další články z kategorie Základní informace
Strašidla z Bezzubu
napsal Ivo Fencl

Strašidla z Bezzubu O strašidlech z Bezzubu začal psát Tomáš Nový (sdílený pseudonym Jiřího Čehovského a Jana Endrýse), ale ujal se jich až Jiří Poborák a uvedl je na scénu ještě několikrát... Pak do svého příběhu přidali strašidla další autoři. V černě označených a neočíslovaných příbězích strašidla nevystupují přímo, jen se o nich mluví.

Seznam dílů
Strašidla z Bezzubu[1] Strašidla v nesnázích (1992)
[2] Texaské rodeo (1996)
[3] Strašidla zasahují (2000)
[4] Nemaluj čerta na zeď (2001)
[5] Sopečný výbuch (2002)
[6] Čarodějná kniha (2005)
[7] Jiná zahrada (2006)
[8] Červené srdce (2013)
[9] Ahoj, tady Fifi (2014)
[10] Dračí zub (2014)
[11] Hradní křeslo (2015)
[12] Čáry, máry, magie! (2016)
[13] Závody strašidel (2017)
[14] Ztracená Fifinka (2021)
[15] Táborová bojovka (2022)
[16] Výlet na hrad (2022)

1. Strašidla v nesnázích (1992)
Prvním strašidlem z Bezzubu spatřeným Čtyřlístkem (konkrétně Myšpulínem) je bílá paní a došlo k tomu v příběhu Tomáše Nového.
Tou dobou už se ovšem ve světě Čtyřlístku psalo o výskytu duchů na onom hradě a cestovní kancelář Fortuna dokonce pořádá na Bezzub zájezd.
Pinďa navrhne, aby se ho Čtyřlístek zúčastnil, a právě on se pak jako první setká s bezhlavým rytířem, údajně ze třináctého století, ve skutečnosti však na baterie.
Na hradě je dále úpící studna, údajně s duchem utonulé Kunhuty, ve skutečnosti však s magnetofonem. Anebo tu chodí kostra člověka umučeného prý hladem před pěti sty lety, ve skutečnosti však je to herec černého divadla. A co se týče bílé paní, tak ta byla pouze promítána...
Strašidla z Bezzubu Když to Čtyřlístek všechno odhalí, tak je zajat v podzemí majiteli hradu. Tam až se také setká s prvním SKUTEČNÝM duchem.
Ten hrdinům sdělí, že se všechna pravá strašidla z Bezzubu radši odstěhovala. Je naštěstí schopen odemknout zámek, a tak Čtyřlístek pustí z vězení. Jenže co dál? Klamání turistů přece musí přestat a naše čtveřice to hodlá dokázat právě pomocí odstěhovaných strašidel.
Jak za nimi? Hradní duch jim řekne aspoň o vodníkovi z Blaťáku. Marně ho nejprve hledají, když tu se - v dešti - vynoří jakýsi stařeček, jemuž teče voda ze šosu. Odhalen pak pozve Čtyřlístek do svého podvodního obydlí a Bobík tu omylem vypustí dvě stě let v hrnku vězněnou dušičku.
Vodník bydlil několik set roků v hradní studni, teď doveze Čtyřlístek na břeh na vodní lyži tažené rybami. A posílá ho za rusalkou k Černé skále.
Jenže rusalky dávno tančí v zábavním parku, kde taky zpívá (píseň Ach, ta láska nebeská) hejkal, národní to umělec. Les mu totiž vykáceli.
Kromě tří baletících rusalek narazí Čtyřlístek i na cigaretu kouřícího ohnivého muže, který prý "úplně vyhasl". Přesto ho v parku lidé stále nutí vystupovat. Když mu Bobík připálí, muž se rozhoří.
V pouťovém strašidelném paláci hrají svou tradiční roli i Sněhurčini trpaslíci - od rána až do večera. V lese prý to ale bylo lepší, jak se svěřují Fifince, která, chudák, je na chvíli donucena Sněhurku hrát...
Ale s tím je konec a strašidla vytáhnou proti Bezzubu, a to včetně kostlivce - tentokrát skutečného, včetně hada s korunkou, tříhlavého draka, skutečné bílé paní, dalšího ducha, kouzelného ptáčka či modrého strašidla podobajícího se chodící hlavě. Je to celý strašidelný průvod a ten se zastaví až pod Bezzubem. Trpaslíci se hned chutě pustí do hloubení podzemní chodby, ale ta je zaplavena vodou z pramene. Vodník se však snadno dostane i touto zátopou do hradní studny a oba zlí muži, kteří předtím strašidla vystrnadili, jsou z Bezzubu vyplaveni. Co následuje? Přípravy ke strašidelné hostině - a to ačkoli rusalky žijí jen z měsíčního svitu.
Bezhlavý rytíř dá k disposici truhlu dukátů. Ohniváč zapálí dechem pec, trpaslíci loupají brambory, rusalka krájí cibuli, bílá paní prostírá rovnou ze vzduchu a vodník si stoupne za barový pult. V pojízdné rakvi se dostaví i zelený hrabě Dracula a na koštěti ho v poslední chvíli předletí ježibaba. Mezi strašidly posléze spatříme i čerta... A o Vánocích pak strašidla sáňkují a Dracula lyžuje a každý postaví vlastního dvojníka ze sněhu. Ohnivý muž rozmrazí Fifinku - a zamiluje se do ní. A celý Čtyřlístek dostane od strašidel za odměnu permanentní vstupenku na "všechny hrady a zámky".
napsal Tomáš Nový (Jiří Čehovský a Jan Endrýs), 47 stran
1. vydání: Strašidla v nesnázích (kniha, 1992)
2. vydání: Strašidla v nesnázích (reedice, 2005)


Teta z Texasu (1994)
Myšpulín navrhne titulní dámě Kláře, aby hradní strašidla navštívila, a není hned jasné, zda se následkem toho Bezzub od všech duchů vyčistí, anebo zda se stane Američanka s lasem dalším z nich...
napsal Jiří Poborák, 9 stran
1. vydání: Teta z Texasu (Čtyřlístek 224, 1994)
2. vydání: Hvězdné příběhy Čtyřlístku (11. velká kniha Čtyřlístku, 2012)


2. Texaské rodeo (1996)
Strašidla z Bezzubu Teta Klára se objevuje znovu a rovnou chce zase za strašidly. Té noci ale na domeček Čtyřlístku zaklepe bezhlavý rytíř, nejstarší to z bezzubských strašidel. Klára prý svázala a unesla ohnivého trpaslíka Poldíka a ježibaba Meluzína někam založila věšteckou kouli, kterou dvě stě let nepotřebovala, a tak Poldíka nemohou najít.
Meluzína přitom Poldíkovi vaří kouzelný nápoj, který musí trpaslík každý den vypít, aby z něho vůbec šlehal oheň: jinak zkamení. A jestli Čtyřlístek Poldíka nenajde, "hrozí celému světu vzpoura duchů".
Čtyřlístek tedy odletí až do Dallasu, kde chtěla mít Klára zadarmo vytápění. Kamna-Poldík jí sice zkameněl, ale vždycky o půlnoci na hodinu procitá. Tři Texasani ho považují za horského permoníka, který jim najde zlato, a uloví ho do pytle a unesou do kaňonu "Samé zlato". Čtyřlístek a Klára je sice najdou, ale jsou zajati. Jen jejich společník Křížový Pete s Poldíkem uniká... Zatím najde na Bezzubu ježibabin kocour Mrousek věšteckou kouli. I koná se válečná porada, na které poprvé spatříme i vlkodlaka a kouzelnou chodící rybu.
A zatím v USA? Křížový Pete je už také zajat, ale Poldík hledá pomoc...
Černokněžník zatím na Bezzubu vytvoří raketu a Meluzína ji vede do Ameriky pomocí své koule, současně je i lékařkou výpravy. Přitom se zdá zajímavé, že skafandrem je vybaven i třeba trojhlavý drak.
Místní lidé se při startu rakety z hradní věže (vzpomeňme na film Fantomas kontra Scotland Yard) domnívají, že se blíží konec světa, když se "strašidla stěhují na jinou planetu". A v Texasu? Přistanou právě včas. Čaroděj změní Texasana Medvěda Billa na chvíli v žulu, aby pak byl tento padouch odsouzen na dvacet let vězení. A všechna strašidla dohromady pak Texasanům předvedou náhražku rodea. Bezhlavý rytíř na koni je tady bezhlavým jezdcem a kůň sám je ohnivým koněm, protože se v něj změnil Poldík. A čaroděj střílí poslepu kuší do jablek.
Ještě je ale třeba zachránit Kláru přivázanou na medem pomazaném provaze nad mraveništěm. Na ježibabině koštěti k ní doletí celý Čtyřlístek a Bobík tetu zachrání vlastně pro Peteho, který je ochoten si ji vzít. Tím tato postava mizí z dějin Čtyřlístku.
napsal Jiří Poborák, 32 stran
1. vydání: Jedenácté patro (kniha, 1996)
2. vydání: Texaské rodeo (reedice, 2011)


Elixír neviditelnosti (1998)
Čtyřlístek si "hraje na Sherlocka Holmese" a zachrání z Anglie původně neviditelnou bílou paní. Bobík jí pak přislíbí na Bezzubu celou obytnou věž a ona se skutečně s českými strašidly spřátelí. Na Bezzubu je rozhodně hned tak veselo, až létají rachejtle. "Třeba si bílá paní padne do oka s bezhlavým rytířem," představuje si Pinďa.
napsal Jiří Poborák, 30 stran
1. vydání: Vodnická historie (kniha, 1998)


3. Strašidla zasahují (2000)
Strašidla z Bezzubu Strašidla pozvou Čtyřlístek na rokování o své budoucnosti. Kostlivec v tomto díle vystupuje v podobě smrtky s kosou a je tu navíc mušketýr. O co jde na poradě?
Strašidlům vadí, že se všude propagují "hvězdné války a roboti, terminátoři, predátoři a jiní umělí netvoři". Co však poctivá strašidla? Na ta svět zapomněl, nikdo se jich nebojí. V čase počítačových her je i čert jen pro smích. "V novém tisíciletí se neuživíme!" lamentuje chlupatá obluda a poprvé registrujeme i ohnivého psa.
Myšpulín se tedy rozhodne strašidla zpropagovat, chce je předvést tisku. A prý to bude lepší než David Capperfield. Jenže veškerá magie je novináři považována za méně čí více vyspělou technologii či různé triky - jako "vzducholoď v podobě draka" - a strašidla tak dostanou pravou příležitost až po přepadení banky. Až zásah proti lupičům je dostane na titulní stranu Třeskoprských rozhledů. Jenže... Mají po klidu. Na Bezzub se valí kolona aut. Inu, strašidla mají, co chtěla, jak řekne Fifinka.
napsal Jiří Poborák, 9 stran
1. vydání: Strašidla zasahují (Čtyřlístek 297, 2000)


4. Nemaluj čerta na zeď (2001)
Strašidla z Bezzubu Pinďa načmárá na domeček čerta a dokazuje si odvahu, když do něj píchá. Tu čert Krampolus ožije a chce Čtyřlístku splnit tři přání. Pinďa se ale musí podepsat vlastní krví, takže si pro něj čert později přiletí. Do pekla to naštěstí bere i se svou obětí právě přes Bezzub.
Myšpulín tam zatelefonuje. Sluchátko zvedne bezhlavý rytíř. Nechá zlého čerta najíst a ježibaba mu dát pít své "tajemství". Čert usne a strašidla od něj Pinďu odpoutají. Když se ďábel probudí a přetrhne pouta, uhasí ho Myšpulín pěnovým přístrojem. Přitom shoří i úpis. Čertovy dary sice zmizí, ale dobroty, které snědl Bobík, "mu už nevezme nikdo".
napsal Jiří Poborák, 9 stran
1. vydání: Nemaluj čerta na zeď (Čtyřlístek 316, 2001)


5. Sopečný výbuch (2002)
Strašidla z Bezzubu Myšpulín odhalí, že je Bezzub postaven na vrcholu vyhaslého vulkánu.
Vypočítal, že tato sopka po miliónech let obnoví svou činnost. "Právě zítra." Je tedy třeba evakuovat strašidla. Bezhlavý rytíř ale předpovědi nevěří a ježibaba ani její kocour prý v noci žádné dunění neslyšeli. Jen čaroděj Fábio vše ví už od dob císaře Rudolfa, vždyť mu je 450 let. Přes internet se spojí s kolegy z Vesuvu a z Etny a vyjde mu, že se Myšpulín spletl o celých tisíc let. K výbuchu sice dojde, ale až roku 3002.
A to dunění? V noci spadla v posilovně činka, jak zjistí Bobík.
Jenže ouvej! Strašidla ubytovaná v domečku Čtyřlístku už se nechtějí z pohodlí vrátit do špinavého hradu. Co zbývá? Uklidit. Čtyřlístek to udělá a připraví i guláš. Jen tak se strašidel zbaví.
Čtyřlístek ovšem uklidil až moc dokonale. Strašidla si mnohou rovnou otevřít turistickou ubytovnu a místní hoteliér je zničen. Sama strašidla se klidně ubytují na půdě hradu. Pozor. Ohniváč v tomto dílu vypadá trochu jinak - a objevuje se taky (strašidelná?) sova.
napsal Jiří Poborák, 9 stran
1. vydání: Sopečný výbuch (Čtyřlístek 327, 2002)


6. Čarodějná kniha (2005)
Strašidla z Bezzubu Příběh přivádí strašidla z Bezzubu na scénu až v závěru, a to ohniváče, bílou paní a bezhlavého rytíře. Přijdou na návštěvu do Třeskoprsk, když se dovědí, že Čtyřlístek vlastní čarodějnou knihu. Bezzub prý se bortí, jeho hradby padají a starosta nechce pomoci.
Pinďa představí strašidlům svou spolužačku, která je ve skutečnosti přeměněnou čarodějnicí. Strašidla to vycítí. Ano, je to skutečně Petronila, dcera Adriana, vládce pohádkové říše, kterého nemá nikdo rád. Právě v tu chvíli Adrian vtrhne do třeskoprského domku a chce zpátky knihu, strašidla totiž ovládají jen obyčejná kouzla, zatímco v knize jsou "ta velká".
Bobík ale vládce říše pomocí knihy zmenší. A Myšpulín pomocí ní dosadí na trůn hodného Adrianova rádce Lupala. Tím vůbec posledním možným kouzlem Myšpulín pak původního vládce Adriana znovu dobrotivě zvětší a on i s dcerou uletí na koštěti do takové pohádky, kde je budou mít nejraději - k tříhlavému drakovi. A tři strašidla z Bezzubu? Vracejí se domů. Snad jim Luparus hrad opraví.
napsal Jiří Poborák, 31 stran
1. vydání: Kámen mudrců (kniha, 2005)


7. Jiná zahrada (2006)
Strašidla z Bezzubu Čtyřlístku se pranic nelíbí místní botanická zahrada. Myšpulín proto na Bezzubu navštíví bezhlavého rytíře. Ten jde za kouzelníkem, který však najednou tvrdí, že už dvě stě let nekouzlil a všecko zapomněl Navíc ho bolí klouby.
Na ty mu dá Fifinka mast. A kouzla? Najdou se v knihách. Kouzelník svolá na louku luční a květinové víly, ale i mořské panny a jezerní bludičky, povolá i všechny permoníčky. Dají se vespolek do práce na nové botanické zahradě, víly přitom tančí, hejkal k tomu hraje a zpívá, vodní panny nacvičí skladbu "Akvabely" a kouzelník povolá ptáky i ducha stromů, který zavolá své "bratry a sestry".
Na rozdíl od původní zahrady zde už lze stromy objímat i po nich lézt a na lavičkách se bude smět ležet, na trávnících také, ovoce se může jíst.
Ale ředitel původní zahrady závidí. Mají prázdno. Chce proto vyhubit květiny tekutinou, kterou sám namíchá, ale kouzelník na něj pošle ohnivého psa.
Nakonec však se Myšpulín s ředitelem po dobrém domluví na spojení obou zahrad. Čtyřlístku by totiž "péče o zahradu bránila v dalších dobrodružstvích".
napsal Jiří Poborák, 9 stran
1. vydání: Jiná zahrada (Čtyřlístek 407, 2006)


8. Červené srdce (2013)
Strašidla z Bezzubu Myšpulín s Bobíkem na zahradě trhají třešně na bublaninu, zatímco děti z mateřské školky požádají Čtyřlístek dopisem o pomoc - učitelka jim ani nečte, ani si s nimi nehraje.
Myšpulín tedy posbírá pár vynálezů a jede se ke školce. Auto se cestou sice porouchá, ale on ho opraví a dostane od Fifinky pusu. U školky se pak Čtyřlístek s dětmi rozdělí o bublaninu. Co nevidí? Pedagožka sedí u počítače.
Myšpulín se napojí z laptopu a zjistí, že propadla Facebooku a chatování. Děti jim vysvětlí, kde dotyčná bydlí, i dojedou tam, a protože její pes má hlad, Fifinka mu věnuje buřty.
Ani doma učitelka nevstává od monitoru. Čtyřlístek i s dětmi proto vyráží pro radu za strašidly.
Díky Pinďově rychlosti ještě chytí parník přes Blaťák. Míří ku hradu Bezzub a na Myšpulínovu žádost člen posádky předvede námořnické uzly včetně dračí smyčky.
Na souši minou skálu, kde prý seděl jak Karel IV., tak Mácha. Při odklízení polomu se osvědčí Bobíkova síla, ale zmizela malá Zuzanka.
Teď se hodí Myšpulínův čuchometr. Akusticky reaguje na vše živé v okruhu jednoho kilometru, patrně jen s výjimkou hmyzu, a najdou dítě na borůvkách. Na Bezzub - plný strašidel - dorazí za tmy.
Jsou tu mj. vodník, černokněžník, had s korunkou, trpaslík, trojlavá saň, bílá paní, bezhlavý rytíř i upír a hejkal. Ten sice rozbrečí Zuzanku, ale má první nápad: Vrátit učitelku k normálu úlekem z jeho hejknutí. Myšpulín souhlasí, ale Fifinka ne. Učitelka by mohla začít koktat.
Ohnivý muž pro změnu navrhne, že jí srdce rozehřeje, přijat ale je teprve princeznin dar: Kouzelná fialová květina, jejíž vůně prý uzdravuje srdce. Zatím květ ponese Zuzanka.
Ráno se vracejí a plánují květinový ples, kde každá žena obdrží po květině, jenže magický princeznin květ vadne. Pinďa naštěstí doběhne pro vodu.
Doma - u buchet - se pak Čtyřlístek radí o bále a napíše pozvánky, na které Pinďa namaluje čtyřlístky. Sám je i rozveze na kole a jednu osobně předá zasmušilé učitelce.
Čtyřlístek zdobí domek a zahradu, kde se pod Pinďou sice ulomí větev, ale zachrání ho právě dračí smyčka. Chystají hostinu a Pinďa s basou, Bobík s kytarou nacvičují zpěv. Bobík taky má za úkol připravit výhry do tomboly, přičemž první cena je notebook Afrus 007.
Ví se to, učitelka na to má být nalákána. A večer skutečně přicházejí hosté.
Každý dostává po květu, a když květy dojdou, přinese Bobík další koš. Ale právě učitelka svůj fialový ztratí, a když za ní Bobík utíká, zakopne a roztrhne jiné dámě róbu. Naštěstí u sebe Fifinka permanentně nosí šití.
Myšpulín losuje pomoci dalšího vynálezu: děla. Mezi lidi vstřelí barevné míčky a cenu získá ten, kdo najde míček 13. Učitelka to naštěstí není, zato ale získá druhou cenu, obraz květiny, a k tomu jí Fifi znovu předá fialový květ. Učitelka si přivoní a doma před spaním květ vloží do vázy ve své ložnici. Ráno je jako vyměněná.
Už se těší na děti a ve školce a jako překvapení jim vystříhává červená srdce. Čtyřlístek jí pomáhá, Fifinka upeče dort a učitelka děkuje za uzdravení. Začínají oslavy dětského dne, rozdávají se srdíčka a děti si chtějí nejen hrát, ale chtějí i chodit ven a sportovat. Čtyřlístek si zase chce zachovat kamarádství.
napsala Tereza Čeňková, 14 stran
1. vydání: Červené srdce (Čtyřlístek 549+550, 2013)


Cesta kolem Světa (2013)
Strašidla z Bezzubu Při soutěži v pouštění draků pilotují kluci velkého draka - je to řiditelné letadlo. Nepříznivý vítr je zavane až na jih Čech. Při cestě zpátky kluci básní, že již vidí zemi zaslíbenou, nám předky danou, mlékem a strdím oplývající. Divoká údolí plná loupežníků, strašidla rojící se na Bezzubu, Šumenku v peřejích divoce burácející... Pinďa při zmínce na strašidla myslí na bílou paní a ohnivého muže. Pro samé básnění havaruje Myšpulín s letadlem na zahrádce u domečku. Kromě Pinďových představ strašidla v příběhu vůbec nevystupují.
napsal Jaroslav Němeček, 16 stran
1. vydání: Záhadné vejce (Čtyřlístek 559+560, 2013)


9. Ahoj, tady Fifi (2014)
Strašidla z Bezzubu Fifi a hajný přivážejí v potahu taženém šedým a bílým koněm stromky k výsadbě, což je práce uchystaná pro dva rošťáky, kteří mají zahladit následky požáru, jenž způsobili. Běda, připadá jim, že to nezvládnou. Ani za měsíc ne. Hajný ovšem zůstane neúprosný. Mají dva dny.
Dřou celou sobotu, nicméně termín by "nestihl ďábel", jak prohlásí hoch s tmavšími vlasy. Tu se vynoří čert v zelené kamizole a červenobíle pruhovaném triku. Prý pomůže, prý dokonce bude hotov do kupropění. Navíc mu přicházejí na pomoc i tři další, malí čerti a také malí i velcí andělé. Proč? V přírodě "musí být rovnováha" mezi dobrými a zlými nadpřirozenými bytostmi, naznačuje anděl.
Ale je neděle ráno, soucitný Čtyřlístek, jemuž to nedalo, kontroluje pole a polovina osázena pořád není, zatímco kluci spí jako zabití ve stanu, před nímž usnul i sám anděl. "Došly nám síly," uzná rovněž satan: co tedy dál? Hvízdáním na prsty volá Bobík strašidla z Bezzubu a dostaví se ohniváč, tříhlavý drak, bezhlavý rytíř, netopýří strašidýlko, fialový kouzelník a bílá paní. Pracují však i Fifinka s Myšpulínem, orají, a příští sobotu všichni chtějí pokračovat. Poničené je však napraveno už teď: spálená místa zarostou do roka.
napsal Jaroslav Němeček, 2 strany
1. vydání: Tajná mise (Čtyřlístek Speciál 1/2014)


10. Dračí zub (2014)
Strašidla z Bezzubu Na hradě Bezzubu se snad zbláznil drak Hubert. Ohniváč, chodící ryba, trpaslík, kouzelník, bezhlavý rytíř, duch a další strašidla píší o pomoc. Fifinka nad telegramem vzpomíná, jak Huberta kdysi uspávala při předčítání pohádky o drakovi. Myšpulín nezapomene na vak poslední záchrany (VPZ), a Čtyřlístek dojede autíčkem až na nádvoří, nad kterým tvor poletuje jako pominutý. Strašidla se k postiženému, který chrlí oheň a strašně řve, bojí přiblížit, ale bílá paní s vodníkem přesto vodou ze studny hasí jeho plameny.
Myšpulín raději sestaví vrtulový létací stroj pro dvě osoby a vybere si Bobíka. Teprve když Huberta dohoní v povětří, odpoví jim drak, že ho vlastně bolí zub. Po přislíbení pomoci přistane, Myšpulín objeví kaz uvnitř tesáku vlevo nahoře a zub musí ven, ale provazem se smyčkou se to Bobíkovi s Myšpulínem nepodaří, takže je třeba univerzální trhač zubů. Pinďa ovšem musí domů pro teleskopický šroubovák. Možná neumí řídit, nebo preferuje sportovní vyžití, takže běží. Ale marně prohledává domeček s laboratoří i garáž.
Fifinka zatím pod Bezzubem hledá s bludičkami léčivé rostliny. Lesní panna obklopená trpaslíkem, veverkou a živým pařezem a hřibem jim poradí, že neúčinnější (heřmánek, šalvěj, meduňku a jitrocel) rostou na louce u pramene řeky Šuměnky. A Pinďa? Nakonec šroubovák našel v kuchyni mezi vařečkami. Zatímco montují, čarodějnice zaváže drakovi tlamu šátkem, a když se vrátí Finka s bylinami, nechá ji ve své kuchyni uvařit odvar a poradí, že se rána musí hned po vytržení zubu potřít. Přestože strašidla nic podobného nezažila 550 let, funguje Myšpulínův přístroj na mnoha generacemi prověřeném postupu, který je znám coby trhání zubu provázkem na klice dveří. Sotva Bobík stlačí páku, zub vyletí jako po másle, Myšpulín potře štětcem ránu a Hubert je brzy jako rybička. Zub bude vystavem v muzeu Čtyřlístku, aby se na něj mohly podívat děti, a drak slibuje, že hrdiny povozí, pokud by se chtěli proletět nad Blaťákem.
napsala Jana Netřebová, 9 stran
1. vydání: Dračí zub (Čtyřlístek 566, 2014)


11. Hradní křeslo (2015)
Strašidla z Bezzubu Na Pinďovi je zrovna řada, aby šel nakoupit, ale prší a nakonec vyráží chudák Fifinka. Zbytek Čtyřlístku se pak doma pohádá ve věci (ne)gentlemanství a rozbijí křeslo. Na Fifinku zas venku spadne okap.
Na hradě Bezzubu zatím mají strašidla schůzi a podepíší Strašidelnou smlouvu na dalších sto let. Chybí jen bludička Amálka. Přítomno je i Frankensteinovo monstrum či doktor Faust a "Koulibrk". Taky bílá paní, hastrman, bezhlavý rytíř, drak, létající rybka, strašák s dlouhým krkem, kocour, trpaslík, malý duch, ohnivé bytosti atd. A čarodějnice Meluzína se zaváže, že bude školit mladé bludičky. Bezhlavý rytíř prý zase bude pečovat o přestárlá strašidla, ohnivá bytost chce udržovat řádnou pokojovou teplotu a Faust hodlá provádět pravidelné lékařské prohlídky. Rovnou chce začít s prohlídkou víl a bludiček, ale ohnivému psu zhasl oheň, tak má přednost.
Meluzíně zas vržou kolena, na což je ideální koňská mast, a rytíři rezavějí klouby, tak se uplatní olejnička. Po schůzi se oslavuje i pivem a Koulibrk odhodí smlouvu. Havran ji radši schová: pod potah křesla. Ráno všichni vyspávají v "pěkné" spoušti a teprve z Housky přiletí Amálka. Chce se taky podepsat a Koulibrk smlouvu nemůže najít. Hlava rytíře na stole varuje, že toho, kdo lejstro měl poslední, vyžene z Bezzubu. Havran se proto nepřizná a strašidla začnou hledat.
Shodou okolností přikáže současně rytíř Koulibrkovi, aby mu vyčistil křeslo, kdysi prý kouzelné, a Koulibrk kus nábytku radši hodí z hradeb. Starožitnost dopadne Bobíkovi na záda a Myšpulín se rozhodne, že ji opraví. Na vozíku ji vezou domů a Bobík objeví smlouvu, které však chybí datum. Křeslo je brzy jako nové, Bobík usedne, zatouží po stolku s jídlem a hle, má ho před sebou i s pečení a pohárem. Nato usedne Pinďa. Zasní se také o dobrém jídle, ale až v Itálii. Zmizí. Usedne tedy Myšpulín a chystá se Pinďu přivolat.
Zatím na Bezzubu rytíř křeslo hledá a meluzína udá, kdo že je vyhodil. Tak rytíř Koulibrkovi přetne mečem špičatou čepici. Pak si sám jde přiložit obklad. A Koulibrk? Vymýšlí si, že křeslo spadlo vlastní vahou. Rytíř na to nedá a nakáže mu, aby stokrát napsat Koulibrk pustil brk. Pak bezhlavý rytíř navštíví Čtyřlístek a Myšpulín zrovna čte noviny v dotyčném křesle. Rytíř je chce koupit, ale nutno vyčkat Pinďova návratu z jihu. Ten tam zatím konzumuje pizzu, ač nemá peníze. Štěstí ale má, je tisícím návštěvníkem pizzerie a má tudíž vše gratis. "Grazie!" děkuje, opije se a chce i druhou pizzu do krabice pro Bobíka. Pak vyjde na ulici a dva italští kluci mu pizzu chtějí vzít. Vrhnou se na něj, ale jen jeden z nich udeří druhého do zubů; Pinďa se totiž mezi nimi vypaří, i mají ho za ducha a prchají. Pinďa se už mezitím objevil doma i s kluky ukousnutou pizzou.
Rytíř vzpomíná, jak sedával v křesle čtyři sta let, a přece znovu začalo kouzlit teprve nyní. Ale vzpomíná už i na starší časy; samotného Šemíka znal již jako hříbě. A Bobík? Vydají prý onen kus hradního nábytku, ale za nový okap a jiné křeslo. Rytíř tedy usedne a vše se splní. Myšpulínovo nové křeslo je krásně zelené a okap, který se objeví v rytířově pravici, osadí pod střechu Pinďa s Bobíkem. A teprve nyní Myšpulín odhalí, že v křesle byla smlouva.
I znovu rytíř usedne a křeslo s ním vzápětí sviští k Bezzubu. Bobík pak z cihel postaví vlastní pizzerii v podobě pece a připraví na ohni další pizzu. Je asi lepší než celá hostina na hradě. Myšpulín se však diví. Kouzelné věci přece plnívají jen tři přání, zatímco křeslo kouzlí permanentně.
Na hradě pokračuje hostina a Koulibrkovi prý došel inkoust, tak nemá napsaný trest. Ale dorazí Čtyřlístek a Pinďa zoufalému hříšníkovi slíbí, že mu trest napíše počítačem do dvou minut. A vezme jek do Třeskoprsk a naučí strašáka stisknout KONTROL C a pak stokrát KONTROL V.
Na Bezzubu zatím čarodějnice tančí s čertem "jako zamlada", neboť Faust jí spravil hnáty. Jen Bobík se tak bojí, aby nechtěla tančit i s ním, že leze pod stůl. Ohnivý pes opět zhasne a Faust už ho neumí zapálit, ale bezhlavý rytíř plameny vyvolá opět pomocí křesla. To se bohužel od psa vznítí i s rytířem. Myšpulín požár zalije sudem vína a ukončí tím slavnost, ale ohořelé křeslo je opět nefunkční. Co se dá dělat. Čtyřlístek se vrací do svého domku a okap je stále či znovu rozbitý.
napsal Jiří Poborák, 15 stran
1. vydání: 4 strašidelné příběhy Čtyřlístku (kniha Edice 4, 2015)


12. Čáry, máry, magie! (2016)
Strašidla z Bezzubu Bobík vynáší při jarním úklid odpadky. V popelnici najde čarodějnickou hůlku, fialovou pelerínu a cylindr; o ten svede boj s kocourem. Vždy měl prý sen, že bude kouzelníkem, i předvádí kamarádům "velkolepou show". S kartami to ale neumí a králík tažený z klobouku mu zasadí ránu. Bobík rozbije stolek a Fifinka jej ujistí, že zůstane bez večeře.
Vyhození kouzelnických pomůcek do popelnice nechá Bobík až na ráno a po půlnoci se z cylindru pohozeného u domku vynoří hoch s upířími zuby a dolní částí těla v podobě ducha. Probudí Čtyřlístek v jeho ložnici, nicméně Fifinka jej žene smetákem.
Ten upír zlomní a poradí si i s Bobíkem, načež opět mizí v cylindru. Ten vypadá jako prázdný, ale Myšpulín chce "záhadu klobouku" objasnit. Přikryje jej dekou, aby si bytost vevnitř myslela, že je opět noc. Kluk se opravdu vynoří a Bobík jej chytí za ocas. "Upír" musí strašit, protože jej zaklel čaroděj z Bezzubu. Je ale hodný a slibuje, že vše, co rozbil opraví a uklidí. Fifince dokonce vykouzlí kytku. Ta ovšem vybuchne. Strašidláka mrzí, že vše kazí; původně chtěl čaroději pomoci. Zametá, opraví stolek... Čtyřlístek se vydává za čarodějem.
Jdou do prudkého kopce a už před hradem se objevuje strašidlo, strašidelný rytíř a ve vzduchu oheň chrlící drak. Z okna věže jim čaroděj laje, neboť strašidla přece ve dne spí. Svého učedníka pak chytí za ucho. Ukradl mu totiž hůlku a chtěl být taky kouzelníkem, nicméně mág tvrdí, že mu magie prý nepomůže. Kluk se chce polepšit a Fifi se zaň přimlouvá. Ať prý ale ukáže, co už umí, namítá mág. Do klobouku jej navíc začaroval z toho důvodu, aby kluk někoho naučil kouzlit.
Ten si však nevěří a žádné kouzlo nesvede správně.
K hradu přicházejí tři návštěvníci a vítá je kouzelnická show Čtyřlístku. Jeden z mladíků ji začíná natáčet, zatímco strašidelný učeň je zatím pod stolem.
Myšpulín tahá Pinďu z klobouku, ale neohromí tím; Pinďa se navíc v protrženém cylindru zasekne. Návštěvníci míní, že jsou "showmani" aspoň vtipní, a Myšpulín zkusí nechat zmizet Bobíka. Hodí totiž na zem bouchací kuličky a učedník plánuje Bobíka unést mlhou. Ani to nevyjde, ale návštěvníci vše filmují co prima komedii. Následuje levitování Fifinky, při kterém učedník kýchne a... Ještě Fifinku chytí do náruče a návštěvníci tento "skvělý trik" rozešlou virtuálním prostorem.
Protože se Čtyřlístku nepovedlo ani jedno kouzlo, chce čaroděj udělat ze všech duchy, ale video má sto tisíc zhlédnutí za pět minut.
Čaroděj má pocit, že svět zešílel, když jsou lidé nadšeni z party, která neumí kouzlit, ale uzná, že učedník vyhrál. Už proto nemusí dělat ducha. Hoch slibuje, že bude sekat dobrotu.
Kdyby tě kouzlení nebavilo, vrať se na Bezzub a můžeš tu dělat strašislo, navrhuje mu mág, ale učedník radši běží domů.
napsal Richard Svitalský, 11 stran
1. vydání: Čáry, máry, magie! (Čtyřlístek Speciál 2/2016)


13. Závody strašidel (2017)
Strašidla z Bezzubu Čtyřlístek se rozhodl, že o víkendu tentokrát zůstane doma; zvlášť Bobík má dobrodružství "akorát dost", Myšpulín stejně potřebuje rozpracovat teorii "velkého plesku" a Fifinka chce studovat novou kuchařku.
Ale z poštovní schránky zjistí, že na ně děti snad zapomněly. Mezi reklamami, letáky, účty a upomínkami totiž už neobjeví ani "jediný obrázek": něco však přece. Pozvánku Svazu strašidel z Třeskoprsk a okolí na tradiční letní závody na Bezzubu.
Jde o orientační běh okolo Blaťáku s cílem v Muzeu Čtyřlístku.
Ku hradu Blaťák dorazí hrdinové svým létajícím autem, ale brána je zavřená, a když se konečně vyklopí, skoro zamáčkne Bobíka. Muž v katovské kápi se mu za to nedopatření nicméně omluví a sportovní odpoledne zahájí "jezerní královna".
Na hradě není náhodou: Myšpulín upozorní Čtyřlístek, že hluboká studna je propojena s Blaťákem a její hladina nepoklesne od okrajů ani za toho nejparnějšího léta. Jak to?
Díky vodníkovi, který do ní pumpuje vodu. Ostatně v pohádkovém světě má každá bytost úkol, jak Myšpulín vysvětlí. Hejkal straší ty, co překročili bludný kořen, loupežnící přepadají pocestné, andělé přinášejí dárky a ohnivák plápolá i v zimě, což musí být fuška.
Jezerní královna před startem rozhodne, že první poletí (na koštěti) nejstarší baba Jaga. Ta to ale přežene s rychlostí a zřítí se i se svým kocourem do Blaťáku. Zachytí se naštěstí kmene stromu, který tam srazili. Druhý startuje ohnivý muž a už má připraven svůj model tryskového ptáka Ohniváka. Vyletí. Mine však stanoviště Králův Stolec, kde je třeba získat razítko, a vrazí do skály s mladými skutečného ptáka. Skoro zapálí les a končí ve vodníkově říši. Má jejího pána co zajatec hřát a radši by mu vařil, nicméně zdejší kamna se štítí ohně.
Vodník mimo to chce, aby mu ohniváč udělal termální prameny o teplotě až 200 stupňů.
Zatím odstartuje z Bezzubu i upír z hradu Houska, dle jezerní královny jasný favorit. Model vozu okopíroval od hraběte Drákuly. Sviští nad zemí, v dáli vidíme Ještěd a on mine Králův Stolec. Posed na kopci Borný ovšem zničí.
Ač se tady čekající komentátor zřítí, razítko stačil upírovi ještě dát. Ten má tak už před sebou jen kontrolu u hotelu Port.
Tam ovšem vaří jeho přítel čert a jsou vepřové hody. Upír se pustí do krvavých jelit a ztloustne. Nevejde už se do auta, i jde to rozchodit. Přitom taky spadne do Bezzubu a vodník má další úlovek. Zavře ho do sudu.
Na Bezzubu z amplionu zvědí, že upír nedorazil do muzea ani po hodině, i je řada na Čtyřlístku. Startuje poslední a strašidla mu drží palce. Strom padlý přes cestu hrdinové s autem přeletí. Tu slyší volání baby Jagy.
Bobík ji vytáhne z Blaťáku dřív, než by ji také chytil vodník, a baba jim slíbí odměnu. Jede dál s nimi. Uhánějí po břehu a Myšpulín zahlédne na hladině kruhy. Napadne ho, zda nejde o bahenní sopku, a baba se tedy dívá do hlubin svými magickými zraky. Hle, ohniváč dělá vodníkovi topiče tím, že do kamen chrlí plameny.
Myšpulín proň skočí šipku a táhne jej ke hladině, ale vodník na ně pustí svého psa-dravou štiku, a ta Myšpulínovi uhryzne šos. Myšpulín si odváže motýlka, spoutá jím štice tlamu a plánuje ji upéct. Ale vodník si vyžádá její milost a vydá za to ohnivce i upíra (který v sudu zhubl).
Fifinka a Pinďa se pak rozhodnout dojít závod pěšky po Fifinčině stezce.
Čtyřlístek sice nepřijel včas a nezískal ani jedno razítko, ale i tak vítězí, neboť trasu jinak nedokončil nikdo.
Závěrem setkání zatančí bludičky. Hejkal (zlatý slavík) zpívá píseň Být stále mlád.
napsal Jaroslav Němeček, 15 stran
1. vydání: Závody strašidel (Čtyřlístek 634+635, 2017)


Slavíme narozeniny (2019)
Čtyřlístek slaví 50. narozeniny. Na oslavu pozve spoustu hostů, v průvodu se pak objeví i strašidla z Krákořína a strašidla z Bezzubu.
napsal Jaroslav Němeček, 15 stran
1. vydání: Slavíme narozeniny (Čtyřlístek 664+665, 2019)


14. Ztracená Fifinka (2021)
Pinďa bude mít zítra narozeniny a Myšpulín mu zapomněl koupit knihu. Pinďa si poslední dobou zamiloval detektivky, ale v obchodě už mají zavřeno. Myšpulín něco vymyslí. Ráno se jde Pinďa podívat za Fifinkou jak peče dort. Jenže kuchyně je celá rozházená, domeček zamčený a přitom nechybí žádný klíč. Fifinku asi někdo unesl. Pinďa začíná pátrat a kluci mu pomáhají. Cesta vede pěšky přes několik nástrah až na hrad. Fifinčina mašle zavede kluky do sklepení, kde je někdo zavře. Kluci se musí dostat malým otvorem přes studnu až do komnaty, kde už na Pinďu narozeninová oslava. Fifinka a strašidla (čaroděj, vodník, čarodějnice, trpaslík a pár zvířat) přivítají Pinďu dortem. Pátrací hra byl dárek o kamarádů, Pinďa má radost. Myšpulínův nápad se povedl.
V příběhu není řečeno, že hradem, na který Čtyřlístek dorazil, je Bezzub. Ale vypadá tak, má strašidla a žádný bližší v docházkové vzdálenosti Čtyřlístek nemá.
napsal Richard Svitalský, 11 stran
1. vydání: Velký detektiv (Čtyřlístek Speciál 1/2021)


15. Táborová bojovka (2022)
Čtyřlístek na dětském táboře zorganizuje bojovku - pátrání po pokladu. Kluk Robert nemá trpělivost s malou a pomalou Klárkou, kterou mu vylosovali do soutěžní dvojice. Robert příliš pospíchá a Klárka se mu ztratí. Čtyřlístek i s Robertem pátrají po Klárce, za všechno určitě může růžový duch Ofélie, se kterou se při bojovce setkali. Robert, Čtyřlístek a další táborníci se vydávají na Bezzub, o kterém je známo, že na něm sídlí strašidla, a chtějí unesenou Klárku osvobodit. Strašidla chvíli dělají drahoty, ale pak přiznají, že to všechno bylo nahrané a domluvené se Čtyřlístkem. Roberta vytrestali za to, že nechal kamarádku samotnou lese. Pak už následuje další zábava dětí se strašidly na hradě. Patří mezi ně modrý vousatý duch, dva duchové rytířů, a bílá paní.
napsal Richard Svitalský, 11 stran
1. vydání: Táboráku plápolej (Čtyřlístek Speciál 3/2022)


16. Výlet na hrad (2022)
Čtyřlístek jde na výlet na Bezzub a chce spát v lese, kde si jedna rodina vybavená i kytarou rozdělá oheň. Čtyřlístek doporučí plameny uhasit a varuje buřiče před strašidly. Ta se vynoří včetně čerta a upíra, oheň vodou zalije sám ohniváč a odcházející rodina slíbí, že se polepší. Čtyřlístek neplánuje jít do hajan dříve, než zapadne slunce za hrad.
napsal Jaroslav Němeček, 2 strany
1. vydání: Čtyřlístek mini 6/2022 (Čtyřlístek mini 6/2022)


Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Pes z vesmíruPes z vesmíru Test pro ČtyřlístčanyTest pro Čtyřlístčany Přáníčka (Němeček)Přáníčka (Němeček) Příběhy 1994Příběhy 1994 Krátké filmyKrátké filmy
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru