wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2018

Knihovnička Čtyřlístek » Stránky » Úvodní strana a novinky
Úvodní strana a novinky

Úvodní strana a novinky Vítejte na neoficiálních stránkách věnovaných legendárnímu českému časopisu a komiksu Čtyřlístek.
Historie čtyř přátel ze Čtyřlístku - Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi - začala v roce 1969, kdy se v redakci nakladatelství Orbis objevil 24letý Jaroslav Němeček s prvním příběhem, nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Původně vůbec nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly... více o historii Čtyřlístku / Čtyřlístek in foreign languages
About Čtyřlístek in English, French, German, Russian and Spanish

5 náhodných článků
Seriály V. Faltové
Seriály V. Faltové
Čtyřlístek ve škole
Čtyřlístek ve škole
Bajo
Bajo
Příběhy 1988
Příběhy 1988
Příběhy 2017
Příběhy 2017
17. týden Tajemství básní II
24. dubna 2018

16. týden Tajemství Slovenska
17. dubna 2018
 • Zatímco v Česku v 70. a 80. letech frčel Čtyřlístek, na Slovensku byl údajně nejpopulárnější a nejdelší komiksový seriál Kamko a Kamka z časopisu Kamarát. I přes popularitu se o něm na internetu dočtete jen minimum, tak aspoň na těchto stránkách věnujeme krátký článek této slovenské konkurenci Čtyřlístku.
 • Anča a Pepík: reedice vychází poslední kniha kompletního pětisvazkového vydání komiksového seriálu Anča a Pepík ze Čtyřlístku.

15. týden Tajemství básní
9. dubna 2018
 • Úplně nový článek Básně a povídání: knihy (1. část) - básníci, kteří psali v letech 1969-1990 do Čtyřlístku své verše, vydali některé ze svých básní i v knihách. Pokusíme se je najít, i když to není snadný úkol...
 • Učebnice matematiky - přidána nová vydání učebnice pro 1. ročník - rozšířené (2015) a pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami (2017).

14. týden Tajemství Velikonoc
2. dubna 2018

13. týden Tajemství Maďarska
29. března 2018
 • Příhody Hodži Nasreddína byl jednorázový komiksový příběh z čísla 18 (1971). Šlo o překlad maďarského kresleného příběhu o legendární orientální postavě. Maďarský komiksový originál pochází z roku 1958 a jmenuje se A csendháborító. Doplněno malé porovnání mezi maďarskou a českou verzí.
 • Básně a povídání - básničková rubrika Čtyřlístku byla dosud na těchto stránkách trochu stranou zájmu. Teď se pouštíme do nápravy. Vícedílné básničkové seriály jsou nově sdruženy do samostatných kapitolek. Nesouvisející cykly jsou sdruženy do kapitolek podle ilustrátora. Byly opraveny desítky chyb v názvech dílů a navíc doplněny názvy jednotlivých básní, pokud jich jedno číslo obsahovalo více a byly u básniček zřetelně vyznačeny. Další článek o básničkách ve Čtyřlístku bude následovat.

12. týden Tajemství Pantátic
22. března 2018
 • V Pantáticích na návsi byl jediný delší básničkový seriál ve Čtyřlístku se společným názvem. Dvanáct ze 14 dílů ilustroval Jiří Kalousek. Většina básniček vyšla souborně v knize Kde zvedají nožku psi aneb V Pantáticích na návsi. Zatímco verše zůstaly skoro stejné, ilustrace se změnily. Kniha má hned dvě vydání - v roce 1995 ji ilustroval Adolf Born, v roce 2006 Tereza Skoupilová. Doplněn seznam básní v knize a malé porovnání s originálem ve Čtyřlístku. Opravena dlouhodobá chyba - seriál má 14 dílů, čtrnáctý díl z čísla 176 MADOR byl řazen mezi nesouvisející básničky ze Čtyřlístku, vyšel po čtyřleté pauze!
 • Krátké seriály ze Čtyřlístku - dvojdílné seriály vyčleněny do samostatných kapitolek, vymyšleny souborné názvy jako Koza Mlékalka nebo Mirek a Břéťa.

11. týden Tajemství hradu Kulíkov
15. března 2018
 • O zvířátkách pana Krbce je známý český večerníček. Ve Čtyřlístku vycházel příběh ve formě komiksu pod názvem Na hradě Kulíkově. Seriál má i knižní zpracování v knize Pan Krbec na Kulíkově (1996, druhé vydání pod názvem O zvířátkách pana Krbce, 2002). Do článku Na hradě Kulíkově: leporelo a knihy doplněn krátký popis knihy a článek Na hradě Kulíkově: adaptace rozšířen o krátké porovnání s večerníčkem.

10. týden Tajemství Káti a Škubánka
8. března 2018
 • Káťa a Škubánek byl seriál nejen večerníčkový, ale také komiksový. Mezi lety 1984 a 1992 se ve Čtyřlístku objevilo celkem 19 dílů. Na reedici čekal seriál dlouho a ta konečně přišla, vychází souborné knižní vydání!
 • Výroční čísla Čtyřlístku - doplněno již 18. dvojčíslo 644+645 Na africké stopě.

9. týden Tajemství kozy Lízy
1. března 2018
 • Příbuzný seriál Koza Líza - doplněny informace o prozaické verzi kozy Lízy v Ohníčku. Seriál Věry Faltové měl jako komiks vyjít v edici Čtyřlístek uvádí, nakonec se objevil jen ve formě ilustrovaného vyprávění v Ohníčku.
 • Nová anketa, výsledky předchozí.

Archív novinek 2018
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz