Knihovnička Čtyřlístek » Analýzy a hodnocení » Recenze filmu Čtyřlístek ve službách krále
další články z kategorie Analýzy a hodnocení
Recenze filmu Čtyřlístek ve službách krále

Recenze filmu Čtyřlístek ve službách krále Externí recenze filmu Čtyřlístek ve službách krále, poznámky a doplňky.

externí recenze | poznámky a doplňky k recenzím, zhodnocení

Film a jeho předlohy:
Kámen mudrců (2005) - původní komiksová předloha
Kámen mudrců (2012) - rozšířená, nově nakreslená verze komiksu
Čtyřlístek ve službách krále (2012-2013) - reklamní komiks v Magazínu deníku Právo
Čtyřlístek ve službách krále (2013) - film

Čtěte také:
Vznik prvního filmu Čtyřlístku (průběh natáčení, odkazy na články)
Adaptace (porovnání komiksu a filmu)Externí recenze

40 % FFFILM: Recenze: Čtyřlístek ve službách krále - 40%

40 % RECENZE: Do Čtyřlístku vešel tržní duch, do dětí cpe zboží sponzorů

Čtyřlístek ve službách krále jde do kin. Kazí ho product placement

50 % Čtyřlístek: Komiks si se scénářem neporozuměl

Kouzlo Čtyřlístku zůstalo na tištěných stránkách

30 % Recenze: Čtyřlístek ve službách krále

85 % Čtyřlístek ve službách krále - krása z pera scenáristů!

40 % Čtyřlístek ztratil ve filmu kus svého kouzla i chytrosti

47 % ČSFD.cz Čtyřlístek ve službách krále

Odvážné palce - Filmové premiéry 28.2.2013

Sfilmovaný Štvorlístok mohol byť dokonalý

50 % Čtyřlístek ve službách krále (2011) | Recenze | MovieZone.cz

Film Čtyřlístek ve službách krále je propadák, děti se nesmějí

Pribináček, Chupa Chups, Robby Bubble a Česká pošta - to je nový Čtyřlístek

40 % Alenčin blog: Čtyřlístek ve službách krále
Čtyřlístek ve službách krále. Ale hlavně mamonu

80 % Kinotip: Čtyřlístek ve službách krále

40 % Do kina v Rozhlasovém městečku

Čtyřlístek není fenomén, ale z nouze ctnost

Čtyřlístek ve službách tvarohu. Nový český animák nezvládl product placement

20 % Deník milovníka filmů: Čtyřlístek ve službách krále (2012) - 20 %

40 % Čtyřlístek ve službách krále a ve spárech reklamy

ČTYŘLÍSTEK ve službách krále - bohužel v roli žoldáků

80 % Čtyřlístek ve službách krále (Tak trochu jiná recenze animovaného blockbusteru z Třeskoprsk)Poznámky a doplňky k recenzím, zhodnocení

Nakonec několik poznámek k externím recenzím, vyvrácení několika omylů a také můj vlastní pohled, jakožto autora těchto stránek, na film.
Film je to pěkný, dávám mu 75 %. Berte to jako zhodnocení dlouholetého fandy Čtyřlístku, který má velkou radost, že se Bobík, Fifinka Myšpulín a Pinďa konečně dostali na plátna kin, a umí odpustit nějaké chyby, kterých je níže vypsáno možná až moc na to, jak vysoké hodnocení od mě nakonec dostal.

 • Při oznámení, který příběh bude využit pro film, jsem byl mírně rozčarován, Kámen mudrců rozhodně nebyl tím nejlepším, co mohl Čtyřlístek ze své více než čtyřicetileté historie nabídnout. Jisté bylo, že nebude stačit roztáhnout příběh z běžného čísla, nebo jich poslepovat víc dohromady. Bylo jasné, že se buď využije nějaký delší příběh z komisových knížek, nebo se napíše něco úplně nového. Nakonec se ukázalo, že ani knižní Kámen mudrců nestačí a je potřeba ho obohatit o nové příběhové zápletky.
 • film
 • Nejedná se o první rozpohybovaný Čtyřlístek. Kromě animovaného seriálu se Čtyřlístek hýbe i ve videoklipu Superkapely z Třeskoprsk a v počítačových hrách ve 3D i v kreslené podobě
 • Takže rozhodně nejde ani o první případ, kdy Čtyřlístek mluví, kromě výše zmíněných měl Čtyřlístek svoje audionahrávky s mluveným slovem i hudební CD.
 • Není to úplně původní příběh, jedná se o adaptaci komiksového příběhu Kámen mudrců z knihy z roku 2005.
 • V roce 2012 vyšla překreslená verze komiksu Kámen mudrců, která více odpovídá rozšířenému filmovému scénáři.
 • Recenzenty bych chtěl upozornit, že spoluator scénáře Josef Lamka umřel v roce 2009, kdy už sice scénář existoval, ale určitě ne finální. Nicméně spoluatorka Hana Lamková také nebyla tou poslední osobou zodpovědnou za úpravu scénáře.
 • Úvahy o tom, že se měl radši zfilmovat klasický příběh Poklad kapitána Kida se neobjevují jen u recenzentů, ale i filmařů a pana Němečka jako případný základ pro scénář druhého filmu. Tento příběh ale už také byl zadaptován - pro vyprávění na magnetofonové kazetě (a v reedici i na CD). V březnu 2010 jste na těchto stránkách v 34. anketě zvolili právě Poklad kapitána Kida jako nejlepší námět na film (v nabídce bylo 6 nejstarších příběhů z komiksových knih).
 • Původní komiks má docela přehledný děj, úplně v něm chybí cestování do minulosti, padouchové Kelley a Zimozel nebo hrozba doby ledové. Záporáky jsou pouze zloději zlatých cihel. V této verzi Rudolf neshání kámen mudrců a Čtyřlístek jej neobjeví úplnou náhodou doma. Kámen dá Čtyřlístku alchymista Sendivoj, aby pomohl vysvobození Rudolfa z blázince.
 • Rozšířená verze z roku 2012 už obsahuje dějové linie z filmu. Dokonce i product placement. Tato verze má docela nepřehledný děj.
 • Nesprávné nastínění děje filmu (Čtyřlístek potká Bruncvíkova lva na Karlově mostě) ve skutečnosti popisuje začátek příběhu předlohového komiksu, ve filmu se to odehraje trochu jinak. Není ale známo, proč se to popletlo.
 • film
 • Hudba Ondřeje Soukupa je opravdu pěkná, můžete si koupit soundtrack. Některé motivy mi připomínají Kolju (1996), film ke kterému vytvořil hudbu stejný skladatel.
 • Graficky jsou postavičky naprosto v pořádku, trochu jak je známe z komiksu (dokonce spíš starších než novějších - např. podle velikosti hlavy), trochu svébytně filmové. Pohyby, oči, nic co recenzenti zmiňují nevidím jako problém. I když třeba přechod mezi obličejem a vousy Rudolfa II. a jiných mužských postav není nejlepší.
 • Trailery na americké animáky před filmem bohužel stanoví laťku, kterou Čtyřlístek neumí dorovnat. Kdyby film vznikl v roce 2005, tam by možná víc vynikl, dnes už je graficky trochu pozadu, ale nemusí to být úplně rozhodující.
 • Největším zlem podle většiny recenzentů je všudypřítomný otravný product placement, který dětem cpe spoustu výrobků. Připravil jsem se na nejhorší a myslím, že všehovšudy jsou toho ve filmu maximálně 2 minuty. Skrytá reklama to není, viditelná je velmi dobře. Česká pošta se snese, to nemůže vadit. Obchody na náměstí Třeskoprsk jsou sice opravdu reklamy, ale v tomto případě docela skryté. Dětské šampáňo a lízátka by prošly, kdyby nebyly tak okatě vystrčeny do popředí a nezahýbaly dějem.
 • film
 • Nejvíc reklamního prostoru na plátně dostal kocour Pribináček. Podle některých je regulérní vedlejší postavou filmu, což bych netvrdil, je tam opravdu jen chvíli, samozřejmě naprosto zbytečně. Aspoň nás může těšit, že před závěrem filmu s příchodem doby ledové kocour zamrzne (ale v happyendu zase roztaje). Ale opravdu je ve filmu mnohem kratší dobu, než když Pribináčka "propagovali" ve filmu Ať žijí duchové! (1977) což zase recenzenti považují za povedené včlenění do děje.
 • Kohout na dvorku Čtyřlístku je povedená postavička, i když je pravda, že bohužel jen jednou z mála humoru ve filmu.
 • Ve filmu není opravdu mnoho legračních a humorných míst. O to víc je možná napínavý.
 • Film je až zbytečně dlouhý a děj nepotřebně kombinovaný. Malé děti se trousí během představení na záchod a očekávají dřívější konec (ale třeba se zkrátka jedná o film pro děti třeba od 6 let).
 • Nevím, jak by se dal film teď zkrátit, to se mělo už při psaní scénáře. Mnozí recenzenti by škrtli dějovou linku s lupiči zlata. Ti ale byli v prapůvodní komiksové verzi a tam jako záporáci zafungovali. Ve filmu jsou navíc zábavně hloupí, a další humor přinášejí policisté, kteří právě kvůli lupičům vystupují v ději. Jejich seškrtání by odneslo mnoho humorných situací.
 • To, co v původním komiksu nebylo je podle mě tím, co děj zbytečně komplikuje - další záporáci Kelley, Zimozel, hrozba doby ledové a celé cestování do minulosti je to, bez čeho by se film obešel spíš. Neustálé přeskakování mezi dvěma časovými rovinami film zbytečně znepřehledňuje a rozbíjí.
 • film
 • Kámen mudrců jako mnohoúčelná věc je opravdu matoucí a možná až otravné. Proměňuje lva, umožňuje cestování v čase, pozlacuje, a co naopak přináší antikámen a proč... Původní komiks byl přehledný, antikámen jen odzlacoval. Rozšířená verze komiksu (blížící se scénáři filmu) přináší s sebou i další vlastnosti kamene a antikamene a tady zase musím říct, že komiks byl zamotanější, ve filmu se o tom můžou postavy déle bavit a proto je to lépe vysvětleno.
 • Scénáristi vmíchali do filmu opravdu všechno možné a to se musel ještě děj (ještě před zanimováním) sešrtat aby měl únosnou délku. Spíš než děj zhušťovat se mělo jít cestou vyhazování celých motivů. Jako by se tvůrci báli, že film o Čtyřlístku bude jen jeden, tak do něj musejí nacpat co nejvíc. Ale piráti a cesta do vesmíru zbyly ještě pro další filmy.
 • Čtyřlístku opravdu spíš pomáhají náhody, než aby něco řešil sám a svědomitě. Proč šli Pinďa s Myšpulínem hledat kámen mudrců k rybníku, nebo proč nechal Čtyřlístek krále samotného doma podruhé, když už napoprvé to způsobilo pozdvižení (odvoz do blázince), to zůstává záhadou, možná na vrub krácení dlouhého scénáře, nebo si zkrátka někdo neuvědomil, jak hloupě se Čtyřlístek v tu chvíli chová.
 • Někteří recenzenti uvádějí, že film je vhodný jen pro nejmenší děti, jiní zas, že pro malé děti že příliš komplikovaný. Režisér tvrdí, že dnešní děti už jsou zvyklé na komplikovanější dějové struktury.
 • Dabing je dobrý, ačkoliv v několika případech obsahuje moc provařené hlasy. Dát roli Bobíka Bohdanu Tůmovi, který promlouvá snad v každém dabingu, byla podle mě největší chyba.
 • Film stanovuje, že Fifinka má narozeniny 18. července, stejně jako Rudolf II. Děj filmu se odehrává 400 let od Rudolfovy smrti - 18. července 2012 (a dalších pár dnů).
 • Film potěší některými detaily. Zastavovat obraz a hledat různé vtípky bude určitě zábavné při přehrávání filmu, až ho budete mít doma. Různé obrázky a výzdoba u Čtyřlístku doma, veselé pohyby postaviček (když se jich vyskytuje na plátně víc, určitě jste nezpozorovali všechno).
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Kramula a SvetříkKramula a Svetřík PseudonymyPseudonymy PlyšáciPlyšáci Příběhy z BobíkaPříběhy z Bobíka Poznej postavuPoznej postavu
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru