Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2023
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2023

202324 příběhů Čtyřlístku v roce 2023.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2023
Čtyřlístek Speciál 2023

733 Bobík mistr bobů
Bobík mistr bobů (Čtyřlístek 733, 2023)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Bobík nemá z vítězství v bobovém závodě v Třeskoprskách moc velkou radost. Nominoval se tím totiž na mistrovství, a tam budou lepší borci. Kamarádi neváhají a pomůžou mu s tréninkem. Fifinka ušije Bobíkovi kombinézu a Myšpulín sestrojí BSB 2023 - Bobíkovy super boby. Čtyřlístek dorazí na místo závodů. Tam už se chvástá vítěz předchozích pěti mistrovství Jóža Bóža, že vyhraje zas. Tréninkové jízdy ho ale znejistí, protože nejlepších časů dosahuje Bobík. Pinďa s Myšpulínem navíc natřou boby nesmyvatelnou vylepšenou aerodymanickou barvou. Do bobárny se ale někdo v noci dostane a připravuje lumpárnu. Další den při závodech průběžně vede Bóža. Jako poslední jede Bobík, ale náhle se mu uvolní nůž a havaruje. Z vítězství se tak raduje Bóža. Čtyřlístek si stěžuje, že Bobíkovy boby poškodil Bóža, usvědčují ho ruce od nesmyvatelné barvy. Bóžu ze závodů vyloučí, ale opakovat jízdy nelze. Kamarádi mají řešení - zítra se budou konat závody čtyřbobů. Pořadatel jako náhradu za pokažený závod rád dopíše nové účastníky. Přes noc přestaví Čtyřlístek Bobíkovy boby na čtyřmístné a v závodě si dojede pro jasné vítězství.
734 Sušenkový méďa
Sušenkový méďa (Čtyřlístek 734, 2023)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Do cukrárny vtrhnul medvěd a pustil se do sušenek, zrovna když si tam Pinďa s dvěma kluky pochutnávali na sladkostech. Pak ještě medvěd vyděsí obyvatele Třeskoprsk tím, že se koupe v kašně. Kamarádi Pinďovi nevěří, ale zprávy na internetu je přesvědčí. Druhý den se situace opakuje. Starosta svolává zasedání, kdo chce pomoci může přijít. Čtyřlístek se samozřejmě zapojí a důrazně odmítne nápady myslivce nebo ředitele cirkusu, o odchyt se postará sám. Fifinka napeče sušenky (Bobík si schová jednu krabici do garáže) a Čtyřlístek vyrazí do hor s velkou klecí. Medvěda najdou snadno, ale ten je vyděsí tak, že v kleci skončí sami. Tohle Čtyřlístku nevyšlo. Uplyne nějaký čas, už je dokonce zima a napadl sníh. Medvěd už se neukázal a Bobík si vzpomene, že si v garáži zapomněl krabici se sušenkami, které medvědovi tak chutnaly. S překvapením zjistí, že v garáži vyspává medvěd, tedy vlastně medvědice, s dvěma mláďaty. Krabice se sušenkami ji přilákala a medvíďatům taky chutnají. Myšpulín pátral na internetu a zjistil, že se v Tatrách ztratila oblíbená medvědice Berta s jasným poznávacím znamením - miluje sušenky. Pro medvědici si přijede zaměstnanec Tatranského národního parku a zve Čtyřlístek na návštěvu. Fifinka napekla medvědům na cestu zásobu jejich milovaných sušenek.
735+736 Není slon jako slon
Není slon jako slon (Čtyřlístek 735+736, 2023)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Myšpulín sestavil krásnou indickou výstavu a dostane za to medaili s Ganéšou, sloním bohem moudrosti a vědomostí. Navíc je Čtyřlístek pozván do Indie. V Indii se Čtyřlístek porozhlédne po městě, Bobík v restauraci vyzkouší pálivé jídlo a Fifinka si na trhu koupí sárí, které si hned obleče. Na slonu kolem projíždí mahárádža Rádža šedesátý šestý a okamžitě se do Fifinky zamiluje. Pozve Čtyřlístek do svého paláce, kde jim ukáže obraz s manželkou prvního Rádži, která jako by Fifince z oka vypadla. Rádža věří na převtělování a proto si chce Fifinku vzít za ženu. Myšpulín protestuje, převtělování je nevědecké. A především nesouhlasí ani Fifinka. Rádža tedy od záměru ustoupí a nechá naservírovat pití. Jenže po něm Čtyřlístek usne jako špalek. Kluci bez Fifinky se probudí až ráno před palácem. Dovnitř paláce se nijak nejde dostat, ale musejí vysvobodit Fifinku. Když Myšpulín vidí, jak nějaký člověk krutě popohání slůně na trh, kde ho chce prodat, vloží se do věci a vymění slona za svou medaili. Slůně lidským hlasem poděkuje a na oplátku a zavede kluky do chrámu boha Ganéši. Bůh je překvapivě živý - poděkuje za záchranu jednoho ze svých dětí, a slíbí pomoc se osvobozením Fifinky. Vypraví se společně s kluky do paláce a tam Rádžu promění v myš, která teď bude táhnout Ganéšův kočár. A Čtyřlístku věnuje Ganéša na památku vyřezávanou masku - svoji podobiznu. Čtyřlístek pokračuje v návštěvě Indie, ale Fifinka pro jistotu sundá sárí, kdyby zase šel okolo nějaký maharádža.
735+736a Vzhůru na stromy
Není slon jako slon (Čtyřlístek 735+736, 2023)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek si chtěl v Africe prohlédnout rezervaci, ale antilopy utekly. Čtyřlístek správci slíbí, že je podle stop najde. Až když je Čtyřlístek na cestě, všimne si správce, že zámek od vrat byl vypáčený, nešlo tedy o útěk ale o krádež pytláky. Čtyřlístek dojde k místu, kde se stopy antilop rozdvojují, rozdělí se proto také na dvě skupinky. Pinďa s Bobíkem potkají na své cestě malého kluka, který brečí, protože jeho kmeni se ztratil král. Kluci slibují, že se po něm podívají. Pak ale natrefí na lva, před kterým se schovají na stromě. Jenže lev číhá pod stromem a nemíní se vzdálit. Fifinka s Myšpulínem ztratí stopy v houští, kde je vyplaší lvice. I tato dvojice se schová před lvicí na stromě a ani oni nemůžou kvůli číhající šelmě ze stromu slézt. Fifi volá o pomoc a překvapivě zjistí, že jsou velmi blízko od stromu, na kterém se ukryli Pinďa s Bobíkem. Bobík má hlad, Fifinka mu pošle buchty po mrštné opici, která za úplatek uskuteční donášku. Pak si lev všimne lvice, vzájemně si padnou do oka a odcházjí spolu pryč. Čtyřlístek může slézt ze stromů a pokračovat v pátrání. Pak se ozve lví řev. Kluk, který předtím brečel, se směle vydává za lvím řevem. Lev je totiž oním zmiňovaným Králem. Je to ochočený lev z rezervace, člověku by neublížil, ale řevem zaplašil opravdové pytláky na strom. Pak společně s lvicí zaženou antilopy zpátky do rezervace. Pytláci jsou předáni policii a Čtyřlístek má radost z dobrodružství, které prožil.
737 Zachraňte domeček
Zachraňte domeček (Čtyřlístek 737, 2023)
napsala Veronika Růžková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Sousedův pes se podhrabal pod plotem a pak hrabe na zahrádce Čtyřlístku. Čtyřlístek rošťáka zažene k majiteli a Bobík zatím zjistil, že ve vyhrabané jámě je kost. Myšpulín ji prozkoumá a s překvapením zjistí, že patřila mamutovi. Myšpulín nasadí svůj nejnovější vynález - archeologického pavouka ARPA 50, který umí zrentgenovat vše až do hloubky 50 metrů. Kromě jiných věcí najde vynález další kosti. Myšpulín povolá svého přítele mamutologa Křepelku. Spolu pak zahájí velký archeologický výzkum. Rozkopou velkou část zahrady a chystají se bagrem i zbourat domeček, protože se pod ním možná skrývá kostra mamuta. Ke Čtyřlístku se zase dostane pes a bagristu Křepelku v poslední chvíli zastaví. Majitel se omlouvá, jeho pes totiž ucítil vyhrabané kosti. Pak si ale všimne, že kosti na zahrádce pochází z muzea, kde společně se psem hlídají. Jenže jak je zřejmé, když majitel usne, pes kosti postupně bere a zahrabává na zahrádce Čtyřlístku (a nikoliv vyhrabává, jak se na začátku zdálo). I mistr vědec se někdy utne, Myšpulín si za tenhle omyl dá od bádání na nějaký čas pauzu.
738 Okolo Třeboně
Okolo Třeboně (Čtyřlístek 738, 2023)
napsal Richard Král, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek vyrazil na výlet okolo třeboňských rybníků. Myšpulín kamarády poučí o Jakubovi Krčínovi, který rybníky zakládal. Říká se o něm, že se zapletl s čerty. V Třeboni po vydatném jídle projdou kolem Krčínova domu až na zvonici, odkud je výhled na celou Třeboň. Bobík neodolá a zazvoní na zvon. Když se Čtyřlístek vrací, spatří v Krčínově domě ustaraného starce. Je to opravdový Krčín, takže zvon přenesl Čtyřlístek do minulosti. Krčín má starosti, opravdu se zapletl s čertem. Pán mu před dvaceti lety nařídil založit spoustu rybníků a sám by to nezvládl. Upsal svou duši a dnes v noci vyprší lhůta, čert si pro něj má přijít na hráz rybníku Nevděk (později pojmenovaném Svět). Čtyřlístek pořád netuší, jak čerta obelhat a Krčínovi pomoci. Čtyřlístek mezitím spadne do napouštěného rybníku a je celý od bahna. Vypadá jako čert, až se ho Pinďa lekne. Když si přijde pro Krčína opravdový pekelník, ohlásí se Myšpulín jako Myspulikus, čert vyšší kategorie, takže má větší nárok na duši. Čert se s ním hádá a o Krčína přetahuje. Ale že si nestihne odnést Krčína do východu slunce, tak prohrál. Okolo jde babička pro trávu králíkům a lekne se Myšpulína. Krčín děkuje za záchranu, Myšpulín se v rybníku umyje a Čtyřlístek si jde na věž ciknout zvonem pro návrat do své doby. Pinďa koupil v antikvariátu knížku. Je v ní otištěn obraz s titulkem "Pro Jakuba Krčína si přišel čert". Podle svědectví babičky je na obrázku ve skutečnosti vyobrazen zabahněný Myšpulín.
739+740 Znamení nic nezmění
Znamení nic nezmění (Čtyřlístek 739+740, 2023)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Bobík cestou na nákup natrefí na věštkyni a peníze utratí na předpověď budoucnosti. Prý přátele čekají potíže, ale Bobík to vše napraví. Když Bobík přinese domů místo nákupu jen zprávy o nadcházejících věcech, chce Myšúpulín nevědeckým metodám učinit přítrž. Vynalezne robota - předpovídač budoucnosti PŘEDBUD 001. Pinďovi předpoví malou nehodu s nohou, ale pak bude sláva s hlavou. Pinďa má mít důležitý fotbalový zápas, tak pro jistotu jen sedí na židli. Pak se ale nudí a šplhá po knihovně pro knížku o fotbalu. Jenže při lezení spadne na zem a do nohy ho trefí letící kniha. Noha sice bolí, ale Pinďa se rozhodne na zápas jít, kde pak zazáří, když dá hlavičkou vítězný gól. Předpověď se splnila. Bobíka měla čekat výhra, koupí si proto los a skutečně je z toho první cena. Fifince stroj předpověděl, že kdyby se víc snažila, tak by zazářila. Fifi šla do módního salónu ukázat své návrhy a byli nadšení. Teď šije své zakázky. Myšpulínovi PŘEDBUD řekl, že vynálezce bude hledat uznání. Myšpulín je nadšen, jak se předpovědi vyplnily a napíše do všech tiskových agentur. Brzy se před domečkem vrší zástupy lidí, kteří chtějí znát svou budoucnost. Stroj se z toho zavaří a musí si odpočinout. Myšpulín pomýšlí dokonce na Nobelovu cenu. Pinďa si dojednal přestup do Kočičí Lhoty, hrají tam první ligu. Fifinka se chce odstěhovat do Paříže, dostala tam práci. Za Myšpulínem přijdou zástupci vědeké obce a předají mu bludný kořen, vědeckou anticenu, sešel totiž z vědecké cesty. Bobík je nazlobený, všichni se zbláznili a chtěl by mít vše jako dřív. Kamarádi to uznají. Fifi bude dál šít jako koníček a Pinďa nemůže zradit svůj fotbalový tým. S věštěním je pro jistotu konec, ale Myšpulín ještě zjistí poslední předpověď pro Čtyřlístek - a stroj odpoví, že nejsou třeba žádné rady, když máte dobré kamarády.
739+740a Tajemství staré harfy
Znamení nic nezmění (Čtyřlístek 739+740, 2023)
napsal a nakreslil Dan Černý, 15 stran, 70 %
Čtyřlístek je zase bez peněz. Bobík navrhne založit kapelu, v tom jsou prašule. Na půdě Čtyřlístek vyhrabe hudební nástroje. Pinďa má harmoniku, Myšpulín housle, Bobík píšťalku a Fifi najde starou harfu. Brzy se koná v kulturním domě koncert skupiny 4lístek. Jdou se podívat i dva zvláštní chlapíci, na plakátu je totiž zaujala harfa. Koncert je totální propadák, Čtyřlístkovy odrhovačky naštvou publikum a vyrazí na pódium. Strhne se mela, při které dva chlapíci ukradnou harfu a prchají. Myšpulín použije Bobíkovu flétnu jako foukačku a vstřelí tlustšímu zloději do pusy marcipánový čip (marcipán má v elektonice budoucnost). Zpátky doma lokalizuje Myšpulín svůj čip a zjistí, že zloději uprchli s harfou do Irska. Čtyřlístek se tam dopraví Hopskokem, skákavým dopravním prostředkem, který se bohužel při přistání zcela rozbije. Čtyřlístek tedy bude muset později vymyslet, jak se bez peněz dostat zpátky domů. Signál z čipu už se vytratil, ale Čtyřlístek ví, kde přibližně pátrat. Po přespání v hostinci (díky pomoci hostinskému bylo zadarmo) vyráží Čtyřlístek na starodávný hrad, z kterého vycházejí zvláštní drnkavé zvuky. Kluci na svých ramenech vytáhnou Fifinku k oknu, aby mohla zjistit, co se v hradě děje. Fifinka uvidí dva zloděje s harfou, ti navíc ukradli z muzea vzácný středověký pergamen s notami na vyvolávání leprikóna. Zatím se jim ale nedaří na harfu zahrát správně. Když jde jeden ze zlodějů pro jídlo, sebere Fifinka svoji harfu a navíc i pergamen. Myšpulín kamarádům vysvětlí, že leprikón je škodolibý irský skřítek, který vás dovede k hrnci zlata. Bobík navrhuje to zkusit, aspoň by byly peníze na návrat domů. V noci na návrší zadrnká Fifinka noty z pergamenu. Opravdu se zjeví leprikón, jenomže se objevili i zloději se zbraní, skřítka chytnou, harfu zničí, spálí pergamen a utečou. Zloději skřítkovi vyhrožují, chtějí hrnec zlata. Skřítek jim řekne, ať třikrát vysloví "bé", jenže po tomto zaklínadle se zloději promění na ovce. Čtyřlístek jde z návrší pryč. Bobík je unaven a náhodou si sedne zrovna na skřítka. Leprikón slibuje bohatou odměnu, když z něj Bobík sleze. Skřítek vyčaruje Čtyřlístku novou harfu. A Čtyřlístek už ví jak si vydělat na cestu domů - v hostinci hrají své odrhovačky, které v Irsku nikdo nezná a proto mají docela úspěch.
741 Sumo jde samo
Sumo jde samo (Čtyřlístek 741, 2023)
napsal Lukáš Pavlásek, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek se vypravil na dovolenou v Japonsku. V tokijské čtvrti sudomi, centru suma, jsou zápasníci váženými lidmi. I s Bobíkem se chtějí Japonci fotit. Čtyřlístek brzy zjistí, že si lidé pletou Bobíka s místním sumistou Hokadžimou, který má dnes večer nastoupit na zápas s Kučukruťákem. Bobík si pozornosti neoprávněně užívá dál, v restauraci se dokonce nají na účet podniku. Pak ale Čtyřlístek přepadnou členové jakuzy a unesou ho. Ve svém doupěti mafiáni zjistí, že unesli nesprávnou osobu. Mafiánský šéf si vsadil na protivníka a potřebuje, aby Hokadžima nenastoupil do zápasu. Pak mafiáni svůj omyl napraví a unesou opravdového sumistu. Čtyřlístek je propuštěn, Bobík ale ještě od svého dvojníka vyslechne radu. Bobík se vrátí do restaurace, kde se řádně přejí. Vyrazí na stadión, s plným břichem nastoupí do souboje s Kučukruťákem a protivníka snadno porazí. Šéf mafiánů v publiku protestuje, tohle přece není pravý Hodžisako. Čtyřlístek na něj pošle policii a zajistí vysvobození uneseného sumisty. Co způsobilo Bobíkův úspěch, jakou radu Bobík od sumisty před zápasem dostal? Hodně se najíst a sumo půjde samo!
742 Čtyřlístek zálesáků
Čtyřlístek zálesáků (Čtyřlístek 742, 2023)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Paní Novotná si zlomila nohu a Fifinka se nabídne, že jí Čtyřlístek pohlídá chatu a zároveň si tam udělá prima prázdniny. Po hodinách cesty daleko od civilizace konečně dorazí Čtyřlístek k chatě, nebo spíš srubu. Pak vyrazí do městečka, ale tam jsou všichni vystrojení jako na divokém západě a na Čtyřlístek se nelibě dívají. Čtyřlístek přemýšlí, co je to za bláznivé lidi. Při návratu z nákupu Čtyřlístek zjistí, že mu někdo ukradl pneumatiky z auta. Druhý den zahájí Čtyřlístek pátrání. Ve srubu najde správné kovbojské oblečení ve kterém ho už ve westernovém městečku přivítá šerif vlídněji, ale s loupeží pomoct nechce, prý je to nebezpečné. Čtyřlístek má štěstí, zrovna když hledá nějakého psa stopaře, vyskočí na něj jeden ze křoví. Pes chytí stopu a zavede Čtyřlístek do indiánské vesnice. Indiáni si z pneumatik Čtyřlístku udělali nový lapač snů a nechtějí je vrátit. Čtyřlístek si je později nepozorovaně sebere a před indiány prchá pro jistotu přes westernové městečko. Kovbojové a indiáni po sobě začnou střílet. Bobíka při přestřelce trefí šíp přímo do čela, ale Myšpulín odhalí, že šíp má špunt a náboje jsou molitanové. Pak si indiánský náčelník s šerifem podají ruce a oslovují se pane řediteli a pane primáři. Konečně se všechno vysvětluje, takhle se dnes lidé baví a prý si u toho náramně odpočinou. Dovolená už jim ale končí, tak ještě chtěli vtáhnout Čtyřlístek do hry. Čtyřlístek se nezlobí, hlavně že už bude od těchto bláznů klid. Pohoda Čtyřlístku u táboráku bude ale brzy narušena, za stromem už číhají další dobrodruzi.
743+744 Bublet
Bublet (Čtyřlístek 743+744, 2023)
napsala Veronika Růžková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Myšpulín sestrojil nový dopravní prostředek, trochu letadlo, trochu ponorku, a pojmenoval ho Bublet. Čtyřlístek si prohlíží vnitřek, když Bublet náhle nastaruje a odlétá s ním pryč. Přístroj ještě nebyl hotový, tak převzal řízení autopilot a dopravil Čtyřlístek až na tropický ostrov. V informačním centru se Čtyřlístek dozví, že je na Samojských ostrovech. Vyzvedne si tam mapu, Pinďa si koupí knížku Zlatý Samoa. Všimnou si jich dva výtečníci, kteří mají něco za lubem. Čtyřlístek se na ostrově utáboří. Myšpulín spravuje Bublet a Pinďa kamarádům přečte z knihy legendu o tom, že ostrov dřív chránila zlatá šoška, ale ukradli ji pirát. Ten s ní skočil do jezera To Suo a chtěl vyplavat skrz podzemní tunel až v moři, ale pirátská loď se ho už nedočkala. V noci se k tábořišti připlíží dva výtečníci, unesou Pinďu a ukradnou Bublet. Měli v plánu najít v zaplaveném tunelu ztracenou sošku, a zdálo se, že jim bude Čtyřlístek při hledání překážet, ale teď jim může jeho ponorka pomoci. A opravdu, ponorkou se protáhnou přes tunel a objeví jeskyni se soškou. Pak plánují z ostrova prchnout a Pinďu mít na výkupné. Mezitím už se rozednilo a kamarádi zjistili, že se ztratil Pinďa a Bublet. Myšpulín má hodinky, kterými může slyšet, co se v Bubletu odehrává, navíc může ponorkoletadlo i dálkově ovládat. Díky tomu navede Bublet se zloději přímo na policii.
743+744a Fair Play
Bublet (Čtyřlístek 743+744, 2023)
napsal Richard Král, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 70 %
Na začátku školního roku se Pinďa od učitelky dozví, že se bude za týden konat rodinný triatlon. Pinďa se bojí, co tomu řeknou kamarádi, ale ti se chtějí nadšeně jakožto Pinďova rodina zúčastnit. Aby se všichni na závod patřičně připravili, sestaví Myšpulín MVTP - moderní vědecký tréninkový plán. Pro Bobíka vymyslel bazének, ve kterém trénuje kraula na místě přivázán na provazu. Cyklistický trenažér pro Fifinku je napojen přímo k přístroji na vaření, takže zvládne při tréninku i uvařit. A Pinďovi nařídil Myšpulín běh s konvemi kolem záhonů. Za týden začíná závod, Čtyřlístek je dobře připraven. Na první disciplínou je přeplavat Blaťák a Bobík brzy získá náskok. Dvě děti se plaví na člunu a pořizují fotky pro své fanoušky na sítích. Holčička při focení spadne ze člunu a topí se. Všimne si toho Bobík a zachrání ji, jenže se kvůli tomu propadne na konec pořadí. Nic není ztraceno, nastupuje Fifinka na kole přes Polomené hory. Brzy předjede několik soupeřů. Jedna cyklistka píchne a protože nemá náhradní duši, Fifinka jí pomůže. Skombinuje bicykl se svým a na dvojkole dojedou k cíli své etapy, i když mezitím spadly na konec pořadí. V další etapě Pinďa v běhu stáhne náskok a cestou přes Bezzub se dostává do vedení. Přichází bouřka, blesk uhodí do mříže ve východu z hradu těsně po tom, co ho Pinďa opustil. Pinďa se rozhodne vrátit a pomoci. S vypětím všech sil těžkou mříž přidržuje, aby mohli soupeři proběhnout. Zcela vyčerpán dorazí do cíle jako poslední. Čtyřlístku se na vyhlašování vítězů ani moc nechce, ale dopadne to spravedlivě. Čtyřlístek dostane čestnou cenu Fair Play za kamarádské chování při závodě. Na vítěze se časem zapomene, ale na tuhle historku jen tak ne.
745 Praotec Čech
Praotec Čech (Čtyřlístek 745, 2023)
napsal Lukáš Pavlásek, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Pinďa si čte Staré pověsti české a Bobík se vysmívá, že jsou to jen vymyšlené příběhy. Myšpulín rozhodne, že se můžou přesvědčit na vlastní oči, cestování času mají v malíčku. Fifinka připraví dobové oděvy a svačinu, Myšpulín vyrobí nový způsob jak cestovat do časem - pomocí speciální pláštěnky s knoflíkem. Čtyřlístek se vypraví na cestu, ale kvůli neodzkoušenému vynálezu skončí u kněžny Libuše. Druhý pokus už je úspěšnější a Čtyřlístek se nenápadně připojí k družině praotce Čecha právě k večeři u ohně, podávají se staročeské placky. Jen dva mladí velitelé Vzdech a Měch mají podezření, že Čtyřlístek nikdy neviděli. Pak se koná porada, praotec Čech navrhuje další cestu do vnitrozemí, zatím co Mech a Vzdech prosazují vydat se na druhou stranu a usídlit se u moře. Praotec nehodlá o rozhodnutí debatovat, tak ho v noci Mech se Vzdechem spoutají. To už musí zasáhnout Čtyřlístek a napravit historii. Bobík dvojici přemůže a za trest jim uloží nést příští den praotce na nosítkách. O tom se sice v pověsti nic nepovídá, ale to nevadí. Praotcova družina úspěšně dorazí na Říp, odkud Čtyřlístek vyhlíží místa, kde jednou budou Třeskoprsky. Bez zásahu Čtyřlístku by ale bylo všechno jinak a jinde.
746 Duch není na houby
Duch není na houby (Čtyřlístek 746, 2023)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Kluci vyrazili, na houby, ale moc jich nenašli. Fifinka z hub dělá smaženici a mezitím si čte knihu Příběhy lesního ducha. Z kouře z jídla se zjeví duch a řekne Fifince, že někdo v lese potřebuje její pomoc. Fifinka přesvědčí kluky, že se musejí vydat do lesa, i když se blíží bouřka. Čtyřlístek uteče před deštěm do jeskyně, kde si rozdělá oheň. V kouři se opět zjeví duch, vidí ho jen Fifinka, která četla knihu a věří na něj. Než oheň uhasne, stihne duch Fifince říct, že v lese zabloudila malá Alenka s pejskem. Čtyřlístek se po dešti vydá na pátrání. Objeví holčičku, která si hraje na schovku, mysliveckého psa a taky děti, které si nedovoleně rozdělaly v lese oheň. V kouři se opět zjeví duch a prozradí Fifince, že holčička se skrývá v blízkém krmelci. Čtyřlístek ji najde a odvede k rodičům, kteří už se strachovali a zavolali si policii. Když se Čtyřlístek vrátí domů, objeví před dveřmi celou nůši hub jako poděkování za pomoc od ducha. Později si Čtyřlístek udělá táborák, opéká si darované houby a tentokrát už vidí v kouři ducha všichni.
747+748 Poslední záhada
Poslední záhada (Čtyřlístek 747+748, 2023)
napsal Lukáš Pavlásek, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek se při návštěvě Londýna si prohlíží Buckinghamský palác zvenku a lituje, že nemůže dovnitř Pak se Čtyřlístek vydá do muzea Sherlocka Holmese, i když se Bobík ušklíbá tomu, že fiktivní postava má své muzeum. Prohlídka je zajímavá, Bobík najde skrytou šipku a za ní v tajné skrýši schovaný vzkaz. Proto se Čtyřlístek rozhodne zůstat tajně v muzeu i po zavíračce a pak pátrá podle vzkazu. Stopy vedou na další místa v místnosti. V truhle objeví notový zápis, a není důležité, jakou melodii noty představují, ale ty namalované jako větší zavedou k vitrínce s Holmesovým zápisníkem ve vedlejší místnosti. V zápisníku je neviditelným písmem popsaná cesta k tajné chodbě. Na jejím konci je zámeček s kódem, který vyluští Pinďa z obrazů v chodbě. Čtyřlístek dojde do skryté malé knihovny, další průchod otevře správně zvolená kniha. Za knihovnou se skrývá pes, ale není Baskervillský, ale hodný. A objeví se taky Sherryk Holmepes, dávný přítel Čtyřlístku. O Holmepsovi nebylo dlouho slyšet a teď dělá ředitele muzea Sherlocka Holmese a navíc vymyslel únikovou hru, kterou teď Čtyřlístek jako vůbec první dohrál. Hlavní výhrou je soukromá prohlídka Buckinghamského paláce s audiencí u krále Karla III.
747+748a Kouzelná čepice
Poslední záhada (Čtyřlístek 747+748, 2023)
napsal Richard Král, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek uspořádal na zahrádce vánoční setkání se sousedy. Když všichni odejdou, všimne si Čtyřlístek padající hvězdy. Myšpulín propočte, kam asi spadla a ráno se za ní vydají do lesa. Z místa dopadu vedou stopy sání a zvířat. A na stromě visí natržená červená čepice. Fifinka ji doma zašije a nasadí si ji. Hned jí vyrostou dlouhé bílé vousy, naštěstí stačí si čepici zase sundat. Čtyřlístek má jasno, čepice patří Santa Clausovi. Když už ji Čtyřlístek má, tak ji využije. Fifinka spíchne červené oblečení pro Bobíka, který si nasadí čepici a jako Santa udělá všem dětem radost. Na zahrádku u Čtyřlístku všechny za Santou Bobíkem chodí a na klíně mu vyprávějí, co by si přály k Vánocům. Bobík jim všechno slíbí, ačkoliv kdyby se všechno vyplnilo, byl by to podle jeho slov mazec. A ono se to taky příštího dne vyplní. Po městečku se prohání jednorožec, robot, King Kong, sto pejsků, dítě v raketě a jiné nesmysly, které si děti přály. Obyvatelé viní Čtyřlístek, za tím bude zase nějaký vynález. Čtyřlístek jde domů a vymýšlí co dál. Naštěstí za ním příjde pravý Santa Claus. Vysvětlí, že z nebe spadl, protože se srazil se satelitem. Podle spoušti, která v Třeskoprskách nastala, jasně poznal, kam zmizela jeho čepice. Chyba byla v tom, že natrženou čepici zašila Fifinka obyčejnou nití, je potřeba použít kouzelnou. S opravenou čepicí může Santa zvrátit vše, co Čtyřlístek napáchal. Santa zkusí požádat Bobíka o pomoc, má přece už praxi. Ale Bobíkovi už to stačilo.
sp2023-1 Kouzelná flétna
Patálie s Thálií (Čtyřlístek Speciál 1/2023)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Fifinka se v divadle připravuje na svoje představení, ale někdo jí ze stolu ukradne flétnu. Čtyřlístek hledá všude možně, ale nakonec najde nějakou starou a zaprášenou flétnu zpátky na svém místě. S touto flétnou odehraje Fifinka velmi úspěšné vystoupení, ale cítí se po něm divně. Kluci ji pak hledají v šatně, ale Fifinka zmizela v podzemí za tajnými dveřmi. Tam ji kluci najdou u hraběte Orferotiho, fantóma třeskoprského divadla, který tam žije už stovky let. Flétna očarovala Fifinku a ta teď bude hraběti sloužit. Bobík to nechce tak nechat, ale fantóm ho také očeruje. Pinďa s Myšpulínem utíkají podzemními chodbami a narazí na čerta. Čert jim vypráví, že hrabě chtěl být slavným muzikantem a proto upsal svou duši čertu. Jenže když si čert přišel pro duši, použil hrabě flétnu na čerta. Od té doby tady čert pobývá. Myšpulín odlomí kouzelné čertí rohy, zacpe si s nimi uši a jde si pro fantómovu flétnu. Fantóm se snaží marně omámit Myšpulína hrou na flétnu, pekelné rohy jsou totiž zvukotěsné. Myšpulín sebere flétnu a čert si konečně může odnést fantóma do pekla. Čtyřlístek schová kouzelnou flétnu v podzemí. Fifinka si plánuje pořídit novou a zítra uspořádat další koncert.
sp2023-2 Není kočka jako kočka
Kočka není pes (Čtyřlístek Speciál 2/2023)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek přiletěl do amazonského pralesa na dovolenou. Kamarád jim půjčil domeček, musejí se jen postarat o mládě kočky. K překvapení Čtyřlístku není Elinka koťátko ale jaguár, naštěstí po mírném úvodním nedorozumění hodný. Fifinka připraví jídlo a kluci jdou s Elinkou na průzkum okolí. Nějaký muž pozná Myšpulína a rozhodne se ho zbavit. Vymění ceduli nebezpečí za směrovku výletní trasy. Myšpuln proto málem spadne do propasti, naštěstí ho zachrání jaguár. Zpátky v domečku zatáhne Pinďa ve sprše za strakatý pás, ten ale nespouští vodu, je to had. Opět dílo neznámého muže, který také do domku vpustil papouška, který udělal značný nepořádek a snědl oběd i s čokoládovým dortem. Těch nešťastných náhod už je trochu moc, proto Čtyřlístek sleduje odlétajícího papouška. Přivede je k neznámému muži, kterého si Bobík podá. Muž vysvětluje, že před dvaceti lety našel v pralese neznámou léčivou bylinu, stal se slavným objevitelem, ale protože už další nenašel, mají ho za podvodníka. Vyhání z oblasti jiné vědce, aby mu nemohli ukrást objev. Myšpulín mu vysvětlí, že spolupráce mezi vědci je potřeba. Vědcův papoušek upí, snědl čokoládový dort a to nesmí. Elinka odtáhne Pinďu do pralesa a ukáže mu krásnou kytku. Pak s ní Pinďa běží zpět za kamarády. Vědec zajásá, to je ta květina, kterou neúspěšně hledá. Za pomocí Myšpulínovy příruční laboratoře vyrobí lék pro papouška. Elinka vrčí, když chce Myšpulín vědět místo v džungli, kde kytka roste. Jaguár nevěří lidem, ti jen ničí prales. Vědci ale stačí donesené exempláře, další už si vypěstuje. A Čtyřlístku konečně začíná čtrnáct dní krásné dovolené. Vyrazí do pralesa a Elinka bude průvodce.
sp2023-3 Supertajná mise
Chyťte špióna (Čtyřlístek Speciál 3/2023)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Kolem domku Čtyřlístku se prohánějí dvě rychlá auta. Agent Jakub Bond uhání před padouchy z organizace Přízrak. Agent vypustí z auta mlhu, díky kterým unikne před zloduchy, ale nabourá, zraní se na hlavě a vletí do domečku Čtyřlístku. Bond Čtyřlístku prozradí svou misi. Z tajné továrny na čokoládu, která se nachází na Bezzubu, sebral vzorek čokolády, která mění lidi v zombíky. Superpadouch tak chce ovládnout svět. Myšpulín čokoládu prozkoumá a zjistí, že je úplně obyčejná. Čtyřlístek se rozhodne Bondovi pomoci, ale moc mu nevěří. U Bezzubu agent opravdu najde tajný vchod do podzemní laboratoře. Agent v ní hravě přemůže padouchy, protože Bonda nečekali. Ve skutečnosti vběhl Čtyřlístek s agentem na natáčení filmu. Herec představujícího Bonda se při bouračce zranil na hlavě tak, že ztratil paměť a myslí si, že je opravdový agent. Režisér neví, co teď. Čtyřlístek by si ve filmu rád zahrál. Režisér souhlasí, stačí troochu přepsat scénář a za půl roku se koná premiéra filmu Agenti Čtyřlístek. Bude to trhák, má skvělé recenze.
sp2023-4 Svaly z budoucnosti
Okno do zítřka (Čtyřlístek Speciál 4/2023)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
K domečku přiletí zvláštní balíček. Je v něm zabalený zářící kámen, který se promění v cestovní portál, který Čtyřlístek vcucne a přenese do budoucnosti. V roce 2333 jej přivítá kluk Robert, nadějný student-vynálezce. Jeho kamarádka Natálka požádá o podpisy do 4460. čísla Čtyřlístku s názvem Houba Zhouba, časopis stále vychází. Pak Natálka odletí s bráchou Markem domů a Robert vysvětlí, že si Čtyřlístek zavolal, protože potřebuje od nejlepšího vynálezce všech dob Myšpulína poradit s vynálezem Treslasval (trenér slabých svalů). Vynález má mít využití pro astronauty ve stavu beztíže, za pár minut má z každého udělat svalnatého sportovce, jenže nefunguje. Pinďa vynález v podobě sedadla s helmou vyzkouší, ať zjistí, v čem je chyba. Narostou mu okamžitě velké svaly, větší než má Bobík. Jenže svaly jsou jen nafouknuté jako balónek a Pinďa se vznese do vzduchu. Myšpulín zjistí, že šlo o sabotáž, někdo rozpojil kabely, stačí je zapojit správně. Pinďa je zase normální a Čtyřlístek s Robertem se vydává za pachatelem, vyčmuchá ho Vrtichvost, kterého měl Myšpulín v kapse ve složené formě. Stopa vede k domu Natálky. Robert ji obviní, ale pravým pachatelem je její brácha Marek. Chtěl být svalnatý a dělat dojem na holky ve škole, ale nevěděl jak přístroj spustit a přehraboval se v kabelech. Robert mu odpustí a pak vrátí Čtyřlístek domů. Pinďovi se líbilo být svalnatý a začne posilovat s činkami.
kk2023 Superkuchařka
4 kuchařské příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2023)
napsal Lukáš Pavlásek, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Kluci jsou po obědě nadšení z Fifinčina kuchařského umění a proto ji přihlásí do soutěže Superkuchař. Fifinka se ostýchá, ale kluci ji přesvědčí. Soutěž probíhá v přímém přenosu, Fifinka má dva soupeře. Pan Šindeláček vaří slušně, zato paní Makrůňková je strašná, Fifi proto snadno vyhraje první kolo soutěže. Na jiném místě si Zádrhel zapnul televizi a je naštvaný, že se těch Čtyřlístkáčů nezbaví. A hned vymýšlí pomstu. Od jednoho kouzelníka kdysi ukradl kouzelné koření, po kterém chutná každé jídlo. S ním zajde za Makrůňkovou domů, aby jí pomohl proti Fifince. Paní s nadšením přijímá. Další den se koná druhé kolo, Fifinka opět boduje, ale zvítězí Makrůňková, jejíž jídlo vypadá strašně, ale chutná božsky. Fifinka přinese vzorek domů a Myšpulín odhalí přítomnost speciálního koření. Čtyřlístek si to chce jít v noci vysvětlit s Makrůňkovou, ale k ní domů právě přichází Zádrhel s kořením na finále. Čtyřlístek tedy odejde domů a naplánuje jak zvítězit proti kouzlům - Myšpulínovými nově vynalezenými kapkami pravdy. Další den se koná finále za dvojnásobek bodů. Zádrhel se sám přišel podívat do publika, chce na vlastní oči vidět prohru Fifinky. Fifinčin candát na másle je špičkový, ale nepřekoná rajskou omáčku Makrůňkové, kterou už málem porota vyhlásí vítězkou celé soutěže. Fifinka navrhne, ať soupeřka ochutná její rybu. Makrůňková souhlasí a po chutné rybě s příchutí pravdomluvných kapek vyzradí celý podvod s kouzelným kořením a také řádně prožene lumpa Zádrhela. Na základě nových okolností vyhrává soutěž Fifinka.
Extra recept na závěr: Fifinčin vítězný candát
kk2023 Tajemství šéfkuchaře
4 kuchařské příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2023)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek je na výletě v Mexiku u pyramidy krále Pablopaska, který záhadně zmizel před pěti sty lety. Na trhu si od holčičky Isabely koupí korálky a přijme pozvání do restaurace jejího otce Pabla, protože Bobík má pořád hlad. Čtyřlístek je z kuchařského umění restauratéra uchvácen, je to hotový král kuchyně. V tom má Čtyřlístek částečně pravdu, Pablo totiž na každý rok hraje krále Pablopaska v představení, které připomíná událost, kdy král i se svým lidem utekl před ozbrojenými cizinci do hor. Po představení je Čtyřlístek pozván i na večeři a může v hostinci dokonce přespat. V noci uslyší Čtyřlístek hluk - Pablo byl přepaden a unesli mu dceru. Jde o to, že podle rodinné legendy král Pablopasko schoval v pyramidě poklad a plánek zakreslil do mapy. Pak žil obyčejným životem jako kuchař a Pablo je prý jeho potomek. Ale je to jen legenda, Pablo žádnou mapu, kterou by mohl vydat únoscům, nemá. Podědil pouze cennou kuchařskou knihu, podle které připravuje senzační pokrmy. Myšpulín si všimne, že kniha má kožené desky. Stačí je rozříznout a objevit mapu na druhé straně. S mapou se Pablo vydává za únosci. Jakmile propustí Isabelu, vrhne se na zloduchy Čtyřlístek a přemůže je. Pablo se Čtyřlístkem pak v pyramidě najdou velký zlatý poklad. Pablo ale věnuje cennosti do muzea a sám bude radši dál kuchařem, pouze svůj hostinec přejmenuje z "Buen provecho" (Dobrou chuť) na "U krále", protože legenda měla pravdu. Zloduchové budou za trest celý rok pomáhat zadarmo v kuchyni. A hlavním pokladem stejně byla kuchařská kniha.
Extra recepty na závěr: Isabelin ananasový koktejl a Pablovo burrito
kk2023 Dnes vaří Magdaléna
4 kuchařské příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2023)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stra, 40 %
V kulturním domě se bude konat výstava kuchařského umění a Bobík s Fifinkou se chtějí přihlásit. Ze školní jídelny mezitím vyhodili manžele Mráčkovy, na jejichž vaření přichází stížnosti od dětí i rodičů. Mráčkovi jsou dopáleni, chtějí si otevřít restauraci a jako vhodný začátek vidí kuchařskou výstavu, kde obsadí poslední volné místo. Fifinka s Bobíkem mají proto smůlu, ale všimnou si inzerátu u školy a nastoupí jako kuchaři ve školní jídelně. U dětí i ředitele mají úspěch. Vybavení kuchyně je ale špatné a dokonce do ní zatéká, ale podle ředitele nejsou peníze. Když přijdou s novinkami domů, napadne Myšpulína sestavit plně automatizovaný stroj na výrobu jídel. Přes noc na něm s kamarády pracují a hned příští den ve škole představí velký stroj nazvaný Magdaléna, pojmenovaný po slavné české kuchařce. Z jedné strany se sypou potraviny, z druhé na pásu vyjíždí jídlo rychlostí 500 porcí za hodinu. Stroj má úspěch. Na výstavě si uříznou Mráčkovi pěknou ostudu, jejich jídlo nikomu nechutná. Uvolní se proto místo a můžou nastoupit Fifinka se svými koláči a Bobík s bramboráky. Pak ještě na návrh ředitele školy přivezou příští den na výstavu předvést Magdalénu, to zvýší účast a výtěžek na dobročinné účely. Pan starosta kasičku s penězi schová u pořadatelky v kanceláři. Pan Mráček mu nepozorovaně ukradne klíček z kapsy a odcizí kasičku. Loupeže si všimne pořadatelka a vyhlásí poplach. Policie výstavu uzavře a prohledává hosty. Mráček schoval kasičku do Magdalény a vyměnil ji za pytel brambor, aby byl nenápadný. Zatím co policie prohledává, spustí Myšpulín demostraci svého vynálezu. Budou řízky s bramborovou kaší - řízek se povede a místo kaše začnou ze stroje lítat bankovky. Chvíli je v podezření Myšpulín, ale pak je jasné, že chyběly brambory a s pytlem byli zadrženi Mráčkovi. Padouchové půjdou do vězení a Magdaléna měla úspěch, usvědčila zloděje a teď už bude vařit jen dětem. Výtěžek z výstavy půjde na opravu školy.
Extra recept na závěr: Magdalénina dýňová polévka
kk2023 Ztracený recept
4 kuchařské příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2023)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 70 %
Teta Bobina pojede na týden na dovolenou a potřebuje pohlídat svou cukrárnu, Čtyřlístek rád pomůže. Teta představí svůj zbrusu nový čokoládový dort s marcipánovým čtyřlístkem navrchu. Je opravdu nepřekonatelný, Čtyřlístek se oblizuje. Teta si musí recepty hlídat a má je v nejbezpečnějším trezoru - své hlavě. Ale aby Čtyřlístek mohl dort nabízet za její nepřítomnosti, nadiktuje jej Fifince na papír. Teta odjíždí a Čtyřlístek rozjíždí byznys. Myšpulín vyšle Pinďu do města jako chodící reklamní poutač, dopálený Pinďa musí na hlavě nosit klobouk ve tvaru dortu. Dalším reklamním trikem má být fingovaný spokojený zákazník. Bobík se úkolu ujme velmi rád, u stolku před krámkem se přecpává dortíky. Jenže to naopak zákazníky odpuzuje, mohli by dopadnout jako Bobík - byli by tlustí. Konečně přijde zákazník a až moc se vyptává na speciální čokoládový dort. Fifinka mu prozradí, že ten ještě neumí, ale že má na papíře recept od tety. Druhý den přijde pozdvižení, recept ze zamčené kuchyně zmizel. Otevřené bylo jen malé okénko, kterým by se nikdo neprotáhnul. Fifinka zkusí upéct dort podle sebe, ale na Bobinin nestačí. V konkurenční cukrárně U Opičáka, kde se už tvoří fronta, začali zrovna dnes nabízet čokoládový dort a chutná přesně jako Bobinin. To nemůže být náhoda. Navíc cukrárnu vede pan Karas, to je muž, který byl zrovna včera u Čtyřlístku na výzvědách. Jenže bez důkazů se nic nesvede. Po čase se Bobina vrací a Čtyřlístek jí musí prozradit nemilou novinu. Bobina Čtyřlístku poví, že Karas by nikdy nic takového nesvedl. Je to bývalý cirkusák a jeho cukrárna se jmenuje U Opičáka, protože má opičku Mukyho. A Karas už mnohokrát od Bobiny recepty loudil. Je to jasné, Karas poslal pro recept opičku, ta se malým okénkem protáhne, Čtyřlístek proto nastraží past. Fifinka jde do konkurenční cukrárny vychutnat si bezvadný dort a jen tak náhodou Karasovi prozradí, že chystá malinové větrníky podle receptu od tety. Karas vyšle opičku pro další krádež, v kuchyni ale číhá Čtyřlístek a před domem chytí Bobík čekajícího Karase. Bobina je dopálená, že Karas využívá opičku pro takové nepravosti. Karas musí slíbit, že s tím přestane a taky už nebude prodávat čokoládový dort podle Bobinina receptu. Čtyřlístek si myslel, že si užije poklidný začátek prázdnin a přitom to bylo takové dobrodružství s jedním dortem.
Extra recept na závěr: Čokoládový dort tety Bobiny
ročník 2022příběhy - seznamročník 2024
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Svetřík a FlikSvetřík a Flik Neoficiální stránkyNeoficiální stránky KalendářeKalendáře Příběhy 2008Příběhy 2008 Komiksový vesmírKomiksový vesmír
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru