další články z kategorie Základní informace
Vedlejší postavy

Vedlejší postavy Opakující se postavy z příběhů Čtyřlístku.


na pokračování Profesor Kazimír Zádrhel
Nejčastěji opakující postavou, která se ve Čtyřlístku vyskytne, je zlý vědec a nepřítel Čtyřlístku, profesor Zádrhel. Potkáme se s ním v desítkách dobrodružství od roku 1969 až do současnosti. Více se o Zádrhelovi dozvíte v samostatném článku.

Sheryk Holmepes
Slavný detektiv a přítel Čtyřlístku vystupoval v pěti příbězích mezi lety 1971 a 1976. Více v samostatném článku.

Bukanýři
V letech 1973 a 1974 se Čtyřlístek čtyřikrát setkal čtyřčlennou partou kamarádů, pirátů Bukanýrů. Více v samostatném článku.

Teta Bobina
Mnohokrát se o Bobíkově tetě dočítáme, v jiných příbězích dokonce i vystupuje. Více v samostatném článku.

na pokračování Broček
Sousedovic pes Broček se dostal do dvou dílů - Místo k sezení (in 123, 1984), Příšera z jezera (in 134, 1986). V prvním příběhu si Pinďa s Bobíkem nachytají Bročkovy blechy, aby s jejich pomocí vytrestali nevychované cestující v tramvaji. V druhém příběhu si Čtyřlístek nahrál Bročkovo (a Bobíkovo) vytí, aby vystrašil nepořádné rekreanty u jezírka.

Strašidla z Bezzubu
V roce 1992 jsme se dozvěděli, že hrad Bezzub, který se tyčí nad Blaťákem, obývají strašidla. Jsou to ale hodná strašidla a Čtyřlístek od té doby až do současnosti s nimi prožije 10 dobrodružství a v několika dalších se o nich alespoň Čtyřlístek zmíní. Více v samostatném článku.

na pokračování Trenér Ofsajt
V příběhu Boj o zlato (in 28, 1973) se dává Bobík na sport a u trenéra Ofsajda zkouší fotbal. Bobík má ale velkou ránu v nohách, tak přechází na cyklistiku. O dva roky později Bobík opět hubne sportem a u trenéra Ofsajta (vypadá a jmenuje se trochu jinak) zkouší neúspěšně hod kladivem - v čísle Čtyři ve Čtyřlístku (in 47, 1975).

Teta Klára
Ke Čtyřlístku přiletí teta Klára, neboli Teta z Texasu (in 224, 1994), jak jí říkají texaští kovbojové. Pozvala se sama, na základě vánočního přáníčka od Myšpulína. Teta Čtyřlístku vadí a za několik dní Čtyřlístek radši odjíždí na vymyšlenou cestu. Teta zatím zvládne zneškodnit dvojici lupičů, kteří pak musejí pomáhat při opravách a úklidu domečku. Teta se na závěr své dovolené vydává na Bezzub, navštívit strašidla. O dva roky později v příběhu Texaské rodeo (in kniha, 1996) přijíždí opět teta Klára. Z Bezzubu unese trpaslíka Poldíka, který šlehá plameny a zajistí tak bezplatné vytápění. Čtyřlístek se vydává pro trpaslíka do Texasu, kde zažije dobrodružství s únosem, kovboji a strašidly. Vše dopadne šťastně - svatbou tety Kláry a Petea, dobrosrdečného kovboje. V příběhu Bobík archeologem (in 551, 2013) Čtyřlístek vzpomíná, že před pěti lety pobýval na návštěve u tety z Texasu.

Kuromára
Čarodějnice Kuromára, původně víla, se poprvé objeví v Dobrodružství s Kuromárou (in Sp1/2001). Přijíždí ke Čtyřlístku, protože potřebuje zmodernizovat svá kouzla a dočetla se o Myšpulínovi. Když Myšpulín odmítne, Kuromára všechny uspí a Myšpulína si unese. Kamarádi si pro Myšpulína dojedou ke Kuromářině chaloupce na kuří nožce a po uhodnuté hádance ho vysvobodí. V příběhu Čtyřlístek a čarodějnice (in CDR 20, 2002) narazí v lese Čtyřlístek na Kuromářinu chaloupku. Kuromára chce Čtyřlístek vystrnadit ze svého rajónu, místo toho ale padne hlavou na zem a ztratí paměť. Čtyřlístek se rozhodne postarat se o ni a zavezou ji k sobě domů. Kuromára toho ale zneužije a snaží se všechny vyštvat. Čtyřlístku se podaří kouzla překonat a čarodějnici vyhnat. V příběhu Čtyřlístek v pohádkové zemi (in CDR 21, 2002) si jde Čtyřlístek pro radu jak zrušit kletbu k čarodějnici, která bydlí v úplně stejném domečku na kuří nožce. Čarodějnice vypadá jako Kuromára, její jméno ale nepadne a dokonce Čtyřlístku pomůže...

na pokračování Čip
Prazvláštní postavička jménem Čip se poprvé objeví v příběhu Tajemství pyramidy (in CDR 14, 2001) ještě v podobě skřítka z Myšpulínova notebooku. Vstoupí do závěru dobrodružství, když upozorní na podvodníka, vykradače pyramid. V dalším díle Čtyřlístek na turnaji (in CDR 15, 2001) se už Čip zabydlí u Čtyřlístku a získá podobu čipu. V příběhu se se Čtyřlístkem vydáváme na rytířský turnaj do pohádky a Čip nijak zásadně nepromluví do děje. Znovu do pohádky se vydává Čtyřlístkem s Čipem v díle Čtyřlístek na plese (in CDR 16, 2001). Čip zde vystupuje jako ten chytrý a důvtipný. V příběhu Čtyřlístek a čarodějnice (in CDR 20, 2002) se jen mihne. A ještě jednou do pohádky v příběhu Čtyřlístek v pohádkové zemi (in CDR 21, 2002): Čip brouzdá na internetu a objeví pozvánku na maškarní merendu v pohádkové zemi. Nic víc.

Mamut Jogi, Hugo a Ben
V dvou příbězích z knížek Mamut Jogi (in kniha, 2008) a Vločka, dcera Jogiho (in kniha, 2010) vystupují stejné postavy. Čtyřlístkem nalezený mamut Jogi a dva zloduchové Ben a Hugo, kteří se nejprve snaží ukrást Jogiho v příběhu prvním a později i jeho dceru Vločku v příběhu druhém.

Vrtichvost
Spolehlivý Myšpulínův vynález - robotický pes Vrtichvost se objevuje hodně náhodně. Hned v prvním příběhu Vynález prof. Myšpulína (in 1, 1969) střeží srub. V druhém příběhu Bitva s piráty (in 2, 1969) pomůže proti pirátům. V Jeden den v Bubákově (in 10, 1970) vysvobodí Vrtichost Myšpulína ze sudu, kam ho zavřel vodník. V příběhu Tajemství zamčené truhly (in 55, 1976) je vidět Vrtichvost na výstavě Myšpulínových vynálezů. V krátkém příběhu "Těším se na představení" (příběh #14 in Vlasta 31/1994) nepustí hlídající Vrtichvost Čtyřlístek domů, protože ho ve tmě nerozpozná. V příběhu Náš dům, náš hrad (in 499+500, 2010) ohlídá Vrtichvost dům před vetřelcem. A v příběhu Ďáblův palec (in 539+540, 2012) se robotickému psu Vrtichvostovi, ledničce, křeslu, kamnům i domečku stýská po Čtyřlístku, který odjel na výlet.

Mišel
Mluvící klisna, o kterou se stará Fifinka stará, vystupuje v seriálu Ahoj, tady Fifi (2011- )
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Vroubek (komiks)Vroubek (komiks) Hrady a zámkyHrady a zámky StopaStopa AudiopříběhyAudiopříběhy Vytaženo z šuplíkuVytaženo z šuplíku
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru