Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1983
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1983

19839 příběhů Čtyřlístku v roce 1983.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1983

107 Mistr Šarivari
Mistr Šarivari (Čtyřlístek 107, 1983)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Bude se konat veřejné vystoupení kouzelníků amatérů a Bobík si zkouší trik s kartami. Pak ještě kamarádům ukáže, že má v klobouku králíka. Umělý králík na pérku se ale zasekne. Myšpulína napadne starý cylindr vylepšit. Pinďa se Bobíkovi posmívá a navrhne mu jméno čaroděj Bublifuk. Bobík se s ním pere, Pinďa se vzdá a vymyslí jméno mistr Šarivari. Myšpulín pro Šarivariho vynalezl kouzelnický klobouk. Klobouk má tři tlačítka - první je kompresor a nafukuje spoustu nafukovacích zvířátek, druhý vzduch zastavuje a třetí spouští bengál. Další den začíná vystoupení, na řadě je Šarivari s asistentkou Fifinkou. Bobík rychle vytahuje spoustu zvířátek. Nafukování se zasekne a jednoho gumového králíka klobouk přefoukne až k prasknutí. Konečně dojdou zvířátka a Bobík předvádí žonglování s kartami, z klobouku ale stále fičí vzduch a karty odletí. Lidi se smějí, Bobík má úspěch. Pinďa vyběhne na scénu a chce domnělou ostudu zastavit, zmáčkne na klobouku třetí klobouk, z klobouku se spustí begál a Pinďa s kloboukem odletí a zastaví se až na lustru. Čtyřlístek vytvoří živý žebřík a Pinďu z lustru sundá. Reportér se ptá, kdy bude mít král kouzelníků Šarivari další vystoupení. Bobík odpovídá, že je s kouzlením konec, klobouk zůstal na lustru. Myšpulín myslí, že to je jen dobře.
108 Ovčáci čtveráci
Ovčáci čtveráci (Čtyřlístek 108, 1983)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek se v novinách dočte, že jistý bača se ve zdraví dožívá sta let, tak se všichni vydávají do hor. Stařík poskytne Čtyřlístku rozhovor a taky zahraje na fujaru. Myšpulín vše nahrává na kotoučový magnetofon. Čtyřlístek se pak vydá na bačovu salaš, dvě hodiny cesty vzdálenou. Dva chlápci na salaši vidí, že se zase blíží turisti a rozhodnou se je postrašit psem. Pinďa se bojí, že je to vlk, Myšpulín ale psa zkrotí Bobíkovými buřtíky k večeři. Pastevci Čtyřlístek uvítají, ale radí (straší je), aby nezůstával přes noc, řádí tam prý vlci. Čtyřlístek se ale nebojí. Pinďa za tmy ještě natočí pár metrů ovčího bečení, když si ale pásku poslechne, uslyší v pozadí, jak se pastevci domlouvají na tom, že v noci postraší Čtyřlístek předstírání vlčího vytí. Čtyřlístek se rozhodne jim to oplatit. V noci venku pastevci vyjí, Čtyřlístek ale nereaguje, jen si vytí nahrává. Pastevci jsou z vytí unavení a jdou spát. Teď je čas na odplatu Čtyřlístku. Pinďa vyplaší ovce, Bobík rozštěká psa pomocí buřtíků a Myšpulín spustí nahrávku s vlčím vytím. Fifinka signalizuje baterkou, kdy přestat. Pastevci se vzbudí a chtějí zahnat domnělé vlky. Možnost, že by vyl Čtyřlístek je vyloučena, takhle umí výt jen opravdoví vlci a pastevci. Pastevci pak radši zůstávají venku u ohníčku a hlídají, aby jim vlk nešel po ovcích. Ráno se Bobík pastevcům nabídne, že bude pást ovce. Pastevci jsou překvapeni, že Bobík jim umí zahrát na fujaru. Zvuk fujary ale pochází z pásky, což pastevci nevidí. Páska ale náhle praskne a Myšpulín se do ní zamotá. Pinďa s Bobíkem Myšpulína odnášejí, rozmotají ho až v údolí, jsou to cenné nahrávky. Pastevci se se Čtyřlístkem loučí a těší se na další návštěvu.
109 Cesta mořských vlků
Cesta mořských vlků (Čtyřlístek 109, 1983)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Strýc Bob napsal Čtyřlístku, že mu půjčí loďku Ledňáčka. Kluci si zkoušejí námořnickou výstroj. Bobík a Pinďa se jeden druhému vysmívají a pak se poperou. Čtyřlístek jede k jezeru vyzkoušet Ledňáčka. Na vodě se už plaví dva kluci na loďce Mořský vlk a posmívají se lodi Čtyřlístku. Bobík se na ně rozzlobí a domluví s Mořským vlkem závod. Je to ale nutné odložit, začíná bouřka, kluci z Mořského vlka toho ale nedbají a odplouvají. Už se stmívá, stále prší a Mořský vlk se ještě nevrátil. Když déšť ustane, vydává se Bobík, Myšpulín a Pinďa na Ledňáčku hledat Mořského vlka. Bobík při měsíčku chytá ryby, zatáhne se obloha a Bobík spadne do vody. Sotva ho Pinďa vytáhne, otočí Myšpulín plachtou a shodí zase Bobíka do jezera. Pinďa s Myšpulínem ho vytahují, Bobík se ve vodě něčeho zachytil - je to kus plachty Mořského vlka. Náhle zaslechnou volání o pomoc z blízklého ostrůvku. Uvidí i ztroskotanou loď. Čtyřlístek prohledá ostrov, na stromě tam sedí trosečníci a bojí se divé zvěře. Myšpulín se jim posmívá, na ostrůvku žádná zvěř není. Čtyřlístek rozdělá oheň ze stěžně Mořského vlka, trosečníci vyprávějí, že jim všechno spláchla vlna. Ráno vezme Čtyřlístek Mořského vlka do vleku a připlouvají do přístavu. Už na ně čeká Fifinka, Pinďa se jí ptá, co bude dobrého k jídlu. Fifinka říká, že nic, pokud nepřestane Bobík s trosečníkem s tím příšerným zpěvem.
110 První cena Loskuták
První cena - Loskuták (Čtyřlístek 110, 1983)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Bobík s Pinďou jsou na pouti a mají poslední korunu. Bobík by chtěl koupit los na loterii o ptáka Loskutáka, Pinďa by chtěl na autíčka, tak se poperou. Pinďovi koruna vyletí z ruky, čapne ji prodavač losů a dá klukům los s číslem 13. Nastává losování a kluci vyhrávají klec s Loskutákem. Kluci jdou z pouti, podívají se na Loskutáka a ten vůbec nemluví. Kluci vlezou do tramvaje a Loskuták začne nadávat. Lidi si myslí, že jim nadávají kluci a řidič je z tramvaje vyhodí. Bobík je rád, že aspoň Loskuták mluví. Kluci nechtějí riskovat další trapas, tak si stopnou taxíka. Loskuták je zase drzý, tak je taxikář vyhodí. Kluci jdou domů pěšky, po cestě potkají kamarády. Myšpulín chce odnaučit Loskutáka nadávat, tak koupí v lékárně leukoplast a Loskutákovi zalepí zobák. Jde kolem paní a vytýká Myšpulínovi, že týrá ptáky a Loskutáka pustí. Loskuták vyletí na patrový dům na střechu. Muž z baráku jim Loskutáka chytí, spadne s nim ale dolů na Bobíka. Myšpulína napadne bezvadný nápad, jak se Loskutáka zbavit. Čtyřlístek uspořádá loterii a Loskuták je první cenou. Aby nebylo slyšet Loskutákovo nadávání, nakrmil ho Čtyřlístek žvýkačkami.
111 Akce Poseidon
Akce Poseidon (Čtyřlístek 111, 1983)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístek se plaví na moři v lodi Poseidon. Pinďa spouští batyskaf s Bobíkem a Myšpulínem do vody, letí kolem něj ale moucha, ohání se a batyskaf klesá až moc rychle. Myšpulín pod vodou natáčí rybu, připlave ale mečoun a propíchne batyskaf. Bobík díru ucpe zadnicí, Myšpulín se snaží baterkou mečouna vystrašit. Mečoun sice odplave, ale přetrhne lano spojující batyskaf s Poseidonem. Přiblíží se žralok a celý batyskaf spolkne. Myšpulín má nápad. Dírou v batyskafu vystrčí hadičku kyslíkové bomby a začne vypouštět vzduch. Žralok se nafoukne, vyplave na hladinu a odskakuje po hladině pryč. Všimnou si toho Pinďa s Fifinkou a chtějí to zavolat do batyskafu, nepodaří se navázat spojení a Pinďa batyskaf vytahuje z vody. Když uvidí, že se batyskaf utrhl, rozhodnou se připlout k velké rybářské lodi a požádat ji o pomoc. Rybáři už ulovili nafouklého žraloka, z kterého vypadl batyskaf. Fifinka děkuje kapitánovi za pomoc.
112 Ukradený pradědeček
Ukradený pradědeček (Čtyřlístek 112, 1983)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Starý pán ukazuje, kde v seníku má zahrabané staré auto, které Čtyřlístku věnuje. Čtyřlístek ho ze sena vyhrabe, je to starý zaprášený dědeček automobil. Pinďa natočí motor klikou, motor naskočí a Pinďa odlétne. Čtyřlístek pak jede vesnicí a cestou se mu lidi posmívají. Myšpulín se rozhodne zajet s autem do myčky. Mechanici se jim nejdřív smějí, že auto je jen špína a po umytí z něj nezbude nic. Když ale projede auto myčkou, je nádhrně čisté a zachovalé a mechanici ho chtějí okamžitě odkoupit. Čtyřlístek odmítne a odjíždí domů, mechanici je na motorce sledují, chtějí zjistit, kde Čtyřlístek bydlí. Myšpulín v garáži namontuje do auta vysílač pro případ odcizení - blechu. Pinďa cosi maluje na spodek auta a Bobík zajistí garáž kvalitním zámkem. Večer přijdou mechanici, vysadí dveře od garáže a odjedou. Ráno se Čtyřlístek vydává pátrat po pradědečkovi ve svém autě. Myšpulín poslouchá signál z blechy. Vysílač se ale z pradědečka uvolnil a leží na cestě. Myšpulín si všimne starého auta, není ale jejich. Pán v autě se jich ptá, jestli taky jedou na sraz veteránů, tak Čtyřlístek napadne, že by zloději mohli být tam. Na srazu opravdu jsou mechanici s pradědečkem Čtyřlístku, ale vymlouvají se, že jim nikdo nemůže nějakou krádež dokázat. Fifinka s Pinďou obrátí pradědečka na bok a spodku auta se objeví červený nápis "Ukradené auto patří Čtyřlístku". Bobík s Myšpulínem chytnou zloděje, kteří chtějí utéct.
113 Nezkrotná řeka
Nezkrotná řeka (Čtyřlístek 113, 1983)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek je na chatě. Celý týden už prší a zvedá se hladina Blatnice. Čtyřlístek se rozhodne, že zítra odjede domů. Ráno je ale nádherně a odjezd se odkládá. Pinďa vyskočí z postele, ale domek se nakloní a Pinďa doletí až ke dveřím, z kterých natéká do chaty voda. Myšpulín zavelí, že musejí chatu vyvažovat. Podívají se z okna a vidí tu spoušť - celá chata se plaví na rozvodněné řece. Bobík si všimne plovoucí boudy s přivázaným psem. Bobík se snaží Boudu zalasovat, spadne ale do vody a pak se boudy chytne. Fifi přiláká psa s boudou na buřtíky a zachrání tak i Bobíka. Po náhlem nárazu se chata ukotví a dál nepluje. Čtyřlístek jde spát, v rádiu hlásí, že voda už všude opadá. Ráno se Pinďa probudí a jde se podívat ze dveří, jak to vypadá se stavem vody. Voda už zcela opadla, celá chata ale přistála na vysokém stromě. U stromu už je připraveno záchranné hasičské auto a sanitka, jejíž řidič Čtyřlístek ujišťuje, že má dostatek obvazů.
114 Páni opraváři
Páni opraváři (Čtyřlístek 114, 1983)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Pinďa přemýšlí, že už by mohli kluci začít uklízet nepořádek doma. Bobík je klidný, Fifi přijede až za tři dny v pátek. Myšpulínovi je ale divné, že už vyšly páteční noviny - Pinďa zapomněl trhat kalendář. Kluci se tedy dají do úklidu. Myšpulín přinese ruční mixér a větrák. Pinďa umývá s mixérem nádobí, Bobík nádobí suší a Myšpulín větrákem nádobí vysuší a rovná do skříňky. Pinďa přinese prádlo a vloží ho do pračky. Pračka ale vychrstne na Pinďu vodu a Bobíkovi dá přívodní kabel ránu. Myšpulín kabel opraví, když ale Bobík na štaflích nahodí pojistky, šlehne to i Myšpulína. Prát se bude v neckách. Pinďa jde utáhnout v koupelně kouhoutky, kapou. Pinďa ale celý kohoutek odmontuje, vytryskne proud vody, srazí Bobíka a Bobík poškrábe štaflemi dveře. Myšpulín natře dveře rychloschnoucím lakem, Pinďa výsledek z odstupu hodnotí, zakoupne ale o plechovku barvy a přilepí se ke koberci. Myšpulín koberec vyčistí pomocí ředidla, to ale smrdí, tak Bobík otvírá okno. Průvan okno vysklí a rozbije květináče s kytkami na něm. Bobík jde prát, Pinďa jde péct bábovku pro Fifinku a na Myšpulína zbyly domácí práce. Bobík pere venku v neckách a zpívá si při tom. Přijde pošťák a přinese klukům telegram. Je od Fifinky, přijede až příští pátek. Kluci přestanou s úklidem a zase spíš vytvářejí nepořádek. Bobík si pochutnává na Pinďově bábovce. Zvoní budík. Myšpulín ho natáhl, aby se nezapomínalo trhat kalendář.
Poznámka: V tomto příběhu úplně chybí Fifinka, stejně jako v čísle 5.
115 Hodina duchů
Hodina duchů (Čtyřlístek 115, 1983)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístek jede autem a potkává hastrmana, ježibabu a smrťáka. Nevjel do pohádky, v kulturním domě se koná strašidelný bál. Čtyřlístek si chce koupit lístky, pokladní mu ale nechce lístky prodat a odkazuje je na ceduli. Ve tmě na ni není vidět, tak Pinďa posvítí na ceduli baterkou: Na bál se smí pouze s maskou. Objeví se duch a Čtyřlístku pomůže - dá všem masky duchů. Budou si říkat Strašidelná paterčata. Lísky už jsou vyprodané, pořadatel je ale vpustí, duchy uvitř ještě nemají. Nejdřív probíhá bál, když ale nastane hodina duchů, začne hodnocení masek. Před porotou se vystřídají nudný bezhlavý rytíř, podprůměrné rusalky, veselých sedm trpaslíků, ďábelský čert Mulisák a ucházející upír Alfonz. Až vystoupení Strašidelných paterčat má úspěch, předvádějí živou pyramidu (všechny nese Bobík). Všem se líbí zajímavý trik - vrchní duch se vznáší. Paterčata vyhrávají první cenu, přichází odmaskování, ale pátý duch není maska, je opravdový, i Čtyřlístek je překvapený. Duch vysvětluje, že mu bylo na hradě smutno bez lidí, tak se přestěhoval do kulturáku. Myšpulín pokladnímu říká, že mají štěstí, jsou jediným kulturním domem se strašidlem. Pinďa prohlašuje, že už se strašidel nebojí a ostatní lidé bručí, že se to duchovi soutěžilo, když je opravdové strašidlo.
ročník 1982příběhy - seznamročník 1984
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Panda a ZajdaPanda a Zajda Hádky, rvačky, roztržkyHádky, rvačky, roztržky Slovenské knihySlovenské knihy Křížem krážem!Křížem krážem! Básně v kniháchBásně v knihách
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru