Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2018
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2018

201828 příběhů Čtyřlístku v roce 2018.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2018
Čtyřlístek Speciál 2018

641 Parfém pravdy
Parfém pravdy (Čtyřlístek 641, 2018)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Fifinka vyhrává fotografickou soutěž, získává vzácnou medaili z 18. století nalezenou na půdě radnice. Čtyřlístek nechá medaili ležet na stole při otevřeném okně, takže ji někdo v noci ukradne. Čtyřlístek stopuje až k domu podezřele vypadajícího pana Tupého, ale ani Bobíkovo nepřiměřené naléhání nepřináší výsledky, Tupý se k ničemu nepřizná. Myšpulín smutné Fifince vyrábí nový parfém. Když vyjde z laboratoře, má až podivně mizernou náladu, všem říká co si myslí - o Fifinčině včerejším připáleném jídle i o deskové hře, kterou hrají Pinďa s Bobíkem. O něco později už je ale Myšpulín zase jako dřív a tuší v čem je problém - vynalezl parfém pravdy. Čtyřlístek se s ním hned vypraví za podezřelým panem Tupým. Tem velmi rád vyklopí, kam ukryl ukradenou medaili a před policií vesele ukazuje další skrýše plné nakradených věcí. Myšpulín si slibuje, jak pomocí parfému bude chytat zločince. Fifince se to ale moc nelíbí, pravda může být mnohdy nepříjemná a zraňuje city, jak dříve předvedl pravdomluvný Myšpulín. Ráno se Čtyřlístek rozhodl co s navrácenou medailí - věnuje ji třeskoprskému muzeu, tam ji dovedou ohlídat a všichni ji uvidí.
642 Kouzelná utěrka
Kouzelná utěřka (Čtyřlístek 642, 2018)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek vyrazil na zimní dovolenou v Krkonoších. Všude je strašne plno, nikde nejde sehnat ubytování na poslední chvíli. Jeden nocleh se přeci jen najde, sice je na půdě bez okna, ale Čtyřlístek si to dokáže zateplit a zútulnit. Další den už vyrazí na lyže, snowboard i sáňky. Po náročném dopoledni dost vyhládne, jenže najít volnou restauraci je taky problém. U Grobiána, specialisty na houbové pochoutky, je ale zpřekvapivě cela volno. A brzo je jasné proč - prostředí je vlhké a strašně špinavé a hostinský je hrubý a neurvalý. Houby si pěstuje na zdech ve sklepení. Hospoda je to příšerná, obsluha strašná, ale jídlo výtečné a výjimečné. Myšpulín má spásný nápad. Na trhu koupí novou čistou utěrku. Grobiánovi namluví, že utěrka je kouzelná - dokáže přilákat hosty, ale jediné hrubé slovo nebo nadávka kouzlo nenávratně zruší. Čtyřlístek pak kolemjdoucí přesvědčuje o výjimečnosti Grobiánovy restaurace. Hosti se jen hrnou a hostinský se snaží, aby byli spokojeni, dokonce uklidil. Je to spousta práce a námahy, ale je šťastný, jak se podnikání daří. Před restaurací je fronta a Čtyřlístek má radost, jak obyčejná utěrka dokázala pomoci. Čtyřlístek končí svůj výlet a vydává se domů.
643 Sněžní bratři
Sněžní bratři (Čtyřlístek 643, 2018)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek běžkuje, i když sněhu je pomálu. Najednou se objeví kluk na létajícím snowboardu se sněhometem na zádech a rozprašuje sníh, jenže nabourá do stromu. Objeví se i Mrazík a kárá Erika, že pořád nezvládá létání, zatímco jeho bratr Zachariáš létá krásně. Takhle neudělá Erik závěrečné zkoušky. Erik je nešťastný, teorii zvládá na jedničku, ale létání na snowboardu mu pořád nejde. Myšpulín se doma podívá na sněhomet a zjistí, že někdo poškodil motor. S opraveným přístrojem se už létá Erikovi skvěle, všude po domečku Čtyřlístku je náhle sníh, naštěstí má Erik i aplikaci pro mobil, kterou změní teplotu a sní taje až se vypaří. I Fifinka si ráda vyzkouší funkci létajícího mladého mrazíka a v Třeskoprskách zařídí spoustu sněhu. Začínají zkoušky. Erikův bratr Zachariáš moc nezvládá vytvořit na Blaťáku led, zatímco Erikova aplikace zachrání situaci. Zachariáš je naštvaný a pošteluje Erikovo prkno. Zachariáš prošel se čtyřkou, ale Erik s poškozeným prknem má pětku. Naštěstí Myšpulín nainstaloval fotopast a Zachariáš je usvědčen z podvodu. Erik dostane od Mrazíka jedničku a hned začne dělat sníh okolo Blaťáku, zatímco na Zachariáše čeká trest. A Čtyřlístek vyráží na běžky, konečně je zase dost sněhu.
644+645 Na africké stopě
Na africké stopě (Čtyřlístek 644+645, 2018)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek vyrazil s cestovkou na zájezd do Afriky - Po stopách Emila Holuba. Čtyřlístek je z Afriky zklamaný, všude samé turistické atrakce a záplavy turistů, kéž by tak mohl vidět Afriku za časů Emila Holuba. Šaman, na kterého Čtyřlístek natrefí, přání splní. Čtyřlístek se octne v minulosti, kdy zachrání malého kluka, člena mírumilovného kmene. Čtyřlístek se seznámí s náčelníkem a pomáhá vesnici například se zavedením vodovodu. Ráno Čtyřlístek zjistí, že Myšpulín zmizel. Unesli ho Mašukulumbové, nedaleký bojechtivý kmen, který vyměňuje mléko za výrobky jiných kmenů. Ukradli totiž krávy ostatních. Zajatý Myšpulín se setká s Emilem Holubem, oba jsou vězni Mašukulumbů, kteří vyžadují, aby jim cizinci vymysleli zbraně, s jejichž pomocí zotročí sousedy. To už dorazí Čtyřlístek a vymýšlí, jak kamaráda osvobodit. Silou to nepůjde. Stačí ovšem vypustit krávy z ohrady, a hned je v nepřátelské vsi pozdvižení. Kravky se pomstily za špatné zacházení a Čtyřlístek může osvobodit Myšpulína i Emila Holuba. Teď už dají Mašukulumbové určitě pokoj, vracejí všechny Holubovy věci do Bobíkova batohu. Pak se s Emilem Holubem vydávají poznat krásy Afriky bez turistů. Náhle se Čtyřlístek přesenese zpátky do současnosti a po příletu domů zjistí, že si z Afriky přivezl ztracené deníky Emila Holuba.
644+645a Týden na řece
Na africké stopě (Čtyřlístek 644+645, 2018)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek si vymýšlí různé exotické a romantické nápady na dovolenou, ale peněz není nazbyt. Fifinka však zavolá vo vodáckého klubu v Brandýse, s nimi zažijí určitě dobrodružství až až. Přístí večer mají vodáci na svém brandýském ostrůvku táborák a Čtyřlístek obdivuje jejich loď, se kterou se parta vydá zítra na týdenní plavbu proti proudu Labe. Pro Čtyřlístek už bohužel není místo, ale když klubu pohlídá letos jejich základnu, vezmou je příští rok s sebou. Fifi se hlásí, že si udělá kapitánské zkoušky. Čtyřlístek se celý týden stará o kotviště, vše ale sledoval Zádrhel a chce Čtyřlístku překazit záměr mít vlastní loď. Fifinka se vrátí z úspěšně složených kapitánských zkoušek. Zádrhel v přestrojení přijde za Čtyřlístkem, jako falešný porybný vybere od Čtyřlístku tučné pokuty. Jako další zlomyslnost strhne krátký mostek mezi ostrůvkem a pevninou. Čtyřlístek trochu nepochopitelně začne panikařit, že zůstal na ostrově jako Robinson (od pevniny ho dělí jen pár metrů řeky). Čtyřlístek vzpomíná, co dělal opuštěný Robinson na svém ostrově a snaží se ho napodobovat. Nalezne i starou rezivou loď, u které je nápis, že kdo si loď opraví, ať si ji nechá. Myšpulín má vybavení na opravu, ale loď je beznadějně neopravitelná. V lodi ovšem byla rybka s korunkou, která slibuje splnit přání. Čtyřlístek by chtěl opravenou loď. Kouzlo se projeví až příští den ráno, ale Čtyřlístek může vyplout ze svého zajetí na ostrově, řídí kapitánka Fifinka a vplouvá do brandýského zdymadla. Tam už zase číhá Zádrhel a Čtyřlístek ve zdymadle málem utopí. Pak naskočí na ukořistěnou loď, přidělá k ní balón a odlétá s lodí vzduchem. Naštěstí má s sebou Bobík prak a loď sestřelí ve chvíli kdy plachtí nad řekou. Zádrhel vypadne do řeky a Čtyřlístek si opět zabírá svou loď pojmenovanou Bílá labuť. Právě se vracejí kamarádi z vodáckého klubu. Čtyřlístek slibuje pomoct s opravou mostku, hlavně si na ostrov nepouštět žádné Zádrhely.
646 Hlasy oceánu
Hlasy oceánu (Čtyřlístek 646, 2018)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Myšpulín vynalezl velrybí komunikátor, který představuje na kongresu mořského centra. Komunikátor má pomoci navracet zbloudilé velryby do bezpečných vod. Dva mladíci jsou nadšeni a zvou Myšpulína na plavbu, potřebují zachránit velryby. Dobré věci Myšpulín rád pomůže. Kamarádům ze Čtyřlístku dá přístroj, na kterém můžou sledovat, kde Myšpulín zrovna je, kdyby zmáčkl červené tlačítko na své pohotovostní krabičce. Velmi rychle se ukáže, že mladíci Tom a Jim jsou pytláci a velryby neochraňují, ale loví. Myšpulínův komunikátor zabaví a vyhodí vynálezce na člun bez vesel. Myšpulín si zasignalizuje o pomoc. Čtyřlístek se mu vydává naproti (podle uvedených souřadnic je uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů od pevniny). Kamarádi zachrání Myšpulína a pak na poslední chvíli překazí pytlákům odlov velrybátka. Připluje i matka velryba (Myšpulínův komunikátor zesílil volání mláděte) a loď s pytláky zlikviduje. Pro trosečníky už si připlouvá pobřežní stráž. Velryba s mládětem děkují Čtyřlístku pěkně po velrybím způsobu - vodotryskem.
647 Ospalá Lhota
Ospalá Lhota (Čtyřlístek 647, 2018)
napsal Robert Tamchyna, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Obyvatelé Ospalé Lhoty jsou nešťastní. Všichni jsou tam skoro pořád ospalí, prospí i celé dny. Napíší Čtyřlístku o pomoc. Na Čtyřlístek jde spaní už z dopisu. Myšpulín si zabalí vybavení a Čtyřlístek jede na pomoc. V Ospalé Lhotě i auto usíná. Myšpulín zavelí nasadit si speciální helmy. Místní Lhoťan Čtyřlístku vysvětlí, že spaní jde na obyvatele docela nepravidelně. Myšpulín hledá pomocí virgule silnou energii, kterou pomocí zvláštních brýlí i vidí - je to spavá energie a zrovna míří na zříceninu starého zámku, na kterém prý spala Šípková Růženka. Čtyřlístek míří na zámek odchytit spavou energii do sítě. A pak ji Myšpulín vystřelí raketou do vesmíru, kde způsobí usnutí posádky vesmírné stanice. Z Ospalé Lhoty se stává Veselá Lhota. Čtyřlístek odjíždí domů, ovšem Pinďa se probudí až v příštím dobrodružství, protože si při odlovu spavé energie na zámku sundal ochrannou helmu.
648 Pračtyřlístek
Pračtyřlístek (Čtyřlístek 648, 2018)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Při táboráku vypráví Myšpulín skautům neznámý příběh o Čtyřlístku, kvůli bobříku historie. Z kroniky Historia Quadrifioliae čte příběh 10. století, kdy předkové Čtyřlístku bojovali s nájezdníky v třeskoprských pralesích. Náčelníkem kmene byl zvolen Bobík, jako rádce si vybral Myšpulína pro moudrost, Pinďu kvůli mrštnosti a obratnosti a Fifinku jako ošetřovatelku a kuchařku. Pinďa je vyslán jako zvěd, blíží se nepřátelská tlupa. Myšpulín navrhne vykopat velkou jámu jako past. Pinďa má zakrytou jámu jednoduše přeskočit, zatímco nepřátelé do ní spadnou. Plán se ale nezdaří a do jámy spadne Pinďa i nepřátelé. Náčelník tlupy vyjednává o příměří - svobodný odchod výměnou za ušatce. Svobodu si je třeba vybojovat a Myšpulín navrhuje sportovní klání, žádné krveprolití. Bobík s náčelníkem bojují v zápase. Je nutno protivníka povalit a zlechtat. Bobík brzy vítězí. Soutěž ve vaření - Fifinka proti velmi tlustému kuchaři s příznačným jménem Hlad. Ovšem i náčelník protivníků musí uznat, že Fifi vaří báječně. Skok přes potok soupeř nezvládne, ovšem Pinďa nezklame. Bobíkův kmen se s nájezdníky domluví na příměří, žít v míru je lepší. Na oslavu Myšpulín připravil ohňostroj se kterým předběhl svou dobu. A takhle se seznámil "Pračtyřlístek" už před 1000 lety. Společně vykáceli prales, na mýtině vznikla v 14. století osada a později město Třeskoprsky, v 16. století byl na místě bažin založen rybník Blaťák a v současnosti zrovna končí povídání Myšpulína. S těmito znalostmi skauti jistě bobříka historie snadno uloví.
649+650 Superauto
Superauto (Čtyřlístek 649+650, 2018)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Starému červenému autu se už zase zlomila poloosa, a to se má zítra zúčastnit závodu okolo Třeskoprsk. Nedaleko se Zádrhel raduje, že plán překazí stůj co stůj. Myšpulínova oprava nemá dlouhého trvání, s autem ztratí kluci trpělivost. Za ta léta je sice dovezlo na všemožná místa, ale na nich taky různě zklamalo. Kluci vyrazí do prodejny pro nové auto, přestrojený Zádrhel jim jako prodavač vnutí žlutý superbourák se stoprocentní slevou. Čtyřlístek neodolá a bere, auto je skvělé, hlasové ovládání je špičkové. Kluci jsou nadšeni, autu vyhradí garáž a staré auto odklidí na dvorek. Fifinka smutní po starém autě a příští den odmítne nasednou do závodu. Kluci ovšem v autě závodí a předhánějí soupeře už o celé jedno kolo. Na to čekal závodník Zádrhel a vysype na dráhu hřebíky. Kluci začnou dávat zmatečné příkazy "doleva", "doprava", což vede k nehodě. Auto se urazí a odmítá jet dál. Přiletí Fifinka ve starém dobrém červeném "tygrovi" a odtáhne superauto do cíle. Vypadá to, že sice nevyhráli, ale aspoň se zúčastnili. Zpátky doma se Čtyřlístek kouká na televizní reportáž ze závodu. Tam se ukazuje, že nakonec to dopadlo jinak - Čtyřlístek získal první cenu, protože jeho závodní vůz projel cílovou páskou jako první (i když ve vleku). Pro superauto si přišel sám majitel - James Bond. Jako zloděj je jednoznačně označen Zádrhel, který přiznává svůj plán - nechat se předjet o celé kolo a pak vysypat hřebíky. James Bond děkuje za auto a Zádrhel za trest bude uklízet celé Třeskoprsky. Zanedlouho jsou Třeskoprsky vyhlášeno jako obec s nejčistšími ulicemi a Čtyřlístek dostane volňásky na premiéru filmu James Bond a jeho superauto. A červený "tygr" je opět usídlen v garáži Čtyřlístku, Myšpulín ho právě šteluje na cestu kolem světa.
649+650a Noc na Karlštejně
Superauto (Čtyřlístek 649+650, 2018)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 70 %
Čtyřlístek je opět na návštěvě Prahy. Hrad by Fifinka mohla navštěvovat pořád. Tentokrát se nabízí nečekaná příležitost - na Hradě probíhají restaurátorské práce a hledají se pomocníci. To je šance pro Čtyřlístek, Fifinka si navlékne montérky a všichni se dají do škrábání starých omítek. Bobík objeví viklající se kámen ve zdi. Za ním se skrývá staré kožené pouzdro s pergamenem, Na něm je napsán návod, jak se pomocí čtyř svící a císařské pečeti přenést do dob Karla IV. Čtyřlístek si to hned vyzkouší a úspěšně se přenese do minulosti. Stráže chtějí Čtyřlístek zajmout, ale komoří Bušek z Velhartic Čtyřlístek přijme. Má je podle oblečení za komedianty a král přivítá zábavu, je ve špatném rozmaru, ovšem na Karlštejně. Bušek odváží Čtyřlístek v královském kočáře podél Berounky za králem. Pindovy kozelce ani Bobíkovo siláctví moc krále nepotěší, ale Fifinčina píseň (Lásko má, já stůňu z filmu Noc na Karlštejně) a Myšpulínův polaroid, to je jiné. Myšpulín ještě předvede fotky na mobilu, jako dostavěný Chrám sv. Víta nebo Karlův most a básní o Karlově odkazu v budoucnosti. Fifinku si chce nechat na Karlštejně, ale protože nemá šaty ale montérky, považoval ji za páže. Jako děvče ovšem na Karlštejně být nesmí a okamžitě míří do hladomorny. Tam se Fifi potká s mistrem Theodorikem. Ten měl namalovat obrazovou výzdobu, ale nestihl to, čímž právě krále tak rozesmutnil. Čtyřlístek zná Karlštejn dobře, takže tajnou chodbou osvobodí Fifinku i Theodorika. Malíři také dokáže pomoci. Myšpulín promítá fotografie z budoucnosti na plátna, a Theodorik i Fifinka je pouze obkreslují. Přes noc tak dokážou vymalovat celé "Nebeské vojsko" přesně jako dárek na narozeniny Karla IV. (Příběh se tedy právě odehrává 14. května 1365 a Karlovi je 49 let.) Čtyřlístek prozradí králi, že je z budoucnosti a co král viděl, nejsou kouzla, ale prostý vědecký pokrok který by nebyl možný například bez založení Karlovy univerzity. Karel IV. měl čtyři manželky a teď i čtyři skvělé kamarády z budoucnosti. Čtyřlístek se vrací do svých časů, tam kde je jejich dům, jejich "Karlštejn".
651 Domeček splněných přání
Domeček splněných přání (Čtyřlístek 651, 2018)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek se ztratí v bludišti Trojského zámku. Uprostřed narazí na zvláštní chaloupku s ještě zvláštnější obyvatelkou. Představí se jako Virtuální Realita a umí splnit přání. Stačí se posadit do křesla, nasadit helmu a brýle a nechat si splnit přání. Pinďa si přeje být známým zpěvákem s kytarou. Sláva mu začne brzo lézt na nervy a nemůže šoubyznys vystát. Fifi chce být královnou krásy celého světa. Soutěž vyhraje, ale noviny pak začnou psát nepěkné věci o ní a jejích kamarádech ze Čtyřlístku. Bobík chce být štíhlý a kudrnatý. Jenže v závodech vzpírání vůbec neuzvedne činku a kamarádi ho nepoznávají. Myšpulín si přeje vynalézt perpetuum mobile. Jenže po roce vidí následky - není potřeba pracovat a na světě zavládla nuda. Všichni se vzbudí, a jsou rádi, že to byl jen sen. A nakonec se ztratí i domeček splněných přání, takže je nejvyšší čas navštívit vedlejší zoologickou zahradu.
652 Ostrov duchů
Ostrov duchů (Čtyřlístek 652, 2018)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se plaví na plachetnici po moři. Bobík vytáhne místo ryby láhev se zprávou. Karel Korunka prosí o pomoc na ostrově duchů. Myšpulín hlásí, že to je nedaleko a brzy k ostrovu doplují. Krajan Korunka Čtyřlístek přivítá. Je to vědec a pěstuje zázračně veliké plodiny jako kukuřici, jahody nebo mrkev. Nepotřebuje zachránit z ostrova, ale s duchy, kteří mu v noci kradou jeho úrodu. Duchy neviděl, jen jejich velké oči svítící ve tmě. Čtyřlístek v noci drží hlídku. Když hlídkuje Bobík, objeví se mnoho postav a Bobíka unesou. Ráno se zbývající členové Čtyřlístku vydávají po stopách Bobíka do džungle, kam se Korunka nikdy neodvážil. Natrefí na vesnici bojovných, ale přátelských prasátek. Bobík sedí na trůnu a prasátkům dělá krále jménem Bobrus Bobrus. Bobík vysvětluje, že prasátka kradou Korunkovu úrodu, protože považují ostrov odnepaměti za svůj. Fifinka s Pinďou vymyslí řešení - Korunka se bude o úrodu dělit a prasátka zase ráda pomohou s rytím, zavlažováním i sklizní. Nezbývá se než rozloučit. Doma brzy přijde Čtyřlístku dopis - všem se na ostrově daří dobře. Na známku si ostrovani dali krále Bobruse Bobruse I.
653 Desetiboj
Desetiboj (Čtyřlístek 653, 2018)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Pinďa doma trénuje na desetiboj, ale co se dá to rozbije koulí, diskem nebo oštěpem. Kamarádi ho pošlou na stadión, tam se mu bude trénoval lépe. Pinďa se tam seznámí s klukem Petrem Novákem, který taky trénuje na závody. Pinďa pozve Petra k Fifince na svačinu. Fifinka se diví, že má Petr boty s rozdílnou velikostí, pravá je o dvě čísla větší. Petr naštěstí zná člověka, který má nohy od narození opačně, spolu si pak kupují dva páry bot a jednu si vždy vymění. Začínají dorostenecké závody. Po překážkách je Pinďa těsně druhý za Petrem. V šatně si Fifinka všimne, že na další závod má Petr připravené špatné boty, levá je ta větší. Pinďa s Bobíkem navštíví Petra v hotelu. Tam se provalí, že Petr má dvojče Pavla, rozdílní jsou jen v tom, kterou nohu mají větší. Během závodu se střídali podle toho, kdo umí kterou disciplínu lépe. Bobík rozhodne, že závod dokončí Petr, ten je zapsaný na startovní listině. V dalších disciplínách se Pinďa překonává, to díky vzteku na Petra. A při patnáctistovce Pinďa taky zaboduje a doběhne si pro zlato. Petr nedokončí závod, protože si omylem vzal Pavlovy tretry. Dvojčata se omlouvají, už budou závodit férově. A Pinďa slaví vítězství.
654+655 Dino má kamaráda
Dino má kamaráda (Čtyřlístek 654+655, 2018)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Místní cestovní kancelář pořádá výlety časem do pravěku. Vydala se tam i paní Boháčková se svým psíkem Olíkem, který se ještě nenaučil štěkat. Během pobytu v pravěku vyplašil výpravu velký dinosaurus, turisti prchli i bez pejska Olíka, který se v pravěku spřátelil s nějakým dinosauřím mládětem. Čtyřlístek podle fotky od paní Boháčkové pozná, že je to jejich kamarád Dino, se kterým se už rok neviděli. Cestovka přerušila další cesty, tak Čtyřlístek musí zachránit pejska sám a ještě pozdraví kamaráda. Myšpulín snadno najde místo a čas kam s chronoletem přistát. Horší je v pralese najít malého dinousaura s ještě menším psíkem. Čtyřlístek se rozdělí. Myšpulín s Fifinkou vyvolávají jména a za okamžik najdou Dina i Olíka. Pinďa s Bobíkem natrefí na velkého dinosaura, který si je vysadí na krk a pak se s velkým dupotem řítí na chronolet až ho úplně rozmačká. Čtyřlístek se zase sejde u zničeného chronoletu. Setkání s Dinem zastiňují obavy jak se vrátit do budoucnosti. Naštěstí Olík vyčmuchá řídicí jednotku chronoletu. Stačí se okolo ní shromáždit a zmáčnknout tlačítko. Dino by rád opět navštívil budoucnost a strávil delší čas s kamarádem Olíkem. Ještě před zmáčknutím tlačítka se ke skupince přiblíží velký dinosaurus a ten se přenese do budoucnosti taky, okamžitě uteče a děsí celé Třeskoprsky. Čtyřlístek běží za ním a snaží se něco udělat. Olík poprvé v životě začne štěkat a strašlivě tím obrovského dinosaura poleká, nikdy takové zvuky neslyšel. Myšpulín konečně dohonil dinosaura a je možné ho přenést do pravěku. Olík dostává od starostky medaili za záchranu okresního města. Dino zatím zůstává se Čtyřlístkem a Olíkem, od velkolepých dobrodružství si dají na chvíli pokoj.
654+655a Mramor z Carrary
Dino má kamaráda (Čtyřlístek 654+655, 2018)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Čtyřlístek je na výletě v Toskánsku, z jedné zahrady loupí zdejší proslulé hrozny. Vyběhne na ně hlídač, Čtyřlístek vběhne do skytých dvířek ve křoví a náhle se přenese v čase do roku 1505. V místním mramorovém lomu je nahání mistr k další práci. Čtyřlístek tedy pomáhá v lomu a Myšpulín všem ukáže jak správně lámat kámen pomocí dřevěných klínů a vody. Na návštěvu přijede vzácný host, sluvutný Michelangelo. Jeden kvádr mramoru je pro jeho novou sochu a Čtyřlístek mu pomůže dopravit ho do Říma. Michelangela nechal hlídat jeho nepřítel architekt a malíř Donato Bramante. Čtyřlístek proto musí vymýšlet léčky jak jeho poskokům uniknout a kámen dopravit až do cíle. Michelangelo se vydává po své cestě, Čtyřlístek převáží kám v povozu s volkem. Cestou si musí vyřídit účty se záškodníky, sám volek při tom asistuje. Pak převáží mramor lodí, kde už na ně číhá sám Bramante. Myšpulín má ale taktický nápad. Příznivý vítr Čtyřlístku pomůže v útěku zatímco loď nepřátel vrazí na skaliska. Čtyřlístek úspěšně dopraví mramor Michelangelovi, který z něj vytesá sochu Mojžíše. Bramante se ještě nevzdává a chce prý sochu ukrást. Myšpulín mu to umožní, ale bude to jen sádrový odlitek. V soutěži o nejkrásnější sochu se Bramante i Michelangelo chlubí totožnou sochou, ale ta Bramantova nemá dlouhého trvání, když do ni vrazí Bobík palicí. Bramante je totálně znemožněn, zatímco Michelangelova socha bude ozdobou Říma. Čtyřlístek se vrátky vydá zpátky do svého času, tam na ně ale stále číhal hlídač. Čtyřlístek mu začne vyprávět o dobrodružství s Michelangelem, sochou a carrarským mramorem. Hlídač radši blázny nechá jít. Po roce navštíví Čtyřlístek Řím a prohlédne si i sochu, se kterou tak pomohl, i když historické záznamy o jeho roli mlčí.
656 Doktor orel
Doktor orel (Čtyřlístek 656, 2018)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Myšpulín získal už 13. doktorát, tentokrát je doktorem veterinární medicíny. Ke Čtyřlístku začne chodit mnoho lidí a Myšpulín je úspěšný veterinář. Jendoho dne přinese myslivec zraněného orla. Myšpulín se o něj dobře postará a orel během svého léčebného pobytu u Čtyřlístku dokonce pomáhá Myšpulínovi v ošetřování jiných zvířátek. Po čase se orel uzdraví a může se vráti do lesa. Ve skautském táboře se začnou ztrácet věci - lékárnička, deka, brýle... Čtyřlístek je požádán o pomoc. Čtyřlístek neváhá a pustí se po stopě, velmi brzy zjistí, že za krádeže může orel, navíc ten, kterého ošetřovali doma. Čtyřlístek orla vystopuje až ke stanu lesní nemocnice. Tu si orel (s nasazenými brýlemi) zřídil pro lesní zvířátka a spoustě pacientů už pomohl. Čtyřlístek orla pochválí, i když dětem věci krást neměl. Orlík se musí ještě hodně naučit, proto ho Čtyřlístek zapíše na veterinární školu. Lesní nemocnice bude slavná a Čtyřlístek bude chodit na návštěvu.
657 Vynálezy pod zámkem
Vynálezy pod zámkem (Čtyřlístek 657, 2018)
napsal Robert Tamchyna, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Myšpulín vynalezl spoustu robotů, kteří obstarají doma jakoukoliv práci. Fifinka vyhlásí, že si musejí od robotů odpočinout. Čtyřlístek se vydává na výlet za dětmi do tábora, a pěkně bez vynálezů, ať si užijí nějaké zajímavé dobrodružství. Čtyřlístek dokonce nechá doma auto a vyráží nejdřív vlakem a pak dvacet kilometrů pěšky. Cesta trvá dlouho až se setmí. Čtyřlístek se musí před divočáky schovat přes noc na strom. Ráno se pak chtějí přes řeku vydat na druhou stranu k dětskému táboru. Myšpulín sestrojí vor, ten se ale při bouři rozpadne a Čtyřlístek ztroskotá na ostrově. Čtyřlístek vymýšlí jak se zachránit. Mobil nemají. Láhev na poslání vzkazu taky ne. Nepodaří se ani rozdělat oheň na poslání kouřových signálů. A Bobík zjistí, že nelze donutit čápa aby nosil dopisy jako holub. Myšpulínovy vynálezy všechno doma sledovaly na obrazovce a vydají se v multifunkčním ponorkoletu na pomoc. Čtyřlístek má velkou radost, že všechny roboty a vynálezy zase vidí a vydává se ponorkoletem (letecky) domů, aniž by navštívil děti v táboře.
658 Na svatého Martina
Na svatého Martina (Čtyřlístek 658, 2018)
napsala Jana Netřebová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Svatý Martin na svém sněžném koni Vločce zasněžuje okolí Třeskoprsk. Dostane hlad a staví se v hostinci u lesa na svatomartinskou husu a svatomartinské víno. Mezitím okolo projede cirkus a klaun si všimne krásného koně, kterého ukradne. Svatý Martin je smutný, že se mu ztratil kůň. Hostinský ho pošle za Čtyřlístkem, ten už vyřešil nejednu záhadu. Myšpulín navrhne zahájit pátrání v cirkuse, který právě přijel do města. Čtyřlístek musí vydržet celé představení až k výstupu s koněm. Zdánlivě to není to Vločka (klaun bílé kobyle namaloval šedé skvrny). Klaun nutí koně ke skoku přes ohnivou obruč. Kůň přeskočí, ale začne se z něj sněžit a smyje si tím své skvrny. Pak klauna nakopne a vrací se ke svému majiteli. Se svatým Martinem se pak vydají na cestu do oblak, odkud rozhazují sníh široko daleko. Pak se ještě Martin zastaví u Čtyřlístku poděkovat za záchránu zimního počasí.
659+660 Upíří Vánoce
Upíří Vánoce (Čtyřlístek 659+660, 2018)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek vyrazil do Transylvánie, protožr Vánoce si nejlíp užije na zasněžených horách. Ubytuje se v hotelu s výhledem na zlověstný hrad Upíří zub, na kterém prý bydlí hrabě Drákula. V noci přiletí dva divní netopýři, které Čtyřlístek viděl už na tržišti. Netopýři se promění na dětské upíry, kteří žádají o pomoc. Aby se Čtyřlístek nebál, vysvětlí, že už dávno nesají krev, ale rybízový džus. Upírci přiletěli na hrad oslavit svátky se strýčkem Drákulou. Na hrad se dostavila i ošklivá upířice Gertruda, kterou si Drákula kdysi odmítl vzít. Gertruda ale získala velkou čarovnou moc a teď Drákulu očarovala a děti musejí Gertrudě sloužit. Čtyřlístek rád pomůže, přestrojí se za upíry a vyrazí na hrad. Gertruda ale brzy pozná, že se návštěva z Čech nejsou skuteční upíři. Pinďu promění v opeřence, zatímco do Bobíka se šíleně zamiluje. Drákula je díky tomu volný, ale teď je potřeba zachránit Pinďu a Bobíka. Gertruda připravuje lektvar lásky, aby se do ní Bobík zamiloval. Létající Pinďa ale převrhne lektvar na Gertrudu. Z ní se stane milá paní, omluví se dětičkám a hned chce pomáhat s přípravami vánoční večeře. Čtyřlístek se i s upíry posadí ke stolu a před večeří si zpívá upírsky upravené koledy.
659+660a Sníh na Kilimandžáru
Upíří Vánoce (Čtyřlístek 659+660, 2018)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 30 %
Zatímco v Třeskoprskách je šílené letní vedro, nad Kilimandžárem se prý drží mohutné sněhové mraky. Zvířata z širokého okolí jsou v ohrožení a prchají hledat potravu dál. Čtyřlístek se vypraví v letadélku do Afriky, aby záhadu vyřešil. Po nepříjemném přistání na vrcholku hory se Čtyřlístek vydává do nitra hory, kde narazí na nějaké potrubí. Myšpulín správně odhadne, že vše má na svědomí Zádrhel. Ten ale radostně Čtyřlístek uvítá. Údajně chce napravit své špatné skutky (ale má na sobě svůj padoušský kostým) a v Kilimandžáru vytvořil výrobnu studeného vzduchu, který chce distribuovat do Evropy na zchlazení v létě (navíc se dá na tom i vydělat). Nápad byl možná dobrý, ale Zádrhel to přehnal, neví o účincích na okolí hory. Myšpulín navrhne jen trochu ubrat s mrazením. A opravdu, brzy se vše vrátí do normálu, ale teď nemůže vyrábět tolik mrazu jak si představoval. Čtyřlístek mu tedy navrhne, aby místo toho vyráběl zmrzlinu a nanuky, tím taky hodně pomůže. Zádrhel souhlasí, tím se určitě proslaví. Čtyřlístek se vrací do Třeskoprsk, kde je v létě příšerná zima. Doma už čeká Zádrhel, Čtyřlístek prý vzal klíč od mrazicího výrobníku, takže se výroba studeného vzduchu stále zvyšuje. Nedopatřením ho vzal Bobík. Brzy zimní počasí pomine a Čtyřlístek věří, že se Zádrhel opravdu polepšil. Myšpulín mu dokonce staví sochu v nadživotní velikosti.
sp2018-1 Zimní triatlon
Zimní radovánky (Čtyřlístek Speciál 1/2018)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Pinďa se účastní zimního trojboje spolu s milou dívkou Ester a namyšleným favoritem Lojzou Pláničkou. V rychlobruslení vyhraje Ester, ale jen díky tomu, že jí od bruslí šlehají plameny a roztopí led, takže se další závodníci propadnou do rybníka. Ester je diskvalifikovaná a proto smutní. Pinďa ji utěšuje a zjistí přitom, že je to čertice. Zjeví se Lucifer a vyžaduje, aby se Ester vrátila do pekla, čerti mají být v teple a Ester dělá ostudu. Ester ale Lucifera přesvědčí, že může pokračovat v závodění, musí ale vyhrát, jinak bude 1000 let drhnout kotle. Myšpulín se za Ester zaručí a čertice díky tomu může nastoupit do další disciplíny. Ve skocích je Ester nejlepší, Pinďa je druhý a Plánička dopadne nejhůř. Poslední disciplínou je běh na lyžích. Lojza nehodlá nechat nic náhodě a natře Ester lyže lepidlem. Není to nic platné, Ester si rychle poradí a všechny předeběhne. Naštvaný Lojza nechce být poslední, tak se uchýlí k podrazu - srazí Pinďu ze skály. Pinďa se drží a volá o pomoc. Čertice Ester už je skoro v cíli, ale neváhá se vrátit a zachránit Pinďu. Plánička je první, ale kvůli svým podrazům si pro něj přijde Lucifer. Celou zimu bude za trest v pekle čistit kotle. Za vítěze je vyhlášena Ester, která si získala před pánem pekel respekt. Čertice slibuje, že se občas zastaví v pekle na návštěvu, aby ukázala své vyhrané medaile.
sp2018-2 Nečekaná návštěva
Svět dinosaurů (Čtyřlístek Speciál 2/2018)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Myšpulín vynalezl ufounometr, který právě oznamuje, že se blíží nějaký mimozemšťan. Nedaleko od Třeskoprsk přistane vesmírná loď s malým hnědým dinosaurem. Dinosaurus Čtyřlístku prozradí, že ve skutečnosti je potomkem pozemských dinosaurů. Když před milióny lety přiletěla kometa, většinu dinosaurů na Zemi vyhubila, několik dinosaurů se však při srážce dostalo na kometu a žili na ní. Během miliónů let vývoje se dinosauři zmenšili a vynalezli skvělé technologie. A teď jeden z nich přiletěl zpátky na Zem zjistit, jak to na původní domovině vypadá. Na stejné místo přiběhne lovec ufounů profesor Krákora. Okamžitě volá posily, aby mohl dinosaura zajmout a zkoumat. Čtyřlístek prchne domů, kde dinosaura nastrojí do šatů a paruky po tetě Bobině. Pak se proplíží do muzea, aby se dinosaurus dozvěděl o svých prapředcích. Ředitel muzea je nadšen - pravý dinosaurus na prohlídce. Všichni si prohlížejí obrovskou kostru tyranosaura, když se objeví profesor Krákora i s kumpánem. Bobík oba snadno přemůže. Krákora při útěku shodí kostru, proto ho ředitel muzea zastaví s tím, že ho nepustí, dokud kostru neposkládá dohromady, což může být rok práce. Čtyřlístek s dinosaurem zmizí zpátky k vesmírné lodi. Dinosaurus se loučí, ale slibuje brzký návrat. Zařídí si cestovku a bude na Zem vozit turisty na prohlídky muzea.
sp2018-3 Dobrodružství v džungli
Magická Amazonka (Čtyřlístek Speciál 3/2018)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek vyrazil na výlet do amazonského pralesa. Ještě na letišti ho obtěžuje vlezlý obchodník, Čtyřlístek mu nakonec vezme papouška, aby ho vrátil do džungle. Čtyřlístek se plaví po řece, sleduje ho malý domorodec a považuje ho za pytláky (i kvůli kleci s papouškem, kterého Čtyřlístek brzy vypustí). Domorodec se snaží Čtyřlístek všelijak zaplašit (v převlečení za krokodýla, ukradnutím batohu, zničením loďky). Čtyřlístek je bez zásob a musí se vrátit podél řeky na začátek cesty. Cestou natrefí na domorodce s ukradeným batohem, hned ho polapí a pak mu všechno vysvětlí. Domorodec se omlouvá a přivede Čtyřlístek do své vesnice. Vysvětlí, že mají velký problém s pytláky a proto se taky snažil Čtyřlístek z pralesa vyhnat. Myšpulín vynalezne mechanického papoška - lovce pytláků. Za chvíli se naskytne příležitost ho vyzkoušet, protože starý známý obchodník z letiště loví další zvířata na prodej. Myšpulínův papoušek na dálkové ovládání je ale spolehlivý a pytlák je přemožen. Domorodec za odměnu zavede Čtyřlístek na nejkrásnější místo v pralese, kde si užije nádhernou dovolenou.
sp2018-4 Čtyřlístek mezi rytíři
Mezi rytíři (Čtyřlístek Speciál 4/2018)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek táboří ve staré zřícenině. Náhle z časového víru vyskočí rytíř na koni. Je to Artur z Boubelína (poznal to i Myšpulínův přístroj na rozpoznávání historických osobností), kterého jeho sok v lásce rytíř Nevrlant, který ovládá černou magii, poslal do budoucnosti. Během souboje o ruku princezny Alžběty se tak rytíř Artur octnul v budoucnosti a cesta mu způsobila výpadek paměti, neví do jakého data se má vrátit. Čtyřlístek zavítá do muzea, jenže hisoricky vystrojený muž je předeběhl a zmocnil se staré kroniky. Naštěstí je vše digitalizované a z Třeskopedie se Čtyřlístek dozví přesné datum zápasu - 7. listopadu 1398. Zatímco Čtyřlístek míří domů, záškodník poškozuje v kůlně chronolet. Čtyřlístek se vydává na cestu časem (zatím bez rytířova koně), záškodník se zachytí zvenku vozidla. Poškozený chronolet skáče časem z pravěku k výbuchu sopky v Pompejích. Při zastávce v druhohorách objeví Bobík černého pasažéra. Je to páže rytíře Nevrlanta, má zabránit návratu rytíře Artura. Myšpulín si je jistý, že další časový skok bude úspěšný a opravdu se dostanou do roku 1398. Artur obviní Nevrlanta a dá mu pořádnou nakládačku a zavře do vězení. Sličnou princeznu si Artur zasloužil. Čtyřlístek musí pár dní zůstat, protože Myšpulín musí pořádně opravit chronolet. Rytíř Artur nabízí ubytování i zábavu - kluci trénují na rytíře a Fifinka zkouší princezninu módu.
kk2018 Mimozemšťané na Blaťáku
4 vesmírné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2018)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek táboří u Blaťáku. Zrovna přiletí spousta mimozemských lodí a vycucne z Blaťáku všechny ryby, jsou to vyhlášené dobroty po celé galaxii. Čtyřlístek nezoufá a příští den zkusí přece jenom rybařit. Místo ryby vytáhne malého ufonka, vypadá jako chobotnička s anténkami. Je to nenažraná mimozemská holčička Bublinka. Čtyřlístek ji nakrmí buchtami, ale Bublinka si zavolá z Blaťáku na pomoc maminku, mnohem větší chobotnici. Maminka přizná, že s Bublinkou jsou problémy, pořád myslí na jídlo, dokonce včera při mimozemském výlovu vyskočila do Blaťáku, aby si sama nachytala ryby a vykoupala se. Čtyřlístek s maminkou prchnou domů, ale Bublinka je sleduje a pak jí okolo domečku sní vše na co přijde, i plot nebo cihly. Po dobrém obědě se musí drobeček vyspat. Bobík čte Bublince kuchařské knihy a pak pohádku o Otesánkovi. Bublinka nechce být jako Otesánek, místo toho se chce naučit vařit. Fifinka ji vezme do učení a po čase jí i přezkouší. Z Bublinky je vyučený kuchař. Maminka i s Bublinkou odlétají v Myšpulínově kosmické raketě. Večer vysílají mimozemšťané z vesmíru morseovku. Bublinka se nemůže vrátit na návštěvu, začala péct pro celou galaxii, otevřela si velkopekárnu. A pak pošle veliký balík pečiva jako dárek (výměnou za pár ryb z Blaťáku). Fifinka chce tu obrovskou zásilku pečiva rozdat ve školách a školákách v okolí.
kk2018 Kosmonos z Kosmonos
4 vesmírné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2018)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek vyrazil na výlet do Kosmonos, prý se tak zvláštně jmenuje po lidech co nosili kosmu - dlouhé vlasy. Při focení u zámku objeví Myšpulínův fotoaparát skrytou fresku. Čtyřlístek se rozhodne záhadu vypátrat, při té příležitosti si najde brigádu. Myšpulín s Bobíkem dělají průvodce na zámku a po prohlídkách zkoumají záhadu čtvrté nepřístupné věže zámku. Fifinka s Pinďou pomáhají v místní léčebně. Jeden starý chovanec kreslí zámek s rozevřenou střechou čtvrté věže a pak si do písku čmárá divné vzorce. Primář říká, že starý pán si nechává říkat fráter Aronel a je v ústavu už odnepaměti. Čtyřlístek spojí své poznatky a rozhodne se s Aronelem si promluvit. Děda tvrdí, že pochází z planety Aronel. Byl vesmírným průzkumníkem a když přistál na Zemi, svěřil se s tajemstvím hraběti Černínovi. Ten mu pomohl kosmickou loď ukrýt do jedné z věží právě budovaného zámku. Aronel se uchýlil do kláštera, kde chtěl studovat vyspělost pozemské civilizace. Zároveň si tam pěstoval svoje biopalivo, jenže mniši ho považovali za čaroděje a uvěznili. Z kláštera zatím udělali léčebnu a on se stal prvním a stálým chovancem. Fresku na zámku prý namaloval on a má i železnou kouli, která při nasazení na zábradlí schodiště otevírá tajný vchod do čtvrté věže. V ní Čtyřlístek opravdu najde kosmickou raketu - Kosmonos. Čtyřlístek chce Aronelovi pomoci, do rakety chybí jen palivo. Stařík si pamatuje latinská jména nutných přísad, jsou to obyčejný křen, česnek a feferonky. To Čtyřlístek snadno sežene a pak spustí mechanizmus na otvírání střechy u čtvrté věže. Aronel si nasedne do rakety a s díky odlétá. Jméno Kosmonosy má tedy jiný původ než se myslelo, jméno se tradovalo ústní formou už od dob hraběte Černína. Primář se od Čtyřlístku dozví pravdu, ale nikomu nic neřekne, aby sám neskončil jako chovanec.
kk2018 Planeta dinosaurů
4 vesmírné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2018)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Myšpulínův satelit na hledání mimozemských civilizací zachytí signál. Midar z planety Arret volá o pomoc. Čtyřlístek nasedne do vesmírné rakety jménem Setkání a míří do souhvězdí Draka na pomoc, cestu si zkrátí červí dírou. Přistání na planetě je hladké. Vypadá to tam jako na Zemi v době dinosaurů, a taky že se dinosauři na planetě pohybují, jsou to inteligentní tvorové. Jedním z nich je Midar, který volal o pomoc. Ve skutečnosti šlo jen o volání z ampliónu, ale signál byl silný a doletěl až na Zemi. Midar žije v mírumilovné vesnici, ale jednoho dne přiletěli ozbrojení zubatí ještěři, všechno rozbořili a unesli všechny děti. Myšpulína už napadlo, jak na únosce vyzrát. Pomocí Midarových kamarádů se přes propasti a sopky dopraví Čtyřlístek až do hradu zubatců k ukrutnému králi Xerovi IV. Čtyřlístek se nechá uvést jako posel špatných zpráv. Myšpulín vypráví, že přichází ze Země, kde velký asteroid zahubil všechny dinosaury. A takový meteorit se teď blíží na planetu Arret. Naštěstí má Myšpulín zázračnou moc asteroid odčarovat, k tomu bude ale nutné přestat s lumpárnami a vrátit unesené děti. Král vyděšeně slibuje. Myšpulín pak nasedne do rakety a sehraje velkou ohnivou kouli, která se otočí těsně nad hradem. Král věří, že Myšpulín mluvil pravdu, a splní co slíbil. Unesené děti se bezpečně vracejí do vesnice, král zubatců se napravil a Čtyřlístek ještě několik dní zůstane na planetě. Přeje jejím obyvatelů, aby je všechny nebezpečné asteroidy minuly.
kk2018 Výlet na Měsíc
4 vesmírné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2018)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Myšpulín na přednášce vypráví o tom, že na Měsíci není voda v tekutém stavu. Rázně protestuje baron Prášil alias Pohádkář. Ještě v noci přijede ke Čtyřlístku domů a navrhuje výpravu na Měsíc jako důkaz, dokonce dovezl vesmírnou raketu. Skafandry netřeba, nepoletí se na obyčejný Měsíc ale na Měsíc pohádkový. V malé raketě se Čtyřlístek s Prášilem dopraví na povrch měsíce. Tam už je čeká vznášející se loď a za chvíli se opravdu přižene mořská vlna, která smete Pinďu Bobíka i Myšpulína. Prášil na vlnu hvízdne a vlna zase všechny vrátí na palubu. Baron se chvástá, jak ho na Měsíci nemůže nic překvapit, když tu náhle ho spolkne velryba. Čtyřlístek má plán na záchranu - vyměnit s velrybou Prášila za pekáč buchet, které Fifinka právě napekla v lodní kuchyni. Velryba souhlasí, Prášil děkuje, ale prý měl vlastní plán na záchranu, stačilo prý velrybu zevřitř hodně šimrat. Pak se Čtyřlístek s Prášilem vydají na mořských konících pod vodu. Tam je velmi živo, mořská zvířátka tam mají školy, vesnice, pikniky i pohádkový les. Když se dostanou zase na souš do chalupy, Čtyřlístku už se stýská po Zemi. Prášil přivolá další mořský koráb, který dopraví Čtyřlístek vesmírem bezpečně až domů a pak se vypaří. Teď už Čtyřlístek ví, že jsou Měsíce dva, ten opravdový a pak jeden prášilovsky pohádkový.
ročník 2017příběhy - seznamročník 2019
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Mr. SweetMr. Sweet Český komiks a jeho světČeský komiks a jeho svět Reedice knihReedice knih Capri-SunCapri-Sun První půlstoletíPrvní půlstoletí
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru