Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2001
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2001

200129 příběhů Čtyřlístku v roce 2001.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2001
Čtyřlístek Speciál 2001

310 Drak Metrák
Drak Metrák (Čtyřlístek 310, 2001)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Do Prahy přiletí drak. V trafice objeví Čtyřlístek a líbí se mu Fifinka na obalu, kterou považuje za princeznu. Drak si pak vleze do metra, přemění se ve vlak a cestující co do něj nastoupí odveze do kouzlem otevřeného tunelu. Čtyřlístek sleduje zprávy o tom, že se v metru ztratili cestující, a vydává se do Prahy zmizelé hledat. Na stanici objeví vzkaz od draka. Drak chce, aby Fifinka čekala sama v neděli na Malostranské. Kluci sice sledují Staroměstkou i Hradčanskou (sousední stanice), aby zjistili možný příchod draka. Nevědí ale, že se drak umí proměnit ve vlak. Fifinka nastoupí do vlaku, který ji odveze do tajného tunelu. Fifinka drakovi vyváří, ale chce aby propustil rukojmí. Když drak usne, tajně zavolá mobilem, kdy se drak Metrák s rukojmími objeví na Malostranské. Myšpulín vypne po příjezdu draka do stanice proud, odpojí paměťové okruhy vlaku, takže si drak už nevzpomene na zaklínadlo a zůstane vlakem. Primátor dá Čtyřlístku doživotní síťovou jízdenku.
311 Pohádková zima
Pohádková zima (Čtyřlístek 311, 2001)
napsala Lenka Kovářová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístku je v zimě zima a jde na něj chřipka. Myšpulín navrhne jet do pohádky, tam že bude teplo. Odletí k zámku Šípkové Růženky, místo prince se tam ale objeví čaroděj Mraziáš, který chce po celé pohádkové zemi rozšířit své ledové království. Čtyřlístku je zase zima, nebral si do pohádky teplé oblečení. Zastaví se u perníkové chaloupky. Mraziáš nařídil ježibabě sníst všechen perník. Bobík jí s perníkem pomůže, ježibaba dá Čtyřlístku zimníky a poradí, že mají hledat kocoura v botách, ten ví víc. Na kopci už čeká kocour a řekne jim, že musejí vniknout do Mraziášova paláce a zlomit mu kouzelnou hůlku. Palác leží za mořem, tak se Čtyřlístek vydá na plavbu. Voda ale zamrzne a zlatá rybka, kterou před chvílí vylovil rybář, se nemůže dostat zpět do vody. Myšpulín udělá do ledu lupou díru a rybka jim splní přání - přenese je před palác a vyznačí jim zlatou šipkou cestu palácem. Fifinka ukradne spícímu Mraziášovi hůlku a kluci ji rozlomí. Mraziášova moc je zničena. Bobík Mraziášovi poradí, aby šel bydlet do perníkové chaloupky. Ježibaba po něm chce, aby jí pomohl péct perníky a napravil tím, co zkazil. Čtyřlístek se vrací domů, kde je ale strašná zima.
312 Brýle mámení
Brýle mámení (Čtyřlístek 312, 2001)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Fifinka leští brusným kotoučem odřený stůl, nemá ale ochranné brýle, tak si koupí ve vetešnictví jedny za babku. Dá si brýle na nos a vidí, že ji honí vlci, tak před nimi utíká až domů. Kluci ale vidí jen roztomilá štěnátka. Fifinka pak pokračuje v leštění stolu a zahlédne Bobíka v brnění, a Myšpulína ustrojeného jako středověkého mudrce. Myšpulín zjistí, že Fifinka koupila brýle mámení, přes které jsou vidět historické události. Bobík se jde podívat s brýlemi na fotbalový zápas, vidí ale dávnou bitvu, kde třeskají a prskají koule z děla. Čtyřlístek začne na daném místě kopat a nalezne tam historické zbraně. Na obecním úřadě se pochlubí, že zjistili, proč se jejich město jmenuje Třeskoprsky. V muzeu je nová expozice - Bitva o Třeskoprsky s voskovými figurínami rytířů. Reportér pořídí do Třeskoprských rozhledů fotku Čtyřlístku přes brýle mámení. V novinách je fotka Myšpulína - krále, Fifinky - královny, Bobíka - rytíře a Pindi - šaška.
313 Buď fit
Buď fit! (Čtyřlístek 313, 2001)
napsala Lenka Kovářová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Myšpulínovi se zase nepovede vynález a je z toho jen výbuch. Fifinka chce od Myšpulína pomoc při odtažení bedny s jablky, Myšpulín na to ale nestačí a bolí ho záda. Fifinka sdělí ostatním, že Myšpulín je jak moucha. Příští den brzy ráno vzbudí Myšpulína a donutí ho dát si rozcvičku. Myšpulín by radši šel do laboratoře, ostatní mu ji ale zatloukli prkny. Myšpulín je z první rozcvičky řádně vysílen, ale chutná mu víc jídlo a jde si koupit na tržnici zeleninu. Fifinka ho ale po návratu pověří složením uhlí. Bobík mu radší pomůže, nesnesl by, kdyby byl Myšpulín silnější. Po týdnu za odměnu, že Myšpulín uzvedne těžkou činku, je mu vrácena laboratoř. Myšpulín zamýšlí vytvořit nápoj pro zvýšení síly. Je z toho zas jen výbuch. Myšpulín má ale lepší nápad, vynalezne posilovač, na kterém trénuje, a stroj na odpočinek.
314 Génius v kšandách
Génius v kšandách (Čtyřlístek 314, 2001)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Za Myšpulínem se zastaví muž z muzea a potřebuje výkonný přístroj na hledání trosek pod nánosem písku. Myšpulín se pokusí přístroj vynalézt, ale nedaří se mu to. Ostatní ho přemluví, že by se měl rozptýlit, tak si jde Myšpulín zahrát do klubu šachy. V šachách ho ve 20. tahu porazí kluk, kterému říkají Kšanda. V odvetách dopadá Myšpulín ještě hůř. Kšanda Myšpulínovi prozradí, že je tak dobrý, protože hraje proti počítači, který má tak dokonalé programy, že je s nimi možné sestrojit i nejsložitější přístroje. S Kšandovými programy se podaří vyrobit hledač pokladů na bázi akustického oscilátoru. Čtyřlístek bez Fifinky, která má hodně práce na zahrádce, se vydává k moři. Tam se ukáže, že Kšanda je sice dobrý v šachách, neumí ale plavat, kousne ho rak, bojí se v noci na hlídce a vůbec je nepoužitelný. Po týdnu už ho ale Čtyřlístek vezme do parády a s Kšandou najdou na dně moře vrak. Chlap z muzea je přijel pozdravit na loďce, ráhno ho ale srazí do vody. Po muži jde žralok, vše ale zachrání Kšanda se svým hledačem pokladů, který vydává pro lidi neslyšitelný zvuk, žraloka ale odežene. Kšanda zůstává u moře z mužem z muzea dál zkoumat, Čtyřlístek odjíždí domů. Později dostává Čtyřlístek od Kšandy dopis, v němž děkuje za vše, co ho naučili, a že radši prožívá dobrodružství, než si je vymýšlet na počítači.
315 Máme rádi zvířata
Máme rádi zvířata (Čtyřlístek 315, 2001)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek vypomáhá se zvířaty v zoo. Bobík ale přenese domů blechy od medvěda, o kterého se stará. Pinďa trénuje hyenu, aby zhubla. Fifinka se stará, aby lidi nekrmili opice. Myšpulín vynalezne odblešovač, který vilijí s Bobíkem na medvěda. Medvěda blech sice zbaví, jeho srst se mu ale změní z hnědé na bílou. Rychle mu musí vrátit barvu, než se to dozví správce. Pinďa s Myšpulínem nejdřív zkusí vybarvit medvěda fixou, Fifinku ale napadne použít barvu na vlasy. Medvěd je zase hnědý. Myšpulín se ptá, co dělat se zbylým odblešovačem. Fifinka ho použije na praní bílého prádla.
316 Nemaluj čerta na zeď
Nemaluj čerta na zeď (Čtyřlístek 316, 2001)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Bobík je ztracen, v lednici není jídlo a Fifinka nemůže vařit, protože je ucpaný komín. Myšpulínovi zase vybouchne laboratoř. Pinďa viděl vše hned moc černě a ostatní mu říkali, ať nemaluje čerta na zeď. Pinďa ale zkusí čerta na zeď nakreslit, a když ho pošťuchuje, čert obživne a za to splní Pinďovi tři přání (koláče, sporák a hasicí přístroj pro kamarády). Pinďa ale podepsal smlouvu krví, na které stojí, že po splnění přání musí do pekla. Čert bere Pinďu cestou přes Bezzub. Ježibaba čerta při podstrojené hostině uspí, strašidla osvobodí Pinďu a přijde Čtyřlístek. Čert se vzbudí a vzteky se rozžhaví do běla. Myšpulín použije svůj nový hasicí přístroj a chce po čertovi vrátit smlouvu. Čertovi ale shořela, když se rozpálil. Čert s hanbou prchá, bere si ale hasicí přístroj a sporák s sebou (odčarují se). Bobík je rád, že jemu jeho koláče už vzít nemůže, protože je už snědl.
317 Kdo s koho
Kdo s koho (Čtyřlístek 317, 2001)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Trenér a jeho dva svěřenci sledují trénink Čtyřlístku (Bobík hází diskem a Pinďa běhá), a tuší, že v následujících závodech na ně nemají. Trenér ale připravuje podraz. Při závodech v běhu chce dát Pinďovi do treter napínáčky, Pinďa ale přece běhá bos. Bobíkovi namažou disk, Bobíkovi při hodu uklouzne, kamarád mu ale půjčí svůj. Trenér má ale další nápad. Z amplionu se hlásí, že druhý den závodů se začátek odloží při nepříznivém počasí. Trenér a kluci se v noci vplíží na zahrádku Čtyřlístku a pustí jim vodu do okapu, aby simulovali déšť. Další den Čtyřlístek vidí, že prší, a nikam se nežene. Čtyřlístku ale zavolá kamarád a ptá se, kde vězí, že závod začíná za 10 minut. Pinďa stihne přiběhnout přesně do startu běhu a vyhraje. Bobík hodí diskem najdále. Vyhrávají další pohár. Když Čtyřlístek sleduje záznam závodů v televizi, slyší, že skvělou atmosféru závodů narušila jen malá výtržnost - dva závodníci neunesli tíhu prohry a poprali se se svým trenérem.
318 Seskok do neznáma
Seskok do neznáma (Čtyřlístek 318, 2001)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Čtyřlístek trénuje skupinový seskok padákem, zanedlouho se už účastní mezinárodních závodů. Když vyskočí z letadla, zjistí, že nepadají dolů, ale stoupají vhůru. Přitáhla je mimozemská loď se zelenými ufony. Ufoni hrají, že se jim porouchala anténa a jediný, kdo to může opravit leží na ošetřovně. Pinďa řekne, že to opraví, dostane skafandr a vylétá z lodi. Ufoni začnou s psychotestem - přestřihnou lano, co drží Pinďu u lodi. Čtyřlístek se chce pro Pinďu vrátit, ufoni se ale diví, proč jim tak záleží na jednotlivci, když lidí jsou milióny a návrat nepovolí. Fifinka v kuchyni uvaří dobroty a vyláká ufony z řídicí místnosti. Myšpulín se ujme řízení a vrátí se pro Pinďu. Ufoni jim blahopřejí k úspěšnému absolvování testu a pak se rozloučí a vyhodí Čtyřlístek s padáky zpět do závodů. Při sledování záznamu svého seskoku není vidět žádné mimozemšťany - celé dobrodružství se odehrálo mimo čas a prostor.
319 Obr Barnabáš
Obr Barnabáš (Čtyřlístek 319, 2001)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Čtyřlístek zjistí, že lesem povede nová silnice. Jde za starostou a navrhuje cestu přes skály. Starosta je ale neústupný, silnici slíbil při volbách a přes skály se mu to zdá nemožné. Myšpulín se se starostou dohodne, že jestli Čtyřlístek zařídí prokopání skal, silnice nepovede přes les. Fifinka napeče buchty a Čtyřlístek se vydává do lesa za kamenným obrem Barnabášem. Čtyřlístek slíbí Barnabášovi přísun dobrot, pokud prorazí cestu přes skály. Po několika dnech je Barnabáš hotov a Čtyřlístek mu slíbí celý kotel guláše. Když ho Pinďa Barnabášovi nese, střelí ho dva uličníci z praku a Pinďa se je snaží dohonit. Opuštěný guláš najde starosta a odnese si ho na svůj mítink s transparentem "Plním volební slib - otevřu novou silnici". Pinďa Barnabášovi sdělí že guláš mu někdo vzal. Obr po vůni dorazí na starostův mítink a celý guláš sní. Fifinka řekne lidem pravdu o tom, kdo zařídil silnici, starostu už lidé volit nechtějí. Fifinka dá trest starostovi - 14 dní živit Barnabáše.
320 Perníkové dobrodružství
Perníkové dobrodružství (Čtyřlístek 320, 2001)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek se účastní mezinárodní cukrářské výstavy s originálním stánkem - perníkovou chaloupkou. Přiletí opravdová čarodějnice, které by se chaloupka hodila jako provozovna ježibabského povolání. Bobík jí ale řekne, že chaloupka není na prodej. Ježibaba se rozzlobí a promění Bobíka v kocoura a Pinďu s Fifinkou za perníčky a sama se usídlí v chaloupce. Kocour Bobík běží domů za Myšpulínem, Bobík ale umí jenom mňoukat a Myšpulín mu nerozumí. Bobík ale vyťuká zprávu na klávesnici. Myšpulín tedy jde zachránit kamarády, podaří se mu zamknout ježibabu v chaloupce, zatímco jí Bobík ukradl koště. Baba vyklopí, že Pinďa a Fifinka jsou perníčky a že je má ředitel výstavy. Ředitel dal perníky do tomboly, tak Myšpulín skupuje od všech lidí losy, jedněm dětem musí slibit celou perníkovou chaloupku. Myšpulín vyhrává celou tombolu, stačí mu ale perníky a zbytek rozdá dětem. Myšpulín domluví s ježibabou, že ji propustí z chaloupky, pokud promění kamarády zpět. Čarodějnice promění Bobíka, Fifinku i Pinďu do původní podoby a odlétá, děti se pustí do pojídání chaloupky a Čtyřlístek vyhrává cenu za nejlepší cukrářský tým.
321 Let orla
Let orla (Čtyřlístek 321, 2001)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Čtyřlístek se jde podívat do skal na orlí hnízdo. Zjistí ale, že někdo ukradl orlí mláďata a podle divokého létání orlů - rodičů tipuje, že se krádež udála před chvílí. Ze skal vede jen jedna cesta a Myšpulín k ní namontuje videokameru. Ráno ale ze záznamu nic nezjistí, obraz je rozmazaný a tmavý. Pinďa s Bobíkem se vracejí do skal a najdou jeskyni, ve které jsou ptáčnické rukavice a zvláštní knoflík. Ve městě si všimnou, že knoflík chybí Vinckovi, který se živí zlodějinou a podvody. Čtyřlístek doufá, že má ještě orly doma. Bobík se převleče v noci za ducha a chce vystrašit Vincka, spadne mu ale prostěradlo a je prozrazen. Bobík ale objeví orlí mláďata a uteče s nimi. Další den leze Pinďa na skálu, aby vrátil ptáčata do hnízda. U vrcholku ale číhá Vincek a přeřízne Pinďovi lano. Pinďa padá dolů, naštěstí ho zachrání orli. Požárníci pak dolezou pro Vincka a zatkne ho policie.
322 Velikonoční ostrov
Velikonoční ostrov (Čtyřlístek 322, 2001)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Čtyřlístek letí na výlet na Velikonoční ostrov. Při prohlídce si od domorodců koupí suvenýry. Ráno si Fifinka všimne nové jachty v zátoce. Na jachtě jsou dva zloději, kteří chtějí pro majitele soukromé sbírky ukrást jednu sochu. Když lumpové přivážejí sochu do zátoky, koupe se tam Čtyřlístek, aby je zdržel. Lumpové čekají do noci, aby je nikdo ani Čtyřlístek neviděl. Za tmy přijde do zátoky Bobík namaskovaný pomocí matrací za velikonoční sochu, místo očí má baterky. Zloději prchají z ostrova. Čtyřlístek ráno vrací sochu na původní místo, všimne si ale, že pod sochou byl zakopaný podstavec - nohy. Večer domorodec řekne Čtyřlístku, že nastává den, kdy se po celém ostrově ozývá dunění. Čtyřlístek to jde ven prověřit a potká oživlou sochu, kterou zachránil, a ta ho dovede do jeskyně za dalšími sochami na slavnost. Čtyřlístek odlétá z ostrova. Nejvíc se mu líbilo, že Velikonoční ostrov má opravdu tajemství.
323 Setkání v čase
Setkání v čase (Čtyřlístek 323, 2001)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Myšpulínovi přijde e-mail z budoucnosti. Filip a Katka z roku 3001 píšou, že by si chtěli ověřit, že Čtyřlístek nejsou vymyšlené postavy a rádi by přijeli. Myšpulín odpoví, že souhlasí a zanedlouho se děcka ve svém timeroweru objeví na zahrádce. Děti zaparkují auto do blízké budoucnosti - do "za hodinu". Děti žádají po Čtyřlístku autogramy na stará čísla sešitů. Staré Čtyřlístky jsou ale už velmi ohmatané, tak Pinďa nabízí výměnu za nové (novější než z roku 3001). Katka ale namítá, že by to byl trestný čin, z budoucnosti a do budoucnosti se nesmí nic dovážet, aby se nemíchaly dějiny. Fifinka upeče buchty a Katka si pochutnává, protože buchty v budoucnosti nemají a jídlo vyrábí gastroautomat. Dětem přijde od jejich rozzlobeného otce e-mail, že to přehnaly a že se mají vrátit dřív, než je objeví chronodopravní kontrola. Děti ale musí počkat ještě čtvrt hodiny na objevení vozidla. Čtyřlístek věnuje dětem růže a buchty, ty jsou historicky neškodné (buchty se sní a růže zvadnou). Děti odlétají a později posílají e-mail. Píší, že další e-mail už posílat nesmějí, cesty časem mají do svých 18 taky zakázané (teď jim je-bude 13). Pinďa se těsí na shledanou za pět let.
324 Diskotéka v jeskyni
Diskotéka v jeskyni (Čtyřlístek 324, 2001)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Pinďa dělá diskžokeje na diskotéce v Hospodě Na Mýtince. Rámus se ozývá do lesa, kde sídlí jezinky. Jezinky se na diskotéku dostanou, ale uvaděč jim řekne, že pro příště musí být umyté. Jezinky jsou zklamané, že příště už nebudou moct přijít, tak je napadne, udělat si diskotéku u sebe v jeskyni. Uspí Pinďu a se všemi CD a přehrávačem ho unesou do jeskyně, která se otevírá na heslo a Pinďa nemůže ven. Pinďa záměrně udělá poruchu a řekne jezinkám, že potřebuje z domova konektor. Jezinka řekne, ať Pinďa napíše, jakou součástku potřebuje, a že dopis odnese Čtyřlístku radši sama. Jezinka se ale svěřila, že neumí číst, tak Pinďa napíše kamarádům, že je v zajetí. Zatímco Myšpulín hledá konektor, udělá Fifinka jezince moderní účes. Čtyřlístek jezinku sleduje a zaslechne heslo, když ho ale pak sám zkouší, zjistí, že heslo funguje jen když je proneseno jezinčím hlasem. V jeskyni další jeskyňka závidí té, co doručovala dopis, moderní účes a jde taky za Fifinkou. Když se vrací do jeskyně, Myšpulín nahraje heslo na magneťák. Z jeskyně odejdou i ostatní závidící jezinky. Myšpulín odemkne pomocí nahraného hesla jeskyni a osvobodí Pinďu. Když se jezinky vrací, zjistí, že Pinďa je pryč. Teď už ale můžou chodit na diskotéku, protože už jsou krásné. Fifinka je navíc naučila, jak pečovat o vlasy.
325 Pozor, zlý pes
Pozor, zlý pes! (Čtyřlístek 325, 2001)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Fifinka najde před samoobsluhou uvázaného psa. Prodavačka Fifince řekne, že pes je tam už od včerejška, Fifinka si ho vezme domů. Pes je jako hrom do police, tak dostane od Čtyřlístku jméno Hrom. Fifince volá telefonem paní shánící hlídání dítěte, a když potom odveze Fifinka dítě s kočárkem ven, paní si myslí že jí chce Fifinka dítě ukrást a tvrdí, že jí nevolala. Bobíkovi soused volá, že mu zbylo pár cihel. Bobík si je odváží a soused ho obviní z krádeže a o žádném telefonátu nic neví. Fifince přivezou stěhováci piáno, protože si ho prý po telefonu objednala. Požárníci vtrhnou do domečku, protože jim volali, že v něm hoří. Bobík nalezne v Hromově boudě Pinďův ztracený mobil. Když pak Čtyřlístek číhá u boudy, uslyší, jak pes volá mobilem a vymýšlí další legraci. Najednou se objeví Mikuláš a zjistíme, ze hrom je čert. Mikuláš dá Čtyřlístku mimořádnou nadílku za svatou trpělivost s Hromem (ve skutečnosti se jmenuje Marbuel).
326 Vánoce nebudou
Vánoce nebudou (Čtyřlístek 326, 2001)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Čtyřlístek se rozhodne dobýt severní pól. Po několika dnech je už blízko cíle a před nocí se jde Bobík s Myšpulínem podívat po nejvhodnější trase na zítřek. Začne ale sněhová vánice. Myšpulín s Bobíkem narazí na soby a rozbité saně se Santou Klausem. Santa vypráví, že ho z oblohy srazila vichřice na ledovou kru, dárky se rozsypaly a kvůli tomu Vánoce letos nebudou. Myšpulín by prý saně opravil, nemá ale s sebou nářadí. Čtyřlístek posbírá dárky a Santa v dárcích najde vhodné nářadí na spravení saní a součástky pro sestavení vysílačky. Myšpulín se spojí s Fifinkou a Pinďou, aby přivolali helikoptéru. Helikoptéra přiletí, vezme s sebou nejdřív Pinďu a Fifinku a pak letí i pro Myšpulína s Bobíkem. Čtyřlístek právě stojí na severním pólu, tak mu pilot vrtulníku udělá fotku i se Santou. Santa dá za odměnu dárky Čtyřlístku, i když u nás naděluje dárky kolega Ježíšek.
sp2001-1 Dobrodružství s Kuromárou
Dobrodružství s Kuromárou (Čtyřlístek Speciál 1/2001)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Sneží. Za Čtyřlístkem přijela čarodějnice Kuromára na svých saních tažených kocoury. Chce po Myšpulínovi, aby jel s ní a aby ji naučil nová kouzla (dočetla se o jeho vynálezech v novinách), protože její kouzla jsou po 200 letech už zastaralá. Myšpulín jít nechce, Kuromára Čtyřlístek kouzlem uspí a Myšpulína unese. Když se ostatní vzbudí, zjistí že je Myšpulín pryč, nasedají na motorové saně, berou s sebou zásoby (vždycky přijdou vhod), a vyrážejí po stopách saní ve sněhu. Náhle narazí do kuří nožky. V chaloupce na nožce jim Kuromára řekne, že Myšpulín odmítá spolupracovat. Kuromára vykouzlí ze svých dvou kocourů další dva Myšpulíny a řekne, že jestli ostatní poznají pravého Myšpulína, bude volný, v opačném případě bude Myšpulín Kuromáře sloužit. Čtyřlístek nabídne Myšpulínům zásoby svého jídla, a protože pravý Myšpulín jí ředkvičky, snadno ho poznají. Čtyřlístek venku za to čarovaní Kuromáru zkouluje.
sp2001-2 Střecha nad hlavou
Střecha nad hlavou (Čtyřlístek Speciál 2/2001)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek se vrací z výletu, poslední vlak už odjel, autobusy nejezdí a začalo lít. Úplně promočený se vydává na cestu po svých, když náhle z nebe spadne se svým létajícím kobercem Sim Salabim a dovede je na pohádkový sraz do motelu Pohádka. Strážný ohnivý mužíček nechce čtveřici pustit dovnitř, sraz je jen pro pohádkové bytosti, Sim ho ale přesvědčí. Služebník čert dovede Čtyřlístek za drakem, který se nejdřív vychloubá tím, kolik pohádkových hrdinů už přemohl, a pak Čtyřlístek usuší pomocí horkého vzduchu z tlamy. Čtyřlístek ještě potkává starého známého Šmudlu. Čert zařídí Čtyřlístku nocleh a řekne, ať se mu dobře spí, než kohout zakokrhá. Jakmile ráno kohout zakokrhá, motel zmizí. Na Pinďově spacáku zůstal vzkaz od Sima. Vysvětluje, že motel musel zmizet, tak jim aspoň pro spaní pod širákem vykouzlil pěkné počasí.
sp2001-3 Na skautské stezce
Na skautské stezce (Čtyřlístek Speciál 3/2001)
napsala Lenka Kovářová, nakreslil Jaroslav Němeček, 14 stran
Skauti pozvou Čtyřlístek na velkou hru o zlatou sekeru. Čtyřlístek vyráží na cestu, skautíci si zatím domlouvají, že zvítězit musí za každou cenu, i za cenu podvodu. Vedoucí Viki přivítá Čtyřlístek a řekne všem pravidla - vytyčenou dlouhou trasu s mnoha úkoly splnit co nejrychleji. Skauti ale vyběhnou dřív než měli a schovají první zprávu vysoko na stromě. Čtyřlístek to ale nezpomalí, Bobík sestřelí zprávu ze stromu šiškou. Opodál skauti naříznou visutou lávku a zakryjí šipku. Když přiběhne Bobík, spadne do potůčku. Opodál skauti vymysleli další zradu - napíšou falešnou zprávu, že se závodníci mají vydat na zříceninu a tam hledat další zprávu. Skauti chtějí své vítězství ještě pojistit (asi kvůli trestným minutám za nesprávně zodpovězené úkoly), tak se skaut Jirka rozhodne poslední zprávu vynést na vršek skály. Čtyřlístek si na zřícenině uvědomí, že to byla bouda, náhle však uslyší Jirův křik ze skály, uvízl. Čtyřlístek přiběhne ke skále a Myšpulín skauta zachrání. Čtyřlístek se na skauty nezlobí, když už příště budou hrát čestně. Vedoucí Viki jen dodává, že všichni se něco naučili, ale zlatou sekyru získal Čtyřlístek.
sp2001-4 Zachraňte Sněhurku
Zachraňte Sněhurku! (Čtyřlístek Speciál 4/2001)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek v lese potká trpaslíka a sleduje ho. Bobík kýchne a všechny trpaslíky vyplaší. Myšpulín s Pinďou uvidí zlou královnu převlečenou za babku s jablíčky. Myšpulín přemlouvá kamarády, aby do pohádky o Sněhurce nezasahovali, Bobík neodolá a sebere babce jablíčka. Babka-královna promění Bobíka v jezevce, Fifinka se zmocnila otráveného jablka. Myšpulín zjistí, že kamarádi se jeho radou neřídili. Myslivec má za rozkaz postřílet v lese jezevce a míři na Bobíka, Čtyřlístek mu v tom ale zabrání a vydává se za královnou vrátit jí jablko. Královna souhlasí, že za jablko vrátí Bobíkovi podobu (taky proto, že se jí nedaří nový jed připravit, není úplněk). Bobík se promění právě ve chvíli, kdy na něj znovu míří myslivec. Čtyřlístek odchází, sice bude Sněhurka otrávena, vše ale přece dobře dopadne.
sp2001-5 Prázdniny na vodě
Prázdniny na vodě (Čtyřlístek Speciál 5/2001)
napsala Lenka Kovářová, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Je pěkné počasí a Čtyřlístek se vydává v kánoi a gumovém člunu na vodu. Je ale málo vody. Později se utáboří u vody a k jeho tábořišti přijedou dva kluci s velkým pytlem. Bobík jim chce pomoct pytel odnést, kluci to ale důrazně odmítnou. Čtyřlístek pak poslouchá za stanem kluků a zjistí, že v pytli vězní kluci vodníka. Čtyřlístek plánuje ranní přepad, kluci ale vyjedou časněji. Čtyřlístek pak stíhá kluky na vodě i na souši a znova na vodě. Kluci se v kánoi začnou hádat, komu bude vodník sloužit, poperou se a vypadnou z lodi. Když vidí, že se blíží Čtyřlístek, nalezou zpět do lodi a míří k jezu. Začnou křičet o pomoc, Bobík jim hodí laso a přitáhne kánoi kluků. Kluci vysvobodí vodníka, který je za trest chce proměnit v ropuchy. Čtyřlístek vymyslí ale lepší trest - opravit jez, už se na něm stalo tolik neštěstí. Vodník se chce Čtyřlístku odměnit. Myšpulín ví, chtěl by víc vody v řece. Kluci začínají opravovat jez, vodník zařídil vodu a Čtyřlístek na člunu odplouvá.
sp2001-6 Dobrodružství v supermarketu
Dobrodružství v supermarketu (Čtyřlístek Speciál 6/2001)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek je u vody, dojde mu ale pití, tak jde Pinďa do supermarketu nějaké koupit. Mezi regály najde jen naštvaného chmatáka. Pinďa bloudí v supermarketu a znova potká chmatáka, před kterým raději utíká a schová se v krabici. Čtyřlístek si mezitím všimne, že je Pinďa už dlouho pryč a jde mu naproti. Hlídač trojici ale nepustí dovnitř, je už zavřeno a supermarketový počítač hlásí, že v obchodě už není žádná živá bytost. Pinďa vyleze z krabice a znova narazí na chmatáka. Zloděj vymyslí, že udělá z Pindi zloděje. Počítač začne hlásit živou bytost v obchodě, tak hlídač zavolá policii. Policie v obchodě najde jenom Pinďu a odváží ho, chmaták se schoval v obchodě za krabicemi. Chmaták si vezme auto a chce po hlídači, aby otevřel mříž. Přitom chmaták říká, že je šéfem supermarketu a hlídač ředitele nezná, takže váhá, jestli otevře zloději a dostane padáka, nebo neotevře řediteli a dostane padáka. Myšpulín ale fíglem zjistí, že chmaták lže. (Myšpulín tvrdí, že včera potkal jeho dceru Elišku, chmaták řekne, že ji bude od Myšpulína pozdravovat. Myšpulín si ale Elišku vymyslel.) Policie si dojede pro chmatáka a Pinďu pustí. Čtyřlístek se vrací na pláž.
sp2001-7 Křížem krážem! se Čtyřlístkem
Křížem krážem! se Čtyřlístkem (Čtyřlístek Speciál 7/2001)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran

Reedice krátkých příběhů z časopisu Vlasta (1994-1996)
více v samostatném článku
sp2001-8 Zlatá trumpetka
Zlatá trumpetka (Čtyřlístek Speciál 8/2001)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek jede autem na bruslařské slavnosti. Po cestě potká havarované auto. Řidič tvrdí, že někdo zatroubil a auto se mu náhle rozpadlo. U cesty Pinďa najde skřítka Kilometrovníčka, který jim prozradí, že když zatrobí na trumpetku, rozbije se to, na co trumpetkou míří. Má za povinnost troubit sedmkrát do týdne a chce spát. Myšpulín spraví havarované auto a jedou dál. Nemůže ale přes dřevěný most, ohrožují ho ledové kry na řece. Myšpulín zajede pro skřítka, aby troubením rozbil led, že bude mít napracováno dopředu. Rozbije se ale i led na kluzišti, bylo by tedy po bruslařských slavnostech, skřítek má ale i píšťalku, po které všechno zmrzne. Za záchranu zimních her má Čtyřlístek všechny atrakce zdarma.
cdr14 Tajemství pyramidy
Tajemství pyramidy (Čtyřlístek CD-Romek 14, 2001)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 10 stran
Čtyřlístek jede na velbloudovi k pyramidě, průvodce mu dělá převlečený policista. Myšpulínovi se při pádu pokazí počítač, objeví se počítačový skřítek Čip a Myšpulínův notebook opravuje. Průvodce zahlédne známého vylupovače jak vniká do pyramidy. Čtyřlístek se snaží vylupovače dostihnout, místo toho ale v pyramidě zabloudí. Pinďa se propadne přímo k vylupovači, ten se ale představí jako objevitel. Vylupovač nakuká Pinďovi, že v pyramidě objevil zlatou tinkturu a vymění ji s Pinďou za foťák. Čtyřlístek se z pyramidy vyhrabe a zadrží vylupovače za to, že sebral Pinďovi foťák a vyměnil to za zlatavou barvu. Poručík nechá vylupovače jít, skřítek Čip ale policistu upozorní, že vylupovačův zlatý opasek je pravý, ukradený z pyramidy. Poručík podvodníka zatkne a tajemství pyramidy je vyluštěno.
cdr15 Čtyřlístek na turnaji
Na turnaji (Čtyřlístek CD-Romek 15, 2001)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 10 stran
Malinký hranatý přítel Čip ukazuje, že na počítači může vytvořit obrázky neexistujících zvířat. Fifinka by chtěla vidět kentaura, tak se Čtyřlístek vydává do minulosti. Bobík hlásí, že kentaura už vidí. Čtyřlístek přistane, jenže Bobík si spletl kentaura s rytířem na koni. Rytíř pozve Čtyřlístek na hrad a řekne mu, že ho už očekával - poselstvo, které mu přivede nevěstu. Fifinka si rytíře vzít nechce, tak kluci rytířovi řeknou, že chce Pinďa Fifinku unést. Rytíř navrhuje souboj o princeznu, bohužel ne v piškvorkách nebo běhu, ale pravý rytířský. Souboj na dřevce vyhraje Pinďa, Bobík totiž na rytíře svrhne pytel mouky. Čtyřlístek prchá z hradu, na který právě přichází opravdové poselstvo. Čtyřlístek kentaura neviděl, místo toho ale viděl rytíře Pinďu na koni.
cdr16 Čtyřlístek na plese
Na plese (Čtyřlístek CD-Romek 16, 2001)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 10 stran
Čtyřlístek chtěl jít na ples, jenže je zavřeno. Fifinka je smutná, Bobíka ale napadne zaletět na ples do pohádky. Čtyřlístek i s Čipem dorazí na pohádkový ples, kde si princ vybírá nevěstu. Princ stále tančí jen s jedinou a Čip si myslí, že je to Popelka. Krásná neznámá prchá z plesu, na schodech se jí přilepí střevíček. Zlá sestra zamění Popelčin střevíc za svůj, který princ najde a chce podle toho vyhledat budoucí královnu. Čtyřlístek se rozhodne zakročit a vyšle v noci Bobíka do princovy komnaty, aby střevíce opět vyměnil. Bobík je při návratu příliš hlučný a musí před strážemi zmizet komínem. Čtyřlístek vyzvedne Bobíka ze střechy pomocí chronoletu a vrací se domů. Čtyřlístek napravil pohádku a ještě si užil fantastického plesu.
kk2001 Záhada faraónovy hrobky (Záhada faraonovy hrobky)
Záhada faraónovy hrobky (komiksová kniha, 2001)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 32 stran, 40 %
Čtyřlístek zakoupí ve starožitnictví papyrus s egyptskými hieroglyfy. Myšpulín tajný vzkaz vyluští - Studna spasení je v průsečíku tří pyramid. Za starožitníkem přijede muž s jizvou na tváři a hledá papyrus. Starožitník po nátlaku vyklopí, že papyrus prodal Čtyřlístku. Starožitník varuje Čtyřlístek, ten už je v Egyptě a hledá průsečík. Když Myšpulín v noci vyřkne záhadné slovo z papyrusu (sachmethoteprehar), objeví se faraón Hotep I. a vypoví Čtyřlístku svůj příběh: Kněz Onech mu přinesl dvě lahvičky, v jedné byl nápoj věčného spánku, v druhém nápoj věčného života. Kněz Hotepa uspal nápojem věčného spánku, Hotep ho stačil zranit na tváři. Faraón ještě stačil přikázat, aby věrní rádci lahvičky i s pokladem ukryli a na papyrus napsali kam. Zaklínadlem z papyrusu se dá faraón na hodinu probudit. Čtyřlístek druhý den vykope díru a najde bednu s lahvičkami, objeví se ale Onech, Čtyřlístek kouzlem uspí a bednu ukradne. Onech zaklínadlem přivolá faraóna a chce vědět, kde se nalézá poklad. Faraón to řekne, pokud se Onech napije z lahvičky nápoje věčného života. Onech souhlasí, nápoje v lahvičkách byly však vyměněné, Onech usíná a faraón ho promění ve sfingu, která bude hlídat jeho hrob. Když přijde Čtyřlístek, věnuje mu faraón nápoj věčného života a taky poví, že poklad patří Egypťanům a proto mu neřekne, kde je. Čtyřlístek nápoj vyleje a nechá si jen lahvičku na památku. Myšpulín myslí, že poklad se naléza ve Studně spasení, a protože si faraón nepřál, aby poklad nalezl cizinec, jedou za ředitelem muzea v Káhiře, kterému dají dobrý tip na místo, kde by měl být ukryt faraónův poklad. Ředitel poklad nalezne a Čtyřlístek obdrží čestný doktorát káhirské univerzity. Pak se všichni vracejí domů.
Poznámka: název příběhu v závorce platí pro reedici v Čtyřlístek a záhada faraonovy hrobky (komiksová kniha - reedice, 2021).
kk2001 Záhada mobilního telefonu
Záhada faraónovy hrobky (komiksová kniha, 2001)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 32 stran, 50 %
Fifince přijde balíček s mobilním telefonem. V esemesce stojí, aby šla Fifi dnes večer do divadla. V divadle dostane zprávu, aby se převlékla do šatů Karolíny, zpěvačky co má v divadle vystupovat, a zaskočila za ni. Fifinka má dokonce úspěch, když se vrací do šatny, unesou ji dva lumpové a odvezou ji do tajné budovy. V tamní televizi se objeví starý pán, který dává únoscům příkazy. Tento šéf je nespokojen, protože neunesli pravou Karolínu. Únosci vyklopí Fifinku na poli. Fifince přichází nová SMS: Díky za záchranu Karolíny. Příští den přichází další SMS, aby Pinďa vlezl tajně do továrny na bombóny a vzal ze skladu srdíčkové žvýkačky, nesmí je ale žvýkat. Další SMS: Aby Myšpulín koupil srdíčkové zvýkačky v obchodě a porovnal jejich chemické složení s těmi ukradenými Pinďou. Myšpulín zjistí v těch z továrny zvláštní chemickou látku. Další SMS: Aby Bobík sledoval muže s nohou v sádře od nemocnice. Z nemocnice propustí staršího muže se zlomenou nohou, přijedou titíž únosci a snaží se naložit muže do dodávky. Zakročí ale Bobík a muže se sádrou zachrání, ten mu potom jen poví, že všechno se již brzy dozví. Čtyřlístek nalezne majitele dodávky - firmu na výrobu bombónů. Ředitel firmy ale vše odmítá, Čtyřlístek se v noci tajně vydává do továrny. V jedné místnosti jsou únosci a sledují v televizi příkazy od šéfa - přivést učitele a Karolínu. Myšpulín sleduje, odkud vede drát s TV signálem, je to o patro výš a starý boss je ve skutečnosti namaskovaný kluk, syn ředitele továrny Jarda Šípek. Další den zajde Čtyřlístek za třídním profesorem Jardy, je to ten muž se sádrou, kterého Bobík zachránil. Profesor vypráví: Jarda byl nejhorší student, jednoho dne přinesl do školy žvýkačky, další den se skoro nikdo neobjevil ve škole. Karolína, která do školy přišla měla na hlavě kulicha a pod ním oslí uši. Profesor pak spadl na schodech a odvezla ho sanitka. V nemocnici si přečetl Čtyřlístek a věděl, že odvážná čtveřice mu pomůže v pátrání, tak zaslal Fifince mobil. Konec vyprávění. Profesor pak zavolá školním rozhlasem Jardu. Jarda se přizná, že ho štvalo, že jsou všichni chytřejší než on. Ve staré chemické knize se dočetl o rostlině, po které narostou nakrátko lidem oslí uši. Rostlinu rozemlel a přidal do žvýkaček, které pak ve třídě rozdal. Díky Karolíně na to přišel učitel. Jarda se bál, že to učitel řekne tatínkovi - řediteli továrny, tak namydlil schody ve škole, aby učitel uklouzl. Šofér a vrátný tajně vynášeli z továrny cukrovinky, tak se Jarda přestrojil za tajemného muže a televizí jim předával rozkazy, jinak že je prozradí. Jarda byl naštvaný ještě na Karolínu, tak ji chtěl unést. Konec vyprávění. Čtyřlístek se přimlouvá za Jardu, aby učitel nevolal jeho tatínkovi. Jarda je vlastně určitě chytřejší, než si ostatní myslí, vždyť vyrobil prášek, po kterém rostou oslí uši, a zapojil složitý kamerový systém, pomocí něhož vydával rozkazy. Takže by se Jarda mohl lépe učit, říká učitel. Jarda slibuje. Učitel nechá Čtyřlístku mobil na památku.
ročník 2000příběhy - seznamročník 2002
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Pestrý život kočkyPestrý život kočky Hrady a zámkyHrady a zámky Pohlednice (Němeček)Pohlednice (Němeček) Čtyřlístek z VlastyČtyřlístek z Vlasty Nultý dílNultý díl
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru