťák zkusí nalákat poštovní skřítky, kteří si dopis přiloží na čelo a hned vědí, co je v něm napsáno. Skřítci by rádi pomohli, ale protože dopisy vypadly z počítače, jsou v nich elektronické adresy, a s nimi to umí jedině expert Zavináč. Šneka Zavináče naláká Čtyřlístek videokonferencí na zelí. Hacker Zavináč snadno přiřadí k elektronické adrese adresu poštovní a do rána je úkol rozposlat dopisy splněn. Čert vymyslí složitější úkol - poslat dopisy na 3 nečekaná místa v zahraničí - expedici na Mount Everest, na rybářskou loď uprostřed oceánu a do křovácké vesnice v pralese. Myšpulín ale ví, že stačí vyslat poštovní holuby. Čert vypustí za holuby poštolku, ale i s touhle nepravostí se Čtyřlístek vypořádá - naláká dravce na španělské ptáčky. Třetí úkol už čert nenechal náhodě. V novinách píší, jak se kosmonauti na vesmírné stanici zhroutili, protože zapomněli čtyřlístek pro štěstí. Úkolem pošťáka je poslat kosmonautům ten čtyřlístek. Pošta se do vesmíru neposílá, čert ale neřekl jaký čtyřlístek se má do vesmíru poslat. Fifinka namaluje poštovní známky se Čtyřlístkem (označené V jako vesmír) a dopis pošle po čínském kosmonautovi, který ke stanici se svým raketoplánem míří. V televizi je z toho senzace - první dopis přišel na vesmírnou základnu. Čert musí uznat porážku, ale prohlásí, že s poštou je stejně konec, dopisy budou za čas chodit jen elektronicky. Před poštou je ale dlouhatánská fronta. Všichni by chtěli známky se Čtyřlístkem, jdou zkrátka na dračku, protože je ukazovali v televizi.
kk2011-1 Na dalekém severu
4 pošťácké příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2011)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Bobíka prázdniny u Blaťáku nudí, chtěl by zažít nějaké dobrodružství. S kamarády jde do cestovky a hledá nápad. Prodavač jim nakonec nabídce cestu po stopách Jacka Londona. Kanadská jízdní policie vypsala závod ke stému výročí. Kdo dopraví poštu do Dawson City a zpátky, vyhraje zlatý pohár. To jsou prázdniny podle Bobíkova gusta. Čtyřlístek se v Kanadě ubytuje v hostinci U Zlatého nugetu, kde potkávají svého (zdá se jediného) soupeře Kruťase, který je skoro celý zahalen v kožichu, čepici a šále. Kruťas nechce nechat soutěž náhodě - přimrazí přes noc sáně Čtyřlístku. Zatímco Kruťas má na sáních proti předpisům motor a ihned po startu vede, Čtyřlístek se snaží odlepit své saně od země. Za chvíli už Čtyřlístek vyráží na cestu. V průsmyku už to se sáněmi nepůjde, je nutné jít po svých. Čtyřlístek si postaví na zítřejší plavbu po řece vor a jde se vyspat do stanu. Ráno je vor pryč, někdo ho ukradl. Čtyřlístek si vyrobí vor nový a vydává se na plavbu. Pod peřejemi ztroskotal Kruťas, samozřejmě má původní vor Čtyřlístku. Čtyřlístek mu ale pomůže. Další ráno je Kruťas zase pryč. Využil toho, že voda zamrzla a vyrazil s náskokem. Fifinka si přiváže na boty nože, s improvizovanými bruslemi dorazí do Dawson City nastejno s Kruťasem, závod tedy rozhodne cesta zpět. Přes noc Kruťas zase vymyslí nepravost - zatemní Čtyřlístku okna v domku, kde přespávají, a sám si buduje náskok. Ráno Čtyřlístek vstane pozdě a navíc zjistí, že Kruťas vzal všechny zásoby ze supermarketu. Čtyřlístek si svlékne kabáty - pokusí se Kruťase dohonit nalehko, běh zahřeje. Kruťas je nepořádný, je snadné sledovat ho podle odpadků, které necitlivě pohazuje po cestě. Kruťas táboří pod stromem, ze kterého na něj spadne spousta sněhu. Čtyřlístek zase neváhá a ničemu z laviny osvobodí. Kruťas si stěžuje, jak ho bolí noha, a jak je mu zle, Čtyřlístek proto veze zdánlivě zraněného Kruťase na svých saních. Po tom, co Čtyřlístek vytáhne saně do kopce, Kruťas se odmaskuje. Není to nikdo jiný než Zádrhel, který konečně přelstil Čtyřlístek. Bobík vzteky udeří Zádrhela, až mizera padá z kopce přímo do rukou kanadské policie, která má na něj zatykač. Zádrhel se chytrácky zapsal na závod kanadské jízdní pošty, aby zametl stopy po svých podvodech, ale s tím je konec. A Čtyřlístek vyhrává závod. Doma si pak čte knihu od Jacka Londona, aby se dozvěděl, jak se to odehrálo doopravdy.
kk2011-1 Bludný kámen
4 pošťácké příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2011)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
V Třeskoprskách se dějí divné věci - pošta chodí už velmi brzo ráno. Za Čtyřlístkem se přijde poradit poštmistr. Na poště se ztrácí pošta, i když jsou dveře zavřené a jediný klíč má on. A aby to bylo ještě divnější, ukradenou poštu někdo rozváží, ale není jasné kdo. Jen do jediné ulice pošta nedorazí a obyvatelé z dotčené křivolaké uličky Kajetánky se poprávu zlobí. Čtyřlístek má další záhadu, které může přijít na kloub. Po půlnoci se na náměstí zjeví poštovní vůz s pošťákem, který má klíč od vrat k poště. Naloží všechny dopisy a balíky do vozu, vznese se do vzduchu a poštu rozváží. Myšpulín navrhne návštěvu místní knihovny, kde najde vše potřebné. V 18. století byl v Třeskoprskách poštmistrem Tadeáš Hnát, který byl nedůsledný a dopisy zahazoval. Byl za trest vystaven na pranýř a s ostudou navždy utekl z města a už o něm nebylo slechu. Čtyřlístku je jasné, že tajemným nočním pošťákem je Tadeáš, který si odpykává svůj trest, ale není jasné, proč zrovna do Kajetánky poštu nedopraví. V noci si na poštovní vůz Čtyřlístek počíhá a nenápadně naskočí. U Kajetánky se Myšpulín pokusí pomoci Tadeášovi zatočit, ale nejde to. Tadeáš se seznámí se Čtyřlístkem a prozradí jak desítky let bloudil po světě a snažil se svou chybu napravit. Až jednou našel v jedné stodole starý poštovní vůz a klíč k bráně. Od té doby rozváží, jen do Kajetánky nezajede ať dělá co dělá. Ve dne pátrá Čtyřlístek u kašny, od které vede ona záhadná ulice. V dlažbě objeví bludný kámen, který když někdo překročí po desáté hodině večerní, nenajde cestu tam, kam chtěl jít. To si kluci vyzkoušejí v noci. Po překročení kamene se jim tak motá hlava, že musí do postele. Za denního světla kámen nepůsobí, proto ho kluci prozatím odstraní, aby mohl Tadeáš konečně dovézt poštu i do Kajetánky. Dávný poštmistr je vysvobozen, zmizí a zůstane po něm jen klíč od brány. Poštu už zase roznášejí pošťáci. Po pošťačce pošle Myšpulín poštmistrovi náhradní klíč k bráně. Čtyřlístek dostává dopis. Píše mu Tadeáš a děkuje za vysvobození.
kk2011-2 V zajetí pekla
4 čertovské příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2011)
napsali Richard Svitalský a Slavomír Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Myšpulín provádí generální opravu auta a vytahuje se, že je nejlepší opravář na světě. V tu chvíli se před Čtyřlístkem zjeví čert Ferda a odnese Myšpulína do pekla. Kamarádi se chytí za čertův plášt a skončí v pekle taky. Mladý čert chtěl svézt svou dívku Bertu autem a to se mu porouchalo. V pekle všechno slyší a tak zaslechl i zmínku o tom, že nejlepším opravářem je Myšpulín. Tomu nezbývá než pomoci a za chvíli je hotovo. Čtyřlístek je na odchodu, jenže čert Leporel, klíčník a otec Berty, Čtyřlístek ven nepustí, to je proti čertovským pravidlům. Ale když Čtyřlístek splní nějaký ten úkol... Pinďa s Fifinkou jsou drženi jako rukojmí, zatímco Bobík, Myšpulín a Ferda jdou nabrat vodu ze studánky sv. Bonifáce v Černém lese, kterou prý Leporel potřebuje na kouzelné lektvary proti revmatizmu. Sotva se Bobík dotkne vody, začnou mu hořet ruce. Voda je čarovná a Bobík teď slouží peklu, proto ho voda pálí. Myšpulín chytře nabere vodu i bez dotýkání a spěchají zpátky do pekla. Leporel si ale vymyslí další úkol - přinést zeminu ze šibeničního vrchu, prý na pěstování zeleniny. Bobík nabírá lopatou hlínu a náhle se objeví rytíř, který málem Bobíka propíchne. Bobík ovládá kung-fu, rytíře přemůže a ještě z něj udělá bezhlavého. Zpátky v pekle by Leporel chtěl ještě jednu věc. Do sporu už se vloží i sám Lucifer, ale ten se nechá přesvědčit, že ještě jeden opravdu poslední úkol neuškodí. Leporel požaduje křídu z podzemí hradu Krákorec. V pekelné škole už došla a obyčejné křídy z papírnictví si čertíci neváží. Bobík s Myšpulínem a Ferdou jdou ještě na jednu výpravu. Křídu hlídá duch, ale podaří se ho zaplašit falešným zpěvem. Čtyřlístek si myslí že za splněné úkoly už bude volný, jenže všechny čarovné věci, které Bobík s Myšpulínem získali, potřeboval Leporel k jiným účelům. Z hlíny vytvoří kruh a vodou a křídou vyvolá Belzebuba. Leporel vyzve Lucifera k bitvě o pekelný trůn a kouzlem vyvolaný Belzebub mu v tom má pomoci. Belzebub v bitvě vede, jenže v jednu chvíli napadne i Leporelovu dceru Bertu. Leporel vyběhne z čarovného kruhu, aby dceři pomohl, jenže tím ztratil nad obludou moc. Naštěstí v láhvi zbylo ještě trochu čarovné vody. Myšpulín s ní pokropí Belzebuba a ten shoří na prach. Lucifer za ohrožení existence pekla zbaví Leporela funkce klíčníka, teď bude hlídat v noci kotle. Novým klíčníkem bude jeho nastávající zeť Ferda. Lucifer děkuje Čtyřlístku za záchranu pekla a chce mu věnovat kouzelné předměty, které pro Leporela získal. Myšpulín odmítá, má dost svých vynálezů. Čtyřlístek se loučí, čertice Berta ho zve na svatbu.
kk2011-2 Padlý anděl
4 čertovské příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2011)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 16 stran, 40 %
Z půdy Čtyřlístku se svítí a je proražená střecha. Spadl tam zářící anděl Ariel, kterého shodili z nebe. Jak vysvětluje Čtyřlístku, všechno začalo v pekle. Ztratil se jim čert Perplex. A protože v nebi musí být stejný počet andělů jako v pekle čertů, jinak by nastal konec světa, musel být jeden z andělů z nebe shozen. Čtyřlístek pomůže Arielovi najít ztraceného čerta a anděl se bude moct vrátit. Obyčejné nadávání na přivolání čerta nestačí. Čerti jdou s dobou, tak Myšpulín zkusí na Facebook napsat, že nabízí čtyři duše za výhodných podmínek. Okamžitě dorazí zrovna ten ztracený čert Perplex a říká, že by se rád do pekla vrátil, ale dělali si tam z něj legraci, že ještě nikdy nesehnal živou duši. Nabídka Čtyřlístku ho proto zaujala, ale Čtyřlístek bohužel není hříšný. Čtyřlístek podepíše smlouvu, že za čertovy týdenní služby se bude snažit zahřešit. Bobík velmi rád vyzkouší obžerství, láduje se vším možným, co mu Perplex přinese. Fifinka zase chce po Perplexovi ty nejmódnější šaty a líčidla a dopouští se marnivosti. Za pomoci čerta vyhraje podvodem Pinďa všechny disciplíny na závodech a je za to náležitě hříšně pyšný. Hněv, závist, lakomství, to všechno Čtyřlístek předvádí a po týdnu si ho za to čert odnese do pekla. Anděl je rád, konečně se může vrátit do nebe. V pekle se Perplex chlubí čtyřmi dušemi. Pro Lucifera jsou hříchy Čtyřlístku moc malé a na smlouvě nejsou podpisy krví. Myšpulín navrhne, že bude Čtyřlístek na oplátku týden sloužit peklu a za to budou všuchni čtyři puštěni z pekla ven. Myšpulín opraví a vylepší předpotopní kotle na centrální vytápění na lávový pohon, palivo bude přivedeno dálkovým potrubím přímo z Vesuvu. Fifinka připraví pro čerty opravdu ďábelské tousty. Pinďa představí čertíkům hru diabolo. Myšpulín připojí peklo na internet, čerti budou mít aktuální seznam hříšníků kompletní a rychlý. Lucifer svůj slib nemíní dodržet, takhle výborné pomocníky přece nepustí z pekla! Fifinka vyvolá andělíčka strážníčka - Ariela. Ten donese Fifince opravdová rajská jablíčka. Z nich uvaří Fifinka tak výbornou rajskou, že po ní všichni rohatí usnou. I když (jak se říká) čert nikdy nespí, Čtyřlístku se podaří z pekla prchnout. Čert je v pekle, anděl v nebi a Čtyřlístek zpátky v Třeskoprskách, jak to má být.
kk2011-2 O čertu Mlaskálkovi
4 čertovské příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2011)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 14 stran, 40 %
Fifinka si jde k hostinské Klaudii pro její vyhlášený ďábelský guláš pro kluky, těm velmi chutná. V hospodě si na něm zrovna pochutnává podivný chlapík. Fifi brzy pozná, že je to čert. Jmenuje se Mlaskálek a ke Klaudii chodí pravidelně na výtečný guláš, který by podle něj měl být ještě pálivější. Doma vyprávi o setkání Fifinka klukům. Myšpulín na zahrádce pěstuje novou odrůdu chili papriček, hostinské přijdou vhod do guláše pro čerta. Opravdu, Mlaskálek je nadšen, za recept by zaplatil i zlatem, ale Klaudie odmítá. Anton (Klaudiin manžel asi) už opravuje a uklízí vše okolo hospody strašně dlouho a rád by si dal taky guláš, jenže Klaudie po něm chce další a další věci. Anton bručí, že by radši sloužil v pekle. Mlaskálek mu to nabídne a Anton souhlasí. Klaudie lituje, málo si Antona vážila. Fifinka vše viděla a sděluje to klukům. Myšpulín sklidí ještě pálivější papričky, to čerta učitě naláká. Fifinka zanese extrapálivé papričky Klaudii, která z nich uvaří další várku guláše. Mlaskálek se vrátí do hospody a nový guláš mu velmi chutná, chtěl by ještě. Ale Klaudie navrhuje jedině za to, že bude moct uvařit guláš přímo v pekle a navštívit Antona. Čert souhlasí, ale vezme s sebou i druhou kuchařku Fifinku. Kluci se to dozvědí a vyrazí jí na pomoc. Jen zabalit olej a vzhůru na Šibeniční vrch, tam je díra do pekla. Zatím Fifi s Klaudií v pekle vaří guláš a plánují podraz na čerty. Až si všichni pekelníci pochutnají na pálivé pochoutce, budou se chtít napít vody, proto je nutné zmocnit se přístupu k jediné studni. Po jídle všechny pálí v krku a dožadují se vody. Lucifer je zoufalý a slibuje, že Klaudii, Fifinku i Antona pustí z pekla a dokonce udělá práci okolo hospody za Antona. To už slezli po laně do pekla i Myšpulín, Bobík a Pinďa. Přinesli olej, protože jenom voda by Myšpulínovy papričky neuhasila. Klaudie nakonec vyhrála, čerti jí zrovna dláždí příjezdovou cestu, což měl původně zastat Anton. Mlaskálek přichází na návštěvu do hospody, ale na guláš už nemá moc chuť. A Čtyřlístku žádní čerti nepomůžou, nikdo nic takového neslíbil. Čtyřlístek si musí natřít plot sám.
kk2011-2 Mikuláš v pekle
4 čertovské příběhy (komiksová kniha Edice 4, 2011)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Na veřejném zasedání městské rady se rozhoří vášnivá debata. Uspořené peníze se rozhodl výbor utratit na dárky pro děti k Mikuláši. Strhne se hádka o to, jak v posledním roce radnice utrácela peníze. Zádrhel je největším kritikem a přitom se o útraty nejvíc přičinil. V roztržce přijde Kazimír o kus pláště, tak vyrazí ke krejčímu. Zasedání se zatím uklidní a Čtyřlístek se přihlásí jako Mikulášská družina, která nakoupené dárky roznese. Za anděla půjde Fifinka, Bobík i Pinďa. Za úkol mají odnést dárky na horskou samotu, což bude celkem problém, protože se tam snadno zabloudí i v létě, natož v zimě. Proto věnuje starosta Čtyřlístku svou GPS navigaci. Když se Zádrhel na radnici vrátí, zjistí, že už bylo všechno dojednáno. Přitom chtěl tak moc jít za čerta. Čtyřlístek se Zádrhelovi vysměje, že by to stejně dělal špatně. Zádrhel hned vymyslí pomstu. Nepozorovaně zamění Myšpulínovu GPS navigaci v autě za svoji rozbitou. Navíc sní všechno cukroví z velkého pytle a sám se schová uvnitř, aby se pak Čtyřlístku vysmál. Později vyráží Čtyřlístek autem zasněženou krajinou na cestu do Polomených hor. Rozbitá navigace vede po nebezpečné cestě přes led, až nakonec nabourá Myšpulín s autem do stromu. Bobík s Pinďou jdou za světýlkem hledat pomoc. Světlo vychází z čertova mlýna, kde kromě jednoho čerta přebývá i spousta malých čertíků. Čertíci se od andělů Pindi a Bobíka dožadují dárků. Prý se celý rok snažili, jako andělé. Ve skutečnosti ale prováděli strašné lumpárny. Když začnou čertíci brečet, Bobík s Pinďou se slitují a nějaké dárky by i věnovali, ale mezitím začalo hustě sněžit a Myšpulín by s již opraveným autem neprojel. Čert vychrlí oheň tak daleko, že roztaje sníh a utvoří cestu pro auto s Myšpulínem. Bobík vezme pytel s cukrovím a nese ho do suterénu mlýna, kde je vstup do pekla. Po něm přijdou i andělé Pinďa a Fifi s Mikulášem Myšpulínem. Všichni se diví, když v pekle narazí na opravdového Mikuláše a pěvecký sbor andílků. Každý rok totiž zanechá peklo s nebem půtek a oslaví Mikulášův svátek. Fifinka prozradí, že chtěli odvézt dárky na horskou samotu, ale nedojeli. Mikuláš ujišťuje, že tam zavítal osobně, takže už je vše vyřízeno. V tom případě patří dárky malým čertíkům a andílkům. Když si chtějí caparti vychutnat cukroví, vyskočí z pytle Zádrhel a moc se směje jak všechny doběhl. Jenže tentokrát to přehnal - poštval proti sobě celé peklo. Za tu drzost bude celý rok drhnout kotle, štípat dříví a uklízet. Čtyřlístek se vrací domů a Zádrhela čeká perný rok.
ročník 2010příběhy - seznamročník 2012
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Případy perfektního psaPřípady perfektního psa PostřehyPostřehy Velké knihyVelké knihy Příběhy 2000Příběhy 2000 Kauza Černá sobotaKauza Černá sobota
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru