Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1980
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1980

19808 příběhů Čtyřlístku v roce 1980.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1980

082 Kde je Merkur?
Kde je Merkur (Čtyřlístek 82, 1980)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek je v zoo. Pinďa zřízenci povídá, že se mu v zoo líbí a že mají i pěknou dětskou estrádu. Zřízenec se ohlédne a zjistí, že z klece utekly opice (a nalezly tam děti a hrají si). Starý pán si stěžuje, že mu někdo ukradl klobouk a sako. Čtyřlístek se rozhodne dvě zaběhnuté opice najít a chytit. Bobík si všimne, že děda-zametač je pozoruje, je to ale opice Diana. Pořád ale někde běhá Merkur. Pinďa má na tyči banány a opici láká. Bobík myslí, že opice je schovaná na lavičce za novinami, je to ale hajný z Brd a je na Bobíka nazlobený. Čtyřlístek Merkura najde, na opici se vozí děti. Čtyřlístek se na opici vrhne ze čtyřech stran, opice ale vyskočí na strom a Čtyřlístek se srazí. Opice odhopsá ke stánku s ovocem a hází klukům pod nohy pomeranče. Merkur pak vyleze na střechu baráku a drží se na anténě. Bobík leze na střechu po okapu. Pinďa zatím hlídá u vchodu, kdyby chtěla opice utéct tudy. Pinďa se ale splete a snaží se chytit paní v kožichu. Myšpulín upozorňuje paní, že jí utekl pejsek, paní ale žádného nemá, byl to Merkur. Myšpulín, Pinďa i Fifinka jsou už unavení, sednou si na lavičku a pojídají buchty. Merkur sleze ze stromu, nechá se na buchty nalákat. Fifinka pak pomocí buchet dovede Merkura až do klece. Zřízenec se ptá, jak věděli, že má Merkur rád buchty. Fifinka říká, že je pekla pro Bobíka, ten se ale někam ztratil. Bobík zůstal viset na anténě toho domu, na který lezl po okapu. Pinďa mu přistavuje žebřík, Myšpulín mu jde na pomoc vikýřem.
083 Pinďa za nic nemůže
Pinďa za nic nemůže (Čtyřlístek 83, 1980)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Jarda a Mirek Kropáčkovi si troufají před domem Čtyřlístku na menšího a slabšího kluka a probírají se mu v tašce. Pinďa zrovna kropí zahrádku, tak zažene studenou sprchou i zlé bratry. Bratři slibují pomstu. Další den ráno vzbudí Čtyřlístek zvonění. Před domkem se shromáždil dav lidí, kteří mávají novinami a melou cosi o opičce. Rupne plot a lidi obklíčí domek. Čtyřlístek se chce dozvědět, o co se jedná, tak Bobík jednomu pánovi sebere oknem noviny, ve kterých najde inzerát, že Pinďa daruje cvičenou opičku. Pinďa přísahá, že on nic takového neinzeroval. Čtyřlístek rozežene dav prohlášením, že opička utekla. Pinďa chce spravit plot, objeví se bratři Kropáčkovi a posmívají se Pinďovi, jestli už našel opičku. Je jasné, že inzerát podali oni. Bobík by se jim chtěl pomstít, Myšpulín ale vymyslí rafinovanější plán, který staví na vědomosti, že bráchové propadají z matematiky. Čtyřlístek namaluje spoustu plakátů s vykřičníkem. V noci je rozlepí po městě. Další den procházejí školáci městem, které je plné plakátů. Ty jménem bratrů Kropáčkových nabízejí vypracování matematických úkolů a doučování matematiky. K domu Kropáčků se nahrne dav dětí, bratři jsou zoufalí a nevědí co dělat. Přihlížející Čtyřlístek radí honem se doučit matematiku.
084 Racek volá SOS
Racek volá SOS (Čtyřlístek 84, 1980)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek je u Blaťáku, Bobík právě startuje k letu na motorovém rogalu Racek. Bobík nejdřív letí na motor, pak ho vypne a zřítí se do vody. Bobík vyšle vysílačkou signál SOS. Kluci mu přijedou na pomoc v loďce a uvažují o tom, že Bobík byl pro let příliš těžký. Bobík se suší u ohníčku a jako další chce letět Pinďa. Myšpulín ho testuje, jestli ví, jak Racka řídit. Pinďa předvádí, že ví jak nastartovat a zatáhne za páku. Racek se nastartuje, Pinďa se zachytí kšandou, rogalo s ním proletí vodou a vrátí se na břeh. Teď se suší i Pinďa a létat jde Fifinka. Fifince to jde skvěle, vletí sice do vzdušného víru a celkem lehce přistane na druhém břehu Blaťáku. Přesto za chvíli slyší kluci z vysílačky signál SOS a vydávají se loďkou za Fifi. Fifinka totiž přistála uprostřed ohrady s býkem. Bobík zkouší zahnat býka červeným svetrem, býk však nereaguje, asi je barvoslepý. Bobík si udělá z prstů růžky a s divokým mučením býka zažene. Myšpulín vyšle kamarády na zpáteční cestu loďkou, sám poletí s Rackem napřed. Za chvíli se zase ozve z vysílačky SOS. Racek se ve městě zachytil o věžičky, hasiči Myšpulína vysvobozují. Racek dolétal.
085 Soumrak loupežníků
Soumrak loupežníků (Čtyřlístek 85, 1980)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Fifinka je naštvaná, přišel jí dopis od ředitele divadla. Ten píše, že Fifinčin muzikál není pro divadlo dost kvalitní. Myšpulína napadne, že hru všichni nacvičí v dramatickém kroušku ZDŠ. Vedoucí souhlasí, ale žádá po Fifince, aby seškrtala setninu vojáků, tolik lidí kroužek nemá. Myšpulín to chce vyřešit trikem, s Bobíkem vytvoří vojákům sto přileb s různými chocholy. Pinďa přinese kostýmy, Fifince je její velký, Bobíkovi těsný. Jediným řešením bude, aby Fifinka hrála muže a Bobík její manželku. Dáma má ale ve hře zpívat a Bobík moc pěkně nepěje. Myšpulín navrhne, že radši použijí plejbek z magneťáku. Probíhá zkouška a Myšpulín vedoucímu předvede, jak pět dětí pomocí vyměňování přileb v zákulisí může sehrát setninu vojáků. Bobík napíše řediteli divadla, ať se přijde na muzikál podívat, ať vidí, jakou hru odmítl. Ředitel si to nenechá ujít, chce vidět ten průšvih. Začíná hra. Bobík zpívá v ženském kostýmu píseň z plejbeku. Bobík zakopne a za ním se objeví Myšpulín s magneťákem. Přijde manžel Fifinka a paní ze země zvedá. Fifince ale spadne přilepený knír. Divákům se představení líbí. Na konci se ředitel asistenta ptá, který hlupák tak veselou veselohru odmítl. Jindy: Bobík maluje ceduli, že se představení bude hrát denně a zadarmo, prochází okolo zdrcený ředitel divadla, kdyby byl chytrý, mohla se úspěšná veselohra hrát u něj.
086 Velký švih
Velký švih (Čtyřlístek 86, 1980)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Bobík čučí na televizi a nechce si jít s Fifinkou zahrát ping-pong. Fifinka má nápad. Pomocí televizní kamery a uzavřeného televizního okruhu začnou vysílat z vedlejší místnosti vlastní vysílání Bobíkovi na obrazovku. Bobík tak vidí místo fotbalu Fifinku, která mu radí, aby se necpal a nabádá ho ke cvičení. Bobík se diví, jak je to možné, ve vedlejší místnosti ale uvidí, jak kamarádi připravují vlastní televizní program. Bobík naštvaně vypne televizi a začne zdvihat činku na důkaz toho, co dovede. Fifince vadí, že vzpírání je moc hlučný sport. Bobík si má najít něco jiného. Bobíka baví s něčím švihnout. Trenér v nafukovací hale říká, že by potřebovali koulaře. Bobík ale vrhne kouli tak silně, že protrhne halu a ta se začne vypouštět. Bobík jde zkusit box. Boxer nejdřív chce vidět, jestli Bobík zvedne činku. Bobík ji zvedne s takovým švihem, že boxer spadne na zem. Boxer je naštvaný, ale přihlížející karatista je nadšen a chce udělat z Bobíka hvězdu. Boxer s karatistou se pohádají a poperou. Pak se jejich hněv obrátí na Bobíka, Bobík před nimi se Čtyřlístkem prchá. Objeví se ale stařenka a s výhružkami boxera s karatistou zažene. Bobík se jí odvděčí, naštípe jí dříví, ale holou rukou. Má přece švih.
087 Vzpoura robotů
Vzpoura robotů (Čtyřlístek 87, 1980)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek doma uklízí, jenom Myšpulín zase bádá v laboratoři. Myšpulín ale vyjde a představí kamarádům RODOMy, dva ROboty DOMácí. Jsou to nové modely a brzy předvedou, že umějí skvěle uklízet. Myšpulín robotům naprogramuje spoustu domácích i zahradnických prací a Čtyřlístek jde k vodě. Ještě se ale nechají roboty vyfotit, aby roboti poznali své majitele a nepouštěli domů nikoho cizího. Fifinka se na pláži opaluje, Bobík skáče do vody, od hladiny se ale odrazí jako žabka a skončí na ostrůvku (nebo druhém břehu řeky) ve křoví. Kluci Bobíka vytáhnou, ten je odřený na obličeji. Myšpulín si chce na pláži číst, otravuje ho ale vosa. Myšpulín vosu odhání, vosa ho však píchne do nosu a ten mu nateče. Myšpulín s Bobíkem by už radši šli domů. Fifinka se opálila až moc, má úplně spálený obličej. Čtyřlístek jde okolo hřiště s ohradou a Pinďa slyší, že se hraje fotbal, kamarádům se ale mezi lidi moc nechce, vypadají příšerně. Pinďa alespoň nahlédne dírou v ohradě. Na druhé straně je ale jenom natěrač a poslouchá fotbal z rádia. Natěrač natře i díru, kterou se Pinďa dívá. Pinďa je oslepen barvou. Čtyřlístek se vrátí domů, RODOMíci ho ale nechtějí pustit domů. Jdou kolem děti a ptají se, jak by mohly pomoct. Myšpulínovi to dojde, roboti je nemůžou poznat, tak si od dětí půjčí Čtyřlístek, roboti vyhodnotí obrázek jako své majitele a otevřou. Večer posílá Myšpulín roboty na kutě, Fifinka ale říká, že se na televizi můžou dívat. Běží právě Vzpoura robotů.
088 Za čest krále
Za čest krále (Čtyřlístek 88, 1980)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístci bloudí v noci potmě lesem. Konečně vylezou na louku, Myšpulín se zlobí na Pinďu, že ztratil baterku. Čtyřlístek se na louce pod hradem utáboří. Myšpulín vypráví, že hrad patřil krutému rytíři Ruprechtovi. Bobík se chlubí, že si sebou nese Olomoucké syrečky, Fifinka však odmítá, aby je Bobík nechal ve stanu, tak je Bobík zanechá před stanem a nastraží poplašné zařízení - provázek připevněný k syrečkům a Bobíkově noze. Pinďa si čte potají knížku pomocí baterky, kterou údajně ztratil. Bobík si toho všimne a s Pinďou se popere. Pinďa si četl knížku Za čest krále a v noci se mu začne zdát sen. Čtyřlístek se probudí a zjistí, že mají stan přímo uprostřed středověkého tábora rytířů obléhajících hrad, na jehož hradnách je napsáno, že král je osel. Rytíři bojují za královu čest. Nejdřív pozvou Čtyřlístek na jídlo a potom začne dobývání hradu, avšak neúspěšné. To, že by obyvatele hradu vyhladověli, nepadá v úvahu, protože Myšpulín dalekohledem vidí, že na hradě mají hromadu zásob. Myšpulín ale dostane výborný nápad - vystřelit katapultem na hrad krabici syrečků. Lidi z hradu se dusí a vzdávají se. Čtyřlístek i rytíři se radují a slaví, za chvíli jim ale náhle něco smrdí. Obrátil se vítr a pach syrečků přivál k táboru. Pinďa se probouzí a cítí vůni snídaně, kterou právě v kotlíku už dovařili kamarádi. Pinďa mluvil ze sna. Bobík navrhuje, že Pinďa by měl před spaním číst jen pohádky.
089 Zaváté stopy
Zaváté stopy (Čtyřlístek 89, 1980)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Režisér si prohlíží různé fotky herců z kartotéky a je nespokojený. Zítra má začít natáčení filmu a on stále nemá herce. Asistentka mu přinese další šuplík, režisér tam najde Čtyřlístek a je nadšen, takové herce potřebuje. Asistentka sice namítá, že se to do kartotéky dostalo omylem, režisér však chce Čtyřlístek za každou cenu. Začíná natáčení na lodi (malém parníčku), která se má jako plavit na zlatý sever. Bobík nutí kapitána lodi Pinďu, aby zrychlil. Kapitán odmítá, ale Bobík (Polární vlk, kterému je jízdní policie v patách) se zmocní kormidla. Muž na lodi Myšpulín na naléhání pasažérky Fifinky zneškodní Bobíka. Nejdřív přeřízne lano od kormidla a potom se s Bobíkem popere. Náhle však loď vjede do peřejí a roztříští se. Tohle sice ve scénáři nebylo, ale natáčí se dál. Fifinka, Pinďa a Myšpulín se zachrání na kusu lodi, který použijí jako vor, Bobík se plaví v sudu. Náhle však přijde vodopád, ti na voru dokážou namířit ke břehu, Bobík však najede do vodopádu, stihne se ale zachytit o kus stromu visící před vodopád. Ostatní si zatím rozdělají na břehu oheň, za stromem ale uslyší medvěda. Parta uteče, byl to ale jen Bobík a vydával bručivý zvuk. Bobík se raduje, že se dostal k ohníčku, jenže ze stromu nad ním spadne halda sněhu a zasype jeho i oheň. Bobík se pak rozcvičuje celou noc, aby nezmrzl. Bobík pak ostatní stopuje, najde iglú, kde přespali a pak si všimne stop od sněžnic. Fifinka už nemůže, tak jí kluci sestrojí sáňky a tlačí ji za sebou, takže si ani nevšimnou, že si Bobík na sáně taky lehl. Čtyřlístek přichází do města. Vidíme, že to jsou jenom kulisy, dokonce i sníh je umělý. Režisér žádá více sněhu, aby byly stopy zaváté. Čtyřlístek ve městě potkává šerifa. Zloduch Bobík na saních úpně zimou ztuhl, tak ho kluci odnesou do vězení. Šerif je zve na svačinku, Bobík chce ale taky. Čtyřlístek svačí u herce-šerifa a Fifinka se obává toho, aby je nenašel režisér. Bobík ji ale uklidňuje, stopy jsou dokonale zaváté.
ročník 1979příběhy - seznamročník 1981
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Hup a HopHup a Hop Okrajově o ČtyřlístkuOkrajově o Čtyřlístku Omalovánky 2007- Omalovánky 2007- Příběhy 2016Příběhy 2016 MaketaMaketa
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru