další články z kategorie Krátké příběhy Čtyřlístku
Na stromě

Na stromě Aby všechno stihl, musí pan Němeček nakreslit při současné periodicitě časopisu dvě stránky komiksu denně. Přestože nemá k dispozici náhradního ilustrátora nebo nástupce, doposud se naštěstí nestalo, že by nestihl dodat obrázky do uzávěrky. Z dřívějších rozhovorů jsme se dozvěděli, že pro všechny případy leží v redakci v šuplíku jedno prastaré rezervní číslo, které by se použilo v případě nejvyšší nouze. Dlouho jsme spekulovali, že by tím rezervním číslem mohl být příběh Čtyřlístek a Bajaja, z něhož máme k dispozici jen první stránku z jedné výtvarnické publikace. Výpravná kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019) nám ale prozradila, že tím rezervním byl příběh Na stromě nakreslený někdy v polovině 90. let, o kterém jsme nikdy předtím neslyšeli, nikdy nebyl uveden v edičním plánu. V přiloženém speciálním čísle Čtyřlístek EXTRA byl také příběh Na stromě uveřejněn. Nejspíš už tedy nebude nikdy využit pro případ nouze (kresebně už by stejně vyčníval). Textová pole byla pro uvedení ve speciálním čísle vysázena novodobým fontem.

Možná existuje další rezervní příběh, o tom kniha už nic dalšího nepíše, ani o příběhu Čtyřlístek a Bajaja nic neuvádí, můžeme tedy dále spekulovat.
Kniha zařadila příběh někam do první poloviny 90. let. Zběžným porovnáním kresebného stylu z daného období odhadujeme, že je to rok 1994.


Čtěte také:
Co přineslo První půlstoletí
Plánováno - nevydáno
Čtyřlístek a Bajaja

zc2019-2 Na stromě
Čtyřlístek EXTRA (zvláštní číslo, 2019)
napsal Karel Ladislav, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
Fifinka je smutná, že i přes všechnu dřinu nestojí úroda jablek za nic. Myšpulín připravuje speciální hnojivo, snad pomůže. Ráno je Čtyřlístek překvapen, že je stále tma. Je to kvůli tomu, že jabloň hodně vyrostla a taky poničila domek. Jablek je na stromě hodně. Čtyřlístek pomocí šlapoletu sklidí červenou odrůdu a přebytky prodává na trhu. Jablka mají úspěch, ale také vedlejší účinek - narostou po lidem parohy (Pinďovi taky, jablka ochutnal). Čtyřlístek prchá z trhu a schová se na své obří jabloni. Po dlouhém čekání má Pinďa hlad a zkusí zelenou odrůdu jablek ze stromu, jabloň plodí dva druhy. Pinďovi parohy zázračně zmizí. Když lidé přestanou obléhat dům, Čtyřlístek v přestrojení veze na trh zelená jablka na pomoc. Jenže na trhu nikdo není, lidé se stydí za své parohy. Podomní rozvoz je taky špatný nápad, Čtyřlístek je rozpoznán a parohatí lidé po něm házejí z domů předměty. Je potřeba vymyslet jiné řešení - ze zelených jablek vyrobit mošt a ze šlapoletu jej rozlévat po městě. Lidé jsou zachráněni, jabloň na zahrádce se zmenšila a Myšpulín má na týden zákaz vynalézat.


Na stromě

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru