další články z kategorie Nečtyřlístkový Němeček
Panda a Zajda
napsal Ivo Fencl

Panda a ZajdaTým, který produkoval Čtyřlístky (Jiří Čehovský a Jaroslav Němeček) stál roku 1989 i u zrodu cyklu příběhů s medvídkem Pandou. A kdybychom soudili jen podle obálky úvodního čísla, šlo tu - jako ve Čtyřlístku - zase o čtveřici.

Po boku Pandy stáli totiž ještě zajíc - nepříliš podobný Pinďovi - veverka a jezevec. Ve skutečnosti však jsou hrdiny celé série jen Panda a zajíc. Ostatní zvířátka z lesa očividně jen střídavě přihrávají.

příběhy z omalovánek | příběhy z časopisu Medvídek Panda a jeho příběhy | příběh ze zvláštního čísla Čtyřlístku | příběhy ze žvýkaček Zajda | nerealizováno | závěr


Čtěte také:
Medvídek Panda a jeho příběhy (časopis)
Omalovánky (Němeček) (Panda a Zajda)
Další sběratelské publikace a předměty (Němeček) (žvýkačky Zajda)
Krátké seriály ze Čtyřlístku (1 díl Pandy a Zajdy ve Čtyřlístku)
Příbuzné a navazující seriály (seriál z různých časopisů)
Plánováno - nevydáno (Zajda chytrulín)
Plánováno - nevydáno (Panda a záhada tajuplného hradu)
Plánováno - nevydáno (Panda: Tajemství Černé rokle)Příběhy z omalovánek

Nápady Zajdy a Pandy Nápady Zajdy a Pandy
Nápady Zajdy a Pandy (omalovánky, 1988)
nakreslil Jaroslav Němeček
Všechno začalo omalovánkami Nápady Zajdy a Pandy z roku 1988, kde je sestrojována ponorka či kde se vyskytuje masožravá květina.

děj snad brzy doplníme
Panda a barevný svět Panda a barevný svět
Panda a barevný svět (omalovánky, 1989)
napsala Michala Šmerglová, nakreslil Jaroslav Němeček

děj snad brzy doplníme
Panda a motokros
Panda a motokros (omalovánky, 1990)
napsala Marcella Tesařová, nakreslil Jaroslav Němeček

děj snad brzy doplníme
Příběhy z časopisu
Medvídek Panda a jeho příběhy


Panda 1 Přítel z daleka
Přítel z daleka (Medvídek Panda a jeho příběhy 1, 1989)
napsal Jiří Čehovský, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Pak však se staly nosičem skutečnějších už příběhů na devětkrát seskládané plakáty Medvídek Panda a jeho příběhy. Na líci Němeček pokaždé vytvořil obraz se vpravo nahoře umístěným stálým záhlavím, na rubu pak rovněž pokaždé následovaly vlastní příběhy. Nakladatelství Panorama tehdy Medvídka Pandu prodávalo za devět korun... A autoři? Budoucí šéfredaktor Čtyřlístku Jiří Čehovský se spokojil s autorstvím u prvního dílu, už ve druhém - tedy v březnu 1989 - jej však vystřídala Václava Ledvinková... a tyhle dva příběhy také vyšly ještě před revolucí. Do značné míry jde o příběhy ekologické, ale jejich ekologičnost je bohužel často poněkud komická. V úvodu Panda přijíždí až z Himálaje coby bojovník za čistotu - a rádce českých zvířat. K jeho příjezdu přitom došlo až po dvou letech dopisování si se zajícem. Autobus však Pandu nepřiváží až do Zelené Lhoty, nýbrž jen do deset kilometrů vzdálené Lhoty Chemické - a sotva zvířátko vystoupí, už je ohrožováno zběsilými řidiči a jejich výfuky a dále pak českým zlodějstvím i všeobecně lidskou potřebou "vracet" medvědy do zoo... A tam se tedy na noc octne i Panda, za mřížemi. Nicméně lesní pták o jeho uvěznění informuje zvířátka, a ta ho brzy vyrážejí zachránit. Jezevec podhrabe hradbu... a po jediném omylu ve tmě (následkem něhož je zajíc na chvíli ovinut krajtou tygrovitou) zvířata zachrání svého hosta... a odvedou si jej na paseku.
Panda 2 Vánoční stromek
Vánoční stromek (Medvídek Panda a jeho příběhy 2, 1989)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Odehrává se v zimě. Během sáňkování zvířátka odhalí krádež smrčku, přičemž od pařízku vedou stopy k silnici. Hrdinové rozestaví hlídky, aby se už krádeže neopakovaly, ale zajíc na své hlídce usne. Kroky vetřelců naštěstí zaslechne lesní strom - a probudí zajíce. Ten překvapeně sleduje smrčky odcházejí z lesa. Společně s Pandou za nimi běží, ale utrhne se jim pod nohama převislý sníh, ocitnou se v rozkutálené sněhové kouli a... Zloděje i tak identifikují. Za jen zdánlivě chodícími smrčky se totiž vyklubou pánové "Lakota a syn". Tito nenechavci ovšem mají pro strach uděláno a zvířátkům klidně "přislíbí" další krádež. Co dělat? Panda vyhlásí soutěž o nejhezčího sněhuláka a všichni hrdinové doplnění nyní i ježkem, liškou, myškou a divokým prasetem se hbitě dávají do práce. Výsledné sochy ze sněhu mají také vzhled zvířátek - a co je podstatné? Jejich využití. Sochy se totiž stanou lavinou, která dík Pandě a zajíci pohřbí Lakotovo auto... Zdá se, že to zůstane pod sněhem až do jara, avšak jeho osádka, Lakota a syn jsou zvířátky vytaženi a dostanou ultimátum. Výměnou za automobil musejí do lesa dodat kaštany, sůl, jablka, zeleninu, lůj, seno, banán a pomeranč. To se stane... a jen díky tomu si panda a jeho kamarádi (a to nyní i včetně jelena) mohou na pasece vystrojit živý a rostoucí stromek.
Panda 3 Vzduch nebo život
Vzduch nebo život (Medvídek Panda a jeho příběhy 3, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
V tomto už porevolučním příběhu je Panda rozhodčím dvou fotbalových týmů: zajíců a veverek. Veverky v utkání zvítězí a po posledním gólu se míč zakutálel do mlází. Panda a zajíc ho najdou - a spatří ústí podzemního potrubí. Rozhodnou se svislou šachtu prozkoumat. Ta je však doslova vcucne: jde o přivaděč lesního vzduchu do Chemické Lhoty. Zvířátka seberou některé lidmi v lese pohozené odpadky a naházejí je do přivaděče, následkem čehož se lidé ze Lhoty dočkají při slavnostním otevření přivaděče pouze puchu. Svého vlastního. A Panda? Vysloví další ultimátum: "Chcete čistý vzduch? Přijďte si uklidit!" Což se stane. Lidé ze Lhoty vysbírají více než tři nákladní auta odpadků, a protože Panda se zajícem dodají i sazenice, dojde i na vysazení mladého lesíku. A závěrečné Pandovo poučení? "Pomáhejte pravidelně a nebudete potřebovat žádný přivaděč vzduchu."
Panda 4 Dálnice
Dálnice (Medvídek Panda a jeho příběhy 4, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Odehrává se zjara. Do lesa dorazí "zemětřesení" v podobě buldozeru, jemuž Panda obratem vyhlašuje válku a vysílá do boje letectvo = ptactvo s kusy bahna, které dopadají na čelní sklo buldozeru, dělostřelectvo = sám Panda metající proti buldozeru drny... a bobra. Ten přehlodá jeden strom, který se stroji zřítí do cesty... Ani jeden akt obrany však buldozeristu, který má své příkazy od inženýra, nezastaví. Naopak Muž zvířátka vyzve, aby se vzdala. A ta již taky mávají bílou vlajkou... Nakonec se však soupeři přece dohodnou, příměří však potrvá jen do příštího dne. Pandovi to ovšem k výhře stačí. Vleze společně se zajícem do kabiny buldozeru a najde plán dálnice. Překreslí ho, takže buldozerista pak pokračuje do zatáčky a ke Lhotě a tak dlouho, až na kraji města zplanýruje svou vlastní zahradu a zničí navíc i inženýrův dům. V lese je zato zase klid. I ptáci se tam vracejí.
Panda 5 Dobrá voda..
Dobrá voda.. (Medvídek Panda a jeho příběhy 5, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Předposlední příběh samostatné série odhalí v jezevci zručného kuchaře. Pravidelně prý vaří brambory s lopuchovou omáčkou, což se ovšem Pandovi už zajídá, a tak hurá na ryby. Je ale nešikou a strhne zajíce udicí do vody. Ta je tak špinavá, že tam ryby už nemohou žít. Z Chemické Lhoty totiž začali lidé přivádět potrubím svůj odpad, zatímco si místo čističky postavili sochu starosty. Panda najde sídlo bobrů a požádá je o pomoc. Bobři stavějí vory a společně s Pandou a zajícem na nich veslují k ústí potrubí, do kterého zatlučou přehryzané kmeny. Tím začne ve Lhotě peklo. Špína stříká z umyvadel, z WC a její proud z kanálu vyzdvihne dokonce i policistu. Exploze špíny pomůže taky k roztříštění starostovy sochy, jež stála vprostřed kašny. A špinavé kaly, co se vyvalily? Podrazí starostovi nohy. A Panda může znovu dávat ultimátum - i vyzývá ke společné práci zvířátek a lidí na stavbě čističky. Výsledkem je čisťounká voda. Když vyhrkne z potrubí, nelíbí se to kryse, a tak se odstěhuje. A to i proto, že nechce pracovat a byla by "darmožroutem", jak je zdůrazněno. Na posledním idylickém obrázku už pak Panda loví navrátivší se ryby na špekáčky a zajíc zvesela píská na píšťalu.
Panda 6 Lesní požár
Lesní požár (Medvídek Panda a jeho příběhy 6, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Závěr samostatné série Pandu zastihne ve chvíli, kdy se nudí. Tu do lesa vtrhnou skauti. Mají tu tzv. Zelený tábor, Pandě ovšem vadí jejich oheň. Uhasí ho a vyhrožuje jim hajným. Nazítří se jde Panda koupat do rybníka, byť je vypuštěný. Setká se s řidičem, který tu chtěl umýt auto. "To bahno je dobré leda tak pro Pandu," je medvídkovi řečeno, načež řidič zahodí cigaretu, a ta podpálí les. Zvířátka místo boje s požárem prchají, Panda je však přece zadrží a divočáky vyzve k vyrytí příkopu. Sám oheň utlouká větví a jezevec se k němu přidá. Zajíc zatím běží pro pomoc. Panda a jezevec jsou však ohněm obklíčeni. V poslední chvíli je zachrání skaut. A to už dorazí i hasiči. Skauti je zavolali! Požárníci pokračují v hloubení příkopu pomocí bagru - a oheň je šťastně zažehnán. Skauti uznají, že tento živel do lesa a jejich tábora nepatří, a za noci se okolo něj sesednou jinde, na širém prostranství pod hradem. Panda a jezevec s nimi.
Příběh ze zvláštního čísla Čtyřlístku

Vánoční příběhy Vánoční záhada
Vánoční příběhy (zvláštní číslo, 1990)
napsala Václava Ledvinková, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran
Sedmý a definitivně závěrečný příběh Pandy se odehrál se na osmi stránkách sešitu Vánoční příběhy Čtyřlístku v říjnu 1990. Autorkou byla opět Václava Ledvinková a příběh začíná nadělováním. Hm, ale k čemu brusle a k čemu boby, když není sníh a taky led je moc křehký. Tolik, že se pod ním bruslemi rovněž obdarovaná myška skoro utopí. Zajíc, jezevec a Panda ji naštěstí zachrání a ptačí doktor vyšetří její nastuzení. Nazítří se zvířátka přece jenom pokusí o závod na bílém pruhu stráně pod lesem, ukáže se však, že nejde o sníh, nýbrž o prášek vychrlený z letounu, a tak začíná další Pandův boj. Zvířátka sice zrádné letadlo polapí do smyčky a nechají se za ním táhnout na rogallu, provaz se však přetrhne a oni skončí v hangáru. Najdou tu gigantické plody. "Triumf superstimulačního hnojiva. A příští jaro poroste obří zelenina na celém svahu!" ujistí je pilot. Až na to, že chuť plodin není právě lahodná. Tu začne sněžit. Zvířátka pilota přesvědčí, že jeho vynález je k ničemu, a vezmou ho při lyžování a sáňkování mezi sebe. Mrkev, kterou mu panda nabízí k svačině, se mu sice zdá malá, zato však je zdravá a nepráškovaná.
Příběhy ze žvýkaček Zajda

Zajda Zajda
Zajda (obrázky ze žvýkaček, 1990?)
nakreslil Jaroslav Němeček, 78 obrázků
Poslední příběhy zažili Panda se Zajdou na číslovaných obrázcích ze žvýkaček Zajda. Obrázků bylo 78 a po seskládání jsme mohli s hrdiny prožít 4 příběhy - s elixírem, požárem lesa, letadlem a robotem.
Zajda 12 1 Zajda hubuje paní co trhá kytky
2 Zajda hubuje kluka co vyřezává do kmenu
3 Zajda volá na paní a kluka co opíkají buřty
4 Zajda se topí,kluk ho hodil do vody
5 Zajda se zachrání na kmeni
6 Zajda konečně dorazí za Pandou
7 Zajda pláče Panda ho utěšuje
8 Zajda a Panda čte kuchařku
9 Zajda a Panda shání ingredience
10 Panda s veverkou chystá hrnec
Zajda 20 11 Zajda a Panda u vařícího hrnce
12 Zajda a Panda vaří, bouchl jim hrnec
13 Panda zachraňuje Zajdu z kaše
14 Zajdovi je špatně, Panda se strachuje
15 Zajda se vrací za paní a za klukem
16 Zajda hodil kluka do vody
17 Zajda dohlíží na uklízení odpadků
18 Zajda vyhání paní a kluka pryč
19 Zajda a Panda se dívají za paní a klukem
20 Zajda a Panda se radují s veverkou
Zajda 29 21 Panda se koupe ve vaně
22 Zajda a Panda se chystají na výlet
23 Zajda a Panda a výstražná cedule
24 Zajda a Panda u vyschlého potoka
25 Zajda a Panda a jezevec co kouří
26 Zajda a Panda hasí jezevcovu dýmku
27 Panda se rozhlíží z kamene kde hoří
28 Panda leze na strom
29 Panda se drží špičky ohnutého stromu
30 Panda padá Zajdovi na hlavu
Zajda 38 31 Zajda s Pandou a naštvaný jezevec
32 Zajda s Pandou rozdělávají oheň
33 Zajda s Pandou nabírají dým do plachty
34 Zajda a Panda letí s plachtou dýmu
35 Zajda a Panda letí pryč od ohně
36 Zajda a Panda a deštný mrak
37 Mrak bleskem protrhl plachtu
38 Zajda a Panda padají s deštěm
39 Zajda a Panda dostávají výprask od jezevce
40 Zajda a Panda s medailemi a se zvířátky
Zajda 52 41 Zajda a Panda čtou o čarodějnicích
42 Zajda chce nakoupit v krámu
43 Zajda vyhozen prodavačem se smetákem
44 Zajdovi se zdá o smetáku s křídly
45 Zajda a jezevec s plánkem letadla
46 Zajda a jezevec sestrojily letadlo
47 Zajda a jezevec a veverka vzlétají
48 Ježci hlásí podzim, kolem letí letadlo
49 Zajda, jezevec a veverka přistávají
Zajda 59 50 Zajda, jezevec a veverka a překvapení
51 Panda u kůlny s letadlem
52 Panda vytahuje letadlo
53 Panda nasedá na letadlo
54 Panda letí a plaší ptáky
55 Panda letí a češe stromy
56 Panda a splašené letadlo
57 Zajda a jezevec chystají plachtu
58 Zajda a jezevec chytli Pandu do plachty
59 Zajda a jezevec navštěvují ovázaného Pandu
Zajda 68 60 Panda ryje bodláky
61 Panda ryje a Zajda mu chce pomoci
62 Zajda silák nese Pandu a zvířátka
63 Zajda a Panda s robotem pomocníkem
64 Robot uhrabuje zahrádku, Zajda a Panda se dívají
65 Robot ryje, Zajda s Pandou si hrají s míčem
66 Koza závidí pěknou zahrádku
67 Robot obsluhuje Zajdu s Pandou
68 Koza láká robota na mrkev
Zajda 76 69 Koza prosí robota o pomoc
70 Koza a robot sáží kytky
71 Koza obdivuje svoji novou zahrádku
72 Koza navádí robota k ničení u Zajdy s Pandou
73 Robot ničí koze kytky
74 Robot stříká na kozu vodu
75 Zajda a Panda a robot na sluníčku
76 Koza hubuje Zajdu s Pandou
77 Zajda s Pandou dávají koze co proto
78 Zajda a Panda a nemocný robotNerealizováno

Obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 153-156) vypátrala dokonce tři nerealizované publikace s Pandou a Zajdou:
1) omalovánky Zajda chytrulín
2) omalovánky Panda a záhada tajuplného hradu
3) komiksový příběh z časopisecké edice Čtyřlístek uvádí, která se dočkala jen jediného čísla, ale plánovaným čtvrtým dílem byl titul Panda: Tajemství Černé rokleZávěr

Po výtvarné stránce lze příběhům sotva co vytknout, je to typický Němeček své doby, ale scénáře jsou povětšinou opravdu naivní a uspokojí leda ty úplně nejmenší děti. První Čehovského příběh Pandu pouze uvádí do děje a ostatním se dost vymyká. Ledvinková v tom dalším pak brojí proti kradení vánočních stromečků a dále i proti pohazování odpadků, výstavbě dálnic, znečišťování vody a zapalování ohňů v lese. A pak se téma zřejmě vyčerpalo. Za nedostatek cyklu považuji to, že se Panda chová opravdu až příliš mravoličně. Zvláště to je patrno v posledním dílu, kde má dítě často už chuť "mu ji už natáhnout". Vadou je i ubohá charakterizace zajíce, natož pak všech ostatních zvířat v pozadí. Autoři se neobtěžovali ani vymýšlením jejich jmen! I velké P u Pandy je tedy vlastně otázkou.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru