další články z kategorie Základní informace
Loga Čtyřlístku
sestavil chrz

Loga Čtyřlístku Přehled log Čtyřlístku používaných na obálce časopisu i na sběratelských předmětech.

Čtěte také:
Přehled cizojazyčných verzí Čtyřlístku (cizojazyčná loga)


logo 1) První logo Čtyřlístku se používalo pouze v roce 1969 pro Čtyřlístky č. 1 - 6. Pod vodorovnou čárou se nacházelo pokračování názvu sešitu (u čísel 2 - 6 z tohoto ročníku začínal název na Čtyřlístek - první číslo se jmenovalo pouze Čtyřlístek). Zajímavostí je, že čísla 7 - 12 z roku 1970 jako jediná v historii nepoužívala vůbec žádné logo.

logo 2) Dlouholeté logo označovalo Čtyřlístky č. 13 - 178 v letech 1971 až 1990. Nacházelo se na spodní části obálky. Barevné tečky uvitř písmen měly spoustu kombinací, kdo chce, může je zkusit spočítat. Logo bylo orámováno čarou svrhu a zespoda, nalevo se nacházel čtyřlístek s označením čísla sešitu. Tvar tohoto čtyřlístku se změnil od čísla 100.

logo 3) Toto logo se použilo jen pro dvě komiksové knížky v letech 1989 - 1990 Cirkus Pepi / Loupež století a Cesta kolem světa / Zachraňte Lidušku! Barva pod nápisem nebyla jednotná. Čtyřlístek z tohoto loga byl využit ještě pro kalendáře ve stejných letech. Nebylo určeno pro základní číselnou řadu.
Obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 138) prozrazuje, že autorem byl dlouholetý spolupracovník Vojtěch Šimek. V tiráži knihy je opravdu uveden, jeho role je ovšem pojmenována obecně jako "grafické úpravy".

logo 4) Oficiální logo od roku 1991. Vyskytuje se na Čtyřlístcích 179 - 252. Na Čtyřlístku Speciál se používalo v letech 1993 - 2010, kde bylo ve spodní části protnuto nápisem SPECIÁL. Na knížkách je párkrát jinak vybarveno a dokonce bez symbolu čtyřlístku. U základní číselné řady se nad čtyřlístkem vyskytovala hvězdička s označením čísla sešitu.
Premiéru si odbylo už v roce 1990 na zvláštním čísle Vánoční příběhy a na speciálu Křížovky Čtyřlístku. Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 394) uvádí, že i toto logo vytvořil v druhé polovině roku 1990 Vojtěch Šimek. (Připravil i logo k 50. výročí Čtyřlístku v roce 2019. S Jaroslavem Němečkem se potkali už na konci padesátých let na střední uměleckoprůmyslové škole na pražském Žižkově a jejich životy se tu a tam protnuly.)

logo 5) Mírně modifikované logo 4. Symbol čtyřlístku z loga byl zmenšen, aby bylo na obálce vidět víc z titulního obrázku. Využívá se na Čtyřlístcích od čísla 253 (1997) dodnes. Číslo dílu bylo vepsáno nejdříve v hvězdičce nad čtyřlístkem, od čísla 317 se hvězdička zvětšila a přesunula nad písmeno Č. Od dílu 384 se objevuje číslo ve sluníčku vpravo od čtyřlístku.

logo 6) Logo, které se využívá pro věci spojené se Čtyřlístkem, ale které nevydává nakladatelství Čtyřlístek. Najdeme ho na audio CD (včetně Superkapely z Třeskoprsk), hracích kartách, tapetách na mobil, omalovánkách, koloběžkách a podobně. Barevná kombinace písmen je rozmanitá, někdy je místo symbolu háčku využito srdíčko.

logo 7) Logo, které používal časopis Čtyřlístek CD-Romek měl vpravo dole ještě symbol CD se zbytkem názvu časopisu. Reedice počítačových her z CD-Romku pod názvem Dětský svět a počítačová hra Čtyřlístek a strašidelný hrad využívají totéž logo, bez symbolu CD. Zvláštní číslo Sůl nad zlato (2007) má na titulní straně také toto logo.

logo 8) Další varianta log 4 a 5 s menším čtyřlístkem posazeným nad písmeno "k" se využívá u Čtyřlístku Speciál od ročníku 2011, kdy časopis prošel významnou změnou - logem a titulní stránkou počínaje a náplní magazínu konče. Pod logem je ještě nápis SPECIÁL, který se s logem nijak nekříží.

logo 8) Film Čtyřlístek ve službách krále (2013) má také svoje speciální pestrobarevné logo, které je použito na všemožných materiálech s filmem souvisejících. Přímo ve filmu a na plakátech vyrůstající z loga u písmen "Č" a "k" malé čtyřlístky. Ale na CD s namluveným příběhem, na soundtracku nebo i jiných věcech vyrůstá z loga jen jeden velký čtyřlístek u písmena "s". Logo se objevuje výhradně včetně nápisu "ve službách krále".

Najde-li se mezi čtenáři grafik, rádi si přečteme jeho názor na jednotlivá loga.

V anketě č. 16 zvolili čtenáři těchto stránek jako nejhezčí (z používanějších log) logo č. 2.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru