wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2017

Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2017
Příběhy Čtyřlístku 2017

201729 příběhů Čtyřlístku v roce 2017.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2017
Čtyřlístek Speciál 2017

621 Do říše čísel
Do říše čísel (Čtyřlístek 621, 2017)
napsala Jana Netřebová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístku přišel dopis od Pepíčka z II.B, nejde mu násobilka a proto se bojí do školy. Pinďa se přestrojí za školáka a vyrazí na průzkum. Celá třída má strach z násobilky, je to nové učivo a nerozumí mu. Myšpulín si ví rady. Přes noc sestrojí přístroj M-A-Z-lík, matematický analyzátor znalostí, Bobík se hlasí na otestování. Bobík si nasadí helmu a přístroj mu navodí sen, v němž jako udatný rytíř míří na zámek, aby zachránil princeznu Násobilku proti Vládci strachu. Pomáhat mu mají generál Součin a maršál Podíl. Bobík se probudí hladový a hlásí, že přístroj krásně funguje. Pinďa doběhne pro Pepíčka a celou jeho třídu. Pepíček si nasadí helmu a probíhá stejný scénář. Na zámku hlásí výsledky násobení a dělení, generál s maršálem podle toho nabíjejí děla a pušky a střílejí na hrozivého ducha - Vládce strachu. Pepíček zvítězí nad strachem a dokonce se naučil i násobky osmi, což ještě ve škole nebrali. Další děti se hlásí na řadu. Fifinka pro ně mezitím upekla bábovku. Největší hladovec je pokusný králík Bobík.
622 Překvapení v lavině
Překvapení v lavině (Čtyřlístek 622, 2017)
napsala Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek zamířil na hory. Nikde nemá rezervaci, naštěstí je volno v opuštěné Horáčkově chalupě. Horal Horáček byl samotář a před několika lety se ztratil. Čtyřlístek dorazí do prázdné chalupy a hledá zásoby. Myšpulín objeví na půdě deník. Horáček v něm píše, že šel hledat jeskyni, která podle pověsti ukrývá velké ledové krystaly. Ulomil kousek skály a pak spatřil něco nečekaného. Více do deníku nenapsal, jen jej uložil na půdě. Další den vyráží Čtyřlístek na lyže. Bobík je brzy vyčerpaný, naštěstí přibalila Fifinka svůj silný čaj, po kterém je Bobíkovi zase do zpěvu. Bohužel Bobíkův řev utrhne lavinu a Čtyřlístek se do ní připlete. Naštěstí nešlo o velkou lavinu, Čtyřlístek se z ní snadno vyhrabe. Lavina odkryla tajemný vchod u skály. Čtyřlístek vyrazí na průzkum, je to ta ledová jeskyně z pověsti plná zářivých krystalů. Jeden z nich je obvzlášť velký - je to zmrzlý horal Horáček. Čtyřlístek ho naloží a odveze do chalupy, kde ho pomalu přivádí k životu. Fifinčin čaj dělá opět divy, Horáček se probouzí a může odvyprávět, co se stalo. Druhý den po nálezu se sám vydal do jeskyně, jenže se v bludišti chodeb ztratil a vyčerpáním usnul. Kdyby nebyl samotář a měl přátele, jistě by se to nestalo. Ale teď objevil nejen vzácnou jeskyni, ale i nové kamarády.
623 Noc v knihovně
Noc v knihovně (Čtyřlístek 623, 2017)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek se vydává do knihovny na akci Noc s Andersenem. Má přijít i sám pan Andersen. Na plotě najde Čtyřlístek podivný okatý klobouk, tak ho vezme s sebou do knihovny. Jenže pan Andersen ještě nepřišel, tak se ujme vyprávění pohádek pro děti Čtyřlístek. Začne Bobík, nasadí si veselý klobouk a vypráví příběh právě o něm. Bohatý muž si klobouk koupil a vyrazil do restaurace. Neměl čím zaplatit, tak jim nechal svůj klobouk. V restauraci o podivný klobouk nestáli a hodili ho na déšť. Ve vyprávění pokračuje Pinďa. Říká, že našel klobouk na dešti a okamžitě mu přinesl inspiraci k malování krásných obrazů. Na výstavu si ale musel vzít jiný klobouk, tenhle už byl zamazaný. Malíři se přestalo dařit a klobouk skončil na ulici. Dál vypráví Fifinka. S kloboukem soutěžila na přehlídce a vyhrála první cenu. Klobouk teď naskočí na hlavu Myšpulínovi. Myšpulín na kouzla nevěří, ale klobouk začne mluvit. Myšpulín prozradí, že chtěl vynalézt létací talíř pro děti. Klobouk má v sobě zabudované tlačítko, zvětší se a můžou se na něm proletět nejen děti, ale i všechny postavy z Andersonových pohádek, letí na čistou fantazii. V klobouku všichni letí nad Třeskoiprsky, když náhle potkají muže v létajícím kufru. Je to pan Andersen, trochu se zdržel, ale už může konečně doopravdy začít Noc s Andersenem.
624+625 Superpinďa
Superpinďa (Čtyřlístek 624+625, 2017)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Odnepaměti chrání Třeskoprsky maskovaný Superhrdina. Jenže je unavený a musí si jet na měsíc odpočinout do lázní. Potřebuje záskok, vybere si Pinďu ze Čtyřlístku - věnuje mu svůj talisman - opasek umožňující superschopnosti. Pinďa hned ráno nelení a vyrobí si kostým. Díky opasku může létat, má i jiné superschopnosti. Opasek ho přitahuje k různým událostem a tak Pinďa zachrání lachtana, který zachránit nepotřeboval nebo letadlo ve spirále, které ale předvádělo triky při leteckém dni. Pinďa kamarádům prozradí, že je superhrdina, ale práce se mu nedaří. Při zkoumání opasku se Myšpulínovi rozpadne talisman na čtyři díly. Tak bude celý Čtyřlístek dělat superhrdiny a každý s jinou schopností. Čtyřlístek dopadne lupiče z banky, polapí piráta silnic, pomůže hasičům s požárem i skautům s nepřízní počasí. Když jde superhrdinský čtyřlístek zachraňovat brečící dítě, žádné superschopnosti nepomáhají. Čtyřlístek se odmaskuje a dítě je hned veselé, Čtyřlístek má rádo. Superhdina se vrací z lázní, děkuje za příkladný záskok a nabízí členství v superhrdinské radě. Čtyřlístek odmítne - tohle není práce pro Bobíka, Fifinku, Pinďu a Myšpulína a navíc pro děti jsou superhrdiny i bez superschopností.
624+625a Sněhulák bude!
Superpinďa (Čtyřlístek 624+625, 2017)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Pinďa je smutný, zima je zase mírná, je málo sněhu a nemůže si postavit pořádného sněhuláka. Myšpulín má řešení - zaletět do minulosti a postavit si sněhuláka ve středověku, to bylo sněhu dost. Čtyřlístek dorazí do minulosti a krajina je opravdu zasněžená. Pinďa začíná valit sněhovou koulí, když se náhle objeví medvěd. Čtyřlístek se rozprchne, Pinďa vyleze na strom. Když kolem projede povoz, medvěd se vydává za ním až na blízký hrad. Pinďa je zachráněn. V povozu jeli rytíř Edmund a jeho poskok Tomeš, vítají zatoulaného strážce hradu medvěda Bernarda. Přivezli si lup, zamaskováni přepadli kupce. Lup si hned schovají ve sklepení. Z naloupeného jídla připravují hostinu. K hradu se dostanou Myšpulín, Bobík a Fifinka. Chtějí požádat pána hradu o pomoc hledat Pinďu. Rytíř je pozve na hostinu a říká, že se není třeba strachovat, všechny cesty vedou do hradu a Pinďa jistě brzy dorazí. Na hrad ale jako první přijede přepadený kupec. Netuší, že právě rytíř mu ukradl náklad, ale bezpečně poznává ukradené stříbrné talíře. Rytíř a Tomeš všechno svedou na Čtyřlístek a zavřou ho do hladomorny. Konečně dorazil na hrad i Pinďa, všechno viděl a běží sehnat pomoc. Nedaleko zrovna prochází královská stráž. Pinďa ji navede k doupěti loupežníků, i když se nechce zprvu věřit, že by zrovna rytíř loupil. Všechno dobře dopadne, kupec dostane zpět své zboží, Čtyřlístek je vysvobozen a hrad loupeživého rytíře bude zbourán. Čtyřlístek se vrací do současnosti, kde konečně začalo pořádně sněžit. Kluci si postaví nadživostní sněhové podobizny.
626 Třeskoprsky nejkrásnější
Třeskoprsky nejkrásnější (Čtyřlístek 626, 2017)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Třeskoprsky se účastní soutěže o nejkrásnější obec roku. Čtyřlístek pomáhá seč mu síly stačí. Opravuje kašnu i kostel a sezve děti na úklid černé skládky. Děti ochotně pomáhají, až na dva kluky z Neumětel, který Třeskoprskám nepřejí. Mizerové se smluví a v noci vandalizují co se dá. Ráno je všude pohroma a zrovna dneska má přijít porota. Čtyřlístek nezoufá, přesvědčí děti, aby pomohly při dokončit úklid skládky. Smutný Pinďa vyhazuje plastovou láhev do odpadu. Když ji otevře, vyletí z ní džin z pohádky a slibuje každému splnit přání. Fifinka si přeje, aby džin očistil pomalovanou hřbitovní zeď, pro Myšpulína spraví hodiny na věži, pro Pinďu zprovozní kašnu a pro Bobíka vkřísí potrhané kytky a polámané stromy. Třeskopsky jsou zase krásné a vyhrají soutěž. Džin splní před návratem do pohádky ještě jedno přání, aby těm, kdo nepořádek způsobil, zezelenaly vlasy. Dvojice mizerů je naštvaná, jejich řádění nemělo žádný efekt. Když si sundají čepice, s hrůzou zjistí, že mají zelené vlasy. Čtyřlístek je poučuje, že to mají za to, že škodili. Teď se můžou nanejvýš nechat ostříhat dohola, protože kouzelný džin už se vrátil do pohádky.
627 To chce trénink
To chce trénink (Čtyřlístek 627, 2017)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
U rybníka táboří škola v přírodě. Čtyřlístek si všimne smutného kluka samotáře, který se s nikým nebaví. Později kluka spolužáci šikanují. Čtyřlístek zakročí a s klukem si popovídají. Jmenuje se Matěj, nedávno přestoupil z jiné školy, nikoho nezná a ostatní jsou na něj zlí, protože je slabší a menší. Čtyřlístek přes noc vymyslí, jak to vyřešit. Napadne ho Matěje vytrénovat v atletice, aby byl nejlepší. Čtyřlístek pak dva týdny s klukem poctivě tréuje běh i skok do dálky. Náhodou se koná školní sportovní olympiáda. Matěje nikdo nechce do týmu, ale Fifi zařídí, že si ho vezmou do družstva děvčata. Matěj zazáří a přinese svému družstvu vítězství. Matěj neví jak Čtyřlístku poděkovat, kluci ho nechali na pokoji a dokonce ho pozvali, aby s nimi trénoval v atletickém oddíle. Čtyřlístek má radost, že mohl pomoct.
628 Juditin most
Juditin most (Čtyřlístek 628, 2017)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
V Praze vykradli lupiči další klenotnictví. Utíkají ke Karlovu mostu, kde sešplhají po provazovém žebříku a zmizí. Myšpulín se o tom dočte na internetu. Plánuje se Čtyřlístkem cestu do Prahy, podvodní kamerou prozkoumají okolí Karlova mostu a natočí si i pozůstatky mostu, který zde byl dříve - Juditin. Čtyřlístek se ponoří a pod dřevěným roštem na dně řeky nalezne starce, kterého vysvobodí. Vyplují na hladinu a u občerstvení starý muž vypráví. Ve dvanáctém století byl stavitelem Juditina mostu. Aby se stihl postavit včas před povodní, upsal duši ďáblu. Za trest musel ležet zkamenělý pod mostem dokud jej nevysvobodí čtyři bytosti. Teď už je konečně volný, jako dárek ještě připraví pro Čtyřlístek kouzelnou tekutinu, díky které je ve Vltavě krásně vidět až na dno a Čtyřlístek může pod vodou natočit krásné záběry. Čtyřlístek objeví podvodní vstup do prostorného dutého pilíře. V něm je schován lup zlodějů klenotnictví, a za chvíli se objeví i zloději samotní. Čtyřlístek zloděje přemůže a předá policii. Čtyřlístek dostane desetiprocentní nálezné.
629+630 Dino se vrací
Dino se vrací (Čtyřlístek 629+630, 2017)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Volné pokračování komisového příběhu Zachraňte Dina (2014)
Čtyřlístek byl v kině na filmu z pravěku a vzpomíná na malého triceratopse Dina, kterého před třemi lety našli a teď bydlí v zoo. Čtyřlístku přijde zpráva z neznámého čísla. Neznámý dr. Zubatý ze zoo píše, že Dino je v nebezpečí. Na místě se Čtyřlístek dozví, že dr. Zubatý není nikdo jiný než Zádrhel, který Dina ukradl a někam s ním zmizel. Pomocí čipu v kůži lokalizuje Čtyřlístek Dina - je u nich doma. Zádrhel chtěl vylákal Čtyřlístek pryč, aby mohl ukrást chronolet. Na malého Dina chtěl v minulosti nalákat tyranosaura, chytit ho a v současnosti prodat za velké peníze. Čtyřlístek se ale vrátí domů včas na to, aby naskočil k Zádrhelovi do chronoletu. Zádrhel si nemohl vzpomenout na správnou dobu a namačkal tři letopočty přistání, budou tedy muset s chronoletem navštívit 3 přednastavené doby. Jako první přistanou v době před 65 milióny lety. Čtyřlístek se rozhlíží po zajímavém okolí, když náhle přilétá velký asteroid, který má vyhladit všechny dinosaury. Další Zádrhelem zvolená zastávka je 400 miliónů v minulosti. Chronolet přistane na malém písečném ostrůvku obklopeném mořem. Čtyřlístek, Dino a Zádrhel poznají trilobity, jenže moře se zvedá a je třeba prchnou do třetí navolené zastávky - 90 miliónů let v minulosti, to je ta správná dinosauří éra. Čtyřlístek narazí na obrovské diplodoky, jeden ošklivě poslintá Zádrhela. Dino se setkává se svými příbuznými triceratopsy. Všem je v téhle době fajn, když najednou nepěkné masožravé stvoření unese Zádrhela, do kterého se zamilovalo. Dino chce zůstat se svým druhem a Čtyřlístek ví, že je to tak správně. Čtyřlístek ještě zachrání Zádrhela z hnízda příšery, i když si to jen těžko zaslouží, a odlétají domů. Zádrhel slibuje, že se polepší. Bobík tvrdí, že to je podobně silné prohlášení, jako že on zhubne.
629+630a Teta kazí Libuši
Dino se vrací (Čtyřlístek 629+630, 2017)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Čtyřlístek je na výletě na Vyšehradě když se přižene bouřka. Blesk uhodí do skály a otevře jeskyni, do které se Čtyřlístek schová. Další blesk ji zase zatarasí, ale na druhé straně je průchod. Čtyřlístek se dostal do minulosti. Je zajat strážemi a předveden k Tetě. Čtyřlístek zjistí, že Teta je Krokova sestra. Čtyřlístek najde v minulosti uplatnění, Fifinka bude Tetina služka, Myšpulín je Krokův písmák. Od něj taky Myšpulín zjistí, že Teta kazí Libuši. Nechce jí povolit vdavky, musí zůstat svobodná. Čtyřlístek najde způsob, jak jí ženicha obstarat Tetě navzdory. Na Kavčích horách řádí kanec. Bobík se přestrojí za Bivoje a kance přemůže. Krok je nadšen a říká Libuši, aby jej nějak odměnila. Zamaskovaný Bobík získá od Libuše věnec. Fifinka doráží na Libuši, ať vyhlásí, že kdo jí věnec přinese, toho si má vzít. Libuše se radí s bohem Perunem, jenže v soše boha je schovaná Teta a hledat muže jí zakazuje. V krčmě pod Vyšehradem zatím hledají kluci vhodného nápadníka (přece si Libuši nevezme Bobík). Tři muži vymýšlejí, jak si od Bobíka věnec zakoupit, čtvrtý odmítá takové nečestné jednání. Kluci zjistí, že to byl Přemysl Oráč a zajdou si pro něj do Stadic. Na Vyšehradě pak vleze do sochy Peruna Myšpulín a radí Libuši zajít do stájí vyhledat bělouše. Libuše najde bílého koně, který má zavést poselstvo k tomu, kdo je jí souzený. Výprava z kluků a Kroka dojde (zpátky) k Oráčovi. Osudu se krásně vyšlo naproti, na Vyšehradě se chystá svatba. Teta protestuje, tak ji Krok vyžene na hrad, kterému se začne říkat Tetín. Čtyřlístek je zván na hostinu, jenže při průchodu jeskyní a spuštěním Myšpulínovy oslavné petardy se otevře cesta do přítomnosti. Bobík je naštvaný, že nestihli hostinu, tak navrhuje zastavit se U Fleků.
631 Poklad na Kumburku
Poklad na Kumburku (Čtyřlístek 631, 2017)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek vyráží autem na výlet na málo známý hrad Kumburk. Cesta je špatná a auto zapadne do jámy. Kastelán hradu zrovna vykopnul hledače pokladů, který rozryl krumpáčem nádvoří a nic nenašel. Bobík si krumpáč půjčí, aby opodál mohl s kamarády vyhrabat auto a dotáhnout na hrad. Čtyřlístek si prohlédne hrad, kastelán ukáže místo, kde stával hradní poklad - stříbrné pozlacené brnění, ale nikdo neví, kam se podělo. Kastelán nabídne Čtyřlístku nocleh, protože auto je rozbité a náhradní díl půjde sehnat až ráno. Hledač pokladů se ráno opět připlíží a dál kope na nádvoří. Kastelán ho chce vyhodit, ale spadne do vykopané jámy. Myšpulín ho odvádí k doktorovi, zatímco sám míří do autoservisu. Hledač zabarikáduje Čtyřlístek v kuchyni a dál kope kde se dá, nachází ale jen rezavé harampádí. Fifinka dál připravuje oběd, zatímco Pinďa s Bobíkem hledají způsob, jak se vysvobodit ze zajetí. To se jim povede zrovna když hledač otráveně opouští hrad a vrací se Myšpulín s kastelánem. V rozryté zemi zahlédne kastelán nějakou blýskavou věc. Pinďa s Bobíkem tam vykopou kumburské stříbrné brnění. Poklad se vrátil na své místo a Čtyřlístek si dopřeje hostinu, kterou Fifinka připravila, když byla doslova uvězněná v kuchyni.
632 Jezero, otevři se
Jezero, otevři se (Čtyřlístek 632, 2017)
napsala Tereza Čeňková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Je strašné vedro, Čtyřlístek se chce vykoupat v Blaťáku, jenže jezero je tvrdé jako kámen. Hladinu otevře, apoň na okamžik, jedině úplněk. V noci Čtyřlístek poprosí Měsíc o otevření vody, ten si nejprve vyžádá koncert. Pomocí okolních zvířátek uspořádá Čtyřlístek malé vystoupení a Měsíc hladinu otevře. Čtyřlístku dají pod vodou rybky přičuchnout ke květině, která umožňuje dýchat ve vodě. Čtyřlístek se opět setkává s jezerní královnou (naposledy v příběhu Strážci lesa). Ta je nešťastná, ztratila svou kouzelnou flétnu. Pokud jí nezíská zpět, jezero zůstane zavřené a ještě jí zčernají vlasy. Čtyřlístek slibuje flétnu najít. Myšpulín doma vynalezne Zvukolok - zvukový lokalizátor, se kterým pátrají po Třeskoprskách. Flétnu objeví v chatrči, kde bydlí babizna. Ta se přizná, že ztratila léčivou moc od doby, kdy má kouzelnou flétnu. To je zasloužený trest za ukradení cizí věci. Čtyřlístek naučí bábu sbírat léčivé byliny a s flétnou jdou za jezerní královnou. Voda je opět otevřená a Čtyřlístek se může koupat. Pinďa má takovou radost, že na chvíli zapomněl, že neumí plavat.
633 Kamenné srdce
Kamenné srdce (Čtyřlístek 633, 2017)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek se jede vykoupat do zatopeného starého vápencového lomu jménem Amerika, co leží blízko Třeskoprsk. Ve vodě zahlédne Bobík jakési kamenné srdce, tak ho z vody vytáhne. V noci na tábořišti straší rozzlobený duch. Čtyřlístek se ale strašidel nebojí a Bobík po něm chce hodit kamenné srdce. Duch prosí o odpuštění, to je jeho kamenné srdce, což musí hned Čtyřlístku odvyprávět. Za dob Karla IV. byl třeskoprským rychtářem. Chtěl se stát hlavním dodavatelem kamene do Prahy, která přestavovala dřevěné budovy na kamenné. Dřel dělníky v lomu tak, že ti ho prokleli. Vytesali srdce z kamene s tím, že rychtář bude vysvobozen až se polepší a kamenné srdce bude bít jako lidské. Čtyřlístek přemýšlí, že co v Praze začalo, taky tam jistě skončí. Na Staroměstském náměstí je přece Dům U Kamenného zvonu, a ten zvon nezvoní, protože nemá srdce. Čtyřlístek s duchem vyrážejí do Prahy a pokoušejí se namontovat kamenné srdce do zvonu. Přijde i policie, ale když Čtyřlístek vše vysvětlí, zavolá policista na pomoc hasičské auto s žebříkem. Srdce pasuje, zvon se rozezní a duch je po stovkách let osvobozen. A Čtyřlístek se konečně půjde vykoupat.
634+635 Závody strašidel
Závody strašidel (Čtyřlístek 634+635, 2017)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
bude doplněno
634+635 Planeta Naopak
Závody strašidel (Čtyřlístek 634+635, 2017)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran
bude doplněno
636 Bramborová medaile
Bramborová medaile (Čtyřlístek 636, 2017)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
bude doplněno
637 Přísloví napoví
Přísloví napoví (Čtyřlístek 637, 2017)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
bude doplněno
638 Tajemství staré kůlny
Tajemství staré kůlny (Čtyřlístek 638, 2017)
napsali Robert Tamchyna a Eva Tamchynová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran
bude doplněno
sp2017-1 Mistr šéfkuchař
Tajemství šéfkuchaře (Čtyřlístek Speciál 1/2017)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Fifinka peče dorty pro celé Třeskopsky, je unavená a na kamarády nemá čas. Myšpulín jí chce pomoct a vynalezne robota jménem Mistr šéfkuchař. Stačí do něj vložit suroviny a recept, on z nich vytvoří malou kuličku, ze které se po zalití vodou vyroste dort. Fifinka má radost, ale za chvíli velí k úklidu. Do robota se nedopatřením dostane pavouk, což je průšvih a Čtyřlístek o tom neví. Fifinka rozprodá své dorty a koláče v kuličce po městě. Brzy se začnou dít divy. Po měste řádí přerostlé pavoukobábovky, pavoukokoláče a pavoukodorty. Mistr šéfkuchař totiž rozložil pavouka na atomy a naklonoval do všech naprogramovaných receptů. Myšpulín vymyslí řešení - sestrojí mechanickou mouchu, za kterou se všechno pavoukopečivo žene. Čtyřlístek navhrne všechna hororová stvoření zpátky do robota a Myšpulín stiskne zpětný chod. Výsledkem je opět maličký pavouk a suroviny na pečení. Odteď zase vaří Fifinka, ale kamarádi budou pomáhat. A robot skončí, stejně jako jiné nepomyšlené vynálezy, uklizený na půdě.
sp2017-2 V zoo straší
Kamarádi ze zoo (Čtyřlístek Speciál 2/2017)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek je opět na návštěvě v místní zoo a povídá si se zvířaty. Ředitel zoo se zrovna hádá s tlusťochem a jeho poskokem. Tlusťoch by rád zoo koupil a postavil tam supermarket. Ředitel rázně nesouhlasí. Další den ráno je u Čtyřlístku pozdvižení, přišla za ním zvířátka ze zoo. V zoo prý straší, tak Čtyřlístek souhlasí, že můžou zvířátka zůstat. Chvíli jsou zvířátka nápomocná, ale brzy začnou i problémy. Čtyřlístek se tedy rozhodne přijít strašidelnému zoo na kloub. Na místě opravdu straší duch a to i za bílého dne. Myšpulín má odpovídající techniku - ducholap. Technika ovšem zklamala, duch se nedá polapit. Vysvětlení je jediné - není to opravdový duch. Myšpulín odhalí, že je to pouhý hologram, který ovládají tlusťoch s poskokem. Myšpulín se napojí na jejich počítač a převezme řízení. Duchové jsou najednou dva a pořádně mizery postraší. Lumpové se strašidelné zoo zalekli a prchají. Bobík je ale zastaví, za tu lumpárnu budou v zoo uklízet odpadky. A zvířátka se můžou konečně vrátit domů.
sp2017-3 Žvýkačkové závody
Vzhůru ke hvězdám (Čtyřlístek Speciál 3/2017)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Ke Čtyřlístku na zahrádku spadne vesmírná raketa. Je zvláštní, vyrobená ze žvýkačky a nikdo v ní nesedí. Myšpulín z ní vytáhne souřadnice a spolu se Čtyřlístkem nasednou do vlastního hvězdoplánu a letí vrátit závodní raketové vozidlo majiteli. Doletí na Žvejkovou planetu, kde je opravdu vše ze žvýkaček. O raketu se přihlásí holčička Astronela. Někdo se vloupal do její garáže, závoďák ukradl a vypustil ho do vesmíru. Policejní pes snadno vypátrá dva starší kluky, kteří se báli holčičí konkurence při nadcházejících závodech. Astronela zatím Čtyřlístku ukazuje planetu a jak je ze žvýkaček možné vyfouknout jakýkoliv předmět, což Čtyřlístku moc nejde. Dva soupeři ještě přicházejí za Astronelou, na usmířenou přinesli dort. Čtyřlístek s Astronelou si na něm smlsnou a okamžitě usnou. Mizerové zatím vylijí speciální Astronelino palivo, které mimořádně zrychluje - je vyrobeno ze vzácných jahod. Když se všichni probudí, je skoro pozdě. Fifi sice měla jahodový dort v raketě, ale ten už dávno slupl Bobík. Astronela bude mít šanci při závodech ukázat, že je dobrá i bez speciálního paliva. Mizerové se jí snaží během závodu vytlačit z dráhy a místo toho se spolu srazí. Astronela pohodlně vyhrává, mládenci se omloubvají a plánují společné tréninky - po odpykání trestu. Astronela vyhrála super žvejku, ze které si vyfoukne vesmírný koráb. V něm procestuje během prázdnin vesmír křížem krážem, a zastaví se i na Zemi u Čtyřlístku pro jahody.
sp2017-4 Duhová paleta
Duhová paleta (Čtyřlístek Speciál 4/2017)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
bude doplněno
kr2017-1 Jak to bylo dál?
Jak se chodí do pohádky se Čtyřlístkem (komiksová kniha, 2017)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran, 40 %
Fifinka už usnula a Myšpulín pomocí pohádkovize sleduje, o čem se jí zdá. Fifi potkává králíka v klobouku, proskočí zrcadlem do říše divů, na velké kočce přeskakuje propast hazardu a v zemi fantazie potkává mluvící čajovou konvici. Bobík s Pinďou by chtěli do české pohádky, Myšpulínova pohádkovize je tam snadno zavede. Klukům se začne zdát pohádka o Jeníčkovi a Mařence, Mařenku hraje Pinďa v sukýnce. Najdou perníkovou chaloupku, na které si velmi pochutnají a pak strčí babu Jagu do pece. Se zbytkem perníku míří do Třeskoprsk. Myšpulín klukům říká, že být to na něm, vybere si pohádku tajuplnou a strašidelnou a pustí jim do snů příběh o pražském rabínovi a golemovi Bobíkovi. Golem jednoho dne začne všechno ničit, tak mu rabín vytáhne z čela šém a hliněný golem se na půdě časem rozpadne. Fifinka nespala a namítá, že to nebyla pohádka ale pověst. Bobík nastaví Myšpulínovi pohádku o Sněhurce. Sněhurku Fifinku vyhnala zlá královna. Sněhurka se usadí v domečku u tří trpaslíků - Bobíka, Myšpulína a Pindi. Jednoho dne přinese zlá královna Sněhurce otrávené jablko. Sněhurka usne, naštěstí ji probudí polibkem spanilý princ Pinďa (Pinďa hraje v pohádce dvě role). Ráno se Fifinka diví, proč Bobík připravil ke snídani lívance, chtěla přece müsli s jablky. Bobík připomíná, že v pohádce to s ní a jablky dopadlo neslavně. Čtyřlístek se připravuje na výlet. Myšpulín kamarády zaveze do údolí Bílých skal, které se jmenují po Sněhurce a sedmi trpaslících. V Polomených horách je to opradová pohádka.
kr2017 Tajemství chrámu
4 starodávné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2017)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Myšpulín sestrojil úžasný vynález - miniprojektor v přívěsku, který zhmotňuje přání. Bobík to vyzkouší a na talíři se zhmotní výborné koláče. Vynález funguje na jakoukoliv vzdálenost v jakékoliv době. Čtyřlístek si usmyslí poslat vynález do minulosti. Pomocí speciálního dronu se přívěsek dostane na stůl Karla IV. Zrovna jedná se staviteli o výstavbě pěti nových kostelů. Pro Chrám svatého Karla Velikého si představuje velikou klenbu. Ani Petr Parléř si netroufá, ale jeho pomocník Marián výzvu přijímá, jako závdavek dostane šperk od Čtyřlístku. Čtyřlístek vše sleduje v přítomnosti na monitoru. Marián neví, jak si s velkou klenbou poradit. Aby mladík nevyvolal pekelníka, pošle mu Čtyřlístek do minulosti plány - aby klenba vydržela, musí být rozpětí pravidelný osmistěn. Ráno se Marián probudí s plány v náručí, je překvapen že úkol přes noc vyřešil. Podle plánů se postaví veliká klenba, ale Marián má strach, jestli nespadne po odstranění lešení. Marián vyvolá čerta, který se díky Myšpulínovu vynálezu zhmotní. Marián chce radši své dílo zničit, to už musí Čtyřlístek zasáhnout osobně a zaletět do minulosti chronoletem. Přistane tak, že zbourá lešení a klenba krásně drží. Marián má radost, ale odchází do kláštera, necítí zisk ni slávu a je rád, že dobří přátelé zachránili jeho duši před ďáblem. Chrám je zachráněn a historie taky, Karel jmenuje stavitelem Petra Parléře a pověst o mladíkovi, která zapálil lešení a pak ho vzal čert má taky položené základy.
kr2017 Brána času
4 starodávné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2017)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek je na prázdninách ve Španělsku. Z místní bodegy zrovna vykopli starce bez peněz. Čtyřlístek zjišťuje, že to není nikdo jiný než slavný don Quijote. Ten vypráví, že jednoho dne projel na svém koni Rocinante úzkým údolím a pak se náhle octl v této podivné době. Myšpulín slibuje, že mu Čtyřlístek pomůže bránu času objevit. V horách najdou kamenný oblouk, který opravdu slouží jako průchod do minulosti. Čtyřlístek se vydává za pomateným rytířem, kterému se náhle vrátí brnění i kůň. První noc se ubytují ve stájích. Ráno už don Quijote začíná bláznit, vyzval na souboj dva sudy vína. Čtyřlístek musí zaplatit škody, naštěstí se Myšpulínovi proměnily v kapse eura za dobovou měnu. Pak Čtyřlístek následuje rytíře na jeho cestách. Quijote má v plánu bojovat proti větrným mlýnům, ale Čtyřlístek ho přesvědčí, že ti nebezpeční obři už zkaměněli. Pak ještě rytíř zachrání princeznu, která zachraňovat nepotřebovala a popere se s dvěma muži, protože urazili jeho koně. Čtyřlístek s Quijotem doputovali až do Tobosa, kde žije rytířova vyvolená Dulcinea (bohužel jen v jeho poblázněné fantazii). Fifinka se přestrojí za spanilou paní a vyjadřuje hrdost za takového udatného rytíře. Navrhne mu, aby se vrátil do Manchy a nechal svá dobrodružství sepsat, ráda si pak knihu přečte. Čtyřlístek se rozloučí s Quijotem a míří zpátky k bráně. V současnosti si pak kamarádi vyprávějí o slavné knize, ve které nakonec nebyla o Čtyřlístku ani zmínka.
kr2017 Báječná dovolená
4 starodávné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2017)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Pinďa vyhrál v dějepisné olympiádě zájezd do Řecka. Čtyřlístek je rád, doma je deštivo, v Řecku můžou přespávat na pláži. Čtyřlístek dumá o řeckých bájích, že to byly jen báchorky. To urazí Dia a v noci je v orlí podobě přenese na Olymp. Tam jim sdělí, že musejí v bájích vyřešit tři úkoly. Čtyřlístek je přenesen do starověkého Řecka. Připluje loď s Paridem, který hledá nejkrásnější ženu. Fifinka se nechá okouzlit a odplouvá s ním do Tróje (místo Heleny). Kluci se za ní vydávají na loďce. Trója je střežené město, ale kluci znají pověst. Sestaví dřevěného koně jako dar Trójanům. Z něj pak v noci nepozorovaně vylezou, najdou Fifinku a prchají. Fifi přiznává, že ztratila hlavu. Čtyřlístek dopluje na Krétu. Lidé jsou zde smutní, musí obětovat 7 jinochů a 7 dívek strašlivému Minotaurovi, který žije v labyrintu. Čtyřlístek vezme klubko, aby se z labyrintu vymotal a míří si to vyřídit s příšerou s býčí hlavou. Minotaur vrčí stejně jako Bobík, když má hlad. Čtyřlístek Minotaura přesvědčí, že stačí najít cestu z labyrintu a jít se napást. Druhý úkol je splněn. Kupec z Théb žádá pomoc Čtyřlístku. Jeho město sužuje nestvůra Sfinga. Pokládá hádanky a za špatnou odpověď nešťastníky rozsápe. Čtyřlístek se za Sfingou vypraví a docela jednoduchou hádanku vyřeší. Sfinga prohrála a chce se vrhnout ze skály. Čtyřlístek říká, že stačí, když odletí a dá pokoj. Zeus vrátí za splněné úkoly Čtyřlístek zpět na pláž. Nikdo si nemůže být jistý, jestli to byla pravda nebo sdílený sen, každopádně v řeckých bájích o Čtyřlístku nic není.
kk2017 Domovní znamení
4 starodávné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2017)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístku přijde dopis od neznámého pisatele z Prahy, potřebuje pomoct se strašidlem. Čtyřlístek se vydá do hlavního města, nejprve si prohlédne Vyšehrad (letos už podruhé) a pak už míří za starým pánem, který bydlí poblíž v domě, který má na fasádě namalované Horymíra a Šemíka. Starý pán říká, že vždy o úplňku jezdec na fasádě ožije a jezdí okolo Vyšehradu, pod kopyty koně se třese i Nuselský most. Že je zrovna úplňková noc, míří Čtyřlístek na Vyšehrad. Že se v 22 hodin brána zavírá, nechá se Čtyřlístek na Vyšehradě zamknout. O půlnoci se dovnitř dobývá jezdec, tak mu Čtyřlístek otevře. Je to Horymír, který jim odvypráví svůj příběh. Je to známá pověst o Horymírovi, Šemíkovi a skoku z Vyšehradu. Co však není známo, že Horymír neměl klidu ani po smrti. Pro vysvobození musí splnit o úplňku na Vyšehradě tři úkoly a nikdy to nemohl svést, protože byla zavřená brána. Jako první úkol, co je nutno splnit do svítání - objet Rotundu svatého Martina. Tu Třeskoprsčani znají dobře a Horymíra snadno navedou. Jako druhý úkol musí najít knížecí palác, co se propadl do země. I zde pomůže Čtyřlístek věžičku, která kouká ze země a vypadá jako studna. A jako třetí musí najít natřikrát zlomený Čertův sloup. Čtyřlístek je na Vyšehradě jako doma a všechny úkoly stihnou před svítáním. Jako poslední musí už jen Horymír s Šemíkem skočit z hradeb, k tomu popíchne Myšpulín koně špendlíkem. Šemíkovi narostou křídla a i s vysvobozeným Horymírem letí buď do Neumětel nebo do Starých pověstí českých. Čtyřlístek ještě navštíví starého muže, kterého zbavili strašidla a pak už přemýšlí, jaké další záhady má v plánu vyřešit.
ročník 2016příběhy - seznam
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Vesmírní poutníci
Vesmírní poutníci
Radíme scénáristům
Radíme scénáristům
Edice 4
Edice 4
Reedice - Vlasta
Reedice - Vlasta
Reedice čísla 7
Reedice čísla 7
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz