Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1984
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1984

19849 příběhů Čtyřlístku v roce 1984.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1984

116 Ztracená pyramida
Ztracená pyramida (Čtyřlístek 116, 1984)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Myšpulín se v knížce dočte o pyramidě, kterou ještě nikdo neobjevil, tak se Čtyřlístek vydá do Afriky pátrat. Místního Araba se ptají, kde je půjčovna aut. Člověk nerozumí, tak to musí Myšpulín s Pinďou předvést. Člověk je dovede k půjčovně velbloudů. Čtyřlístek si vypůjčí trojhrbého velblouda a vydává se na cestu pouští. Narazí na pyramidu, ta je už objevená a stojí se dlouhá fronta na prohlídku. Čtyřlístku se nechce čekat, tak jde dál pátrat. Uvidí pyramidu s lešením, když se ale přiblíží zjistí, že je o jen reklamní poutač k navštívení pyramid. Přijde písečná bouře a když se přežene, uvidí Čtyřlístek hned tři pyramidy vedle sebe. Čtyřlístek se na velbloudovi žene za pyramidami, ty se ale vůbec nepřibližují a nakonec zmizí - byla to fata morgána. Čtyřlístek se rozhodne zastavit se a nasvačit se. Pinďa si sedne na špičatý kámen, chce ho z písku vyndat, ten se ani nehne - je to vršek ztracené pyramidy. Čtyřlístek se rozhodne kus pyramidy vyhrabat, zbytek ale nechají archeologům. Čtyřlístek dostane vyznamenání od tamějšího vědce (možná ministra). Čtyřlístek by se chtěl podívat do své pyramidy. K pyramidě je odveze letadlo, lidé v řadě ale pokřikují na Čtyřlístek, aby nepředbíhal a postavil se na konec fronty. Čtyřlístek je smutný, příště až objeví pyramidu, nikomu o tom neřekne!
117 Rychlé občerstvení
Rychlé občerstvení (Čtyřlístek 117, 1984)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Kluci chtějí jít na fotbalový zápas, nemají ale dostatek peněz. Fifinka najde inzerát, můžou si vydělat jako brigádníci v prodejních stáncích. Provozovatel dovede Čtyřlístek k jejich stánku u hřiště. Mají prodávat párky, zmrzlinu a džus. Přijede zboží a Čtyřlístek může začít prodávat, jenomže nikdo nejde. Kluci se jdou podívat na předzápas a když se vrátí, Fifinka brečí. Chladicí přístroj na džus nechladí, párky popraskaly a zmrzlina zmzla na kámen. Fifinka vymyslí, že párky se dají zachránit - udělají guláš. Fifi loupe cibuli a Pinďa brambory, Myšpulín jde opravovat chladicí box se zmrzlinou. Myšpulín se dívá dovnitř, až do zmrzliny spadne a kamarádi ho musejí vyklopit. Myšpulín háže zmrzlinu, kterou je obalený, do zteplalého džusu a udělá tak koktejl. Čtyřlístek vymění ceduli na stánku na "Guláš · Koktejl". Přijde provozovatel a zlobí se, že Čtyřlístek změnil zboží a chce jim dát vyhazov. Fifinka mu ale nabídne ochutnávku guláše a koktejlu a provozovatel je nadšen. Začíná prodejní doba a u stánku je velká fronta. Čtyřlístek vyprodá všechno zboží a to ještě neskončila fronta. Fifinka dává lidem aspoň recept: Necháte popraskat třicet kilo párků...
118 Perníková chaloupka
Perníková chaloupka (Čtyřlístek 118, 1984)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Má přijet malý bratránek Bobánek a Čtyřlístek přemýšlí, jak ho zabavit. Všichni jdou na půdu hledat klukovské hračky. Je tam ale jen panenka a zavřená skříň. Myšpulín ji otevře a vysype se na něj spousta loutek. Čtyřlístek se rozhodne zahrát Bobánkovi loutkové divadlo. Mezi loutkami najde Myšpulín i divadelní hry a nejvhodnější bude Perníková chaloupka. Myšpulín s Fifinkou hrají Jeníčka a Mařenku, má dojít ke scéně s perníkovou chaloupkou, jenomže takovou kulisu nemají. Fifinka nezoufá, chaloupku si můžou postavit. Kluci udělají z krabice papírovou chaloupku a Fifinka na ni napeče perník. Kluci zatím zkoušejí hru. Pinďa je jako ježibaba málo razantní, nebo až moc. Režisér Myšpulín není zrovna nadšený. Bobík došel pro Bobánka a přicházejí domů. V kuchyni je nehlídaná perníková chaloupka a Bobík s Bobánkem ji slupnou. Čtyřlístek pak nemůže hrát divadlo, Myšpulína ale napadne improvizace. Stačí jen jeden perníček a malá změna scénáře. Myšpulín a Fifinka hrají loutkové divadlo: Ježibaba přijde s perníčkem za Jeníčkem a Mařenkou a láká je do chaloupky. Děti však nemají zájem. Bobánkovi se hra líbí, stejně tak Bobíkovi a Pinďovi.
119 Pes na stopě
Pes na stopě (Čtyřlístek 119, 1984)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Myšpulín představuje kamarádům nový vynález, robota co vypadá jako pes a jmenuje se PES - Pomocný Elektonický Slídič, který vyslídí všechno v okruhu kilometru. Pinďa by chtěl najít ztracené žluté tričko. PES prohledá celý dům a přináší na hromadu všechna trička. PES ale nenajde Pinďovo tričko, ale ztracené Bobíkovo tričko s Fíkem. PES dál slídí i u sousedky a přinese celou šňůru s prádlem. Myšpulín psa zastaví, Fifinka pošle kluky i s psem do háje. Myšpulín zadá v lese psovi nový úkol, nasbírat houby. Pes ale přináší jen prašivky, tak Myšpulín vloží do psa atlas hub. Pes pak přináší spoustu hub, které ale krade ostatním houbařům, dokonce přinese i sádrový hříbek s trpaslíkem z hájovny. Čtyřlístek s plnými košíky a koši hub vychází z lesa. Potkají smutnou paní, které se v lese ztratila holčička. Myšpulín zadá psovi nový úkol - vyhledat malého člověka, pes ale přinese malého pána. Myšpulín požádá paní o fotku a pes vyčmuchá holčičku na posedu. Fifinka je překvapená, kolik hub kluci přinesli domů, s houbami je pro tenhle rok konec. Bobík říká, že v tom případě bude PES nevyužitý, Myšpulína ale napadne psa půjčovat. Kluci na střechu domku vystaví ceduli o tom, že zdarma půjčují elektronického slídiče. Před domkem už stojí fronta lidí a někteří se perou o místo v řadě.
120 Velký bengál
Velký bengál (Čtyřlístek 120, 1984)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Od tety Bobiny přichází balík, jenže to není jídlo, jak by si přál Bobík, ale knížka Lučba pro užitek domácí. Myšpulín si v knížce čte a zaujme ho recept na velký bengál. Myšpulín s Bobíkem jdou do laboratoře vyrábět, Myšpulín starodávným receptům moc nerozumí, tak experimentuje. Nastane výbuch a Myšpulín s Bobíkem vyletí z laboratoře. Po celém domu se usadí šedý prach. Kluci domek uklidí, Bobík s Pinďou pak perou venku prádlo a Myšpulín už vymýšlí, že by zkusil podle knihy vyrobit tentokrát bezbarvou vířivou rachejtli. Bobík cítí, jak se z domku šíří příšerný smrad, Bobík jde do domku Myšpulína zachránit. Čtyřlístek odběhne na půl hodiny dál od domku. Když se vrací, puch už je pryč. Myšpulín si v knize přečte poznámku od strýce - rachejtle při výrobě strašně páchne a je radno dělati ji dále od lidských obydlí. Fifinka Myšpulínovi knihu sebere, bengálů už bylo dost. Myšpulín řekne, že má ještě hvězdnou mlhu, tuhle rachejtli vyrobili s Bobíkem už dřív. Fifinka se nechá přemluvit a kluci přinesou velikou rachejtli a odpálí ji. Nejdříve se na obloze vytváří pěkná hvězdná mlha, která se ale rozšíří až není vidět na krok. Myšpulín totiž dávku rachejtle ztrojnásobil. Čtyřlístek poslepu dojde domů a pak sleduje v televizi zprávy. Hlásí tam, že záhadná mlha zahalila Třeskoprsky a způsobila několik dopravních nehod. Pinďa se raduje, z okna je vidět, že mlha už díky větru zmizela. Bobík volá tetičce, že je kniha moc potěšila.
121 Bruchnička to zařídí
Bruchnička to zařídí (Čtyřlístek 121, 1984)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístek se chystá udělat si na zahrádce ohníček a opéct si buřtíky. Vedle nich se ale začne dít divný úkaz a náhle se objeví nevídaný dopravní prostředek. Z něj vyleze zvláštní muž, představí se jako Bruchnička, muž z budoucnosti, a ke stému výročí časové cestovní kanceláře nabízí významným občanům Třeskoprsk poukázku na jednodenní výlet časem. Bruchnička ve svém chronoletu Čtyřlístku na obrazovce ukazuje, jaké zájezdy může nabídnout. Například stavba Karlova mostu, kde jsou i návštěvníci z budoucnosti - přestrojeni za pralidi a jsou nápadní. Nebo návštěva středověké krčmy. Tam to vypadá v pořádku, dokud nechce návštěvník platit papírovými penězi. Bruchnička přiznává, že se v historii moc nevyznají. Myšpulína ale napadne, že by je mohl Bruchnička zavézt do budoucnosti, tam to jistě zná Bruchnička mnohem lépe. Čtyřlístek se ocitne v Třeskoprskách roku 2984. Je to nehezké futuristické město, Čtyřlístku je špatně a chce do lesa. Bruchnička je do lesa dovede, je to ale jen umělý les ovládaný knoflíky. Pravý les Bruchnička nezná. Čtyřlístek si vleze do chronoletu a chce odletět, půlden v budoucnosti všem celkem stačil. Čtyřlístek si pak konečně opéká na zahrádce buřtíky. Přemýšlejí, jestli to byla opravdická budoucnost. Fifinka si myslí, že jim třeba chtěl Bruchnička jenom ukázat, jak by to dopadlo, kdyby si lidé nevážili přírody.
122 Muší kapky
Muší kapky (Čtyřlístek 122, 1984)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek posedává doma a otravují ho mouchy, kterých je uvnitř až moc. Pinďa se po mouše ohání, přemůže ale sám sebe. Bobík jde na mouchy pěstmi. Moucha přistane na zdi, Bobík se napřáhne a proboří díru do zdi, moucha ale uletí. Fifinka ováže Bobíkovi ruku, Bobík vidí další mouchu na Pinďově uchu a chce ji praštit hrnkem. Pinďa před Bobíkem utíká ven. Myšpulín chce zkusit svoji superlepivou mucholapku - stačí nepatrný dotek a moucha se přilepí. Vrátí se kluci, Pinďa má stále mouchu na uchu a Bobík ji chce majznout. Kluci ale vběhnou do mucholapky a oba se do ní zamotají. Jediným řešením je dokutálet dohromady zalepené kluky do vany a tam je odlepit. Myšpulín má ještě jeden vynález - kapky, nejsou ale vyzkoušené. Každý si vezme jednu lahvičku s různobarevnými kapkami a zapisuje výsledky pokusu. Mouchy se napijí a změní barvu, jsou to ale pořád jenom mouchy. Myšpulín má ještě jednu lahvičku, před jejíž vůní mouchy prchají. K domku přijdou dva entomologové, jeden se druhému chlubí, že zde chytil skvostný exemplář. Myšpulín jim povolí pár mušek odchytit, pokud možno všechny. Ráno z rádia hlásí, že se v Třeskoprskách na zahradě jednoho domku objevil neznámný druh hmyzu. Venku na zahrádce už řádí spousta lidí se síťkami, pokoušejí se barevné mouchy odchytit a plení přitom zahrádku. Myšpulín přemýšlí, že příště vynalezne kapky proti sběratelům.
123 Místo k sezení
Místo k sezení (Čtyřlístek 123, 1984)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Pinďa jede tramvají a pustí jednu paní sednout. Paní ale na sedačku posadí svého synka, tak Pinďa namítá, že v tom případě si mohla sednou jiná, starší žena se zavazadly. Paní ale na Pinďu křičí, že je uličník. Pinďa chce doma vyprávět kamarádům, co se mu přihodilo, ti ale koukají na televizi. Vysílají záběry z tramvají natočené skrytou kamerou. Mladí lidé tam vůbec nepouštějí sednout starší. Pinďa potvrdí, že právě zažil něco podobného. Fifinka přemýšlí, že snad to ještě není tak zlé, určitě to pro televizi jenom nahráli. Čtyřlístek se rozhodne přesvědčit se na vlastní kůži. Fifinka se přestrojí za stařenu a vydá se do tramvaje. Sice ji jedna paní pustí sednout, vstát ale měly mnohem mladší holky. Čtyřlístek vymýšlí, co s tím. Bobík a Pinďa si všimnou psa Broka, nalákají ho na buřtíky a Bobík mu vychytá blechy do krabičky od zápalek. Myšpulín s sebou bere kufřík. V tramvaji dva mladíci v klidu sedí, zatímco vedle nich stojí starý pán. Myšpulín pustí do mladíků z kufříku elektrický proud a ti uvolní místo. Bobík s Pinďou chtějí zkusit lepší metodu - pomocí blech. Bobík ale v tramvaji zakopne a krabička s blechami mu spadne. Blechy pak naskáčou na všechny lidi v tramvaji. Kluci ví, že zablešení domů nemůžou přijít, tak přilákají Broka a všechny blechy na něj naskáčou zpátky. Fifinka zatím vymyslela báseň, Čtyřlístek čte přece spousta dětí a takhle je můžou upozornit. Čtyřlístek vylepí na ohradu plakát s Fifinčinou básní: Komu stačí svezení, ale místo k sezení starším přepustí, a rád, je náš milý kamarád! Váš Čtyřlístek.
124 Záhadný bolid
Záhadný bolid (Čtyřlístek 124, 1984)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístku na zahradu v noci padá bolid. Bobík ho hledá, šlápne ale na hrábě a je naštvaný na Pinďu, že je neuklidil. Ráno se pak Čtyřlístek vydá na zahradu bolid znovu hledat. Myšpulín na to sestrojil přístroj a zachytí směr vysílání. Nějací kluci hrají kuličky a Pinďa si chce s nimi taky zacvrnkat, má jednu speciální skleněnou kuličku. Myšpulín mu ji ale sebere a uteče domů. Myšpulín kamarádům vysvětlí, že to není obyčejná kulička, při bližším pohledu je vidět, že v kuličce jsou živé bytosti - ufoni, kteří potřebují pomoc. Myšpulín jim nerozumí, Pinďa najde zmenšovací pilulky, zbyla už jen jedna, tak ji využije Myšpulín, ten nejlépe rozumí technice. Ufoni přivítají malého Myšpulína, ten si prohlédne loď a vidí, že ufonům vyteklo dírou palivo. Bobík zahoupe kuličkou, aby Myšpulína upozornil, že brzy vyprchá účinek pilulek. Myšpulín řekne, že ufoni potřebují palivo, jezdí na rtuť, té má přece celou lahvičku. Fifinka ale říká, že nemá, upadla jí na zem (někdy). Myšpulín je smutný, vždyť by stačila jen kapka rtuti. Fifi si ale vzpomene, že rtuť je přece v teploměru. Myšpulín teploměr rozřeže a kápne rtuť ufonům do nádrže. Čtyřlístek v noci sleduje, jak "bolid" stoupá vzhůru. Co tomu řeknou hvězdáři?
ročník 1983příběhy - seznamročník 1985
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Příbuzné seriályPříbuzné seriály KlapkyKlapky KalendářeKalendáře Superkapela (komiks)Superkapela (komiks) Veselé obrázkové čteníVeselé obrázkové čtení
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru