Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1981
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1981

19818 příběhů Čtyřlístku v roce 1981.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1981

090 Tajemství zeleného mýdla
Tajemství zeleného mýdla (Čtyřlístek 90, 1981)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek si prohlíží výlohu bazaru, všechno je ale moc drahé. Fifinka objeví ve výloze mýdlo za korunu, Myšpulín ho koupí, prodavač ale ani neví, na co je dobré. Myšpulín otevře krabičku a vyletí papírek s návodem a mýdlo. Bobík chce mýdlo zašlápnutím zastavit, místo toho se po mýdle skouzne a narazí o strom. Na papírku je zrcadlově napsáno, že se jedná o Aladinovo zelené mýdlo na koberce. Fifinka donutí kluky, aby vynesli z domku špinavý koberec, který začnou hned čistit. Špína pouští vskutku skvěle, náhle však sebou začne koberec sám od sebe škubat a nakonec i vzlétne. Pinďa s Bobíkem na koberci sedí, Myšpulín s Fifinkou chtěli koberec udržet u země, koberec má ale sílu a vyletěl vysoko. Je jasné, že kouzlo spočívá v mýdle, koberec předtím nelétal. Čtyřlístek s kobercem vletí do bouřky, mýdlo se začíná rozpouštět, koberec ztrácí létací schopnosti a klesá. Koberec letí přímo proti vlaku, Čtyřlístek nadskočí a proletí těsně nad vlakem, z koberce ale spadne zbylé mýdlo. Koberec nakonec sletí do Blaťáku. Čtyřlístek vytáhne koberec z jezera a Bobík ho doma pro jistotu přidělá k podlaze hřebíky. Fifince je líto, že mýdlo ztratili, zatímco Myšpulín už vymýšlí, jak by ho vyrobil.
091 Mistři volantu
Mistři volantu (Čtyřlístek 91, 1981)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Po Třeskoprskách jezdí auto a vyhlašuje , že se zítra bude konat závod řidičské zručnosti. Čtyřlístek se rozhodne soutěžit taky a kluci vytlačí z garáže rozbité auto (spíš vrak). Mladíci bráchové, co si na palouku před domem Čtyřlístku myjí svůj sporťák, se vysmívají, že s tím šrotem Čtyřlístek nevyhraje. Fifinka záplatuje děravou střechu a kluci opravují auto. Další den začíná závod, startuje jen Čtyřlístek a bráchové posmíváčci. Soupeři mají o hodně rychlejší auto, musejí ale čekat u závor. Myšpulín se směje, že jenom rychlost nestačí, a použije první vylepšovák auta - auto se odrazí a závory přeskočí. Po chvíli je zase soupeři předjedou. Myšpulín se pomocí mechanické chňapky přicvakne k autu soupeřů. Soupeřům přestane auto jet a začne silně kouřit přímo na Čtyřlístek. Soupeři už zase mají náskok. Čtyřlístek přijede k řece, kde je jen přívoz a ten právě veze soupeře. Myšpulín použije další vynález - zmáčkne knoflík a auto řekou propluje a vyjede na břeh. Auto jede dál, Myšpulín ale nedává pozor a narazí do balvanu. Soupeří to neubrzdí a vrazí přímo do auta Čtyřlístku. Auta jsou namaděru, vmáčknuté jedno do druhého. Čtyřlístek a bráchové-soupeři odtahují vzniklý vrak. Jen Fifinka se veze, má v ruce ulomený volant a prohlašuje, že mistrem volantu je ona.
092 Říďa to zařídí
Říďa to zařídí (Čtyřlístek 92, 1981)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Pošťák přinesl Čtyřlístku takovou hromadu dopisů, že musí Bobík podepírat vlastním tělem stůl, na kterém jsou dopisy naskládány. Stůl ale stejně rupne. Myšpulín najde mezi dopisy jeden zajímavý. Píše jim Jarda Kos a chce Čtyřlístku předvést stroj, který řídí úplně všechno. Čtyřlístek musí vyjet do kopce, auto ale nejede, veze se jen Fifinka a povzbuzuje kluky při tlačení auta. Myšpulína by zajímalo, proč si někdo staví chatu na takovém kopci, vzápětí to však zjistí - na kopci je větrný mlýn. Jarda Kos Čtyřlístek přivítá a ukáže mu svůj vynález - Říďu, stroj fungující na větrnou energii a vše zařizující. Jarda vyzve Čtyřlístek, aby něco Říďovi poručil. Bobík si objedná tvarohové buchty a čeká v kuchyni. Když už to trvá moc dlouho, zajde se Řídi zeptat, kdy konečně bude oběd. Říďa odpoví, že zítra, nefouká vítr a Říďa nemá energii. Fifinka naštěstí s sebou vzala guláš, je však nutno zatopit v kamnech a Říďa štípe polínka velmi pomalu. Přižene se bouřka s větrem a Říďa začne makat. Jardovi v chalupě zatéká, Říďa to zařídí - rozestaví na půdě na provázek lavory a kbelíky. Myšpulín si s Říďou promluví o tom, kdy bude střecha spravena. Říďa slibuje, že za tři roky, pokud bude příznivý vítr. Jako rychlejší řešení má, aby střechu opravili lidi sami, jeho aby rozebrali a předělali. Myšpulín s Jardou přestavují Říďu, Pinďa s Bobíkem spravují střechu a Fifinka připravuje buřtíky. Čtyřlístek s Jardou pořádají večer táborák a přestavěný Říďa II. je automatický opékač buřtů, který sám přikládá polínka do ohně.
093 Haló, tady ufoni!
Haló, tady ufoni (Čtyřlístek 93, 1981)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Bobík s Pinďou poslouchají rozlasovou hru o ufonech, Myšpulín pozoruje oblohu dalekohledem a vidí padající hvězdu. Fifinka by si přála poznat ufony. Hvězda-meteor proletí domkem Čtyřlístku a přistane na zahradě. Je to velká vejcovitá loď a vylezou z ní dva ufoni. Čtyřlístek je pozoruje, ale nerozumí jim. Čtyřlístek se jim ukáže a Myšpulín přijde na to, že ufoni mluví pozpátku. Ufoni mají univerzální překladač, takže můžou začít komunikovat s Pozemšťany. Ufoni vysvětlí, že se jim porouchala loď, Myšpulín se to pokusí spravit. Zahradou se line vůně Fifinčina guláše. Ufon přinese Bobíkovi předkrm - jsou to pálivé chuťovky. Bobík zve ufony na guláš a když se nedívají, nasype jim do guláše pepř. Ufonům to ale chutná. Myšpulín s jedním ufonem jdou zase spravovat loď, na Bobíka zbylo mytí nádobí. Druhý ufon ale chce poznat, co to mytí nádobí je, tak ho Bobík nechá i setřít podlahu a sám si schrupne. Myšpulín rozebral celou loď a nic. Pinďa se posmívá, že Bobík jim nechce pomoct, ten se radši stará, aby neměl prázdný žaludek. Myšpulínovi tak dojde, že lodi jistě chybí palivo. Ufoni jsou ale smutní, nevědí jaké je složení pohonných hmot. Kluci tedy experimentují s benzínem, naftou, petrolejí. Fifinka přinese saponát a chce nádrž vypláchnout. Loď se ale rozletí, tak zajde Čtyřlístek do drogerie nakoupit různé čisticí prostředky a vyprodá obchod. Ufoni z planety Anopas odlétají. Pinďa s Bobíkem spěchají k rádiu doposlechnout si hru o ufonech.
094 Muž z láhve
Muž z láhve (Čtyřlístek 94, 1981)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek nakupuje věci v samoobsluze. Když pak Fifinka věci vybaluje, najde mezi nimi i zvláštní láhev. Pinďa ji zajde vrátit do obchodu, ale tam nic takového neprodávají. Bobík ji zkusí na zahrádce otevřít a vyletí z ní velký džin, který chce Bobíkovi spnit přání. Bobík chce, aby se džin scvrkl na normální velikost, protože budí pozornost přihlížejícího davu. Čtyřlístek pozve džina dovnitř. Džin se Čtyřlístku pořád klaní, ale Čtyřlístek to nepovažuje za nutné a džinovi se představí. Džinovi zase mají říkat Džindo. Čtyřlístek si přeje hromadu jídla, což se mu splní. Bobík by chtěl být štíhlý a Fifinka manekýnou. Když se ale pak podívají do zrcadla, vůbec se jim proměna nelíbí. Džinda prý kouzla nevrací, tak si musí Čtyřlístek poradit sám. Bobík se spraví tím, že sní všechno vykouzlené jídlo a Fifinka se převlékne a umyje. Džin je naštvaný. Čtyřlístek se kouká na fotbal a jeho tým nevyhrává. Džin rád góly zařídí, ovšem do vlastní branky. Bobík rozhodne vrátit Džindu do láhve, toho se ale džin bojí. Lepší bude poslat džina do pohádky, Myšpulín najde Pohádky tisíce a jedné noci a Džinda se do knížky přesune. Když se bude Čtyřlístku stýskat, přečte si o něm pohádku.
095 Srnčí stezkou
Srnčí stezkou (Čtyřlístek 95, 1981)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístek se chce zúčastnit soutěže Srnčí stezkou o nejlepší fotografii zvířat. Čtyřlístek se proto vydává do lesa, je tam ale velký hluk, lidé si tam myjí svá auta, poslouchají rádio, hlučí. Čtyřlístek se přesune dál a Myšpulín už chce fotit veverku, jenomže ta se lekne dusotu a uteče. Myšpulín si myslí, že se blíží stádo srnců, je to ale spousta běžících lidí. V lese se koná běžecký závod. Myšpulín má zase zamířeno na veverku, ta se ale zase lekne a povalí Myšpulína. Běží totiž ještě stařecká kategorie a nevypadá to, že závody budou jen tak končit. Čtyřlístek jde ještě hlouběji do lesa a za pařezem slyší chrápání. Bobík myslí, že je to srnec a hodí směrem za pařez šišku, aby ho probudil. Chrápal ale hajný a ten se zrovna vzbudil a šiška mu přistane v puse. Čtyřlístek před rozzlobeným hajným uteče, ale zabloudí. Bobík je mrzutý, že zemře hlady, Fifi ale s sebou má svačinku. Najednou se všechna zvířata přiblíží a loudí jídlo. Náhle však přiběhnou i divočáci a zaženou Čtyřlístek na strom. Přijde hajný a divočáky odežene. Pak jde Čtyřlístek s hajným do hájovny, hajný vysvětluje, že jeho vnuk Martin si ochočil celý revír. Čtyřlístek pak pozná Martina, který vysvětlí, že zvířata za dobré jídlo udělají divy. Myšpulína napadne skvělý nápad na snímek. Všechna zvířata pošlou na nepořádné lidi v lese. Lidé po svých i v autech prchají před stádem různých zvířat, Myšpulín to fotí a raduje se, že za tohle je první cena nemine.
096 Černá sobota
Černá sobota (Čtyřlístek 96, 1981)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Kluci jsou v lese na houbách. Pinďa volá na Bobíka, že našel houby. Bobík už běží, nevšimne si ale, že vbíhá do uschlého koryta a propadne přes svoji nůši. V korytu roste spousta hub, jsou to ale hořké hřiby. Bobík naštvaně odchází domů, zachytne se ale svetrem o strom a svetr se mu zpola rozpáře. Smutný Bobík se posadí na pařez a přilepí se. Pinďa s Myšpulínem konečně najdou pole hříbků a odnesou je domů. Doma určí Fifinka Bobíka za šéfkuchaře. Bobík začne rozdávat příkazy. Pinďa má donést vajíčka, zakopne, ale naštěstí je chytí Bobík, jen jedno spadne Pinďovi na hlavu. Bobík připravil smaženici a všichni si pochutnají. Přiběhne sousedovic Punťa a Čtyřlístek mu dá také najíst. Pinďa umývá nádobí a náhle slyší, že se u sousedů něco děje. Odvážejí Punťu ke zvěrolékaři, je s ním zle. Pinďa hned upozorní kamarády, že se otrávili houbami. Všichni rychle jedou do nemocnice, kde jim vypláchnou žaludky. Fifinka pak koupí v obchodě předepsané suchary. Čtyřlístek doma chroupá suchary a náhle slyší, že Punťa vesele štěká. Sousedi vysvětlí, že se Punťa neotrávil, ale vběhl pod auto. Čtyřlístek se tedy taky neotrávil a Bobík mručí, že musel jíst suchary.
097 Past na medvěda
Past na medvěda (Čtyřlístek 97, 1981)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek přebývás na své chalupě v lese. Kluci jsou na nákupu ve vesnici. Myslivec si z nich po cestě zpět vystřelí. Ptá se jich, jestli už potkali medvěda, který se lesem potuluje. Kluci rychle běží za Fifinkou, ta je ale v pořádku. Bobík zatluče okna. Fifinku napadne rozsypat kolem chaty písek, aby viděli případné medvědí stopy. Ráno Fifinka zděšeně vybíhá z kuchyně, je to tam celé rozházené a snědené. Bobík se ale přizná, že to byl on, ale už nepřizná, že se byl v noci v okolí chaty projít. Ostatní tedy vidí v písku stopy a rozhodnou se nastražit v okolí pár zvukových i jiných pastiček. V noci je slyšet, že někdo cestou nástrah jde. Čtyřlístek odchytí medvěda do deky a sváže ho. Je ale divné, že medvěd mluví, má kalhoty a boty. Není to medvěd, ale Medvěd, taky chatař. Ten pak u čaje Čtyřlístku vysvětlí, že si myslivec Bárta dělal legraci. Čtyřlístek se rozhodne se mu oplatit. Fifinka ušije z plyše masku medvěda a Bobík nahraje na magneťák hrůzostrašný medvědí řev. Pinďa si s medvědí maskou vleze do křoví a myslivce vystraší. Myslivec utíká kolem chaty Čtyřlístku, kde je Medvěd na návštěvě u táboráku a posmívá se mu, proč je tak vystrašený, snad nepotkal medvěda.
ročník 1980příběhy - seznamročník 1982
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Lenka KovářováLenka Kovářová Přehled výstavPřehled výstav VánočníVánoční Příběhy v PC hráchPříběhy v PC hrách Příprava komiksuPříprava komiksu
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru