Knihovnička Čtyřlístek » Detaily ve Čtyřlístku » Čtyřlístkovy cesty vesmírem
další články z kategorie Detaily ve Čtyřlístku
Čtyřlístkovy cesty vesmírem
sestavil chrz

Čtyřlístkovy cesty vesmírem Na Zemi už neexistuje pro Čtyřlístek neprobádané místo, proto stále častěji podniká výpravy do pohádky, minulosti a vesmíru. V tomto článku se podíváme na kosmická dobrodružství Čtyřlístku. Všimněte si, jak často zasáhne do dobrodružství roj meteoritů.

Článek zohledňuje jen příběhy do roku 2010.

Čtěte také:
Čtyřlístek a mimozemšťani


Vesmírný přízrak (in 5, 1969)
Pinďa si vyrobí raketu a doletí do vesmíru, kde je ale unesen létajícím talířem se Zádrhelem. Na záchranu vystřelí Myšpulín Bobíka dělem Země-vesmír. Zádrhel skončí na oběžné dráze a Bobík s Pinďou přistanou nedaleko Třeskoprsk.

Ke třem planetám (in 9, 1970)
Bobík, Pinďa a Fifinka se plaví vesmírem v balónkostroji, ten ale bouchne a všichni se rozletí na různé planety. Bobík navštíví Boburan, kde hlavně shání něco na zub. Pinďa na Pindii naplácá otravnému klukovi, z kterého se ale vyklube princ. Pinďa je pak chycen policií. Fifinka přistane na Fifinuši, planetě plné děsivých zvířat. Ukáže se ale, že se Fifinka dostala pouze do Fifinušanské zoo. Myšpulín se za kamarády vydává v raketovém domečku a všechny zachraňuje.

Signály z neznáma (in 50, 1976)
K Čtyřlístku přiletí na návštěvu mimozemšťani v čajové konvici. Mimozemšťani vypadají přesně jako Čtyřlístek, jen jsou malí. Mimozemšťani pozvou Čtyřlístek na projížďku vesmírem a aby se pozemšťani do konvice vešli, dostanou zmenšovací tablety. Čtyřlístek pak prolétá vesmírem plným létajících talířů, hrnečků a vůbec různého nádobí a setká se s piráty vesmíru - létajícími barely. Pak se Fifinka probudí ze sna.

Třetí planeta (in 104, 1982)
Mimozemšťané objeví poničenou raketu, ve které najdou téměř mrtvý Čtyřlístek (který prožil střet s meteority). Mimozemšťani umístí Čtyřlístek do zapůjčené lodi a vyšlou jej na obyvatelnou planetu. Čtyřlístek se probouzí a přistane na neznámé tmavé planetě. Po rozednění se ale ukáže, že se dostal na Zemi.

Psí hvězda (in 159, 1988)
Fifince přijde poštou videokazeta. Na filmu je vesmírná loď a v ní dva psí kosmonauti z Psí hvězdy, kteří Fifinku vyzvou, aby se dotkla obrazovky. Fifinka se objeví na obrazovce. Psi ukončí spojení, a kluci už jen mohou sledovat video. Fifinka se má stát psí královnou, král se jí ale podle fotky vůbec nezamlouvá. Klukům se situace nelíbí, tak přepnou video na zpátečku a stačí si počkat, až Fifi z televize zase vyskočí.

Čtyřlístek ve vesmíru Vesmírné dobrodružství (in sp/1991)
Král Pinďa II. z planety Zajda zve Pinďu na návštěvu. Čtyřlístek si na planetu zaletí, tu ale ovládají roboti, zajíci byli zahnáni do hor. Čtyřlístek se vydá za zajíci, se kterými se spojí v boji proti robotům. Při akci je ale Čtyřlístek zajat. Bobíka napadne přát si pití, a protože roboti nesnášejí vodu, vítězství je zaručeno.

Nástrahy vesmíru (in 198, 1992)
Čtyřlístek letí na dovolenou do vesmíru, proletí černou dírou a dostane se do anti-světa na Anti-Zemi, kde potká obrácený Čtyřlístek. Čtyřlístek se svými protějšky zažívá zvláštní příhody. Myšpulínovi dojde, že na tomto světě čas běží pozpátku. Čtyřlístek nasedne na raketu a odlétá, na téhle Anti-Zemi by stále mládli.

Z hradu Dubí na Bermudy (in kniha, 1994)
Čtyřlístek se účastní televizní soutěže, při které musí plnit různé úkoly na hradě. Jako poslední zůstává Pinďa a vyhrává zájezd. Aby Pinďovi nebylo smutno, sestrojí Myšpulín pro Pinďu výkonnou vysílačku. Při přeletu nad Bermudským trojúhelníkem unese letadlo dvojka velkých ufonských dětí na svou loď. Unesení potom slouží jako postavičky v počítačových hrách. Pinďa se pomocí vysílačky spojí s kamarády. Myšpulín Pinďovi poradí, jak mimozemský počítač zneškodnit. Ufoni pak radši vrátí všechny lidi zpátky na Zem, dřív než přiletí jejich táta.

Trosečníci na VS 16 (in 242, 1996)
Čtyřlístek letí vesmírem, Myšpulín ale narazí na družici ve tvaru koule s výstupky. Loď se zničí a Čtyřlístek se přesouvá na družici, ve kterí sídlí opička. Družice VS 16 s opičí posádkou byla předčasně odepsána. Myšpulín se spojí se Zemí, vesmírné centrum vyslyší volání o pomoc a pošlou pro družici nákladní loď, která je v blízkosti.

Jedenácté patro (in kniha, 1996)
Dva mimozemšťani nalákají Čtyřlístek do transportérového výtahu, který jej přenese k nim na planetu Energon. Mimozemšťani chtějí Čtyřlístek zkopírovat, pohádkové bytosti jsou vzácné zboží. Mimozemské zločince zatkne policie a vrátí Čtyřlístek na Blaťák, což je ale Blátivá planeta, na které žijí malí medvídci Liputi. Ti mají volnou raketu, která je přenese na planetu Starlux, kde už jim jistě pomohou lépe. Jenže Čtyřlístek přistane v tamější zoo plné pravěkých příšer. Starluxané Čtyřlístek vysvobodí a umožní mu odcestovat domů pomocí mentální projekce.

Na kometě (in 266, 1997)
Na správný vánoční stromeček patří kometa. Když doma žádná není, napadne Myšpulína nasednout na kosmickou loď, vyletět do vesmíru a na kometu se podívat. Na kometě pak Čtyřlístek pořádá piknik a seznamuje se s různými obživlými souhvězdími. Po příletu domů končí Myšpulínův sen.

Planeta záhad (in Sp7/1999)
Čtyřlístek se plaví vesmírem, když najednou někdo převezme řízení a donutí jej přistát na planetě záhad. Mimozemšťani se omluví, loď Čtyřlístku vypadala jako pirátská. Mimozemšťani pak ukážou Čtyřlístku svoji planetu, kde jsou samé rébusy a neplatí se penězi, ale vyřešením hádanek a křížovek. Čtyřlístek se nají v místní restauraci a pak už chce vyrazit domů. Mimozemšťani natřou Čtyřlístku raketu na žluto, aby se nepodobala pirátské, a rozloučí se.

Seskok do neznáma (in 318, 2001)
Čtyřlístek se účastní soutěže v seskoku padákem, místo pádu ale stoupá vhůru. Přitáhla jej mimozemská loď s ufony. Ufoni hrají, že se jim porouchala anténa. Pinďa řekne, že to opraví, dostane skafandr a vylétá z lodi. Když je Pinďa mimo loď, přestřihnou mu ufoni jisticí lano. Čtyřlístek se chce pro Pinďu vrátit, ufoni se ale diví, proč čtveřici tak záleží na jednotlivci. Čtyřlístek nad ufony vyzraje, převezme řízení a vrátí se pro Pinďu. Ufoni blahopřejí k úspěšnému absolvování testu a vyhodí Čtyřlístek s padáky zpět do závodů. Na záznamu není nic vidět, celé dobrodružství se odehrálo mimo čas.

Divná planeta (in Sp5/2002)
Čtyřlístek má kvůli roji meteoritů poškozenou loď. Nad řízením převezme kontrolu cizí signál, který jej dovede na velkou vesmírnou loď ve tvaru planety. Mimozemšťani se ozvou přes počítač a se Čtyřlístkem komunikují přes Inforobota, který Čtyřlístku poví, že na planetě žijí jen roboti. Čtyřlístek pak čeká v čekárně ve stylu pozemšťanského bytu, který má ovšem pár chybiček. Loď je spravena a Čtyřlístek odlétá.

Stopy ve sněhu (in 382, 2005)
Sousedka babi Švitorková má prý toho nejchytřejšího vepříka, ten ale přes noc zmizí z chlívku. Čtyřlístek pátrá a narazí na zvláštní kruhy ve sněhu a zanedlouho si všimne létajícího talíře. Mimozemšťani vypadají jako prasátka a chtějí si inteligentního bábina vepříka odvézt na domovskou planetu prasátek. Čtyřlístek s babi Švitorkovou jejich planetu navštíví, při zpátečním letu ale narazí na meteorit. Babi je z nebezpečí vyvede, je to totiž robot, pravá babi zůstala na planetě se svým vepříkem.

Planeta Odytery (in 387, 2005)
Čtyřlístek ztroskotá na planetě Odytery, kde to vypadá jako na Zemi. Myšpulín spravuje auto a Pinďa mu čte pohádky. Čtyřlístek je přepaden odyterskými strážemi a přiveden před místního krále, který chce slyšet pohádky, Odyteřané neumějí číst. Šaman převede schopnost číst z Myšpulína na krále. Čtyřlístek je volný, jenže Myšpulín neumí číst ani nastartovat raketoauto. Fifinka králi uvaří švestkové knedlíky a recept vymění za čtení. Král se naučí všechny pohádky i recept nazpaměť a Čtyřlístek může domů.

Dobrodružství s Michalou (in Sp5/2005)
Fifinka soutěží v šachách, vyhraje ale Michala. Vedoucí soutěže je ale ve skutečnosti vládcem Planety Hádanek, takhle si hledal chytrou manželku a Michalu unese. Čtyřlístek se za nimi vydává ve vlastní kosmické lodi. Čtyřlístek je na planetě uvězněn a odsouzen ke dvěma hádankám a když uspěje, vydává se osvobodit Michalu.

Bláznivá kometa (in kniha, 2006)
Myšpulín zaslechne z vesmíru brek ze souhvězdí Blíženců (hvězd Castor a Pollux). Čtyřlístku chybí kosmická loď, stačí ale přece "vypůjčit" si ještědský vysílač a předělat na kosmický koráb. S ním nakonec doletí až k Blížencům, najdou tam jen kluka Polluxe, jeho kamárada Castora unesla bláznivá kometa. Čtyřlístek prolétá vesmírem plným oživlých souhvězdí. Nakonec dožene kometu a zachrání blížence a pomocí Vah obnoví rovnováhu ve vesmíru. Protože vysílač odletí domů bez Čtyřlístku, zapřáhne si čtveřice Býka do Velkého vozu.

Z konce vesmíru (in 430, 2007)
Loď Čtyřlístku se srazí s kosmickou lodí. Mimozemštanský kapitán trosečníky vezme na palubu a slibuje jim odvoz domů, až si to opracují. Loď funguje jako turistické plavidlo a Čtyřlístek musí uklízet a obsluhovat hosty. Čtyřlístek se ale podívá na neznámá místa, zjistí, že ve existuje zábavní park ve volném vesmíru, ufonská zoo s nejpodivnějšími zvířaty, meziplanetární golf a podobně. A nakonec Čtyřlístek poradí kapitánovi, aby zařadil do turistických destinací i Zemi.

In the Space - Ve vesmíru (in 478, 2009)
V Myšpulínově nové raketě vyráží Čtyřlístek do vesmíru. Oblétává planety i Slunce. Do rakety narazí kometa, Myšpulín okamžitě vysílá SOS. Přiletí hodní mimozemšťané a dopraví Čtyřlístek i s raketou domů.

Vzdušné zámky (in 480, 2009)
Ve vzdušných zámcích na obloze bydlí princové Slunečník, Větrník a Měsíčník, kteří se starají o počasí na Zemi. Když jim ale jejich nehmotné zámky popraskají kvůli vlnění nové kosmické stanice, začnou na Zemi řádit živelní pohromy. Čtyřlístek se vydává do vesmíru aby pomohl. Stačí znovu zobrazit poničené zámky pomocí holografie.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Renata MauserováRenata Mauserová Třikrát oživený KarajdaTřikrát oživený Karajda KyberMyšKyberMyš Ahoj, tady Fifi (dlouhé)Ahoj, tady Fifi (dlouhé) Panorama 1984Panorama 1984
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru