další články z kategorie Sběratelské publikace
Sheila

SheilaNově vzniklé nakladatelství a vydavatelství Čtyřlístek vydalo v roce svého vzniku 1990 tři tituly - speciální čísla Čtyřlístku Křížovky Čtyřlístku a Vánoční příběhy a v prosinci ještě první číslo zamýšleného dvojměsíčníku Sheila, šéfredaktorem byl Jan Endrýs.
Příběh prostitutky Sheily v mafiánském prostředí anonymního amerického města třicátých let napsal a nakreslil Bof (vl. jm. Bohumil Fencl), známý jako autor komiksu Mr. Sweet - manhattanský detektiv z časopisu Kometa a Binky ze Čtyřlístku.
Uvedení prvního dílu předcházela dokonce televizní reklama, jenže u prvního dílu nakonec i zůstalo. Podle dobových informací stál za zánikem časopisu finanční kolaps agentury Zeras, která zajištovala pro nakladatelství Čtyřlístek distribuci. Připravené druhé číslo s názvem Vysoká hra už nevyšlo.
Se Sheilou to nedopadlo, Bof ale spolupracoval s redakcí dál - přímo pro časopis Čtyřlístek připravil 12dílný seriál Binky (1991-1993). Po 20 letech se restartovaný seriál do Čtyřlístku vrátil pod názvem Binky kontra T-Max (2013-2015) s 11 novými díly. Mr. Sweet se nového dílu dočkal po 23leté pauze a pak i souborné knihy.
Comebacky jsou zjevně autorova specialita, protože v roce 2019 konečně vyšel druhý příběh Sheily. Bylo to v antologické publikaci Generace 89, která představila české a slovenské tvůrce 80. a 90. let.
V rozhovorech v roce 2016 Bof tvrdil, že chystá 3. díl Sheily a vydání všech příběhů v soborné knize. Zatím stále čekáme...

Čtěte také:
Binky
Binky kontra T-Max
Mr. Sweet - manhattanský detektiv
Plánováno - nevydáno (Sheila)
Vytaženo z šuplíku

Odkazy:
záznam na comicsDB.cz
záznam na Komiks.cz
Komiks.cz - Bubliny a obliny (1) - Úvod
Komiks.cz - Bubliny a obliny (2) - Sheila aneb Konečně něco ke čtení
Byla to čirá klukovina a legrace (též o novém díle Sheily)
Rozhovor s kreslířem Fenclem (též o novém díle Sheily)


Sheila 1
Sheila Mstitelka (1990)
vydal Čtyřlístek
napsal a nakreslil Bof (vl. jm. Bohumil Fencl), 20 stran

Po vraždě jedné prostitutky se vydáva její kamarádka Sheila, která je shodou okolností také prostitutka, na nebezpečnou cestu po stopách jejího vraha...
Nevydáno

Sheila 2
Sheila Vysoká hra (nevyšlo v roce 1991)
nevydal Čtyřlístek
napsal a nakreslil Bof (vl. jm. Bohumil Fencl), 20 stran

Sheila zjišťuje, že zločinecké řádění ve městě sahá až ke starostovi...
Souborné vydání

Sheila Generace 89 (2009)
vydal CPress


Antologie Generace 89 přináší reprezentativní výběr z tvorby těchto scenáristů a výtvarníků, nabízí průřez dobově oblíbenými žánry a zároveň ukazuje, jakých vizuálních podob český a slovenský komiks na přelomu osmdesátých a devadesátých let nabýval. Kromě dodnes populárních příběhů představuje i ty, které z různých důvodů nebyly vydány až do konce nebo oficiálně vůbec nevyšly. Publikaci provází obsáhlý úvod objasňující dobové souvislosti.

Obsahuje také oba příběhy Sheily, druhý má v knize premiéru.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Slavomír SvitalskýSlavomír Svitalský V botanické zahraděV botanické zahradě Dárkové taškyDárkové tašky Příběhy 1982Příběhy 1982 Poznej postavuPoznej postavu
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru