Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2015
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2015

201530 příběhů Čtyřlístku v roce 2015.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2015
Čtyřlístek Speciál 2015

581 Ledová růže
Ledová růže (Čtyřlístek 581, 2015)
napsala Jana Netřebová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek se vydává do Arktidy pátrat po ledové růži, o které se zmiňují polární cestovatelé. Po vylodění postupuje Čtyřlístek po sněhu se psy. Cestou potká Čtyřlístek dva medvědy, kteří pomáhají v cestě. Ráno natrefí na tulení mládě, které pláče, protože ztratilo ve sněhové bouři rodiče. Myšpulínův RAFAN (Radiolokační A Funkční ANalyzátor) dokáže zaměřit kohokoliv a cokoliv, najde tedy i tulení rodiče. Ti Čtyřlístku prozradí, že o ledové růži slyšeli mluvit inuity u nejvyššího vrcholu Grónska. Medvědi tam Čtyřlístek zavedou. Čtyřlístek se eskymáků ptá na vzácnou květinu, která roste i v mrazivých podmínkách. Jenže ledová růže je ve skutečnosti pradávný talisman zdejšího kmene. Je ale tajný, tak o něm Čtyřlístek nesmí nikde mluvit. Čtyřlístek je trochu zklamaný, ale prožil zajímavé dobrodružství a vrací se domů.
582 Hlídání na přání
Hlídání na přání (Čtyřlístek 582, 2015)
napsali Robert Tamchyna a Eva Tamchynová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
V novinách omylem opět vytiskli inzerát Čtyřlístku na hlídání dětí. Čtyřlístek už nechtěl děti hlídat, ale když rodiče přijdou osobně, nechají se ke hlídání čtyř dětí přemluvit. Každý si vezme jedno dítě a uvidí se, kdo vyhraje. Fifinka s holčičkou pečou v kuchyni dort podle bláznivého postupu, takže těsto šíleně nakyne. Myšpulín s brýlatým klukem provádějí v laboratoři pokusy se strojem na počasí a nasněží v celé místnosti. Fifinka žádá o pomoc s těstem, klučina použije ztužovač hmoty který všechny zamrazí. Bobík bere klučinu s foťákem do posilovny. Zatímco se Bobík přemáhá, kluk jen fotí, jak se Bobík trápí. Pinďa vzal třetího kluka na pouť. Kluk chce jezdit na horské dráze a strašidelným hradem. Kluk se baví, Pinďa je strachy bez sebe. Nakonec se všichni potkají doma, Bobík rozmrazí zmrzlíky. Myšpulín vezme svoje hodiny - stroj času. Vratí čas zpátky a tentokrát zkusí Čtyřlístek hlídání těch čtyř nezbedů trochu lépe.
583 Pinďa straší
Pinďa straší (Čtyřlístek 583, 2015)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek putuje na chatu, jenže už je tma. Cestou natrefí na podivnou budovu - základní školu strašení Hůrka. Škola duchů je normálně pro živáčky neviditelná, ale právě je úplněk a třináctého k tomu. Čtyřlístek přemluví ředitele k exkurzi po škole. Čtyřlístek si prohlédně školu i nezbedné duchy - žáky. Pinďa obdivuje učebnici strašení a vezme si ji sebou. V noci na chatě si z ní čte a ráno s překvapením zjistí, že se proměnil na ducha. S kamarády zajde do školy a chce zpět svou podobu. Školník řekne, že to je za to, že četl z učebnice pro duchy. Pro odčarování musí Pinďa někoho vystrašit. Kamarádi mu v noci se strašením pomáhají. Najdřív potkají holčičku, co se ztratila z tábora. Místo strašení ji Fifinka vyprovodí. Kluci pomáhají Pinďovi postrašit skupinu zálesáků, ale ti se nebojí a málem strašáky přemůžou. Pak chtějí vystrašit jednoho mladíka, ale to je lovec duchů a svým vysavačem duchů vcucne ducha Pinďu s Bobíkem a Myšpulínem. Mladík se chvástá, že už dřív chytil ducha, byl to ředitel školy strašení, ale utekl mu. I Pinďa z vysavače proklouzne a mladíka přemůže. Vysavač vezmou kluci zpátky do školy. Toho se ředitel tak vyleká, že je Pinďa osvobozen. Čtyřlístek s radostí opouští školu a vyráží na obyčejný výlet.
584 Bobík kentaurem
Bobík kentaurem (Čtyřlístek 584, 2015)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek potká v lese poustevníka, který žije v jeskyni. Pinďa později donese milému muži pekáč buchet, poustevník za to popřeje Čtyřlístku, ať se mu vše daří. A opravdu, Bobík zvítězí ve vzpírání, Pinďa v běhu, Fifinka v kuchařské soutěži a Myšpulín si pojede pro cenu do New Yorku. Že by Čtyřlístek vyhrál všechny ceny? Ani Velká pardubická není problém, Myšpulínův nový vynález umí proměnit na jakékoliv zvíře, pro každou genetickou změnu namíchá lektvar. Bobík se tak může změnit na koně a s žokejem Pinďou vyhrát závody. Bobíkovi se vyleje půlka zpětného lektvaru a promění se jen napůl, vypadá jako kentaur. Myšpulín je se svým vynálezem v Americe, Pinďa se proto běží poradit s poustevníkem. Ten poradí zasadit semínko, až vyroste koniklec naláká ptáčka konipáska, který snese vajíčko, které v krmení kentaurovi Bobíkovi pomůže. Může jíst ale jen obrok. Čtyřlístek naláká konipáska na koniklec do klece, vajíčko podle Pindi smí ale Bobík snít až ob rok. Fifinka u poustevníka zjistí, že si to Pinďa popletl. Obrok je oves a Bobík se konečně vrátí do své podoby, žral... tedy ržál by radostí. Myšpulín se vrací z USA, nejvíc mu chyběly Fifinčiny buchty.
585 Lord Šerlok
Lord Šerlok (Čtyřlístek 585, 2015)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Cestou z kina si Pinďa s Bobíkem všimnou otevřených vrátek u muzea, tak je zavřou. Na cedulce vedle stojí, že správce šel k zubaři. Myšpulín je nadšený, do Třeskoprsk přijede lord Šerlok, vnuk slavného detektiva. Ráno se s ním potká Čtyřlístek na náměstí. Šerlok myslí, že lupič, který ukradl v Anglii zlatý řetěz, se skrývá v podzemních chodbách pod náměstím, kudy protéká říčka. Podle Čtyřlístku tam přespává jedině tulák Lojza, neboli Alois. Šerlok stíhá Eloise, to bude on. Čtyřlístek se Šerlokem putuje podzemími chodbami až natrefí na tuláka. Tulák utíká, ale volá, že nařčení nejsou možná, se zlatým řetězem by nespal v podzemí. Říčka vyvěrá na povrchu a tam málem utopený Šerlok uzná, že se musel zmýlit. Pinďa s Bobíkem si vzpomenou na vrata v muzeu. Za nimi upí zloděj, zámek vynalezl Myšulín a umí ho otevřít jen on, když je správce pryč. Opravdový lupič zlatého řetězu je polapen, Šerlok odjíždí a slibuje pochvalu od královny. Po čase přijde Čtyřlístku balíček. Královna svoluje s výrobou mincí, kde na jedné straně bude její podobizna a na druhé straně obrázek Čtyřlístku. Čtyřlístek tedy má už české známky, film o setkání s Rudolfem II. a teď budou i mince. Královně pošle Čtyřlístek Fifinčiny buchty. Jednu sadu mincí věnují do muzea Čtyřlístku a jednu do Národního muzea v Praze.
586 Hledá se duha
Hledá se duha (Čtyřlístek 586, 2015)
napsala Tereza Čeňková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Je jaro a Čtyřlístku je divné, proč po dešti není duha. Zaletí se proto zeptat na nebe sluníčka. Sluníčko je smutné, protože je smutná i říčka Šuměnka. Čtyřlístek se proto vydá na skálu v Černé rokli, kde je pramen říčky. Po těžkém výstupu najde Čtyřlístek ve skalní jeskyni pramen, na kterém sedí smutná žába. Brečí, protože si prý všichni si myslí, že je to zakletá princezna. Pinďa to zkusí a žábu políbí a nic se nestane. Žába skáče radostí, je jen obyčejná žába. A aby to všichni věděli, poví o tom Čtyřlístek ve svém příběhu v časopise. Říčka je zase veselá a s ní i sluníčko. Konečně tedy vyjde i duha, kterou si Fifinka namaluje.
587 Kvarteto z Třeskoprsk
Kvarteto z Třeskoprsk (Čtyřlístek 587, 2015)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek se nemůže dohodnout, jaký pořad v televizi sledovat, každý chce vidět něco jiného. Fifinka vyrazí na harfový koncert a uchvátí ji tak, že si zakoupí harfu a začne cvičit hru. Klukům její první pokusy rvou uši a chtějí ji přehlušit hlasitějším nástrojem. Pinďa zkusí dudy, Myšpulín saxofón a Bobík bicí. Když jde okolo domku slavný skladatel Marián Čížek, velmi se mu zalíbí nezvyklá kombinace nástrojů v kvartetu. Napíše pro Čtyřlístek opus. Čtyřlístek skladbu natrénuje a za půl roku má s ním na Pražském jaru ohromný úspěch. Čtyřlístek si vydělá spoustu peněz za televizní přenos. Za utržené peníze si koupí každý svou vlastní televizi a sluchátka, takže každý bude moct sledovat svůj pořad. Po čase je ale u Čtyřlístku dost smutno, každý se zabývá jen sledováním svých pořadů. Čtyřlístek už to nemůže vydržet, vypne všechny televizory, vytáhne hudební nástroje a zase si zahraje pro radost.
588 Bobík z vosku
Bobík z vosku (Čtyřlístek 588, 2015)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
V muzeu dopadla výstava buchet a koláčů neslavně, zplesnivěly. Pořádá se shromáždění a vybírá se nové a nevídané téma výstavy do muzea. Zádrhel navrhuje výstavu jeho oblíbených motorek, ale to je zamítnuto jako příliš všední. Zvítězí Bobíkův návrh na voskové figuríny. Čtyřlístek doma připraví voskovou figurínu Bobíka, od originálu k nerozeznání. Aby se ale výstava pořádně zaplnila, zavolá Myšpulín svému příteli, sběrateli voskových figurín a strašidel. Kamarád rád pomůže a docela strašidelné exponáty zapůjčí pro výstavu. Bobík zůstává v muzeu přes noc hlídat. Oknem se do výstavní místnosti vetře Zádrhel a hodlá roztavit sochu Bobíka (hlavní tahák výstavy inzerovaný na plakátu). Hořákem ale namíří na pravého Bobíka. Zádrhel se vyleká, že vosková figurína ožila, a uteče pryč. Ráno přijde Fifinka s buchtami za Bobíkem. Bobík říká, že byla přes noc nuda, veselo začne až se výstava otevře.
589+590 Mistři převleků
Mistři převleků (Čtyřlístek 589+590, 2015)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
V Třeskoprskách řádí zloději kovů, kradou vzácná domovní znamení. Čtyřlístek se rozhodne zakročit, nastrojí se do převleků a hlídkuje na náměstí. Zeměměřiči Pinďa s Myšpulínem všechno natáčejí, zatímco živá socha Bobík pozoruje přímo v centru. Dorazí dva zloději a musí trochu odvrátit pozornost. Jeden lump si dobírá Bobíka, lidi to pozorují a zatím druhý zloděj ukradne sošku draka. Myšpulín s Pinďou nedávají pozor a radši sledují Bobíka, vše naštěstí zjistila Fifinka v přestrojení za metařku. Zloději si přijdou pro sochu svatého Jiří v brnění v noci. Čtyřlístek si vypůjčí opravdové brnění a Pinďa se do něj převlékne, plánem je nechat se ukrást a pak nahlásit, kde se lupiči zdržují. Nejdřív je potřeba odmontovat pravou sochu. Při této činnosti načapá Myšpulína s Pinďou policie a zatkne je, sochu vezmou s sebou. Akci musí dokončit Bobík s Fifinkou. Jen Fifi se vejde do brnění. Zloději ji ukradnou a odvezou k překupníkovi ve sběrně kovového šrotu. Fifi zavolá Bobíkovi, ten informuje policii. Myšpulín s Pinďou jsou očištěni a jedou s policií na místo. Zloději zaslechnou příjezd policie a snaží se sešrotovat důkazy. Naštěstí Bobík vypne proud dřív, než stačí sešrotovat Fifinku v přestrojení. Policie zaktne lupiče a Čtyřlístek dostává diplom za mistry převleků.
589+590a Strašidelný les
Mistři převleků (Čtyřlístek 589+590, 2015)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 30 %
Čtyřlístek se vypraví v Myšpulínově staré vesmírné lodi Mars-1 na rudou planetu pátrat po stopách životodárné vody. Přistání je trochu tvrdší, ale i tak můžou rozvinout na Marsu jako první pozemšťané českou vlajku. Na planetě se dá dýchat, dokonce tam roste tráva, žijí tam zvířata a obživlé stromy, které se snaží Čtyřlístek polapit. Stromy si myslí, že je chtějí pozemšťané sníst, stejně jako to dělají marťani. Zbyl už jen poslední malý les. Čtyřlístek stromy přesvědčí, že stromy nejí, naopak se pozemšťané o stromy starají. Do lesa vrthnou marťani na velikém těžebním stroji. Naštěstí stačí jeden hřebík, kterým Myšpulín propíchne pneumatiku stroje. Stroj se převalí a vypadne několik marťanů. Fifinka jim nabídne bábovku, aby poznali, že není nutné jíst stromy. Mimozemšťani jsou nadšení. Čtyřlístek je naučí jak obdělávat půdu a sít. Naštěstí půda je zde velmi úrodná, takže výsledky se dostavují brzy. Mars se začíná zelenět. Čtyřlístek se loučí s ufony s radou, aby se o dříve rudou, teď už zelenou planetu dobře starali.
591 Klokan Jáchym
Klokan Jáchym (Čtyřlístek 591, 2015)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Z farmy kamaráda Čtyřlístku uteče klokan Jáchym. Polapí ho dva mizerové a odvlečou pryč. Pinďa se ve škole dozvěděl něco o klokaních zápasech na farmě u Třeskoprsk. Klokani dřív na poutích boxovali s lidmi, tohle ale nevypadá na pouť, ale nelegální zápasy. Čtyřlístek se na farmu vydá a najde tam klokana Jáchyma. Bobík vyšle Fifinku do půjčovny kostýmů, potřebuje se zamaskovat za klokana. V převleku vypadá jako opravdový klokan a nastoupí místo Jáchyma do ringu proti hrozivě vypadajícímu boxerovi za přihlížení natěšených diváků. Proti Bobíkovi ovšem nemá šanci a utkání brzy končí. Přivolaná policie zaktne klokanovy únosce i pořadatele zápasu. Aby se to už neopakovalo, pošle kamarád Čtyřlístku svého klokana na Klokaní ostrov do Austrálie, v jeho vlasti mu bude nejlépe. Po čase dostává Čtyřlístek dopis, že se Jáchymovi daří dobře.
592 Dupni na to!
Dupni na to! (Čtyřlístek 592, 2015)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek odjíždí z trhů, když jej osloví Harry Vomacka z Texasu. Líbí se mu auto Čtyřlístku a vypráví, že jeho praděda Jindřich Vomáčka byl vynálezce. Sestavil auto, které zvládlo zajet závod Třeskoprsky-Praha-Třeskoprsky (155 km) za 60 minut. Ale byl označen za podvodníka a kvůli ostudě se přestěhoval do Ameriky a vynalézání už zanechal. Harry vlastní původní plány a Myšpulín se pokusí auto opětovně sestavit. V archivních novinách se Čtyřlístek dočte jen krátkou zprávu o údajném podvodu Jindřicha Vomáčky. Téhož dne se staly tři záhadné úkazy - hromady rozinek na mělnicku, blesky z čistého nebe u Prahy a neznámý objekt řítící se na Třekoprsky. Auto je hotové, přesně 100 let po Harryho osudném závodě opakuje Čtyřlístek cestu. Auto se nepohybuje nijak zvlášť rychle, ale u Mělníka Myšpulín zavelí nasbírat co nejvíc hroznů, v Mělníku se vinná réva tradičně pěstuje. Myšpulín zmáčkne první knoflík a auto se opravdu rozjede na vinnou révu. Pradědečkův automobil úžasně zrychlí, z motoru vylétávají rozinky. U Prahy rychlost zase klesá, po stistnutí správného čudlíku se vysune z auta anténa, přivolá bouřku a do auta uhodí blesk. Auto sviští jako splašené a po stisknutí turbo knoflíku ještě rychleji. Čtyřlístek se přiřítí do Třeskoprsk ve stejném čase jako kdysi praděda. V novinách vychází článek, 100 let stará křivda je napravena. Harry se vrací do Texasu nechat si auto patentovat.
593 Na vodě v Pohodě
Na vodě v Pohodě (Čtyřlístek 593, 2015)
napsala Tereza Čeňková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek vymýšlí, jaké prázdninové dobrodružství prožít. Myšpulín vyrobí pramici, cílem bude výlet na vodě po proudu až k moři. Bobík loď pojmenuje Pohoda. Čtyřlístek vyplouvá po říčce Šuměnce, brzy se utáboří na první noc. Objeví se skřítek, kterému vodáci nevoní a začne nečekaným táborníkům škodit. Uštřihne Čtyřlístku celtu a Čtyřlístek se ráno probudí celý poštípaný od komárů. Při další plavbě nastrčí skřítek do vody kámen. Čtyřlístek se mu vyhne, ale hodně věcí skončí ve vodě. Čtyřlístek musí na břeh sušit. Bobík chytí rybu a začne ji péct. Těch nešťastných náhod už je trochu moc, Myšpulín má pocit, že je někdo sleduje. Čtyřlístek se naoko vzdálí od ohně. Skřítek se nechá nalákat na vonící rybku, když ho Bobík s Pinďou polapí. Skřítek Šumík prozradí, že nemá rád vodáky, chrání před nimi říčku Šuměnku. Čtyřlístek mu nabídne pohoštění a vysvětluje, že všichni vodáci nejsou stejní. Čtyřlístek pomůže s úklidem okolí a vzkáže čtenářům, aby také přírodě pomáhali. K moři se Čtyřlístek ani nepřiblížil a už se těší na návrat domů.
594 Čtyřlístek hrdinů
Čtyřlístek hrdinů (Čtyřlístek 594, 2015)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek vyhrává soutěž v hraní počítačových her na hrdiny. Malý klučina se zlobí, proti skutečnému, nepočítačovému drakovi by Čtyřlístek šanci neměl, takže to žádní hrdinové nejsou. Čtyřlístek se směje, že kluk věří na draky. Kluk se promění do své podoby starého čaroděje a přesune Čtyřlístek do pohádky. Z Fifinky je víla, z Myšpulína čaroděj, z Pindi elf a z Bobíka rytíř. Mají za úkol dojít pro korunu do černé věže, pak teprv budou hrdinové. U duchů Čtyřlístek zjistí, kudy se vydat a ještě je dokáže zbavit prokletí. Zvířátka v lese jsou vděčná, že duchové už nekvílejí a pomůžou jim dopravit se na veleveverkách k městu, tam budou vědět jak se ke věži dostat. Alchymista ve městě poradí jít podzemím. Po patálii s obrovskou užovkou ve sklepení se Čtyřlístek dostane k drakovi, který sedí na pokladu. Myšpulín mu vykouzlí dárek - kalkulačku, aby si mohl spočítat svůj poklad. Za odměnu drak přenese Čtyřlístek vzduchem na černou věž. Tam Myšpulín najde korunu a kouzlem ji znásobí, aby každý měl jednu. Objeví se čaroděj a zlobí se, že pořád Čtyřlístek není hrdina, protože s nikým nebojoval. Tomu se Čtyřlístek vysměje, výhra je zasloužená a čaroděj prohrál.
595 Poklad na Blaťáku
Poklad na Blaťáku (Čtyřlístek 595, 2015)
napsal Robert Tamchyna, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Kluci chtějí vyrazit za pokladem, u Blaťáku podle starých knih a map má být stará štola. Fifinka trucuje, chtěla by na chatu. Průvan odnese mapy s pokladem, kluci za nimi běží. Pinďa nasadí tempo, ale zakopne o divočáka, před kterým musí utéct na strom. Zachrání ho myslivec. Pinďa se přimotá do běžeckého závodu a vyhraje první cenu, chtěl ale mapu k pokladu. Myšpulín s Bobíkem svoje mapy dostihli. Myšpulín míří za pokladem v létajícím autě, ale mapu mu sebere orel. Myšpulín havaruje a přistane u orla v hnízdě. Dole pod skálou vidí Pinďu. Orel k němu Myšpulína zanese i s mapou, jenže nesprávnou. Bobík míří k pokladu na lodi, taky havaruje a přistane na pláži. Mapa pluje na hladině a vezme si ji zubatý kapr, Bobík se málem utopí. Myšpulín s Pinďou Bobíka zachrání, mapa se ale rozmočila a je nečitelná. Smutní kluci se vrací domů, kde jim Fifinka oznámí, že poklad našla. Ve staré knize je napsáno, že zlatá štola byla zatopena už dávno, při napouštění Blaťáku. Jediným pokladem, který tedy dnes objevili je Fifinka a její bezvadná bábovka.
596 Není raketa jako raketa
Není raketa jako raketa (Čtyřlístek 596, 2015)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Bobík moc ztloustnul, tak ho kamarádi pod falešnou záminkou vylákají na sportovní stadión, Čtyřlístek si tam zahraje tenisovou čtyřhru. Bobík s Myšpulínem drtivě prohrávají. Myšpulín vyloví z tenisové tašky dárek - vynález pro Bobíka, modrou tenisovou raketu, která přitahuje tenisáky. S ní už skvěle míčky chytí, ale odraží je mimo hřiště. Doma na zahrádce trénuje odpaly. Brzy už mu to jde a Myšpulín navrhne, aby použil obyčejnou raketu. Bobík je talent a tenis ovládá i bez Myšpulínova vynálezu. Modrou raketu ukradne mladík, který všechno vyslechl. Nic se neděje, Myšpulín má dálkové ovládání a časem raketu určitě najde. Na světovém tenisovém mistrovství světa v Třeskoprskách nastupuje i Bobík. Myšpulín zkusí pomocí dálkového ovládání najít zloděje. Zmáčkne knoflík, v tenisové raketě zažehne tryska a vynese jednoho ze soutěžících tenistů do vzduchu (z rakety se stane opravdová raketa). Myšpulín naviguje mizeru až nad Blaťák, do kterého ho shodí. Bobík vyhrává první cenu. Hraním tenisu zhubl a už potřebuje kšandy (bez nich by si uřízl kšandu).
597 Zdivočelá dýně
Zdivočelá dýně (Čtyřlístek 597, 2015)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 30 %
Čtyřlístek má malou úrodu, i dýně jsou strašně maličké a to budou v sobotu dýňové slavnosti. Myšpulín tvrdí, že na přírodu je krátký. V noci najde Bobík v laboratoři kádinku s životabudičem a celou ji vylije na poslední dýni v záhoně. Ta vyroste a probere se k životu. Bobík jí dá najíst, nakonec dýně spořádá všechny zásoby jídla. Bobík uloží obživlou dýni v kůlně. Ráno Čtyřlístek zažije nepěkná překvapení. V celém domě není nic k jídlu a někdo rozbořil kůlnu. Bobík se k ničemu nepřizná, zatímco všichni sledují podivné stopy vedoucí k městu. Na náměstí řádí obrovská dýně a žere všechno možné. Teď už se Bobík musí přiznat. Myšpulín v knihách vyčte, že účinek životabudiče vyprchá, když se dýně lekne. Dýně zrovna odpočívá u Blaťáku. Myšpulína napadne, že by ji mohl vylekat její vlastní odraz ve vodě. A taky že ano, z dýně je rázem jen obrovská zelenina. Čtyřlístek uspořádá u Blaťáku dýňové slavnosti, připravil spoustu jídel ze zdivočelé dýně. A zároveň začíná Halloween.
598 Neobyčejný deštník
Neobyčejný deštník (Čtyřlístek 598, 2015)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Kamarádi nemají peníze na dárek pro Myšpulína, chtěli by mu koupit lepší počítač. Napadne je sesbírat po různých obchodech zapomenuté deštníky, které si nikdo nevyzvedl, a pak je ve správný okamžik prodávat. Myšpulín si jeden z deštníků půjčí, když jde v dešti vracet plnou kabelu knížek z knihovny. Přepadnou ho lupiči, kteří si myslí, že je v kabele něco cenného. Přemožený Myšpulín si povzdechne, že je škoda, že deštník není opravdu "vystřelovací". Z deštníku vyletí šípy a vytrestají zloděje. Fifinka si obratem žlutý deštník s červenými puntíky zapůjčí, chce zaletět do obchodu, a s deštníkem opravdu letí. Fifinka si myslí, že to je Myšpulnův vynález. Při další přeháňce vezmou Pinďa, Bobík a Fifinka deštníky na nádraží a úspěšně je prodávají. Jedna slečna s kudrnatým účesem nemá na zaplacení, kluci jí věnují žlutý puntíkovaný deštník zadarmo. Doma se Myšpulín zhrozí, to byl přece kouzelný deštník. Za chvíli přijde slečna za Čtyřlístkem a přináší mu dárkový šek na 10 tisíc korun, díky tomu, že jí nezplihl účes, vyhrála konkurz na hlavní roli v seriálu Kudrnatá Káča. Bohužel deštník zapomněla na konkurzu. To nevadí, kouzelný deštník dál putuje a přináší štěstí lidem. Za utržené peníze dostane Myšpulín nový kompjůtr.
599+600 Jubileum 600
Šestistovka (Čtyřlístek 599+600, 2015)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek připravuje oslavu šestistovky. Doma si dělá pořádek a zjišťuje, že mu několik starých příběhů chybí, ani v knihovně je nemají na zapůjčení. Čtyřlístek si tedy podá inzerát. Za všechno může Zádrhel a protože umí kreslit, překreslí nejstarší příběhy tak, že v nich jeho postava vítězí. Zároveň zprovozní na internetu anketu o nejoblíbenější postavu časopisu, kterou díky pozměněným příběhům vyhrává. Pak ještě vyhlásí, ať se na oslavu Čtyřlístku vydá každý v masce nejúspěšnějšího v anketě. To ale Zádrhelovi moc nevyjde, hosté oslav se namaskují různě a Zádrhelů je jen pár. Zádrhel ale škodí dál, poničí hudební nástroje Čtyřlístku. Jenže na koncertě má Čtyřlístek se svou falešnou hrou kupodivu úspěch. Potom poničí kolečka u koloběžek. Bobík zjistí, že jsou koloběžky vadné, tak vymyslí pro návštěvníky oslav jiný závod - běh, kdy závodníci musejí koloběžky nést. Děti mají legraci z takového podivného závodu. Pak Zádrehel osolí slavnostní dort. Dětem samozřejmě nechutná, Čtyřlístek operativně vysmyslí dortovou bitvu, což má velký ohlas. Zádrhel už může zničit jedině slavnostní ohňostroj. Něšťastně ale odpálí sám sebe a vletí přímo do Blaťáku. Čtyřlístek pro něj pluje na loďce, Zádrhela je potřeba zachránit. Příběh bez Zádrhela je jako guláš bez papriky. Když tam je, trochu sice pálí, ale má říz. Vše skončí ohňostrojem a přáním do další stovky příběhů.
599+600 Osel Bobíkem
Šestistovka (Čtyřlístek 599+600, 2015)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek utekl před zimou na moře do Polynésie. Bobík píše na jachtě příběh o Zádrhelovi a chce ho poslat do redakce, jenže tady není signál, tak se na loďce vydá ke břehu. Všechno odposlechl Zádrhel a vyhrožuje Bobíkovi zbraní. Z dálky vše pozoruje Fifinka dalekohledem. Přižene se obrovská bouře. Bobík ztroskotá na ostrově Bez návratu. Domorodci ho nutí pracovat na poli, dokud nepřipluje někdo jiný, kdo by ho nahradil. Kamarádi hledají Bobíka na moři a uslyší zvuky. Objeví trosečnického osla, který pluje na kládě. Čtyřlístek ho osvobodí a zjistí, že slyší na jméno Bobík. Opravdového Bobíka brzy najdou na ostrově. Domorodci souhlasí, že vymění opravdového Bobíka za oslíka Bobíka. Čtyřlístek se opět plaví na jachtě, když se zase objeví Zádrhel a hledá Bobíka. Fifinka mu oznámí, že Bobík je na ostrově Bez návratu a dře tam na poli. Fifinka vlastně ani moc nelhala. Zádrhela zapřáhnou ostrované k oslíkovi na pole. Vysvobodit ho může jen přímluva od dobrých přátel, takže má smůlu. Bobík ztratil v bouřce svůj rozepsaný příběh, ale stačí napsat ten, co právě prožili. Zádrhel je v něm taky a zesměšnil se sám.
599+600a Vánoce jinak
Šestistovka (Čtyřlístek 599+600, 2015)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek vymyslí originální dárky na Vánoce - Myšpulín požádá souseda Doubka, aby zakoupil pro každého ze Čtyřlístku nějaký dárkový poukaz. Znají se už dlouho, on už bude vědět, co pořídit. O Štedrém dnu jsou pod stromečkem jen čtyři poukázky. Každý ze Čtyřlístku si užije svůj dárek.
Příběh Bobíka
Bobík dostal poukázku na jízdu se psím spřežením. Psi jsou líní a navíc tlustého Bobíka neuvezou. Bobík jim tedy pomůže až nakonec tlačí on a psi se vezou. Pak musí psy ještě nakrmit a uložit ke spánku.
Příběh Pindi
Pinďa má poukázku na masáž s překvapením. Trenér v salónu s ním hází po celé místnosti a jako překvapení dostane skotské střiky. Takový dárek Pinďa nečekal.
Příběh Fifinky
Pro Fifinku vymyslel soused romantické bruslení na Blaťáku za doprovodu sličného bruslaře. Oba začnou na zamrzlém rybníku piruetami. Bruslař provrtá led a spadne do mrazivé vody. Fifinka ho honem musí dopravit do tepla a sama při tom dost nachladí.
Příběh Myšpulína
Myšpulín dostal poukaz na nákup na internetu. Myšpulín si objednává další a další zboží, že za hodinu dovezou celé náklaďáky výrobků a nábytku. Doma se všichni musejí trochu uskrovnit, aby se mezi krabice vešli. Ráno jde Myšpulín doplatit sousedovi za poukázky. Nemá dostatek peněz, tak plánuje na svém e-shopu Myšmašmyšpulín vše rozprodat, a peníze pak rozdělit nemocným dětem, to budou teprve Vánoce.
599+600a Čtyři kamarádi
Šestistovka (Čtyřlístek 599+600, 2015)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Je jaro a Čtyřlístek sází nový trávník (bude kde hrát golf). Pinďa běží do obchodu pro osivo. Využije toho Zádrhel a přimíchá do krabice semínko nesváru. A hned se začnou dít věci. Kluci se pohádají s Fifinkou tak, že Fifi odjede k mamince. Kluci se hádají u sekání trávy až se poperou. Fifi se vrátí právě ve chvíli, kdy ze semínka vyrostla neznámá kytička. Fifi se ji přesadí do květináče a povídá si s ní, kluci nerozumějí její ženské duši. Fifi nevaří, což kluci těžce nesou. Kytička je živá a dělá různé naschvály, ze kterých se vzájemně obviňují Čtyřlístkové navzájem. Vše vygraduje do té míry, že Myšpulín plánuje Čtyřlístek opustit. V tu chvíli zakročí Zádrhel. Hlásí se jako čtvrtý do party. Pomůže od neznámé kytky, ta za vše může. Je to nesvár podloudný a dělá samé zlé věci, porazit kytku lze tím, když se lidi v jejím okolí mají rádi a chovají se přátelsky. Čtyřlístek tak tedy učiní a udobří se s Myšpulínem. Kytka je naštvaná na Zádrhela, že tajemství prozradil a Zádrhela štve, že se mu závěr plánu vůbec nevyšel. Kytka v květináči běží za Zádrhelem a chce ho zamotat do výhonků. Čtyřlístek má radost, že vše dobře dopadlo a konečně si může zahrát golf.
sp2015-1 Pozor, natáčíme!
Pozor, natáčíme! (Čtyřlístek Speciál 1/2015)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
V Třeskoprskách bude zítra filmový festival, do soutěže se může přihlásit každý. Účast slibuje i Zádrhel, díky výhře by se stal váženým občanem. Čtyřlístek zahajuje natáčení filmu o milovaných Třeskoprskách scénou, kde Fifinka vaří. Zádrhel jí do pudřenky zabuduje třaskavinu, která vybouchne, když se chce Fifi nalíčit. V další scéně Bobík zvedá v lese velký kmen. Do něj Zádrhel zabudoval antigravitační přístroj a Bobík se začne vznášet. Když Bobíka kamarádi osvobodí, jde Čtyřlístek natáčet do kostela, kde jej vystraší podivný duch, je to Zádrhelův mechanické strašidlo na dálkové ovládání. Čtyřlístek vypátrá, že za vším byl Zádrhel, ten ale prchne díky filmové mlze. Sám pak natáčí svou akční jízdou na motorce, jenže v mlze nevidí a sjede do potoka. Na festivalu má Zádrhelův film špatné známky. Čtyřlístek sestříhal všechny nepovedené záběry a vznikl z toho povedený film, který si odnáší první cenu. Dokonce přijde i producent z Ameriky s návrhem točit v Holywoodu, ale Čtyřlístek s díky odmítá. A Zádrhel má místo slávy ostudu.
sp2015-2 Hokej, to je hra!
Hokej, to je hra! (Čtyřlístek Speciál 2/2015)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek si chce zahrát hokej, jenže je jaro. Když Myšpulín svým vynálezem Zmrazíkem zmrazí celý rybník, vyslouží si od rybáře jen nadávky. Čtyřlístek si proto zaletí svým autem do kolébky hokeje - Kanady. V tamějších lesích natrefí na nerudné medvědy, které štve, že do přírody zavítal na kondiční trénik školní tým hokejistů, který vše obrátil naruby. Jejich trenérovi Čtyřlístek nedokáže domluvit, ale sázka ho přesvědčí. Pokud vyhraje kanadské mužstvo, dostane lístky na pražské mistrovství světa, pokud vyhraje Čtyřlístek, tým Kanady už nikdy nesmí vkročit do lesa. Trenér se raduje, že nebude na jezeře led a vyhraje kontumačně, Myšpulínův Zmrazík je ale spolehlivý. Další den začíná zápas. Mužstvo Čtyřlístku doplnili i místní medvědi, rozhodčího dělá trenér a moc férový není. Nakonec mu rupnou nervy a sám se vloží do hry svého mužstva. To už i hráči poznali, že mu ruplo a omlouvají se Čtyřlístku. Myšpulín trenéra svým vynálezem zmrazí, bude chilku u ledu. A Čtyřlístek pozve kanadské hráče do Prahy na zápas mistrovství, lístků má dost pro všechny.
sp2015-3 Jedeme na safari
Jedeme na safari (Čtyřlístek Speciál 3/2015)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek stanuje uprostřed safari parku. Od správce ví, že tam řádí pytláci a kradou mláďata. Při nočním fotografování Čtyřlístek spatří lva uspaného šipkou a v dálce pytláka s ukradeným lvíčetem. Čtyřlístek ale skončí v bodláčí a pytláka nechytne. Další den hlásí Čtyřlístek správci parku zmizení malého lva, ten ale kupodivu spí pod kapotou auta Čtyřlístku. Čtyřlístek odjíždí s ostudou, když náhle narazí na stopy v blátě stejné jako od nočního pytláka. Myšpulín svým dalekohledem vyzkoumá náklaďák s bednami plnými ukradených zvířat. Čtyřlístek mu zatarasí cestu a zjistí, že pytlákem je fotograf, se kterým se včera potkal. V dlouhém teleskopu svého foťáku má ve skutečnosti zabudovanou uspávací pušku. Za pomoci nosorožce je pytlák přemožen a veselou náhodou se svou vlastní puškou uspí. Všechno viděl správce a děkuje Čtyřlístku za pomoc.
sp2015-4 Dobyvatelé pólů
Dobyvatelé pólů (Čtyřlístek Speciál 4/2015)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Vedra už trvají moc dlouho, Myšpulín proto vynalezne stroj na počasí, který se skládá ze dvou přístrojů s anténami a dálkového ovladače. Přístroj funguje a hned přiláká reportérku, která o vynálezu mluví ve zprávách a to přesto, že Myšpulín nechce stroj na počasí prodat, mohl by ho někdo zneužít. V noci se do garáže Čtyřlístku vlámou dva lupiči a stroj ukradnou. Ráno je všude sníh, na celé zeměkouli. Myšpulín nenajde svůj stroj na počasí, takže příčina kalamity je jasná. Myšpulín zabudoval do stroje GPS. Zjistí, že jedna anténa je na severním pólu a druhá na jižním, tak jde ovládat počasí na celé Zemi. Čtyřlístek se v létajícím autě dopraví k severnímu pólu a zneškodní jednoho z lupičů i jednu z antén. Počasí se už zhoršilo natolik, že už nejde cestovat. Myšpulín má nápad - provrtat se skrz Zemi. Auto kutá před sebou cestu, jádru se samozřejmě vyhne. Někde za polovinou cesty narazí na podzemní růžové jeskynní jezero, ale nejde dlouho čekat. Na jižním pólu zneškodní Čtyřlístek i druhý stroj a konečně vykoukne sluníčko. Druhý zloděj za trest bude muset prohrabat všechny cesty na světě. O růžovém jezeře radši Čtyřlístek nikomu neřekne, turisti by ho zničili, ale děti tam klidně odveze.
kk2015 Zakletá brigáda
4 strašidelné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2015)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek vyráží na prázdniny do Jindřichova Hradce na zámek za kamarádem kastelánem Vítkem. Myšpulín má ve městě záhadologickou konferenci, ostatní budou pomáhat na hradě. Bobík připravuje ohňostroj k oslavám, Fifinka se učí tkát místní proslavené gobelíny a Pinďa oprašuje knihy v rozsáhlé knihovně. Náhodně narazí na knihu a přečte z ní zaklínadlo, kterým osvobodí strašidla. Až do 1. září převezme Pinďa vždy o půlnoci nevědomky úlohu strašidel, která si mezitím konečně po 300 letech odjedou na dovolenou. Hned první noc si kamarádi a kastelán všimnou, že bílá paní vypadá nějak divně, ale zmatený Pinďa v kostýmu si nic nepamatuje. Myšpulínův detektor potvrdí v Pinďovi strašidelnou energii. Druhou noc už radši Bobík Pinďu stráží. O půlnoci se Pinďa probudí a stane se z něj ohnivák. Málem zapálí hrad. Ve vyschlé kašně voda není, Čtyřlístek musí přivést vodu až od rybníka Vajgar. Pinďa ale odpálí náhodně všechny rachejtle, které Bobík nachystal na oslavu. Ráno Myšpulín Pinďu zhypnotizuje. Ten si vzpomene, že z prokletí ho může osvobodit tapisérie. Čtyřlístek na hradě najde nápis na starém gobelínu, který říká, že heslo je v kulaté prohlubni a vyslovit se musí uprostřed sálu o jedné stěně. Ve vyschlé kašně najde Myšpulín překvapivé heslo - "čtyřlístek", které pak všichni zvolají v místním Rondelu. Všechna strašidla se zjeví, dovolená jim skončila brzo - těsně před půlnocí, kdy by se z Pindi nejspíš stal bezhlavý rytíř. Myšpulín zazáří na záhadologické konferenci, hradní oslavy se vydaří a Čtyřlístek odjíždí ze záhadné brigády domů.
kk2015 Duchové z Duchcova
4 strašidelné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2015)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Správce slyší v muzeu podivné rány a skřeky a policie už potřetí nic nenašla. Pomůže Čtyřlístek. Hlídá přes noc a o půlnoci se zjeví socha ženy. Příští noc se pokusí Myšpulín chytit podivného ducha svým vynálezem ducholapkou, která ale vcucne Pinďu. Od správce se Čtyřlístek dozví, že socha ženy pochází z náhrobku, který vysochal Jan Popel z Duchcova. Čtyřlístek neváhá a jede hledat stopy na duchcovský zámek. O půlnoci se tam Myšpulínovi podaří polapit ducha dřívějšího knihovníka Giacomo Casanovy. Ten vypráví příběh o nešťastné lásce sochaře Jana Popela a komorné Anastázie. Milenci se chtěli vzít, ale rodiče Anastázie to nepovolili, načež zemřela žalem. Sochař pak vysekal náhrobek, který Čtyřlístek viděl v Třeskoprskách. Duchové prý nedojdou pokoje, dokud se spolu opět nesetkají. Knihovník ještě poradí, že ducha Anastázie mají hledat na hřbitově, stačí tam o půlnoci zazpívat píseň ze svitku. Čtyřlístku se podaří odchytit na hřbitově ducha Anastázie a pak i v Třeskoprskách ducha Jana. Oba milence pak odvezou do Duchcova, kde si i s Casanovou připíjejí na šťastné shledání.
kk2015 Záhada na Housce
4 strašidelné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2015)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek jede vyřešit na hrad Houska záhadu tajemného dunění a vyschnutí studny. Přivítá ho vedoucí průzkumu geopatogenních zón. Zavede Čtyřlístek do podzemních chodeb, kde ho zavře. Ve sklepení narazí Čtyřlístek na velkou zásobu vody a dunící čerpadlo. Čtyřlístku je jasné, že to byl namaskovaný Zádrhel. Čtyřlístek zastaví čerpadlo. Když to přijde Zádrhel zkontrolovat, Čtyřlístek ho spoutá. Zádrhel vyzradí, že chtěl odvést vodu z podzemních zásob, z okolních obcí kvůli suchu odcházejí lidi a on pak skoupí celé Polomené hory za babku. Čtyřlístek se nechá hloupě napálit a od Zádrhela zase uvěznit. Naštěstí dokáže Myšpulín dálkovým ovladačem přivolat auto, které rozboří stěnu a čtveřici osvodobí. Mezitím ale stihla Fifinka najít Zádrhelovu skrýš, kde ukrýval podvodně získané peníze. Čtyřlístek bude vědět, kde je upotřebit. Doma vymyslí Čtyřlístek plán, jak se pomstít Zádrhelovi. Protože Bobík pěstuje na zahrádce dýně, připraví s dětmi strašidelné halloweenské masky a vypraví se na hrad. Zádrhel je známý strašpytel, radši zase pustí vodu a z hradu uteče. Voda už zase teče a na hradě se koná dětský den.
kk2015 Hradní křeslo
4 strašidelné příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2015)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Strašidla na Bezzubu pod vedením bezhlavého rytíře podepisují strašidelnou smlouvu na dalších sto let. Smlouvu má uschovat čaroděj Koulibrk, ten ale radši spěchá na strašidelnou oslavu, která právě začíná. Vrána schová smlouvu do starého křesla. Ráno bezhlavý rytíř shání smlouvu a Koulibrk nic neví. Všechna strašidla hledají po celém hradě. Koulibrk musí za trest vyčistit staré kdysi kouzelné křeslo. Čarodějovi se to dělat nechce a hodí křeslo přes hradby přímo na záda Bobíkovi. Myšpulín prý křeslo opraví, zrovna nedávno se mu jeho křesílko rozbilo a tohle má historickou hodnotu. Doma ho opravdu opraví tak, že křeslo vypadá jako nové. Pod sedákem najde i strašidelnou smlouvu. Bobík se do křesla uvelebí a zahlásí, že by to chtělo ještě stolek s jídlem, a ten se okamžitě objeví. Vypadá to, že Čtyřlístek přišel ke kouzelnému křeslu. Posadí se Pinďa a ten by si dal dobré jídlo, ale třeba v Itálii. V tu chvíli se vypaří. Myšpulín se pokusí Pinďu přivolat zpět. Mezitím se na hradě rytíř od Koulibrka dozví, co udělal s křeslem. Rytíř se proto vypraví za Čtyřlístkem a Koulibrkovi uloží písemný trest. Pinďa se z Itálie vrátí i s jednou pizzou pro Bobíka a kamarády. Ke Čtyřlístku přijde rytíř a prosí o navrácení křesla. Čtyřlístku za odměnu vyčaruje jiné a pomůže i s rozbitým okapem. Čtylístek předá rytíři i nalezenou smlouvu. Rytíř na křesle odlétá na hrad a zve Čtyřlístek na oslavu. Bobíka pizza nadchla, postavil si vlastní pec a dělá pizzu pro strašidla na hradě. Tam později se strašidly slaví a hodují. Pinďa naučí nešťastného Koulibrka, jak na počítači jednoduše splnit trest "100x opiš". Rytíř díky kouzelnému křeslu vrátí vyhaslému ohnivému psu jeho oheň, ale křeslo nešťastně lehne popelem. Tak to bylo poslední kouzlo čarovného nábytku.
ročník 2014příběhy - seznamročník 2016
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Ježek Jožka v novináchJežek Jožka v novinách Kalamity a katastrofyKalamity a katastrofy Edice HvězdičkaEdice Hvězdička MirakulumMirakulum Večerníček ČtyřlístkuVečerníček Čtyřlístku
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru