Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1982
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1982

19829 příběhů Čtyřlístku v roce 1982.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1982

098 Karamely pro tetu
Karamely pro tetu (Čtyřlístek 98, 1982)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Pinďa a Bobík jsou s Fifinkou v obchodě, Fifi nakupuje dárek pro tetu. Bobík se už nudí, tak jde domů napřed se skoro uvadlou kytkou. Doma Myšpulín vynalézá dárek pro tetu. Budou to karamely nebo žvýkačka. Výbuch značí konec výroby. Myšpulínovi se povede karamelová hmota a dá ji do lednice ztuhnout a jde koupit do obchodu staniol. Bobík se doma nudí a má hlad. V lednici je jen karamelová hmota, tak ji nakrájí na kostičky a ochutnává. Nakonec je všechny sní, jenomže po nich mládne, až je z Bobíka mimino. Kamarádi přijdou domů a diví se, co dělá mimino u nich doma. Myšpulín si nakonec všimne, že karamely z lednice zmizely a ostatním vysvětlí, že to mimino je Bobík. Karamely pro tetu měly mít totiž omlazovací učinek. Pinďa a Fifinka Bobíčka uspávají, Myšpulín jde vynalézat pilulky na stárnutí. Bobíček nechce pilulky sníst, tak mu je Fifinka přimíchá do kašičky a Bobík zase vyroste. Přijde pošťák s telegramem od tety. Píše, že přijede až zítra. Myšpulín se raduje, stihne vyrobit nové karamely. Fifinka ale navrhuje, aby je radši udělal bez omlazujícího účinku.
099 Pozor, padá omítka
Pozor, padá omítka (Čtyřlístek 99, 1982)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek se doma dohodne, že zítra omítne domek, když náhle je cosi zvenku slyšet. Na pošťáka spadla omítka a je naštvaný a vyhrožuje, že už sem nebude poštu nosit. Pinďa napíše k domku varovnou ceduli. Další den jde okolo domku děda a chce se podívat, co je na ceduli napsáno, myslí že "Domek na prodej", je tam ale "Pozor padá omítka". Děda je naštvaný, že si z něj udělali legraci a spadne na něj omítka. Ze dveří vyjede Myšpulín s barvovým dělem. Bobík s Pinďou seškrábou starou omítku a Myšpulín pak spustí barvové dělo a domek je krásně bílý. U svačiny to vypadá, že kluci sahali do borůvkové marmelády, kluci mají ale ruce od barvy. Čtyřlístek se vyjde podívat ven - bílá barva zfialověla. Bobík s Pinďou musejí rychle seškrábat omítku než zachne, a Myšpulín přiváží další barvu, tentokrát žlutou. Barva ale strašlivě smrdí. Tentokrát si to musí Myšpulín seškrábat sám. Teď už si dá Myšpulín záležet, domek ale zkusí nastříkat Fifinka a trefí pošťáka. Kluci odnesou pošťáka pod pumpu, protože barva rychle schne. Přijde bouřka a smyje barvu z domečku. Fifinka, Bobík a Pinďa jdou s trakařem do stavebnin pro cement a vápno, tentokrát už chtějí omítat tradičně. Zpátky ze stavebnin vede cesta z kopečka, tak se chce Pinďa na trakaři svézt. Neubrzdí to, prorazí branku a porazí Myšpulína. Myšpulín skončí na stromě a Pinďa na domku. Bobík s Fifinkou navrhují konec legrace, s chutí do práce.
100 Zvláštní vydání
Zvlááštní vydáníí (Čtyřlístek 100, 1982)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 16 stran, 90 %
Čtyřlístek vymýšlí, co zajímavého by do stého dílu přinesl. Fifinku napadne, že by to měla být senzační reportáž. Všichni mají nápad a hádají se, kterou reportáž udělají. Myšpulín rozhodne, že každý napíše svou vlastní reportáž. Fifinka jde psát o kaskarérovi Voříškovi. Kaskadér veze Fifinku autem a předvádí se. Seběhnou se děti a chtějí autogram, ne však od Voříška, ale od Fifinky. Kaskadér pak sám vleze do auta, chce se předvést a ukáže Fifince s autem dvojité salto s vrutem nazad. Když z auta-vraku vylézá, skouzne se a úpí bolestí. Fifinka ho doprovodí do nemocnice a tam zjistí, že kaskadér má jen slabý výron kotníku. Fifinka odchází, takový kaskadér a huláká kvůli malému zranění jako děcko. Voříšek naštvaně kopne zraněnou nohou do lavice a děsivě ho to zabolí. Doktor mu gratuluje, teď už je to zlomenina. Pinďa se vydává za běžcem Pádilem, který se chce pokusit o světový rekord. Pinďa ho nejdříve hledá doma, pak v posilovně a najde ho na dráze. Pádil nechce být vyrušován a běží, Pinďa mu však stačí, předbíhá a klade mu otravné otázky. Běžec se vztekem složí na zem a přijede si pro něj sanitka z blázince. Bobík zašel na kuchařskou olympiádu. Obdivuje jednoho francouzského kuchaře, který tam na pánvičkách přehazuje omeletu. Takhle by chtěl Bobík umět obracet bramborák. Francouz by chtěl vědět, co to je bramborzak. Bobík tedy udělá spoustu bramboráků a má mezi kuchaři z celého světa obrovský úspěch. Kuchaři navrhují Bobíka na první cenu, Bobík však skromně dodává, že Fifinka umí bramboráky ještě líp. Myšpulín chce udělat vědeckou reportáž, tak zajde do výzkumného pracoviště za profesorem Kadetem. Uvést ho chtějí dva identičtí sluhové, ale poperou se. Profesorův asistent Myšpulína provede po ústavu, kde Myšpulín vidí dvojice identických koček, psů, ptáků, uklízeček a asistentek a všichni se se svou kopií hádají. Profesor předvede Myšpulínovi sám na sobě svůj lektvar, který rozdvojení umožňuje. Myšpulín chce s profesorem udělat rozhovor, ale identičtí profesoři se hádají, který z nich bude mluvit. Asistent, který dvojníka nemá, Myšpulínovi vysvětlí, že vynález má zatím mouchy, dvojníci se vždycky perou. Čtyřlístek se seběhne domů a dohaduje se, kdo má nejlepší reportáž. Je to Bobíkova Zlato putuje do Třeskoprsk, Pinďova Rekordman uštván amatérem, Myšpulínova Sám sobě dvojníkem, nebo Fifinčina Kaskadér v sádře? Fifinka nechává rozhodnutí na čtenářích, kterým stejně podsouvá tu svoji.
101 Strážci majáku
Strážci majáku (Čtyřlístek 101, 1982)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístek se plaví na lodičce na moři, nedaleko od pobřeží. Náhle se však přižene mlha a není nic vidět, maják se nerozsvítil. Loď Čtyřlístku se málem srazí s obrovskou lodí Titanikem, a Myšpulín v mlze chytí místo ryby kajakáře. Čtyřlístek pluje hledat maják, loď ztroskotá o skálu, na které je maják postaven. Bobík je smutný, loď dlouho stavěl a teď se potopila. Na dveřích majáku je vzkaz, hlídač píše, že jel na nákup. Bobík vyrazí dveře, bylo ale otevřeno. Čtyřlístek vyleze do řídicí místnosti a Myšpulín rozsvítí světlomet a zapne mlžný signál. K majáku přijíždí člun. Je to strážce majáku a říká, že je nový, neví jak maják obsluhovat, tak jel na pevninu shánět příručku, nebyla ale k sehnání. Myšpulín hlídači vysvětlí ovládání a Fifinka připraví pro všechny svačinu.
102 Přízrak z Černé věže
Přízrak z Černé věže (Čtyřlístek 102, 1982)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek se osvěžuje v občerstvení pod hradem. Jeden kluk povídá, že na hradě straší a umožní jim na hradě přespat, jeho otec je kastelánem a kluk má klíč. Kluk se se Čtyřlístkem vsadí o snídani, že nepřečkají na hradě noc a posmívá se, že budou strachy z hradu zdrhat. Čtyřlístek se zabydlí, rozdělá si v krbu oheň a Bobík zpívá strašidelné písně. Čtyřlístek už se ukládá k spánku, náhle však zazní hradem děsivé kvílení. Bobík běží ke zdroji řevu a zvláštně oblečeného a podivně mluvícího výtržníka chytí. Čtyřlístek mu nabídne večeři a výtržník si pochutnává a tvrdí, že něco tak dobrého už tři sta let nejedl. Strašák se představí, je to Ruprecht, Bobík mu říká Rupíku. Zvenku je slyšet hučení, kastelánův syn se pokouší vyděsit Čtyřlístek. Myšpulín povídá, že by kluk potřeboval vystrašit a Rupík ukáže, jak nádherně umí hulákat. Myšpulín ve své přenosné příruční laboratoři vytvoří bengál a Bobík začne strašidelně zpívat. Kastelánův syn s hrůzou utíká od hradu. Čtyřlístek jde už konečně spát, Fifinka poděkuje Rupíkovi za pomoc při strašení. Rupík náhle zmizí a zbyde po něm list. Je na něm vzkaz od Rupíka, že tři sta let pykal za zlotřilosti, vysvobodit ho mohl jen ten, kdo mu poděkuje za pomoc. Ráno Čtyřlístek odchází z hradu, Myšpulín vrací klíč klukovi a vzkazuje mu, že na hradě už Rupík strašit nebude. Kluk zve Čtyřlístek na snídani, o kterou se na začátku vsadili.
103 Ledová plavba
Ledová plavba (Čtyřlístek 103, 1982)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek se vrací z výpravy na severní pól. Pinďa by už rád došel k volnému moři, ostatní se už chtějí utábořit, tak postaví iglú. Čtyřlístek spí, Pinďu probudí divné šplouchání a budí kamarády. Bobík je naštvaný, jak strašpytel Pinďa nedá pokoj, stejně je už ale budíček. Čtyřlístek vyleze z iglú a uvidí, že se vedle odtrhla kra a odplula na moře. Pinďa by odplulou kru rád viděl, tak se všichni vydají na kopec z ledu. Všichni sebe navzájem obviňují, že pořád funí. Čtyřlístek vyleze na kopec a žádnou kru není vidět, sám se na ni totiž plaví. Ne tak úplně sám, funění pocházelo od ledního medvěda, který se taky škrábe na kopec. Čtyřlístek se sklouzne z hory a schová se v iglú. Bobík je ale pozadu a na jeho zádech přistane medvěd, ten ale přinese Bobíka před iglú. Čtyřlístek se snaží hlukem medvěda zahnat, Fifi pustí rádio a medvěd začne tancovat. Bobík a Myšpulín si zatancují s ním - medvěd má obojek a tudíž je ochočený, je to trosečník stejně jako Čtyřlístek. Čtyřlístek udělá ze saní a kožichů velký oheň, aby je našli zachránci. Medvěd odběhne a začne dávat signály projíždějící lodi. Je to loď cirkusu Méďa a námořníci jsou rádi, že zatoulanou hvězdu programu našli a zachrání i Čtyřlístek. Později se v cirkusovém představení pro eskymáky objeví Méďa a Čtyřlístek s atrakcí Ledová plavba.
104 Třetí planeta
Třetí planeta (Čtyřlístek 104, 1982)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Vesmírem prolétá mimozemská loď. Mimozemšťané objeví poničenou raketu a přitáhnou ji k sobě do lodi. V raketě najdou čtyři téměř mrtvé bytosti, které vloží do regenerátorů - je to Čtyřlístek. Mimozemšťani dešifrují letový deník Čtyřlístku: Čtyřlístek se vydal do vesmíru. Mezi první poznatky patří, že ve stavu bez tíže nelze jíst bábovku. Myšpulín spravuje malou závadu. Závada nejde opravit, raketu není možné řídit. Čtyřlístek prolétá rojem meteorů, jeden letí přimo na něj... Konec deníku. Mimozemšťané je s sebou vzít nemohou, ale naloží je do vesmírného modulu a vystřelí na planetu s dýchatelnou atmosférou. Modul přistane na planetě na vodě. Čtyřlístek se probudí a z deníku zjistí, že jim pomohli mimozemšťané a transportovali je na třetí planetu soustavy 318β. Mají se rychle dopravit na pevninu, protože životnost modulu je omezena. Myšpulín si sedne k řídicímu pultu a rychle pochopí význam značek a loď řídí. Kamarádi vylezou na loď a vidí okolo vody jen skály a tmu. Myšpulín navede modul na pevninu. Modul se začne roztékat, mimozemšťani patrně nechtějí nechávat svou techniku na cizích planetách. Pinďa má snad halucinace, vidí směrovou tabuli s nápisy Blaťák a Třeskoprsky. Není to halucinace, Myšpulínovi dojde, že Země je vlastně třetí planeta ve sluneční soustavě (mimozemsky 318β). Nastává ráno a je jasné, že mimozemšťani dostali Čtyřlístek téměř domů. Bobík ale vrčí, že Třeskoprsky jsou šest kilometrů daleko a má hlad.
105 Omyl velkého mága
Omyl velkého mága (Čtyřlístek 105, 1982)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 90 %
Čtyřlístek jde navštívit hrad z 12. století, hrad se ale opravuje a je zavřeno. Náhle se otřese země a objeví se stařík a mladík na dřevěném přístroji. Jsou ve zvláštních oblecích a mají podivné řeči, považují Čtyřlístek za své předky z 12. století. Fifinka ale namítne, že jsou ve století 20., jenže stařík tvrdí, že to musí být 12., hrad se teprve staví a chronoskop ukazuje 400 ujetých let. Myšpulín pochopí, že cizinci jsou lidé z 16. století a stroj slouží k cestování časem. Stařík se představí jako mág Magnus a mladík je jeho učedník Zachariáš. Mág zoufá, že uvízli v budoucnosti, protože stroj Časopoutník nefunguje. Myšpulín se pokusí stroj spravit, tak ho rozebírá. Před hrad přijede autobus s turisty a řidič chce, aby Myšpulín s mágem uvolnili cestu. Myšpulín stroj zkompletuje, zatočí klikou a spolu s mágem zmizí. Řidič si myslí, že se pomátl a Čtyřlístek zapírá, že by cokoliv viděl. Autobus odjede a objeví se stroj času s Myšpulínem a mágem. Myšpulín zjistil, že stroj funguje, učedník ale točil klikou ve špatném směru. Mág s učedníkem odjíždějí do minulosti, Fifinka jim na cestu dá konzervy. Myšpulín ví, že to je malér - konzervy v 16. století. Čtyřlístek se vrátí domů, Pinďa objeví v novinách zajímavou zprávu. V nedávno odkryté dílně alchymisty z 16. století našli archeologové něco, co připomíná násilím otevřené plechovky. A je tady vědecká záhada.
106 Mixle v piksle
Mixle v piksle (Čtyřlístek 106, 1982)
napsala Ljuba Štíplová, nakreslil Jaroslav Němeček, 8 stran, 100 %
Čtyřlístek jede autem na chatu. V autě je málo místa, Myšpulín veze v krabici velké překvapení. Bobík vyloží na chatě náklad včetně gulášových konzerv. Myšpulín vybalí svůj vynález - konzervovač vůní a zvuků. Plechovka se naplní speciální směsí, vloží do konzervovače a hadičkou se odchytává zvuk a vůně. Myšpulín nejdřív zkusí zakonzervovat zpěv pěnkavy. Bobík plechovku rozštípne a skutečně se rozezní zaznamenané cvrlikání včetně vůně lesa. Vynález ještě nemá jméno, Bobík vymyslí Mixle v piksle. Bobík s Myšpulínem jdou na lov a Bobík donese na stůl spoustu konzerv. Pinďa a Fifinka by chtěli taky konzervovat, Myšpulín má ještě jedno Mixle, tak jdou po dvojicích na další lov. Bobík nahrává včeličky u včelínu, roj včel se ale na Bobíka sesype a i s Myšpulínem skočí do vody. Pinďa nahrává psa za plotem hájovny. Objeví se ale jezevčík, ten se přes plot dostane a Pinďu kousne do zadnice. Čtyřlístek se vrací z lovu. Fifinka chce udělat guláš z konzervy, na stole je ale spousta konzerv s Mixle, ale jen tři gulášové a nejde je od sebe rozeznat. Nezbývá než je všechny otevřít a hledat. Naneštěstí až v posledních třech je guláš.

ročník 1981příběhy - seznamročník 1983
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Miki a TikiMiki a Tiki Alternativní názvyAlternativní názvy Dobrou chuť!Dobrou chuť! Příběhy z omalovánekPříběhy z omalovánek Různá vydání knihRůzná vydání knih
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru