Knihovnička Čtyřlístek » Základní informace » Historie Čtyřlístku a zajímavosti
další články z kategorie Základní informace
Historie Čtyřlístku a zajímavosti

Historie Čtyřlístku a zajímavosti Historie čtyř přátel - Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi začala v roce 1969, kdy se v redakci nakladatelství Orbis objevil 24letý Jaroslav Němeček s prvním příběhem, nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Původně vůbec nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít nějaké pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly.

Čtěte také:
Éry Čtyřlístku
Vydavatelé Čtyřlístku a adresy redakce

Odkazy:
Pinďa, Myšpulín, Fifinka, Bobík: Pravdivý příběh
Na skok do minulosti ~ Fenomén Čtyřlístek (1969) (video)


První tři příběhy si vymyslel Jaroslav NěmečekVladimírem Urbanem, později mu ale s vymýšlením všech těch žertů a dobrodružství, vynálezů a pohádkových situací pomáhali i další spisovatelé. Jedním z prvních spoluautorů byla Ludmila Kolářová - Junková, poté Dagmar Vránová, Petr Karmín (Pavel Šrut) a Zuzana Brodová. V roce 1970 začala psát scénáře Čtyřlístku legendární Ljuba Štíplová (nejprve pod pseudonymem svého manžela Miloše) a vytvořila základní povahové vlastnosti postaviček. Pokud byl ilustrátor Němeček duchovním otcem Čtyřlístku, tak tou pravou matkou jim byla spisovatelka Ljuba Štíplová. Po roce 1991 se připojili další autoři: Libuše Koutná, Hana Lamková, Josef Lamka, Jiří Poborák, Karel Ladislav (Jiří Čehovský) a další.

Čtyřlístek běžíPříběhy Čtyřlístku nebyly však jen dobrodružství Fifinky, Bobíka, Pindi a Myšpulína. Již od prvního čísla byly provázeny dalšími kvalitními seriály, které se staly nedílnou součástí časopisu: Kouzelník Huryjáš, Alenka a Vašek, Polda a Olda, Strašidelný pradědeček, Káťa a Škubánek, Sherlock Holmes a mnoho dalších.
Objevovala se zde jména výborných spisovatelů i malířů pro mládež: Adolf Born, Miloš Nesvadba, Radek Pilař, Vladimír Jiránek, Václav Junek, Jaroslav Malát, Svatopluk Hrnčíř, Věra Faltová, Dagmar Lhotová, Vojtěch Steklač, Karel Franta a mnozí další. Příběhy Čtyřlístku vycházely v časopisecké edici Knihovnička Čtyřlístek 6-9x ročně a jeho náklad se koncem 80. let vyšplhal na 220 tisíc výtisků v jednom vydání, a i při tomto vysokém nákladu zůstal Čtyřlístek podpultovým zbožím. Stal se skutečným kulturním fenoménem.

V roce 1978 převzalo po Orbisu formálně vydávání časopisu nakladatelství Panorama. V roce 1990 vzniklo soukromé nakladatelství Čtyřlístek pokračující v tradici. Dnes vychází Čtyřlístek 20krát ročně a mimo hlavní časopis se objevují jeho hrdinové i v magazínu Čtyřlístek Speciál (od roku 1993) Čtyřlístek CD-Romek (v letech 2001-2005), nebo Ahoj, tady Fifi (v letech 2012-2019) a Čtyřlístek mini (od roku 2019). Každoročně vychází několik knižních titulů a reedic, jeden z nich vždy s původními novými příběhy. Nejúspěšnější z nich, Muž z budoucnosti (1991) Štíplové a Němečka, dosáhl nákladu 60 tisíc. Čtyřlístek je časopis pro celou rodinu, a když se dostane do domácnosti, určitě si ho přečtou i rodiče. Není výjimkou, že si jej objednávají a čtou lidé důstojných povolání, dávno odrostlí dětské literatuře. Zachovali si však kus dětského vnímání, a to je dobře.


První díl
První sešit v nákladu 50 tisíc výtisků vyšel 15. května 1969.
Zpočátku se reagovalo velmi pružně na potřeby čtenářů. Němeček ostatně sám přiznává, že se nejdřív vůbec nevědělo kolik příběhů vyjde. Časopis se tehdy nečísloval prostě proto, že se nečekal žádný velký úspěch (viz též Který Čtyřlístek má číslo 4). Vydalo se v rychlém sledu šest čísel (1 - květen 1969, 2 - červen, 3 - červenec, 4 - srpen, 5 - září, 6 - říjen) a Orbis čekal co se bude dít. Když se objevil úspěch, oslovili tehdejší propagační pracovnici Ljubu Štíplovou (1930), aby napsala scénáře k dalším šesti příběhům pro rok 1970. Paní Štíplová psala první příběhy pod jménem svého manžela Miloše (a možná i jinými jmény). Vzhledem k neustálému hledání tváře pro nový dětský časopis (viz naprosté rozdíly vzhledu u ročníků 1., 2. a 3.) byly mezi tím, co vyšlo číslo 6. a 7. (potažmo 12. a 13.) relativně velké časové prodlevy (několik měsíců).

První reklama
Úplně první reklama na Čtyřlístek vyšla 1. listopadu 1969 v časopise Větrník 3/1969. Inzeruje čísla 1, 3, 4, 5 a 6, takže potvrzuje, že první ročník stihnul vyjít už do listopadu.
Obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 47) přetiskuje návrh na reklamní poutač, skrze který měla jednotlivá prodejní místa moci inzerovat místní dostupnost Čtyřlístku. Na obrázku se Čtyřlístkem v listu čtyřlístku vystupuje "kolportér" Svetřík s pejskem Flikem. Nápis hlásá "Zde dostanete Čtyřlístek". Nápis je vyveden podle loga prvního ročníku, Němečkův seriál se Svetříkem taky vycházel jen v prvním ročníku. Návrh byl tedy nejspíš vytvořen už v roce 1969, ale není vůbec potvrzeno, jestli došlo k faktické realizaci.Zajímavosti


zdroj (upraveno a doplněno)
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru