další články z kategorie Detaily ve Čtyřlístku
Návraty po letech

Návraty po letech Návraty starých známých po dlouhých letech.

Zádrhel se vrací po 22 letech

V příběhu Velké dobrodružství Čtyřlístku (in 7, 1970) vysadil Čtyřlístek Zádrhela na opuštěném ostrově. O 22 let později v příběhu Zádrhel se vrací (in zv/1992) se Zádrhel se konečně dostane z ostrova do Třeskoprsk a připravuje pomstu.
Více v článcích Kazimír Zádrhel a Čtyřlístek na pokračování (Zádrhel na ostrově).


Mixle v piksle po 20 letech

Pokud na začátku hry Čtyřlístek a strašidelný hrad (2002) kliknete na půdní okénko, vykoukne Pinďa a pronese veselou hlášku, má jich v zásobě několik. Zmíní také, že na půdě našel Mixlevpixle (napsáno takto), legendární vynález ze stejnojmenného čísla a příběhu Mixle v piksle (in 106, 1982).


Návrat Svetříka po 29 letech

Návrat Svetříka Prvním nečtyřlístkovský seriálem ve Čtyřlístku byl Svetřík a Flik (1969), který psal i kreslil Jaroslav Němeček a to dokonce ještě před Čtyřlístkem. Hlavní hrdina Svetřík vystupoval nejprve v seriálu v Mateřídoušce (1966-1967) a ve třech leporelech (1967-1968).
Po svém účinkování ve Čtyřlístku se Svetřík ještě vrátil - přimotal se do prostorového leporela Malá zimní pohádka (2. vydání z roku 1971), a to jenom jako nepojmenovaná vedlejší postava v davu, schválně jestli ho objevíte.
A po dlouhých 29 letech se znovu vrátil - tentokrát do krátkého příběhu Nejlepší prázdniny... v časopise Bobík 7/2000, i po těch letech je to pořád školák, a opět jeho jméno v příběhu nepadne.
Návrat Svetříka V roce 2013 se vrátil Svetřík zase - v příběhu z čísla 557 Rybářský závod (2013). Tentokrát se objevil přímo v hlavním seriálu Čtyřlístku. Vystupuje v celém příběhu a poznáme jej jako starostova syna Pepíčka. Konečně se tak dozvídáme jeho pravé jméno! Samozřejmě, že jde skoro určitě jen o podobnost čistě náhodnou (žlutý rolák a rozcuchané odstávající zrzavé vlasy), ale je zábavné taková spojení objevovat.


Holmepes je zpět po 40 letech

Psí detektiv Sherryk Holmepes se objevil v pěti příbězích mezi lety 1971 až 1976. Po účinkování v příběhu Vynález na přání (in 54, 1976) zmizel ze Čtyřlístku na dlouhých 40 let, aby se v roce 2016 vrátil v příběhu Čtyřlístek v pekle (in 604+605, 2016), ale moc slavný návrat to nebyl. Vypadá hodně jinak, jmenuje se "Holmpes" a do příběhu nijak zvlášť nezasáhne.
Více v článku Sherryk Holmepes


ANANAS se vrací po 40 letech a APOBAB po 41 letech

ANANAS a APOBAB se vracejí Rok 2016 byl na návraty bohatý. V příběhu Ďáblův recept (in 614+615, 2016) hledají Pinďa s Bobíkem v kůlně chronolet, připravují se na cestu do středověku. Mezi starým harampádím je vítá zapomenutý robot APOBAB (Automatická POhádková BABička), který chce klukům vyprávět pohádku. I Bobíkovi chvíli trvá, než si vzpomene, co to je za robota, naposledy jej viděl před 41 lety v dobrodružství Záhadný APOBAB (in 40, 1975).
Z krabice zase vykoukne ANANAS (Absolutně neškodný Automatický Nečistotu Absorbující Stroj). Toho ale Bobík poznal hned a pochvaluje si, že s ním byla vždycky legrace. Tento robot účinkoval v 45 let starém příběhu ANANAS (in 18, 1971), ale po pěti letech se ještě objevil na Myšpulínově výstavě vynálezů v příběhu Tajemství zamčené truhly (in 55, 1976) (Tam měl ovšem špatnou popisku, byl označen jako APOBAB. V souborém vydání ve 4. velké knize je jméno opraveno na ANANAS, ovšem zůstal špatný popis "umí každou pohádku".)
Pak kluci konečně najdou stroj času a roboty nechávají svému osudu. Toto shledání je sice milé, ale děj nikam neposouvá, jen upomíná na staré slavné příběhy. Celé dvě stránky shánění zašantročeného chronoletu jen natahují příběh, který má v dvojčísle k dispozici 15 stran, v běžném čísle by mohla být celá pasáž bez problémů vypuštěna.


Robot co všechno zařídí se vrací po 38 letech

Robot to zařídí V roce 2017 se na scénu vrátil další dávný robot Čtyřlístku. Do té doby účinkoval jen jednou v příběhu Robot to zařídí (in 73, 1979), ve kterém si nestihl ani vysloužit jméno, protože byl v provozu jen asi den (a pak ho Bobík utopil ve vodě, protože mu šel na nervy). Po 38 letech se vrátil v příběhu Tajemství staré kůlny (in 638, 2017). Na rozdíl od krátkého shledání s ANANASem a APOBABem v předchozím roce, má robot "to zařídí" v novém příběhu hlavní roli a celý se kolem něj točí. Myšpulín se přihlásí do soutěže o nejužitečnějšího robota a vymyslí, že rychlejší bude upravit nějakého staršího robota, kterého vyhrabe v kůlně a trochu přeprogramuje. Staromódní robot si v soutěži vyslouží uznání při záchraně životů a vyhraje.
Při srovnání je vidět, že robot si není zcela podobný, můžeme si třeba vymyslet, že jej Myšpulín během 38 let předělal už víckrát. Příběh napsal Robert Tamchyna, tentýž autor připravil robotí shledání z rok starého dílu Ďáblův recept (in 614+615, 2016). Kdo se vrátí příště - RODOMíci, PES nebo MADOR?


Anketa

V anketě č. 111 jste se shodli, že návraty známých postav máte rádi a dokonce by podle vás měly dostat v příbězích větší prostor.


Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
KeramikaKeramika Který má číslo 4Který má číslo 4 Ahoj, tady Fifi (časopis)Ahoj, tady Fifi (časopis) Ahoj, tady Fifi (krátké)Ahoj, tady Fifi (krátké) Na stroměNa stromě
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru