Příběhy Čtyřlístku 1979
9 příběhů Čtyřlístku v roce 1979.
Čtěte také:
Čtyřlístek 1979
Robot to zařídí
Robot to zařídí (Čtyřlístek 73, 1979)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek si opět pročítá dopisy od dětí, ve kterých chtějí po Myšpulínovi různé roboty. Bobík ale najde originální nápad od Vítka Pilného, který chce robota, co bude dělat za něj úplně všechno. Bobík doráží na Myšpulína, že takového robota nedovede. Myšpulín robota vyrobí pod podmínkou, že ho Bobík vyzkouší. Další den ráno přijde k Bobíkovi robot, vzbudí ho, ale udělá za něj rozcvičku. Odnese pak Bobíka do koupelny a tam ho umyje a vyčistí mu zuby. Pak přinese robot Bobíka ke snídani, robot ji ale sní za Bobíka. Čtyřlístek jde k vodě, Bobík chce zůstat doma, tak po něm Fifinka chce, aby umyl nádobí. Robot ale umyje nádobí za Bobíka, tak si Bobík začne lepit modýlek letadla. Nastoupí ale robot a začne lepit za Bobíka. Bobík si jde ven číst, přiletí ale robot na slepeném letadélku a chce si číst místo Bobíka. Bobík si to rozmyslí a chce jít přece jenom k vodě. Robot ale Bobíka sváže a jde do vody místo něj. Robot si hraje se Čtyřlístkem ve vodě a Bob zuří. Když vyjdou všichni z vody a chtějí se nasvačit, Bobík to nevydrží, drapne robota a utopí ho ve vodě (hodná holčička Bobíka rozvázala). Bobík píše Vítkovi dopis, že mít takového robota je příšerné. Myšpulín se hrabe v nefunkčním robotovi a kamarádi mu radí, aby z něj vyrobil něco užitečného.
Neptun jde ke dnu
Neptun jde ke dnu (Čtyřlístek 74, 1979)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístek je doma, Bobík falešně zpívá, Fifi umývá nádobí, do domku vletí uknem fotbalový míč a praští Pinďu do zad, Myšpulín kvůli Bobíkovi neslyší telefon. Doma se nedá pracovat, vzdělávat se, ani vařit. Myšpulín navrhne, že časně ráno zajedou k jezeru a odpočinou si. Ráno je u jezera ještě klid a ticho, pak ale přijdou první návštěvníci a začnou Čtyřlístek otravovat. Pak dorazí celý dav, pozná Čtyřlístek a chce autogramy. Čtyřlístek se schová do stanu a tam se zamaskuje za průzkumníky jezerního dna, výzkum má jméno Neptun a Bobík to nese napsané na ceduli. Myšpulín na dně představí svůj vynález - podvodní stan. Čtyřlístek si do něj vleze a začne svačit. Na jídlo se přilákají rybičky, ty se ale do stanu nedostanou. Na rybičky se ale naláká štika, které se podaří překousnout lano držící podvodní stan u dna. Čtyřlístek se vynoří na hladinu a lidi ho zachraňují. Čtyřlístek se vrátí domů, tam je klid, voda (v lavoru), slunce (umělé) a jídlo.
Okouni táhnou
Okouni táhnou (Čtyřlístek 75, 1979)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek jde na ryby. Cestou narazí na restauraci U okouna, dovnitř ale nejde, chytí si vlastní rybu. Čtyřlístek si najde volné místo, Bobík jde na dříví, Pinďa s Myšpulínem si hodí korunou, kdo bude první chytat (mají jen jeden prut). Myšpulínovi mince spadne do vody, tak tam skočí, aby zjistil, kdo vyhrál. Myšpulín ale skočil do místa, kde je mělčina a ještě ke všemu má na hlavě rezavý hrnec. Fifinka Myšpulínovi hrnec sundá, začne se konečně chytat a ryba zabere, jenže se přetrhne vlasec. Teď jde chytat Bobík a odváží se daleko, protože ještě dál od břehu stojí ve vodě rybář (kterého Čtyřlístek už dlouho při rybaření ruší). Bobík se ale potopí, protože když se rybář s úlovky vrací na břeh, vidíme že má na nohou chůdy. Myšpulín nahazuje, chytí ale na háček kalhoty, které si Bobík ždímá. Kalhoty nejdou z vody ven, Pinďa se tam jde podívat a kousne ho do prstu rak. Pinďa raka odhodí přímo na zadek rybáře. Myšpulín rychle spakuje a Čtyřlístek prchá před rybářem na volnou loďku a vesluje rukama pryč. Čtyřlístek se vrátí k restauraci U okouna, ze vzteku si ale dá jen buřty z cibulí.
Dětem vstup volný
Dětem vstup volný (Čtyřlístek 76, 1979)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek připravil pro děti zábavu na louce s různými atrakcemi. Učitelka přivede batolata, dovnitř ale nemůže, dovnitř smí jen děti. Hned za začátku děcka zamotají Bobíka do provázku, za který se držely. Fifinka přinese pro děti dort, děti ho ale napůl snědí a napůl rozplácají. Jedno batole brečí, že se na něj nedostalo. Fifinka začne z mouky připravovat nový dort, dítě ale nechce čekat, chce si hrát, tak foukne mouku Fifince do obličeje. Teď je nutno dětičky vykoupat, dětem se moc nechce. Jedno dítě si hraje v bazénku s umělými rybičkami a stáhne Bobíka k sobě. Myšpulín chce děti zabavit a dovede je k automatu, ze kterého mají po zatáhnutí pákou vypadávat autíčka, nic se ale neděje. Jiná batolata totiž otevřela automat z druhé strany a vybrala všechna autíčka. Čtyřlístek nechá děti, ať si hrají po svém - Bobík je miminko v kočárku, Pinďa závodní auto, Myšpulín vláček a Fifinka s batoletem rybaří umělé rybičky. Děti shodí Bobíka z kočárku do vaničky s vodou a dětem se líbí, jak se začly všude vznášet bublinky. Z kytiček si udělají brčka a začnou bublat další bublinky. Bublinek je všude kolem dětí spousta a když popraskají, je vidět, že dětičky jsou pomocí bublinek vykoupané. Čtyřlístku se to líbí, je to zbrusu nový způsob mytí. Učitelka si pro děti přijde a Čtyřlístek se těší na příští návštěvu.
Záhadný škuner
Záhadný škuner (Čtyřlístek 77, 1979)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek táboří u jezera, Pinďa sedí na stromě a čte si pirátskou literaturu. Náhle si všimne, že na jezeře u ostrova se plaví pirátská loď. Kamarádi si nejdřív myslí, že Pinďa fantazíruje, Myšpulín ale dalekohledem zahlédne, že na lodi jsou piráti a mají zajatce. Pinďa sleduje další dění - piráti odpluli ve člunu na břeh. Bobík s Myšpulínem vyrobí v ohníčku z mokrého dřeva uspávací rajský plyn a naberou ho do pumpiček. Čtyřlístek se za tmy vydává na pomoc zajatci. Jakmile Myšpulín vyleze na loď, objeví se muž a ptá se, co tam dělají. Myšpulín ho ale uspí a Čtyřlístek se rozdělí do dvou skupin a prohledává loď. Nakonec ale narazí sami na sebe a fouknou na sebe rajský plyn. Ráno přijíždějí na motorovém člunu piráti i filmaři. Diví se, jak je možné, že hlídač usnul a kdo to spí na zádi. Čtyřlístek se dozví, že vlastně jen narušuje natáčení filmu, ale herec-zajatec jim nabídne v pirátském filmu Záhadný škuner hrát piráty. Namaskovaný Čtyřlístek pak stojí před kamerou, režisér je nadšen hlavně z Bobíkova talentu.
Lovci rekordů
Lovci rekordů (Čtyřlístek 78, 1979)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek si u hřiště přečte ceduli o tom, že se hledají nové talenty a budou se pořádat lehkoatletické závody. Čtyřlístek se rozhodne zúčastnit závodů, což sledují to dva mládenci a mají z toho legraci a chtějí si ze Čtyřlístku vystřelit. U občerstvení si od prodavače půjčí štangli salámu. Čtyřlístek nejprve zkouší štafetu. Jeden z mládenců podstrčí Fifince salám jako štafetový kolík. Čtyřlístek sice vítězí, ale není mu uznán štafetový kolík a je diskvalifikován za nemístné žerty. Mládenec chce, aby Čtyřlístek salám vrátil, Bobík ale odmítá, salám si zasloužili. Mládenci vymýšlejí, jak drahý salám získat zpět. Pinďa se zúčastní překážkářského závodu a i přes zvláštní techniku zvítězí. Myšpulín zkouší skok vysoký s tyčí, zasekne se ale nahoře. Bobík Myšpulína z tyče sklepává a Myšpulín dopadne přesně na mládence, kteří se snaží sebrat Čtyřlístku z tašky salám. Fifinka zkouší skok daleký, skáče ale příliš málo. Fifinka se chce soustředit, sedne si na zem, náhle však vyskočí a provede neuvěřitelně daleký skok. Nebylo to soustředěním, ale tím, že si sedla na vosu. Bobík hází diskem a trefí mládence, kterým už se podařilo salám Čtyřlístku sebrat, teď ho ale upustí. Čtyřlístek si u občerstvení dává zaslouženě vyhraný salám a mládenci zatím přemýšlejí, jak salám prodavači zaplatí.
V džungli trav
V džungli trav (Čtyřlístek 79, 1979)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístek svačí a Myšpulín zatím u stolu nesedí. Fifinka volá Myšpulína na svačinu, Myšpulín se ji ozve z blízkosti stolu. Bobík s Pinďou si myslí, že Myšpulín je schovaný pod stolem, Myšpulín jim ale řekne, že je na své židli. Pinďa se podívá na Myšpulínovu židli a uvidí tam mravence. Bobík ho chce sfouknout, při bližším pohledu ale zjišťuje, že je to zmenšený Myšpulín. Ten ujišťuje kamarády, že se brzy vrátí do původní velikosti, zmenšovací tabletky fungují jen hodinu. Čtyřlístek se domluví, že se po svačiné vydá na pidivýpravu. Venku na zahradě si všichni vezmou tabletky a začnou výlet džunglí trav. Pinďa se bojí obrovské housenky. Nad zvonky přeletí vážka a vyklopí na Bobíka s Pinďou plný zvonek vody. Fifinka se bojí, že opodál se cosi blýská. Bobík to jde prověřit a tam ho do lasa chytí pavouk. Kamarádi Bobíkovi z přetahování pomůžou, laso rupne a pavouka odmrští natažená pavučina. Čtyřlístek potká mravence, kteří právě nesou kládu (stéblo). Bobík jim chce pomoct, mravenec ho ale kousne, má Bobíka za zloděje. Čtyřlístek je obklíčen mravenci, ti je pak jako zajatce odvádějí. Čtyřlístek se strachuje, co s ním bude, právě ale skončila účinnost tablet a Čtyřlístek se vrátí do původní velikosti. V tomto měřítku to vypadá, jako by se za tu hodinu nehli z místa. Bobík hledá toho pavoučka, strachuje se, aby na něj někdo nešlápnul.
Tajemství starého alchymisty
Tajemství starého alchymisty (Čtyřlístek 80, 1979)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Kluci koupí Fifince k svátku dort a kytku. Z projíždějícího auta se sběrnými surovinami vylétne stará kniha a přistane Bobíkovi na hlavě. Bobík nevidí a spadne mu dort. Pinďa se za Bobíkem otočí a poláme kytku, kterou nese Myšpulín. Knížka se jmenuje Tajemství alchymisty, Myšpulín se rozhodne udělat podle ní elixír krásy. Po výbuchu nějaký elixír vznikne. Myšpulín zjistí, že je to ale lepidlo. Pokus se nepovedl, protože v knize chybí několik stránek. Myšpulín se ale vychloubá, že půl receptu domyslí. Bobík zatím upraví dort a Pinďa kytku. Myšpulín udělal elixíry dva, Bobík ani Pinďa ale nechtějí na sobě dělat pokusy. Myšpulín si na obličej napatlá první krém, ten ale strašlivě zapáchá, Bobík ho odhodí do popelnice. Myšpulín se umyje a zkusí druhý přípravek, tentokrát mu zmodrá obličej. Pinďa přípravek odhodí, ale Fifince do namočeného prádla. Bobík zjistí, že přípravek pere. Fifinka je dojata z dortu, květiny a diví se, co je v piksle s nápisem TASAL. Kluci vysvělí, že je to TAjemství Starého ALchymisty a předvedou, jak se v TASALu bazvadně pere. Fifinka si pochutnává na dortu a má velkou radost.
Bitva u Blaťáku
Bitva u Blaťáku (Čtyřlístek 81, 1979)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 80 %
Čtyřlístek je na procházce na zamrzlém Blaťáku. Malé děti brečí, že si dva chlapci postavili u Blaťáku pevnost a sněhovými koulemi všechna děcka odhánějí. Čtyřlístek po chlapcích hází sněhové koule, kluci mají ale v pevnosti větší zásobu střeliva a Čtyřlístek zaženou.
Kluci se přibližují k pevnosti pozpátku, stěna ale klouže a nedá se na ni vylézt. Čtyřlístek se tedy vrátí se štítem a žebříkem. Pinďa leze do pevnosti, chlapci ale žebřík k sobě přitáhnou a vezmou Pinďu jako svého zajatce. Fifinka má nápad. Udělá velkou sněhovou kouli a pustí ji z přilehlého kopce na pevnost, ta ale odolá. Čtyřlístek se rozhodne přestat bojovat - chlapci půjdou večer domů a Čtyřlístek se zmocní hradu i s Pinďou. Čtyřlístek zatím dělá z kopečka skokanský můstek. Bobíkovi uklouzne z kopce sněhová koule a ta se díky můstku dostane až do pevnosti a tam všechny zavalí. Čtyřlístek se do pevnosti pomocí můstku sklouze a zneškodní chlapce (a nedopatřením i Pinďu). Čtyřlístek přemýšlí, co chlapci provede, malá holčička navrhuje, aby se "šli klouzat". Blaťák patří všem, děti tam vesele bruslí a sáňkují.