další články z kategorie Analýzy a hodnocení
Vytaženo z šuplíku
napsal chrz

Vytaženo z šuplíku Které příběhy Čtyřlístku a jiných českých komiksových seriálů ležely dlouho v šuplíku, než byly konečně uveřejněny. A které tam leží dodnes.
V tomto článku se zabýváme jak nakreslenými příběhy tak i scénáři ze šuplíku. U Čtyřlístku se snažíme o kompletní výčet, u jiných českých seriálů ne, ale pokud víte o dalších, napište.


Čtěte také:
Série Čtyřlístku a jejich první čísla
Plánováno - nevydáno


Čtyřlístek

  • Prof. Myšpulín v tajemném hradě - Raná a delší verze příběhu z třetího čísla. Komiks vznikl v roce 1968 nebo 1969 a podle všeho je to úplně první nakreslený příběh se Čtyřlístkem. Pravděpodobně vznikl jako ukázka komiksu před schválením nakladatelstvím. Uveřejněn byl až po 50 letech v roce 2019 ve zvláštním čísle Čtyřlístek EXTRA (příloze knihy Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách, 2019).
  • Čtyřlístek (krátké příběhy z časopisu Vlasta) - V letech 1994 až 1996 připravoval Jaroslav Němeček krátké příběhy Čtyřlístku pro časopis Vlasta. Nejspíš jich ale připravil víc, protože tři dříve neviděné příběhy ve shodném formátu byly po 2 letech uveřejněny na oficiálních stránkách Čtyřlístku (1998). Jeden další podobný díl vyšel po 5 letech ve Čtyřlístku Speciál Křížem krážem! se Čtyřlístkem (2001). V roce 2009 připravilo nakladatelství knihu Smějeme se se Čtyřlístkem sestavenou z krátkých příběhů z Vlasty. Nejde o kompletní vydání, a navíc se v knize objevují další tři minipříběhy dříve neviděné s premiérou 13 let po ukončení vydávání ve Vlastě. Kresebný styl těchto nově nalezených dílů se jeví "dobově", takže asi opravdu ležely v šuplíku, a třeba tam leží ještě další.
  • Na stromě - V šuplíku nakladatelství byl dlouhodobě připraven komiks pro případ nouze, kdyby se nestihl vytvořit plánovaný díl. Ležel tam ale tak dlouho, že mezitím Jaroslav Němeček změnil kresebný styl. Příběh vznikl zhruba v roce 1994 a uveřejněn byl až po 25 letech ve speciálním čísle Čtyřlístek EXTRA (2019).
  • Velké dobrodružství Čtyřlístku - Číslo 7 z roku 1970 procházelo rozsáhlými redakčními úpravami pravděpodobně rozšiřující původně devítistránkový příběh na 32stránkový. V reedici v roce 1992 byl využit dříve neuveřejněný alternativní začátek, 22 let ležel v archívu. Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019) uveřejňuje ještě navíc alternativní titulní stránku a stránku ze závěru příběhu, 49 let po nakreslení.
  • Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019) uveřejňuje také několik dalších alternativních obálek (např. pro čísla 1, 2, 21 nebo 25 nebo 31, knižní reedici Loupež století a komiksovou knihu Keltský král) a původní úvodní stránku příběhu Loupež století.


... a co zůstalo v šuplíku

  • Krátké příběhy z časopisu Bobík - V letech 1996 až 2001 vydávalo nakladatelství Čtyřlístek časopis pro předškoláky Bobík. Od konce roku 1998 v něm vycházely jednostránkové či dvoustránkové příběhy Čtyřlístku. Časopis přestal vycházet náhle v únoru 2001, i když v plánu byl původně celý ročník. Je možné, že bylo připraveno ještě několik dalších krátkých příběhů do nadcházejících čísel, které už nebyly nikdy uveřejněny.
  • Čtyřlístek a Bajaja - Pětistránkový příběh připravený pro výstavu Pohádkový svět komiksu (2000) doposud nikde nevyšel tiskem. Jen jeho úvodní stránka se objevila v katalogu výstavy. V čím šuplíku příběh leží a jestli bude někdy vydán, to nám není známo.
  • Zdivočelá peřina - V letech 2000 až 2005 vydávalo nakladatelství Cenega časopis CD-Romek s hrami na CD jako přílohou. Číslo 42 bylo rozpracované, ale časopis skončil. Příběh Čtyřlístku s názvem Zdivočelá peřina, který měl v časopise vyjít, a čtyřlístkovská počítačová hra se už vydání nedočkaly. Časopis s CD vycházel se zpožděním i v Rumunsku, v roce 2008 přišla na řadu i rumunská mutace tohoto ztraceného čísla. Dobrodružství Čtyřlístku se v rumunštině jmenuje Plapuma buclucaşă. Česká verze komiksu (a počítačové hry) ale leží v šuplíku, právo na něj má společnost Cenega a je jen na ní, jak s ním naloží. Ukázku první strany komiksu přinesla publikace Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019).
  • V edičním plánu na zadní straně časopisu bylo ohlášeno několik příběhů které nakonec nevyšly. Nejspíš tedy leží v šuplíku jednotlivých autorů, případně byly později náměty přepracované do jiných dobrodružství.




Další seriály ze Čtyřlístku

  • Svetřík a Flik (napsal a nakreslil Jaroslav Němeček) - Šestidílný seriál (1969) se v roce 1991 dočkal reedice (jen díly 2-6). Zajímavostí je, že jsou v reedici obrázky nakresleny jinak. Jednou teorií je, že v roce 1969 kreslil Jaroslav Němeček každý příběh nadvakrát - nedefinitivní skicu a finální verzi, a do reedic zařadili právě dříve neviděnou verzi, po 22 letech. Ale také je možné, že jsou pro reedici příběhy nakreslené nově - přibližně podle starého vzoru, třeba z důvodu velkého poničení poslední stránky originálních svazků využitých pro naskenování.
  • Tryskošnek (napsal a nakreslil Dan Černý) - Zamítnutý pilotní díl seriálu původně nazvaného Šnek a kamarádi (2012) ležel autorovi v šuplíku 3 roky než jej uveřejnil na svých facebookových stránkách. Po 11 letech od vzniku vyšel v knížce Rok plže (2023) společně s 20 reeditovanými příběhy Tryskošneka.
  • Meloun & Sirka (napsal Roman BeeSee Bílek, nakreslil Pavel PaTa Talaš) - Seriál na pokračování (2015-2018) skončil předčasně po 9 epizodách, redakce prý chtěla uvolnit místo pro jiné seriály. V šuplíku zůstal jeden scénář, který byl po 5 letech nakreslen pro limitované souborné vydání (2023). Desátým dílem se seriál nikterak neuzavírá a autoři vyjádřili touhu se seriálem nadále v nějaké formě pokračovat.


... a co zůstalo v šuplíku

  • Binky kontra T-Max (napsal a nakreslil Bof, vl. jm. Bohumil Fencl) - Seriál (2013-2015) skončil ze dne na den kvůli jedné nešťastné aféře. Je možné, že měl autor v šuplíku připravený alespoň jeden další díl, vyšlo jich 11.
  • Většina seriálů ze Čtyřlístku má epizodní děj, nejsou tedy na pokračování a nelze určit, jestli dospěli svého přirozeného konce, nebo jestli časopis přestal objednávat další díly. Některé seriály můžou mít rozpracované díly v šuplíku.
  • Koza Líza (napsala Jana Šimková, nakreslila Věra Faltová) - Koza Líza zažila dvě komiksová dobrodružství v Ilustrovaných sešitech. Třetí příběh Koza Líza na hradě měl vyjít v rámci časopisu Čtyřlístek uvádí (1991), který se nakladatelství pokoušelo neúspěšně rozjet. Časopis se dočkal jediného čísla a na inzerovaný sešit s Lízou nedošlo. Komiks možná dodnes leží v šuplíku, ale jeho prozaické zpracování se objevilo po 4 letech v Ohníčku pod názvem Koza Líza na Zdišickém hradě.
  • Panda a Zajda (napsali různí, nakreslil Jaroslav Němeček) - Panda a Zajda zažili příběhy v omalovánkách, vlastním plakátovém časopise, ve zvláštním čísle Čtyřlístku a dokonce na obrázcích ve žvýkačkách. Autoři knihy Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách vypátrali v archívu několik stránek nedokončených omalovánek Panda a záhada tajuplného hradu. V šuplíku ležel i návrh pro 4. číslo edice Čtyřlístek uvádí, jmenoval by se Panda: Tajemství Černé rokle. Není znám autor a jestli u něj v šuplíku nezůstal hotový scénář.
  • Pastelka (napsal a nakreslil Jaroslav Němeček) - Seriál Pastelka měl vlastní leporelka a poté i časopis. Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách uveřejnila v archívu nalezenou maketu titulní stránky leporelka, které nikdy nevyšlo, ale možná šlo jen o nepoužitý obrázek. Edice Čtyřlístek uvádí počítala minimálně se 4 čísly, ale jeden námět neznáme. Možná že šlo o seriál Pastelka.




Jiné české seriály

  • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Marko Čermák a další) - V roce 1971 měl kreslíř připraveno dalších 7 stránek seriálu (podle současného číslování příběhy 308-314), jenže časopis Rychlé šípy byl mezitím zakázán a skončil. Čtenáři se jich dočkali až po 15 letech - v černobílé podobě ve Sborníku Píseň úplňku (1986), o 5 let později i barevně v časopise Hlasatel (1991).
  • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Marko Čermák a další) - V roce 2009 nakreslil Marko Čermák nový příběh podle dříve nezpracovaného scénáře z pozůstalosti Jaroslava Foglara. Scénář pochází z doby jejich spolupráce na začátku 70. let, v šuplíku tedy ležel minimálně 38 let.
  • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Marko Čermák a další) - I když byl třetí stínadelský román Tajemství Velkého Vonta vydán už v roce 1986 (v Německu, v roce 1990 v Česku), na své komiksové zpracování čekal 26 let. (První dva romány čekaly na komiksové zpracování také dlouho, ale to nepočítáme.)
  • Walitaka (napsal Jiří Macek (Čiksika), nakreslil Marko Čermák) - První tři příběhy Walitaky vyšly v časopise Kometa. Ve třetím příběhu v čísle 22 (1991) už Walitaka láká na další dobrodružství s peřejí Velkého kalumetu. Časopis Kometa mezitím zanikl a tak se 4. díl objevil až o 4 roky později v časopise Bobří stopou (1995). Není ovšem známo, jestli v šuplíku ležel celý nakreslený příběh, nebo scénář, nebo šlo jen o nezpracovaný námět, na který došlo později. Souborně vyšel seriál v knížce Walitaka (2013).
  • Modrá pětka (J. B. Kamil, nakreslil Marko Čermák) - Seriál vycházel v časopise Pionýrská stezka v letech 1971-1990. V knižní reedici začátku seriálu Modrá pětka na stezce dobrodružství (2000) bylo mnoho stránek rozšířeno a upraveno. V druhé knize Modrá pětka za Zlatou peřejí a jiné příběhy (2003) se objevil dříve neuveřejněný příběh o dvou stranách. Není známo, jestli byl tento příběh vytažen z šuplíku 13 let po konci seriálu, nebo byl dokreslen dodatečně až pro knihu (třeba podle námětu z šuplíku), ale pro jistotu jej zařazujeme.
  • Duryan Hyperman (napsala Eva Hauserová, nakreslil Libor Páv) - První část dvoudílného příběhu vyšla v Kometě č. 36 (1992), jenže hned po něm přestal časopis vycházet. Celý příběh (i když pouze nevybarvený) uveřejnila až po 27 letech kniha Generace 89 (2019).
  • Výhra (podle povídky Otakara Batličky napsal a nakreslil Jiří Grbavčič) - Do časopisu Kometa přispíval Jiří Grbavčič komiksovými příběhy, ve kterých zpracoval povídky Otakara Batličky. V Kometě č. 35 (1992) vyšla upoutávka na souborné vydání těchto příběhů v titulu nazvaném Magazín Komety: Povídky Otakara Batličky. Podle seznamu se v něm měla objevit i jedna zatím neuveřejněná povídka Výhra. Časopis Kometa byl zrušen, slibovaný magazín nevyšel, ale příběh Výhra se objevil o 2 roky později v časopise Skaut-Junák. A tak se můžeme dopočítat, že slibovaná kniha by měla 41 komiksových stran.
  • Zkáza planety Země (napsal Václav Šorel, nakreslil Lubomír Hlavsa/Jiří Petráček) - V časopise Kometa č. 14-17 (1990) vycházelo seriálové dobrodružství Hlídač na Ikaru. Na konci příběhu už titulek láká na volné pokračování nazvané Zkáza planety Země. V Kometě č. 31 (1992) je dokonce uveřejněna ukázka obálky. Kometa skončila, ale Zkáza planety Země se nakonec přece jen dočkala uveřejnění po 9 letech v 46. ročníku časopisu ABC (2001). Je v tom ale pár zádrhelů. Kreslířem už není Lubomír Hlavsa, ale nově Jiří Petráček. A spíš než pokračování se jedná o remake s prodlouženým novým koncem. Zhruba dvě třetiny rozsahu zabírá skoro totéž, co se odehrálo v Hlídači na Ikaru, jen ve zhuštěnější formě. Pak místo původního konce následuje titulní zkáza planety Země. Příběh nemá definitivní uzavření, má konec s otazníkem. Není známo, jestli původní verze Zkázy planety Země byla někdy nakreslena, nebo šlo o námět z šuplíku, který autor později přepracoval.
  • Mistr Looping (napsal Ivo Pechar, nakreslil Jiří Petráček) - Po pěti dílech seriál nekončí, ale časopis Aréna zanikl. Po 27 letech připravili autoři finální šestou epizodu pro souborné vydání v knize Goro, ochránce makaků a další komiksy (2018).
  • Past uprostřed vichrů (napsal Ivo Pechar, nakreslil Jiří Petráček/Ladislav Říha) - Jako povídka s jednou ilustrací vyšel příběh v časopise Věda a technika mládeži (1986). V kreslené podobě od Jiřího Petráčka měl údajně začít vycházet v Aréně (1991), byl už připravený, ale po zániku časopisu se komiks ztratil. Pro soubornou knihu Goro, ochránce makaků a další komiksy (2018) příběh nově nakreslil Ladislav Říha, 27 let po vytvoření komiksového scénáře.
  • Ztracené naděje (napsal Vlastislav Toman, nakreslili Jiří Veškrna a Věra Veškrnová) - Seriál Výprava do ztraceného světa na motivy románu A.C. Doyla Ztracený svět vycházel nejdříve na pokračování černobíle v ABC (1969-1970). Pro časopis Rychlé šípy (1971) byl přejmenován na Ztracené naděje, skoro nepoznatelně překreslen (lze vidět hlavně na textu v bublinách) a vybarven. V barvě vyšlo jen prvních 5 stran z 24 a to v posledním čísle časopisu před zrušením. Po 17 letech vyšla barevná překreslená verze konečně celá - v letním speciálu ABC 1988, tentokrát pod třetím názvem - Daily Gazette: První výprava do ztraceného světa. Následující reedice už vycházejí s tímto názvem a v barvě.
  • Otakar Batlička: Příběhy statečných (napsal Bohumil Jírek, nakreslil Petr Barč) - Povídkový komiksový seriál z časopisu Rychlé šípy (1970-1971) se dočkal vydání již dlouho připravených dalších dílů po 20 letech v časopisech Hlasatel (1991) a Skaut-Junák (1993, 1996-1997), včetně přepracovaných verzí dříve uvedených příběhů. Není ovšem známo, jestli byly nově uveřejněné díly vytaženy z šuplíku, nebo nově nakresleny či upraveny.
  • Čolák & Doláč (napsali Zdeněk Alfons Sedláček a Jan Tatarka, nakreslil Jan Tatarka) - První díl komiksové série nazvaný Král podzemí vyšel v roce 1990. Druhý díl To je ale smůla (2021) čekal na vydání v šuplíku dlouhých 31 let. Kromě toho ale vyšel v roce 1993 třetí díl (dlouhodobě započítávaný jako díl druhý) Na stopě. Čtvrtý díl Návrat hukanů vyšel dva roky po "šuplíkovém čísle" v roce 2023.
  • Vrabec (napsal Václav Šorel, nakreslil Jiří Petráček) - Seriál na pokračování z časopisu ABC (1994-1996) měl 35 dílů a konec, který umožňoval další pokračování. Na seriál z období druhé světové války prý nebyly čtenáři tehdy ještě připraveni, proto vydávání komiksu bylo předčasně ukončeno okamžikem, kdy se hlavní hrdina dostane do Velké Británie v předvečer slavné letecké bitvy. Autor uvedl, že tento projekt zašel na svou velikost a musel by vycházet nejméně tři roky, což si údajně ABC nepřálo. Čtenáři byli na posledním obrázku vyzváni, aby napsali svůj názor na možné pokračování a také náměty. Až po 21 letech byl pro soubornou knihu Vrabec: Příběh skauta (2017) příběh doplněn, ale zjevně ne do původně zvažovaného rozsahu. Dvě strany byly přepracované a 7 nových bylo přidáno. Ani nový konec není definitivní a umožňoval by pokračování. Není známo, jestli měl autor toto pokračování dlouho v šuplíku, nebo bylo dopsáno až pro souborné vydání. Dokresleno bylo ovšem nově stejným ilustrátorem jako dříve.
  • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Jiří Grus) - Souborná kniha Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka (2022) přinesla jako bonus také 13 úplně nových stránek příběhů. Nakreslil je Jiří Grus, scénáře pocházejí z pozůstalosti Jaroslava Foglara. Jedná se o různé nesouvisející nepoužité náměty a návrhy z rozličných časových období, ty nejstarší až z roku 1942, v šuplíku tedy ležely až 80 let! Pro nově vytvořené komiksové zpracování byly některé z námětů ještě mírně poupraveny.
  • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Václav Junek) - Dva příběhy Václava Junka nestihly v roce 1941 vyjít, časopis Mladý hlasatel byl zakázán. Pro vydání v časopise Rychlé šípy je v roce 1970 po 29 letech překreslil Marko Čermák. Původní verze z roku 1941 byla otištěna až po 57 letech pro soubornou knihu Rychlé šípy (1998).
  • Rychlé šípy (napsal Jaroslav Foglar, nakreslil Bohumír Čermák) - Bohumír Čermák překreslil a upravil na začátku 40. let prvních deset dílů s původními Fischerovými kresbami tak, aby parta Černých jezdců neměla šátky přes ústa. Tato upravená verze ale ležela v šuplíku příbližně 50 let. Bohumír Čermák také nakreslil v roce 1941 tři nové příběhy Rychlých šípů. Jeden z nich (Rychlé šípy cvičí) se uveřejnění dočkal až po 6 letech v časopise Vpřed (1947), zbylé dva po 29 letech v časopise Rychlé šípy (1970).
  • Sheila (napsal a nakreslil Bof, vl. jm. Bohumil Fencl) - První díl zamýšleného časopisu vyšel v prosinci 1990. Časopis ale skončil a připravený druhý díl ležel 28 let v šuplíku, než byl konečně uveřejněn v komiksové publikaci Generace 89 (2019).
  • Muriel a andělé (napsal Miloš Macourek, nakreslil Kája Saudek) - Komiksové album bylo nakresleno už v roce 1969 (vyšla i 28stránková černobílá ukázka), kvůli zákazu ale poprvé vyšlo až po 22 letech v roce 1991.
  • Muriel a oranžová smrt (napsal Miloš Macourek, nakreslil Kája Saudek) - Komiksové album bylo dokresleno už v roce 1970, kvůli různým peripetiím (normalizace, ztracené originály) ale poprvé vyšlo až po 39 letech v roce 2009.


... a co zůstalo v šuplíku

    Z časopisu Kometa (1992)
  • Rudolfova štola (Baudyš, Vítek) - dle Komety č. 12
  • Lev a meč (napsal a nakreslil Patrik, 2 alba po 32 stranách) - fantazy komiks, stará sága o hrdinném rytíři a jeho lvu - dle Komety č. 27, náhled obálky v č. 31.
  • Muž zákona (na motivy románu Franka Grubera napsal a nakreslil Ivan Mejsnar, 48 stran) - klasický western - dle Komety č. 13, náhled v č. 31.
  • Věrná zrádkyně (podle románu Aloise Jiráska Bratrstvo nakreslil Michal Kocián, 48 stran) - napětí, souboje, úklady a láska - dle č. 28, náhled v č. 31.
  • Tarzanův syn (podle románu Edgara Rice Burroughse nakreslil Stanislav Konečný?, 2 alba po 48 stranách) - náhled v Kometě č. 31.
  • Tři mušketýři (podle románu Alexandra Dumase napsal Antonín Matějka, nakreslil Kubát) - náhled v Kometě č. 31.
  • Akce Darwin (napsal a nakreslil Jan Štěpánek?) - náhled v Kometě č. 31.
  • Odpolední dobrodružství - náhled v Kometě č. 31.

  • Z časopisu Aréna (1991)
  • Trosečníci z RA super (napsal Pavel Sidon, nakreslil Miroslav Němeček) - Dobrodružný seriál vycházel od prvního sešitu Arény, ale byl rozvržen na více než 5 dílů, kterých časopis dosáhl. Komiksolog Tomáš Prokůpek v roce 2020 vypátral autory a na svůj facebook uveřejnil ukázky z rozpracovaných dalších dílů, které zůstaly v šuplíku. Dozvěděl se, jak měl příběh skončit, a možná se i zasadí o vydání kompletního seriálu po letech.
  • Aréna (napsal Ivo Pechar, nakreslil Jan Pištěk) - 5dílný seriál bez konce.
  • Šašek a kuchařka (napsal a nakreslil Bape) - seriál na pokračování s jediným dílem, začal vycházet až v posledním čísle časopisu.
  • Dva roky prázdnin (podle románu Julese Verna napsal Antonín Matějka, nakreslil Michal Kocián) - 3dílný seriál bez konce, ale aspoň je možné si přečíst předlohu.

  • Z časopisu Ilustrované sešity (1991)
  • O panence Apolence (napsala Pavla Merglová, nakreslil Václav Mergl) - Plánováno jako Ilustrované sešity č. 150, humorná groteska o osudech panenky Apolenky a jejích rytířů. Podle stejnojmenného večerníčku.
  • Dárky cestovatele Pralinky (napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslila Šarlota Zahrádková) - Plánováno jako Ilustrované sešity č. 151, povídání o podivuhodných dárcích, které cestovatel Pralinka přivezl z cest po světě. Tento příběh nikdy nevyšel, ale s cestovatelem Kryštofem Pralinkou jsme se ale setkali ve dvou seriálech Svatopluka Hrnčíře ve Čtyřlístku (a možná v nich spisovatel využil motivy z nevydaného příběhu).
  • Sedm havranů (napsala Vlasta Svobodová, nakreslila Eva Sýkorová) - Plánováno jako Ilustrované sešity č. 152, vyprávění na motivy Boženy Němcové. Od roku 1989 vycházely v edici už jen komiksové příběhy, ale třeba by se přesto jednalo o ilustrovanou prózu.

  • Z časopisu Stopa (1990)
  • Čtyřka (napsal Rudolf Čechura, nakreslil Jiří Zvolský) - Ve třech číslech časopisu Stopa stihly vyjít jen tři díly klubáckého komiksu. Není známo, jestli byly v přípravě další díly.
  • Sherlock Holmes (na motivy A. C. Doyla napsal Jiří Kovář, nakreslil Zdeněk Netopil) - Tři z 56 kanonických povídek Sherlocka Holmese byly zpracovány v komiksové podobě. Další už si musíte přečíst v předlohových knihách. (Nesouvisí se seriálem ze Čtyřlístku se stejným hrdinou.)
  • Staré pověsti české (volně podle A. Jiráska napsala Jitka Pelikánová, nakreslil Lubomír Anlauf) - Lucká válka, Durynk a Neklan, O Křesomyslu a Horymírovi. Zajímavé je, že zpracovány byly až poslední tři z deseti starých pověstí dle Aloise Jiráska.

  • Ostatní
  • Tonda a Já (napsal Miroslav Šimek a Jiří Grossman, nakreslil Vladimír Havlíček) - Seriál zůstal kvůli zániku časopisu Rychlé šípy v roce 1971 jen dvojdílný. Není známo, jestli byl případný třetí díl napsán a nakreslen.
  • Plinlimon (napsal a nakreslil Richard Heyduk) - Časopis a seriál se dočkal jen dvou čísel (1991). Načatý příběh měl pokračovat ve třetím sešitě Merlinův kotlík, který už nikdy nevyšel.
  • Pan Tau (napsal Ondřej Neff, nakreslil Miroslav Schönberg) - Podle časopisu Živel a medailonků v knihách Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství (2018) a Generace 89 (2019) má Miroslav Schönberg v šuplíku téměř hotový, skvěle nakreslený komiks Pan Tau, který mu mohl na počátku devadesátých let udělat jméno i za hranicemi naší republiky.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Drnovcovic rodinaDrnovcovic rodina Výstava SignályVýstava Signály Velké knihyVelké knihy Příběhy z učebnic AJPříběhy z učebnic AJ Parodie ŠtyrlístekParodie Štyrlístek
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru