další články z kategorie Detaily ve Čtyřlístku
Postřehy

Postřehy Různé postřehy - další informace o Čtyřlístku, další detaily nalezené v příbězích nebo drobnosti o postavičkách z dalších seriálů ze Čtyřlístku.

Rovnice

V příběhu Vládci peřejí (in 44, 1975) Myšpulín vymýšlí rovnici (vzorec) ke svému vynálezu č. 306 - vlnožehličce, což je tekutina která uklidňuje proud vody v rozbouřené řece.

Rovnice Podívejte se, jak vypadá rovnice zapsaná ve Wordu.Čísla, která zlomila rekord

Komiksový časopis Punťa vycházel v letech 1935-1942. První čtyři čísla byla čistě komiksová, další čísla už obsahovala menší podíl obrázkových seriálů (hlavním seriálem byl titulní psík Punťa). Celkově vyšlo 140 čísel, což prolomil Čtyřlístek v roce 1986 dílem Na koštěti. Na rozdíl od Punti je Čtyřlístek časopis stále celokomiksový.
Punťovy příhody vycházely v letech 1940-1942 a v zásadě se jedná o reedici seriálu s Punťou v 8stránkových sešitcích. Celkově vyšlo 336 čísel, což prolomil Čtyřlístek až v roce 2002 dílem Zakletá motorka. Na rozdíl od Punťových příhod je Čtyřlístek opravdový časopis, nejen minisešitek.

141337

Odkazy:
Punťa (seznam čísel)
Punťovy příhody (seznam čísel)
Punťa (fanouškovské stránky)
Punťa (o časopisu na detske-casopisy.cz)
Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942) (kniha - výbor a studie)


Postřehy o seriálech ze Čtyřlístku

Ve Čtyřlístku 1971-1990 žádná z postav nestárne. Vyjímkou je Olda z Poldy a Oldy. Na začátku je mu 8-9 let a na konci 12-13 let.
Ve Čtyřlístku 1971-1990 hlavní postavy obvykle brýle nenosí. Vyjímky jsou: Vlastík (Kouzelné hodinky), bratři Pupálkové (Záhada ztraceného motýla), Valda (Valda a Cvalda) a Jáchym (Jáchym a tiskařský šotek).
Čtyřlístek jako časopis se v letech 1971-1990 vyskytl/zmínil v seriálech Alenka a Vašek (Čtyřlístky 43 a 100), Čtyřlístek (Čtyřlístky 56, 87 a 100) a Polda a Olda (Čtyřlístky 100 a 106).
V desátém příběhu seríálu Tritonky (magazín Ahoj, tady Fifi 11) se na posledním obrázku objevil Tryskošnek ze stejnojmenného seriálu ze Čtyřlístku. Není to náhodný crossover, oba seriály píše a kreslí Dan Černý.

Tryskošnek


Vesmírná loď Enterprise

Ve 104. čísle Třetí planeta se Čtyřlístek střetne s mimozemskou vesmírnou lodí. Ta se až neuvěřitelně podobá lodi Enterprise z amerického sci-fi seriálu Star Trek. Že by jen náhoda?

Enterprise


Časopis

Prvních 22 let Čtyřlístku, čísla 1-178, stál sešit stabilně 7 Kčs. Jenom výroční číslo 47 a jubilejní číslo 100 byla dražší, rozšířené 52stránkové sešity stál 9,50 Kčs (další statistiky v samostatném článku).
V 80. letech je v na poslední straně obálky nejčastějším hrdinou kreslených vtipů Bobík, často i sólově (více v samostatném článku).

Návraty

Zádrhel se vrací

V příběhu Velké dobrodružství Čtyřlístku (in 7, 1970) vysadil Čtyřlístek Zádrhela na opuštěném ostrově. O 22 let později v příběhu Zádrhel se vrací (in zv/1992) se Zádrhel se konečně dostane z ostrova do Třeskoprsk a připravuje pomstu.
Více v článcích Kazimír Zádrhel a Čtyřlístek na pokračování (Zádrhel na ostrově).


Návrat Svetříka

Návrat Svetříka Prvním nečtyřlístkovský seriálem ve Čtyřlístku byl Svetřík a Flik (1969), který psal i kreslil Jaroslav Němeček a to dokonce ještě před Čtyřlístkem. Hlavní hrdina Svetřík vystupoval nejprve v seriálu v Mateřídoušce (1966-1967) a ve třech leporelech (1967-1968).
Po svém účinkování ve Čtyřlístku se Svetřík ještě vrátil - přimotal se do prostorového leporela Malá zimní pohádka (2. vydání z roku 1971), a to jenom jako nepojmenovaná vedlejší postava v davu, schválně jestli ho objevíte.
A po dlouhých 30 letech se znovu vrátil - tentokrát do krátkého příběhu Nejlepší prázdniny... v časopise Bobík 7/2000, i po těch letech je to pořád školák, a opět jeho jméno v příběhu nepadne.
Návrat Svetříka V roce 2013 se vrátil Svetřík zase - v příběhu z čísla 557 Rybářský závod (2013). Tentokrát se objevil přímo v hlavním seriálu Čtyřlístku. Vystupuje v celém příběhu a poznáme jej jako starostova syna Pepíčka. Konečně se tak dozvídáme jeho pravé jméno! Samozřejmě, že jde skoro určitě jen o podobnost čistě náhodnou (žlutý rolák a rozcuchané odstávající zrzavé vlasy), ale je zábavné taková spojení objevovat.

Holmepes je zpět

Psí detektiv Sherryk Holmepes se objevil v pěti příbězích mezi lety 1971 až 1976. Po účinkování v příběhu Vynález na přání (in 54, 1976) zmizel ze Čtyřlístku na dlouhých 40 let, aby se v roce 2016 vrátil v příběhu Čtyřlístek v pekle (in 604+605, 2016), ale moc slavný návrat to nebyl. Vypadá hodně jinak, jmenuje se "Holmpes" a do příběhu nijak zvlášť nezasáhne.
Více v článku Sherryk Holmepes


ANANAS a APOBAB se vracejí

ANANAS a APOBAB se vracejí Rok 2016 byl na návraty bohatý. V příběhu Ďáblův recept (in 614+615, 2016) hledají Pinďa s Bobíkem v kůlně chronolet, připravují se na cestu do středověku. Mezi starým harampádím je vítá zapomenutý robot APOBAB (Automatická POhádková BABička), který chce klukům vyprávět pohádku. I Bobíkovi chvíli trvá, než si vzpomene, co to je za robota, naposledy jej viděl před 41 lety v dobrodružství Záhadný APOBAB (in 40, 1975).
Z krabice zase vykoukne ANANAS (Absolutně neškodný Automatický Nečistotu Absorbující Stroj). Toho ale Bobík poznal hned a pochvaluje si, že s ním byla vždycky legrace. Tento robot účinkoval v 45 let starém příběhu ANANAS (in 18, 1971), ale po pěti letech se ještě objevil na Myšpulínově výstavě vynálezů v příběhu Tajemství zamčené truhly (in 55, 1976) (Tam měl ovšem špatnou popisku, byl označen jako APOBAB. V souborém vydání ve 4. velké knize je jméno opraveno na ANANAS, ovšem zůstal špatný popis "umí každou pohádku".)
Pak kluci konečně najdou stroj času a roboty nechávají svému osudu. Toto shledání je sice milé, ale děj nikam neposouvá, jen upomíná na staré slavné příběhy. Celé dvě stránky shánění zašantročeného chronoletu jen natahují příběh, který má v dvojčísle k dispozici 15 stran, v běžném čísle by mohla být celá pasáž bez problémů vypuštěna.

V anketě č. 111 jste se shodli, že návraty známých postav máte rádi a dokonce by podle vás měly dostat v příbězích větší prostor.Třeskoprsky nejstejnější

V dokumentu o tom, jak se Jak vznikal animovaný Čtyřlístek pro muzeum v Doksech jsou k vidění dvě scény: Jaroslav Němeček vypráví a má přitom na stole téměř hotovou první stranu příběhu z čísla 626 Třeskoprsky nejkrásnější, na které je první obrázek úplně prázdný (čas 01:31). Později také uvidíme kresbu pro krátký film zobrazující město Třeskoprsky (čas 09:23). Ve vydaném příběhu Třeskoprsky nejkrásnější zjistíme, jak to dopadlo s původně prázdným obrázkem - využila se kresba určená pro kreslený film, stejné Třeskoprsky se tak objevují v časopisu i v krátkém animovaném filmu! (Jen vybarvení a pár detailnů je jinak.)

TřeskoprskyRobot co všechno zařídí se vrací

Robot to zařídí V roce 2017 se na scénu vrátil další dávný robot Čtyřlístku. Do té doby účinkoval jen jednou v příběhu Robot to zařídí (in 73, 1979), ve kterém si nestihl ani vysloužit jméno, protože byl v provozu jen asi den (a pak ho Bobík utopil ve vodě, protože mu šel na nervy). Po 38 letech se vrátil v příběhu Tajemství staré kůlny (in 638, 2017). Na rozdíl od krátkého shledání s ANANASem a APOBABem v předchozím roce, má robot "to zařídí" v novém příběhu hlavní roli a celý se kolem něj točí. Myšpulín se přihlásí do soutěže o nejužitečnějšího robota a vymyslí, že rychlejší bude upravit nějakého staršího robota, kterého vyhrabe v kůlně a trochu přeprogramuje. Staromódní robot si v soutěži vyslouží uznání při záchraně životů a vyhraje.
Při srovnání je vidět, že robot si není zcela podobný, můžeme si třeba vymyslet, že jej Myšpulín během 38 let předělal už víckrát. Příběh napsal Robert Tamchyna, tentýž autor připravil robotí shledání z rok starého dílu Ďáblův recept (in 614+615, 2016). Kdo se vrátí příště - RODOMíci, PES nebo MADOR?Domovní znamení

V příběhu Jaroslava Němečka Domovní znamení (in kniha, 2017) se Čtyřlístek vydává do Prahy pomoci neznámému pisateli se strašidlem. Dopis napsal starý pán, který bydlí kousek od Vyšehradu v domě, který má na fasádě obraz Horymíra a Šemíka. Jezdec prý při každém úplňku ožije. Čtyřlístek záhadu vyřeší přímo na Vyšehradě a pak se vrací za starým pánem. Čtyřlístek si pochvaluje, že v takovém pěkném domě by chtěl bydlet.
Asi nebude nic překvapivého, že zmíněný dům v Praze opravdu existuje a opravdu ho najdete nedaleko od Vyšehradu. Přesná adresa zní Na Zlatnici 144/8. Zní to povědomě? To byla přeci adresa redakce Čtyřlístku v roce 2017 (až do roku 2021)! Takže Čtyřlístek zde opravdu bydlel.
Domovní znameníDomovní znamení

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru