Knihovnička Čtyřlístek » Seznam novějších seriálů » Příbuzné a navazující seriály
další články z kategorie Seznam novějších seriálů
Příbuzné a navazující seriály

Příbuzné a navazující seriály V tomto přehledu se podíváme na komiksové seriály ze Čtyřlístku, které mají volné pokračování v jiném komiksovém seriálu, nebo jsou nějakým způsobem příbuzné (ať už s dalším Čtyřlístku nebo v jiném časopise). Do seznamu jsou zahrnuty pouze obrázkové seriály, a neuvádí například pokračování seriálu v ilustrované knize, večerníčku nebo na audionosiči (není uveden ani polokomiksový Myšák Josef a jeho přestěhování do Svobodného Slova).
Poslední aktualizace: prosinec 2023.

kategorie: změna ilustrátora | změna směřování seriálu | falešné pokračování | pokračování v jiném časopise | výběr z tvorby | speciální návaznost a příbuznost



Změna ilustrátora

Alenka, Vašek, vynálezy pana Semtamťuka a Semtamťuk
1. Alenka a Vašek (33 dílů, 1969-1982, Čtyřlístek, napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslil Adolf Born)
2. Semtamťuk (17 dílů, 2000-2004, Čtyřlístek, napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslila Lenka Vybíralová)
Oba seriály sdílejí postavu vynálezce Semtamťuka (v seriálu o Alence a Vaškovi vystupuje Semtamťuk až v pozdějších dílech), oba napsal Svatoluk Hrnčíř. Další postavy už ale stejné nejsou, ilustrátor se také změnil a dělí je osmnáctiletá mezera - proto jsou považovány jako dva samostatné (navazující) seriály. Seriál s Alenkou a Vaškem lze ještě blíže rozčlenit - viz kapitola Změna směřování seriálu, Alenka, Vašek, kouzelná koloběžka a vynálezy pana Semtamťuka.

Lunt a Špunt Lunt a Špunt a Lunt a Špunt
1. Hradní páni Lunt a Špunt (1 díl, 1975, Čtyřlístek, napsala Lída Sedláčková, nakreslila Eva Průšková)
2. Lunt a Špunt (6 dílů, 1989-1990, Čtyřlístek, napsala Lída Sedláčková, nakreslila Olga Ptáčková)
Jednodílný příběh a pozdější 6dílný seriál mají stejné hlavní postavy a napsala je stejná autorka. Ilustrátorka se ale změnila a mezi prvním a následujícími díly uplynulo dlouhých 14 let, proto jsou zařazeny jako 2 nezávislé seriály.

Honza a Honza
1. Honza (Stanislav Duda) (3 díly, 1979-1980, Čtyřlístek, napsala Angelika Hanauerová, nakreslil Stanislav Duda)
2. Honza (Věra Faltová) (8 dílů, 1980-1982, Čtyřlístek, napsala Angelika Hanauerová, nakreslila Věra Faltová)
Oba seriály mají stejné postavy (Honza a jeho matka) a oba napsala stejná autorka. Časově na sebe navazují, první končí a druhý začíná ve stejném ročníku, dělí je jen pár čísel. Příběhy o Honzovi lze chápat také jako samostatné pohádky, ve kterých vystupuje pokaždé trochu jiný (hloupý) Honza - ani jeden seriál nemá oficiální sjednocující název. Ilustrátor se navíc změnil tak výrazným způsobem, že bude lepší chápat seriály jako samostatné.

Na hradě Kulíkově
A. Na hradě Kulíkově (16 dílů, 1983-1987, Čtyřlístek, napsal Stanislav Havelka, nakreslil Ivo Šedivý)
B. Na hradě Kulíkově (1 díl, 1987, Čtyřlístek, napsal Stanislav Havelka, nakreslila Eva Šedivá)
Seriál Na hradě Kulíkově vystřídal v posledním díle ilustrátora. Autor je ale stejný, výtvarně je změna k nepoznání, mezi díly není žádná prodleva a proto je to jeden seriál.

Káťa a Škubánek
A. Káťa a Škubánek (11 dílů, 1984-1986, Čtyřlístek, napsali Libuše Koutná a Josef Lamka, nakreslila Věra Marešová)
B. Káťa a Škubánek (5 dílů, 1987-1989, Čtyřlístek, napsaly Libuše Koutná a Hana Lamková, nakreslili Věra Marešová a František Vystrčil)
C. Káťa a Škubánek (3 díly, 1991-1992, Čtyřlístek, napsali Libuše Koutná, Josef Lamka a Hana Lamková, nakreslily Věra Marešová a Zdena Skřípková)
Seriál Káťa a Škubánek vystřídal spoluilustrátora hned dvakrát. Autorský tým se ale nezměnil (jen různě kombinoval) a výtvarně se seriál také neproměnil. I když poslední tři díly vyšly po roční pauze a kresba je mírně odlišná, přesto nelze příběhy Káti a Škubánka dělit na samostatné seriály.

Případy detektiva Preclíka
A. Případy detektiva Preclíka (10 dílů, 2005-2006, Čtyřlístek, napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslila Jarmila Marešová)
B. Případy detektiva Preclíka (17 dílů, 2007-2009, Čtyřlístek, napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslila Věra Faltová)
C. Případy detektiva Preclíka (17 dílů, 2009-2012, Čtyřlístek, napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslila Vendula Hegerová)
Seriál Případy detektiva Preclíka už dvakrát změnil ilustrátorku. Autor je ale pořád stejný a díly na sebe navazují bez časové prodlevy. Výtvarné pojetí je pokaždé jiné, přesto ho považujeme za tentýž seriál.

Učíme se anglicky se Čtyřlístkem i bez
1. Učíme se anglicky (123 dílů, 2006-2013, Čtyřlístek, napsala Tereza Ledererová, nakreslil Jaroslav Němeček)
2. Učíme se anglicky (Richard Svitalský) (76 dílů, 2012-2017, Čtyřlístek, napsala Tereza Ledererová, nakreslil Richard Svitalský)
Od roku 2012 se nepravidelně střídal nepravidelně stejnojmenný seriál se Čtyřlístkem a bez Čtyřlístku, první nakreslený Jaroslavem Němečkem, druhý Richardem Svitalským. Nakonec zůstaly už jen Svitalského lekce anglického jazyka a Čtyřlístek se už nevrátil. I když nezměnil jméno ani autorku, změna hlavních postav je tak zásadní, že seriály bereme samostatně.





Změna směřování seriálu

Alenka, Vašek, kouzelná koloběžka a vynálezy pana Semtamťuka
A. Vašek a bílá holčička (1 díl, 1975, Čtyřlístek, napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslil Adolf Born)
B. Podivuhodné příběhy Alenky a Vaška (2.-3. díl, 1969-1971, Čtyřlístek, napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslil Adolf Born)
C. Kouzelná koloběžka / Alenka a Vašek (3.-15. díl, 1971-1974, Čtyřlístek, napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslil Adolf Born)
D. Vynálezy pana Semtamťuka (15.-33. díl, 1974-1982, Čtyřlístek, napsal Svatopluk Hrnčíř, nakreslil Adolf Born)
Příběhy Alenky a Vaška od Svatopluka Hrnčíře a Adolfa Borna nemají jednotný název, už jen proto, že se náplň seriálu několikrát proměnila. Nejdřív Vašek potká strašidlo Alenku na hradě. Pak spolu zažijí výlety do minulosti, nejdřív bez kouzelné koloběžky, pak s její pomocí zavítají i do pohádek a nakonec natrefí na pana Semtamťuka a jeho vynálezy. Změny jsou to pozvolné a některé díly patří do dvou navazujících období. Seriál proto považujeme za ucelený soubor 33 dílů. Autor v rozhovoru prozrazuje, jak původně po prvním díle vůbec nepočítal s pokračováním. Příběhy Semtamťuka ale mají pokračování v dalším seriálu - viz kapitola Změna ilustrátora, Alenka, Vašek, vynálezy pana Semtamťuka a Semtamťuk.

Kouzelné hodinky, Toník, Vlastík a Hubert
A. Kouzelné hodinky (14 dílů, 1976-1981, Čtyřlístek, napsal Jiří Čehovský, nakreslil Ivo Šedivý)
B. Toník, Vlastík a Hubert (2 díly, 1982, Čtyřlístek, napsal Jiří Čehovský, nakreslil Ivo Šedivý)
V prvních 14 dílech zažívali Toník, Vlastík a pes Hubert příběhy s kouzelnými hodinkami. V závěrečných dvou dílech ale už hodinky nevystupují, dobrodružství už není kouzelné a i podle názvu a přehledu v časopise se seriál nově jmenuje Toník, Vlastík a Hubert. Oba seriály na sebe bez přestávky navazují a správně by měli asi být řazeny samostatně. Protože se ale druhý seriál nedočkal ani tří dílů, jsou v přehledech řazeny dohromady.

Robin
1. Robin a ostrov Archetyp (39 stran, 2018, kniha / 2018-2020, ABC, napsal a nakreslil Petr Kopl)
2. Robin a Klimb: dobrodruzi k pronajmutí (zatím 4 díly, 2023- , Čtyřlístek Speciál, napsal a nakreslil Petr Kopl)
Robin a jeho pes Ikar se nejdřív objevili v komiksovém příběhu Robin a ostrov Archetyp. Tento příběh vyšel knižně a také na pokračování v časopise ABC.
Společně s Klimbem zažívají další příhody v seriálu ve Čtyřlístku Speciál.

Zvířátka ze zoo a z farmy
1. Příběhy ze zoo (od 17. dílu pod názvem Zvířátka ze zoo, 34 dílů, Čtyřlístek, 2011-2021, napsal Jan Lipšanský, nakreslil Josef Pernikl)
2. Zvířátka z farmy (zatím 12 dílů, Čtyřlístek, 2021- , napsal Jan Lipšanský, nakreslil Josef Pernikl)
V posledním seriálu Příběhy ze zoo (Zvířátka ze zoo) se děj i některá zvířátka ze zoo přesunuly na blízkou farmu. Už o dvě čísla později se další příhody začaly odehrávat v novém seriálu od stejných tvůrců Zvířátka z farmy. Nový seriál je na rozdíl od předchozího číslovaný a začíná od prvního příběhu. Děj na sebe navazuje a více se točí kolem nových dětských postav. I kvůli tomu musíme tyto seriály považovat za samostatné.





Falešné pokračování

Kamarádi (léta)
1. Kamarádi léta (3 díly, 1978-1979, Čtyřlístek, napsal Jan Kamenář, nakreslila Alena Janoušková)
2. Kamarádi (6 dílů, 1980-1981, Čtyřlístek, napsal Stanislav Havelka, nakreslila Alena Janoušková)
Velmi podobný název, stejná ilustrátorka a skoro totožné logo seriálů by mohlo svádět k domněnce, že se jedná o navazující seriály. Ve skutečnosti mají seriály jiného autora a jinou sestavu hlavních postav - kamarádů. Jednoznačně jsou to nesouvisející sriály.

Karajda, Karajda a Šotek
1. Šotek (62 dílů, 1985-1986, Práce, napsala a nakreslila Věra Faltová)
2. Karajda (28 dílů, 1993-1996, Čtyřlístek, napsala a nakreslila Věra Faltová)
3. Karajda (II) (5 dílů, 2004-2005, Čtyřlístek, napsala a nakreslila Věra Faltová)
Příhody televizního skřítka zpracovala scénáristka a ilustrátorka Věra Faltová hned třikrát. Nejprve v novinách Práce v 80. letech pod názvem Šotek. Po 7 letech se k tématu vrátila, seriál začal nanovo ve Čtyřlístku s pozměněnou hlavní postavou, teď už se jmenoval Karajda. Po 28 dílech nastala osmiletá přestávka a pak se Karajda do Čtyřlístku zase vrátil, ale děj se začal odvíjet opět úplně od začátku. A nešlo jen o připomenutí úvodního příběhu pro nové čtenáře, změnil se děj a vedlejší postavy taky. Šotek a Karajda jsou remakem stejného tématu. V seznamu řadíme jako samostatné seriály s "restartem". Více o skřítkovi v samostatném článku.
Faltová navíc nakreslila (ale nenapsala) pro Čtyřlístek další podobný seriál - Jáchym a tiskařský šotek (1987-1990).

Binky
1. Binky (12 dílů, 1991-1993, Čtyřlístek, napsal a nakreslil Bof)
2. Binky kontra T-Max (11 dílů, 2013-2015, Čtyřlístek, napsal a nakreslil Bof)
Po 12 dílech nastala dvacetiletá přestávka až se nakonec nečekaně Binky vrátil. Jde ale o restart seriálu, s mírně jinak nakreslenou hlavní postavou a hlavní záporák se taky jmenuje jinak (Technomax versus T-Max). Proto řadíme v seznamu jako samostatné seriály s "restartem".





Pokračování v jiném časopise

Ježek Jožka
1. Ježek Jožka (252 dílů, 1969-1974, Svobodné slovo, nakreslil R. Čáp)
2. Ježek Jožka (22 dílů, 1980-1986, Čtyřlístek, napsal a nakreslil Ladislav Čapek)
Seriál Ježek Jožka se poprvé objevil v novinách Svobodné slovo, kde vycházel každou sobotu v letech 1969 až 1974. V novinách měl jen krátkou - čtyřokénkovou délku. Po 6leté pauze se Jožka přestěhoval do Čtyřlístku, kde měl standardní rozsah 6 stran. Obojí psal a kreslil Ladislav Čapek, v novinách pod pseudonymem R. Čáp.

Ježek František
1. Ježek František (4 díly, 1973, Čtyřlístek, napsala Dagmar Lhotová, nakreslila Věra Faltová)
2. Ježek František (48 dílů, 1976-1980, Mateřídouška, napsala Dagmar Lhotová, nakreslila Věra Faltová)
Ježek František nejdřív vycházel ve 4 číslech Čtyřlístku. Pak se na 3 roky ztratil, aby se objevil na stránkách Mateřídoušky a zůstal na nich 4 roky. Oba seriály mají stejnou autorku i ilustrátorku. Oba si zachovávají formu vyprávění kombinovaného s komiksem. V Mateřídoušce byl v každém ročníku jeden dlouhý příběh na pokračování po dvou stránkách na číslo, ve Čtyřlístku příběhy nenavazují a mají 8 stran. Zajímavostí je, že při knižní reedici mateřídouškovských příběhů bylo několik stránek nově překresleno.

Střapeček a Metlička Střapeček a Metlička
1. Střapeček a Metlička (6/24 dílů, 1975-1978, Čtyřlístek, napsal a nakreslil Bronislav Liberda)
2. Střapeček a Metlička (72 dílů, 1983-1990, Sluníčko, napsal a nakreslil Bronislav Liberda)
Střapeček a Metlička zažili v 6 číslech Čtyřlístku 24 krátkých příběhů. Po 5 letech je tentýž autor v mírně graficky odlišné formě uvedl do časopisu Sluníčko, kde se zabydleli na 7 let.

Panda a Zajda
1. Medvídek Panda a jeho příběhy (6 dílů, 1989-1990, Medvídek Panda a jeho příběhy, napsali Jiří Čehovský / Václava Ledvinková)
2. Vánoční záhada (1 díl, 1990, Čtyřlístek - zvláštní číslo, napsala Václava Ledvinková a nakreslil Jaroslav Němeček)
Komiksové příběhy Pandy a Zajdy vycházely v samostatném, rozkládacím časopise (z jedné strany vytištěn velký plakát, z druhé příběh). Poslední dobrodružství ale zažili ve Čtyřlístku, ve zvláštním čísle Vánoční příběhy (a bez plakátu). Navíc vznikly ještě další, ne úplně komiksové příběhy (a téměř němé) v omalovánkách a ve žvýkačkách. Tři publikace s Pandou a Zajdou nebyly realizovány a dochovaly se jen v autorském nebo reedakčním archívu.

Anča a Pepík
1. Anča a Pepík na stopě (1 díl, 1989, Ilustrované sešity, napsaly a nakreslily Ivana a Lucie Lomovy)
2. Anča a Pepík (62 dílů, 1991-2000, Čtyřlístek, napsala a nakreslila Lucie Lomová)
Anču a Pepíka jsme mohli poprvé poznat v 32stránkovém komiksovém příběhu z edice Ilustrované sešity. Původně uzavřený příběh můžeme považovat jako "pilotní díl" komiksového seriálu, který patří mezi ty nejvýznamnější, které ve Čtyřlístku vycházely.
O tom, jak si myšky Anča s Pepíkem vydobyly pokračování v samostatném seriálu, si můžete přečíst rozhovoru s autorkou Lucií Lomovou.

Bertík a Bibi
1. Bertík a Bibi - Poklad starého Brady (1 díl, 2005, Čtyřlístek, napsali Klára Smolíková a Jan Smolík, nakreslil Tomáš Chlud)
2. Na hradě Bradě (43 dílů, 2006-2010, Sluníčko, napsala Klára Smolíková, nakreslil Jan Smolík)
Bertík a Bibi se objevili v jednom šestistránkovém příběhu ve Čtyřlístku v roce 2005. O rok později přeskočili do časopisu Sluníčko, kde prožili dalších 43 dvoustránkových příběhů (jinak namalovaní).

Cestovatel Čenda Buráček
1. Cestovatel Čenda Buráček (5 dílů, 2012-2013, knihy, napsal a nakreslil Libor Škrlík)
2. Cestovatel Čenda Buráček (1 díl, 2015, Čtyřlístek, napsal a nakreslil Libor Škrlík)
Ještě před tím, než se Čenda Buráček v roce 2015 objevil v 593. čísle Čtyřlístku, zažil 5 dobrodružství ve třech komiksových knihách. Je možné, že příběhy vyšly někdy dřív a knihy jsou jejich souborným vydáním.

Veverka a Myška
1. název neznámý (? dílů, 2003?-2005? (dva roky), Sluníčko, napsala a nakreslila Jarmila Marešová)
2. název neznámý (? dílů, 2005?-2008? (tři roky), Země pohádek, napsala a nakreslila Jarmila Marešová)
3. Veverka a Myška (19 dílů, 2014-2018, Čtyřlístek, napsala a nakreslila Jarmila Marešová)
Seriál s Veverkou se zrodil v časopise časopise Sluníčko, pak se přesunul do časopisu Země pohádek. (Není jasné kdy seriály vycházely, jestli mají jednotící název, ani jestli v seriálu vystupovala vždy i Myška.) A v roce 2014 začala dobrodružství zvířecí dvojice ve Čtyřlístku. V roce 2015 vyšla komiksová kniha, údajné souborné vydání příběhů z prvních dvou časopisů, ale nevíme jistě, jestli úplné, kniha je velmi krátká. V roce 2019 vyšla druhá knížka, která obsahuje doplněné a rozšířené příběhy ze Čtyřlístku.

Komisař Vrťapka
1. Komisař Vrťapka (? dílů, 2004-2012, Mateřídouška, napsali Pavla Etrychová, Tomáš Etrych a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes)
2. Detektivní škola komisaře Vrťapky (? dílů, 2004-2012, Mateřídouška, napsali Pavla Etrychová, Tomáš Etrych a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes)
3. Komisař Vrťapka (37 dílů, 2013-2017, S dětmi v Praze, napsal a nakreslil Petr Morkes)
4. Komisař Vrťapka (12 dílů, 2014-2017, Čtyřlístek Speciál, napsal a nakreslil Petr Morkes)
5. Komisař Vrťapka na stopě (? dílů, 2014, Mladá Fronta DNES, napsal a nakreslil Petr Morkes)
Případy komisaře Vrťapky se zrodily v Mateřídoušce. V komiksové i kvízové formě pronikl seriál i do dalších časopisů, školních zápisníků a souborných knih. Příběhy v časopise S dětmi v Praze jsou možná přetisknuté příběhy Vrťapky z jiných časopisů.

Cyril a Mikuláš
1. Cyril a Mikuláš (34 dílů, 2012-2020, Čtyřlístek, napsal a nakreslil Tomáš Chlud)
2. Cyril a Mikuláš (1 díl, 2015, Komiks v Brně, napsal a nakreslil Tomáš Chlud)
Jedno pokračování seriálu připravil autor pro komiksovou výstavu Komiks ve Vaňkovce, příběh později vyšel ve sborníku Komiks v Brně.

Detektiv Vroubek
1. Detektiv Vroubek (komiks) (zatím 27 dílů, 2016- , Čtyřlístek, napsali Zuzana Morkes a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes)
2. Detektiv Vroubek (kvíz) (zatím 26 dílů, 2017- , Čtyřlístek Speciál, napsali Zuzana Morkes a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes)
3. Detektiv Vroubek (asi 27 dílů, 2017-2019, S dětmi v Praze, napsal a nakreslil Petr Morkes)
Seriál Detektiv Vroubek vyšel poprvé v čísle Čtyřlístku 613 v roce 2016 jako 6stránkový komiks a po prvním díle se na dlouho odmlčel. V ročníku 2017 začal vycházet i ve Čtyřlístku Speciál, kde má formu dvou stránek detektivního kvízu plus dvě stránky desková hra. Od ročníku 2018 se Vroubek vrátil do Čtyřlístku jako 2stránkový komiks (příležitostně delší). Případy detektiva Vroubka vycházely i v časopise S dětmi v Praze ve formě krátkého jednostránkového komiksového příběhu s detektivní hádankou.

Tritonky
1. Tritonky (26 dílů, 2012-2019, Ahoj, tady Fifi, napsal a nakreslil Dan Černý)
2. Tritonky (6 dílů, 2020-2021, Čtyřlístek, napsal a nakreslil Dan Černý)
Magazín Ahoj tady Fifi vycházel v letech 2012 až 2019 a v něm se objevovaly kreslené příběhy o Fifince a seriál Tritonky. Po zrušení časopisu se Tritonky přestěhovaly na stránky Čtyřlístku. Kromě menšího formátu časopisu jde o tentýž seriál bez změny formy či stylu.






Výběr z tvorby

Art(h)ur
1. Arthur le fantôme justicier (velké množství krátkých i dlouhých dílů ve francouzštině, 1954-1977, Vaillant, Pif (Francie), napsal a nakreslil Jean Cézard, 1982-1988, Pif (Francie), napsal a nakreslil Mircea Arapu, později knižní reedice)
2. Artur mezi námi (3 krátké díly, 1969, Čtyřlístek, napsal a nakreslil Jean Cézard, překladatel neznámý)
Na jednu stranu Čtyřlístku č. 6 se vešly tři krátké díly francouzského komiksu o duchovi Arturovi v českém překladu. Kromě toho vyšel Art(h)ur v české verzi magazínu Pif a objevil se i v ABC, ale rozhodně je to mizivé procento (promile) toho, co autor a jeho pokračovatel napsali a publikovali ve Francii.

Kocour Bob
1. Kocour Bob (více dílů, 2009-2014?, internet, napsal a nakreslil Ladane Német)
2. Kocour Bob (27 dílů, 2011-2020, Čtyřlístek Speciál, napsal a nakreslil Ladane Német)
Autor příběhů o kocourovi Bobovi uveřejnil několik dílů na internet, jiné se zase dostaly na stránky Čtyřlístku Speciál.





Speciální návaznost a příbuznost

Šnek, Šnekoviny a Tryskošnek
1. Šnek (okolo 180 dílů?, 1998-2007?, Divoké větry, Sorrel, Mateřídouška a další, napsal a nakreslil Dan Černý)
2. Šnekoviny (4 dílů, 12 stripů, 2012-2014, Čtyřlístek Speciál, napsal a nakreslil Dan Černý)
3. Šnek a kamarádi (1 díl, 2012/2015, facebookové stránky autora, napsal a nakreslil Dan Černý)
4. Tryskošnek (zatím 51 dílů, 2012- , Čtyřlístek, napsal a nakreslil Dan Černý)
5. Fanouš vs. Jelita vs. Tryskošnek (1 díl, 2014/2015, Komiks v Brně, napsal a nakreslil Dan Černý)
Seriál o šnekovi prošel mnoha časopisy, zejména v podobě tříokénkového "stripového" komiksu.
Po přestávce v roce 2012 poslal Dan Černý zkušební díl zamýšleného seriálu Šnek a kamarádi do redakce Čtyřlístku. Šéfredaktorovi se nápad líbil, ale příběh byl podle něj moc výchovný. Navrhl dodat šnekovi nějakou superschopnost. Tak se zrodil Tryskošnek s 4-6stránkovým rozsahem dílů. Zkušební příběh se do Čtyřlístku nedostal, ale autor jej umístil alespoň na svoje facebookové stránky (a v roce 2023 vyšel v knize s limitovaným nákladem Rok plže).
Původní seriál se šnekem ale nakonec pronikl do Čtyřlístku také - ve Čtyřlístku Speciál se v letech 2012-2014 objevily reprízy stripů. Vybrané 4 díly z mnohodílného seriálu vyplnily jednu stranu v čísle, kde vycházely pod názvem Šnekoviny.
Pro výstavu Komiks ve Vaňkovce nakreslil Dan Černý speciální příběh spojující postavy ze tří jeho seriálů - Fanouše (vychází v různých magazínech i samostatných albech), puberťáky Jelita (z časopisu Bravo) a Tryskošneka (ze Čtyřlístku). V čtyřstránkovém crossoveru se z Tryskošneka stane duch, kterého Fanouš musí zlikvidovat. Možná tak známe v předstihu smutný konec hrdiny ze Čtyřlístku. Komiks vyšel později ve sborníku Komiks v Brně.


Komisař Vrťapka a detektiv Vroubek
1. Komisař Vrťapka (37 dílů, 2013-2017, S dětmi v Praze, napsal a nakreslil Petr Morkes),
Komisař Vrťapka (12 dílů, 2014-2017, Čtyřlístek Speciál, napsal a nakreslil Petr Morkes)
a v dalších časopisech za pomoci více scénáristů
2. Detektiv Vroubek (komiks) (zatím 27 dílů, 2016- , Čtyřlístek, napsali Zuzana Morkes a Petr Morkes, nakreslil Petr Morkes),
Detektiv Vroubek (kvíz) (zatím 26 dílů, 2017- , Čtyřlístek Speciál, napsal a nakreslil Petr Morkes)
Detektiv Vroubek (asi 27 dílů, 2017-2019, S dětmi v Praze, napsal a nakreslil Petr Morkes)
Případy komisaře Vrťapky se zrodily v Mateřídoušce. V komiksové i kvízové formě pronikl seriál i do dalších časopisů, včetně magazínů Čtyřlístek Speciál a S dětmi v Praze. Později se ale rozhořely spory o autorství hlavního hrdiny mezi dřívější scénáristkou a ilustrátorem, který seriál od začátku kreslil a nechal si Vrťapku zaregistrovat jako ochranou známku. Dřívější autorka dala případ k soudu, který prozatím ilustrátor prohrál. Jako řešení zjevně vymyslel seriál přejmenovat a přivést na scénu jiného psího detektiva. Seriál se vůbec nezměnil, princip detektivního kvízu zůstal zachován a stejně tak i všechny ostatní vedlejší postavy. Jen hlavní detektiv změnil podobu a jméno (takže se musel změnit i název seriálu). V časopisech Čtyřlístek Speciál a S dětmi v Praze, kde doposud Komisař Vrťapka vycházel, se po rozhodnutí soudu náhle zjevil Detektiv Vroubek. Detektiv Vroubek od roku 2016 vychází také v základní řadě Čtyřlístku ve formě komiksového seriálu. Více o soudu v odkazech.

Odkazy:
Komisař Vrťapka před soudem. Autoři se hádají, kdo vymyslel psího detektiva
Případ pro komisaře Vrťapku: Kdo ukradl psího detektiva? Kreslíř ho používal neprávem, rozhodl soud
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Strašidelný pradědečekStrašidelný pradědeček Premiéry, festivalyPremiéry, festivaly Cizojazyčné PC hryCizojazyčné PC hry Příběhy 2011Příběhy 2011 MaketaMaketa
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru