Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2016
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 2016

201629 příběhů Čtyřlístku v roce 2016.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2016
Čtyřlístek Speciál 2016

601 Zmrzlíci
Zmrzlíci (Čtyřlístek 601, 2016)
napsala Jana Netřebová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Čtyřlístek vyjel na chatu do hor, ale je strašně málo sněhu. Majitel chaty říká, že poslední zimy byly opravdu překvapivě mírné. Ráno Čtyřlístek jede na sjezdovku na Špičák, kde aspoň trochu sněhu je. Všichni nejdřív lyžují, jenže Pinďa je nemehlo a brzy vymění lyže za sáňky. Se sáňkami sjede daleko mimo sjezdovku k jeskyni, kde dva nešťastní ledoví skřítci Zmrzlík a Zmrzlinka už několik let hledají ztracenou hůlku paní Zimy, proto je tak málo sněhu. Když Pinďu najdou kamarádi, dostane Myšpulín nápad a hned sestrojí hledač kouzelných věcí. Protože jsou hory velké, pomůže jelen Flíček, ten oběhne hory s detektorem raz dva. Zatímco jelen hledá, postará se Čtyřlístek o okolní krmelce. Myšpulínův hledač funguje bezvadně, skřítci na označeném místě ze sněhu vyhrabou kouzelnou hůlku a hned začne chumelit. Konečně ta správná zima. Za odměnu naučí skřítci Pinďu lyžovat.
602 Dobrodružství na pouti
Dobrodružství na pouti (Čtyřlístek 602, 2016)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Do Třeskoprsk opět zavítala pouť s atrakcí, na které čtyři živá zvířata vozí děti na kolotoči. Slon, tygr, medvěd a zebra se se Čtyřlístkem odloňska znají a rádi jej vidí, ale jsou všichni unavení z vození dětí. Po návštěvě pouti jde většina Čtyřlístku k vodě, jen Myšpulín něco kutí v kůlně. Ráno vše kamarádům vysvětlí - udělal nafukovací kopie Čtyřlístku, na kterých se děti mohou vozit, zatímco zvířátka budou mít chvilku klidu k návštěvě kamarádů v zoo. Zase u vody zaslechne Čtyřlístek dva zloděje, kteří chtějí nafukovací figuríny v noci ukrást. Čtyřlístek vymyslí lest. Vymění nafukovačky za sebe a nechá se unést do skrýše lupičů. Pak ze skrýše všichni utečou a loupežnické pytle naplní včelami. Včely pak lupiče řádně vytrestají. Čtyřlístek přenechá své nafukovací kopie pouťovému kolotočáři, ale všechny děti musí dostat zdarma zmrzlinu.
603 Šikovné rukavice
Šikovné rukavice (Čtyřlístek 603, 2016)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Pinďa je strašně nešikovný. Myšpulínovi rozbije televizi, Fifince zkazí pletení a Bobíka zraní při přitloukání krmítka. Smutný Pinďa jde městem a pomůže babičce na přechodu, kterou málem srazilo auto. Babička se Pinďovi odmění - daruje mu červené rukavice, které jsou prý šikovné, kdo je nosí, vše se mu daří. Pinďa s rukavicemi je jako vyměněný - babičce pomůže slepit rozbitý džbánek, Bobíkovi opraví auto a letci, který musel nouzově přistát na zasněženém poli, opraví motor. Pinďa zapomněl jednu rukavici v letadle a pilot ji za letu vyhodí, co taky s jednou rukavicí. Nešťastný Pinďa hledá rukavici kde se dá, ale ani po několika dnech nenachází. Fifinka navštíví babičku s prosbou o pomoc. Babička poradí ušít novou a obyčejnou červenou rukavici, ale Pinďovi ani muk. Fifinka nastraží rukavici na plot. Šťastný Pinďa je s rukavicí zase šikovný a neustále s něčím pomáhá. Po třech měsících vysílají v televizi zprávu o orlím hnízdě na věži, jedno z mláďat má červenou rukavici v zobáku. Pinďa se diví, jak je to možné, když má obě rukavice. Fifinka mu prozradí, že nalezenou rukavici ve skutečnosti upletla a že rukavice přece šikovné nejsou, šikovný je samotný Pinďa!
604+605 Čtyřlístek v pekle
Čtyřlístek v pekle (Čtyřlístek 604+605, 2016)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Pro Bobíka si přiletí čert, prý moc zlobil. Kamarádi se nechají odnést taky, to se musí vypátrat. Lucifer už nepoužívá knihu hříchů, ale jde s dobou a má na počítači e-knihu a v ní zjistí, že celý Čtyřlístek moc hřešil a je v pekle právem. Čtyřlístek se má dát do práce a šéfovat mu bude chmaták Joska z Třeskoprsk. Čtyřlístek má opravit přívod topení. Bobík zjišťuje, proč se jedna stěna jeskyně přehřívá a prokope se do vedlejší sluje dračice. Čtyřlísek se s ní domluví a odteď bude vyhřívat peklo ona. Čtyřlístek ale hned dostane další úkoly. Následující den přibudou do pekla další čestní lidé Třeskoprsk, e-kniha jasně říká, že moc hřešili, a přitom jsou to podezřele často tací, co dříve naštvali chmatáka Josku. Čtyřlístek si na to chce posvítit. Ukradne počítač a Myšpulín zjistí, že e-knihu nainstalovat právě Joska a zaviroval ji tak, že dobré činy se v ní počítají jako špatné a naopak. Myšpulín chybu opraví. Další den se dostanou do pekla i třeskoprští skauti. Hodní lidé začnou peklo zvelebovat, což se čertům moc nelíbí. Joska luciferovi říká, že chce nechhat přepočítat své hříchy, že je v pekle nevinně. Program je už opravený a lucifer zjistí, že celou dobu vyhodnocuje hříšníky opačně a lidi je nutno vrátit domů. Joskovi tak přibyl další hřích - za zavirování e-knihy. Lucifer se pokorně vrací k papírové knize hříchů a počítač si vezmou malí čertíci na hraní her. Čerti se s Čtyřlístkem loučí "na shledanou", na což Pinďa odvětí "radši ne".
604+605a Strážci lesa
Čtyřlístek v pekle (Čtyřlístek 604+605, 2016)
napsala Tereza Čeňková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek jde na houby, ale les je příšerně suchý a ani houby nerostou. Doma Myšpulín v knize zjistí, že rytmus života v lese udává ptáček živáček. Je to sice obyčejná sojka, ale stráží les svým zpěvem. Další den se Čtyřlístek vrátí a s pomocí zvířátek sojku najdou. Sojka prý ztratila hlas a zachrání ji jen živá voda od jezerní královny. Čtyřlístek nasedne do létajícího auta a míří k jezeru. Kvůli špatné vrtuli musí Myšpulín nouzově přistát a Čtyřlístek bude u jezera přenocovat pod stanem. Večer natrefí Myšpulín na dřevorubce a odposlechne, že ti dva mizerové nastražili na sojku otrávené žaludy. Sojka pak ztratila hlas, les uschl a dřevorubci dostali od hajného povolení vykácet les. Čtyřlístek už plánuje pomstu, ale musí se na to vyspat. Ráno pomocí obojživelného auta zajede Čtyřlístek do jezera a vyhledá jezerní královnu. Splní její tři úkoly (Myšpulín spraví trojzubec, Fifinka jí udělá nový účes a společně všichni odstraní odpadky z přítokového potůčku). Za odměnu dostanou živou vodu pro sojku. Bobík s Pinďou donesou vodu sojce, ta začne zase zpívat a les okamžitě obživne. Myšpulín s Fifinkou skočili pro hajného, aby si to vyřídil s dřevorubci, kteří teď kácí živé stromy a usvědčili se i z jeho dřívějšího ničení. Čeká je za to veliká pokuta. A Čtyřlístek si konečně mohl nasbírat houby a vrací se domů.
606 Tajná chodba
Tajná chodba (Čtyřlístek 606, 2016)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Na Velký pátek jde Čtyřlístek hledat poklady, jde na to přísně vědecky s Myšpulínovým detektorem kovů. Po nalezení několika kusů harampádí v lese míří k Bezzubu, tam to jistě vyjde. Detektor něco hlásí pod obrovským kamenem. Bobík se prokope několik metrů hluboko k poklopu. Pod ním začíná tajná chodba, ve které Čtyřlístek narazí na ducha. Jmenuje se Verflucht a straší na Bezzubu už 600 let, protože kul pikle proti pánovi Bezzubu a pustil do hradu tajnou chodbou lupiče. Při odnášení lupu ho chodba zavalila a od té doby straší jako duch, dokud nenajde zlatý meč pána Bezzubu a nevrátí mu ho. Díky detektoru najde Čtyřlístek nejen meč, ale i truhlici s pokladem. Duch přenese všechny na povrch a položí zlatý meč na hrob dřívějšího pána. Duch je vysvobozen a Čtyřlístek odnáší poklad do muzea. Na velikonoční pondělí z muzea volají, že Čtyřlístek dostane nálezné, ale teď kluky teď zajímá jak si od Fifinky vykoledovat vajíčko.
607 UF-UF-UFO
UF UF UFO (Čtyřlístek 607, 2016)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
Bobík dočítá knížku Planeta Ufonie vypůjčenou z knihovny. V knížce je legrační záložka s ufonem, kterou nešikovně polije čajem. Ufon se zvětší a obživne. Neslaný nemastný ufon prozradí, že pochází z planety Ufonie a knížka není sci-fi, ale vědecká zpráva o planetě. S ufonem není moc zábava, je úplmně bez emocí, jeho druh nechápe pojmy jako "líbit se" a "mít rád". Ufon chce splnit poslání - najít něco kulatého a velkého jako hlava. Čtyřlístek provádí mimozemšťana po okolí a on vždy zkouší ze své lahvičky nakapat na různé kulaté předměty (dělovou kouli, fotbalový míč, knedlík). Až s hlávkou zelí na zahrádce Čtyřlístku se mu zadaří. Hlávky povyrostou a ufon žádá, aby ho Čtyřlístek zase usušil jako záložku. Bobík ho vyfénuje a Fifinka zase placatému ufonkovi přikreslí na břicho srdíčko na památku. Ráno se na zahrádce stane pozdvižení. Z hlávek zelí se narodilo asi 20 identických ufonů a všichni chtějí proměnit další zelí a nakonec tak obsadit a předělat celou planetu. Čtyřlístek zase promění záložkového ufona a žádá o radu. Ufon se srdíčkem je laskavý a konečně rozumí emocím. Zavelí svým bratrům, ať si na trika nakreslí srdíčko. Ufoni jsou rázem veselí, ale zároveň se jim stýská po domově. Myšpulín jim půjčí raketoplán, aby se mohli vrátit domů, stroj se vrátí později sám automaticky. Ufoni se loučí, konečně se jim bude na Ufonii líbit.
608 Zlatý sen
Zlatý sen (Čtyřlístek 608, 2016)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Kamarádi schovají před Pinďou jeho brakové čtivo - rodokapsy. Pinďa si ale nejlepší nervák schoval pod polštářem a před spaním si pod peřinou čte. V příběhu o kovboji divokém Billovi si představuje sám sebe. Bill opouští domov a míří na svém koni za "zlatým snem". Po cestě potká povoz tažený voly, vezou se Myšpulín, Bobík a Fifinka. Pinďa-Bill jim nabídne svou pomoc při cestě přes Velkou pláň. Oni souhlasí, protože cesta do Kalifornie je ještě dlouhá. Voli utečou, děsí se následující cesty, proto Pinďa zapřáhne svého koně a cesta může pokračovat. Po zastávce u přátelských indiánů následuje trasa přes Údolí smrti. V poušti všichni málem umřou žízní. Bobík začne hrabat, natrefí na pramen, ale není to voda ale nafta. Pinďa se mezitím vrátil z průzkumu a donesl vodu a také zachrání kamarády topící se v naftě. Objeví se banditi a chtějí si pramen přivlastnit, ovšem kovboj Pinďa všechny snadno sváže lasem. Nafta stále teče, Myšpulín přemýšlí, jak postavit ropovod a Fifinka už věštecky předpovídá auta a jejich přemnožení. To by byl nepovedený zlatý sen. To už ale Pinďu ze snu budí Bobík, už je čas vyrazit na výlet do lesů.
609+610 Nebezpečný kolotoč
Nebezpečný kolotoč (Čtyřlístek 609+610, 2016)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Konečně zase přijela pouť a Čtyřlístek si ji nenechá ujít. Na pouti se ale ztrácejí děti a vypadá to, že vždy z kolotoče, kterému šéfuje nevrlý kolotočář. Čtyřlístek nejdřív pátrá v přestrojení za pouťové lidičky a zjistí, že vždy zmizí dítě, které se na kolotoči vozí v malé tramvaji. Čtyřlístek vymyslí plán, že se Pinďa nechá schválně chytit. Následující den spustí akci. Pinďa se vozí v tramvaji na kolotoči a když začíná brzdit, otevře se propadlo do tajné chodby. Pinďa jde za světlem, chodba končí až na Bezzubu. Tam Pinďu lampí lump, který ho uvězní v hladomorně s devíti dětmi, které se ztratily z kolotoče. Pinďovi se podaří vylézt úzkým otvorem a zjistit, co se děje. Lump společně s kolotočářem čekají na velkého šéfa. Není jím nikdo jiný než Zádrhel, který udílí rozkazy. Děti mají sníst jídlo s uspávadlem, pak je zavřou do krabic a naloží do vlaku, kterým je dopraví na kosmodrom do Zádrhelovy rakety, se kterou zamíří na planetu Eden. Až tam za 15 let doletí, děti vyrostou a budou vycvičené pro boj s mírumílovnými obyvateli Edenu a Zádrhel bude jejím pánem. Vše slyšel i Čtyřlístek, protože Pinďa má s sebou schovaný mobil. Pinďa se vrací k dětem a poví jim, co mají dělat. Naoko snědí jídlo s uspávadlem, lumpové je zavřou do krabic. Pak je naloží do vlaku, jenže Bobík mezitím na koleje porazil strom. Zatímco strojvůdci strom odstraňují, Čtyřlístek zachraňuje děti a nahrazuje je pytli s pískem. Čtyřlístek odveze děti za rodiči, je z toho velké shledání a sláva. Zádrhelova raketa odstatuje a až pozdě si padouch všimne, že neveze děti ale písek. Raketu už nejde zastavit a že má velkou smůlu, havaruje s ní na Saturnu.
609+610a Bobík 1264
Nebezpečný kolotoč (Čtyřlístek 609+610, 2016)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek se ubytuje na Šumavě nedaleko hory Bobík, která je 1264 metrů vysoká. Myšpulín vypráví, že v roce 1264 v kraji vládl chamtivý zeman Bobík (ve vyprávění vypadá přesně jako Bobík ze Čtyřlístku). Chudé poddané obral a peníze si chtěl uschovat uvnitř hory. Jenže od té doby ho nikdo neviděl a horu pojmenovali po něm. Čtyřlístek se seznámí s místním archivářem a jeho vnučkou Zuzankou. Myšpulín se s archivářem domluví na návštěvě archivu, třeba něco vybádá. Zuzanka si představuje, že by bylo pěkné najít tajemnou jeskyni v hoře. Další den je archivář zdrcen, Zuzanka se ztratila. Zatímco ji všichni hledají v blízkém okolí, Čtyřlístek tuší, že šla hledat jeskyni. Čtyřlístek pátrá na hoře a objeví malou škvíru, ze které se Zuzanka ozve. Bobík vyhrabe větší otvor a všichni se spustí dolů po laně. Je to zasypaná jeskyně se vzkazem na stěně. Je to podobizna zemana Bobíka a vzkaz, že zde byl zasypán. Pinďa objeví truhličku s penězi, ale v ten okamžik se jeskyně začne hroutit. Čtyřlístek se Zuzankou na poslední chvíli vylezou ven, zatímco se jeskyně zasype nadobro a poklady v ní zůstnou. Čtyřlístku provolávají slávu za nalezení Zuzanky. Bobík žádá, aby bylo do kroniky zapsáno, že je hezčí než jeho hamižný prapředek.
611 Na přehradě
Na přehradě (Čtyřlístek 611, 2016)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístek se ubytuje v chatě na břehu krásné přehrady. Večer se ale z vody ozývají hodně divné zvuky. Správce kempu má různé teorie a od pátrání je spíš odrazuje, aby se jim nic nestalo. Čtyřlístek toho nedbá a potápí se s dýchacími přístroji na dno. Pinďa se zamotá do vodního býlí a kamarádům se ztratí. Ti musejí pátrat, naštěstí má Myšpulín přístroj, který Pinďu lokalizuje u ruin starých budov - patřily do vesnice, která byla při stavbě přehrady zatopena. Čtyřlístek je náhle polapen do sítě, můžou za to vodníci. Pinďa ale vodníky ujišťuje, že to jsou kamarádi. Vodníci zase dříve pomohli Pinďu vymotat z vodního býlí. Vodníci jsou hodní, starají se o ryby i vodu v přehradě, ale radši se před lidmi skrývají. O zdroji tajemných zvuků nic nevědí. V noci se dva chlapíci potápějí v přehradě, chytí hlavního vodníka a ukážou ho správci. Správce chce s vodní havětí zatočit a zavolá vodní potápěče, kteří vytáhnou z vody všechny vodníky. Čtyřlístek ujišťuje policii i správce, že vodníci jsou hodní, ale je to marné. Dva potápěči mají konečně cestu volnou a můžou ze starých potopených stavení zachránit zlaté cihly. Jenže je Myšpulín odhalí a policii už je hned jasné, že je to 20 let ztracené nakradené zlato, které kumpáni schovali ve vesnici, co byla chvíli nato zatopena. Divný hluk dělali v noci proto, aby se pokusili vyplašit vodníky. Lupiči jsou polapeni, vodníci se zase můžou vrátit do vody a Čtyřlístek odjíždí domů.
612 Černá kočka přes cestu
Černá kočka (Čtyřlístek 612, 2016)
napsal Robert Tamchyna, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek jede autem a Myšpulín náhle zabrzdí, aby nepřejel černou kočku. Na cestu se vysypou všechny krabice s dárky, které v autě vezli. Černá kočka kousne Pinďu a když se jí Bobík vyhýbá, přilepí se k pařezu. Černá kočka nosí smůlu, říkají pověrčiví Pinďa s Bobíkem, ale Fifinka kočice nabídne, že může jet se Čtyřlístkem domů. Bobík doma na zahradě uklouzne po banánové slupce a Pinďa později spadne ze stromu při česání jablek. Fifinka peče štrůdl, ale místo cukru použije sůl a štrůdl je nepoživatelný. Už i Fifinka věří, že smůlu přinesla kočka. V noci se do domku plíží zloděj, kočka ho ale napadne a trhá. Bezbranný zloděj se ještě rád nechá odvézt do bezpečí policíí. Kočka zachránila situaci a Bobík jí rád přednechá, alespoň pro dnešek, místo v posteli. Myšpulín v knize nalezl pořekadlo - černá kočka v domácnosti přinese vám mnohé ctnosti. A Čtyřlístku přinesla štěstí.
613 Miss Fifi
Miss Fifi (Čtyřlístek 613, 2016)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Během deště se Čtyřlístek schová ve vesnickém stavení. Hodný statkář Čtyřlístek ubytuje. Pinďa celou noc spal tvrdě, protože pod slámou byla truhlička. Pan majitel v ní najde staré fotky z dožínkových slavností a vzpomíná, jak byl vyhlášeným výrobcem masek, několik maškarních škrabošek má stále schovaných. Čtyřlístek je nadšen a společně s milým pánem naplánují obnovit ve vesnici dožínky. Jenže lidi to moc nezajímá, radši nakupují na trhu nebo koukají na televizi. Chce to nějaký moderní prvek, Fifi navrhne volbu miss. To už zájem vyvolá, soutěžit můžou i děti, a dokonce i zamaskovaní chlapci a pánové. Porota nemá s hodnocením masek lehkou práci, nakonec ale zvolí sice tlustou, ale nadanou tanečnici se soutěžním číslem 13. K překvapení všech se pod maskou skrývá Bobík. Akce se povedla, za rok si to zase ve vesnici zopakují a založí tak novou tradici.
614+615 Oceloví ptáci
Oceloví ptáci (Čtyřlístek 614+615, 2016)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Myšpulín se dočte v novinách, že nad Islandem se opět objevily světelné úkazy. Stará hypotéza Ludvíka Součka opět ožívá, napsal trilogii Cesta slepých ptáků o tajemném kráteru Sneffels na Islandu. Čtyřlístek se rozhodne doletět na místo v létajícím autě a záhadě přijít na kloub. Přistane přímo v kráteru a vydává se do jeskyně na průzkum. Všude jsou tajemné malby slepých ptáků, ale když se jedné Fifinka dotkne, zjistí, že to vůbec nejsou malby. Ocelový pták spal uvnitř skály a spí tu prý už několik tisíc let. Jsou to prý mimozemšťani co přelétávají z planety na planetu. Jenže k svému životu potřebují elekřinu a na Zemi v době jejich příletu za dob starého Egypta žádnou neměli. I když Egypťané prováděli primitivní pokusy s elektřinou, ptáci se dobít nemohli. Čtyřlístek ptákům rád vypomůže svou autobaterií. Ptáci ani nepoděkují a odletí. Za několik dní, kdy už Čtyřlístek lenoší zase doma, přicházejí ze světa zvláštní zprávy. Elektrické bouře, výpadky elektřiny, všechno zajde tak daleko až na celém světě zavládne úplná tma. Naštěstí má Myšpulín dynamo na nožní pohon a může rozsvítit domeček. Na zahradu přilétá mimozemská loď, mimozemšťani přiletěli na jediné místo na světě, kde se svítí. Prozradí Čtyřlístku, že ptáci uletěli před 4000 lety ze zoo na jejich domovské planetě. Od té doby po nich pátrají, na každé planetě kam ptáci přiletěli, tam ohrozili civilizaci. Živí se elektřinou a nemají nikdy dost. Je potřeba ptáky pochytat a vrátit do zahrady historické techniky. Čtyřlístek dál vyrábí elektřinu, což ptáky přiláká. Myšpulín na ně spustí vodu ze zahradní hadice. Ptáci vyzkratují a mimozemšťané si je můžou odvézt. Záhada slepých ptáků je vyřešena a taky je od nich pokoj.
614+615a Ďáblův recept
Oceloví ptáci (Čtyřlístek 614+615, 2016)
napsal Robert Tamchyna, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek zase přemýšlí, kam vyrazit. Kamarád Honza píše, aby Čtyřlístek přijel do Staré Lhoty pomoci opravit hradní věž. Po chvilce váhání se Čtyřlístek rozhodne, že pojede. Pro případ, že by se hodil, vezmou s sebou i chronolet (který bylo potřeba vyhrabat z kůlny, kde se kluci opět shledají i s roboty APOBABem a ANANASem). Čtyřlístek přijíždí k opravovanému hradu, přivítá jej Honza a jeho kamarádka (nepojmenovaná). Bobík s Pinďou se pokoušejí opravovat hradní věž, Fifinka vařit v hradní kuchyni a Myšpulín vyrábí něco lepšího než maltu. Nikomu to ale vůbec nejde, tak se Čtyřlístek rozhodne nasednout do chronoletu a zeptat se přímo v roce 1375 na správný postup. Pana Bořka ze Lhoty najdou k krčmě v kuchyni, kde dělá kuchaře, víc si hledí jídla než práce. Fifi mu pomůže v kuchyni (předvede mu ďábelský recept na nejchutnější guláš) a za to zase vypomůže Bořek Čtyřlístku - zapůjčí svého stavitele. Čtyřlístek se i se stavitelem vrací do našich časů a za dva měsíce společně dostaví a opraví lhotský hrad, přesně podle původního projektu a původními metodami. Jenže zpátky do minulosti se mu nechce, tak se všichni dohodnou, že bude na hradě dělat stavitel kastelána, o hradu ví přece nejvíc.
616 Až do oblak
Až do oblak (Čtyřlístek 616, 2016)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Pinďovi se zdá, že umí létat a po probuzení je mu líto, že to nedovede i ve skutečnosti. Fifinka ho zve do týmu poletušek - akrobatických parašutistek. Pinďa nechce dělat holčičí sport. Bobík je přeborník v bungee jumpingu na Blaťáku. Pinďovi se zážitek líbí, ale není to to pravé. Myšpulín zapátrá v knihovně a z knihy podle náčtrku Leonarda da Vinci sestaví LMP-1, Leonardo-Myšpulínův ptákolet. Pinďa si křídla připne a po několika pokusech už létá nad městem. Je z něj i televizní senzace, a je proto pozván na třeskoprské letecké slavnosti jako hlavní hvězda po představení Fifinčiných poletušek. Kvůli velkému větru se nepodaří parašutistkám předvést číslo a Fifinku to táhne na borovici. Na pomoc vyrazí Pinďa s křídly, ale aby se nezamotal do padáku, přiváže k sobě na lano Bobíka, který Fifinku chytí. Záchranná operace se povede na jedničku a představení má ohromný úspěch. Pořadatel přináší smlouvu na 5 miliónu!
617 Templář na Bojkově
Templář na Bojkově (Čtyřlístek 617, 2016)
napsal Stanislav Havelka, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Čtyřlístku přijde dopis plný pravopisných chyb žádajících o pomoc. Čtyřlístek musí nejdřív vypátrat, odkud vůbec dopis přišel, podepsaný je ale nemá nemá zpětnou adresu. Podle razítka se Čtyřlístek vydá do Zlatic, kde se poinformuje na radnici. Starosta pana Karlacha zná, je to první obyvatel sídliště na Bojkově. Dříve tam stával templářský hrad, ale ten zpustl už před 723 lety. Pan Karlach vítá Čtyřlístek na stavbě sídliště i se svou hlídací kočkou Pašou. Čtyřlístek si pozval, protože jedině ten prý bude schopen vyřešit záhadu - ve špajzu je strašný nepořádek a chvíli po uklizení se vždy ozve rachot a vše je rozházené, jen mouka zůstane netknutá. Čtyřlístek špajz uklidí a Myšpulín ho navíc zabední. Stejně se ale za chvíli ozvou zvuky. Není jasné, jak se někdo mohl dovnitř dostat a způsobit nepořádek. Myšpulínův všehoschopný vynález 1127 nepomůže, rotože exploduje po tom, co Myšpulín zapomene přepnout ovladač na kameru. Čtyřlístek proto nasadí hlídací kočku. Za chvíli je ve špajzu zase nepořádek, ale kočka záměrně vysypala mouku. Díky ní je viditelný duch, který nepořádek způsobil. Duch říká, že se jmenuje Arnošt. Nejdřív býval mlynářem, ale zchudl, tak se dal k templářskému řádu na hradě Bojkově. Udělali z něj pokladníka, ale Arnošt neumí počítat, všechny peníze ukradl, když museli templáři hrad opustit. Templáři ho ale chytili a zavřeli do hladomorny opuštěného hradu. Stal se z něj duch a musí si odkroutit 700 let na hradě Bojkově. Zpočátku to bylo pohodlně, do doby než se začalo stavět sídliště a klid skončil. Myšpulín duchovi prozradí, že se přepočítal, protože jeho trest vypršel už před 23 lety. Duch je šťastný, že je volný a Čtyřlístek může z Bojkova po vyluštěné záhadě odjet. Panu Karlachovi Čtyřlístek doporučí zopakovat si pravopis, když už je teď bude na Bojkově klid.
618 U Čtyřlístku straší
U Čtyřlístku straší (Čtyřlístek 618, 2016)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
U Čtyřlístku asi straší. Prádlo se samo věší, kolo letí vzduchem, makaróny utíkají z domečku a v počítači se zjevuje nějaká postava. Duch říká, že je Vilemína prokletá a proklatá a prosí o pomoc. Žila v době posledního rytíře na Bezzubu, který do rytířů třískal a prskal na ně, proto mu říkali Třeskoprsk. Rytíř požádal Vilemínu o ruku a dal jí šňůru perel. Vilemína odmítla a perly zadupala. Rytíř ji proklál mečem a proklel slovem. Musí strašit, dokud rozšlapané perly nezískají svůj původní vzhled. Čtyřlístek si poslechne návod na vysvobození a začíná podle něj postupovat. Vysvobození je možné jen za úplňku o svatojánské noci, což je zrovna dnes. Nejdřív se přižene krupobití. Podle návodu Čtyřlístek kroupy zasadí a z nich vyklíčí lilie. V liliích mají dozrát perly, ale nic se neděje. Čtyřlístek přijde na to, že je potřeba květiny opylit a v noci toho budou schopné jedině svatojánské mušky. Po menších obtížích se podaří mušky nachytat, květy opylit a sesbírat perly, ze kterých je potřeba udělat náhrdelník. Malými otvory v perlách se protáhne jen Fifinčin vlas. Čtyřlístek vše stihne před zakokrháním kohouta, což byla podmínka. Vilemína je vysvobozena, za což Čtyřlístku velmi děkuje. Perlový náhrdelník zanese Čtyřlístek na hrad. Nový exponát způsobí velký nával návštěvníků.
619+620 Sobík Jari
Sobík Jari (Čtyřlístek 619+620, 2016)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Myšpulín se dočetl, že v Laponsku každoročně zahyne velké množství sobů kvůli srážce s autem ve tmě. Vynalezne proto zlatě svítící reflexní sprej a se Čtyřlístkem se vydá do Finska sobům pomoci. V zasněženém a mrazivém Laponsku se Čtyřlístek seznámí s domorodcem a jeho dvěma soby, ten chce svá zvířata nabídnout Joulupukkimu, místnímu Santa Clausovi, aby je zapřáhl do svých saní, je to čest. Myšpulín chce nastříkat sobům parohy, aby byli ve tmě viditelní, ale sobík Jari radši uteče. Objeví se muž jménem Esa a nabízí k pokusům svého soba. Čtyřlístek chce ale najít Jariho. Esa nabídne Čtyřlístku ubytování v chatce a zatím jede na sněžném skútru pátrat po sobíkovi. Záměrně soba zaklíní do stromu, protože chce, aby si Joulupukki vybral jeho soba. Čtyřlístek uslyší Jariho sténání a vydává se na skútru za ním. Čtyřlístek sobíka vysvobodí. Jari si tentokrát už si nechá říct a chce zlaté parohy. Po cestě si všimne spadaných elektrických drátů. Čtyřlístek dostihne Esa, který se přizná. Protože je elektrikář, půjde opravit spadlé dráty, alespoň vykoná něco dobrého. Se svými saněmi přijede Joulupukki a zaujme ho sob se zlatým svítícím parožím. Myšpulín se pochlubí svým reflexním sprejem, přinesl ho celou krabici. Čtyřlístek se pustí do označování celého stáda, za chvíli spreje dojdou, ale Myšpulín slibuje poslat další várku z domova. Čtyřlístek v letadle vrací domů, i z výšky je vidět svítící sobí stádo, pokus se povedl.
619+620a Myšpulín mezi Šošony
Sobík Jari (Čtyřlístek 619+620, 2016)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Myšpulín je světoznámý fotograf, vyšla mu i kniha Fotografie Polomených hor od A do Z, není proto překvapením, když ho pozvou na světovou fotografickou soutěž do San Franciska. Spolu s dopisy od fanoušků se objevil i patron, který Myšpulínovi cestu uhradí. Myšpulín se sám bez kamarádů vydává do Ameriky. Ve sněhové bouři letadlo nouzově přistane v horách. Myšpulín se vydává hledat pomoc ale zapadne sněhem. Doma v Třeskoprskách se Čtyřlístek dozví strašnou zprávu z CNN. Ostatní cestující byli zachráněni, jen Myšpulín se ztratil a je po něm zahájeno pátrání. Myšpulína najde indián z kmene Šošonů. Přinese ho do utajeného tábořiště svého kmene. Myšpulín si ani nevzpomíná na své jméno, ví ale, že bydlí v Třeskoprskách v ulici K Lesu 13. Místní děti ale Myšpulína ze Čtyřlístku znají. Děti vyprávějí, že se zde jejich kmen už po mnoho let skrývá před bílými tvářemi. Bylo zde fajn, ale kvůli hurikánu se do údolí už nedostanou bizoni a dochází proto jídlo. Myšpulín navrhne uvolnit v údolí vchod a postavit tam pro bizony ohradu. Indiáni děkují za skvělý nápad, který zafunguje. Mezitím se kamarádi ze Čtyřlístku dozvědí, že pátrání po Myšpulínovi bylo zrušeno. Vydávají se v létajícím autě do Skalnatých hor. Myšpulín si létajícího auta všimne a s indiány zasignalizují kouřovými signály SOS. Indiáni jsou smutní, že chce Myšpulín odejít, ale ten už s kamarády letí na fotografickou výstavu. Cestou ještě stihne ze vzduchu pořídit krásné fotografie americké krajiny. V San Francisku zrovna vyhlašují vítězem fotografické soutěže tragicky zesnulého profesora Myšpulína. Ten se ale objeví živý a zdravý a děkuje za ocenění. Navíc přivezl další krásné fotky. Jako překvapení dorazila na zahájení výstavy delegace kmene Šošonů, kteří jmenovali Myšpulína svým bratrem.
sp2016-1 Věrný kamarád
Věrný kamarád (Čtyřlístek Speciál 1/2016)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Když si jde Čtyřlístek vložit peníze do banky, zrovna chytil Myšpulínův robotický hlídač lupiče. Policista děkuje vynálezci za bezpečnostní systém, jenže lupič má tryskové boty a uletí. Lupič má jiný plán - ukrást plány banky od Myšpulína, ten je musí mít, když vynalézal zabezpečení. V noci se lupič vkrade do domu, jenže ho vyžene hlídací robotický pes Vrtichvost. Lupič vymýšlí plán, jak na psa vyzrát jiným psem. V obchodě koupí plyšového psíka jako živého, zamontuje do něj robota a podstrčí Fifince. Fifi nemůže odolat a zatoulaného psíka odvede domů. Pes je divný, když má v cestě plot, klidně ho prorazí a pije olej. Čtyřlístek chce počkat na řešení záhady do rána. V noci pes slídí u Myšpulínových plánů. Čtyřlístek ho zaslechne a dopadne. Myšpulín psa přeprogramuje a klidně mu dá plány banky, ať se lupič chytí do pasti. Lupič je šťastný, že jeho záměr vyšel, pes mu plány donesl. Čtyřlístek upozorní policii, že v noci přijde lupič. Mizera se snadno podle plánů vloupe do banky, ale u východu už na něj čeká policie. Lupič chce opět uletět, jenže ho zachytí robotický pes, kterého upravil Myšpulín tak, aby hlídal banku. Ta bude nadále nedobytná a úspory Čtyřlístku tam budou v bezpečí.
sp2016-2 Čáry, máry, magie!
Čáry, máry, magie! (Čtyřlístek Speciál 2/2016)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Při vyhazování odpadků objeví Bobík v popelnici odhozené kouzelnické rekvizity. Moc ale nefungují a při vytahování králíka z klobouku něco Bobíka praští. V noci vyletí z klobouku duch a začne dělat po celém domečku nepořádek. Ráno Čtyřlístek důkladně klobouk prozkoumá. Vyláká ducha ven a žádá si vysvětlení. Duch býval dřív mladý kouzelník, který chtěl od čaroděje rady. Jenomže vše kazil, čaroděj ho zaklel a teď duch musí strašit. Čtyřlístek se vydává na Bezzub za čarodějem. Ten říká, že mladíka zaklel, protože mu ukradl hůlku a byl strašně nešikovný, protože málo cvičil. Čaroděj slibuje zrušit zakletí, pokud duch naučí někoho kouzlit. Na hrad přichází rodinka a Čtyřlístek s duchovou pomocí předvede návštěvníkům pár kouzel. Kluk-divák si vše natáčí na mobil. Čtyřlístku to moc nejde, ale jako groteska je to výborné. Když duch vyzvedne Fifinku do vzuchu, diváci jsou nadšení. Čaroděj chce za nepovedená kouzla proměnit i Čtyřlístek na duchy, jenže klučina ukazuje, že video sdílel na internetu, už má 100 tisíc zhlédnutí a všem se líbí. Čaroděj se podivuje, jak se mohlo líbit tak nepovedené představení, ale slib je slib a ducha odčaruje. Mladý kouzelník slibuje sekat dobrotu a radši už běží domů.
sp2016-3 Královna Menifa
Velký archeolog (Čtyřlístek Speciál 3/2016)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek se dozví, že archeolog v Egyptě objevil hrobku neznámého faraóna, zatím ale nenašel vchod. Myšpulín má kameru, která vidí skrz tělo i zeď, tak se Čtyřlístek vypraví do Egypta. Archeolog o pomoc nestojí, má svoji mapu a netouží, aby mu někdo kradl slávu. Pinďa vše natočil a na kameře není vidět žádná hrobka v místě, kde archeolog kope. Zato je na záznamu vidět, že mapa má druhou vrstvu, byla záměrně přemalovaná, aby zmátla zloděje. Čtyřlístek se vypraví kopat na správné místo skryté mapy a najde pod nánosem písku poklop do pyramidy. Když Čtyřlístek do pyramidy sleze, podlý archeolog ho tam zase poklopem uvězní. Nelze dopustit, aby mu Čtyřlístek vyfoukl objev. Čtyřlístek hledá jiný východ. Narazí na místnost se sarkofágem, ze kterého se ozvývají zvuky. Uvnitř leží mumie. Není to faraón, ale královna Menifa. Objevila elixír mládí a její synové ji zavřeli, protože nechtěli, aby vládla věčně. Poblíž jí dali šaty na cestu do záhrobí, takže se může převléci z obvazů. Královna naštěstí zná jiný východ z pyramidy, díky tomu se můžou všichni dostat zase ven. Bobík se pomstí archeologovi - dá mu ránu pěstí. Královna Menifa neví, co by mohla v moderním světě dělat. Myšpulín má jednoduché řešeni: archeologa. Bude skvělá, protože ví, kde leží všechny hrobky, učiní velké objevy. Což netěší archeologa, bude muset hledat štěstí jinde.
sp2016-4 Himálajské dobrodružství
Na střeše světa (Čtyřlístek Speciál 4/2016)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Čtyřlístek vyrazil do Krkonoš za zimními radovánkami, ale vůbec nesněží (zatímco v Himálajích je už týden kalamita). Správce chaty prosí, aby Čtyřlístek zůstal. Čtyřlístek se tedy rozhodne přijít záhadě na kloub. Navštíví Krakonoše, který se schovává už týden před lidmi v jeskyni. Rozbila se mu čarovná hůl na počasí, tak se stydí. Myšpulín přijde na to, že v holi chybí čarovný krystal. Před týdnem se za Krakonošem zastavil jeho bratr Himálajoš, to by mohlo mít spojitost. Čtyřlístek i s Krakonošem vyrážejí autem na Mount Everest, kde Krakonošův příbuzný žije. Čtyřlístek se i v husté vánici vydrápe na vrchol, kde v jeskyni žije Himálajoš. Ten přiznává, že krystal bratrovi vzal, chtěl znásobit sílu své hole, aby na Everest nelezlo tolik turistů, není tam chvilka klidu. Jenže hůl se splašila a nejde ji zastavit. Čtyřlístek hůl (za pomocí lasa z Fifinčiny šály) chytí a pak už stačí vyndat druhý krystal. Čtyřlístek se vrací do Krkonoš, kde konečně začalo sněžit. Za pomoc se sněhem dostal Čtyřlístek od správce chaty pokoj zadarmo.
zc2016-2 Na Lipně bude líp
Na Lipně bude líp! (zvláštní číslo, 2016)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 7 stran
Čtyřlístek nepojede na olympiádu do Ria, ale na Lipno, tam bude olympijský park a hlavně možnost si zasoutěžit. Když se Zádrhel z televize dozví, že Čtyřlístek má šanci na medaile, okamžitě se vydává na Lipno všechno překazit. Myšpulín bojuje o zlato ve střelbě ze vzduchovky. Zádrhel nenápadně spustí pepřový sprej, Myšpulín se zakucká a netrefí terč. Nevadí, Pinďa zrovna běží maraton. Zádrhel otočí navigační ceduli, Pinďa se ztratí a doběhne poslední. Bobík se posiluje makovými koláči před závodem ve vzpírání. Jeho výkon je rekordní, ale Zádrhel pošle anonymní (nečitelně podepsané) udání i s fotografií, že Bobík před závodem dopoval - mák, to je přece opium. Bobík je diskvalifikován. Fifinka soutěží v hodu oštěpem. Zádrhel vypustí na hřiště divočáka. Fifinka se trefí oštěpem přímo do něj. Divočák pobíhá s oštěpem, Fifinčin rekordní hod se nedá změřit a ani Fifi nevyhrála medaili. Čtyřlístek závodí ještě v jedné disciplíně a společně - na čtyřveslici. Zádrhel vhodí do plavebního kanálu dítě s kočárkem. Čtyřlístek okamžitě zastaví a dítě zachrání. Zádrhel se raduje, že jim překazil šanci na medaili, když k němu doběhne jeho divočák a je pořádně naštvaný. Zádrhel před ním musí prchnout na strom, který pod ním stejně rupne. Zádrhel byl zaneprázdněný a nemohl tušit, že závod čtyřveslic se pro nečekanou nehodu opakoval. Zádrhel nemohl škodit a Čtyřlístek zvítězil. Čtyřlístek triumfálně stojí na stupni vítězů, zatímco potupený Zádrhel zase na Čtyřlístek nevyzrál.
kk2016 Kivi dělá divy
4 cestovatelské příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2016)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Fifi na glóbu náhodně vybere místo dovolené. Čtyřlístek se vydává na Nový Zéland. V novinách právě píšou, že se ztratilo vejce páru ptáků kivi. Kivi je novozélandským symbolem, proto takový zájem veřejnosti. Čtyřlístek navštíví pár ptáků a pomocí Myšpulínova faunofonu se s nimi i domluví. Vejce prý určitě ukradl tasmánský čert, který se ale vracel domů do Tasmánie. Čtyřlístek pošle za ním svůj dron a vypátrá, že podezření bylo správné. Tasmánský čert plánuje žádat výkupné. Když přiletí policejní vrtulník i s výsadkem Čtyřlístku, vejce už je pryč, tasmánský čert jej prodal do restaurace v sydneyské opeře. Čtyřlístek i s vrtulníkem tedy letí zase zpětným směrem. V Opeře se Čtyřlístek vetře až k šéfkuchaři. Ten naplánoval pro prezidenta delikatesu, na jídelním lístku už inzeroval "vejce kivi". Čtyřlístek potřebuje vejce zachránit, proto vymyslí, že stejně jako španělský ptáček není ani španělský ptáček, může být vejce kivi český ovocný knedlík plněný kiwi. Australský kuchař takovou věc nezná, vše si vezme na starost Fifinka. S jídlem jsou všichni tak spokojeni, že kuchař dostane řád kuchařského umění. Čtyřlístek letí se zachráněným vejcem letadlem na Zéland, jenže z vejce se už vyklube kivi a je z něj černý pasažér. Kapitán chce situaci nahlásit, ale nakonec má řešení - stačí ptáka přece vypustit během letu. Jenže kivi mají křídla zakrnělá, Čtyřlístek ho proto připoutá na dron, který jej snese bezpečně k rodičům. O senzačním nalezení ztraceného vejce píšínoviny a Čtyřlístek se proslavil.
kk2016 Madagaskar
4 cestovatelské příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2016)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek v zoo navštíví i nový madagaskarský pavilon. V něm uvidí lemury a jednoho si dokonce adoptuje. Ředitel poděkuje za finanční podporu a navrhne Čtyřlístku, aby krásný Madagaskar navštívil, a ať pak pro ředitele přiveze semínka baobabu. Čtyřlístek si usmyslí, že ostrov opravdu navštíví a zanedlouho už je tam. Fifinka si hned u letiště koupí plyšáka lemura. Čtyřlístek si zapůjčí pořádné auto a projíždí se krásnou přírodou, které vévodí mocné stromy baobaby. Během nocování pod širákem navšíví několik lemurů tábořiště. Čtyřlístek se s nimi spřátelí a nechá se pozvat na hostinu. Bobík si sice pochutná i na broucích, ale chtělo by to zajíst borůvkami z keře. Jenže to nebyly borůvky, ale prudce jedovaté plody. Místní vědma na vysokém baobabu radí navštívit veliký posvátný baobab a vypít květ, který roste v jeho koruně. Problém je, že ho stráží fosa, lovkyně lemurů. Čtyřlístek nachystá léčku, nachytá fosu na Fifinčina plyšáka. Fosa skončí v pasti. Lemuři vyšplhají pro léčivý květ a Bobík je uzdraven. Čtyřlístek si od lemurů vezme semínka, ze kterých má zpátky doma ředitel zoo velkou radost.
kk2016 Bermudský trojúhelník
4 cestovatelské příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2016)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek se chce vypravit na výlet, ale některé věci se poztrácely. Myšpulín pořád připomíná Bermudský trojúhelník (i kvůli počasí), a to i přesto, že se nakonec všechny věci najdou a Čtyřlístek si hostinu v trávě užije. Myšpulín vypráví, že v Bermudském trojúhelníku, tajemném místě v Sargasovém moři, se už od dob Kryštofa Kolumba ztrácejí lodě a později i letadla. Myšpulín vynalezl přístroj číslo 2016/56, stroj na přenos atomů na velké vzdálenosti. Ten taky hned použije a všichni kamarádi se rychle přenášejí na místo Bermudského trojúhelníku. Čtyřlístek přistane na veliké želvě a brzo pozná i obrovitánskou chobotnici. Oba tvorové jsou bíložraví, ale už prý chytili nejedno letadlo a loď. Pod vodou mají horké prameny. Čtyřlístek se za pomoci staré ponorky k nim vypraví. Když chobotnice pramen odšpuntuje, vyhodí to ponorku zase na souš - na želvu. Údajně tento proud ovlivní počasí až v Evropě. Ale to už vypršel časový limit a Čtyřlístek se automaticky přesouvá zase domů. Přistání není nejměkčí, Myšpulín nezapočítal výkyv zemské osy. Pinďa propadl do garáže a zhmotnil se špatně - místo rukou má nohy a naopak. Čtyřlístek přemýšlí, jak situaci vyřešit, Myšpulín na to ale přijde. Stačí Pinďu prostrčit dírou v garáži zpátky na střechu. Tajemství Bermudského trojúhelníku je rozluštěno, Myšpulín už hledá zase další.
kk2016 Rongo rongo
4 cestovatelské příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2016)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Myšpulínovi se konečně po dlouhé době podaří rozluštit rongo rongo, dávné písmo obyvatelů Velikonočního ostrova. Tvrdí, že na zachovaných destičkách jsou zapsány povely, které rozhýbou známé ostrovní sochy. Čtyřlístek se hned vydává na místo. Myšpulín s sebou veze i 10 tisíc sazenic stromků toromiro, které na ostrově dřív rostly než je před pár stoletími necitlivě vykáceli. Čtyřlístek navštíví guvernéra a vše mu vylíčí. Politik je nadšen, dokonce dodá techniku, protože kopat jamky v lávové půdě by byla dřina. Mezitím dva mizerové plánují odvézt si z ostrova několik soch. Když na ostrově spatří známý Čtyřlístek, rozhodnou se špehovat, co má za lubem, určitě v tom bude něco se sochami. A taky se dozvědí o povelech, které mají sochy rozhýbat, to jim ulehčí práci s převozem. Zatímco jde Čtyřlístek ráno sázet další stromky, lumpové se vloupají do hotelového pokoje Čtyřlístku a ukradnou rozšifrované zprávy. Příkazy pro sochy opravdu fungují, tři blízké sochy ožijí a pochodují směrem k letadlu. Čtyřlístek si toho všimne a i s policií se za lupiči vydávají. Lumpové neměli všechny rozluštěné zprávy, chybí jim například povel pro zastavení, což je problém ve chvíli, kdy sochy nakráčejí do nákladního prostoru letadla. Sochy si proboří cestu ven, zastaví je až Myšpulín správným povelem. Guvernér udělí Čtyřlístku řád Velikonočního ostrova. Lumpové si trest pěkně odpracují, zasadí zbývajících 9 tisíc sazenic, ale musejí se obejít bez pomoci těžké techniky. Čtyřlístek slíbil guvernérovi, že rozluštěný vzkaz zničí, aby sochy zase někdo nechtěl rozpohybovat a odvézt, jsou to nejcennější co ostrov má. Čtyřlístek odlétá a Myšpulín přemýšlí nad dalším bádáním, teď přijde na řadu výzkum nesmrtelnosti chroustů. Bobík tuší světovou bombu.
ročník 2015příběhy - seznamročník 2017
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Strašidelný pradědečekStrašidelný pradědeček Kalamity a katastrofyKalamity a katastrofy Dětský světDětský svět Příběhy 2013Příběhy 2013 Večerníček ČtyřlístkuVečerníček Čtyřlístku
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru