Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1995
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1995

199523 příběhů Čtyřlístku v roce 1995.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1995
Čtyřlístek Speciál 1995

227 Vábení měsíce
Vábení měsíce (Čtyřlístek 227, 1995)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Fifinka chce upéct bábovku, ztratila se ale forma, a navíc i hodiny a mlýnek. Kluci jdou ohlásit krádež na policii, po cestě si ale všimnou, že hodiny jsou pověšené na věži a formou a mlýnkem někdo ozdobil sochu. Čtyřlístek si řekne, že tohle není případ pro policii. Bobík sice hlídal celou noc u dveří, stejně se ale ztratil mlýnek na mák, který Pinďa objeví na komíně domku. Další den se ztratí cedník a najde se na soše ve městě, ve sněhu k ní ale nevedou žádné stopy, blízko visí jen drát od rozhlasu. Myšpulín rozmístí okolo domku několik kamer a ráno si kluci pustí záznamy a zjistí, že věci krade Fifinka, je náměsíčná a beze strachu balancuje na střeše a visutém vedení. Fifinka se ptá, co má dělat, Pinďa navrhuje, že by se to mohlo hodit. Přijede cirkus, provazochodci ale uvízli ve sněhové vánici a ředitel si myslí, že bez nich je zničen. Čtyřlístek doporučí řediteli Fifinku, představení se ale musí konat o půlnoci. Fifinka usne a bez problémů přechází přes lano, kde se ale posadí a začne míchat piškotové těsto. Těsto se obvykle tře půl hodiny a to by diváci nevydrželi, tak kluci umístí pod provaz trampolínu a Myšpulín zatroubí. Fifinka se lekne a spadne na trampolínu. Fifinka se lekla tak, že už ji už náměsíčnost určitě přešla.
228 Na horách
Na horách (Čtyřlístek 228, 1995)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek je na horách, Pinďa si chce zkusit jízdu na snowboardu. Sledují to dva mladíci a smějí se Pinďovým neúspěchům. Pinďa sjede z prudkého kopce a zraní se. Myšpulín doma vynalézá speciální mazadlo, přijde Bobík a myslí, že Myšpulín vaří něco dobrého k jídlu a chce ochutnat z hrnce. Oba dva se přilepí, Fifinka je musí odstřihnou nůžkami a zbytek mazadla odstranit odlakovačem. Pinďa si natře mazadlem prkno a chce sjet prudkou černou sjezdovku. Posměváčci na prknech zkusí sjet sjezdovku spolu s Pinďou, jeden z nich si ale poraní nohu. Čtyřlístek dopraví mladíka na chatu a zavolá do vsi pro doktora. Doktor ale prý s autem nevyjede do kopce, Myšpulín si vezme snowboard a zajede za doktorem a pneumatiky mu natře mazadlem. Doktor vyjede na chatu a ošetří mladíka, Myšpulín doktorovi skvělé mazadlo věnuje. Pinďa zkusí jet na prkně bez mazadla a jde mu to skvěle. Pinďa se vychloubá, že je nejlepším sjezdařem všech dob a absolutní jednička. Kamarádi už to nemůžou vydržet, tak zalepí Bobík Pinďovi pusu mazadlem.
229 Zábavní park
Zábavní park (Čtyřlístek 229, 1995)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek je v zábavním parku v Paříži a moc se mu tam líbí. Kamarádi se rozhodnou postavit si zábavní park Čtyřlístek v Třeskoprskách. Doma už vymýšlejí, jak bude park vypadat a že v parku budou i robotické podobizny Čtyřlístku. Park se otvírá a přicházejí první návštěvníci. Fifinka zjistí, že se zasekl robotický Pinďa, který má dělat veletoče na hrazdě. Myšpulín robota opravuje a Pinďa zatím zaskakuje, v novinách se přece nemůže psát, že je zábavní park poruchový. Pinďa se na hrazdě zapotí, všichni si na ovladači volí všemožné cviky. Přijdou dva muži a prohlížejí si robotické postavy a říkají, že by se jim skvěle vyjímali na jejich kolotoči. Lumpové ukradnou Rexíka, Karlíka, Lojzíka a skutečného Pinďu a naloží je na náklaďák. Pinďa má s sebou mrkev, tak s ní zacpe výfuk, a zatímco se lumpové pokoušejí opravit auto, zavolá Pinďa kamarádům, co se děje. Přijede Čtyřlístek a vleze si na kolotoč. Děti jásají, že figury na kolotoči jsou jako živé. Bobík ale chytne zloděje a donutí je za trest točit kolotočem ručně a zadarmo. Lumpové točí přeplněným kolotočem, před kterým stojí ještě spousta dětí, co se chce zadarmo svézt se Čtyřlístkem.
230 Bláznivý únos
Bláznivý únos (Čtyřlístek 230, 1995)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Čtyřlístek nemá peníze na dovolenou, může maximálně koukat na cestopisy v televizi. Myšpulín dostane geniální nápad - vypůjčit si letadlo, okna vyměnit za obrazovky a promítat na ně videozáznam přeletu nad pamětihodnostmi. Na letišti zapůjčí ředitel ochotně Čtyřlístku vyřazené letadlo, Myšpulín vymění okna za obrazovky a zanedlouho může začít atrakce Letem světem. Cestující žasnou, že během pár minut viděli z letadla celý svět. Zatím z psychiatrické léčebny utekli chovanci Napoleon a Kolumbus. Blázni ukradnou v hračkách pistole a nasednou na letadlo Čtyřlístku. Po startu začne Napoleon ohrožovat posádku a nutí kapitána Myšpulína jet do přístavu, kde na něj čeká Santa Maria. Čtyřlístku přijde zatím hlášení, že z blázince utekli dva chovanci. Bobík spustí natočenou havárii, letadlo jako spadne na dno oceánu. Čtyřlístek rozdává potápěčské brýle, bláznům dá začerněné. Blázni nevidí, Čtyřlístek je sváže a odvede z letadla do přistavené sanity. Kluci si říkají, že atrakci s únosem letadla by mohli opakovat, a Fifinka jim tvrdí, že na to jsou dost velcí blázni.
231 Kytka
Kytka (Čtyřlístek 231, 1995)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Myšpulínovi přijde balíček z jižní Afriky, uvnitř je semínko kytky a dopis od profesora Kalouse. Kytka je prý posvátná, ale profesor přemluvil šamana a dostal jediné semínko. Myšpulín žádného Kalouse nezná, semínko ale zasadí. Další den se Fifinka zhrozí, všechny muškáty a ruže jsou zničeny, zůstala jen ta nová kytka, která se už velmi rozrostla. Pinďa donese Fifince růže, sní je ale kytka z Afriky. Posvátná kytka je býložravá, to je světový unikát. Čtyřlístek odnese kytku na zahradu, aby mu nevyjídala zeleninu z talíře, na zahradě ale kytka spase trávu ve svém okolí a pouští se do jahod. Okolo domku projíždí muž v autě a všimne si vzácné kytky. Muž vezme květináč a polechtá kytku na kořenech, ta potom zkrotne. Pán se představí jako profesor botanik Pyšpulín a je mu líto, že takovou kytku nemá. Myšpulín si vzpomene, že první písmeno u ardresáta bylo nečitelné, kytka tedy patří Pyšpulínovi, který si s díky kytku odváží a zve Čtyřlístek na návštěvu. Návštěva se koná za několik dní. Profesor se chlubí, že už kytku pojmenoval - po dámě: Fifinia Africana. Bobík se Fifince směje, že je odteď býložravka africká. Fifinka zase Bobíkovi řekne, že je všežravec chechtavý.
232 Turnaj v Třeskoprskách
Turnaj v Třeskoprskách (Čtyřlístek 232, 1995)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Fifinka se účastní tenisového turnaje v Americe. Další den ji čeká zápas s těžkou soupeřkou Silvií Tabasco. Fifinka sice prohraje první set, nakonec soupeřku ale porazí a vyhrává pohár. Fifinka s kluky oslavuje a chce jim splnit přání. Bobík by si přál vidět Indiány, Fifinka objedná vrtulník a všichni se zaletí podívat k Indiánům kmene Hopi. Šaman Bobíkovi říká, že kdo uzvedne těžký kámen, stává se velkým šamanem. Bobík kámen uzvedne a šaman předá Bobíkovi kouzlo, jak přivolat déšť. Fifinka se vrací s kamarády do Třeskoprsk, reportér se jí ptá, co dalšího plánuje. Fifinka chce nechat postavit tenisový kurt a uspořádat tenisový turnaj. Silvia Tabasco si čte pozvánku a přijímá výzvu, chce se Fifince oplatit. Den před turnajem ukradne trenér Tabascové Fifince raketu a vymění ji za jinou. Další den hraje Fifinka s Tabascovou, Fifince se úplně prohne výplet rakety a rozhodčí nepovolí přerušit zápas. Pinďa běží domů pro novou, než by se ale vrátil, bylo by po zápase, tak Myšpulín s Bobíkem pronesou indiánské zaříkadlo pro přivolání deště. Začne pršet a zápas je odložen. Když se zase vyčasí, zápas pokračuje a Fifinka vyhrává pohár Třeskoprsky open 1995. Tabasco je naštvaná na svého trenéra, prý by mohl trénovat jen malé děti, ujede mu v autě a nechá ho v Třeskoprskách.
233 Lago Mago
Lago Mago (Čtyřlístek 233, 1995)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Začínají prázdniny a Čtyřlístek se vydává na čarodějné jezero Lago Mago, řádí tam prý jezerní příšera. Čtyřlístek si v půjčovně loděk půjčí od Paola jednu loďku, přijede jistý Mario v autě a snaží se odradit Čtyřlístek od plavby po jezeře. Čtylístek se ale nebojí a vyplouvá, Mario upozorní kapitána, že se k němu Čtyřlístek plaví. Silnější polovina Čtyřlístku - Bobík a Myšpulín se potopí pod hladinu a najdou ponorku, vlezou dovnitř a tam je rajským plynem omámí kapitán. Slabší polovina se diví, kde jsou kamarádi tak dlouho, ponoří se taky a vleze do ponorky, kde najde vypuštěnou nafukovací příšeru. Pinďa se pokouší řídit ponorku, místo toho ale nafoukne příšeru, která vynese kapitána až na hladinu. Na ponorce je ještě jeden námořník, který Pinďovi a Fifince prozradí, že pracují pro Maria. Z jezera vyplouvá gumová příšera s kapitánem, z úst-reproduktoru příšery mluví Fifinka a hrozí Mariovi, že už si pro něj jde. Lidé na pláži zjistí, že příšera je jen gumová a Mario se přizná, že chtěl odlákat Paolovi zákazníky a koupit co nejlevněji hotel, pláž i půjčovnu loděk. Fifinka předá příšeru Paolovi, může na ní vozit děti. Probouzí se silnější polovina Čtyřlístku, Myšpulín se diví, jestli už je ráno. Fifinka se směje, že slabší polovina zachránila situaci zatímco silnější polovina spala.
234 Osudný elixír
Osudný elixír (Čtyřlístek 234, 1995)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Čtyřlístek je na hradě a poslouchá výklad. Fifinka si všimne zajímavého obrazu, na kterém je alchymista hrabě Jáchym a jeho choť Beata, která ho vlastní rukou zabila, motiv činu je záhadou. Čtyřlístek musí jít, aby ho na hradě nezamkli, nejbližší dveře se otvírají ztěžka. Čtyřlístek se dostane do alchymistické laboratoře, kde dělá pokusy člověk velmi podobný Jáchymovi z obrazu. Muž ale tvrdí, že si odpykává trest už 500 let, že je duch dokáže tím, že se vznese. Čtyřlístku je divné, že si odpykává trest, když byl zabit, pykat by měla manželka. Objeví se i Beata, pykají oba a Jáchym začne vyprávět proč: Jako alchymista byl úspěšný, elixír krásy pro manželku se ale nepovedl, krém jí zohavil tvář a proto ho zabila. Od té doby každý rok ve výroční den vynalézá Jáchym nový elixír a teď už se mu prý opravdu povedl. Dámy ho v žádnem případě nechtějí vyzkoušet, stačí přece použít pergamen, ten je taky z kůže. Pergamen se rozpadne, Bobík radši elixír odhodí a ten strašlivě bouchne. Čtyřlístek Jáchymovi radí, aby elixír rozhodně nevyráběl a našel si radši jiného koníčka. Fifinka Beatě líčí, že v našich časech máme krémy na různé typy pleti. Jáchym a Beata se rozplývají, Čtyřlístek uteče dveřmi, které vzápětí zmizí. Čtyřlístek se vrátí k výpravě. Na stěně visí změněný obraz s Beatou a Jáchymem - mají loutny a na popisce se píše, že prosluli svými písněmi, opravdu si tedy našli jiného koníčka. Čtyřlístek odchází z hradu, Fifinka plánuje, že je přijdou za rok navštívit, Myšpulín ale namítá, že už asi pykat nebudou.
235 Autoservis Pinďa
Autoservis Pinďa (Čtyřlístek 235, 1995)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Pinďa umývá nádobí, když ale nese talíře do police, spadnou mu všechny na zem. Pinďa slibuje, že na nové vydělá peníze a jde hledat práci do autoservisu. Majitel ho přijímá, zrovna jede na týdenní dovolenou. Pinďa přemaluje ceduli na Autoservis Pinďa. Zvědavec Bobík si zkusí projít mycí linkou. Přijede muž s rozbitým autem, špatně startuje, asi má ucpané trysky. Pinďa začne opravovat, muž se prý vrátí odpoledne. Pinďa rozebere kvůli tryskám celé auto a pak zase smontuje, jen pár součástek přebyde. Muž se vrátí a spravené auto vyzkouší, auto ale skáče jako koza a vyhazuje jako kůň. Muž naštvaně Pinďovi nařídí, aby auto do zítřka opravdu spravil. Pinďa běží za kamarády pro pomoc. Pinďa vyčerpáním usne a Myšpulín s Bobíkem zatím přes noc namontují do auta automatického řidiče. Muž si přijde pro auto, to jede jako závoďák, přeskakuje kamión a jede i bez volantu. Muž se vrací do autoservisu, sice je nadšen, že auto jezdí jako formule jedna, přeje si ale, aby auto bylo jako dřív. Přijede ale spousta řidičů, kteří si chtějí nechat předělat auto na automat. Po několika dnech se vrací majitel, autoservis má nečekaný úspěch, pořadník lidí, co chtějí upravit auto, je naplněn. Všichni chtějí zázračného opraváře Pinďu. Pinďa doma zase odnáší nádobí, kamarádi mu radí, aby zas něco nerozbil. Pinďa odsekne, aby neměli péči, a právě našlapuje na pohozené mýdlo.
236 Bobík čápem
Bobík čápem (Čtyřlístek 236, 1995)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek sleduje film, ve kterém čaroděj prozradí zaklínadlo, jak se proměnit v ptáka - natočit se na jedné noze k východu a pronést slovo mutábor. Z hlavních hrdinů se stanou ptáci a nemohou si vzpomenout na zaklínadlo, aby se proměnili zpět. Film končí dobře, Myšpulín si říká, že by si měl heslo poznamenat. Všichni neodolají a zkusí si pronést zaklínadlo natočeni na východ. Ráno se všichni probudí s křídly, Myšpulín se omlouvá, zapomněl si zaklínadlo poznamenat. Bobík jako čáp má neodolatelnou touhu letět do teplých krajů, kamarádi letí s ním, aspoň budou moct sledovat stěhování čápů. Na louce roztáhli dva lumpové sítě a chytají čápy, do sítě se chytí Bobík. Lumpové naloží Bobíka na náklaďák a chtějí ho odvézt do zoo. Ze stromu to sledují kamarádi a přemýšlejí, jak znělo zaklínadlo: mubrno, mukolín, mutábor! Čtyřlístek naskočí na náklaďák, přeleze na střechu a vyděsí řidiče přes přední sklo. Řidiči nabourají a utečou. Fifinka prozradí Bobíkovi zaklínadlo, ten se promění a Čtyřlístek pak pustí všechny ptáky, co lumpové nachytali. Čtyřlístek se vrací domů, je ale zamčeno, Fifinka nechala klíč za komínem.
237 Co odnesl Mikuláš
Co odnesl Mikuláš (Čtyřlístek 237, 1995)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Myšpulín vynalezl epochální vynález, vypadá jako opasek a když si ho člověk připne, opasek mu dodá mocnou energii. Pinďa nazve vynález Energotron, připne si ho a vyzkouší jet na kole. Opasek dodává takovou energii, že se Pinďa s kolem vznáší ve vzduchu a kamarádi ho musejí chytit do volejbalové sítě. Opasek Pinďovi umožní i létat. Myšpulín na přednášce na akademii představí svůj vynález. Tři lumpové už vymýšlejí, jak vynález Myšpulínovi ukradnou a vymyslí si skvělý plán. Zítra je 5. prosince, tak přijdou ke Čtyřlístku jako mikulášský tým. Čtyřlístek koupí v papírnictví mikulášské masky, mají ale jen tři, tak se Čtyřlístek rozhodne, že vždy jeden zůstane doma a ostatní se převlečou v kůlně a přinesou tomu doma dárek. Nejdřív obdarují ostatní Pinďu, pak se vymění a dárky dostává Bobík. Vše sledují podvodníci a když má dostávat dárky Fifinka, zazvoní u dveří podvodníci, Fifinku omámí "voňavkou" a ukradnou Energotron. Kluci se v kůlně perou, kdo půjde za čerta a když konečně přijdou domů tak zjistí, že je Fifinka omámená a Energotron ukraden. Fifinka klukům řekne, že vynález ukradl Mikuláš. Čtyřlístek se vydává do města, všude je ale spousta mikulášských týmů. Energotron má ale dálkové ovládání, tak Myšpulín navede lumpy přímo do policejního auta, všichni se totiž drží zloděje co má opasek na sobě. Kamarádi Myšpulínovi radí, aby schoval vynález pod zámek, někdo by ho mohl zneužít.
238 Vánoce pod ledem
Vánoce pod ledem (Čtyřlístek 238, 1995)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Bobík nese tác s cukrovím a Pinďa do něj nechtěně vrazí a cukroví se rozsype. Pinďa pomáhá Myšpulínovi pověsit na stromek drát se svítidýlky, místo toho ale omotá Myšpulína. Pak Pinďa pomáhá Fifince dát na dort šlehačku, šlehačkofuk je ale zaseklý a když se ho podaří Pinďovi spravit, chrstne všechnu šlehačku Fifince na hlavu. Kamarádi radí Pinďovi, aby šel radši ven, má smolný den a bez něj to zvládnou líp. Pinďa bruslí na rybníce, propadne se ale pod ním tenký led dolů ho táhne starý vodník, který by měl rád další dušičku, vodník-syn a vodník-manželka mu to ale rozmluví, pozvou Pinďu na svačinu a pronesou zaklínadlo aby mohl dýchat pod vodou. Vodníci zvou Pinďu i kamarády na oslavu slunovratu. Starý vodník si ale pro sebe bručí, že bude po jeho a Čtyřlístek utopí. Čtyřlístek přijde na návštěvu, vodník rozvěsí pentličky, na které naláká Fifinku a potom se snaží utopit Čtyřlístek. Pinďa vodníkovi utíka, vodník ho chytá podběrákem, rozbíjí si ale šviháním celý dům pod vodou. Manželka vodníka zastaví a omlouvá se Fifince, všechno jídlo je zničeno. Fifinka ale pozve vodníky k sobě domů, vodníci přijímají, jen starý vodník nechce jít. Vodníci si pochutnávají na vánočním jídle, dostanou dokonce od Čtyřlístku dárky. Ke Čtyřlístku přichází i bručounský vodník, bylo mu samotnému doma smutno. Vodníkovi-klukovi se na suchu líbí, Fifinka myslí, že vodnické řemeslo zůstane už jen v pohádkách.
sp1995-1 Dračí dobrodružství
Dračí dobrodružství (Čtyřlístek Speciál 1/1995)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek se vydává autem na výlet na Kokrštejn. Řídí Fifinka, má nový řidičák, a naviguje Pinďa. Čtyřlístek zabloudí s autem v lese a rozhodne se přenocovat nedaleko zříceniny. Pinďa se bojí, že každá zřícenina má svou bílou paní. Bobík chce Pinďu vystrašit a když všichni spí, jde si na zříceninu zahrát na bílou paní. Ostatní se vzbudí a Bobíkovo převlečení prohlédnou, Bobík ale probudí i místního trojhlavého draka, který unese Fifinku. Ráno se kluci ozbrojí starým kovovým šrotem a jdou bojovat s drakem. Drak pozve kluky dovnitř, Fifinka drakovi vaří ze zásob, které si saň pořídila výměnou za hradní poklad. Drak Fifinku propustí, pokud kluci pomůžou drakovi ukrást poklad z muzea. Kluci souhlasí, při loupeži jsou ale schválně nešikovní a svým počínáním přivolají hlídače. Drak ale kluky naloží, odletí s nimi na zřízeninu a uvězní i je. Drak má chuť na buchty, tak Fifinka připraví velké množství těsta. Těsta je tak moc, že drak musí pomoct s mícháním, až je vyčerpaný a usne. Čtyřlístku se podaří prchnout, zatímco se drak málem utopí v přívalu těsta. Drak si ale pochvaluje, že si pomocí svých vlastních plamenů bude moci péct buchty z těsta celý rok.
sp1995-2 Rekord rekordů
Rekord rekordů (Čtyřlístek Speciál 2/1995)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek si čte Guinnesovu knihu rekordů a říká si, že by bylo fajn do knihy se dostat. Čtyřlístek uspořádá mezinárodní turnaj v kuličkách, na ověření výsledků si najme notáře Kerblíka. Pinďa mistrovství vyhrává, jenže redaktor Guinessovy knihy Jack Bamboola zasílá Čtyřlístku dopis, že už bylo dosaženo většího než Pinďova vítězství. Dalším pokusem o zapsání do knihy je skákání v pytli na trase Praha-Paříž. Bobík do Paříže doskáče ve stejnou chvíli, kdy na stejné místo doskáče jiný závodník z ještě větší dálky. Dalším pokusem je upečení nejdelší kremrole, z Anglie opět přichází dopis, že právě bylo dosaženo ještě lepšího rekordu. Čtyřlístek podezřívá notáře Kerblíka, že někomu prozrazuje předem chystané pokusy Čtyřlístku o rekord. Ani další pokus o rekord v nejdále natáhnuté žvýkačce Čtyřlístku nevychází a Myšpulín napíše pozvání redaktorovi knihy, aby se přijel podívat na zdolání dalšího rekordu - o největší vlaštovku. Doktor Kerblík zatím zajel do Anglie a přiváží šéfredaktorovi Guinnesovy knihy důkazy o podvodech jednoho z redaktorů. Jack Bamboola přilétá do Třeskoprsk a přihlíží pokusu Čtyřlístku o zdolání rekordu s největší vlaštovkou a po pokusu prohlašuje, že světový rekord je větší. Přijíždí šéfredaktor knihy a vynadá Bamboolovi, že si vymýšlel, že rekordy Čtyřlístku byly překonány. Bamboola žárlil, že byl v roce 1970 jeho vlastní časopis Jetýlek poražen lepším Čtyřlístkem. A Jack Bamboola je ve skutečnosti Honza Bambula z Čech. Šéfredaktor Čtyřlístku všechny rekordy přizná, potřebuje se ale rychle dostat do Londýna. Čtyřlístek naloží Angličana na svoji řiditelnou vlaštovku a do Aglie ho doveze, kouká z toho další rekord.
sp1995-3 Dobrodružství s hejkalem
Dobrodružství s hejkalem (Čtyřlístek Speciál 3/1995)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek jde časně ráno na houby, Bobík huláká a hledá kamarády a vzbudí tím hejkala jménem Hej. Hejkal tvrdí, že kdo na něj třikrát zavolá, tomu musí sloužit, a jediné co umí, je hejkat. Bobík chce hejkala propustit ze svých služeb, to ale není tak lehké. Hejkal musí totiž vykonat dobrý skutek, což se mu nevede. Čtyřlístku jde hejkalovo hejkání na nervy, zavře ho v kůlně a sám jde na fotbal. Hejkal se ale vysvobodí a svým hejkáním a hulákáním povzbuzuje na fotbale třeskoprské mužstvo. Třeskoprsky vyhrávají, hejkal vykonal dobrý skutek a může se vrátit do lesa. Čtyřlístek jde zase na houby, protentokrát ale radši zalepí Fifinka Bobíkovi pusu.
sp1995-4 Rodinný recept
Rodinný recept (Čtyřlístek Speciál 4/1995)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Fifinka podá inzerát, chce pořádat soukromé hostiny. Za Fifi přijede muž v limuzíně a objedná si hostinu za týden. Pro Fifinku za týden přijede auto a odveze ji do hlídaného sídla za zdí. Fifinka chce připravit i specialitu - koktejl podle pradědečka, který ještě nikdy nedělala. Fifinka ale zapomněla na zázvor, tak zavolá klukům a Pinďa s přísadou přijede k domu, ozbrojenci ho ale nechtějí pustit. Pinďa se pokusí přelézt zeď, je ale přichycen a zavřen do sklepa. Pinďa je ale hubený a potáhne se mezi mřížemi a běží domů pro pomoc. Kluci přijedou k sídlu a přemýšlejí, jak se nepozorovaně dostat dovnitř. Právě přijíždí objednaná kapela, Kluci nepozorovaně vyndají nástroje a sami si vlezou do futrálů. V domě kluci najdou Fifinku a tajnou chodbou ji vyprovodí ven. Muž, který si hostinu objednal, je ve skutečnosti šéfem gansterů a na hostinu pozval své komplice. Gangsteři si připíjejí Fifinčiným koktejlem, který ale způsobí při cinknutí skleniček obrovský výbuch. Před domem už čeká policie a bandity pochytá. Fifinka objasňuje, že její pradědeček se před tím, než se stal šéfkuchařem, pracoval jako chemik a pyrotechnik.
sp1995-5 Dobrodružství tří pečetí
Dobrodružství tří pečetí (Čtyřlístek Speciál 5/1995)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Ke Čtyřlístku přiletí dopis z pohádky. Klub pohádkových bytostí mezi sebe přijme i postavy z moderních seriálů, pokud splní všechny podmínky a v pohádce získají tři pečeti. Na Čtyřlístek už čeká pohádkový autobus, od průvodce - kocoura v botách - získá zvláštní kostku. Čtyřlístek je vysazen na neznámém místě v pohádce. Je noc a Čtyřlístek neví, kam jít. Stačí ale hodit kostkou se symboly různých počasí. Fifinka hodí sluníčko, nastane den a Čtyřlístek může pokračovat za světla, cestu mu ale znepříjemňuje dvojice trpaslíků. Čtyřlístek dojde k motelu U první pečetě, uhodne první hádanku a pečeť získává. Dál musí jít k drakovi a splnit další úkol - draka přemoct, vybrat si lze libovolnou zbraň. Bobík zvolí pro draka obrovskou hostinu, drak začne jíst a vzdává se. Čtyřlístek dostane druhou pečeť a má se vydat rovnou za nosem za dědem Vševědem. Tam Čtyřlístek zjistí, že otravní trpaslíci pracují pro Vševěda, cestu bylo nutno trochu znesnadnit, aby Čtyřlístek prokázal své schopnosti. A když Čtyřlístek uhádne poslední hádanku, dostává třetí pečeť a je přijat do klubu pohádkových bytostí. Čtyřlístek zůstává v pohádce kvůli táboráku, kde se seznamuje s členy pohádkového klubu, do nějž už taky patří.
sp1995-6 Pirátské dobrodružství
Pirátské dobrodružství (Čtyřlístek Speciál 6/1995)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Čtyřlístek tráví dovolenou u moře, počasí je ale deštivé. Domácí penziónu, kde Čtyřlístek bydlí, je nějaký nevrlý a odhání je z kuchyně, kde se podle vůně peče dort. Další den je už nádherně, Čtyřlístek dostane od domácího půjčeny lyže, člun a skafandr a Čtyřlístek se plaví na moři. Náhle nastane bouřka a Čtyřlístek natrefí na pirátskou loď. Čtyřlístek je svázán a uvrhnut do podpalubí. Myšpulínovi se podaří se rozvázat, osvobodí i kamarády a Čtyřlístek nakonec díky momentu překvepení převezme vládu nad lodí. Svázaný kapitán chce po Myšpulínovi, aby vystřelil z kanónu. Myšpulínovi je divné, že pirát zná jeho jméno. Kapitánovi se nakonec podaří z děla vystřelit, náboj ale vystřelí kolmo vzhůru. Z kanónu však nevyletěla koule, ale ohňostroj. Kapitán je ve skutečnosti domácí z penziónu, jehož praděd byl pirát, a jednou za rok to celé město na jeho počest slaví. Jako překvapení je dort, který včera pekl, a proto se Čtyřlístek neměl motat v kuchyni.
sp1995-7 Putování se Čtyřlístkem
Putování se Čtyřlístkem (Čtyřlístek Speciál 7/1995)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Kalendář a krátké příběhy.
* * * *
Bobík na horách lyžuje, pořád ale padá. Bobík si na sebe přiváže balónky a začne se vznášet, žádný pád nehrozí. Bobík ale vyletí příliš vysoko, kde mu orel propíchne balónky a Bobík zase spadne na zem. Horská příroda je krutá.
* * * *
Myšpulín hraje golf a chvástá se před reportérem, jak skvělý odpal udělal. Myšpulínovi se ztratí míček blízko statku. Myšpulín se ptá babičky, jestli neviděla golfový míček, takovou malou kulatou věc. Babka tvrdí, že takové věci lze najít leda v kurníku. Myšpulín mezi vajíčky nemůže najít svůj míček.
* * * *
Čtyřlístek sleduje v televizi pořad o korálových rybkách a rozhodne se zkusit něco podobného najít při potápění v rybníce. Na dně jsou ale jen odpadky, které Čtyřlístek z vody odveze. Určitě toho našel víc, než v korálovém moři.
* * * *
Čtyřlístek se účastní regaty na Blaťáku, skončí ale poslední a ostatní se vysmívají tlustému pasažérovi Bobíkovi, který nejspíš necky Čtyřlístku zpomaluje. Nastane bezvětří, Bobík začne foukat do plachet a má tak silný fuk, že Čtyřlístek ostatní lodě předhoní.
* * * *
Čtyřlístek je na túře ve velehorách, z povzdálí ho sleduje yetti a mručí, že turisty nesnáší. Yetti nakreslí turistické značky vedoucí přímo do srázu, sám ale zakopne. Přijde Čtyřlístek a yettimu pomůže. Yetti je vděčný a nabízí se jako horský vůdce.
* * * *
Už budou Vánoce a není vůbec žádný sníh. Myšpulín vynalezne přístroj na výrobu sněhu, zapomene ho ale přes noc vypnout a Třeskoprsky jsou zavalené sněhem. Dokonalé Vánoce: Čtyřlístek nadělil dětem sníh.
sp1995-8 Dobře vypečené Vánoce
Dobře vypečené Vánoce (Čtyřlístek Speciál 8/1995)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
Pinďa a Fifinka pečou vánoční cukroví a vrčí, že jim ostatní nepomůžou. Na návštěvu přijdou dva chlapci a ptají se na to, jaký je stav. Bobík s Myšpulínem totiž soutěží v televizní soutěži a prohrávají s jiným družstvem 0:2. Kluci ze Čtyřlístku ale skóre brzy otočí, soupeří se v hádání různých kreslených hříček. Fifinka se kouká na televizi a zapomene hlídat cukroví, které se připálí. Fifinka ale přimíchá připálené cukroví k povedenému a nebude nic poznat. Kluci nakonec televizní soutěž vyhrají, soupeři ale neumějí prohrávat a jsou naštvaní. Kluci se vracejí domů, kde na ně čeká slavnostní přivítání.
kk1995 Zelná historie (Stroj na počasí)
Zajatci oceánu (komiksová kniha, 1995)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 34 stran, 70 %
Stroj na počasí ( )
Je jaro a Fifinka nutí kluky do rytí záhonků a pěstování zelí. Počasí se ale často mění, tak se Myšpulín rozhodne sestrojit stroj na počasí, aby si pěstování usnadnili. Na jiném místě právě pouštějí z věznice zloděje Teodora. Teodor chce jet někam, kde ho nikdo nezná, tak si vybere náhodnou konečnou železniční stanici - Třeskoprsky. Teodor přijde k domu Čtyřlístku a všimne si toho, jak Myšpulín kutí. Teodor zalže, že je taky vynálezce a Myšpulín Teodorovi předvede svůj stroj na počasí. Čtyřlístek rád poskytne Teodorovi přístřeší, pokud bude pomáhat s pěstováním zelí.
Chmaták
Teodor ale ukradne stroj na počasí a uteče, jeho snem je zúrodnit Saharu a proslavit se. Bobík s Myšpulínem se vydávají po Tedorově stopě, Teodor ale místo na jih přijede na sever k Eskymákům.
Teplo na severu, ledovec na jihu (Teplo na severu ledovec na jihu)
Díky stroji na počasí roztají kry a Teodor chce dotáhnout ledovec lodí na riviéru, to prý bude díra do světa. Bobík s Myšpulínem se dočtou o tom, že na severu se nezvykle oteplilo, tuší že za to může stroj na počasí.
Divoši nemají rádi déšť
Teodor se zatím ale vetře do letadla, které letí do Patávie do deštného pralesa. Teodor se dostane k divochům, kterým předvede, že umí ovládat počasí a divoši ho jmenují novým šamanem. Bobík s Myšpulínem sledují stopu a dostanou se taky až k divochům, šaman Teodor je ale nechá uvěznit.
V Patávii se počasí umoudřilo (V Patáviji se počasí umoudřilo)
Pinďa s Fifinkou se zatím starali o zelí. Z rádia uslyší, že prý je v Patávii počasí řízeno strojem bílého šamana. Pinďa s Fifinkou prodají všechno zelí a za utržené peníze se vydávají za kamarády. V pralese se setkají s Teodorem, který je nechá svázat do lodi a koryto řeky, která je má odplavit, má zaplnit pomocí deště vyvolaného strojem na počasí. Teodorovi se to ale nepovede a radši uteče. Starý šaman dovede Pinďu s Fifinkou za Bobíkem a Pinďou a všichni se vydávají po stopách Teodora.
Proč není Sahara rozkvetlá zahrada
Teodor se zabalí do balíku určeného na Saharu, zapomene si ale přibalit stroj na počasí. Čtyřlístek nechá letadlo s balíkem odletět, Myšpulín taky ale zjistí, že jeho stroj na počasí nikdy nefungoval, všechno byly jen náhody. Čtyřlístek se vrací domů, Bobík s Myšpulínem zjišťují, že všechno zelí, kvůli kterému se dřeli, bylo sklizeno a prodáno. Jen jedna hlávka zbyla a Čtyřlístek si ji dá k obědu.
Poznámka: název příběhu v závorce, bezejmenná první kapitola a názvy kapitol v závorce platí pro reedici v Zajatci oceánu (komiksová kniha - reedice, 2010).
kk1995 Zajatci oceánu
Zajatci oceánu (komiksová kniha, 1995)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 34 stran, 70 %
Čtyřlístek táboří u rybníka a všimne si zelenovlasého kluka, který se před ním předvádí a nakonec skočí do vody. Ve vodě zůstal ale už 5 minut, Bobík ho chce zachránit, skočí do vody, zapíchne se ale do dna. Kluk Bobíkovi pomůže z vody, Myšpulínovi je už jasné, že kluk je vodník. Čtyřlístku to ale nevadí a rád by se pod vodu podíval. Vodníček má speciální pilulky, které z lidí udělají na 3 hodiny vodníky. Čtyřlístek plave pod vodou a pomůže rybkám před rybáři. Vodníček představí Čtyřlístku své rodiče, otec Vodníčkovi dokonce půjčí své rychlé podvodní plavidlo Nautilus II. Čtyřlístek s Vodníčkem se jedou podívat do moře na vrak. K vraku ale přijeli barbaři, kteří loď necitlivě drancují. Čtyřlístek si s mizery poradí i s pomocí spřátelené chobotnice. Čtyřlístek ale musí rychle plout domů, tři hodiny už pomalu uplynuly. Čtyřlístek vyplave na břeh a Vodníčkovi na památku věnuje Čtyřlístky. Vodníček si je naimpregnuje, aby se mu nerozmočily. Po nějaké době napíše Čtyřlístku dopis, Čtyřlístek má radost.
kk1995 Sedmero klíčů
Zajatci oceánu (komiksová kniha, 1995)
napsali Hana Lamková a Josef Lamka, nakreslil Jaroslav Němeček, 28 stran, 80 %
Jsou prázdniny a Čtyřlístek si zařídil cestovku a provádí zahraniční turisty po Třeskoprskách. Při návštěvě muzea vypráví Fifinka turistům legendu o vzniku Třeskoprsk. Toto místo prý sužovaly časté kulové blesky, které z kopce Krákorec metal ohnivý muž. Poustevník Filištýn si ale s ohnivákem poradil - uhasil ho. V Třeskoprskách už byl klid, postavil se klášter, jehož prvním představeným se stal právě Filištýn. Jeho palec je uschován ve zlatém relikviáři. Relikviář je skryt v klášteře za dveřmi se sedmi zámky, klíče mají význační lidé z města a poklad se ukazuje jen jednou za rok. Ke smůle turistů to bude až za půl roku, jeden z turistů by chtěl poklad moc vidět a žádá o výjimku, což ale není možné. Turista se představí jako Hugo Sapristi, prezident sanmarinské televize, a objedná si u Čtyřlístku dokument o pokladu, taková reklama v televizi by proslavila Třeskoprsky a zvýšila turistický ruch. Čtyřlístek natáčí rozhovory s lidmi, kteří mají na starost hlídání klíče k pokladu a natočený materiál průběžně pouští Sapristimu. Farář Čtyřlístku na kameru prozradí, že klíč schovává pod polštářem. V noci ale Sapristi farářovi zavolá a vyláká ho z domu. Zatímco jde farář zajistit falešné zaopatření, pořídí si Sapristi otisk prvního klíče k pokladu. Ředitel školy nechce Čtyřlístku prozradit, kde má klíč schovaný, jeho syn ale prozradí Bobíkovi, že klíč je v plechovce od párků ve spíži. Sapristi koupí plechovku párků, vleze do spíže v přízemí a plechovky zamění. Opat Čtyřlístku prozradí jen to, že klíč je všem na očích na oltáři. Sapristi si na videozáznamu všimne důmyslé skrýše na soše a klíč jednoduše otiskne. Velitel hasičů skryl klíč do boudy svého nevrlého psa, Sapristi ale předhodí psovi párky s uspávadlem a sám si zatím pořídí otisk už čtvrtého klíče. Ředitel muzea má klíč důmyslně skrytý mezi dvěma tisícovkami dalších klíčů. Sapristi ale řediteli zavolá, že se bude konat cvičné otevírání pokladu. Sapristi sleduje, který klíč si ředitel s sebou vezme a v noci si pořídí otisk. Velitel policie má skříňku s klíčem na služebně pod dohledem mnoha kamer. Sapristi nakreslí obrázek skříňky s klíčem, vyláká policisty ze služebny a mezitím vymění skříňku za obrázek. Sedmý klíč má ráčkující starosta bezpečně ukrytý v trezoru. Kombinaci zná jen on a jeho sekretářka. Sapristi napodobí ráčkujícího starostu, zavolá sekretářce a prosí o připomenutí kombinace. Sapristi vleze na radnici a jednoduše získá i poslední klíč. Fifinka si na trezoru zapomněla při natáčení kabelku, tak se pro ni vrací a všimne si Sapristiho, který se raduje, že už má všechny klíče. Fifi běží na policii, policajt obvolá několik hlídačů klíčů, kteří mu potvrdí, že jejich klíč je na místě. Fifi prozradí své podezření klukům, Myšpulín tuší, že si Sapristi dělal jen otisky klíčů. Myšpulín zavolá do San Marina a zjistí, že tam žádného Sapristiho neznají, dokonce tam ani nemají vlastní televizní stanici. Čtyřlístek má nápad, jak zabránit Sapristimu v krádeži. Čtyřlístek se přestrojí do kostýmů, jaké mají i sochy v klášteře, prohodí si se sochami místo a čeká na Sapristiho. Sapristi přijde, otevře dveře se sedmerem zámků a míří k pokladu, Čtyřlístek ale mizeru sváže a dotáhne na policii. Sapristi je ve skutečnosti hledaný zločinec. Velitel dostává vyznamenání od starosty a u Čtyřlístku se zase všechno vrací do starých kolejí.
ročník 1994příběhy - seznamročník 1996
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Střapeček a MetličkaStřapeček a Metlička Komiksový králKomiksový král Do koupelnyDo koupelny Příběhy 2005Příběhy 2005 Poznej postavuPoznej postavu
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru