Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2019
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2019

201929 příběhů Čtyřlístku v roce 2019.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2019
Čtyřlístek Speciál 2019

661 Ledovec záchrany
Ledovec záchrany (Čtyřlístek 661, 2019)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Myšpulín má přednášku na Ohňové zemi. Říká, že ledovce Antarktidy by šlo využít jako zásobárnu pitné vody. Přednáška má úspěch a Myšpulína osloví Pablo z nedalekého ostrova. Potřebuje pomoc, místní velkoplantážník Raúl má jako jediný na ostrově studnu a draho prodává lidem vodu. Čtyřlístek souhlasí a vydává se Pablovou lodí pro ledovec. Všichni vylezou na ledovec a upevňují ho lany k lodi. Kormidelník lodi je ale spolčený s Raúlem - lana přeseká a odpluje. Naštěstí si ví Myšpulín rady. Bobík vyseká ledovec do tvaru lodi, Myšpulín zapřáhne do lan tučňáky a už plují k Pablovu ostrovu. Na ostrově jsou místními vřele přivítáni, konečně mají zase vodu. Navíc už i Raúlovi vyschla studna. Čtyřlístek donutí Raúla, aby vrátil všechny peníze, které od lidí vybral, a pomáhal s dopravou dalších ledovců. Vše dobře dopadlo a Čtyřlístek odlétá domů.
662 V říši trilobitů
V říši trilobitů (Čtyřlístek 662, 2019)
napsal Dan Černý, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek hledá na Trilobitím vrchu zkameněliny. Pinďa citlivě ťuká do horniny. Bobík mu s tím pomůže tak, že zničí trilobita, který v hornině byl. Bobík s Pinďou se perou, ale Myšpulín představuje svůj nový přístroj Všespravík. Stačí chvíle a trilobit je celý... a dokonce živý... a navíc se Čtyřlístek přesunul do pravěku. Zatímco Myšpulín s Fifinkou chtějí vyřešit špatné nastavení Všespravíku, Pinďa s Bobíkem jdou hledat něco k večeři. Nejdřív marně loví prakraba a pak pražábu. Myšpulín objevil chybu, přístroj byl nastavený v přehnaném režimu a záměrně upravil okolní přírodu, aby spravovaný trilobit přežil. Jenže Myšpulínovi přístroj upadne, protože s Fifinkou stojí na obří stonožce. Stonožka je odvleče až na pláž, kde se tvor zraní. Fifi s Myšpulínem stonožku ošetří. Bobík s Pinďou objevili obří houby rostoucí z moře. Při sbírání je stáhne obří hlavonožec svými chapadly a dusí je pod vodou. Fifinka zaslechla volání o pomoc. Objeví bambus, kterým usnadní klukům dýchání v zajetí pod vodou, ale dlouho to tak nevydrží. Naštěstí už Myšpulín na stonožce přivezl ztracený Všespravík a přenese všechny do současnosti. Z obří příšery se stala obří zkamenělina, pěkný archeologický nález. Ale aby bylo spraveno vše, je nutno Všespravík okamžitě vyhodit. Myšpulín neodporuje.
663 Poslední ovečka
Poslední ovečka (Čtyřlístek 663, 2019)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Pinďa si čte horory a nemůže usnout. Dokonce si počítá ovečky, ale ta poslední nechce přejít přes lávku. Pinďa už několik dní nespal. Myšpulín vymyslí řešení - nový lektvar, po kterém se Bobík, Pinďa a Myšpulín zmenší tak, že můžou vlézt Pinďovi do mozku, když se snaží usnout. V hlavě vidí Pinďovy milé vzpomínky na maminku a brášku nebo na setkání s kamarády ze Čtyřlístku. Pak ale Myšpulín a spol. narazí na ovečky přecházející přes lávku, ale ta poslední nechce přejít, protože ji straší příšera. Kamarádi se s příšerou domluví po zlém i po dobrém, aby nechala ovečku přejít. Pinďa se nádherně vyspí jak už dlouho ne. Domluva s příšerou byla, že vyleze společně s kamarády z Pinďovy hlavy, takže se jí bude moct bát i někdo jiný. Dokonce ji Myšpulínův přípravek zvětší. Příšera se uplatní v domě hrůzy jako nová atrakce. A Pinďa si dá s horory pokoj, prozatím.
664+665 Slavíme narozeniny
Slavíme narozeniny (Čtyřlístek 664+665, 2019)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek připravuje oslavu 50. narozenin, ale ještě nejsou pozvaní všichni hosté. Pomůže Myšpulínův vyhledávač přátel. Nejdřív volá příteli profesorovi v Africe. Ten je ale zrovna na lovu krokodýla a navíc v ohrožení. Myšpulín se s Pinďou přenesou pomocí vynálezu přímo do Afriky a lovci pomůžou. Pokárají ho za to, že jako profesor má zvířata studovat a ne lovit. Pak volají tetě z Texasu, jenže ta má spoustu starostí s bandity. Myšpulín pošle vynálezem Bobíka do Texasu a tetě pomůže. Strýček Eskymo Welzl je zaneprázdněn kopáním zlata. Pinďa se k němu přenese a ukáže mu, že zlato je kočičí, takže nemá cenu dál pokračovat a lepší bude zúčastnit se oslav Čtyřlístku. Ještě pořád zbývá pozvat spoustu hostů, naštěstí se o oslavách mluví v televizi (navíc bude předpremiéra filmu Velké dobrodružství Čtyřlístku). Na oslavu dorazí spousta hostů, včetně Zádrhela a strašidel z Bezzubu. Všechny pak čeká velké překvapení, když se z největšího dortu na světe vyloupne Fifinka. Oslavy pokračují a Čtyřlístek už se těší na další dobrodružství.
664+665a Štěstí a odvaha
Slavíme narozeniny (Čtyřlístek 664+665, 2019)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek se příhlásí na závody lodí, bude sjezd divokou sklaní rozsedlinou na Ploučnici. Myšpulín dokonce vynalezne šlapohyb jako měly Rychlé šípy. Na místě si postaví stan a od rybáře si vyslechnou příběh. (Je to vodník, ale Čtyřlístek to nepoznal.) Rybář vypráví, jak zdejší most nad soutěskou nechal zbudovat Karel IV., protože kvůli záplávám bylo nutno Ploučnici odvést novou cestou. Přes most jezdil král na hrad Oybín. Na každé straně mostu bývaly i dvě sochy, ženská a mužská postava reprezentující štěstí a odvahu. Jenže sochy se časem ztratily. Čtyřlístek neváhá a navzdory dešti jde v lodi pátrat v soutěsce pod mostem. Čtyřlístek projeví štěstí i odvahu a ztracené stejnojmenné sochy najde na dně souěsky. Částečně je vytáhnou sami, na další manipulaci si zavolají pomoc od města. Díky Čtyřlístku se staré sochy vrátily na své místo. Kronikář vypráví legendu, že ženská postava reprezentuje kněžnu, která se zde málem utopila v bažině, a mužská postava je mlynář, který ji zachránil a byl za to povýšen na rytíře. To už je druhá verze toho, jak se sochy na mostě objevily, ale hlavně že jsou obě krásné.
666 Tajemná jeskyně
Tajemná jeskyně (Čtyřlístek 666, 2019)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Při výletu se Čtyřlístek schová před deštěm do jeskyně Mordloch. Schovat se přijde i místní hajný. Ten při ohníčku vypráví, že podle legendy je v jeskyni ukrytý poklad po loupežnících. Čtyřlístek tedy začne prohledávat a narazí na obrovský balvan se kterým nejde hnout. Pokračovat budou zítra, déšť ještě nepřestal a musí v jeskyni přespat. V noci se velký balvan rozletí a objeví se tři zakletí loupežníci a jejich poklad. Lupiči říkají, že nikdy nemordovali, lidé se jich prostě báli. Lupiči se přeli v jeskyni o lup a spadl na ně velký balvan. To bylo před 500 lety a už jsou vysvobozeni, svůj poklad ale nechtějí Čtyřlístku dát. Hajný vše z dálky sledoval. Namaskuje se za čerta a vyhrožuje 500 lety v pekle. Loupežníci se radši rozplynou. Ráno je krásně a Čtyřlístek se vydává s pokladem do místního muzea. O dobroružství pak napíšou hru, kterou s velkým úspěchem sehrají v divadle.
667 Rodinné stříbro
Rodinné stříbro (Čtyřlístek 667, 2019)
napsala Karolína Smetanová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Čtyřlístek si užívá prázdniny na Lipně. K obědu si chtějí všichni dát nějakou místní specialitu, ale zdejší restaurace nabízejí jen vídeňský řízek, boloňské špagety nebo pizzu. Pak konečně natrefí na pravou jihočeskou restauraci a u hostinského si objednají kočičáka - šťouchané brambory se zelím. Čtyřlístku ale vůbec nechutná. Hospodský se přizná, že nemá personál a sám vaří spíš po paměti. Ale kdyby měl rodinné stříbro po babičce, bylo by možné si najmout zaměstnance. Jenže stříbro skončilo na dně přehrady, když se při zaplavování vesnic babička narychlo odstěhovala. A nikdo se tam teď neodvažuje potopit, hlídá tam prý obrovská příšera. To je úkol pro Čtyřlístek. S potápěčskou výstrojí a lokátorem se vydává pod hladinu. Brzy najdou dubovou almaru, která nejde otevřít. Objeví se příšera - veliký sumec - a ta s otevřením pomůže. Nalezenou truhlici předá Čtyřlístek hostinskému. Jedná se o opravdé rodinné stříbro - je to babiččina kniha receptů. Čtyřlístek radí, aby začal vařit podle ní a hosti se pohrnou. A skutečně, když se Čtyřlístek za měsíc vrátí, nabaští se výtečných jihočeských specialit.
668 Dobrý skutek
Dobrý skutek (Čtyřlístek 668, 2019)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Do finále televizní soutěže Poznej svůj kraj postoupili Myšpulín a kluk Lukáš. Hlavní cenou bude cesta k moři. Myšpulín si plánuje objednat starou kroniku kraje, existuje jediný výtisk. Lukášova sestra Eva vše slyšela a plánuje, jak zásilku překazit. Lukáš chvíli odporuje, ale cestu k moři by si jinak jejich maminka nemohla dovolit. Proto v noci přemalují směrovou tabuli u města na "Přeskoprsky". Druhý den nemůže messenger najít Třeskoprsky a objednanou kroniku nemá kam doručit. Když se to Čtyřlístek dozví, pátrá, proč tomu tak je a natrefí na přemalovanou směrovku, kterou umyje. Čtyřlístek rychle vypátrá podezřelé - Eva se prořekne a Lukáš má zamazaný svetr od barvy. Messenger se má nazítří pokusit o opakovanou donášku. Eva s Lukášem opět míří v noci k ceduli, ale tam je načapá Čtyřlístek. Děti přiznají, proč to udělaly - chtějí se podívat k moři a Myšpulín se starou kronikou by byl k nezastavení. Myšpulín slibuje, že si budou před finále knihu půjčovat. Děti rády přijímají, ale Lukáš nemá kvůli domácím povinnostem čas se dostatečně připravit, a i proto soutěž prohraje. Myšpulín chce první cenu věnovat dětem, protože Čtyřlístek byl u moře už mockrát. Porota je dojata, ocení gesto a dá zájezd oběma finalistům. Děti mají radost, pojedou k moři a navíc se Čtyřlístkem.
669+670 Čertovské tetování
Čertovské tetování (Čtyřlístek 669+670, 2019)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Na místních trzích si nechá Bobík od věštce namluvit, že mu nálepka s tetováním přivede krasavici. V noci pak Bobík odejde jako náměsíčný a ráno je vyčerpaný. Další noc ho kamarádi sledují. Bobík náměsíčně dojde do lesa kde v čertovských botách tancuje před pekelníky o svou duši. Tak to toiž chodí s každým hříšníkem, který je označen stejným tetováním, jako má Bobík na ruce. Bobík chce vše vysvětlit a sundat si nálepku, jenže to nejde. Příští den Čtyřlístek vyhledá věštce, jenže ten svými čáry zvítězí. Čtyřlístek se proto vydá přímo do pekla, vstup je pod Čertovou skálou v Polomených horách. V pekle jeden mladý čertík přizná svou chybu. Věštec ho nedávno okradl o zlaťáky a kouzelná tetování. Bobíka tetováním označil jako svou náhradu do pekla. Čtyřlístek s čerty připraví plán. Bobík si má jít v noci potřetí a naposledy jít náměsíčně zatancovat o svoji duši. Věštec si přijde Bobíka vyzvednout. Po cestě najde nastražený zlatý kámen. Jenže to byl čertovský antikámen co ruší všechna kouzla, věštec tím přišel o svou moc a čerti si ho odnesou do pekla. A Bobík se konečně zbaví čertovského tetování.
669+670a Filipojakubská noc
Čertovské tetování (Čtyřlístek 669+670, 2019)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek je požádán, aby uspořádal pálení čarodějnic u Blaťáku. Čtyřlístek nadšeně souhlasí. Na Bezzubu probíhá slet čarodějnic. Ty nemají radost, že jim lidi vzali svátek Filipojakubské noci a rozhodnou se pálení čarodějnic u Blaťáku zabránit stůj co stůj, tři čaroděkjky to mají na starost. 30. dubna Čtyřlístek chystá občerstvení, oheň i figurínu na podpal. Čarodějnice unesou Fifinku, zalepí ji pusu a narafičí ji jako figurínu čarodějnice na kůl. Jedna z čarodějnic si vezme Fifinčinu mašli, aby si kluci mysleli, že je to namaskovaná Fifinka. V noci přicházejí lidé v maskách na velkou akci Čtyřlístku. Zapaluje se oheň, když tu čarodějka s mašlí vyskočí na koště a všem odhalí, že se chystají upálit Fifinku. Pinďa s Bobíkem jsou dobrovolní hasiči a měli připravené hasičské auto pro všechny případy. Zachrání Fifinku a pak ještě dotírající čarodějnice zkropí vodou. Čarodějnice musejí s nepořízenou a s ostudou prchnout. Nic netušící lidé vše považují za předem připravené představení a aplaudují Čtyřlístku za senzačně zorganizovanou akci.
671 Kouzelné koláče
Kouzelné koláče (Čtyřlístek 671, 2019)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek jede vlakem na výlet a rozhodne se vystoupit v obci Mrzoutov. Obyvatelé jsou tam naštvaní a otrávení. Jenom pekař má dobrou náladu díky svým jahodovým koláčům. Vysvětlí Čtyřlístku, že za špatnou náladu může kulatá bába bydlící v chatči za vesnicí. Kdysi to byla krasavice, ale když se ženich nedostavil na svatbu, tak zahořkla, proklela celou vesnici, odstěhovala se do staré chatrče a začala kynout. Čtyřlístek napadne, že by pekař měl připravit kouzelné jahodové koláče pro celou ves. Jenže jahody jako na potvoru rostou právě v lese u chatrče kulaté báby. Čtyřlístek se tam v noci vypraví, jenže je odhalí hlídací pes báby. Tlustá bába je opravdu protivná a vetřelce vyhání. Bobík začne psa krmit buřty, pes má velkou radost a bába tolik radosti nesnese. Bába najednou začíná hubnout a vrací se jí i dobrá nálada a krása. Dobrá nálada se totiž projeví na kráse. A Čtyřlístek už pro ní má ženicha - pekaře. Koná se svatba a díky Čtyřlístku a kouzelným jahodovým koláčům je už ve vesnici jen veselo.
672 Okurková sezona
Okurková sezona (Čtyřlístek 672, 2019)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístku se nedaří vypěstovat velké okurky. Myšpulín zkusí svůj experimentální urychlovač a výsledky jsou senzační, i číhající Zádrhel nevěří svým očím. Okurky mají jen jedinou vadu - po posypání pepřem se úplně vypaří. To ale Zádrhel neví a lstí získá od Fifinky recept na speciální urychlovač. Vydává se v telefonu za udělovatele Nobelovy ceny za chemii a Fifinka mu zcela naletí. Příští den je zahrádka úplně neprostupná kvůli okurkám, Čtyřlístek se nemůže dostat z domu. Pomůže dron rozprašující pepř. Je sice po úrodě, ale aspoň můžou z domu ven. Tenhle urychlovač nehodlá Myšpulín publikovat. Jenže to za něj udělal Zádrhel, chtěl vydělat na úžasném preparátu. Jenže tím způsobí okurkovou kalamitu, celý svět zarůstá okurkami. Čtyřlístek zjistí, že za vším stál Zádrhel a přijede si pro něj, ten už zoufale volá o pomoc ze střechy svého sídla zcela zarostlého okurkami. Pak Čtyřlístek zavolá Interpolu jak pepřem zničit okurky a kde si vyzvednout Zádrhela. Zádrhel je ve vazbě kvůli teroristickému útoku biologických zbraní. Čtyřlístek už nemůže okurky ani cítit a odváží je do výkupny. A Nobelovku možná Myšpulín stejně dostane - za mír za odvrácení celosvětové hrozby.
673 Na želví pláži
Na želví pláži (Čtyřlístek 673, 2019)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se během dovolené u moře prochází po tržišti. Fifince se líbí pěkný náramek, ale jen do chvíle kdy zjistí, že je vyroben z želvoviny. Na želví pláži se Čtyřlístek seznámí se správcem Alejandrem. Čtyřlístek pomůže správci s želvičkami, které se právě vylíhly. Čtyřlístek je i sebe brání před ptáky a kraby dokud Myšpulín nevymyslí pro želvičky krytou cestu. Ale největší nebezpečí želvičkám hrozí od pytláků, kteří kotví nedaleko. Čtyřlístek si od správce půjčí velký želví krunýř. Pod něj se schová Bobík a během noci číhá. Sklapne past a dva pytláci jsou polapeni. Mizerové se vysmívají, že je čeká jen pokuta. To ale nevědí, že byla zrovna včera pláž vyhlášena za národní park. Pytláci stráví nejmíň dva roky ve vězení. A Čtyřlístek si konečně užije dovolenou u moře, stanuje přímo na želví pláži. Její správce děkuje za pomoc jménem všech ochránců přírody.
674+675 V zemi bílého slona
V zemi bílého slona (Čtyřlístek 674+675, 2019)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek letí letadlem na dovolenou do Thajska. Myšpulín vypráví, že Thajsku se dříve říkalo Siam. Siamský král vlastnil bílého slona, což byl symbol moci, nikdo jiný bílého slona mít nesměl. V Thajsku se Čtyřlístek prodírá džunglí. Natrefí v ní na královského rádce, který údajně hledá zaběhnutého slona. Stráže uvězní Fifinku a pustí ji jen když kluci slona najdou. Kluci slona opravdu najdou a zabloudí s nim ke královskému paláci, a tam zase zajmou je. Myšpulín nakonec vše králi vysvětlí. Ukáže se, že slona král vypouští do džungle každý rok, ale rádce ho chtěl chytit, je to symbol královské moci a sám by se tak stal králem. Král s kluky připraví léčku. Kluci odvedou slona k rádci do tábořiště v džungli. Rádce nejdřív slibuje Fifinku za odměnu propustit, ale to byla lež, chce je všechny hodit tygrům. Vše zpovzdálí sledoval král, rádce se nemusí snažit lhát. Za trest se bude o slona starat ve stájích. A Čtyřlístek je volný. Fifinka se probudí v letadle, celý příběh byl jen její sen. Čtyřlístek přistane v Thajsku, dobrodružství může začít.
674+675a Kde se vzaly vltavíny
V zemi bílého slona (Čtyřlístek 674+675, 2019)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Končící léto stráví Čtyřlístek v rolích instruktorů na dětském táboře u Vltavy. Většina dětí je nadšená, jen Vojta s Bédou brblají. Nedaleko od tábora jsou velké jámy, to nejspíš řádili hledači pokladů, dají se tady totiž najít vltavíny a ty jsou vzácné. Béda s Vojtou mají o zábavu postaráno, lezou do hlubokých děr a chtějí hledat. Jeden vltavín najdou velmi brzy. Čtyřlístek se o jejich aktivitě dozví a přemýšlí, jak je od nebezpečného koníčku odradit, zákazy nepomůžou. Čtyřlístek tedy sehraje u táboráku divadelní kus o tom, jak hledání vltavínů nosí smůlu. Fifinka vystupuje v roli slovanské dívky Vltavy, Pinďa je bůh jara Jarilo, Myšpulín je bůh podsvětí Veles a Bobík je bůh bouře, hromu a blesku Perun. Všichni se přetahují o srdce dívky Vltavy, příběh skončí smutně ale vytvoří legendu o vzniku vltavínů. Bédu s Vojtou nemohla tahle povídačka odradit. Hned další den jdou zase na lov. Všimnou si větví natahaných nedaleko od jam a přemítají, kdo jim chtěl zkazit hledání. Jenže pod větvemi jsou schovaní divočáci starající se o mladé, a to umějí být agresivní. Vojta při útěku zapadne do bahna i s mobilem a Béda vyleze na strom. Když se kluci nevracejí do tábora, začne po nich Čtyřlístek po setmění pátrat. Najde je živé a zdravé, jen prochlazené. Béda vztekle odhazuje nalezený vltavín, ale to by byla škoda. Další den navštíví Čtyřlístek s táborníky muzeum vltavínů. Nalezený kousek muzeu věnují, tak krásný exemplář tam zatím neměli.
676 Čtyřlístek hasí
Čtyřlístek hasí! (Čtyřlístek 676, 2019)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Jirka a Tonda z Plápolic přivezli jako přátelské gesto gulášek pro dobrovolné hasiče z Třekoprsk. S Plápolicemi budou příští týden závodit Třekoprsky ve finále soutěže Zlatá proudnice. Všichni hasiči se sletí na guláš a Jirka s Tondou zatím poničí pýchu třeskoprských hasičů, jejich nové auto. Pinďa s Bobíkem patří mezi hasiče taky, ale s gulášem se na ně nedostane, naštěstí je nakrmí Fifinka doma. Pinďa s Bobíkem se dozvídají, že všichni hasiči skončili v nemocnici s bolestmi břicha. Rozhodnou se doplnit družstvo o Myšpulína a Fifinku, aby mohli za týden souěžit. Myšpulín i Fifinka si rychle osvojí soutěžní disciplínu s rozmotáváním hadice (proudnice) a stříkáním na cíl. Pak ale Čtyřlístek zjistí, že hasičskému autu chybí důležitá součástka a nebude pojízdné. Vypomůže místní děda, ve stodole má pradávný hasičský automobil. Myšpulín ho dokáže spravit a Čtyřlístek vyráží do Plápolic na finále. Jirka s Tondou se vysmívají, ale Čtyřlístek hravě porazí jejich plápolický tým. Mizerové ve vzteku zapálí kupku sena, ať se tedy Čtyřlístek předvede. Oheň se rozšíří i na vedlejší hasičárnu. Čtyřlístek už má praxi a požár rychle uhasí. Jirka s Tondou se přiznají ke svým špatným skutků a Čtyřlístku slibují, že se polepší.
677 S rozumem v koncích
S rozumem v koncích (Čtyřlístek 677, 2019)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Myšpulín leze v laboratoři po žebříku pro Newtonovu knihu Gravitační zákon. Spadne a uhodí se do hlavy. Nikoho pak nepoznává a jen blábolí. Fifinka doběhne pro psychologa. Ten po vyšetření zjistí, že po šoku byl Myšpulín nějaký čas v bezvědomí a teď má mysl na úrovni tříletého dítěte. Chce to čas a trpělivost. Jenže za Myšpulínem chce právě přijet zástupce Oxfordké univerzity a předat mu medaili Bystrého mozku. Z gymnázia volají, že by chtěli, aby Myšpulín vedl koužek raketové fyziky. A místní zahrádkáři by rádi dali Myšpulínovi cenu za největší vypěstovaný květák. Čtyřlístek se snaží jak může utajit Myšpulínův stav, ale místní drbna to náhodou zjití a vytroubí v televizi. Domek je v obležení lidí, všichni chtějí jít za Myšpulínem nebo zjistit, jestli jsou televizní drby pravdivé. Čtyřlístek jde zadním vchodem na zahradu pro jablka, Fifi chce upéct štúdl, ten je nejlepší na dobrou mysl. Myšpulín si sedne pod jabloň. Na hlavu mu spadne jablko a okamžitě se mu rozsvítí. Je uzdraven a může přijmout ceny. Bulvární reportérka odejde s nepořízenou, Myšpulín je v pořádku. Vše zavinil i vyřešil Newton.
678 Lovec mamutů
Lovec mamutů (Čtyřlístek 678, 2019)
napsala Karolína Smetanová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek vyrazí do stánku pro zmrzlinu, ale zrovna mají polední pauzu. Hned vedle je muzeum a zrovna přivezli balíky. Čtyřlístek pomůže zraněnému pracovníkovi muzea odnést balíky do sklepení muzea. Tam potom půmůže i s úklidem. Ve sklepě je i divná lednice, když ji Čtyřlístek otevře, nenajde tam zmrzlinu ale zmrzlého pračlověka. Nejspíš byl zamrzlý v ledovci a teď na něj zapomněli. Muž roztaje a utíká do muzea. Nejvíc se mu líbí v sekci pravěku, kde sebere pěstní klín a ukousne si z exponátu mamuta, jenže je sádrový. Pračlověk není zvyklý na takové teplo, tak mu Pinďa skočí do stánku před muzeem pro zmrzlinu. Čtyřlístek napadne, že pračlověkovi bude nejlíp někde v mrazu a továrna na zmrzlinu bude ideálním místem. Za nějaký čas přijede Čtyřlístek na návštěvu. Z pračlověka je nejlepší pracovník v továrně nově nazvané Mamut.
679+680 Vánoční zvoneček
Vánoční zvoneček (Čtyřlístek 679+680, 2019)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
V noci před Štědrým dnem ukradl trpaslík Čtyřlístku zvoneček ze stromečku a snědl všechno cukroví. Čtyřlístek chce vypátrat zloděje, bez vánočního zvonečku nebudou dárky. Myšpulínův teleportovací vynález přenese Čtyřlístek do Betléma, třeba bude něco vědět Ježíšek. Fifinka dá Marii recept na vánočku, zatímco Ježíšek poradí zkusit jeho vánoční pomocníky dárkonoše, třeba italskou čarodějnici Befanu. Čtyřlístek se k ní přemístí a vysvětlí jí, že jde od Ježíška a hledá zvoneček. Čarodějnice by ráda Ježíška navštívila a Čtyřlístek jí popíše cestu. Befana zvoneček nemá, ale třeba něco ví argentinský roznašeč dárků kůň Magi. Čtyřlístek se tedy teleportuje do Argentiny, kde vyhledá Magiho. Kůň kulhá, Bobík neváhá a spraví mu podkovu. Kůň zvoneček nemá, copak je sob? Čtyřlístek tedy zaletí na severní pól k Santa Clausovi. A opravdu, jeden ze Santových trpaslíků ukradl Čtyřlístku zvoneček pro soba Kometu, potřeboval totiž náhradu za rozbitý zvoneček. Čtyřlístek se nezlobí, ale aspoň se nechá svézt Santovými saněmi domů. Přede dveřmi už čekají dárky, šlo to i bez zvonečku. Dárky totiž přinesli Ježíšek, Befana, Magi i Santa. A všichni se zastaví i osobně oslavit s dobrosrdečným Čtyřlístkem veselé Vánoce.
679+680 Mikulášův plášť
Vánoční zvoneček (Čtyřlístek 679+680, 2019)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čert Barnabáš roztrhl Mikulášův kouzelný plášť. Čert poradí zajít za Fifinkou, ta zašije všechno. Jenže potrhaný plášť funguje nespolehlivě, Mikuláš se přenese ke Čtyřlístku, ale do hrnce s gulášem. Když chce guláš nahradit, kouzelný plášť zlobí a vyčaruje tvrdé jídlo. Fifinka Mikulášovi plášť zašije, ale jeho kouzla pořád nefungují spolehlivě. Cukrátka jsou pálivá, pečené brambory umějí boxovat a panenka má raketový pohon. Plášť bude potřeba zašít měsíční nití, tu lze sehnat u Měsíčňáka v jeho království. Mikuláš se uvelebí u Čtyřlístku zatímco Čtyřlístek použije Mikulášův plášť, aby se přenesl k Měsíčňákovi a získal nitě. Plášť je sice nespolehlivý, ale stačí dojít jen kousek do hradu. Měsíčňák by rád pomohl, ale zrovna se objeví pirátka Tereza a žádá nápoj mládí. Začne Měsíčňákovu laboratoř demolovat, ten jí tedy vyhoví a dá jí celou baňku. Pirátka extrémně omládne a stane se z ní uřvané batole. Mikulášův plášť vše spraví, až bude zašitý, jenže pirátka zničila i měsíční nitě a vyrobit nové trvá roky. Naštěstí ppirátka připlula v lodi s plachtou utkanou z měsíčních nití, stači ji tedy roztrhat. Fifinka může zašít plášť a vrátit laboratoř do uklizeného stavu. Pirátku omladí ale jen trochu, aby mohla chodit do školy a naučit se způsobům, a třeba s ní časem bude třeba alchymistka. Čtyřlístek se vrací domů, Mikuláš děkuje za spravený plášť. Je nejvyšší čas na nadílku, i Čtyřlístek dostane dárky.
sp2019-1 Čarování s bílou paní
Kdo tady straší? (Čtyřlístek Speciál 1/2019)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek si prochází historické centrum nějakého města. Není tu klid, řádí tady ušmudlaná bílá paní. Bobík ji polije svěcenou vodou. Tím ji sice umyje, ale zničí účes. O nešťastnou bílou paní se postará Fifinka, upraví jí vlasy. Paní poví, že ušmudlaná byla proto, že jí uřednice z pohádkové říše rozbila komín, kterým do pohádky chodí. Úřednice už dávno měla bílé paní dát razítko, že si odstrašila svých 500 let. Čtyřlístek se s bílou paní vypraví komínem do pohádkové říše zjednat nápravu. U úřadu už je fronta, ale není otevřeno, úřednice uvnitř vzkyká, protože drak Hejhulák jí ukradl zásnubní prstýnek. Slibuje, že dá bílé paní razítko, když přinesou prsten od draka. Čtyřlístek jde neohroženě vpřed, stačí Bobíkova silná pěst a drak je vyřízen. Drak hned ukazuje cestu ke dveřím, za kterými je poklad i prsten. Jenže je v jeskyni za dveřmi uvězní. Naštěstí bílá paní může procházet zdí a spolu s ní každý kdo se jí chytí. Bílá paní začaruje draka a pak už si dojde na úřad pro slíbené razítko. Bílá paní bude dál žít ve městě, teď ale jako paní Bílá, obyčejný člověk. Bude dohlížet na další strašidla a také za odměnu provede Čtyřlístek městem.
sp2019-2 Vítězný pradědeček
Šťastnou cestu! (Čtyřlístek Speciál 2/2019)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Myšpulín zamontoval stroj času do automobilu, chce s ním zajet do minulosti na generální prohlídku. Čtyřlístek vyráží do minulosti, kde hned srazí Laurina s Klementem. Naštěstí se nic nestalo. Pánové dostali telegram od hraběte Kolowrata - ve Francii přišel o závodní automobil a nemůže se účastnit závodů. Čtyřlístek to vyřeší, díky stroji času se tam přenese ve chvílce. Představí se hraběti a rychle vypátrají viníky, kterými jsou další závodníci. Čtyřlístek vypátrá i závodní auto, které je ale rozebrané na kousky, do závodů ho nestačí složit. Závodit v autě Čtyřlístku z budoucnosti by bylo nefér. Hrabě navrhne, že pojede ve svém osobním automobilu. Myšpulín do něj nainstaluje pár vylepšení (na to je času dost). Myšpulín jede závody společně s Myšpulínem. Závodníci se smějí osobnímu automobilu a během závodu všemožně škodí - hřebíky na dráze, olejová skvrna, lepidlo. Vše ale vyřeší Myšpulínova vylepšení - magnet, deštník pro bezpečný pád ze skály při smyku a pérovací kola. Hrabě s Myšpulíbnem vyhrávají a soupeři dostanou pokutu za ohrožování závodníků. Značka Laurin a Klement se proslavila, automobil Voiturette A to dokázal. Laurin s Klementem slibují, že opravy auta bude mít Čtyřlístek navždy zdarma.
sp2019-3 Země na obzoru
Země na obzoru (Čtyřlístek Speciál 3/2019)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek se plaví na lodi blízko Bermudského trojúhelníku. Vpluje do mlhy, kde se srazí s lodí Kryštofa Kolumba. Čtyřlístek se nalodí a vyřeší záhadu, kam se ztratily klobouk a korále - má je malá chobotnice, která se schovala v kajutě, nechtěla krást, jen si zahrát na schovku. Dva členové posádky by nejradši vystrnadili chobotnici i Fifinku, ženské na palubě prý nosí smůlu. Přižene se bouře a dva mizerové to svedou na vliv Fifinky. Zamknou do vězení Čtyřlístek, chobotnici i Kolumba. Už nechtějí nic slyšet o objevování nových kontinentů. Ve vězení najde Čtyřlístek zbraň - sud plný špinavých ponožek. S jeho pomocí se Čtyřlístek vysvobodí. A když je nejhůř, zavolá chobotnička svoji mámu, která nadzvihne celou loď. Vzbouřenci za trest vyperou všechny ponožky. Chobotnice poradí Kolumbovi, kudy plout dál a Čtyřlístek dostane opravenou loď. S ní se vydá do mlhy, která jej přenese zpátky do současnosti.
sp2019-4 Pytel plný štěstí
Kouzelné Vánoce (Čtyřlístek Speciál 4/2019)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Přes očima Čtyřlístku u Třeskoprsk spadne kometa. Řídí ji hvězdná víla, ale porouchala se jí řídítka. Myšpulín kometu spraví a víla zatím vysvětlí, že jejím úkolem je rozhazovat po světě štěstí, které má schované v pytli. Vše sledoval Zádrhel a pytel ukradne. S ním pak uskuteční svůj ďábelský plán - díky pytli se mu podaří vyluxovat vánoční dárky z celých Třeskoprsk. Vrátit je hodlá jen za tučnou odměnu. Myšpulín přes družici najde Zádrhelovu skrýš, kde si Zádrhel hraje s hračkami. Čtyřlístek i víla se chytí do pasti v Zádrhelově bunkru. Aby uhodli kód ke dveřím, museli by mít velké štěstí. Víle nějaké ještě zbylo, takže Čtyřlístek náhodně trefí kód a může udeřit na Zádrhela. Zádrhel se vyřídí sám, skluzne po autíčku. I s jeho pomocí pak balí Čtyřlístek ukradené dárky. Zádrhel slibuje, že se polepší. Čtyřlístek s vílou na kometě letí nad Třeskoprsky a vrací ukradené dárky.
zc2019-1 Pošta v láhvi
Pošta v láhvi (zvláštní číslo, 2019)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 6 stran
Čtyřlístek si užívá dovolenou na malém ostrůvku v moři. Bobík pluje ve člunu a do ucha ho praští láhev se vzkazem. Je to volání o pomoc, někdo ztroskotal na blízkém ostrově. Čtyřlístek se na nafukovacím člunu vydává na pomoc. Na malinkém ostrůvku havaroval pilot s poštou. Myšpulín i se Čtyřlístkem pomohou letadlo opravit. Ovšem pytle s poštou jsou příliš těžké, motor nemá dostatečnou sílu. Myšpulín má nápad: pytle naloží do nafukovacího člunu a zapřáhnou ho za letadlo. Čtyřlístek i s pilotem vyrážejí doručit poštu, prázdniny na ostrově počkají.
kk2019 Golemovo tajemství
4 záhadné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2019)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek opět vyrazil do Prahy. V noci se prochází městem a u staré synagogy potká plačícího golema. Golem vypráví, jak ho před 500 lety stvořil rabín Löw, aby pomáhal jeho dceři Majdalence. Golem se do Majdalenky zamiloval, rabín proto golema otrávil a bezpečně schoval na půdě. Do golema ale po mnoha staletích hodil blesk, probral se, vyšel ze synagogy, ale zabouchl si dveře a proto teď brečí, dveře neumí otevřít, protože má neohrabané hliněné ruce. Čtyřlístek jede s golemem do Třeskoprsk, v základní umělecké škole pracuje zdatný keramik, který vytvoří pro golema krásné nové ruce. Golem pak zatouží po Majdalence. S Čtyřlístkem se vydají do pražského muzea voskových figurín, kde ji uvidí. O půlnoci voskové figuríny oživají a Čtyřlístek s golemem k muzeu přijdou a s Majdalenkou uprchnou. Dávní milenci jsou konečně zase pohromadě.
kk2019 Starosti paní starostky
4 záhadné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2019)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Před dávnými lety se královna Žofie vracela z Chrudimi do Prahy. Kočár zapadl do bažiny a kočí slíbil duši vodníkovi i ďáblovi za pomoc. Kočár byl zachráněn a zatímco se vodník s čertem hádali o duši kočího, kočár unikl do Prahy. Král se kočímu bohatě odměnil a královna nechala u bažiny postavit kostel. Kočí se v něm schoval před vodníkem a ďáblem. Kočí se ale nechal zlákat vodníkem na krásný leknín a vodník ho stáhl pod vodu. Od těch dob se každý rok strhne strašlivá bouřka, to se vodník s čertem hádají o duši kočího. Čtyřlístek se vrací z Chrudimi, byl na návštěvě muzea loutek a pár suvenýrových si zakoupil. U vesnice s legračním jménem Kočí se strhne bouře a spadne na auto strom. Čtyřlístek ve vesnici potká starostku, která ho pozve na čaj a přístřeší před deštěm. Starostka vypoví celou historii o kočím a Čtyřlístek už vymýšlí, jak vodníka s čertem rozsoudit. Pomůžou loutky z muzea a stínohra. V noci zavolají jedním kostelním zvonem čerta. Čert se baví se stínem vodníka, kterého hraje Bobík. Objeví se i stín ducha královny Žofie, která dá oběma hádanku a kdo vyhraje, dostane duši kočího. Hádanka zní, co je mocnější - oheň nebo voda. Čert sázi na ohně pekelné, ale královna předvede, že voda uhasí svíčku. Čert mizí s nepořízenou. Pak zavolají druhým kostelním zvonem vodníka. Stejná situace, stejná otázka, vodník vsadí na vodu, ale královna předvede, že oheň dokáže vodu ohřát, až se vypaří. Čert i vodník se nechali napálit stínohrou a vodník teď musí propustit duši kočího. Na jezírku se zjeví krásný leknín. Je v něm duše kočího a ukáže Čtyřlístku a starostce, kde ukryl odměnu za záchranu královny. Poklad jistě proslaví obec široko daleko.
kk2019 Zázračný pramen
4 záhadné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2019)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Fifinka si na bleším trhu koupila zvláštní talířek s japonskými nápisy. Myšpulín uvaří lektvar z japonských čajů a rázem všichni rozumějí japonštině. Na talířku stojí, že kdo chce znát tajemství dlouhého života, má se vydat na cestu. Čtyřlístek rozbije prasátko a letí do Japonska. Myšpulínův známý na tokijské univerzitě Čtyřlístku vysvětlí, že symbol na talířku patří tajemnému chrámu na hoře Fudži. Čtyřlístek se tam hned vypraví a potká se s mnichem Ši Kulou. Ten prozradí, že pod horou vyvěrá zázračný pramen s léčivými účinky. Aby se to rozkřiklo, vymodeloval talířky s nápisem. Úspěch se dostavil a teď se vrátil i poslední talířek. Než dovolí Ši Kula Čtyřlístku v pramenu se vykoupat, musí se naučit několik japonských zvyků. Bobík se naučí judo, Myšpulín go, Pinďa karate a Fifinka vařit zdravou japonskou stravu. Při koupeli v zázračném prameni musí Čtyřlístek ještě projevit odvahu, i když se nakonec ukáže že příšera je jen Ši Kula v převleku. Čtyřlístek rozluštil další záhadu a prožil zajímavé dobrodružství.
kk2019 Král Leguán
4 záhadné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2019)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek je na výletě u Věštcovy pyramidy v Uxmalu v Mexiku. Prý je to nejpodivnější pyramida a vědci zkoumají, co v ní je. U pyramidy zrovna dva vědci Miguel a Pedro dělají výzkum. Nejdřív vyhánějí turisty, ale když uvidí Myšpulína, požádají o pomoc. Myšpulín s nimi začne zkoumat výsledky měření. Brzy odkalí, že pyramida je plná vody sarkofág bude v jeskyni pod pyramidou. Ostatní jdou zatím na procházku kolem. Vysvobodí leguána, který se zaklínil mezi kameny. Leguán poděkuje za pomoc, je to zakletý mayský král Chaco a zavede Čtyřlístek do své pyramidy - je to ta, jejíž tajemství Myšpulín rozluštil. V pyramidě (v které už není voda) se králi vrátí jeho lidská podoba a začne vyprávět svůj příběh. Během své vlády byl krutý a nedal na rady věštce. Pustil se do války se sousedním královstvím kvůli hladovějícímu lidu. Věstec proto zaklel krále do podoby leguána, dokud lidé neodhalí tajemství pyramidy. Do pyramidy se dostane i Myšpulín s vědci. Teď se ukáže, že to jsou podvodníci, jde jim jen o zlatý sarkofág a Myšpulína svážou. Jenže v pyramidě natrefí na krále Chaca, který se je chystá v podobě za velikého leguána ztrestat. Čtyřlístek se za ně přimluví a slíbí, že zakryje vchod do pyramidy a bude střežit její tajemství.
ročník 2018příběhy - seznamročník 2020
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Libuše KoutnáLibuše Koutná Členové ČtyřlístkuČlenové Čtyřlístku HrníčkyHrníčky 2., 3. a 4. vydání2., 3. a 4. vydání Komiksácké pojmyKomiksácké pojmy
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru