Knihovnička Čtyřlístek » Seriály v publikacích » Komisař Vrťapka: časopisy a knihy
další články z kategorie Seriály v publikacích
Komisař Vrťapka:
časopisy a knihy


Komisař Vrťapka: časopisy a knihy Seriál Komisař Vrťapka vycházel ve Čtyřlístku Speciál v letech 2014 až 2017, na dvou stranách se rozehrává detektivní kvíz, na dvou stranách desková hra. Vrťapka se ale zrodil o 10 let dříve v Mateřídoušce. Populární seriál se dostal i do dalších časopisů. Velmi onblíbené a neustále dotiskované jsou jeho souborné knihy. Vrťapka řešil případy i v prozaických knihách, jedna z nich se zadaptovala do divadelní hry. Některé další kvízy najdeme i ve Vrťapkových školních zápisnících. Psí detektiv se účastní i různých dětských besed, výstav a čtenářských akcí.
Seriál nakreslil a napsal Petr Morkes, autorsky přispívali také Pavla Etrychová a Tomáš Etrych. Ve výrobě je prý večerníčkový seriál o případech komisaře Vrťapky.


Čtěte také:
Komisař Vrťapka (seriál ve Čtyřlístku Speciál)
Příbuzné a navazující seriály (seriál z různých časopisů)
Příbuzné a navazující seriály (Detektiv Vroubek)
Noc s Andersenem (a komisařem Vrťapkou)

Odkazy:
Komisař Vrťapka (oficiální stránky)
Komisař Vrťapka - produkty (vč. zápisníků a omalovánek)
Komisař Vrťapka obchod (oficiální e-shop)
Komisař Vrťapka - detektivní klub (facebookové stránky)
Večerníčky ve vývoji (Komisař Vrťapka)


kapitoly:
časopisy | knihyČasopisy

Už od roku 2003 je Vrťapka pevně spjat s časopisem Mateřídouška, i když jeho seriál pronikl i do dalších časopisů (včetně Čtyřlístku Speciál).
Rozlišujeme dva typy vrťapkovských seriálů. Prvním a častějším je kvízová forma, většinou s jedním hlavním obrázkem, kartovým výčtem podezřelých a luštěním různých záhad v textu, křížovek a hříček. Druhým typem jsou krátké komiksové detektivní příběhy, kdy čtenář má za úkol za Vrťapku odhalit pachatele podle detailu v obrázcích nebo podle usvědčující věty.
Víte-li víc, napište.

Mateřídouška (2004-2012)

Komisař Vrťapka (2004-2012)
napsali Pavla Etrychová, Tomáš Etrych a Petr Morkes, ilustroval Petr Morkes
kvízový seriál, neznámý počet dílů a stran

Detektivní škola komisaře Vrťapky (2004-2012)
napsali Pavla Etrychová, Tomáš Etrych a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes
komiksový seriál
neznámý počet dílů a stran
S dětmi v Praze (2013-2017)

Komisař Vrťapka (květen 2013 - březen 2017)
napsal a nakreslil Petr Morkes
někdy komiksový někdy kvízový seriál, jednou ukázka z ilustrované knihy
37 dílů a stran
možná se někdy jedná o reedici případů z Mateřídoušky nebo také kvízů ze školních zápisníků
Mladá fronta DNES (2014)

Komisař Vrťapka na stopě (červen - červenec 2014)
napsal a nakreslil Petr Morkes
komiksový seriál
neznámý počet dílů a stran
Knihy

Velká popularita mateřídouškovských příběhů si vyžádala vydání už tří ještě oblíbenějších knih sebraných spisů. Ty obsahují reedici Vrťapkových případů z Mateřídoušky (kvízový i komiksový seriál) doplněnou o nová pátrání. Není známo, jestli jsou příběhy zařazeny chronologicky a jestli byly zařazeny všechny (alespoň do roku 2011, kdy vyšla zatím poslední kniha).
Ale to není vše, Vrťapka vyřešil dva zcela nové případy ve dvou prozaických bohatě ilustrovaných knihách, jedna z nich vyšla i slovensky.

Komisař Vrťapka sebrané spisy 1 Komisař Vrťapka sebrané spisy 1 Komisař Vrťapka sebrané spisy 1 Komisař Vrťapka
sebrané spisy 1
(2007)
vydala Mladá fronta
napsali Pavla Etrychová a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes, 112 stran

Dnes již legendární první díl ze série Vrťapkových sebraných spisů nesmí chybět v žádné dětské knihovně. V bohatě ilustrované knize čtenáři naleznou několik desítek jeho případů, ale odhalit pachatele musejí sami na základě důmyslných indicií. Mladí detektivové se tak prostřednictvím humorných komiksů a ilustrací procvičí v úsudku i kombinačních dovednostech. Tak vzhůru za případy, ať nám nevychladne stopa!
Kniha se pro svou oblíbenost u dětských čtenářů dočkala již sedmého dotisku v mnohatisícových nákladech.

obálky:
1. - nejspíš první vydání, označeno "sebrané spisy I"
2. - asi dotisk, označeno "sebrané spisy 01"
3. - finální obálka, asi při vydání druhé knihy, označeno "sebrané spisy 1"
Komisař Vrťapka sebrané spisy 2 Komisař Vrťapka
sebrané spisy 2
(2009)
vydala Mladá fronta
napsali Pavla Etrychová, Tomáš Etrych a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes, 112 stran

Slavný detektiv se do dalšího pátrání ponořil s opravdovým nasazením a v druhém díle si pro své čtenáře kromě rébusů a hádanek připravil také několik detektivních překvapení! Celostránkové ilustrace, humorné verše a napínavý komiks se záludným Zlokrtem, to je jen malá ochutnávka z velkého dobrodružství, které na stránkách této knížky na malé detektivy čeká. Podaří se i vám vyřešit všechny detektivní záhady? Tak vzhůru za případy, ať nám nevychladne stopa!
Kniha obsahuje několikastránkový komiks, ve kterém vystupuje Vrťapkův úhlavní nepřítel všehoschopný Zlokrt alias Zlokrtek.
Komisař Vrťapka sebrané spisy 3 Komisař Vrťapka
sebrané spisy 3
(2011)
vydala Mladá fronta
napsali Pavla Etrychová, Tomáš Etrych a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes, 112 stran

Můžeme prozradit, že i tentokrát je podezřelých mnoho a indicie vedoucí k dopadení pachatele jsou důmyslně šifrovány. To by ale nebyl Komisař Vrťapka, aby se nechal odradit nějakým tím rébusem nebo hádankou. A co teprve, když má kromě novinářky Hermíny a bratrance Čendy na pomoc i řadu svých detektivních kamarádů. Nutno říci, že ani tentokrát nebude o tajemné a napínavé případy nouze, ba co více, poodhalíme tajemství toho nejpodivnějšího cirkusu na světě, ze kterého záhadně zmizí všichni jeho artisté! Tak vzhůru za případy, ať nám nevychladne stopa!
Kniha získala prestižní ocenění Bestseller roku v kategorii komiks a za rok 2011 se stala nejprodávanějším dětským titulem v dané kategorii.
Komisař Vrťapka sebrané spisy 4 Komisař Vrťapka
sebrané spisy 4
(20??)
vydala Mladá fronta
napsali Zuzana Morkes a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes, 112 stran

původně bylo plánováno na rok 2016
Komisař Vrťapka & prokletí zubu moudrosti Komisař Vrťapka & prokletí zubu moudrosti Komisař Vrťapka
& prokletí
zubu moudrosti
(2010)
vydala Mladá fronta
napsal a ilustroval Petr Morkes, 64 stran

Slavný hrdina tentokrát přichází s něčím opravdu nevídaným! První dobrodružný příběh komisaře Vrťapky v podobě dětské detektivky s komiksovými ilustracemi. V napínavém příběhu Vrťapka rozplétá nitky zločinu v samém srdci zoologické zahrady. Je záhadné zmizení slona Marlona nešťastná náhoda, nebo zlý úmysl? A jak je do všeho zapleten tajemný zub moudrosti? Mějte na paměti, že komisař Vrťapka tentokrát pro dobro a spravedlnost nasazuje vlastní kožich. Naštěstí není věhlasný detektiv na stopě rafinovaného padoucha sám, v patách má nezvanou společnici. A je to vážně kočka! Příběh plný nečekaných zvratů a podivných okolností pobaví malé i velké čtenáře. Tak vzhůru za případem, ať nám nevychladne stopa!
Kniha se dočkala také dramatického zpracování v rámci divadelního projektu herce Lukáše Hejlíka "LiStOVáNí".

obálky:
1. - nejspíš původní návrh, ale nevydaný (objevuje se na některých e-shopech)
2. - doloženě využitá obálka
Komisař Vrťapka & tajemství maharádžova vejce Komisař Vrťapka
& tajemství maharádžova vejce
(2013)
vydal Morkes
napsal a ilustroval Petr Morkes, 68 stran

Do Psí Lhoty přijíždějí fakíři, břichomluvci, hadí ženy, sloní muži, polykači mečů a zázrační počtáři z celého světa, aby soutěžili o vzácné mahárádžovo vejce. Rudý Orient Express ale ve svých útrobách skrývá i jedno děsivé tajemství! V poklidném městečku zavládne chaos a nic už není jako dřív. Kdo se chce zmocnit vzácného vejce? Proč nevystoupí favoriti soutěže? A především, kdo se mstí na nevinných obyvatelích města? Otázek je mnoho a odpovědí se nedostává. Komisař Vrťapka se však nezalekne žádných kouzel. Společně se svými věrnými pomocníky, novinářkou Hermínou a bratrancem Čendou, unikne řadě rafinovaných léček a podnikne mnoho dobrodružných honiček, aby i tentokrát zvítězilo dobro nad zlem. Tak vzhůru za případem, ať nám nevychladne stopa! Detektivní pohádka volně navazuje na úspěšný titul Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti.
Kniha se stala jednou z nejoblíbenějších knih českých dětí a vyhrála jednu ze dvou kategorií v celostátní anketě SUK - Čteme všichni, ve které rozhodují svými hlasy právě děti a to cenu Noci s Andersenem.
Komisár Vrtilabka & prekliatie zuba múdrosti Komisár Vrtilabka
& prekliatie zuba múdrosti
(2010)
vydala Mladá fronta
napsal a ilustroval Petr Morkes, do slovenštiny přeložila Mária Štefánková, 64 stran

V napínavom detektívnom príbehu komisár Vrtilabka rozpletá nitky zločinu v samotnom srdci zoologickej záhrady. Je záhadné zmiznutie slona Marlona náhoda alebo zlý úmysel? A ako je do všetkého zapletený tajomný zub múdrosti? Majte na pamäti že komisár Vrtilabka tento krát pre dobro a spravodlivosť nasadzuje vlastný kožuch. Našťastie nie je slávny detektív na stope rafinovaného zloducha sám, v pätách má nepozvanú spoločníčku. je to vážne fešanda! Príbeh plný nečakaných zvratov a podivných okolností pobaví malých i veľkých čitateľov.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
SemtamťukSemtamťuk Čtyřlístku je 40 let!!!Čtyřlístku je 40 let!!! Omalovánky 1997-2001Omalovánky 1997-2001 Superkapela (komiks)Superkapela (komiks) Nultý dílNultý díl
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru