Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2021
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2021

202124 příběhů Čtyřlístku v roce 2021.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2021
Čtyřlístek Speciál 2021

701 Hvězdy internetu
Hvězdy internetu (Čtyřlístek 701, 2021)
napsal Dan Černý, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Pinďu poznávají děti na ulici a říkají mu Fofrušák. Pinďa kamarádům vysvětlí, že natáčí krátká videa o běhání a dává je na intenet pod názvem Běháme s Fofrušákem. Už má 5000 sleďů neboli sledujících. Kamarádi o tom nevěděli, protože nesledují trendy a mají své záliby. A tak se Bobík, Myšpulín a Fifinka rozhodnou točit také, o svých zálibách. Myšpulín si založí kanál Myšprófovo vědecké páčidlo o vědě a vynalézání. Salón Fifi informuje o módě. A v Bobajzových ňamkách připravuje šéfkuchař různé dobroty. Uběhne nějaký čas a sledující se ne a ne objevit. Pinďa kamarády povzbuzuje, chce to trpělivost. Myšpulínovi se nepovede vědecký pokus a zjistí, že zrovna tohle video mělo největší sledovanost. Receptem k úspěchu je tedy zábavnost. Fifinka chce natáčet o módě venku, kde se jejímu kostýmku posmívá soused. Fifinka na něj připravý lekací žertík a hned se to projeví na sledovanosti. Čtyřlístek stupňuje na nevhodnosti svých videí, Myšpulín provádí nebezpečnější pokusy, Fifinka krutější žerty na souseda a Bobík už opustil myšlenku vaření a radši plní bláznivé výzvy co nejrychleji vypít mléko nebo spořádat pálivé papričky. Pinďa zjistí co se děje a nejdřív zarazí Myšpulínův šílený vynález a pak spolu zastaví pokus Fifinky napálit souseda rachejtlemi ve sněhulákovi. Honba za popularitou už Myšpulínovi, Fifince a Bobíkovi zatemnila mozek, naštěstí je Pinďa přivedl zpět k rozumu. Nejde přece o sledovanost, ale o zábavu. A už vůbec se nemá nikomu škodit. Myšpulín se vrací k vědě, Fifinka se sousedovi omluví bábovkou, Bobík si uvaří pořádnou ňamku a Pinďa se jde proběhnout se svou hláškou z videí - "trysk je zisk".
702 Mezi mravenci
Mezi mravenci (Čtyřlístek 702, 2021)
napsal Jiří Walker Procházka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Do domečku se dostali mravenci a pomocí nádobí a příborů na stole sestaví nápis POMÓC. Aby se s nimi mohl Čtyřlístek dorozumět, použije Myšpulín svůj vynález - univerzální zmenšovač. Čtyřlístek se zmenší na velikost mravenců (včetně zmenšovače) a dozví se, proč mravenci přišli požádat o pomoc. Na jejich mraveniště se řítí velká voda, chrání je jen poškozená bobří hráz. Čtyřlístek vypluje v krabičce zápalek s mravenci na místo. Nejprve si prohlédne mraveniště, ale protože začíná pršet, je potřeba rychle konat. Myšpulínův plán je prostý - zvětšit se a pomocí dostupných klád opravit poničenou hráz na rozvodněném potoce. Jenže to jde ztuha i silákovi Bobíkovi, je potřeba rychlejší postup. Myšpulína napadne zvětšit i pár mravenců siláků, ti přece unesou několikanásobek své váhy. Bobík je sice trochu zahanben, ale hlavní je, že se podaří mraveniště zachránit. Mravenčí královna pozve opět zmenšený Čtyřlístek na hostinu, ale pak už je čas rozloučit se s nečekanými novými kamarády a vydat se domů.
703+704 Královská čelenka
Královská čelenka (Čtyřlístek 703+704, 2021)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek se vypravil na výlet na Kostariku. V průvodu právě nesou vzácnou členku krále Montezumy. Prý má magickou moc a je vytvořena z per ptáka kvesala chocholatého zvaného okřídlený had. Čtyřlístek natrefí na krajana Diega Jeníčka, prý záhadologa, ten by si moc rád nasadil čelenku a zjistil, jestli je na pověstech něco pravdy. To se ale nesmí. Čtyřlístek se chce podívat do rezervace na vzácného kvesala a Diego je tam ochotně odveze. Čtyřlístek se seznámí s indiány, kteří ho rádi provedou po rezervaci. Nakonec přiletí i plachý kvesal pojmenovaný Kartágo. Čtyřlístek stráví v rezervaci noc. Ráno se ukáže, že se ztratil Diego, provaz, avokádo pro Kartága i sám Kartágo. Čtyřlístku je hned jasno, Diego chce ptáka ukrást, aby si mohl z jeho per udělat vlastní magickou čelenku. Naštěstí má Kartágo čip, půjde snadno vystopovat. Čtyřlístek využije běsnění bouřky, která se přihnala, a legendu o mocném strážci rezervace a panterovi, o které se všera dozvěděl od indiánů. Namaskuje náčelníka za takového děsivého strážce, Fifinka mu vytvoří čelenku z listů. Tím strašlivě vyděsí Diega, který prchá pryč. Kvesal je zachráněn a Čtyřlístek si užije prázdniny v kostarické indiánské rezervaci.
703+704a Mumie se probouzí
Královská čelenka (Čtyřlístek 703+704, 2021)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
V městském muzeu probíhá výstava o starém Egyptě. Je na ní vzácný exponátu - opravdové mumie. Čtyřlístek zjistí, že muzeum na dobu výstavy shání hlídače. Samozřejmě práci od kurátorky dostane a hned v noci nastupuje na první službu. Kamarádi mají výstavu z první ruky a rozhodnou si z legrace obléci repliky staroegyptských oděvů. Do muzea se vloupá Zádrhel s cílem ukrást vzácnou mumii, vnikne sklepním okénkem, ale dlouze hledá cestu do hlavního sálu. Mezitím Čtyřlístek našel pod mumií starý svitek. Učený Myšpulín ho přeloží ze staroegyptštiny. Je to zaklínadlo, po kterém se probudí mumie a sápe se ze sarkofágu. Převlečenou Fifinku si splete se svou dávnou milovanou. Čtyřlístek mu vysvětlí, že prospal jako mumie 5000 let. Mumie je Omar, syn faraóna. Velký vezír sesadil faraóna a synovi chtěl dát za ženu svou dceru. Omar byl ale zamilovaný do prosté dívky, tak ho vezír připravil o život a udělal z něj mumii. Zádrhel se zbraní v ruce vtrhne do sálu a je velmi překvapen, že mumie žije. Omar vysvětluje, že zatím není živý, jen probuzený. Taková mumie nemá žádnou cenu a Zádrhel hrozí, že potřebuje spící mumii. Čtyřlístek objeví zbytek svitku a po Myšpulínově překladu ho nechá přečíst Zádrhela. Ve skutečnosti mumie obživne a ztratí všechny obvazy, ty se naopak namotají na Zádrhela, kterého zaklínadlo uspí v sarkofágu. Čtyřlístek se jako hlídač osvědčil. Ráno přijde kurátorka a Čtyřlístek jí představí Omara, experta na starý Egypt. Mumii sehraje Zádrhel, Čtyřlístek ho plánuje probudit až po výstavě, aspoň dá chvíli pokoj.
705 Velikonoční návštěva
Velikonoční návštěva (Čtyřlístek 705, 2021)
napsal Jiří Walker Procházka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Už zítra budou Velikonoce a Čtyřlístek maluje jednu kraslici za druhou. Chce se zúčastnit soutěže, výhrou za rekordní počet velikonočních vajíček je zájezd na Velikonočních ostrovech. Myšpulínův vynález na výrobu kraslic selže, tak se Čtyřlístek na chvíli usadí u televizních zpráv. Tam hlásí, že Zemi navštívilo UFO ve tvaru velikého malovaného velikonočního vajíčka, už se ukázalo v Egyptě i na severním pólu a právě teď se zjevilo na Mělnicku. To je u Čtyřlístku, kamarádi vyjdou z domečku a vyhlížejí. Vajíčkové UFO proletí kolem, Čtyřlístek jej přivolává pomlázkami. UFO přistane a vyjde z něj mimozemský zajíc. Je to velikonoční zajíc z Velikonoční planety v souhnězdí Velké slepice. Přiletěl prozkoumat Zemi, ale satelit na oběžné dráze mu zlomil anténu ve tvaru pomlázky. Čtyřlístek mu pomůže uplést novou velkou anténu z vrbového proutí. Zajíc naváže kontakt se svou planetou, oprava byla úspěšná. Za odměnu se Čtyřlístek může s mimozemšťanem proletět v létající kraslici. Čtyřlístku pak věnuje spoustu malovaných vajíček, má jich spoustu, je to jeho palivo. Čtyřlístek míří na soutěž, sice má nejvíc vajíček, ale nebyla by to férová výhra. Zájezd na Velikonoční ostrovy ale není nezbytné vyhrát, zajíc tam může Čtyřlístek zavézt svým plavidlem. Se Čtyřlístkem se pak rozloučí, objeví se prý zase za rok na Velikonoce.
706 Duch pana hraběte
Duch pana hraběte (Čtyřlístek 706, 2021)
napsala Karolína Smetanová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Fifinka koupí v antikvariátu knihu starých cukrářských receptů a chce ji věnovat hraběnce ze Zahálkovic, která má tu nejlepší cukrárnu v kraji. Čtyřlístek se za ní vydává autem na její zámek, kde svoji cukrárnu provozuje. Hraběnka poděkuje a zve Čtyřlístek na večeři, noc ale musejí prý strávit v hotelu. Nesympatický sluha hraběnky vysvětlí, že na zámku straší. Hraběnka doplní, že je to určitě Felix, její prapradědeček, který zahynul ve válce, ale před odjezdem přísahal své manželce, že se jednou vrátí. Čtyřlístek má pro strach uděláno a rozhodne se na zámku zůstat přes noc a na ducha si posvítit. O půlnoci začne rámus, Čtyřlístek se vydává po stopách ducha a brzy jej dopadnou. Je to hraběnčin sluha zabalený v postěradle. Čtyřlístku se přizná, že chtěl hraběnku ze zámecké cukrárny vyhnat a převzít provoz sám, je to totiž slavný cukrář se zkušenostmi z Paříže. Nechal se hraběnkou najmout a vymýšlel tento plán. Čtyřlístek mu místo trestu vymyslí lepší řešení - ať to dají s hraběnkou dohromady, ona má cukrárnu, on je cukrář. Nakonec tedy vše dobře dopadne. Sluha-cukrář vytvoří nový dort na počest hraběnky a pojmenuje jej po Felixovi, za jehož ducha se vydával.
707+708 Bobík větří stopu
Bobík větří stopu (Čtyřlístek 707+708, 2021)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Bobík je vyčerpaný z fotbalového tréninku, v lednici najde lahev a celou ji vypije. Vzápětí se začne chovat velmi divně - chodí po čtyřech, vrčí, štěká, kouše a trhá. Myšpulín si totiž v ledničce schoval svůj lektvar zdokonalující čich, ale neměl se vypít v takovém množství. Čtyřlístek musí pak Bobíka uvázat na vodítko. Bobík dělá po městě ostudu, Myšpulín doufá, že do zítřka účinek lektvaru vyprchá. A opravdu, ráno je Bobík zase sám sebou, akorát má velmi zlepšený čich. Ve městě se dlouhodobě ztrácejí psi a včera zmizel poslední - Čiky sousedky Polívkové. Policie je bezradná, má jen kousek látky od místa, kde zmizel policejní pes. Naštěstí je tu Bobík a může vyčenichat, že stopa vede na okraj města do zchátralé továrny na psí žrádlo. Čtyřlístek tam odhalí Standu Rafana, neúspěšného výrobce psích konzerv. Ani psi nechtěli jeho výrobek žrát, tak se mstil únosy psů, za které plánoval vyžadovat výkupné. Čtyřlístek vysvobodí ukradené psy a vrátí majitelům. Pachatel bude muset za trest denně vyvenčit jednoho psa. Myšpulín věnuje svůj lektvar policii s upozorněním, že se má užívat po kapkách.
707+708a Superdimenze
Bobík větří stopu (Čtyřlístek 707+708, 2021)
napsal a nakreslil Dan Černý, 15 stran, 60 %
Bobík s Myšpulínem chtějí provést žertík Pinďovi, který je zase začtený v komiksech. Plánovali použít pálivý sprej, nedopatřením ale vezme Bobík sprej Dimenzón, který Pinďu vcucne do komiksu a přenese ho do komiksové dimenze. Padouch Dr. Hell tam právě likviduje knihovnu, aby zničil lidské vědění, objeví se ale dvojníci Čtyřlístku, čtyřka superhrdinů zvaná Čuprlístek a Hellovy plány překazí. Myspulín pošle přes komiks do jiné dimenze provaz, aby Pinďu vtáhli zpátky, jenže za provaz zatáhne Bobíkovo dvojče ze superdimenze a vtáhne zbytek Čtyřlístku k sobě. Čtyřlístek se seznámí se svými superhrdinským alter egy a poznají i velkoměsto Třeskopolis. Na obědě se dohodnou, že si na nějaký čas vymění místa. Superhdrdinové se tedy přenesou do normálního světa. Profesor Myšfantastik vyrazí na houby a díky natahovacímu tělu vysbírává houbařům houby před očima, čímž je proti sobě popudí. Fifena se sluní na pláži. Když si ji chce jeden otrapa vyfotit, tak Fifena zneviditelní a fotograf si myslí, že dostal úpal. Neviditelná Fifena se ale neopálí. Pálinďa si jde koupit zmrzlinu. Lekne se štěkajícího psa a využije svou superschopnost vygenerovat plamen. Pes vyvázne v pořádku, ale ve stánku se zmrzlinou roztaje veškerá zmrzlina. Supersilák Bobing vyrazil na Bezzub a přesouvá věž hradu tak, aby z ní byl hezčí výhled, čímž děsí návštěvníky. Čuprlístek se v obyčejné dimenzi nudí. I se Zádrhelem, který se vloupá do domečku, si poradí až příliš snadno. Mezitím v superdimenzi upláchl padouch Dr. Hell z vězení a podařilo se mu ovládnout celý svět, Čtyřlístek nemá žádné superschopnosti jak ho porazit. Dr. Hell je znuděný, dobýt svět byl jeho dlouhodobý plán a neví, co by dál dělal - potřebuje superprotivníky. Čtyřlístek to může zařídit, opětovně se prohodí se svými superprotějšky a všichni jsou nesmírně spokojeni - včetně Dr. Hella, který dostává od Čuprlístku nakládačku.
709 Jednorožci na vesnici
Jednorožci na vesnici (Čtyřlístek 709, 2021)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek tráví prázdniny v penzionu na vesnici. Místní tetky křičí, prý se u stromu objevil jednorožec a ožíral jablka. Čtyřlístek (hlavně Myšpulín) zprvu nevěří ale pátrá podle stop - podkov. Čtyřlístek se vydává za vesnici, kde uvidí jen koně. Farmář se historce o jednorožci vysměje a pak ještě Čtyřlístek vyžene. Druhý den se na návsi strhne pohroma, pobíhají tam ovce a prasátko s rohem. Děti Anča a Tonda si to natáčejí na mobil a mají z toho velkou legraci. Když Čtyřlístek chytne prasátko, zjistí, že roh je jen papírový. Děti se přiznávají, že chtěly natočit zábavné video, ale se včerejším jednorožcem prý nemají nic společného. Mezitím zas někdo okouše jablka na stromech. Čtyřlístek se ještě jednou vydá na farmu a tentokrát jednorožce odhalí. Farmář musí s pravdou ven - ve skutečnosti chová jen jednorožce, ti v pěti letech shazují roh a pak už jsou od nerozeznání od koňů. Čtyřlístek slibuje, že zachová tajemství, aby zůstali jednorožci v bezpečí před okolním světem.
706 Stezka odvahy
Stezka odvahy (Čtyřlístek 710, 2021)
napsal Dan Černý, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek dělá táborové vedoucí. Při prohlídce starého hradu Bububurgu se dva výtečníci Bobek a Zajíček zatoulají do sklepení, kde čmárají po kamenech (mnoho jich už počmáraných bylo) a pak se jeden z nich propadne. Čtyřlístek musí kluka vysvobodit. V táboře si po večerce Čtyřlístek konečně vydechne, dělat vedoucí není med. Na zítřek vymyslí Myšpulín stezku odvahy, aby potížisti zkrotli. Na hradě zasedají strašidla a chtějí zatočit s vandaly. Pro výstrahu chtějí potrestat poslední výtržníky Bobka a Zajíčka. Meluzína zaslechla, že Čtyřlístek plánuje na zítřek stezku odvahy, to je dobrá příležitost. Další noc Čtyřlístek odstartuje hru. Děti procházejí strašidelnou trasu po dvojicích, ale ani holky se nebojí namaskovaného Bobíka, Pindi a Fifinky. Když vystartují Bobek se Zajíčkem, vloží se do věci strašidla z hradu. Mládenci se nejdřív vysmívají, ale bahenní příšera, smrťák a levitující bílá paní je pekelně vyděsí. To nejsou namaskovaní lidi, to nejsou hollywoodské efekty, to jsou opravdová strašidla! Kluci musejí slíbit, že na hradě napraví způsobené škody. Čtyřlístek je překvapen, jaký měla stezka odvahy na dva potížisty efekt, jsou jako vyměnění.
711+712 Vševěd popleta
Vševěd popleta (Čtyřlístek 711+712, 2021)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Bobík při rybaření u vody vyloví kocoura v botách, toho z pohádky. Kocour si chtěl najít nevěstu, děd Vševěd mu poradil skočit za úplňku do rybníka a místo u kočičky skončil u Čtyřlístku. Myšpulín má doma zlaté stránky pohádek a zkusí zavolat ježibabě z chaloupky na kuří nožce o pomoc, aby se kocour mohl vrátit domů. Kvůli špatné předvolbě zavolá nejdřív Šípkové Růžence, kterou předčasně vzbudí. Na druhý pokus už se dovolá ježibabě, která se hned dorazí ke Čtyřlístku troubou. K cestě zpátky už se ale kouzlo nepodaří a trouba vybouchne. Další možností, jak se dostat do pohádky, je cesta přes peklo. Jenže čerti nechtějí Čtyřlístek, kocoura a ježibabu pustit z pekla dál. Fifinka uvaří čertům uspávací guláš a pak už konečně projdou do pohádky. Děd Vševěd není ve své chaloupce, nejspíš ho unesl drak Drkotal, který na něj má vztek. Výprava se za ním vydá. Drak je na děda opravdu naštvaný, přál si šlehat bengálský oheň a po Vševědově radě vypouští jen bublinky. Vševěda ale neunesl. Čtyřlístek ještě potká přerostlého trpaslíka, zase Vševědova chyba - mazání na klouby se špatnými účinky. Kocour zkusí Vševěda vyčmuchat. Cesta vede zpátky k Vševědově chaloupce, skrývá se tam ve skříni, prý si chtěl odpočinout od samého pomáhání. Odmítá, že by měl sklerózu, vždyť je mu teprve 526 let. Myšpulín má s sebou prášek Pamětník, který Vševědovi hned pomůže. Vševěd se omlouvá, bál se přiznat, že nadělal spoustu omylů. Naštěstí teď už může dát vše do pořádku.
711+712a Pozor na Minotaura!
Vševěd popleta (Čtyřlístek 711+712, 2021)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Čtyřlístek si prochází Knóssos, největší archeologické naleziště na Krétě. Prohlédne si i ruiny bájného labyrintu, kde prý přebýval Minotaurus. Později je loď zaveze na ostrov Santorini, což bývala sopka, která při výbuchu vyvolala obří tsunami. Kvůli Bobíkově nenažranosti zmešká Čtyřlístek loď zpátky z ostrova na Krétu. Čtyřlístek si vypůjčí pramici a za trest bude veslovat Bobík, na Krétu to bude až 6 hodin. Čtyřlístek vpluje do tajemného mraku. Když z mraku za chvíli Čtyřlístek vypluje, objeví se už u Kréty. Hned taky Čtyřlístek přijde na to, že zvláštní oblečení nemají lidé kvůli dobovému svátku, ale to se Čtyřlístek přenesl do jiné doby. Zrovna se konají býčí slavnosti. Mladík Theo právě vyhrál jízdu na býku a za odměnu, nebo spíš trest, se na příkaz krále Mínose utká za rozbřesku s bájným Minotaurem v labyrintu. Pokud přežije, dostane za ženu princeznu Ariadnu. Čtyřlístek přislíbí Theovi pomoc. Ráno nepozorovaně pronikne do labyrintu spolu s Theem. S Minotaurem si ale nikdo neporadí a všichni z labyrintu utečou. Král je rozzuřen, všechny chce odsoudit k doživotnímu žaláři. Myšpulín si všimne, že v dáli právě vybouchla sopka Santorini. Okamžitě varuje krále, aby nechal evakuovat lidi do hor, protože se brzy přiřítí obří tsunami. Po čase je král Čtyřlístku vděčný. Na oplátku má Čtyřlístek pár požadavků - Theo má dostat Ariadnu za ženu a Minotaurus má být propuštěn z labyrintu. Král to rád splní. A Čtyřlístek nasedne na pramici brzy najde tajemný mrak pro cestu zpět do své doby.
713 Paprsky na přání
Paprsky na přání (Čtyřlístek 713, 2021)
napsal Robert Tamchyna, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Myšpulín vynalezne zhmotňovač přání. Fifinka vyhání Bobíka s Pinďou na nákup a sama musí zase péct. Kdyby si tak mohla přát... Kluci se vrací domů a na místě domečku najdou zámek jako z pohádky. V alchymistické laboratoři jim Myšpulín představí svůj vynález. Fifinka v princeznovských šatech ale tvrdí, že tohle si nepřála. Přání se plní na omezenou dobu a brzy se vše vrátí do normálu. Teď si něco v duchu přeje Bobík. Je z něj Robinson a spolu se Čtyřlístkem se přenesli na opuštěný ostrov. Ani tohle nebylo Bobíkovo přání. Za chvíli jsou ale zase všichni doma a Myšpulín přemýšlí, proč vynález nefunguje dobře. Fifinka chtěla jen chvilku klidu a neuklízet a Bobík chtěl pohodičku na moři. Pinďa tvrdí, že přání se musí napsat na papír. Jeho přání bude stát prý za to. Za chvíli se ke Čtyřlístku dozvoní zvláštní duch. Je to Pinďův strach. Pinďa ho ale nechtěl zhmotnit, ale zbavit se ho. Pinďa zavře oči a prohlásí, že se bojí rád, čímž zhmotněný strach přemůže. Vynález se neosvědčil, Myšpulín jej radši předělá na automatického zahradníka na solární pohon.
714 Na Měsíc na měsíc
Na Měsíc na měsíc (Čtyřlístek 714, 2021)
napsala Veronika Růžková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Paní učitelka dětem sdělila, že se pojede na měsíc na školu v přírodě. Pinďa se doma svěří s obavami, na Měsíc se bojí. Kamarádi nelení a Pinďu strachů zbaví - okamžitě se raketou na Měsíc vydávají. Myšpulín vynalezl pilulky, díky kterým není potřeba k pohybu po povrchu skafandr. Čtyřlístek přivítají Měsíčňani, kteří bydlí pod zemí, to je objev století! Měsíčňané pozvou Čtyřlístek na pohoštění a pak se svěří, že je trápí vesmírní piráti, kteří chtějí ukrást horninu používanou k výrobě energie. Čtyřlístek přislíbí pomoc. Měsíčňani vyhrabou past a Myšpulín je pomocí svého vynálezu do ní zažene (je to baterka, která promítá strašidelně se tvářícího Bobíka). Piráti slibují, že se už nikdy nevrátí, když je osvobodí z vyhrabané jámy. Pinďa zakopne o energetický kámen, který pak Měsíčňanům věnuje a tím se stane po Armstrongovi druhým význameným Pozemšťanem na Měsíci. Všimnou si toho i astronomové a hlásí se to ve zprávách - stopa zajíce obecného vedle stopy prvního člověka na Měsíci. Ve škole se Pinďa dozví, že měsíční školu v přírodě pochopil špatně - pojede se na Lipno a budou tam měsíc.
715+716 Šťastné a veselé
Šťastné a veselé (Čtyřlístek 715+716, 2021)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek nemá dost peněz na dárky, ale Vánoce mají přece i jiný význam. Jenže Pinďa by chtěl Vánoce plné dárků, tak si za všechny úspory koupí los a doufá ve výhru, což se nesplní a je hodně zklamaný. Další týden zkouší Myšpulín prodávat na vánočním trhu své staré vynálezy, ale bez valného úspěchu. Později se Fifinka přihlásí do soutěže o nejlepší cukroví v Třeskoprskách a vyhrává. Jenomže výhrou je 100 kilo mouky, což Pinďu moc nepotěšilo. Čtyřlístek zapomněl koupit kapra a Bobík sežene na tržišti posledního malý kousek. Doma zjistí, že kapr mluví a slibuje splnit jedno přání. Čtyřlístek si přeje krásné Vánoce. Kapr přání splní, pod stromečkem je spousta dárků a stůl je prostřený. Čtyřlístek pustí kapra za odměnu do Blaťáku. Na trhu není tajemný prodejce k sehnání, Bobík tvrdí, že vypadal přesně jako socha svatého Josefa na tržištním betlému. O Vánocích se dějí zázraky a tohle byl jeden z nich.
715+716a Patálie s Patlanosem
Šťastné a veselé (Čtyřlístek 715+716, 2021)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 30 %
Čtyřlístek ve vesmíru připravuje žvýkačkový ohňostroj pro děti, když jeho raketu začne neznámá síla vtahovat směrem do černé díry. Na druhém konci je vesmírné parkoviště, kde narazí na loď s ufony, kteří si jej přitáhli. Potřebují od slavného Čtyřlístku pomoc - v jejich galaxii nevysvětlitelně mizí planety. Když ufoni chtějí zavézt Čtyřlístek na svou planetu, s hrůzou zjistí, že už zmizela i ta. Čtyřlístek spatří na radaru malou raketu, je to nepravděpodobný, ale jediný podezřelý. Čtyřlístek raketu s fialovým mimozemšťanem dostihne a žádá vysvětlení. Ufon se jmenuje Patlanos a má zázračnou rukavici, která umí zmenšovat věci. Patlanos zmenšuje planety a hází je do pytle, chce je ochránit před strašlivým Planetožroutem. Planetožrout je stará vesmírná loď, kterou Patlanos našel na skládce a chtěl ji opravit, jenže se zbláznila a požírá planety. Proti kouzelné rukavici má Planetožrout štít. Myšpulín je génius a rukavici předrátuje, takže můžou Planetožrouta zmenšit a zneškodnit - pomocí žvýkačkových raket mu zalepí obvody a páčky. Pak Čtyřlístek pomůže Planetožrouta opravit a vrátit Patlanosem zachráněné planety na své místo. Za odměnu Čtyřlístek získá kouzelnou rukavici. Čtyřlístek se vrátí domů a protože ještě jedna rachejtle zbyla, může z vesmíru připravit pěkný ohňostroj. Čtyřlístek si poletuje ve vesmíru vedle rakety a připíjí si na nový rok plný skvělých dobrodružství.
sp2021-1 Ztracená Fifinka
Velký detektiv (Čtyřlístek Speciál 1/2021)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Pinďa bude mít zítra narozeniny a Myšpulín mu zapomněl koupit knihu. Pinďa si poslední dobou zamiloval detektivky, ale v obchodě už mají zavřeno. Myšpulín něco vymyslí. Ráno se jde Pinďa podívat za Fifinkou jak peče dort. Jenže kuchyně je celá rozházená, domeček zamčený a přitom nechybí žádný klíč. Fifinku asi někdo unesl. Pinďa začíná pátrat a kluci mu pomáhají. Stopa vede do sklepa, kde je otevřené okénko. Pinďa sleduje stopy v trávě až k potoku. Po cestě nachází další a další stopy, i když občas narazí i na problémy, jako medvěd v jeskyni nebo vosí hnízdo. Cesta vede až na hrad Bezzub. Fifinčina mašle zavede kluky do sklepení, kde je někdo zavře. Kluci se musí dostat malým otvorem přes studnu až do komnaty, kde už na Pinďu narozeninová oslava. Fifinka a strašidla přivítají Pinďu dortem. Pátrací hra byl dárek o kamarádů, Pinďa má radost. Myšpulínův nápad se povedl, až na medvěda vyšlo všechno podle plánu.
sp2021-2 Létající pradědeček
Letecký den (Čtyřlístek Speciál 2/2021)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Pinďovi se nechce na poštu pro balík, pošle místo sebe Myšpulínův inteligentní dron. Pinďa ho naprogramuje špatně, dron přinese balík i s pošťačkou Andulou. Pošťačka se nezlobí a u kávy na uklidněnou pozve Čtyřlístek na letecký den, bude závodit v letecké akrobacii. Šampiónem je Béďa Krupička, ale v tréninku ho už dvakrát porazila. Čtyřlístek doprovodí Andulu už na dnešní trénink. Z hangáru se ztratilo Andulino růžové letadlo, jsou tam jen dvě modrá. Nikdo zloděje neviděl. Pomoc nabídne údržbář děda Kozoubek, má doma ve stodole pod senem schovaného veterána. Myšpulín ho uvede do provozu a ostatní jej nabarví na Andulinu oblíbenou růžovou. Naštěstí u letecké akrobacie nerozhoduje rychlost letadla, ale technika. Béďa je rozrušen, že Andula bude mít jak závodit. V noci chce letadlo poškodit, ale zažene ho dědův pes. Při závodech dostane Andula plný počet bodů. Béďa je tak naštvaný, že se při svém letu zapomene připoutat a vypadne z letadla, naštěstí jej zachrání Myšpulín se svým dronem. Letadlo havaruje a odlupuje se z něj modrá barva, původně bylo růžové. Béďa musí přiznat, že si "půjčil" Andulino letadlo, protože se jeho rozbilo. Andula nabídne Čtyřlístku okružní let nad Třeskoprsky. Všichni jsou pro, jako první s ní poletí Pinďa. Béďa za trest musí opravit havarované letadlo a Myšpulínův dron najde uplatnění jako záchranář.
sp2021-3 Indiánům na stopě
Hurá za indiány (Čtyřlístek Speciál 3/2021)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek se prochází krajem indiánů, když jim medvěd ukradne batoh s jídlem. Čtyřlístek musí hledat potravu. Pinďa najde kopu mrkve a hledá prodavače. Zajme ho indián, protože si myslí, že Pinďa chce mrkev ukrást. Pinďu přiváže indián ve své vesnici k totemu. Čtyřlístek Pinďu vypátrá a odnese si ho i s totemem. Indiáni si toho všimli, Čtyřlístek obklíčí a chce všechny zajmout. Indiánský kluk ale svého otce náčelníka zastaví, vždyť je to přece světoznámý Čtyřlístek, sám má ve svém týpí i hodně stará čísla časopisu. Po vyjasnění je Čtyřlístek pozván na hostinu. Náčelník chce se Čtyřlístkem vykouřit dýmku míru, jenže ta se ztratila. Čtyřlístek s indiány pátrají po zloději a nedaleko od vesnice najdou dva hádající se kovboje. Čtyřlístek žádá od zlodějů zpět ukradenou dýmku míru. Je to ovšem nedorozumění, kovbojové si nacvičovali divadelní kus, jsou to herci. Dýmku míru jim dal synek náčelníka za vstupenky do divadla. Kluk se musí omluvit, chtěl koupit lístky a neměl jak zaplatit. Když se vše vysvětlí, sehrají herci divadlo u indiánů a přijde se podívat celá vesnice.
sp2021-4 Extra vydání
Extra vydání (Čtyřlístek Speciál 4/2021)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Noviny Oko otiskly pomluvu o paní Hubáčkové. Získaly fotku z karnevalu a daly k tomu titulek, že paní Hubáčková je čarodějnice a létá v noci na koštěti. Čtyřlístek se vypraví do novin sjednat nápravu. Redaktor přiznává, že noviny potřebují senzaci a že tedy uveřejní omluvu. Vyžádá si také reportáž se Čtyřlístkem, který souhlasí. Další den předvádí doma Myšpulín redaktorovi chemický pokus. Redaktor mu něco přileje do kádinky a způsobí výbuch, což si velmi rád vyfotí. Na sportovišti hodí redaktor Pinďovi pod nohy nabánovou slupku. A Fifince při kuchařské soutěži přimíchá do guláše sůl, takže Fifinku vyloučí. Noviny přinesou další den fantastické zprávy - Myšpulín vybouchl, Fifinka neumí vařit a Pinďa s Bobíkem sportovat. Je toho plné město a Čtyřlístek už vymýšlí chytrou pomstu. Myšpulín svolává tiskovku, prý vynalezl elixír chytrosti. Podle plánu se redaktor vloupá do domečku a elixír vypije. Pak ještě vezme lahvičku nadepsanou "vůně ve spreji, po která narostou rohy". Redaktor neváhá a postříká sprejem spící Čtyřlístek. Ze Čtyřlístku se stanou rohatá strašidla, která značně redaktora vystraší. Čtyřlístek se odmaskuje, byla to past. Stejně tak elixír chytrosti, ve skutečnosti je to nápoj, po kterém zezelená každý kdo lže a podvádí. Jediným účinným lékem je přestat lhát a barva časem zmizí. Zelený redaktor slibuje, že se polepší a konečně vycházejí noviny s vážně míněnou omluvou a pravdivými zprávami.
kk2021 Údolí hvězd
4 prázdninové příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2021)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Myšpulín zoufá, podle ohlasů dětí usnul na vavřínech - nemá nové vynálezy a nejde s dobou. Myšpulín vzpomíná na některé své dřívější vynálezy, kamarádi ale často musejí dodat, jaké měly ty vynálezy mouchy. Když odnosí staré neopravitelné vynálezy z půdy i celého domečku na zahradu, přijede si pro ně auto z muzea kuriozit. Čtyřlístku přišla pozvánka od mladých archeologů, kteří budou provádět vykopávky na Kazíně u Prahy. Čtyřlístek se na cestu vydá v Poletuše - šlapadle, které jede po silnici, plaví se po vodě a může také létat. Čtyřlístek dorazí na Kazín a po nějaké době přijdou i archeologové. Vyprávějí, že chtějí najít důkazy o hradu Kazínu, který podle pověsti patřil Kazi, dceři vojvody Kroka. Ráno začnou vykopávky, které ukáží osídlení ze starší doby kamenné, zatímco pověst o hradu Kazínu byla jenom pohádka. Ale stejně na tom přece jen něco bude, a tak si Čtyřlístek s mladými archeology večer u táboráku čtou staré pověsti. A tím výlet končí a začínají prázdniny.
kk2021 Babička Bára
4 prázdninové příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2021)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Pinďa má na vysvědčení samé jedničky, kamarádi mu za to dají dárek. Je to zážitkový poukaz na projížďku parní lokomotivou Bárou pro čtyři osoby. Čtyřlístek se vypraví na třeskoprské nádraží, kde už čeká přednosta. Nejprve musí Čtyřlístek složit zkoušku z železničářské mluvy. Pak už jim přednosta představí parní lokomotivu Báru s jedním vagónem. S vlakem se pořádají okružní jízdy na obnovené vyhlídkové trase. Čtyřlístek se ale nebude jen vozit, bude lokomotivu řídit. Myšpulín je výpravčí, Fifinka "štiplístek", Bobík přikládá pod kotel a Pinďa je strojvedoucí. Vláčkem pojede jen jediný děda cestující. Myšpulín má od přednosty zásadní úkol - dovézt zpět brašnu, do které se ale nesmí nikdo podívat (stejně je zavřená). Čtyřlístek se s mašinkou vydává na okružní cestu kolem Blaťáku přes Polomené hory. Poklidnou cestu přes nádhernou krajinu přeruší indián, který na vlak zaútočí. Chce si odvézt Fifinku jako svou squaw. Fifinka nechce a Bobík zlomí indiánovi luk, stejně z něj střílel jen šípy se špuntem. Další cesta vede tunelem, na jehož konci stojí nějaká postava. Pinďa zastaví a Čtyřlístek se jde podívat, co se děje. Je to kvílící tunelový hejkal, který prý žere cestující. Fifinka mu dá řízečky původně určené pro Bobíka a může se jet dál. Najednou cestující děda vytáhne bombu a začne vyhrožovat. Čtyřlístek uteče do lokomotivy a odpojí vagón. Zpátky na nádraží Myšpulín přednostovi vysvětlí, proč nedovezli kompletní vlak. Přednosta se usmívá, protože děda, indián i hejkal jsou ochotníci, kteří sehráli pro Čtyřlístek zážitkovou jízdu. A tajným obsahem zamčené brašny je certifikát za úspěšně absolvovanou cestu i se všemi nástrahami.
kk2021 Ztracený a nalezený
4 prázdninové příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2021)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek se zúčastnil dražby ve ztrátách a nálezech. Fifinka koupila za deset korun zvláštního modrého ptáčka v kleci. Čtyřlístek jej chce pustit na svobodu, ale ptáčkovi se u Čtyřlístku zalíbí a velmi roste. Myšpulín ani odborník nevědí, o jaký druh se jedná. Na ptáčka, kterého Fifinka nazve Žužík, se začnou chodit dívat lidi, tak si Čtyřlístkem zařídí malé zoo s rezervačním systémem na internetu. Žužík už vyrostl do velikosti psa a přijede se na něj podívat komoří sultána z Orientálie. Čtyřlístku vysvětlí, že je to Akim Třetí, vzácný orlus pompeus žijící jen v jeho království. Ptáček byl zvědavý a schoval se do vázy, která putovala letadlem na výstavu. A z letiště se dostal do ztrát a nálezů a ke Čtyřlístku, a díky rezervaci na internetu si ho našel komoří sultána. Čtyřlístek je smutný, že se bude muset s Žužíkem, tedy Akimem rozloučit. Komoří ale pozve Čtyřlístek na návštěvu Orientálie. Tam třeskoprští kamarádi poznají královský palác, sultána i Akimovy rodiče. Po hostině si jde Čtyřlístek odpočinout, ale dva mizerové plánují ukrást královskou korunu a svést vinu na Fifinku, kterou unesou. Čtyřlístek zjistí, že Fifinka zmizela a u rozbité vitríny, kde chybí koruna, přebývá Fifinčina mašle. Myšpulín má nápad - vytvoří sedla a umístí je na Akimovy rodiče. Kluci a komoří si na ně nasednout a letí hledat. Akim z výšky Fifinku najde, oblíbil si ji a pozná ji na kilometry. Fifinka je uvázaná na ostrůvku u palmy. Kluci ji osvobodí a orli se ještě postarají o vypátrání zlodějů i koruny. Čtyřlístek odjíždí domů, bylo to super prázdninové dobrodružství.
kk2021 Velké vodní závody
4 prázdninové příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2021)
napsal Jiří Walker Procházka, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Pohodičku u Blaťáku naruší Čtyřlístku Zádrhel s kumpánem, kteří se kolem přeženou v motorovém člunu. Bobík pomocí prutu Zádrhela chytí a hodí do vody, což ho velmi naštve. Cestou domů se Čtyřlístek dozví, že se budou na Blaťáku konat velké vodní závody v motorových člunech. Čtyřlístek by asi nestihl žádný do soboty připravit a chce se jít na závody jen podívat. Jenže kolem domku projede Zádrhel a z ampliónů vyzývá Čtyřlístek na souboj. To je výzva a Myšpulín přece jen začne pracovat na tom, aby se mohli závodu zúčastnit. V sobotu jsou na startovní čáře připraveny už tři čluny, když konečně přijede Čtyřlístek ve svém autíčku speciálně upraveném pro plavbu. Trasa závodu povede z Blaťáku přes říčku Šuměnku do Staré přehrady.Tam bude poločas a pak cesta zpátky. Závod začal a hlavní souboj se odehrává mezi člunem Zádrhela s jeho kumpánem a vodním autočlunem Čtyřlístku. I když Myšpulín auto všelijak upravil, Zádrhel je lepší a do poloviny závodu přijede první před Čtyřlístkem. V poločase se koná anketa o nejsympatičtějšího závodníka. Zádrhel se ochotně ujme ankety a losování, jenže je odhalen při podvodu převrátit výsledek na svou ztratu. Promrhal šanci poštelovat svůj člun, což naopak udělal Myšpulín. Čluny vyrážejí na druhou část závodu s odstupy podle první části. Zádrhel opět vede, ale Čtyřlístek jej dohání. Zádrhel to přežene a přidává tak moc, až jeho loď vybouchne. Čtyřlístek opět vyhrává a nepoučitelný Zádrhel opět ostrouhal.
ročník 2020příběhy - seznamročník 2022
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Ježek FrantišekJežek František Pořad Víkend o ČtyřlístkuPořad Víkend o Čtyřlístku Medvídek PandaMedvídek Panda Ahoj, tady Fifi (dlouhé)Ahoj, tady Fifi (dlouhé) Komiksácké pojmyKomiksácké pojmy
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru