další články z kategorie Detaily ve Čtyřlístku
Postřehy

Postřehy Různé postřehy - další informace o Čtyřlístku, další detaily nalezené v příbězích nebo drobnosti o postavičkách z dalších seriálů ze Čtyřlístku.

Rovnice

V příběhu Vládci peřejí (in 44, 1975) Myšpulín vymýšlí rovnici (vzorec) ke svému vynálezu č. 306 - vlnožehličce, což je tekutina která uklidňuje proud vody v rozbouřené řece.

Rovnice Podívejte se, jak vypadá rovnice zapsaná ve Wordu.


Chemické postupy

V příběhu Velký bengál (in 120, 1984) dostane Čtyřlístek od tetičky Bobiny knihu Lučba pro užitek domácí. Obsahuje tento postup výroby rachejtle zvané Zelený plamen:
"Špetku kostíku žíhej kosoměrným osvitem. Když je směs barvy brčálu, jest třeba konat hbitě, neb lučebník se dožije překvapení."
V adaptaci na počítačovou hru (in Čtyřlístek CD-Romek 22, 2002) si dokonce můžeme prohlédnout vnitřek knihy. Návod na Zelený plamen má ve hře trochu jiné znění:
"Do destilační misky vložte špetku fluorové substance a za stálého žíhání kosoměrným osvitem přidáváme drcenou zelenou travinu. Když je směs barvy brčálu, jest třeba konati hbitě, neb lučebník se dožije překvapení."
Na rozdíl od komiksového příběhu obsahuje počítačová hra také chemický postup pro přípravu rachejtle vířivé bezbarvé:
"V Petriho misce smíchejte najednou staré prézle, pět pukavců a špetku kostíku."

Lučba pro užitek domácí

Malý slovníček zastaralých výrazů:
lučba = chemie
lučebník = chemik
kostík = fosfor
kazík, tekutík = fluor (nebylo v příběhu využito)
prézle = strouhanka
kosoměrný osvit = ... to ani Myšpulín neví


Čísla, která zlomila rekord

Komiksový časopis Punťa vycházel v letech 1935-1942. První čtyři čísla byla čistě komiksová, další čísla už obsahovala menší podíl obrázkových seriálů (hlavním seriálem byl titulní psík Punťa). Celkově vyšlo 140 čísel, což prolomil Čtyřlístek v roce 1986 dílem Na koštěti. Na rozdíl od Punti je Čtyřlístek časopis stále celokomiksový.
Punťovy příhody vycházely v letech 1940-1942 a v zásadě se jedná o reedici seriálu s Punťou v 8stránkových sešitcích. Celkově vyšlo 336 čísel, což prolomil Čtyřlístek až v roce 2002 dílem Zakletá motorka. Na rozdíl od Punťových příhod je Čtyřlístek opravdový časopis, nejen minisešitek.

141337

Odkazy:
Punťa (seznam čísel)
Punťovy příhody (seznam čísel)
Punťa (fanouškovské stránky)
Punťa (o časopisu na detske-casopisy.cz)
Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942) (kniha - výbor a studie)


Vesmírná loď Enterprise

Ve 104. čísle Třetí planeta se Čtyřlístek střetne s mimozemskou vesmírnou lodí. Ta se až neuvěřitelně podobá lodi Enterprise z amerického sci-fi seriálu Star Trek. Že by jen náhoda?

Enterprise


Časopis

Prvních 22 let Čtyřlístku, čísla 1-178, stál sešit stabilně 7 Kčs. Jenom výroční číslo 47 a jubilejní číslo 100 byla dražší, rozšířené 52stránkové sešity stál 9,50 Kčs (další statistiky v samostatném článku).
V 80. letech je v na poslední straně obálky nejčastějším hrdinou kreslených vtipů Bobík, často i sólově (více v samostatném článku).


Číslování originálů

V jednom jediném příběhu - Velká paseka (in 131, 1985) - se objevilo očíslování originálů komiksových stránek. Nepravidelně v levém či pravém dolním rohu spodního komiksového panelu bylo možno spatřit čísla 131-1 až 131-8. V reedicích zůstala čísla zachována.
Nemáme bližší informace o tom, jakým způsobem si ilustrátor eviduje svoje kresby. Několik originálních stránek jsme mohli spatřit v různých encyklopediích a číslo se na nich neobjevuje, možná je napsáno z druhé strany papíru.

(kliknutím na obrázek zobrazíte větší pohled)
číslování originálů


Nekvalitní papír

V 70. a 80. letech 20. století vyčerpával Čtyřlístek svým vysokým nákladem nedostatkový papír. Každé nakladatelství tehdy mělo přiděleno určité množství papíru, a to si mohlo rozdělit, jak chtělo, ale plánovaný byl spíš pro dobově poplatné publikace. Zřejmě i z toho důvodu muselo nakladatelství (nebo tedy tiskárna) občas přistoupit k využití méně kvalitního papíru. Různá čísla hrají různými odstíny bílé až žluté barvy a papír je někdy až příliš jemný. Sepisovat seznam čísel podle typu a barvy použitého papíru nebudeme, ale zkusíme vybrat nejvýraznější případy nekvalitního druhu: Jsou jimi číslo 111 Akce Poseidon (1983) a číslo 118 Perníková chaloupka (1984). Není známo, jestli byl nekvalitní papír použit na celý náklad nebo jen na jeho část. Pokud máte jiný názor a tip, napište.


Třeskoprsky nejstejnější

V dokumentu o tom, jak se Jak vznikal animovaný Čtyřlístek pro muzeum v Doksech jsou k vidění dvě scény: Jaroslav Němeček vypráví a má přitom na stole téměř hotovou první stranu příběhu z čísla 626 Třeskoprsky nejkrásnější, na které je první obrázek úplně prázdný (čas 01:31). Později také uvidíme kresbu pro krátký film zobrazující město Třeskoprsky (čas 09:23). Ve vydaném příběhu Třeskoprsky nejkrásnější zjistíme, jak to dopadlo s původně prázdným obrázkem - využila se kresba určená pro kreslený film, stejné Třeskoprsky se tak objevují v časopisu i v krátkém animovaném filmu! (Jen vybarvení a pár detailnů je jinak.)

Třeskoprsky


Domovní znamení

V příběhu Jaroslava Němečka Domovní znamení (in kniha, 2017) se Čtyřlístek vydává do Prahy pomoci neznámému pisateli se strašidlem. Dopis napsal starý pán, který bydlí kousek od Vyšehradu v domě, který má na fasádě obraz Horymíra a Šemíka. Jezdec prý při každém úplňku ožije. Čtyřlístek záhadu vyřeší přímo na Vyšehradě a pak se vrací za starým pánem. Čtyřlístek si pochvaluje, že v takovém pěkném domě by chtěl bydlet.
Asi nebude nic překvapivého, že zmíněný dům v Praze opravdu existuje a opravdu ho najdete nedaleko od Vyšehradu. Přesná adresa zní Na Zlatnici 144/8. Zní to povědomě? To byla přeci adresa redakce Čtyřlístku v roce 2017 (až do roku 2021)! Takže Čtyřlístek zde opravdu bydlel.
Domovní znameníDomovní znamení


Kolik jich bylo?

Kolik bylo dětí v příběhu Dětem vstup volný (in 76, 1979)? Můžeme zkusit vyhledat obrázek, na kterém je nejvíc dětí současně a dojdeme k číslu osm, a to přesto, že na začátku příběhu vede Bobík na provázku 6 dětí a na konci příběhu si jich učitelka odvádí 7. Pokud vezmeme do úvahy vybarvení oblečení dětí, najdeme až 3 modré oblečky na jednom obrázku, až 3 bílé, až 3 modré a 1 oranžový a to už by znamenalo 10 dětí (viz obrázky níže se statistikami). Pokud započítáme i různé kombinace vybarvení oblečení a ještě i vlasů, dospějeme zhruba k číslu 12. Kam by se ale pak všechny děti z obrázků ztratily? Řekněme, že jich bylo osm a zbytek je jen nedůslednost nakreslení a omalování (nebo se některé děti během pobytu převlékly do oblečku jiné barvy).
V reedici v roce 1987 byl příběh nově vybarven a všechny děti dostaly stejné oblečení, tam bychom se mohli zastavit u čísla osm.
kolik dětíkolik dětí

kolik konzerv
Kolik si Myšpulín připravil konzerv svůj vynález v příběhu Mixle v piksle (in 106, 1982)? První konzervu naplní Myšpulín na zkoušku a Bobík ji rozsekne, aby se přesvědčil. Pak na čtvrté stránce příběhu Bobík nese 11 konzerv, které "nahráli" společně s Myšpulínem, ale do chalupy jich přinese jen 9. Na stole jich pak leží 12 (včetně 3 gulášových). Z další výpravy nese Bobík dvě síťovky, v jedné je šest konzerv, v další asi čtyři. Fifinka nese síťovku s asi 5 konzervami. Na osmé stránce příběhu Myšpulín stojí před stolem s 19 konzervami (včetně 3 gulášových, některé se povalují i na zemi). Na finálním obrázku vidíme Čtyřlístek s 14 otevřenými konzervami, zbývají jen 3 neotevřené - pravděpodobně s gulášem. Definitivní číslo Myšpulínem připravených konzerv zjistit nejde, zvlášť když na obrázcích některé konzervy v popředí zastiňují další v pozadí. Celkově jich mohlo být zhruba 25 až 30.


kolik pirátů
Kolik bylo pirátů na lodi v příběhu Poklad kapitána Kida (in kniha, 1988)? Na to je těžká odpověď, už jen proto, že vzhled piráta se může změnit obrázek od obrázku, takže se pak těžko porovnávají. Kdyby se to bralo striktně, je v příběhu spoustu pirátů, kteří se objeví jen na jednom obrázku, ale mnoho případů je jen nedůslednost v kresbě a vybarvení. Můžeme jedině konstatovat, že maximální počet pirátů v jednom obrázku je devět. V adaptaci v audionahrávce se vyskytují pouze čtyři - kapitán, plavčík, Caramba a Bezruký.


Kolik zvířat vyčaroval Čtyřlístek z kouzelného bestiáře v příběhu Výlet pro čtyři (in 167, 1989)? Štíř, ještěrka, lopucha, upír... Napočítali jsme až 12 rozdílných bestií, ale například ještěrku a upíra započítáváme jen jednou a to přesto, že jsou pokaždé nakresleni trochu jinak.
kolik dětíkolik dětí


12. velká kniha

Prý má 12. velká kniha kniha Čtyřlístku Šťastné příběhy Čtyřlístku (2013) i tvrdou vazbu i obal. V tisku se údajně objevila chyba a obal se udělal proto, aby zakryl vady. Pokud má někdo tuto knihu ve zničeném stavu, bude moci potvrdit, jinak to prosím neověřujte!


Postřehy o seriálech ze Čtyřlístku

Ve Čtyřlístku 1971-1990 žádná z postav nestárne. Vyjímkou je Olda z Poldy a Oldy. Na začátku je mu 8-9 let a na konci 12-13 let.

Ve Čtyřlístku 1971-1990 hlavní postavy obvykle brýle nenosí. Výjimky jsou: Vlastík (Kouzelné hodinky), bratři Pupálkové (Záhada ztraceného motýla), Valda (Valda a Cvalda) a Jáchym (Jáchym a tiskařský šotek).
Čtyřlístek jako časopis se v letech 1971-1990 vyskytl/zmínil v seriálech Alenka a Vašek (Čtyřlístky 43 a 100), Čtyřlístek (Čtyřlístky 56, 87 a 100) a Polda a Olda (Čtyřlístky 100 a 106).

V druhém díle seriálu Klofáč & Tlamáč nazvaném Slavnost orchidejí (Čtyřlístek 196) vystupuje Růžový panter - náhled jedné strany.

V desátém příběhu seriálu Tritonky (magazín Ahoj, tady Fifi 11) se na posledním obrázku objevil Tryskošnek ze stejnojmenného seriálu ze Čtyřlístku. Není to náhodný crossover, oba seriály píše a kreslí Dan Černý.

Tryskošnek


Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Karolína SmetanováKarolína Smetanová Čtyřlístek a MikulášČtyřlístek a Mikuláš PlyšáciPlyšáci Příběhy 2010Příběhy 2010 Vytaženo z šuplíkuVytaženo z šuplíku
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru