Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2022
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2022

202224 příběhů Čtyřlístku v roce 2022.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2022
Čtyřlístek Speciál 2022

717 Krakonošova hůl
Krakonošova hůl (Čtyřlístek 717, 2022)
napsal Miloš Sádlo, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek vyráží do Krkonoš. Všude je to samý luxusní hotel, nakonec ale Čtyřlístek narazí na vzdálenou chaloupku U Krakonoše. Bydlí v ní pan Bonifác s bernardýnem Bedřichem. Ubytování je zde skromné, ale Čtyřlístek ještě rád pomůže s úklidem a vařením. Pinďa najde ve sklepě plášť a hůl. Protože vůbec není sníh, zkusí Pinďa, jestli to nejsou magické Krakonošovy předměty. Vyběhne na kopec a pokouší se vyčarovat sníh. Podaří se mu přivolat vánici a napadne hodně sněhu. Kamarádi začnou Pinďu postrádat. Pan Bonifác zapojí do pátrání bernardýna, který snadno najde Pinďu zahrabaného ve sněhu. Na chalupě pak rozmrzlý Pinďa prozradí, že vánici vyčaroval pomocí kouzelné hole. Majitel přisvědčí, že jeho pradědovi se říkalo Krakonoš, a že vůbec netušil o tom, že věci ze sklepa by mohly být kouzelné. Čtyřlístek proto Bonifácovi poradí, aby s kouzelnou holí zasněžoval hory. Pak se s ním Čtyřlístek rozloučí a odjíždí domů. Po čase se Bonifác telefonuje Čtyřlístku a sdělí, že se právě se vrátil ze zasněžování v Alpách a příští týden se chystá do Tater. Čtyřlístek panu Bonifácovi dobře poradil.
718 Křupavá přeháňka
Křupavá přeháňka (Čtyřlístek 718, 2022)
napsal Dan Černý, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Do Třeskoprsk se přižene překvapivá přeháňka - prší brambůrky. Všichni ve městě se jimi cpou a Čtyřlístek se vypraví přijít záhadě na kloub. V lese narazí za domeček zasypaný brambůrky, který chrlí další brambůrky. Ochotný Bobík se hromadou prokouše až ke vstupním dveřím. Uvnitř najdou muže přivázaného u sloupu, přístroj vyrábějící brambůrky a dva kluky vystrojené za indiány, kteří se slanou pochoutkou nacpávají. Čtyřlístek muže - vynálezce stroje na brambůrky - osvobodí. Na víkend dostal na hlídání dva synovce raubíře, kteří jej při hře na indiány spoutali a pak zasekli výrobní stroj. Výrobci a dodavateli brambůrků pomůže Čtyřlístek opravit stroj, dva malí indiáni se za trest budou učit a s brambůrky si poradí příroda deštěm.
719+720 Stopa sněžného muže
Stopa sněžného muže (Čtyřlístek 719+720, 2022)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek v Himálaji nese zásoby pro horskou výpravu do základního tábora a po cestě narazí na zvláštní stopy jako od sněžného muže. Přiřítí se lavina, naštěstí se Čtyřlístek stihne ukrýt v jeskyni. Tam narazí na jednoho člena výpravy a šerpu, kteří se vydali dolů pro pomoc pro zraněného kolegu, který zůstal v táboře. Jeskyně je zasypaná sněhem, naštěstí pomůže starší šerpa, který odhrabává zvenku. Starší šerpa má sněžnice ve tvaru stopy sněžného muže, chce prý takto ochránit hory a odradit čím dál otravnější turisty. Čtyřlístek mu vysvětlí, že stopy spíš přilákají senzacechtivce a poradí zvyšovat osvětu a točit instruktážní videa. Jeden člen výpravy s mladším šerpou se vydají pro pomoc dolů, starší šerpa jde chránit hory a Čtyřlístek míří vzhůru za zraněným členem výpravy v základním táboře. Po cestě se opět objeví stopy sněžného muže, tentokrát musí být pravé, tudy šerpa se sněžnicemi nešel. Myšpulín s Fifinkou dojdou do základního tábora a uvaří jídlo pro vyhládlého zraněného muže. Pinďa s Bobíkem sledovali stopy a objeví opravdového sněžného muže, se kterým si udělají selfíčko. Pak zamíří do tábora, kam už přiletěla záchranářská helikoptéra. Pinďa s Bobíkem se podělí o svůj objev, ale Čtyřlístek si slíbí, že to nikomu neprozradí, protože sněžný muž není žádná atrakce.
719+720a Brána času
Stopa sněžného muže (Čtyřlístek 719+720, 2022)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Pinďa si v knihovně zapůjčí knížku Putování v čase. Najde v ní roztržený plánek k bráně času. Myšpulín plánek domyslí a vynález sestrojí, jenže vůbec nefunguje. Pinďa zkusí ve vzteku ještě zadat do stroje několik letopočtů, ale nic se nestane. Až v noci se u přístroje něco děje. Ráno Čtyřlístek zjistí, že se k němu domů přenesli pomocí brány času čtyři historické figury - Jan Žižka, Leonardo da Vinci, Jan Ámos Komenský a Magdalena Dobromila Rettigová. Stroj tedy zafungoval opačně a z náhodně naťukaných letopočtů přenesl lidi do přítomnosti. Než Myšpulín přístroj opraví, postará se každý o jednoho návštěvníka. Fifinka s M. D. Rettigovou vaří v kuchyni a kuchařka pochytí několik moderních trendů. Pinďa si s Ámosem vypráví, že ve škole se učí i hrou. To učitele zaujme. Bobík si s Žižkou hrají na zahrádce na vojáky. Bobík si zaleze do vozíku, až Žižku napadne vozová hradba. Leonardo s Myšpulínem zkoušejí vyřešit bránu času, ale neúspěšně. Návštěvníci budou muset zůstat v 21. století. Rettigová bude vařit v hospodě, Žižka nastoupí jako ochranka v sámošce, Komenský napíše učebnici a Leonardo bude malovat turisty na Karlově mostě. To hosté odmítnou, ale Pinďu napadne hledat zbývající kus plánku. V knihovně zjistí, kdo si půjčil knihu před ním a plánek v ní zapomněl. Je to pan Vomáčka z Třeskoprsk, ale ten už se prý odstěhoval někam daleko, ve sklepě domu po něm zbyla zřejmě porouchaná brána času a druhá polovina plánku k vynálezu. Myšpulín podle ní dokončí bránu času a historické osobnosti se můžou vrátit do své doby bohatší o několik nápadů. Ve sklepě našel Čtyřlístek i deník pana Vomáčky, podle kterého se chystal do pravěku. Myšpulín mu nechce pomoct, určitě by bránou času přivolali tyranosaura.
721 Pozor na roboty
Pozor na roboty (Čtyřlístek 721, 2022)
napsal Jiří Walker Procházka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
V jeden den přestanou Čtyřlístku fungovat lednička, pračka, toustovač i kávovar. Myšpulín to bere jako výzvu a vynalezne místo přístrojů roboty. Chodící inteligentní přístroje Čtyřlístku posluhují a vše funguje ideálně, Čtyřlístek má místo úklidu a vaření čas na procházku. Přiřítí se pořádná bouřka a blesk uhodí do domečku. Když se Čtyřlístek vrátí domů, chovají se roboti bláznivě a nepřátelsky, přeskočilo jim kvůli statické elektřině z blesku. Ani Myšpulínovo dálkové ovládání na vzbouřené roboty nefunguje. Blesk musel zkratovat jejich poslouchací aparát a jedině blesk to zase spraví. Myšpulín namíří na roboty svůj bleskomet, roboti dostanou pořádnou ránu a začnou zase poslouchat. Čtyřlístek má zase pohodu a roboti slouží, ale na jak dlouho?
722 Reality show
Reality show (Čtyřlístek 722, 2022)
napsal Lukáš Pavlásek, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se přihlásí do reality show, která se natáčí u něj v domečku, hlavní výhra je 10 miliónů a peníze by zrovna přišly vhod. Soutěžící musí vydržet celý týden bez hádání. Pokud diváci odhlasují, že by měl být někdo vyloučen, soutěž končí. Čtyřlístek se chová přátelsky a mile, z čehož je režisér rozladěný, takhle nebude mít pořad sledovanost. Při prvním hlasování nechtějí diváci nikoho vyloučit. V noci se režisér připlíží k posteli Bobíka a přilepí ho k ní lepidlem. Ráno je Bobík nazlobený, podezřívá Pinďu, protože má v posteli zaječí chlupy. Pinďa se brání, že za nic nemůže. Další noc režisér vyloupí spíž a schová mrkve na půdě. Ráno proto Čtyřlístek zase podezřívá Pinďu, všude jsou jeho chlupy. Režisér má radost, konečně pořádná akce, ale Myšpulínovi se něco nezdá. Moderátorka před domečkem dělá anketu s dětmi, ty se zlobí, že se Čtyřlístek už nechová kamarádsky. K moderátorce ale přiběhne Myšpulín a pustí do televize záběry z bezpečnostních kamer, které má rozmístěné v domečku. Je na nich vidět režisér, který dělá naschvály, kvůli kterým vznikaly ve Čtyřlístku konflikty. Bobík si na režiséra došlápne, ten se hned omlouvá. Vzhledem k okolnostem Čtyřlístek soutěž vyhrává, ale hlavní je, že v něj děti zase získaly důvěru.
723+724 Pinďa indiánem
Pinďa indiánem (Čtyřlístek 723+724, 2022)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 30 %
Čtyřlístek se vypravil na poznávací zájezd po stopách severoamerických indiánů. V obchodě se suvenýry se podezřelý prodavač Harry nabídne, že zaveze Čtyřlístek až do oblasti kmene Apalačiů. Čtyřlístek poděkuje za odvoz a ve vesnici se postupně seznamuje se všemi obyvateli. Myšpulína zajímá legenda o totemu. Průvodce Orlí pero vysvětlí, že jeho předkové našli toto místo a chtěli od boha znamení. Manitou v podobě orla jim daroval totem, který od té doby chrání vesnici. Ráno Pinďa vypráví, že ho ve snu honil orel. Fifinka říká, že co se zdá první noc, to se vyplní. Přes den má Čtyřlístek ve vesnici program. Indiáni mu ukazují svoje zvyky a tradice. Pinďa, milovník knížek s indiány, má speciální výcvik a večer už je z něj zkušený indián na koni. Další ráno hlásí Orlí pero poplach - zmizel totem. Chvíli je v podezření Čtyřlístek, ale Pinďa si při stopování všimne zlaté hvězdy. Tu měl na sobě prodavač Harry. Pinďa nasedne na koně a míří do města. V obchodě se střetne s Harrym a jako pravý indián ho odzbrojí. Policie už je na cestě. Pinďa vezme totem a veze jej na koni zpět do vesnice. Přilétne mluvící orel a Pinďovi pomůže. Je to Manitou, který říká, že se Pinďa dokázal, že patři mezi indiány. Ve vesnici mají všichni radost a Čtyřlístek vezmou mezi sebe, každý dostane své indiánské jméno. Neohrožený zajíc, Ten, co hodně jedl a nikdy neměl dost, Bystrý rozum a Milá jako jarní vánek se loučí a slibují, že zase někdy přijedou.
723+724a Dobrodružství zakázáno
Pinďa indiánem (Čtyřlístek 723+724, 2022)
napsal a nakreslil Dan Černý, 15 stran, 60 %
Čtyřlístek je zcela vyčerpán z posledního napínavého dobrodružství. Doktor všem zakáže na tři týdny jakékoliv dobrodružství a jako dohled jim přiřadí rekreační specialistku, magistru lenošení Klidoru Tichou. Ta zaveze Čtyřlístek na chalupu v odlehlém koutě Šumavy a přísně hlídá, aby se Čtyřlístek nepouštěl do ničeho zbytečně dobrodružného. Další den si každý najde pohodovou aktivitu. Bobík se vypravil na ryby, chytí velesumce a zuřivě se s nim přetahuje. Myšpulín sbírá houby a najde jen malé hříbky. Naštěští má svůj vynález TROL, tryskovým růstem ohromující lektvar, po kterém houby vyrostou tak, že jsou vyšší než stromy. Mezitím Fifinka sbírá bylinky. Našla záhadnou kytičku, díky které se vznese do vzduchu a vítr ji unáší kdo ví kam. Po chvíli se zachytí břízy, na kterou je alergická. Díky tomu vypšíkne pyl kytky, který přestane půsbit a Fifi spadne na zem. Pinďa dostal od Klidory místo strašidelných příběhů ke čtení červenou knihovnu. Pinďu to strašně nudí a brzy usne a ve snech se mu zdá, jak se romantický příběh pomalu mění do hororu. Myšpulín nedomyslel důsledky zvětšení hříbků, spolu s nimi zvětšil i larvy. Myšpulín s nimi neúspěšně bojuje, Fifinka běží k vodě pro pomoc. Tam spatří Bobíka, který si osedlal velesumce. Fifinka má nápad: dá rybě létací kytičku. Pak jej odtáhne nad maxihouby, kde si ryba pochutná na přerostlých červech. Spoustu červů stačí uprchnout a míří k dřímajícímu Pinďovi. Pinďa před nimi utíká, ale spadne ze srázu. Čtyřlístek se ho snaží zachránit, ale na Pinďu nedosáhne. Čtyřlístek zavolá o pomoc, přijde Klidora a Čtyřlístku pomůže. Čtyřlístek přísahá, že se snažil odpočívat, ale dobrodružství si jej prostě zase našlo. Klidora se nezlobí, dobrodružství ji bavilo a ráda by zažila něco podobného. Čtyřlístek dál tráví dovolenou v přírodě. U táboráku si Pinďa prohlíží zprávu, která právě přišla od Klidory. Rekreakční specialistka se vydala do Afriky za přízrakem z bažin. Bájný přízrak je ale milé stvoření, se kterým plánuje jít hledat ztracené město v džungli. Ať žije dobrodružství!
725 Krása není všechno
Krása není všechno (Čtyřlístek 725, 2022)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
V zahradnictví pořídí Čtyřlístek neznámou kytku bez květu. Doma Myšpulín zjistí, že je to floralis marijális s léčivými účinky na popáleniny. Pro růst potřebuje podmínky jako v pralese, proto Myšpulín namíchá speciální hnojivo. Fifinka kytičku pojmenuje Maruška. Hned další den kytka vyroste a vykvete. Dokonce začne mluvit a je pěkně otravná, žádá všechnu pozornost jen pro sebe a ostatní kytky v domečku chřadnou pod jejím stínem. Léčivé účinky nikomu darovat nehodla, listy si trhat nenechá. Po dvou dnech už mají kytky všichni dost, tak ji postaví před plot a nechají věci náhodě. Sebere si ji fintivá paní Vomáčková, ještě větší parádnice a nepříjmenější povaha, než kytka Maruška. Paní Vomáčková ve vzteku hodí kytku do popelnice. Čtyřlístek se jde podívat, jak se kytce daří, a když ji vidí v odpadcích, vezme si ji Fifinka zpátky domů. Kytka je jako vyměná, pýcha je pryč, už chce být hodná a pomáhat. Ke Čtyřlístku přiběhne holčička Anička s žádostí o pomoc. Její bratr Honzík se popálil ruku u táboráku a rodiče nejsou doma. To je chvíle pro kytku Marušku a léčivé účinky jejích listů. Honzíka brzy přestane bolet ruka. Po této události se z kytky Marušky stane nová zdravotnice v místní nemocnici, je to světová senzace.
726 Mosík to zařídí
Mosík to zařídí (Čtyřlístek 726, 2022)
napsal Miloš Sádlo, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek si užívá prázdniny u moře na Mallorce. Na pláži objeví tvora, který tam uvízl. Je to záhada, ale jedná se o mládě dávno vyhynulého mosasaura. Čtyřlístek ho vrátí do moře a pak si s ním ještě chvíli hraje, Fifinka ho pojmenuje Mosík. Další den vyrazí Čtyřlístek do delfinária, jenže se zavřeno, delfíni se ztratili. Podle bezpečnostních kamer je odnesli piráti s trojzubcem na čepici. Čtyřlístek neváhá a vydává se pátrat. V přístavu si pronajme loď s příhodným názvem Naděje. Čtyřlístek nahlédne do mapy a navrhne plout k Pirátskému ostrovu. Brzy také pirátskou loď objeví, jenže ta je přemůže a potopí. Piráti Čtyřlístek naloží a zajmou. Piráti převážejí ukradené delfíny samozřejmě za účelem zisku. A za zajatý Čtyřlístek budou požadovat výkupné. Čtyřlístek si všimne, že u lodi pluje Mosík. Fifinka ho odhání pryč, aby ho piráti taky neulovili, jenže Mosík si přizval na pomoc obrovskou maminku (nebo tatínka), který piráty zastraší a ti naskáčou do moře. Čtyřlístek si chvíli zaplave s mosasaury (kteří nevyhynuly díky podmořským sopkám, které zde vytvořily unikátní složení vody) a pak už odváží delfíny do přístavu. Čtyřlístek může konečně navštívit delfinárium. Fifince se bude po Mosíkovi stýskat. Kluci ji utěšují, že ho určitě ještě navštíví, ale nikomu o něm neřeknou, ať mají mosasauři klidný život.
727+728 Výkupné za loupežnici
Výkupné za loupežnici (Čtyřlístek 727+728, 2022)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Čtyřlístek by rád navštívil hrad Karlštejn, jenže je sezóna a musel by dlouho stát ve frontě. Proto doma vymyslí, že se chronoletem vypraví do roku 1365, kdy byl hrad dokončen a žádné fronty tam nehrozí. Chronolet má poruchu a havaruje, je nutno opravit podvozek. Zatím co kluci opravují, zaběhne Fifinka k nedalekému potůčku pro vodu. Tam ji přepadnou loupežníci a odvedou k sobě do jeskyně, kde jim má dělat hospodyňku. Fifinka souhlasí, ale loupežníky dost sekýruje až jim to není milé. Kluci zatím zjistili, že Fifinka zmizela, ale sledovali špatné stopy a Fifinku nenašli a tak se vrátí zpátky na začátak. Loupežníkům není Fifinčino rozkazování příjemné a radši si vymyslí, že budou za novou loupežnici vyžadovat výkupné od kamarádů, o kterých mluvila. Fifinka vyspravila loupežníkovi šaty pomocí úpdajných třeskoprských výšivek, podle kterých pak prý kluci poznají, že loupežník mluví pravdu. Loupežník najde Myšpulína, Bobíka a Pinďu a sdělí jim žádost o výkupné, jako důkaz ukazuje Fifinčino šití. A ještě kluky varuje, že jsou loupežníci ve velké přesile. Kluci mají štěstí a natrefí na královskou gardu. Společně ráno dorazí k jeskyni, kde všechny loupežníky přemůžou zatknou. Náčelník loupežníků nemá zdání, jak mohli vystoupovat jejich skrýš. Kdyby uměl číst, poznal by, že Fifinčiny výšivky jsou ve skutečnosti psaný vzkaz s popisem cesty k jeskyni. Velitel gardy si cení pomoci při dopadení loupežníků a jménem krále zve na návštěvu hradu, kde jim Karel IV. poděkuje osobně. Čtyřlístku rád přijímá, návštěva hradu byl hlavní důvod této výpravy.
727+728a Spokojené tablety
Výkupné za loupežnici (Čtyřlístek 727+728, 2022)
napsal Lukáš Pavlásek, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Fifinka se pořád trápí a rozčiluje tím, že je tlustá, i když to není pravda. Myšpulín vynalezne spokojené tablety, po kterých bude každý spokojený s tím jaký je. Fifinka je rázem v klidu ze své váhy i z nepořádku doma. Tabletu vyzkouší i Pinďa s Bobíkem. Pinďa už se nebojí a Bobík je klidnější. Všechno slyšel Zádrhel, který ukradl Myšpulínovu odposlouchávací trubku. Myšpulín připravil celý pytel spokojených tablet. Zádrhel je v noci z domku Čtyřlístku ukradne a ráno pak prodává za velké sumy ve městě. Lidi jsou rázem spokojení, netrápí je vůbec nic, jsou leniví a do ničeho se neženou. Myšpulín z televize zjistí, co se stalo a objeví dokonce odposlouchávací zařízení, jenže kamarádům je všechno jedno. Proto připraví nové tablety, které ruší ty na spokojenost. Pak před odposlouchávadlem schválně nahlas říká, jak vynalezl vylepšené spokojené tablety a navíc jednu speciální tabletku, po které se z člověka stane supervynálezce. Zádrhel naletí a vše ukradne. Nové tablety úspěšně a draze prodává ve městě. Jenže to byly tablety proti zbytečné spokojenosti a lidi jsou na Zádrhela naštvaní. Zádrhel nechápe, co se mohlo stát, proto polkne domnělou tabletu pro supervynálezce. Jenže to byla past, Zádrhel zezelená a vyrostou mu velké uši a chobot. Myšpulín mu řekne, že to je trest za odposlouchávání a zneužívání vynálezů, a nechce mu pomoci s proměnou zpátky. Zádrhel uteče a slibuje pomstu, netuší, že účinek za hodinu zmizí. Bobík Myšpulínovi vyčte, že spokojené tablety byl hodně špatný nápad. Ráno Fifinka stoupne na váhu a opět říká, že je tlustá. Už je to tu zase...
729 Lapač snů
Lapač snů (Čtyřlístek 729, 2022)
napsala Veronika Růžková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek po vyčerpávajícím pěším výletu dorazí k chatové osadě Pohoda, odkud právě prchají návštěvníci. Prý se tam nedá spát, v noci slyší hrozné zvuky zdají se jim příšerné sny. Čtyřlístek se přesto na noc ubytuje a ráno zjistí, že opravdu každý měl strašlivý sen. Myšpulín navrhuje strávit v osadě ještě jednu noc, tentokrát ale s experimentem. Za pomoci kamarádů sestrojí lapač snů Lapsen 01. V noci, když kamarádi usnout, pozoruje speciálními brýlemi, jestli lapač odchytí zlé sny. K chatce se přibližují strašidelné zjevy, které ale Myšpulínův vynález spolehlivě zneškodní. Pak ještě Myšpúulín nalezne v křoví zdroj těchto snů, je to nějaký zvláštní vynález. Ráno Čtyřlístek od správce Arnošta zjistí, že to musí být dílo jeho bratra Čendy. Je to potrhlý vynálezce, který místo starostí o provoz chatkové osady vynalézal zbytečnosti. Čtyřlístek se vypraví k polorozbořené chatce, kam se Čenda odstěhoval a kde pokračuje ve vynalézání. Myšpulín přeprogramuje jeho vynález a v noci mu s kamarády dají za vyučenou. Čendu prohánějí příšerné sny a děsivé zvuky. Čeněk pak Arnoštovi slibuje, že se polepší a bude pomáhat s provozem. Navíc pak plánuje dát do každé chatky indiánský lapač snů, pochopitelně jen těch zlých. Teď už bude v osadě Pohoda zase pohoda.
730 Best celer
Best celer (Čtyřlístek 730, 2022)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Fifinka vaří zdravá jídla a Bobíkovi se to moc nelíbí. Do Třeskoprsk přijela teta Bobina, v knihkupectví má autogramiádu svého budoucího bestselleru Celer hvězda kuchyně. Bobík je zklamaný, že už i teta vaří ze zeleniny. Teta slíbí, že Čtyřlístek navštíví až skončí autogramidáda. Hladový Bobík by rád navštívil restauraci Smažený ráj, kterou vede Karel Smažák, ale Fifinka mu to rozmluví. Nastane večer a teta pořád nejde. Čtyřlístek v televizi zjistí, že hostinský Smažák narušil Bobininu akci - dost bylo zeleniny, ať žijí smaženky. Čtyřlístek se vydává pátrat a zjistí, že teta už z knihkupectví dávno odešla. Všechny stopy vedou do Smaženého ráje, kde vedoucí svázal Bobinu a nutí jí jíst smažená jídla. Chce po ní, aby vydala další kuchařku o smaženkách, protože kvůli módní zdravé stravě mu nejdou obchody. Do podniku vtrhne Čtyřlístek a tetu osvobodí. Smažákovi radí otevřít si zdravé bistro a možná i změnit příjmení. Za pár dní se z Bobininy celerové kuchařky opravdu stává bestseller a vyhrává titul Kniha roku. Myšpulín vtipkuje, že to mohl být rovnou Best celer. A Fifinka by mohla taky napsat knihu, Pinďa navrhuje Best mrkev. Teta slibuje, že Bobíkovi uvaří i guláš, ale nic se nemá přehánět, Bobík je bumbrlíček právě proto, že ho kdysi naučila se přejídat.
731+732 Mlčeti zlato
Mlčeti zlato (Čtyřlístek 731+732, 2022)
napsal Robert Tamchyna, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Pinďa se nevrací z nákupu, tak se ho kamarádi vydávají hledat. Myšpulín má na mobilu aplikaci, která ukáže, že Pinďa je v knihovně. Tam najdou jen tašku s nákupem a pohozenou knížku. Ta je vcucne do pohádkového světa, kde všichni brzy poznají, že se okamžitě splní to, co neopatrně řeknou. Fifinka má stejně jako strach velké oči, Bobík hlavu sýčka, protože mu Myšpulín řekl ať nesýčkuje. A Myšpulín nezachoval chladnou hlavu a hned mrzne. Naštěstí tyto změny mají jen krátký účinek. Když se diví, kde ten Pinďa lítá, opravdu přiletí okřídlený Pinďa a říká, že jim vše vysvětlí Sněhurka. Trpaslíci mají přelepené pusy, protože si nedávají pozor na to co říkají. Bobík je z toho jelen, a opravdu se promění na chvíli v jelena. Od Sněhurky se Čtyřlístek dozví, že toto prokletí trvá už nějakou dobu. Čtyřlístek slibuje pomoci a vydává se dál. Myška u rybníka Čtyřlístku napoví hledat vysvětlení na zámku. Tam se od krále dozví, že kvůli princeznině (i králově) prostořekosti zaklel celé království skřítek Slovníček. Čtyřlístek se vypraví do hradní knihovny zkusit skřítka přemluvit. Ten jim nakonec dá jeden pokus na uhádnutí přísloví, které vše napraví a ukáže na bránu, kterou může Čtyřlístek opustit pohádku. Pinďa si vzpomene na rčení "dobré slovo i brány otvírá". Kletba pominula, král s princeznou děkují a Čtyřlístek se bránou dostane zpátky do třeskoprské knihovny. V reálném čase mezitím uplynulo jen 5 minut.
731+732a Povedený silvestr
Mlčeti zlato (Čtyřlístek 731+732, 2022)
napsal Richard Král, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Po Vánocích pořád nesněží, tak Čtyřlístek místo toho vyrazí za sluníčkem do Austrálie. Už na letišti se potkají s manželi Jituš a Bohoušem, kteří všude byli, všechno znají a celkově jsou otravní. Nalepí se na Čtyřlístek a trápí je svou povahou. Když Myšpulín neopatrně pronese, že silvestr by chěli strávit v národním parku Kakadu, hned se chtějí Jituš s Bohoušem přidat. Společně tedy do parku přiletí malým letadlem. Čtyřlístku se v parku líbí, jenže s manželi je neustálá potíž. Nakonec si Jituš s Bohoušem rozdělají oheň, což se nesmí. Oheň se rozšíří na vedlejší strom a hrozí rychlé šíření. Čtyřlístek ale zakročí, zachrání zvířata a přivede k ohni vodu od řeky. Za chvíli se ze křoví vynoří domorodci, Pinďa straší, že to jsou lidožrouti. Myšpulín si s nimi nejdřív něco šeptá a pak Bohoušovi s Jituš řekne, že prý si přišli pro viníky požáru. Domorodci odvedou manžele do své vsi a uvážou ke kůlu. Pak ale prozradí, že vše byla jen silvestrovská legrace, po dohodě s Myšpulínem chtěli dvojici vytrestat. Navíc to jsou jen herci, kteří točí v parku historický film. Za chvíli bude půlnoc a Čtyřlístek je rozmrzelý, že nebude ohňostroj. Naštěstí mají nedaleko domorodci-herci k dispozici malé letadlo. Čtyřlístek nasedne, a cestou se ještě staví do hotelu pro věci. Manželskou dvojici nechá Čtyřlístek v národním parku, ať si jdou třeba po svých, když jsou tak chytří. Myšpulín předělal letadlo na raketový pohon, takže Čtyřlístek stihne doletět domů a oslavit silvestrovskou půlnoc dvakrát. V Třeskoprskách je ale i žádaný ohňostroj a navíc už konečně nasněžilo.
sp2022-1 Záhada z jezera
Vyřešená záhada (Čtyřlístek Speciál 1/2022)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek je na dovolené ve Skotsku u jezera Loch Ness. Plaví se na loďce a pomocí Myšpulínova speciálního sonaru zkoumá dno jezera. Náhle se vynoří příšera a převrhne Čtyřlístek do vody. Vše vyfotil senzacechtivec, jednu fotku Čtyřlístku věnuje a další prý pošle do všech novin. Myšpulín si na fotografii všimne, že příšera má lodní šroub, je to tedy robot. Čtyřlístek se vrátí do hotelu. Čtyřlístku se tam ztratí sonar, naštěstí ho najde nějaký klučina a vrátí ho. Jenže ze sonaru někdo vymazal data, bylo tam místo, kde objevili lochnesku. Další den se Čtyřlístek vrací v člunu na jezero. Ve skalách uprostřed jezera prohledává jeskyni, kde opravdu narazí na příšeru. Bobík ji přemůže, až jí odpadne hlava, je to totiž podle očekávání robot. Klučina (který dříve vrátil sonar Čtyřlístku) je smutný, že je robot rozbitý, měl totiž sloužit jako návnada pro zvědavce, kteří opravdové lochnesce Nessie nedopřejí chvilku klidu. Čtyřlístek se s opravdovou příšerou seznámí a pak se Myšpulín zaváže, že tu robotickou opraví. Senzacechtivec už přivedl novináře a vede je k jeskyni. Z ní ale vypluje Čtyřlístek na evidentně mechanické pouťové atrakci. Fotograf robotické příšery je znemožněn a ta pravá je díky Čtyřlístku zachráněna.
sp2022-2 Mrak na útěku
Mrak na útěku (Čtyřlístek Speciál 2/2022)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
I když není větrné počasí, na zahrádku Čtyřlístku se přiřítí bouřkový mrak. Fifinka jen tak tak zachrání pověšené prádlo. Za chvíli se velkou rychlostí blíží bílý mrak. Myšpulín Fifinku uklidňuje, mrak je tvořen z vody, nic zásadního se nemůže stát. Jenže mrak tvrdě narazí do střechy a jedou v něm dvě děti. Jsou do syn a dcera mrakové víly, kterým nedopatřením ulétl bouřkový mrak. Teď se ho snažily dostihnout a chytit v řiditelném mraku Kumulus Turbus. Zatím co Myšpulín opravuje dětem cestovní mrak, Bobík s Pinďou vezmou laso a utíkají chytat bouřkový mrak, který se vydal řádit do Třeskoprsk. Za mrakem se ženou zkratkou přes střechy domů. Pinďa konečně zalasuje bouřkový mrak, ale hned potom sebou mrak škubne a shodí Pinďu dolů. Naštěstí zrovna kolem prolétává Myšpulín a děti v řiditelném mraku a zachytí ho. Nakonec se jim podaří bouřkový mrak lapit, ale objeví se mraková víla a je nazlobená na své děti. Čtyřlístek ji přemluví, děti udělaly sice chybu, ale snažily se ji navravit. Mraková víla dětem odpouští a pozve Čtyřlístek na věčeři k sobě domů - na nebe do mrakového království. Čtyřlístek a děti stoupají na mraku k oblačnému zámku a těší se návštěvu i hostinu.
sp2022-3 Táborová bojovka
Táboráku plápolej (Čtyřlístek Speciál 3/2022)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek přijel na dětský tábor, kde stráví s dětmi několik dní. Pro děti si připravil bojovku, mají se po dvojicích vydat k pokladu pašeráků. Každá dvojice má jinou mapu a jinou cestu k pokladu. Kluk Robert by nejradši soutežil sám, ale vylosovali mu do týmu malou a pomalou Klárku. Ti společně nejdřív přelstí dvojici podvodníků, kteří se chtěli dostat k pokladu jednoduše tak, že by špehovali. Pak natrefí na ducha, kterého se Klárka poleká, ale je to jenom Bobík v prostěradle. Opodál ale straší duch Ofélie, které se Robert vyděsí, když zjistí, že je to opravdové strašidlo, zatím co Klárka se nabojí. Dvojice pokračuje dál k pokladu. Robert se dostane k truhlici jako první, ale potřebuje i část hesla od Klárky, které Robert utekl a teď není k nalezení. Soutěž mezitím vyhrála jiná dvojice. Čtyřlístek i s Robertem pátrají po Klárce, její stopy mizí náhle. Robert míní, že za to může duch Ofélie, která ji unesla na hrad Bezzub. Na Bezzub se vydají i další táborníci a chtějí unesenou Klárku osvobodit. Strašidla chvíli dělají drahoty, ale pak přiznají, že to všechno bylo nahrané a domluvené se Čtyřlístkem. Roberta vytrestali za to, že nechal kamarádku samotnou lese. Pak už následuje další zábava dětí se strašidly na hradě.
sp2022-4 Poklad skalních skřítků
Jedeme na hory (Čtyřlístek Speciál 4/2022)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek se vydal na horolezeckou výpravu na Tiské stěny. Při utáboření se seznámí s kolegy horolezci Arnoštem a Lubošem. Myšpulín vypráví, že ke zdejším místům se vážou pověsti. Při úplňku prý otevírají skřítci pomocí kouzelných lucerniček tajné vstupy do skal, kde jsou ukryté poklady. Každý si může nabrat pokladů, kolik unese, ale do svítání musí z podzemí vyjít ven, jinak se promění v kámen. V noci se Arnošt s Lubošem vydají na průzkum. Spatří skřítka, kterého přepadnou a vezmou mu lucerničku. Otevřou si skálu a jdou si pro poklad. Skřítkovo volání o pomoc probudilo Čtyřlístek. Čtyřlístek skřítka Edu Neposedu vysvobodí a ten jim vysvětlí situaci. Skřítek zavede Čtyřlístek do podzemí tajnou chodbou a u pokladů jsou jako první. Pak si Čtyřlístek všimne dvou mizerů a chce je dostihnout. Arnošt s Lubošem ale způsobí zával, který jim umožní nerušeně krást poklady, zatím co se Čtyřlístek se skřítkem musejí vyhrabat. Mizerové si naberou plný pytel mincí a drahého kamení, jenže při přebíhání podzemní říčky se zlomí můstek a oba spadnou do vody. Mizerové se nechtějí vzdát pokladu, který klesl ke dnu. Bobík oba výtečníky, kteří jsou v bezvědomí, zachrání. Skřítek je posype kouzelným práškem zapomnění a Čtyřlístek je odnese zpátky do tábořiště. Arnošt s Lubošem si myslí, že se jim jen něco zvláštního zdálo. Čtyřlístek se zatím rozloučil se skřítkem a pokračuje ve výletu.
kk2022 Kouzelnická hůlka
4 kouzelnické příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2022)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 30 %
Lord Mek Gregor, Myšpulínův spolužák z Oxfordu, pozval Čtyřlístek na oslavu svých kulatých narozenin. Lord je boháč, proto vyšle pro Čtyřlístek tryskáč. Čtyřlístek dorazí na Mek Gregorův hrad ve Skotsku, kde se s oslavencem přivítá a ubytuje se. Na oslavě má vystupovat i známý kouzelník Montana. Kouzelník si Čtyřlístku všimne, a protože se mu takoví chudáčci nehodí do plánu, zamkne Čtyřlístek v jeho pokoji. Začíná oslava Mek Gregora, na které se sešla spousta bohatých lidí. Kouzelník zahajuje svoje představení a všichni jsou nadšení. Jenže pak použije svoji hypnotickou kouzelnou hůlku a všichni usnou. Kouzelník všechny oloupí a na motorce prchá z hradu. Mezitím Čtyřlístek zjistí, že je uvězněn v pokoji a utíká mu oslava. Naštěstí jsou starobylé hrady plné tajných chodeb a Čtyřlístek rychle najde tu, která jej dovede až do hlavního sálu. Tam spatří spící oslavence a okamžitě odhadne, v čem je problém. Nasedne do lordova rols rojse a kouzelníka rychle dopadne. Pinďa mu sebere hůlku, která opravdu funguje a kouzelníka uspí. Pro zloděje si přijede policie a Čtyřlístek se vrací na hrad zachránit lordovu oslavu. Čtyřlístek vypráví na pódium vtipy. Publikum je spokojené, ale hlavně z toho, že má zpátky nakradené věci. Čtyřlístek si kouzelnickou hůlku ponechá a plánuje ji používat, ale jen ve výjimečných případech.
kk2022 Čokomág a Cukrový les
4 kouzelnické příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2022)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístku přijde nečekaná zásilka - dort s písemným vzkazem. Ve zprávě někdo žádá o pomoc, Čtyřlístek má přijít do lesa a hledat cukrovou bránu. Čtyřlístek ochotně vyrazí a v lese opravdu najde vstup do pohádkového cukrového lesa plného různých cukrovinek. Tam ho přivítá víla Cukerína, která si o pomoc napsala. Obyvatele trápí mocný čaroděj Čokomág, který si zabavil les jen pro sebe, a přitom má sloužit všem pohádkovým bytostem. Čtyřlístek už vymýšlí plán. Fifinka požádá Cukerínu, aby vyčarovala sladkost, kterou čaroděj ještě neochutnal. S fondánem s čokoládou vyrazí Čtyřlístek na mágův hrad. Čokomágovi dortík velmi chutná a žádá si každotýdenní přísun. Čtyřlístek ale vyjednává, že jedině výměnou za to, že čaroděj nechá les na pokoji. Čokomág souhlasí, pokud Čtyřlístek splní tři úkoly. Čtyřlístek se přes noc ubytuje dokud čaroděj úkoly nevymyslí. S Bobíkem se utká v pojídání bonbonů. Fifinka má připravit dort, který čaroděj ještě nejedl. A Myšpulín má vymyslet stroj, který zvětšuje sladkosti. Čtyřlístek se vydá pryč z pohádky domů, aby se na úkoly připravil. Pinďa je smutný, že nemá žádný úkol a nemůže pomoci. Další den se Čtyřlístek vrátí na hrad i s vílou Cukerínou. Nejdřív soupeří čaroděj s Bobíkem, musí sníst obrovskou hromadu bonbonů. Bobík je brzy plný, ale pomůže Myšpulínův prášek Apetit 2000 na povzbuzení chuti. První úkol je splněn, předstupuje Fifinka se svým neobvyklým slaným dortem. Čarodějovi dort nechutná a nechce podvod uznat. Jenomže slaný dort s cherry rajčátky je zapsán v kuchařské knize, takže musí uznat porážku. Pinďu osloví mluvící kocour, který se na zámku potuluje. Prý je zakletý princ a Pinďovi prozradí, že čaroděj je podvodník a nikdy porážku neuzná. Pinďa cennou informaci předá přátelům, aby se připravili. Třetí úkol předvede Myšpulín, přinesl příruční přístroj, který zvětší bonbon do velkých rozměrů. Kouzelník je nadšený, přístroj si chce nechat a cukrový les taky, je to lhář. Myšpulín je ale připraven a pomocí přístroje čaroděje zmenší. Malinkého čaroděje si poddá kocour, který tím zlomí své zakletí. Promění se zpět na prince, kterému ve skutečnosti hrad patří. Pak se Čtyřlístek s vílou a princem vydají do lesa na cukrovinkovou hostinu. Všechno dobře dopadlo.
kk2022 Čaroděj mezi kouzelníky
4 kouzelnické příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2022)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
V pohádkové zemi si čaroděj Mirákul přeje být povýšen, je to ale popleta. Vládce čarodějů pošle Mirákula do světa lidí, ať si tam své povýšení zaslouží tím, že někomu pomůže. V Třeskoprskách se chystá 1. ročník soutěže kouzelníků. Čtyřlístek se chce přihlásit do kategorie kouzelníka s asistentkou. Bobík s Fifinkou chtějí předvést trik s levitací. Myšpulín odmítá využití pilulek neviditelnosti, to by byl podvod, a navíc došly. Místo toho přinese Myšpulín obrovský větrák ze staré sušičky, který Fifinku nadnáší, ale při vypnutí ji Bobík špatně chytne a Fifi spadne na zem. Myšpulín navrhuje jiný postup pomocí principu černého divadla. Bobík v černém kostýmu nadnáší Fifinku, u černého pozadí by to mělo fungovat, kdyby Bobík nekýchl a Fifinka neskončila opětovně na zemi. Pinďa si přinese hůllku s hvězdičkou a tvrdí, že zkusí použít sílu myšlenky. Pinďa se soustředí a Fifinka se opravdu vznese. Jenže za to může čaroděj Mirákul, který vše celou dobu sledoval a teď se zapojil. Čaroděj pak nepozorovaně vymění Pinďovu hůlku za svou, která vypadá úplně stejně, a spokojeně se přenese zpět do pohádkové země. Při soutěži kouzelníků Pinďa exceluje a porota je z levitující Fifinky nadšena. Pinďa vítězí a porotce si chce taky trik zkusit. Jednoduše se mu podaří dostat do vzduchu své kolegy, vše je tedy způsobeno čarovnou hůlou a nikoliv schopnostmi kouzelníka. Pinďa je diskvalifikován a musí vítězný pohár vrátit. V pohádkové zemi si jde Mirákul pro povýšení, ale vládce mu vysvětlí, že jeho pomoc Čtyřlístku ublížila. Proto jej pošle znovu do světa lidí, dokud tam neuspěje v něčem i bez čar a kouzel. Mirákul se objeví na zahrádce Čtyřlístku, kde všechno Čtyřlístku vysvětlí. Pinďa je chvíli nazlobený, ale pak se rozhodnou Mirákulovi pomoci. Soutěž ještě zítra pokračuje kategorií sólových kouzelníků a Čtyřlístek tam Mirákula přihlásí. Ten se mezitím naučí několik senzačních triků z Pinďovy knížky. Čtyřlístek porotcům vysvětlí, že při soutěži vědomě nepodváděl, aby bylo jasno. Pak nastoupí Mirákul a i při velké konkurenci soutěž vyhraje. Mirákul uspěl a může se vrátit do pohádkové země, jenže se rozhodne zůstat ve světě lidí a živit se dál jako kouzelník. Vlastní píle a vymýšlení vlastních triků je zábavnější než používat kouzla.
kk2022 Čarovné bylinky
4 kouzelnické příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2022)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Čtyřlístek se vypraví na komentovanou prohlídku třeskoprského Starého Města. Průvodce čtveřici ukáže laboratoř středověkého kouzelníka Pidlifouse. Myšpulín na magii nevěří, ale udělá si pár fotek z Pidlifousovy knihy. Doma se pak snaží podle receptu udělat lektvar, jenže to bouchne a přípravek se vylije až na Fifinčin čerstvě zasazený záhonek bylinek. Za čas Fifinka vaří guláš a k dochucení použije spoustu bylinek ze své zahrádky. Hladovec Bobík guláš okusí a je tak výborný, že jej sní celý sám. Kamarádi jsou nazlobení, ale Bobík je mírný, blažený a poklidný. Pak ještě Bobík sousedovi daruje sekačku, klučinovi Petrovi Pinďovo kolo a peníze na nákup použije na lízátka pro děti. S Bobíkem není něco v pořádku a Myšpulín si vzpomene na kouzelný lektvar rozlitý v záhonku bylinek. Bylo to totiž kouzlo dobra a má se používat v mírných dávkách. Takhle ale nemůžou Bobíka nechat. Myšpulín se vypraví zpátky do kouzelníkova domu, ale průvodce ukáže, že spoustu stránek z kouzelné knihy sežraly myši. Myšpulín tak neví, jak připravit protikouzlo, ale můžou se pomocí chronoletu vydat za Pidlifousem osobně. V roce 1586 najde Čtyřlístek kouzelníka v jeho domě. Pidlifous rychle připraví protikouzlo a Bobíkovi to ihned pomůže. Čtyřlístek se s díky chce vydat zpět domů, ale zrovna si pro kouzelníka přichází z rozkazu purkmistra stráž. Za provozování černé magie byl na něj vydán zatykač. Odváděný Pidlifous prosí Čtyřlístek, ať dá zprávu šenkýřce Veronice z hospody U Podkovy. Čtyřlístek tak neprodleně učiní. Veronika vysvětlí, že se má s Pidifousem ráda, ale myslí si na ni i purkmistr, proto vymyslel nesmysl se zatykačem. Fifinka ví jak pomoci, stačí zase uvařit guláš plný kouzelných bylinek, přinesla si je totiž s sebou z budoucnosti a teď se náramně hodí. Čtyřlístek s Veronikou donesou kotlík guláše na radnici jen chvíli před plánovanou popravou Pidlifouse. Zlý purkmistr si ale rád nejdřív pochutná na guláši od Veroniky. Puskmistr je náhle jako vyměněný a od teď chce už jen páchat dobro. Pidlifous s Veronikou se šťastně shledávají a Čtyřlístek se vrací domů.
ročník 2021příběhy - seznamročník 2023
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Jája a PájaJája a Pája Čtyřlístek baví už 40 let!Čtyřlístek baví už 40 let! Reprodukce a listyReprodukce a listy 2., 3. a 4. vydání2., 3. a 4. vydání První půlstoletíPrvní půlstoletí
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru