Knihovnička Čtyřlístek » Analýzy a hodnocení » Čtyřlístek na pokračování
další články z kategorie Analýzy a hodnocení
Čtyřlístek na pokračování
napsal chrz

Čtyřlístek na pokračování Čtyřlístek patří mezi typické epizodní seriály, v nichž děj jednoho dílu nijak neovlivňuje děj dílů následujících. Čtenáři nemusejí znát některé z čísel již dávno vydaných, aby pochopili děj nejnovějšího dobrodružství Pindi, Myšpulína, Fifinky a Bobíka. Dokonce by se dalo říct, že mnohokrát se příběhy vydávají do slepé uličky, protože jejich pokračováním by Čtyřlístek už neměl co prožívat, byl by všemocným pánem světa, vesmíru a času (hlavně díky Myšpulínovým vynálezům) a rozřešil by veškeré záhady. Mnohé příběhy zase obsahují logické chyby, když děj převrací naruby nám známé skutečnosti (jak se ti čtyři vlastně poznali, vznik města Třeskoprsky a podobně). Nebo nesouhlasí kreslená podoba míst a postav, které se v příbězích vyskytnou opětovně. Například domeček Čtyřlístku stále mění barvu a polohu. Pohádkové postavy se vracejí, ale vypadají jinak, vždyť se stejně chovají, jako by Čtyřlístek viděli poprvé a Čtyřlístek nápodobně (například Popelka, Dvanáct měsíčků, Krakonoš a další) a podobně i s postavami historickými (Rudolf II.). Hlavní vinu jistě nese větší počet autorů. Podívejme se proto na vzácných pár chvil, kde se příběh alespoň minimálně odkazuje na starší díl.

navazující děj | příběh na pokračování
Navazující děj

Dějově na sebe příběhy opravdu téměř vůbec nenavazují. Často se ale vracejí Myšpulínovy vynálezy, nejvíce chronolet, kterým se lze dostat do minulosti a budoucnosti a dokonce do pohádky.

Výročí prvního dobrodružství
V příběhu Dáma s krokodýlem (in 13, 1971) oslavuje Čtyřlístek druhé výročí svých dobrodružství, čímž se vrací k 1. dílu Vynález prof. Myšpulína (in 1, 1969).

Výstava dřívějších vynálezů
V příběhu Tajemství zamčené truhly (in 55, 1976) pořádá Myšpulín výstavu svých vynálezů. Všechny už známe ze starších čísel:
Vrtichvost z dílů Vynález prof. Myšpulína (in 1, 1969) a Bitva s piráty (in 2, 1969).
Chronoplán z dílu Na rozkaz císaře (in 48, 1976).
Robot ANANAS z příběhu ANANAS (in 18, 1971), který má ale špatnou popisku jako APOBAB z příběhu Záhadný APOBAB (in 40, 1975). V souborném vydání ve 4. velké knize je jméno opraveno na ANANAS, ovšem zůstává špatný popis "umí každou pohádku".
Nafukovací vor Duha z příběhu Letem kulatým světem (in 11, 1970).
Motorové saně z čísla Ďábelská jízda (in 19, 1971).
Motokára Modrý přízrak (in 42, 1975).
Hrací stroj hrál už v příběhu O zlatého kanára (in 33, 1974).
Sprej ničící kovy nenávratně zmizel na dně rybníka v díle Ukradený vynález (in 16, 1971), aby se po 5 letech vrátil na podstavec při výstavě.
Ztužovač vajec z příběhu Tajemství věčného vejce (in 34, 1974).
Superponorka prožila už Velké dobrodružství Čtyřlístku (in 7, 1970).

Opětovné zprovoznění chronoplánu
na pokračováníV příběhu Všichni za jednoho (in 72, 1978) se vydává Čtyřlístek znovu do minulosti, nejdřív je ale třeba chronoplán vyčistit a uklidit, nebyl totiž, podle Myšpulínových slov, dva roky v provozu - od cesty k císaři Rudolfovi II. v dobrodružství Na rozkaz císaře (in 48, 1976). A čistý byl chronoplán naposled na výstavě Myšpulínových vynálezů v čísle Tajemství zamčené truhly (in 55, 1976).

Robot loňský, roboti letošní
V příběhu Vzpoura robotů (in 87, 1980) vynalezne Myšpulín RODOMy, roboty pro domácí úklid. Fifinka ale upozorňuje, že to loni s robotem dopadlo špatně, čímž se odkazuje na rok starý díl Robot to zařídí (in 73, 1979).

Přípravky na neviditelnost
V příběhu Čtyři ve Čtyřlístku (Opravdu podařený prášek) (in 47, 1975) vynalezne Myšpulín prášek na nádobí, který ale zároveň způsobuje neviditelnost. V dobrodružství Přízrak v domě (in 148, 1988) už připravuje Myšpulín pilulky na neviditelnost, které Myšpulínovi ukradne třeskoprský uličník. A v příběhu Záhadné tlapky (in 172, 1990) sežere pilulky sousedovic kocour.

Návrat protikomářích pilulek
Uličník z příběhu Přízrak v domě (in 148, 1988) sní také pilulku proti komárům po které se zelená z příběhu Antianopheles (in 140, 1986).

Návrat pilulek rušících všechno
Myšpulínovy pilulky rušící všechno se objeví v příběhu Antianopheles (in 140, 1986), o tři roky později se vrací v díle Podařené pilulky (in 165, 1989), ve kterém už mají jméno - Univerzalit.

Několikrát zmenšený Čtyřlístek
Zmenšovací dražé připraví Myšpulín v příběhu V džungli trav (in 79, 1979), s jehož pomocí se Čtyřlístek podívá, co se děje v trávě. O pět let později v příběhu Záhadný bolid (in 124, 1984) zbývá poslední pilulka, aby si Myšpulín mohl popovídat s miniaturními mimozemšťany. A když chce Čtyřlístek natočit něco unikátního, použije zmenšovací pilulky a nafilmuje Souboj s pavoukem (in 268, 1998). V příběhu Jak chytit zloděje (in 136, 1986) vynalezne Myšpulín sprej Minifix, který zmenšuje i věci. A v příběhu Nekonečně malý svět (in 155, 1988) Mikromodul, kterým pronikne Čtyřlístek až do mikrosvěta.

Zádrhel na ostrově Zádrhel na ostrově
V příběhu Velké dobrodružství Čtyřlístku (in 7, 1970) vysadí Čtyřlístek Zádrhela na opuštěném ostrově. V textovém doslovu se Čtyřlístek za několik let na ostrov vrací a nejde tam polepšeného Zádrhela. Tento konec byl ale ignorován o 22 let později v příběhu Zádrhel se vrací (in zv/1992). Stále zlý Zádrhel se konečně dostává svého ostrova do Třeskoprsk a připravuje pomstu.

Návrat na hrad se strašidly
V čísle Ať žijí bubáci (in 206, 1993) přijíždí Čtyřlístek na strašidelný bál na stejný hrad, na kterém předloni (Bobík říká loni) dělal kastelány - viz Hodina malých duchů (in 179, 1991).

Mimozemšťani a Antigrav
V dobrodružství Do hlubin času (in 2007) vynalezne Myšpulín stroj času podle podkladů od mimozemšťanů z dílu Létající talíře nad Třeskoprsky (in Sp2/2005). V obou dílech se také objevuje Antigrav, přístroj rušící gravitaci.

Houska a Sendivoj
V příběhu Bílá paní (in 392, 2005) dělá kastelány na hradě Houska. V čísle Malé bílé strašidlo (in 438, 2007) pomáhá Čtyřlístek duchovi ze stejného hradu. A v příběhu Sůl nad zlato (in zv/2007) Čtyřlístek zjistí, že na hradě Houska dělá kastelána Sendivoj, nesmrtelný alchymista, kterého Čtyřlístek potkal před 400 lety na dvoře krále Rudolfa II. Jenže podle příběhu Kámen mudrců (in 2005) žije starý Sendivoj ve Zlaté uličce na Pražském hradě (a v přepracované verzi Kámen mudrců (in kniha, 2012) potkal Sendivoje Čtyřlístek i v minulosti a vše se odehrálo jinak).

Už jednou vynalezeno
V příběhu Vzkaz v láhvi (in 534, 2012) se Myšpulín neúspěšně pokouší vynalézt překladač zvířecí řeči a kamarádi mu musejí připomenout, že takový vynález už dřív sestrojil - v příběhu Poprask v zoo (in 335, 2002)

Mamut a jeho dcera
Příběhy z knížek Mamut Jogi (in kniha, 2008) a Vločka, dcera Jogiho (in kniha, 2010) na sebe volně navazují. V prvním dobrodružství Čtyřlístek nalezne v ledu mamuta Jogiho, kterého se snaží dva zloduchové Ben a Hugo ukrást. A v druhém příběhu titíž padouchové ukradnou Jogiho dceru Vločku a Čtyřlístek opět zasahuje. (V druhé knize je nejprve na 4 stránkách rychle zopakován děj prvního příběhu a využívá k tomu původní obrázky.)

To ještě nebyl Zádrhelův konec
V příběhu Zádrhel v lunaparku (in kniha, 2010) se Zádrhel vypaří ze světa za pomoci svého vlastního vynálezu - klonovacího a odklonovávacího inkubátoru. V dalším příběhu Modrý Bezzub (in kniha, 2010) už zase Zádrhel vymýšlí další špatnosti. Čtyřlístek podezřívá Zádrhela, ale toho přece viděl zmizet v inkubátoru. Zádrhelovi opravdu podařilo znovu obživnout, i když není vysvětleno jak.

Zachraňte Dina a Dino se vrací Zachraňte Dina
a Dino se vrací

Příběhy Zachraňte Dina (in 572, 2014) a Dino se vrací (in 629+630, 2017) na sebe volně navazují (docela podobně jako mamut Jogi). V prvním dobrodružství Čtyřlístek nalezne vejce triceratopse. Z něj se vylíhne dinosaurus Dino, kterého se chtějí zmocnit dva pracovníci muzea. Dino nakonec skončí v dinpoarku mezi mechanickými ještěry a přes zimu bude bydlet u Čtyřlístku. V druhém příběhu Čtyřlístek vzpomíná, že Dina přenechal zoologické zahradě. Z ní ho ale unesl Zádrhel, který plánuje zmizet do minulosti a nalákat na malého dinosaura nějakého většího a toho pak prodat. Zasáhne Čtyřlístek a nakonec Dino zůstane v pravěku mezi svým druhem.
Příběh na pokračování

Existují také vedlejší seriály Čtyřlístku a příběhy, u kterých byl děj úmyslně rozdělen do několika dílů, děj je tedy přirozeně na pokračování.

Až na kraj světa
13dílný příběhu na pokračování Až na kraj světa (in 202-214, 1992-1993), který vycházel v číslech 202-214 jako druhé, vedlejší dobrodružství Čtyřlístku v jednom čísle. Více v samostatném článku.

Čtyřlístek ve službách krále Superkapela z Třeskoprsk
V číslech 428 - 437 vycházel na předposlední stránce Čtyřlístku půlstránkový příběh na pokračování Superkapela z Třeskoprsk (in 428-437, 2007). Byl označen jako inzerce a propagoval stejnojmenné hudební CD. Více v samostatném článku.

Čtyřlístek ve službách krále (Právo)
V prosinci 2012 a lednu 2013 vycházel v sobotním Magazínu deníku Právo jednostránkový seriál na pokračování Čtyřlístek ve službách krále, podle filmu, který měl brzy poté premiéru. Příběh ale nemá konec, po 6 dílech je úmyslně předčasně zastaven oznámením "více se dozvíte v kinech", sloužil tedy jako komiksová upoutávka. Více v samostatném článku.

Ahoj, tady Fifi
Dva krátké příběhy seriálu ze Čtyřlístku Speciál na sebe navazují. Ve 12. díle dva táborníci způsobí lesní požár a ve 13. díle pomáhají s výsadbou nových stromků, aby si odpykali trest. Více v samostatném článku.

Ahoj, tady Fifi - trilogie s Fredym
Tři příběhy seriálu Ahoj, tady Fifi ze stejnojmenného magazínu tvoří delší dobrodružství. V 5. díle seriálu nazvaném Cirkus Grand se Fifinčina kobylka Mišel seznámí s cirkusovým koněm, který ale opouští Třeskoprsky. V 6. díle Italské putování dostává Mišel od Fredyho dopis, ve kterém popisuje svou cestu až do Říma, kde ho uvězní policie a Čtyřlístek se vydává na pomoc. V 7. díle Svatební cesta si Čtyřlístek s Mišel pro Fredyho dojedou. Koná se svatba koní a Čtyřlístek je doprovází při svatební cestě po Africe. Více v samostatném článku.

Peruánská pouť Čtyřlístku Peruánská pouť Čtyřlístku
V příběhu Chrám slunce (in 568, 2014) zažívá dobrodružství v peruánském Machu Picchu a po jeho skončení už mluví o odjezdu domů. Ale o 5 čísel později v příběhu Ostrov z rákosu (in 573, 2014) zažívá Čtyřlístek další dobrodružství v Peru, tentokrát na jezeře Titicaca. Oba příbehy napsal Jiří Poborák (možná po zajímavé dovolené) a asi by nás ani nenapadlo tyto příběhy k sobě spojovat, kdyby to neudělali v upoutávce v čísle 572: "Čtyřlístek bude pokračovat ve své peruánské pouti. Tentokrát zavítá na plovoucí rákosové ostrovy."

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Dagmar VránováDagmar Vránová Neoficiální stránkyNeoficiální stránky CD-RomekCD-Romek Mladý fotografMladý fotograf Akce a událostiAkce a události
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru